olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

Brookdale Senior Living Inc. BKD

Services-Nursing & Personal Care Facilities · SIC 8050 · Verticală: Servicii medicale (SIC 805x)

10,81USD−3,40 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

Brookdale Senior Living este cel mai mare operator de comunități de viață pentru seniori din Statele Unite, cu activități în independent living, assisted living, memory care și CCRC-uri. Compania se află într-o fază de recuperare a ocupării după perioada de supraofertă, iar planurile sale de vânzare și achiziție de active arată o strategie de optimizare a portofoliului. Pentru investitorii și publicul interesat, compania este relevantă ca indicator al cererii pentru îngrijirea seniorilor într-o piață fragmentată.

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Brookdale Senior Living Inc. (BKD) costa 10,81 USD (−3,40 % într-o zi), cu capitalizare 2,6 mld USD, randament al dividendului 0,00 %, beta 0,73, interval pe 52 de săptămâni 9,11–16,77 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): venituri de 718,6 mil USD (−11,6 % an/an), profit net de 23,3 mil USD, EPS diluat 0,10 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
2,6 mld USD
acțiuni la 06 aug. 2026
P/E (TTM)
indisponibil
EPS diluat TTM -0,58 · TTM până la 30 iun. 2026
E/P (TTM)
-5,35 %
TTM până la 30 iun. 2026
Randament dividend
0,00 %
DPS 12 luni 0,00
Beta (2 ani)
0,73
Volatilitate (1 an) 40 %
Interval 52 săpt.
9,1116,77

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
54,7
neutru
Bollinger (20, 2)
9,50 – 10,88
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,95 · lățimea benzii 13,5 %
SMA 50 / 200
10,95 / 13,30
tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
MACD (12, 26, 9)
-0,09 / -0,26
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună−0,8 %−1,1 %+0,3 pp—
3 luni−24,7 %−0,5 %−24,3 pp—
6 luni−20,3 %+4,4 %−24,7 pp—
De la început de an+0,2 %+12,3 %−12,1 pp—
1 an+16,6 %+13,5 %+3,1 pp+33,7 %
3 ani+162,4 %+76,4 %+86,0 pp+164,9 %
5 ani+42,8 %+63,7 %−20,9 pp—
Scădere maximă (1 an)
−43,2 %
11 feb. 2026 → 27 oct. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−68,6 %
14 apr. 2022 → 23 mar. 2023
Creștere anuală compusă (5 ani)
+7,4 %
S&P 500 +10,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026

Venituri
718,6 mil USD
−11,6 % an/an
Profit net
23,3 mil USD
indisponibil an/an
EPS diluat
0,10
indisponibil an/an
netă / operațională
3,2 % / 11,9 %

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ3 '24Q4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26
Venituri784,2 mil780,9 mil813,9 mil812,9 mil813,2 mil754,1 mil764,9 mil718,6 mil
Profit brut198,1 mil192,1 mil223,1 mil215,9 mil210,9 mil187,7 mil216,4 mil205,8 mil
Profit operațional10,3 mil-2,1 mil29,6 mil14,9 mil-53,8 mil22,9 mil51,8 mil85,2 mil
Amortizare și depreciere90,1 mil96,4 mil94,6 mil92,9 mil94,8 mil80,6 mil76,9 mil71,1 mil
Cheltuieli cu dobânzile66,3 mil67,0 mil65,0 mil63,1 mil63,6 mil———
Profit înainte de impozit-50,1 mil-80,4 mil-65,7 mil-43,3 mil-114,6 mil-41,1 mil-7,3 mil28,8 mil
Impozit pe profit677,0 mii3,6 mil-676,0 mii-271,0 mii167,0 mii-1,2 mil-429,0 mii5,5 mil
Profit net-50,7 mil-83,9 mil-65,0 mil-43,0 mil-114,7 mil-40,0 mil-6,9 mil23,3 mil
EPS diluat-0,22-0,37 ≈-0,28-0,18-0,48-0,17 ≈-0,030,10
Flux de numerar operațional66,5 mil ≈45,2 mil23,4 mil83,6 mil ≈76,5 mil ≈34,5 mil20,9 mil91,9 mil ≈
Investiții (capex)55,0 mil ≈50,3 mil41,8 mil54,5 mil ≈41,6 mil ≈63,7 mil46,5 mil48,4 mil ≈

