olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

CBL International Limited BANL

Wholesale-Petroleum & Petroleum Products (No Bulk Stations) · SIC 5172 · Verticală: Wholesale-Petroleum & Petroleum Products (No Bulk Stations) (SIC 5172)

2,90USD−0,34 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

CBL International este o companie de logistică a combustibilului marin care facilitează aprovizionarea navelor în porturi din Asia Pacific, Europa, Australia, Africa și America Centrală. În exercițiul financiar 2025 veniturile au scăzut cu 9,1%, pe fondul prețurilor mai mici ale petrolului, deși volumul vânzărilor a crescut cu 8,0%.

Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea CBL International Limited (BANL) costa 2,90 USD (−0,34 % într-o zi), cu capitalizare 79,8 mil USD, beta 0,43, interval pe 52 de săptămâni 2,90–16,10 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
79,8 mil USD
acțiuni la 31 dec. 2024
P/E (TTM)
indisponibil
EPS diluat TTM -0,11 · TTM până la 31 dec. 2025
E/P (TTM)
-3,72 %
TTM până la 31 dec. 2025
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
0,43
Volatilitate (1 an) 140 %
Interval 52 săpt.
2,9016,10

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
35,4
slab (30–45)
Bollinger (20, 2)
2,45 – 4,52
în jumătatea de jos a benzii · %B 0,22 · lățimea benzii 59,2 %
SMA 50 / 200
5,80 / 6,15
tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
MACD (12, 26, 9)
-0,61 / -0,67
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună−35,4 %−5,9 %−29,5 pp—
3 luni−26,8 %−4,6 %−22,1 pp—
6 luni−55,1 %+0,2 %−55,3 pp—
De la început de an−49,9 %+7,4 %−57,3 pp—
1 an−52,5 %+8,2 %−60,7 pp+21,2 %
3 ani−88,4 %+68,4 %−156,9 pp—
5 aniindisponibil+56,5 %indisponibil—
Scădere maximă (1 an)
−82,0 %
28 aug. 2026 → 05 nov. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−98,9 %
14 apr. 2023 → 05 nov. 2026
Creștere anuală compusă (5 ani)
indisponibil
S&P 500 +9,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu20212022202320242025
Venituri326,5 mil462,9 mil435,9 mil592,5 mil538,5 mil
Venituri an/anindisponibil+41,8 %−5,8 %+35,9 %−9,1 %
Profit net3,6 mil3,7 mil1,1 mil-3,9 mil-3,0 mil
Profit net an/anindisponibil+3,3 %−69,3 %−441,8 %indisponibil
EPS diluat0,170,170,05-0,14-0,11
EPS diluat an/anindisponibil+0,6 %−73,7 %−402,2 %indisponibil
netă %1,1 %0,8 %0,3 %-0,7 %-0,6 %
Flux de numerar liber-2,5 mil3,1 mil-10,8 mil-2,1 mil4,0 mil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
9,3 mil USD
Datorie financiară
1,9 mil USD
Datorie netă
-7,4 mil USD
Capitaluri proprii
19,9 mil USD
Active totale
75,7 mil USD
Datorie / capitaluri
0,10x
Lichiditate curentă
1,35x
ROE
-14,0 %
ROA
-4,1 %
Marja FCF
0,7 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
435,9 mil
2024
592,5 mil
2025
538,5 mil

SEC (XBRL)· 17 apr. 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
428,7 mil
2024
587,1 mil
2025
534,0 mil

SEC (XBRL)· 17 apr. 2026verificat

Profit brut
2023
7,2 mil
2024
5,4 mil
2025
4,5 mil

SEC (XBRL)· 17 apr. 2026verificat

Profit operațional
2023
1,7 mil
2024
-3,3 mil
2025
-2,4 mil

SEC (XBRL)· 17 apr. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
170,8 mii
2024
357,5 mii
2025
384,5 mii

SEC (XBRL)· 17 apr. 2026verificat

EBITDA
2023
1,8 mil ≈
2024
-3,0 mil ≈
2025
-2,0 mil ≈

SEC (XBRL)· 17 apr. 2026derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
231,6 mii
2024
570,7 mii
2025
744,4 mii

SEC (XBRL)· 17 apr. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
1,4 mil
2024
-3,9 mil
2025
-3,0 mil

SEC (XBRL)· 17 apr. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
298,6 mii
2024
-29,5 mii
2025
-394

