olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Healthcare Services Group, Inc. HCSG
Services-Nursing & Personal Care Facilities · SIC 8050 · Verticală: Servicii medicale (SIC 805x)
Healthcare Services Group oferă servicii de curățenie, spălătorie, întreținere și alimentație pentru departamentele din spatele instituțiilor medicale și de îngrijire pe termen lung din Statele Unite, fiind, potrivit companiei, cel mai mare furnizor de astfel de servicii pentru industria îngrijirii pe termen lung. Concentrarea pe servicii operaționale, cu clienți instituționali, a fost pusă la încercare de falimentul unui client important, dar compania a anunțat o accelerare a creșterii, cu venituri de 1.837,2 milioane USD în 2025 și 479,6 milioane USD în trimestrul al treilea din 2026.}
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Healthcare Services Group, Inc. (HCSG) costa 25,11 USD (−5,39 % într-o zi), cu capitalizare 1,7 mld USD, P/E 16,9 pe un EPS diluat de 1,49 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 3,42 %, beta 0,74, interval pe 52 de săptămâni 17,02–26,54 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): venituri de 479,6 mil USD (+3,3 % an/an), profit net de 24,9 mil USD (−42,1 % an/an), EPS diluat 0,36 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 61,5
- puternic (55–70)
- Bollinger (20, 2)
- 19,20 – 27,39
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,72 · lățimea benzii 35,2 %
- SMA 50 / 200
- 22,20 / 21,51
- tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- 1,13 / 0,88
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +18,8 % | −1,1 % | +19,9 pp | — |
| 3 luni | +13,9 % | −0,5 % | +14,3 pp | — |
| 6 luni | +12,6 % | +4,4 % | +8,2 pp | — |
| De la început de an | +31,3 % | +12,3 % | +19,0 pp | — |
| 1 an | +39,6 % | +13,5 % | +26,0 pp | +5,1 % |
| 3 ani | +156,2 % | +76,4 % | +79,8 pp | +137,6 % |
| 5 ani | +27,6 % | +63,7 % | −36,1 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q3 2026 · 30 sept. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 | Q3 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 437,8 mil | 447,7 mil | 458,5 mil | 464,3 mil | 466,7 mil | 462,8 mil | 470,8 mil | 479,6 mil |
| Costul vânzărilor | 379,2 mil | 379,7 mil | 455,5 mil | 367,9 mil | 394,6 mil | 386,9 mil | 396,0 mil | 399,2 mil |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 44,8 mil | 45,0 mil | 49,2 mil | 50,5 mil | 46,2 mil | 42,0 mil | 52,6 mil | 48,5 mil |
| Amortizare și depreciere | 3,6 mil | 3,9 mil | 5,0 mil ≈ | 4,0 mil ≈ | 3,9 mil | 3,8 mil | 3,5 mil ≈ | 4,1 mil ≈ |
| Profit înainte de impozit | 14,8 mil | 23,9 mil | -41,9 mil | 57,3 mil | 28,6 mil | 34,5 mil | 31,0 mil | 33,7 mil |
| Impozit pe profit | 2,9 mil | 6,7 mil | -9,5 mil | 14,4 mil | -2,7 mil | 8,5 mil | 8,3 mil | 8,9 mil |
| Profit net | 11,9 mil | 17,2 mil | -32,4 mil | 43,0 mil | 31,2 mil | 26,1 mil | 22,7 mil | 24,9 mil |
| EPS diluat | 0,16 ≈ | 0,23 | -0,44 | 0,59 | 0,44 ≈ | 0,37 | 0,32 | 0,36 |