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu20182019202020212022202320242025
Venituri4,5 mld4,1 mld3,5 mld2,8 mld2,8 mld3,0 mld3,1 mld3,2 mld
Venituri an/an−4,5 %−10,5 %−12,7 %−22,1 %+2,4 %+6,7 %+3,6 %+2,2 %
Profit net-528,3 mil-267,9 mil82,0 mil-99,3 mil-238,4 mil-189,0 mil-201,9 mil-262,7 mil
Profit net an/anindisponibilindisponibilindisponibil−221,1 %indisponibilindisponibilindisponibilindisponibil
EPS diluat-2,82-1,440,44-0,54-1,25-0,84-0,89-1,12
EPS diluat an/anindisponibilindisponibilindisponibil−222,7 %indisponibilindisponibilindisponibilindisponibil
netă %-11,7 %-6,6 %2,3 %-3,6 %-8,4 %-6,3 %-6,5 %-8,2 %
Flux de numerar liber-21,5 mil-87,7 mil19,8 mil-271,3 mil-193,6 mil-70,3 mil-35,1 mil16,5 mil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
279,1 mil USD
Datorie financiară
4,3 mld USD
Datorie netă
4,0 mld USD
Capitaluri proprii
-43,4 mil USD
Active totale
6,0 mld USD
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
0,98x
ROE
indisponibil
ROA
-4,3 %
Marja FCF
0,5 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
3,0 mld
2024
3,1 mld
2025
3,2 mld

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Profit brut
2023
746,7 mil
2024
799,3 mil
2025
837,5 mil

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Profit operațional
2023
18,4 mil
2024
46,5 mil
2025
13,5 mil

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
350,4 mil
2024
367,5 mil
2025
370,3 mil

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

EBITDA
2023
368,8 mil ≈
2024
414,0 mil ≈
2025
383,8 mil ≈

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
238,3 mil
2024
252,6 mil
2025
—

SEC (XBRL)· 19 feb. 2025verificat

Profit înainte de impozit
2023
-180,3 mil
2024
-197,3 mil
2025
-264,7 mil

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
8,8 mil
2024
4,6 mil
2025
-2,0 mil

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Profit net
2023
-189,0 mil
2024
-201,9 mil
2025
-262,7 mil

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

EPS diluat
2023
-0,84
2024
-0,89
2025
-1,12

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
225,2 mil
2024
227,5 mil
2025
235,2 mil

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
278,0 mil
2024
308,9 mil
2025
279,1 mil

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Creanțe
2023
48,4 mil
2024
51,9 mil
2025
67,7 mil

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Active curente
2023
478,4 mil
2024
512,9 mil
2025
553,9 mil

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Fond comercial
2023
27,3 mil
2024
27,3 mil
2025
27,3 mil

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
—
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 25 feb. 2021verificat

Active totale
2023
5,6 mld
2024
6,3 mld
2025
6,0 mld

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2023
41,5 mil
2024
40,8 mil
2025
77,5 mil

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
3,7 mld
2024
4,0 mld
2025
4,2 mld

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Datorii curente
2023
600,1 mil
2024
579,8 mil
2025
567,9 mil

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Datorii totale
2023
5,2 mld
2024
6,1 mld
2025
6,0 mld

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Capital propriu
2023
405,2 mil
2024
213,9 mil
2025
-43,4 mil

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
162,9 mil
2024
166,2 mil
2025
218,0 mil

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
233,2 mil
2024
201,3 mil
2025
201,5 mil

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
-70,3 mil ≈
2024
-35,1 mil ≈
2025
16,5 mil ≈

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-113,4 mil
2024
-278,1 mil
2025
-456,0 mil

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-174,4 mil
2024
142,1 mil
2025
201,1 mil

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2023
—
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 22 feb. 2023verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
2,2 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
4,2 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
-2,0 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EBIT (an/an)
-71,0 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă

Profitabilitate

Marja brută
26,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja EBITDA
14,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja EBIT
3,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja netă
-4,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja FCF
0,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Randamente

ROE
-362,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROA
-2,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROIC
indisponibil
capitalurile proprii sunt negative: capitalul investit e micșorat de răscumpărări, iar ROIC ar ieși mare fără să spună ceva
ROCE
2,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
3,9 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Datorie netă / EBITDA
9,1x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Datorie / capital propriu
indisponibil
capitalurile proprii sunt negative: raportul nu are semnificație economică (nu înseamnă automat insolvență; de regulă vine din răscumpărări)
Acoperirea dobânzilor
0,4x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Lichiditate