SEC (XBRL)· 17 apr. 2026verificat

Profit net
2023
1,1 mil
2024
-3,9 mil
2025
-3,0 mil

SEC (XBRL)· 17 apr. 2026verificat

EPS diluat
2023
0,05
2024
-0,14
2025
-0,11

SEC (XBRL)· 17 apr. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
25,0 mil
2024
27,5 mil
2025
27,5 mil

SEC (XBRL)· 17 apr. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
7,4 mil
2024
8,0 mil
2025
9,3 mil

SEC (XBRL)· 17 apr. 2026verificat

Creanțe
2023
25,1 mil
2024
36,7 mil
2025
39,0 mil

SEC (XBRL)· 17 apr. 2026verificat

Active curente
2023
52,1 mil
2024
68,3 mil
2025
75,1 mil

SEC (XBRL)· 17 apr. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
996,5 mii
2024
783,5 mii
2025
400,5 mii

SEC (XBRL)· 17 apr. 2026verificat

Active totale
2023
53,5 mil
2024
69,3 mil
2025
75,7 mil

SEC (XBRL)· 17 apr. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
27,5 mil
2024
42,0 mil
2025
52,7 mil

SEC (XBRL)· 17 apr. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2023
—
2024
1,4 mil
2025
1,9 mil

SEC (XBRL)· 17 apr. 2026verificat

Datorii curente
2023
28,0 mil
2024
46,5 mil
2025
55,8 mil

SEC (XBRL)· 17 apr. 2026verificat

Datorii totale
2023
28,2 mil
2024
46,5 mil
2025
55,8 mil

SEC (XBRL)· 17 apr. 2026verificat

Capital propriu
2023
25,3 mil
2024
22,8 mil
2025
19,9 mil

SEC (XBRL)· 17 apr. 2026verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2023
25,0 mil
2024
27,5 mil
2025
—

SEC (XBRL)· 16 apr. 2025verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
-10,0 mil
2024
-1,9 mil
2025
4,0 mil

SEC (XBRL)· 17 apr. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
773,9 mii
2024
144,4 mii
2025
2,6 mii

SEC (XBRL)· 17 apr. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
-10,8 mil ≈
2024
-2,1 mil ≈
2025
4,0 mil ≈

SEC (XBRL)· 17 apr. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-773,9 mii
2024
-144,4 mii
2025
-2,6 mii

SEC (XBRL)· 17 apr. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
13,2 mil
2024
2,7 mil
2025
483,0 mii

SEC (XBRL)· 17 apr. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-9,1 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
5,2 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea profitului net (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă

Profitabilitate

Marja brută
0,8 %
calculat olivLawFY 2025
Marja EBITDA
-0,4 %
calculat olivLawFY 2025
Marja EBIT
-0,5 %
calculat olivLawFY 2025
Marja netă
-0,6 %
calculat olivLawFY 2025
Marja FCF
0,7 %
calculat olivLawFY 2025

Randamente

ROE
-14,0 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROA
-4,1 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROIC
-14,3 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROCE
-12,2 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
-7,4 mil USD
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
date insuficiente
Datorie / capital propriu
0,1x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Acoperirea dobânzilor
-3,3x
calculat olivLawFY 2025

Lichiditate

Lichiditatea curentă
1,3x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea rapidă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea imediată
0,2x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025

Numerar

Fluxul de numerar operațional
4,0 mil USD
calculat olivLawFY 2025
Investiții (capex)
2,6 mii USD
calculat olivLawFY 2025
Fluxul de numerar liber
4,0 mil USD
calculat olivLawFY 2025
Conversia profitului în FCF
indisponibil
date insuficiente
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
date insuficiente

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
26 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
32 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
79,8 mil USD
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Valoarea întreprinderii (EV)
72,3 mil USD
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
date insuficiente
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
Randamentul profitului
-3,7 %
calculat olivLawFY 2025
P/B
4,0x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/S
0,1x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
indisponibil
date insuficiente
EV/EBIT
indisponibil
date insuficiente
EV/Venit
0,1x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
P/FCF
20,0x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Randament FCF
5,0 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

Risc

Altman Z
8,28
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • acoperirea ponderilor scorului: 43,8 % din minimum 60 %

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

2,90 USD

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 79,8 mil USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
79,8 mil USD
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
P/B
4,0x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
indisponibil
date insuficiente
ROE
-14,0 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Marja netă
-0,6 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-9,1 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat

Acoperire și prospețime

28/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2025
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2025
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 dec. 2024
Sursă: SEC (XBRL)publicat 17 apr. 2026
verificat 147