| Flux de numerar operațional | 36,2 mil | 27,5 mil | 28,8 mil ≈ | 71,3 mil ≈ | 17,4 mil | 43,7 mil | 21,9 mil ≈ | 30,2 mil ≈ |
| Investiții (capex) | 1,4 mil | 1,7 mil | 1,4 mil ≈ | 1,3 mil ≈ | 1,4 mil | 1,4 mil | 1,6 mil ≈ | 2,1 mil ≈ |
| Răscumpărări de acțiuni | 1,0 mil | 7,0 mil | 7,7 mil ≈ | 27,3 mil ≈ | 19,6 mil | 24,0 mil | 20,9 mil ≈ | 11,7 mil ≈ |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 8 din propriul istoric de 40 trimestre (min 13,8, mediană 26,6, max 106,4; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 2,0 mld | 1,8 mld | 1,8 mld | 1,6 mld | 1,7 mld | 1,7 mld | 1,7 mld | 1,8 mld |
| Venituri an/an | +7,6 % | −8,1 % | −4,4 % | −6,7 % | +2,9 % | −1,1 % | +2,7 % | +7,1 % |
| Profit net | 83,5 mil | 64,6 mil | 98,7 mil | 48,5 mil | 34,2 mil | 38,4 mil | 39,5 mil | 59,1 mil |
| Profit net an/an | −5,3 % | −22,7 % | +52,8 % | −50,8 % | −29,5 % | +12,1 % | +2,8 % | +49,6 % |
| EPS diluat | 1,12 | 0,87 | 1,32 | 0,65 | 0,46 | 0,52 | 0,53 | 0,81 |
| EPS diluat an/an | −5,9 % | −22,3 % | +51,7 % | −50,8 % | −29,2 % | +13,0 % | +1,9 % | +52,8 % |
| netă % | 4,2 % | 3,5 % | 5,6 % | 3,0 % | 2,0 % | 2,3 % | 2,3 % | 3,2 % |
| Flux de numerar liber | 75,1 mil | 89,2 mil | 212,9 mil | 31,4 mil | -13,4 mil | 38,1 mil | 24,5 mil | 139,2 mil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 125,2 mil USD
- Datorie financiară
- indisponibil USD
- Datorie netă
- indisponibil USD
- Capitaluri proprii
- 510,2 mil USD
- Active totale
- 794,3 mil USD
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- 3,38x
- ROE
- 11,7 %
- ROA
- 7,4 %
- Marja FCF
- 7,6 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 1,8 mld | 1,6 mld | 1,7 mld | 1,7 mld | 1,7 mld | 1,8 mld | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 1,5 mld | 1,4 mld | 1,5 mld | 1,5 mld | 1,5 mld | 1,6 mld | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| Profit brut | 268,0 mil ≈ | 230,6 mil ≈ | 193,3 mil ≈ | 214,7 mil ≈ | 228,1 mil ≈ | 239,4 mil ≈ | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026derivat |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 150,8 mil | 173,1 mil | 140,3 mil | 166,8 mil | 183,1 mil | 190,9 mil | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 14,3 mil | 14,7 mil | 15,3 mil | 14,3 mil | 14,6 mil | 16,8 mil | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 129,2 mil | 65,5 mil | 44,6 mil | 53,1 mil | 52,9 mil | 67,9 mil | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 30,5 mil | 17,0 mil | 10,3 mil | 14,7 mil | 13,5 mil | 8,8 mil | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| Profit net | 98,7 mil | 48,5 mil | 34,2 mil | 38,4 mil | 39,5 mil | 59,1 mil | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| EPS diluat | 1,32 | 0,65 | 0,46 | 0,52 | 0,53 | 0,81 | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 74,8 mil | 75,0 mil | 74,4 mil | 74,3 mil | 74,0 mil | 73,0 mil | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| Dividend pe acțiune | 0,82 | 0,84 | 0,86 | — | — | — | SEC (XBRL)· 17 feb. 2023verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Venituri − Costul vânzărilor.