Lichiditatea curentă
1,1x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Lichiditatea rapidă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea imediată
0,7x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
223,9 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Investiții (capex)
200,1 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Fluxul de numerar liber
23,7 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Conversia profitului în FCF
indisponibil
date insuficiente
Conversia EBITDA în numerar
52,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
7 zile
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
2,6 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
6,5 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
date insuficiente
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
Randamentul profitului
-5,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/B
indisponibil
capitalurile proprii sunt negative: raportul nu are semnificație economică (nu înseamnă automat insolvență; de regulă vine din răscumpărări)
P/S
0,8x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
EV/EBITDA
15,1x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
EV/EBIT
61,1x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
EV/Venit
2,1x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
P/FCF
108,8x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Randament FCF
0,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Randamentul dividendului
0,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • acoperirea ponderilor scorului: 54,2 % din minimum 60 %

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

10,81 USD

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 2,6 mld USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
2,6 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
P/B
indisponibil
capitalurile proprii sunt negative: raportul nu are semnificație economică (nu înseamnă automat insolvență; de regulă vine din răscumpărări)
EV/EBITDA
15,1x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROE
-362,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Marja netă
-4,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
2,2 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
0,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Acoperire și prospețime

28/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 30 iun. 2026
Data ultimului bilanț: 30 iun. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 06 aug. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 10 aug. 2026
verificat 2223derivat 151

Scorul pe grupe

54 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

Jos
3,04
USD pe acțiune
Mijloc
9,61
USD pe acțiune
Sus
23,62
USD pe acțiune
Preț: 10,81 USD
Prețul este în interval
Potențial până la valoarea centrală: -11,1 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: -12,4 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: o singură metodă · 1 metode folosite · 1 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 3,04 – 23,62 USD.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)3,04 – 23,62 (Mijloc 9,61)
    WACC 6,6 % · FCFF de pornire 241,0 mil USD · ponderea valorii terminale în EV 82 %
    Sensibilitatea WACC × g dă limitele metodei; nu sunt probabilități.
    DCF invers: creșterea de pornire implicită de preț (scade liniar spre creșterea terminală, restul ipotezelor fixe): 6,1 %
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · colegi insuficienți
  • Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
  • Dividende actualizate (DDM)indisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Servicii medicale (SIC 805x)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 54,2 % din minimum 60 %

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
Marja netă · Calitate-4,5 %20 (față de colegi)12 %
Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
CAGR venituri 3 ani · Creștere4,2 %35 (pe interval fix)15 %
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie9,1x0 (pe interval fix)19 %
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie0,4x0 (pe interval fix)12 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie1,1x29 (pe interval fix)8 %
P/E (TTM) · Evaluareindisponibilindisponibil—
EV/EBITDA · Evaluare15,1x0 (pe interval fix)19 %
Randament FCF · Evaluare0,9 %11 (pe interval fix)15 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie6/100 · 3/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțial35/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Calitate· parțial20/100 · 1/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Evaluare5/100 · 2/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

BROOKDALE SENIOR LIVING INC. (BKD). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 3,2 mld USD în 2025; creștere an/an 2,2 %; marjă netă -4,5 %; ROE -362,1 %; datorie netă/EBITDA 9,1x.

Intervalul de valoare estimat este 3,04–23,62 USD pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 9,61 USD, prețul de 10,81 USD lasă un potențial de -11,1 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -12,4 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 54,2 % din minimum 60 %).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.

Ce o infirmă

  • Marja netă: -4,5 %
  • Datorie netă / EBITDA: 9,1x
  • Acoperirea dobânzilor: 0,4x
  • Lichiditatea curentă: 1,1x
  • EV/EBITDA: 15,1x
  • Randament FCF: 0,9 %

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Conversia profitului în FCF, CAGR EPS 3 ani, P/E (TTM), Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Servicii medicale (SIC 805x) · același grup industrial (SIC 3 cifre) · comparată cu 5 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
—
mediana verticalei 25,3x
EV/EBITDA
15,1x
mediana verticalei —
P/S
0,8x
mediana verticalei 1,9x
sub mediană (−54,9 %)
P/B
—
mediana verticalei 3,2x
ROE
-362,1 %
mediana verticalei 17,1 %
sub mediană (−2.222,1 %)
Marja netă
-4,5 %
mediana verticalei 5,6 %
sub mediană (−181,3 %)
Marja EBIT
3,5 %
mediana verticalei 9,0 %
sub mediană (−61,3 %)
Venituri an/an
2,2 %
mediana verticalei 18,7 %
sub mediană (−88,3 %)
Datorie netă/EBITDA
9,1x
mediana verticalei —
Randament dividend
0,0 %
mediana verticalei 0,8 %
sub mediană (−100,0 %)