Scorul pe grupe

44 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

Jos
2,54
USD pe acțiune
Mijloc
3,00
USD pe acțiune
Sus
3,73
USD pe acțiune
Preț: 2,90 USD
Prețul este în interval
Potențial până la valoarea centrală: 3,5 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: 3,3 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: o singură metodă · 1 metode folosite · 1 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 2,54 – 3,73 USD.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)2,54 – 3,73 (Mijloc 3,00)
    WACC 9,2 % · FCFF de pornire 4,6 mil USD · ponderea valorii terminale în EV 73 %
    Sensibilitatea WACC × g dă limitele metodei; nu sunt probabilități.
    DCF invers: creșterea de pornire implicită de preț (scade liniar spre creșterea terminală, restul ipotezelor fixe): 3,5 %
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
  • Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
  • Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Wholesale-Petroleum & Petroleum Products (No Bulk Stations) (SIC 5172)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 43,8 % din minimum 60 %

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitate-14,3 %0 (pe interval fix)24 %
Marja netă · Calitate-0,6 %67 (față de colegi)14 %
Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
CAGR venituri 3 ani · Creștere5,2 %43 (pe interval fix)19 %
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie-3,3x0 (pe interval fix)14 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie1,3x46 (pe interval fix)10 %
P/E (TTM) · Evaluareindisponibilindisponibil—
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluare5,0 %63 (pe interval fix)19 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie18/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțial43/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Calitate25/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Evaluare· parțial63/100 · 1/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

CBL INTERNATIONAL LIMITED (BANL). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 538,5 mil USD în 2025; creștere an/an -9,1 %; marjă netă -0,6 %; ROE -14,0 %.

Intervalul de valoare estimat este 2,54–3,73 USD pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 3,00 USD, prețul de 2,90 USD lasă un potențial de 3,5 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 3,3 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 43,8 % din minimum 60 %).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.

Ce o infirmă

  • ROIC: -14,3 %
  • Acoperirea dobânzilor: -3,3x

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Wholesale-Petroleum & Petroleum Products (No Bulk Stations) (SIC 5172) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 6 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
—
mediana verticalei —
EV/EBITDA
—
mediana verticalei —
P/S
0,1x
mediana verticalei 0,1x
peste mediană (+141,0 %)
P/B
4,0x
mediana verticalei 4,4x
sub mediană (−9,8 %)
ROE
-14,0 %
mediana verticalei -24,8 %
peste mediană
Marja netă
-0,6 %
mediana verticalei -1,1 %
peste mediană
Marja EBIT
-0,5 %
mediana verticalei -0,6 %
peste mediană
Venituri an/an
-9,1 %
mediana verticalei -10,6 %
peste mediană
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei —
Randament dividend
—
mediana verticalei 10,6 %

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
WKCWorld Kinect Corporation1,9 mld—-11,5 %-0,4 %−12,5 %+58 % / +74 %
CAPLCrossamerica Partners LP752,4 mil15,7—1,2 %−10,6 %−3 % / −17 %
PTLEPTL Limited118,0 mil—-24,8 %-1,6 %−27,0 %−32 % / indisponibil
BANLCbl International Limited79,8 mil—-14,0 %-0,6 %−9,1 %−53 % / −88 %
DLXYDelixy Holdings Limited23,2 mil—-612,2 %-1,5 %−2,3 %+46 % / indisponibil
UFGUni-Fuels Holdings Ltd12,5 mil—-23,3 %-0,7 %+70,0 %+249 % / indisponibil
TMDETmd Energy Limited11,6 mil—-154,1 %-3,4 %indisponibil−35 % / indisponibil

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru BANL din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
3 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
5 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani

    Analiză AI

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 17 apr. 2026; de atunci au apărut 6-K (23 oct. 2026), 6-K (28 aug. 2026), 6-K (18 aug. 2026), 6-K (04 aug. 2026), 6-K (16 iul. 2026), 6-K (28 apr. 2026).

    Pe scurt

    CBL International este o companie de logistică a combustibilului marin care facilitează aprovizionarea navelor în porturi din Asia Pacific, Europa, Australia, Africa și America Centrală. În exercițiul financiar 2025 veniturile au scăzut cu 9,1% 1, pe fondul prețurilor mai mici ale petrolului, deși volumul vânzărilor a crescut cu 8,0% 1.

    SWOT

    Puncte tari

    • Rețea extinsă de porturi pe mai multe continente, care permite redirecționarea rapidă a serviciilor și reduce riscul de întrerupere 1.
    • Model de activitate cu investiții mici în active fixe, care sprijină flexibilitatea financiară și capacitatea de a crește rapid 1.
    • Relații cu clienți importanți, printre care mai mulți operatori de nave portcontainer de top, ceea ce oferă o bază de venituri consolidată 1.

    Puncte slabe

    • Veniturile sunt sensibile la prețurile combustibilului, iar marja brută este afectată când prețurile cresc, deoarece compania poate cumpăra mai puțin combustibil cu aceleași resurse 1.
    • Concentrarea veniturilor la un număr mic de clienți mari poate expune compania la riscuri dacă unul dintre aceștia își reduce cererea 1.
    • Capitalul de lucru limitat restricționează volumul de combustibil care poate fi achiziționat, ceea ce poate frena creșterea 1.

    Oportunități

    • Creșterea cererii pentru combustibili sustenabili, inclusiv GNL și biocombustibili, ar putea deschide noi segmente de piață 1.
    • Extinderea în porturi noi din Europa, Africa și India ar putea aduce venituri suplimentare dacă traficul rămâne ridicat 1.
    • Diversificarea clientelei către operatori de nave în vrac și petroliere ar putea reduce dependența de transportatorii portcontainer 1.

    Amenințări

    • Volatilitatea prețurilor petrolului poate reduce veniturile și poate comprima marjele companiei 1.
    • Tensiunile geopolitice din Orientul Mijlociu și din Marea Roșie pot crește costurile de transport și pot perturba rutele clienților 1.
    • Concurența din partea marilor companii petroliere și a distribuitorilor locali poate pune presiune pe prețuri 1.

    Riscuri

    • Volatilitatea prețului combustibiluluiridicat

      Prețul combustibilului influențează direct veniturile și marjele, iar sursa notează că un preț în creștere poate reduce marja brută în raport cu venitul, chiar dacă profitul pe tonă rămâne protejat 1.

    • Concentrarea cliențilorridicat

      Veniturile depind de un număr mic de clienți mari, iar pierderea unuia dintre ei ar putea afecta semnificativ cifra de afaceri 1.

    • Capitalul de lucrumediu

      Compania operează cu limite de capital de lucru, ceea ce restricționează volumul de achiziții și poate limita creșterea 1.

    • Riscuri geopolitice și de rutămediu

      Conflictele din Orientul Mijlociu și Marea Roșie pot modifica rutele navelor și pot crește costurile, afectând cererea în anumite porturi 1.

    • Reglementări de mediuscăzut

      Schimbările de reglementare privind calitatea combustibilului și emisiile pot impune adaptări costisitoare, dacă compania nu își actualizează gama de produse 1.

    Teza de investiție

    Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

    • Dacă extinderea în Europa și diversificarea către combustibili sustenabili continuă, compania ar putea să își consolideze poziția pe piață și să reducă dependența de un singur tip de client 1.
    • Rețeaua largă de porturi și modelul cu investiții reduse în active fixe ar putea permite o creștere rapidă, chiar și atunci când cererea într-o regiune scade 1.
    • Creșterea cererii pentru GNL și biocombustibili, susținută de reglementările IMO și UE, ar putea deschide noi surse de venit 1.

    Ce ar strica teza

    • Veniturile au scăzut în 2025 și sunt puternic influențate de prețul petrolului, ceea ce ar putea continua să afecteze rezultatele dacă prețurile rămân scăzute 1.
    • Concentrarea veniturilor la un număr mic de clienți și limitele capitalului de lucru ar putea frena creșterea și ar putea expune compania la pierderi neașteptate 1.
    • Concurența din partea marilor companii petroliere și a distribuitorilor locali ar putea reduce marjele, mai ales dacă aceștia oferă prețuri mai mici 1.

    De urmărit

    • Evoluția veniturilor și a volumelor de vânzare pe fiecare trimestruQ1 2026
    • Numărul de porturi din rețea și extinderea în Europa și Africa2026
    • Volumul vânzărilor de biocombustibili și GNL după lansarea serviciilor noi2026

    Produse, piață și concurență

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 17 apr. 2026; de atunci au apărut 6-K (23 oct. 2026), 6-K (28 aug. 2026), 6-K (18 aug. 2026), 6-K (04 aug. 2026), 6-K (16 iul. 2026), 6-K (28 apr. 2026).

    Afacerea

    Compania se prezintă ca un facilitator de aprovizionare a navelor cu combustibil marin, care cumpără combustibil, inclusiv biocombustibili și GNL, de la furnizori și organizează livrarea acestuia către clienți 1. Modelul de cost plus stabilește prețul serviciilor, iar profitul provine din diferența dintre prețul de vânzare și costul de achiziție 1. Rețeaua de furnizori se bazează pe investiții reduse în active fixe, companiile operând fără a deține bărci de aprovizionare în porturi 1.

    Clienții au fost în special operatori de nave portcontainer, iar compania și-a extins baza de clienți către transportatorii de mărfuri în vrac și petroliere 1. Rețeaua acoperă porturi în Asia Pacific, Europa, Australia, Africa și America Centrală, iar compania a început să ofere GNL și biocombustibili, în special B24 1.

    Segmente

    Aprovizionare cu combustibil marin

    Activitatea principală constă în vânzarea de combustibil marin convențional, mai ales păcură și VLSFO, către operatorii de nave, iar veniturile au fost în principal generate de porturile din China, Hong Kong și Malaysia 1. Veniturile din China au ajuns la 378,74 milioane USD în 2025 1.

    Combustibili sustenabili

    Compania a extins vânzările de biocombustibili, inclusiv B24, și a început să furnizeze GNL în portul Xiaomo în decembrie 2025, ceea ce indică o orientare către combustibili cu emisii mai scăzute 1. Creșterea volumului de biocombustibili a fost de 7,1% în 2025 1.

    Piața în context

    Piața aprovizionării cu combustibil marin este descrisă de sursă ca fiind foarte competitivă și fragmentată, cu actori precum alți facilitatori, filiale ale marilor companii petroliere și distribuitori locali 1. Prețul petrolului Brent a scăzut cu 14,1% în 2025, ceea ce a redus veniturile companiei, dar a accentuat presiunea asupra marjelor 1.

    Cererea este influențată de rutele navelor portcontainer, de tensiunile din Orientul Mijlociu și de reglementările de mediu, precum EU ETS și FuelEU Maritime, care ar putea favoriza combustibilii cu emisii scăzute 1. Sursa notează că volumele maritime au crescut cu 0,5% în 2025 1.

    Tendințe

    • Scăderea prețurilor petroluluivânt din față

      Prețurile mai mici ale petrolului au redus veniturile raportate, chiar dacă volumele au crescut, ceea ce arată sensibilitatea cifrei de afaceri la prețul combustibilului 1.

    • Reglementările pentru emisiivânt din spate

      Cerințele IMO și ale UE privind reducerea emisiilor ar putea crește cererea pentru combustibili sustenabili, ceea ce ar sprijini strategia companiei 1.

    • Redirecționarea comerțuluimixt

      Tensiunile comerciale și ocolirea Canalului Suez au schimbat rutele navelor, ceea ce a creat cerere suplimentară în porturile europene și asiatice, dar a crescut și costurile de combustibil 1.

    • Dependența de cliențimixt

      Concentrarea veniturilor la cei mai mari cinci clienți a scăzut în 2025, dar rămâne ridicată, iar acest lucru poate afecta stabilitatea veniturilor dacă un client mare își reduce activitatea 1.

    Poziția concurențială

    Compania identifică drept principali concurenți alți facilitatori de aprovizionare cu combustibil marin, dar se confruntă și cu presiuni din partea distribuitorilor locali care livrează direct către operatorii de nave 1. Factorii cheie sunt relațiile cu furnizorii, capacitatea de a oferi soluții tehnice și capitalul de lucru, precum și capacitatea de a oferi combustibili sustenabili la scară 1.

    Avantajele competitive declarate includ rețeaua extinsă de porturi, economiile de scară și un sistem de management al trezoreriei, dar sursa notează că concurenții care oferă combustibili sustenabili în volum mare ar putea câștiga avantaje 1.

    • Alți facilitatori de aprovizionare cu combustibil marin

      Companii independente care furnizează servicii de aprovizionare similare, menționate ca principali concurenți în sursă 1.

    • Filiale de aprovizionare ale marilor companii petroliere

      Divizii ale companiilor petroliere majore care oferă și ele servicii de aprovizionare a navelor 1.

    • Comercianți și distribuitori locali de combustibil

      Furnizori locali care livrează combustibil direct operatorilor de nave, concurând cu compania în anumite porturi 1.

    • Furnizori de combustibili sustenabili la scară

      Concurenți care oferă biocombustibili sau alți combustibili cu emisii scăzute în cantități mari, ceea ce ar putea aduce un avantaj competitiv 1.

    Știri și depuneri

    Surse

    1. [1] Form 20-F, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / CBL International Limited · 17 apr. 2026

    Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.