- 2023
- 166,8 mil
- 2024
- 183,1 mil
- 2025
- 190,9 mil
SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat
- 2023
- 74,3 mil
- 2024
- 74,0 mil
- 2025
- 73,0 mil
SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 139,3 mil | 70,8 mil | 26,3 mil | 54,3 mil | 56,8 mil | 125,2 mil | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| Creanțe | — | — | — | 344,9 mil | 330,9 mil | 281,3 mil | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| Stocuri | — | — | — | — | — | 16,8 mil | SEC (XBRL)· 24 iul. 2026verificat |
| Active curente | 572,4 mil | 546,4 mil | 508,6 mil | 571,7 mil | 556,7 mil | 576,4 mil | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| Fond comercial | 51,1 mil | 74,8 mil | 75,5 mil | 75,5 mil | 75,5 mil | 79,8 mil | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 18,2 mil | 20,8 mil | 15,9 mil | 12,1 mil | 9,4 mil | 7,0 mil | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| Active totale | 785,0 mil | 779,9 mil | 720,8 mil | 790,7 mil | 802,8 mil | 794,3 mil | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 52,2 mil | 64,4 mil | 68,3 mil | 83,2 mil | 81,1 mil | 77,4 mil | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| Datorii curente | 162,3 mil | 191,1 mil | 189,0 mil | 216,9 mil | 192,5 mil | 170,4 mil | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| Capital propriu | 470,3 mil † | 445,2 mil † | 418,3 mil † | 456,6 mil † | 499,9 mil † | 510,2 mil † | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
† capitalurile proprii ale acționarilor societății-mamă: în acești ani emitentul nu mai raportează totalul inclusiv interesele minoritare.
- 2023
- 12,1 mil
- 2024
- 9,4 mil
- 2025
- 7,0 mil
SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 217,2 mil | 37,1 mil | -8,2 mil | 43,5 mil | 30,8 mil | 145,0 mil | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 4,3 mil | 5,7 mil | 5,2 mil | 5,4 mil | 6,3 mil | 5,8 mil | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 212,9 mil ≈ | 31,4 mil ≈ | -13,4 mil ≈ | 38,1 mil ≈ | 24,5 mil ≈ | 139,2 mil ≈ | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -36,8 mil | -23,0 mil | 2,6 mil | -3,3 mil | 6,0 mil | -11,0 mil | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -68,4 mil | -82,7 mil | -38,9 mil | -12,2 mil | -31,0 mil | -63,3 mil | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| Dividende plătite | 60,7 mil | 62,2 mil | 63,4 mil | 0 | 0 | — | SEC (XBRL)· 14 feb. 2025verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | 0 | 21,5 mil | 0 | 11,3 mil | 5,0 mil | 61,6 mil | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2023
- -12,2 mil
- 2024
- -31,0 mil
- 2025
- -63,3 mil
SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- acoperirea ponderilor scorului: 58,3 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 1,7 mld USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
58 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 11,30 – 40,93 USD.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · cheltuiala cu dobânzile raportată e mult mai veche decât ultima perioadă (emitentul a schimbat tagul XBRL): nu se folosește o cifră învechită
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: P/E37,53 – 40,93 (Mijloc 40,35)3 firme folosite · multiplul median 27,1x · quartile 25,3x – 27,5xENSG, NHC, PACS
- Dividende actualizate (DDM)11,30 – 15,20 (Mijloc 12,96)
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 58,3 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | 5,6 % | 60 (față de colegi) | 11 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | 101,7 % | 100 (pe interval fix) | 11 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 2,8 % | 23 (pe interval fix) | 14 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | 20,8 % | 100 (pe interval fix) | 14 % |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 2,8x | 100 (pe interval fix) | 7 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 16,9x | 60 (pe interval fix) | 18 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | 6,3 % | 79 (pe interval fix) | 14 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 4,5 % | 64 (pe interval fix) | 11 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțial100/100 · 1/3 factori cu valoare
- Creștere62/100 · 2/2 factori cu valoare
- Calitate80/100 · 2/3 factori cu valoare
- Randamente· parțial64/100 · 1/2 factori cu valoare
- Evaluare68/100 · 2/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
HEALTHCARE SERVICES GROUP, INC. (HCSG). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-09-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 1,8 mld USD în 2025; creștere an/an 7,1 %; marjă netă 5,6 %; ROE 20,4 %.
Intervalul de valoare estimat este 24,42–28,06 USD pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 26,66 USD, prețul de 25,11 USD lasă un potențial de 6,2 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 5,8 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 58,3 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Conversia profitului în FCF: 101,7 %
- CAGR EPS 3 ani: 20,8 %
- Lichiditatea curentă: 2,8x
- Randament FCF: 6,3 %
Ce o infirmă
- CAGR venituri 3 ani: 2,8 %
- Metodele de evaluare diverg
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, EV/EBITDA, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Servicii medicale (SIC 805x) · același grup industrial (SIC 3 cifre) · comparată cu 5 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ENSGEnsign Group, Inc | 10,6 mld | 27,1 | 17,1 % | 7,0 % | +18,7 % | −2 % / +70 % |
| PACSPACS Group, Inc. | 8,0 mld | 27,9 | 26,6 % | 4,9 % | +29,3 % | +50 % / indisponibil |
| NHCNational Healthcare Corp | 3,3 mld | 23,4 | 13,1 % | 9,0 % | +16,1 % | +52 % / +171 % |
| BKDBrookdale Senior Living Inc. | 2,6 mld | — | -362,1 % | -4,5 % | +2,2 % | −3 % / +104 % |
| HCSGHealthcare Services Group, Inc. | 1,7 mld | 16,9 | 20,4 % | 5,6 % | +7,1 % | +40 % / +156 % |
| SNDASonida Senior Living, Inc. | 1,6 mld | — | -26,7 % | -23,3 % | +25,2 % | +5 % / +252 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru HCSG din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 15,27 Randament total -39 % · Pe an -39 % | 27,02 Randament total 8 % · Pe an 8 % | 40,73 Randament total 62 % · Pe an 62 % |
| 3 ani | 14,32 Randament total -43 % · Pe an -17 % | 28,56 Randament total 14 % · Pe an 4 % | 47,35 Randament total 89 % · Pe an 24 % |
| 5 ani | 13,44 Randament total -46 % · Pe an -12 % | 30,20 Randament total 20 % · Pe an 4 % | 55,04 Randament total 119 % · Pe an 17 % |
- P/E la ieșire± 7,14
- Marja netă± 5,00
- Creșterea anuală a veniturilor± 4,17
- Diluare anuală± 0,42
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Healthcare Services Group oferă servicii de curățenie, spălătorie, întreținere și alimentație pentru departamentele din spatele instituțiilor medicale și de îngrijire pe termen lung din Statele Unite, fiind, potrivit companiei, cel mai mare furnizor de astfel de servicii pentru industria îngrijirii pe termen lung. Concentrarea pe servicii operaționale, cu clienți instituționali, a fost pusă la încercare de falimentul unui client important, dar compania a anunțat o accelerare a creșterii, cu venituri de 1.837,2 milioane USD în 2025 și 479,6 milioane USD în trimestrul al treilea din 2026.}
SWOT
Puncte tari
- Compania se prezintă drept cel mai mare furnizor de servicii de menaj, spălătorie și alimentație pentru îngrijirea pe termen lung din SUA, cu o bază largă de clienți și o poziție solidă de piață 1.
- Situația de lichiditate este solidă, cu numerar și titluri marketable considerabile și o linie de credit neutilizată, ceea ce oferă flexibilitate pentru achiziții și răscumpărări de acțiuni 3.
- Creșterea organică a veniturilor și revizuirea în sens pozitiv a ghidajului pentru 2027 indică o execuție operațională întărită în ultimele trimestre 23.
Puncte slabe
- Dependența de clienți din sectorul îngrijirii pe termen lung, care depind de finanțarea guvernamentală, face compania vulnerabilă la schimbările de reglementare și la dificultățile de plată ale clienților 1.
- Marjele sunt sensibile la costurile cu forța de muncă și cu alimentele, iar capacitatea de a transfera aceste costuri către clienți nu este întotdeauna imediată 1.
- Expunerea la un client important a produs pierderi semnificative din creanțe în 2025, ceea ce a afectat profitabilitatea anului 1.
Oportunități
- Achiziția NEXDINE deschide accesul la senior living și hospitalitate, segmente care ar putea accelera creșterea dacă integrarea decurge conform planului 3.
- Tendințele demografice favorabile și cererea crescută pentru servicii de îngrijire ar putea sprijini expansiunea în noi unități clienți 3.
- Recuperările din procedura de faliment a Genesis, dacă se materializează peste estimările actuale, ar putea îmbunătăți rezultatele viitoare 23.
Amenințări
- Tarifele vamale și inflația pot crește costurile cu consumabilele și alimentele, iar compania poate fi incapabilă să le transfere integral clienților 1.
- Falimentele sau dificultățile financiare ale clienților importanți pot duce la pierderi de creanțe și la reducerea veniturilor 1.
- Modificările legislative privind rambursările Medicare și Medicaid ar putea reduce veniturile clienților și capacitatea lor de a plăti serviciile 1.
Riscuri
- Concentrarea cliențilorridicat
Un număr mic de clienți contribuie semnificativ la venituri, iar falimentul unui client important a afectat deja rezultatele financiare ale companiei 1.
- Riscul de credit al cliențilorridicat
Clienții primesc credit de la companie, iar deteriorarea situației lor financiare poate crește pierderile din creanțe, cum s-a întâmplat în 2025 1.
- Presiunea costurilor cu forța de muncămediu
Salariile orare sunt afectate de salariul minim și de negocierile colective, iar transferul acestor creșteri către clienți poate fi întârziat 1.
- Tarife și costuri de consumabilemediu
Tarifele vamale pot crește costurile consumabilelor și alimentelor, iar sursele indică o dependență de un număr limitat de furnizori 1.
- Integrarea achizițiilorscăzut
Achiziția NEXDINE aduce noi activități și riscuri de integrare, iar beneficiile anunțate depind de execuția ulterioară 3.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Compania are poziția de lider declarat pe segmentul său și o bază largă de clienți instituționali, ceea ce îi oferă un avantaj de scară 1.
- Creșterea organică a veniturilor și ghidajul revizuit în sus pentru 2027 sugerează că managementul vede o accelerare a afacerii de bază 23.
- Achiziția NEXDINE ar putea deschide noi surse de creștere în senior living și hospitalitate, dacă integrarea reușește 3.
Ce ar strica teza
- Dependența de finanțarea guvernamentală a clienților și riscul de faliment al acestora pot duce la noi pierderi din creanțe, așa cum s-a întâmplat recent 1.
- Marjele operaționale sunt sub presiunea costurilor cu forța de muncă și a tarifelor, iar transferul acestora către clienți poate fi întârziat 1.
- Noile segmente aduc riscuri de execuție și pot cere investiții și management suplimentar, ceea ce ar putea limita beneficiile achiziției 3.
De urmărit
- Realizarea ghidajului de venituri pentru trimestrul al patruleaQ4 2026
- Contribuția NEXDINE la venituri și marje după integrare2027
- Recuperările finale din procedura de faliment Genesisnext 10-K
- Evoluția costurilor cu forța de muncă și a tarifelor vamale asupra marjelor2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Compania gestionează departamentele de menaj, spălătorie, lenjerie, întreținere a clădirilor și alimentație ale clienților săi, în principal case de îngrijire pe termen lung, centre de reabilitare, complexe de pensionare și spitale. Serviciile sunt furnizate în principal prin contracte integrale, în care compania se ocupă de managementul zilnic al angajaților și de anumite consumabile, iar contractele sunt, de regulă, reînnoibile și reziliabile cu un preaviz de 30 până la 90 de zile. Potrivit raportului anual, compania deservea aproximativ 2.800 de unități la 31 decembrie 2025, iar la 30 septembrie 2026 peste 2.700 12.
Modelul de venituri se bazează pe capacitatea de a câștiga clienți noi, de a extinde serviciile la cei existenți și de a transfera în tarife creșterile costurilor. Structura de costuri este dominată de forța de muncă, iar la divizia de alimentație și de consumabilele alimentare. Compania a menționat și că, în 2025, a înregistrat venituri din creditele de impozit pe salarii ERC, precum și cheltuieli cu creanțe neîncasate legate de falimentul Genesis 1.
În octombrie 2026, compania a achiziționat NEXDINE Hospitality, un operator de servicii hoteliere și de alimentație pentru locuințe pentru vârstnici, cu un preț inițial de 93,5 milioane USD plătit din numerar, extinzând platforma de la sănătate spre hospitalitate și viață asistată 23. Compania descrie acum o platformă de servicii de sănătate și hospitalitate, iar baza de clienți se extinde dincolo de îngrijirea pe termen lung.
Segmente
Environmental Services (EVS)
Divizia EVS gestionează curățenia, dezinfecția, spălătoria și lenjeria din unitățile clienților, cu venituri de 824,7 milioane USD în 2025, adică 44,9% din total 1. Costurile cu forța de muncă reprezintă majoritatea cheltuielilor segmentului, iar în Q3 2026 veniturile EVS au crescut cu 2,6%, susținute de noi clienți și de retenție 2.
Dietary
Divizia Dietary se ocupă de achiziția de alimente, prepararea mesei și servicii de dietetică pentru rezidenți, iar în 2025 a generat 1.012,5 milioane USD, adică 55,1% din venituri 1. Costurile cu alimentele sunt sensibile la prețurile mărfurilor și la tarife, iar veniturile au crescut cu 3,9% în trimestrul al treilea din 2026 2.
Piața în context
Piața principală este cea a serviciilor operaționale pentru instituțiile de îngrijire a sănătății din Statele Unite, în special pentru operatorii de case de îngrijire pe termen lung, a căror veniturile depind de finanțarea Medicare și Medicaid. Compania spune că este cel mai mare furnizor de management de menaj, spălătorie și alimentație pentru acest sector, iar clienții sunt concentrați într-o industrie reglementată 12.
Extinderea spre senior living și hospitalitate deschide o piață mai largă, dar și mai competitivă, în care compania își propune să folosească expertiza operațională acumulată în sănătate 3. Dacă creșterea demografică a populației vârstnice se traduce în cerere pentru aceste servicii, ar putea susține expansiunea pe termen lung.
Tendințe
- Presiune din inflație și tarifevânt din față
Tarifele vamale și presiunile inflaționiste pot crește costul consumabilelor și al produselor alimentare, iar compania nu poate întotdeauna să transfere rapid aceste creșteri clienților 1.
- Creșterea cererii pentru îngrijire pe termen lungvânt din spate
Compania afirmă că industria se află la începutul unei tendințe demografice de mai multe decenii, ceea ce ar putea susține cererea pentru serviciile sale 3.
- Sănătatea financiară a cliențilormixt
Clienții depind de finanțarea Medicare și Medicaid, iar schimbările de reglementare pot afecta fluxurile lor de numerar și capacitatea de plată, ceea ce crește riscul de credit 1.
- Extinderea în hospitalitate și senior livingmixt
Achiziția NEXDINE și strategia de platformă unificată pot deschide noi piețe, dar integrarea și diversificarea aduc și riscuri de execuție 23.
Poziția concurențială
Principala concurență vine din personalul intern al clienților, care poate prelua singur aceste funcții, precum și de la mai multe firme regionale și naționale care oferă servicii similare 1. Compania se diferențiază prin eficiența costurilor și prin reducerea sarcinii administrative pentru clienți 1.
În noile segmente de senior living și hospitalitate concurența poate include furnizori specializați de alimentație și operatori hoteliere, dar sursele disponibile nu identifică explicit concurenții bursieri din SUA 3.
- Personalul intern al clienților
Clienții pot gestiona serviciile de menaj și alimentație cu personal propriu, ceea ce reprezintă cea mai directă alternativă 1.
- Firme regionale și naționale de servicii de menaj și alimentație
Sursele menționează mai multe firme care concurează în piețele regionale și naționale, fără a le identifica nominal 1.
- Furnizori de servicii de alimentație pentru senior living
Pe măsură ce compania intră în hospitalitate și senior living, apar concurenți specializați pe alimentație și servicii hoteliere, fără identificare în sursele analizate 3.
- Operatori de hospitalitate din sectorul vârstnicilor
Operatorii care administrează locuințe pentru vârstnici și hoteluri pot fi concurenți sau parteneri în noul segment, dar sursele nu îi identifică 3.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Depuneri SEC
- Raport trimestrial23 oct. 2026
- Raport curent21 oct. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent07 oct. 2026Acord material · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial24 iul. 2026
- Raport curent22 iul. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent27 mai 2026Vot al acționarilor · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial24 apr. 2026
- Raport curent22 apr. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Convocare AGA (proxy)15 apr. 2026
- Raport curent13 apr. 2026Acord material · Obligație financiară nouă · Situații financiare și anexe
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Healthcare Services Group, Inc. · 13 feb. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-09-30 · SEC / Healthcare Services Group, Inc. · 23 oct. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Healthcare Services Group, Inc. · 21 oct. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.