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
ENSGEnsign Group, Inc10,6 mld27,117,1 %7,0 %+18,7 %−2 % / +70 %
PACSPACS Group, Inc.8,0 mld27,926,6 %4,9 %+29,3 %+50 % / indisponibil
NHCNational Healthcare Corp3,3 mld23,413,1 %9,0 %+16,1 %+52 % / +171 %
BKDBrookdale Senior Living Inc.2,6 mld—-362,1 %-4,5 %+2,2 %+17 % / +162 %
HCSGHealthcare Services Group, Inc.1,7 mld16,920,4 %5,6 %+7,1 %+34 % / +159 %
SNDASonida Senior Living, Inc.1,6 mld—-26,7 %-23,3 %+25,2 %+5 % / +252 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru BKD din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
3 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
5 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani

    Analiză AI

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Pe scurt

    Brookdale Senior Living este cel mai mare operator de comunități de viață pentru seniori din Statele Unite, cu activități în independent living, assisted living, memory care și CCRC-uri. Compania se află într-o fază de recuperare a ocupării după perioada de supraofertă, iar planurile sale de vânzare și achiziție de active arată o strategie de optimizare a portofoliului. Pentru investitorii și publicul interesat, compania este relevantă ca indicator al cererii pentru îngrijirea seniorilor într-o piață fragmentată.

    SWOT

    Puncte tari

    • Poziție de lider ca operator de comunități pentru seniori, cu o rețea mare și diversificată de tipuri de servicii și niveluri de preț 1.
    • Majoritatea veniturilor provine din plăți private, ceea ce oferă o sursă stabilă de venit dacă cererea se menține 1.
    • Continuum de servicii care permite seniorilor să rămână în aceeași comunitate pe măsură ce nevoile lor cresc, ceea ce sprijină durata rezidenței 1.

    Puncte slabe

    • Pierderi nete în 2025, influențate de depreciieri și de costuri legate de finanțare, ceea ce limitează marja de siguranță 1.
    • Concentrare geografică ridicată în câteva state, ceea ce expune compania la riscuri economice și climatice locale 1.
    • Dependența de contracte de închiriere și de datorii cu scadențe apropiate cere refinanțări periodice 12.

    Oportunități

    • Revenirea ocupării și creșterea cererii pot permite ajustări de tarife și îmbunătățirea marjelor, dacă aceste tendințe se mențin 13.
    • Programele de sănătate și îngrijire preventivă pot crește veniturile și durata medie a șederii rezidenților 1.
    • Achiziția de comunități închiriate și vânzarea activelor neperformante pot îmbunătăți structura portofoliului 12.

    Amenințări

    • Dacă noile construcții reiau ritmul de dinaintea pandemiei, concurența și presiunea asupra prețurilor ar putea crește 1.
    • Scăderea capacității financiare a seniorilor sau a familiilor lor ar putea afecta ocuparea și veniturile 1.
    • Modificările reglementărilor și ale programelor de rambursare pot crește costurile sau reduce veniturile 1.

    Riscuri

    • Dependența de plățile privateridicat

      Majoritatea veniturilor provine de la rezidenți care plătesc direct, deci orice deteriorare a situației economice sau a pieței imobiliare poate afecta ocuparea și veniturile 1.

    • Ofertă concurentămediu

      Dacă noile construcții revin la nivelurile de dinainte de pandemie, concurența ar putea limita capacitatea de a menține tarifele și de a atrage rezidenți 1.

    • Expunere geograficămediu

      Concentrarea comunităților în câteva state face compania vulnerabilă la evenimente climatice, economice sau de reglementare locale 1.

    • Reglementări și rambursărimediu

      Schimbările în programele guvernamentale sau în reglementările de stat pot reduce veniturile sau crește costurile operaționale 1.

    • Securitatea informaticămediu

      Un atac cibernetic sau o breșă de date ar putea duce la costuri de remediere, sancțiuni și afectarea reputației 1.

    Teza de investiție

    Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

    • Dacă revenirea ocupării continuă și oferta nouă rămâne redusă, creșterea veniturilor pe comunitate ar putea genera o îmbunătățire semnificativă a marjelor operaționale 13.
    • Poziția de cel mai mare operator din sector și programele de reciclare a activelor pot ajuta compania să își optimizeze portofoliul 1.
    • Îmbătrânirea populației și cererea pentru îngrijire în comunitate pot susține creșterea pe termen lung a companiei 1.

    Ce ar strica teza

    • Pierderile nete din 2025 și depreciierile semnificative arată că rentabilitatea nu este încă stabilă, iar cheltuielile de capital și datoriile pot limita flexibilitatea 1.
    • Dacă economia se deteriorează, seniorii și familiile lor ar putea amâna sau renunța la plata taxelor, afectând direct ocuparea 1.
    • Concurența din partea REIT-urilor cu resurse mai mari și a operatorilor regionali ar putea limita creșterea și achizițiile companiei 1.

    De urmărit

    • Evoluția ocupării ponderate consolidate față de trimestrul precedentQ4 2026

    Produse, piață și concurență

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Afacerea

    Pe parcursul anului 2025, compania a finalizat achiziția unor comunități închiriate de la Diversified Healthcare Trust și Welltower, dar a înregistrat și pierderi nete din cauza depreciierilor și a unei pierderi legate de stingerea unei obligații de finanțare 1. Rezultatele trimestriale ulterioare arată o ocupare în creștere, iar în octombrie 2026 compania a raportat o ocupare ponderată consolidată de 83,1% pentru trimestrul al treilea din 2026 3.

    Piața în context

    Costurile forței de muncă, ale construcțiilor și ale creditului, precum și reglementările mai stricte, pot limita noile construcții și pot menține presiunea asupra costurilor operatorilor existenți 1. Ritmul de revenire a cererii depinde și de capacitatea seniorilor de a plăti taxele, deci de condițiile economice generale 1.

    Tendințe

    • Revenirea ocupăriivânt din spate

      Ocuparea a crescut în 2025 și în primele trimestre ale lui 2026, iar sporul trimestrial raportat în octombrie 2026 confirmă tendința 13. Dacă revenirea continuă, ar putea sprijini veniturile și marja operațională.

    • Ofertă nouă redusăvânt din spate

      Construcțiile noi au scăzut față de deceniul dinaintea pandemiei, iar această situație poate limita concurența viitoare în multe piețe 1.

    • Costuri ridicate ale forței de muncă și ale reglementărilorvânt din față

      Creșterea salariilor, a costurilor de întreținere și a reglementărilor pot consuma o parte din efectele creșterii veniturilor, mai ales dacă tarifele nu pot fi ajustate suficient 1.

    • Reciclarea activelor și achizițiilemixt

      Vânzările de active neperformante și achizițiile de comunități închiriate schimbă structura portofoliului, cu efecte mixte asupra veniturilor, datoriei și cheltuielilor cu chiriile 12.

    Poziția concurențială

    Industria este foarte competitivă, cu numeroși operatori non-profit, furnizori de servicii comunitare, centre de convalescență și operatori regionali, iar barierele de intrare în independent living, assisted living și memory care nu sunt substanțiale 1. Principalii concurenți menționați de companie sunt Discovery Senior Living, Erickson Senior Living și LCS, la care se adaugă operatori regionali cu prezență locală puternică 1.

    În achiziția și operarea de comunități, Brookdale concurează și cu REIT-uri și fonduri de private equity, unele cu resurse financiare mai mari și costuri ale capitalului mai reduse 1. Compania spune că REIT-urile de sănătate cele mai mari, Welltower și Ventas, concurează direct pentru achiziția de proprietăți pentru seniori 1.

    • Discovery Senior Living

      Operator de comunități pentru seniori menționat de companie ca unul dintre principalii concurenți în sectorul senior housing 1.

    • Erickson Senior Living

      Operator de comunități pentru seniori menționat de companie printre principalii săi concurenți 1.

    • LCS

      Operator de comunități pentru seniori menționat de companie ca concurent major 1.

    • Welltower

      Cel mai mare REIT de sănătate menționat de companie, care concurează direct la achiziția de proprietăți pentru seniori și a fost sursă de achiziții de active 1.

    Știri și depuneri

    Din presă

    Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

    Depuneri SEC

    • Raport curent08 oct. 2026
      Rezultate financiare · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
    • Raport trimestrial10 aug. 2026
    • Raport curent10 aug. 2026
      Rezultate financiare · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
    • Raport curent09 iul. 2026
      Rezultate financiare · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
    • Raport curent24 iun. 2026
      Schimbări în conducere · Vot al acționarilor · Informare publică (Reg FD)
    • Raport curent06 mai 2026
      Rezultate financiare · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
    • Raport curent20 apr. 2026
      Schimbări în conducere
    • Raport curent08 apr. 2026
      Rezultate financiare · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe

    Surse

    1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Brookdale Senior Living Inc. · 19 feb. 2026
    2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Brookdale Senior Living Inc. · 10 aug. 2026
    3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Brookdale Senior Living Inc. · 08 oct. 2026

    Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

    Brookdale Senior Living Inc. (BKD): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw