olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

ECB Bancorp, Inc. ECBK

Savings Institutions, Not Federally Chartered · SIC 6036 · Verticală: Savings Institutions, Not Federally Chartered (SIC 6036)

22,97USD+7,99 % · 1 ziÎnchidere 04 nov. 2026

ECB Bancorp este holding-ul companiei Everett Co-operative Bank, o bancă cooperatistă din Massachusetts care atrage depozite și acordă în principal credite imobiliare în zona Boston. Interesul vine din creșterea rapidă a creditării comerciale și din deschiderea unei noi sucursale, într-un trimestru în care venitul net a atins 3,4 milioane USD.

La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea ECB Bancorp, Inc. (ECBK) costa 22,97 USD (+7,99 % într-o zi), cu capitalizare 200,7 mil USD, P/E 16,7 pe un EPS diluat de 1,37 USD în ultimele 12 luni, beta 0,40, interval pe 52 de săptămâni 15,93–22,97 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): venituri de 152,0 mii USD (−1,3 % an/an), profit net de 3,3 mil USD (+126,5 % an/an), EPS diluat 0,39 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
200,7 mil USD
acțiuni la 06 aug. 2026
P/E (TTM)
16,7
EPS diluat TTM 1,37 · TTM până la 30 iun. 2026
E/P (TTM)
5,98 %
TTM până la 30 iun. 2026
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
0,40
Volatilitate (1 an) 26 %
Interval 52 săpt.
15,9322,97

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
69,9
puternic (55–70)
Bollinger (20, 2)
19,23 – 22,49
peste banda superioară · %B 1,15 · lățimea benzii 15,6 %
SMA 50 / 200
20,82 / 19,13
tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
MACD (12, 26, 9)
0,33 / 0,15
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună+9,6 %−2,0 %+11,6 pp—
3 luni+11,3 %−2,2 %+13,5 pp—
6 luni+24,4 %+4,3 %+20,2 pp—
De la început de an+32,1 %+10,6 %+21,5 pp—
1 an+39,3 %+10,5 %+28,8 pp+28,5 %
3 ani+113,7 %+73,7 %+40,0 pp+46,5 %
5 aniindisponibil+61,7 %indisponibil—
Scădere maximă (1 an)
−13,3 %
17 feb. 2026 → 20 mar. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−40,3 %
15 nov. 2022 → 17 oct. 2023
Creștere anuală compusă (5 ani)
indisponibil
S&P 500 +10,1 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026

Venituri
152,0 mii USD
−1,3 % an/an
Profit net
3,3 mil USD
+126,5 % an/an
EPS diluat
0,39
+129,4 % an/an
netă / operațională
2.145,4 % / indisponibil

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ3 '24Q4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26
Venituri——140,0 mii154,0 mii——155,0 mii152,0 mii
Amortizare și depreciere76,0 mii ≈75,0 mii75,0 mii75,0 mii ≈74,0 mii ≈73,0 mii75,0 mii75,0 mii ≈
Cheltuieli cu dobânzile10,9 mil———————
Profit înainte de impozit1,5 mil1,9 mil1,7 mil1,9 mil3,3 mil3,5 mil4,3 mil4,5 mil
Impozit pe profit405,0 mii493,0 mii424,0 mii475,0 mii817,0 mii891,0 mii1,1 mil1,2 mil
Profit net1,1 mil1,4 mil1,3 mil1,4 mil2,4 mil2,6 mil3,1 mil3,3 mil
EPS diluat0,140,17 ≈0,160,170,290,31 ≈0,380,39
Flux de numerar operațional861,0 mii ≈4,4 mil-631,0 mii1,9 mil ≈4,0 mil ≈3,9 mil2,8 mil12,0 mil ≈
Investiții (capex)0 ≈018,0 mii50,0 mii ≈71,0 mii ≈75,0 mii4,0 mii213,0 mii ≈
Răscumpărări de acțiuni663,0 mii ≈902,0 mii673,0 mii1,5 mil ≈2,0 mil ≈513,0 mii350,0 mii675,0 mii ≈

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 15 din propriul istoric de 13 trimestre (min 14,5, mediană 24,0, max 47,6; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu20212022202320242025
Venituriindisponibilindisponibilindisponibil577,0 mii598,0 mii
Venituri an/anindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil+3,6 %
Profit net4,0 mil2,7 mil4,5 mil4,0 mil7,8 mil
Profit net an/anindisponibil−32,7 %+63,8 %−10,4 %+94,7 %
EPS diluatindisponibil0,320,520,480,94
EPS diluat an/anindisponibilindisponibil+62,5 %−7,7 %+95,8 %
netă %indisponibilindisponibilindisponibil691,7 %1.299,7 %
Flux de numerar liber6,3 mil7,6 mil6,1 mil6,2 mil9,0 mil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
indisponibil USD
Datorie financiară
indisponibil USD
Datorie netă
indisponibil USD
Capitaluri proprii
171,9 mil USD
Active totale
1,6 mld USD
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
indisponibil
ROE
4,6 %
ROA
0,5 %
Marja FCF
1.506,0 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Cont de profit și pierdere · USD

Venit net din dobânzi
2023
24,8 mil
2024
25,0 mil
2025
31,9 mil

SEC (XBRL)· 25 mar. 2026verificat

Venit net din comisioane
2023
1,1 mil
2024
1,2 mil
2025
1,3 mil

SEC (XBRL)· 25 mar. 2026verificat

Cheltuieli fără dobânzi
2023
19,1 mil
2024
20,7 mil
2025
21,3 mil

SEC (XBRL)· 25 mar. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
6,0 mil
2024
5,4 mil
2025
10,4 mil

SEC (XBRL)· 25 mar. 2026verificat

Profit net
2023
4,5 mil
2024
4,0 mil
2025
7,8 mil

SEC (XBRL)· 25 mar. 2026verificat

EPS diluat
2023
0,52
2024
0,48
2025
0,94

SEC (XBRL)· 25 mar. 2026verificat

Bilanț · USD

Credite
2023
1,0 mld
2024
1,1 mld
2025
1,4 mld

SEC (XBRL)· 25 mar. 2026verificat

Active totale
2023
1,3 mld
2024
1,4 mld
2025
1,6 mld

SEC (XBRL)· 25 mar. 2026verificat

Depozite
2023
868,2 mil
2024
998,5 mil
2025
1,1 mld

SEC (XBRL)· 25 mar. 2026verificat

Datorii totale
2023
1,1 mld
2024
1,2 mld
2025
1,4 mld

SEC (XBRL)· 25 mar. 2026verificat

Capital propriu
2023
164,9 mil †
2024
168,3 mil †
2025
171,9 mil †

SEC (XBRL)· 25 mar. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Răscumpărări de acțiuni
2023
2,2 mil
2024
2,7 mil
2025
4,6 mil

SEC (XBRL)· 25 mar. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
3,6 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea profitului net (an/an)
94,7 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
41,9 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
95,8 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
43,2 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare

Profitabilitate

Marja netă
1.868,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Randamente

ROE
6,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROA
0,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
200,7 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Capitalizare / profit net TTM
17,6x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/E (TTM)
16,7x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Randamentul profitului
6,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/B
1,1x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/S
328,5x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat
Randamentul distribuirilor către acționari
1,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026

Indicatori bancari

Marja netă a dobânzii (NIM)
2,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Cost / venit
58,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Credite / depozite
116,8 %
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Rata creditelor neperformante
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata CET1
indisponibil
lipsesc date de intrare
Costul riscului
indisponibil
lipsesc date de intrare

32 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Profil neutru

Scor: 43 / 100

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

22,97 USD

04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 200,7 mil USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
200,7 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/E (TTM)
16,7x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/B
1,1x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
ROE
6,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Marja netă
1.868,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
3,6 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat

Acoperire și prospețime

12/20 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 30 iun. 2026
Data ultimului bilanț: 30 iun. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 06 aug. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 07 aug. 2026
verificat 604derivat 61

Scorul pe grupe

  • Bilanț și datorie0
  • Creștere100
  • Evaluare40
  • Calitate37

Interval de valoare estimat

Jos
18,43
USD pe acțiune
Mijloc
20,09
USD pe acțiune
Sus
21,16
USD pe acțiune
Preț: 22,97 USD
Prețul este peste interval
Potențial până la valoarea centrală: -12,5 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: -14,3 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: ridicat · 4 metode folosite · 3 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 10,71 – 29,47 USD.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • Venit rezidual18,89 – 19,77 (Mijloc 19,32)
  • P/B justificat10,71 – 14,41 (Mijloc 12,29)
  • Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere
  • Colegi: P/E19,83 – 22,55 (Mijloc 20,86)
    5 firme folosite · multiplul median 15,2x · quartile 14,4x – 16,4x
    BBT, FSBW, GCBC, PBFS, RBKB
  • Colegi: P/B17,96 – 29,47 (Mijloc 21,31)
    8 firme folosite · multiplul median 1,0x · quartile 0,9x – 1,4x
    BBT, FBLA, FLG, FNWB, FSBW, GCBC, PBFS, RBKB
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Savings Institutions, Not Federally Chartered (SIC 6036)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Profil neutru · Scor 43/100

FactorValoareScorPondere folosită
ROE · Calitate6,6 %50 (față de colegi)23 %
ROA · Calitate0,7 %23 (pe interval fix)9 %
Cost / venit · Calitate58,5 %26 (pe interval fix)14 %
Marja netă a dobânzii (NIM) · Calitate2,4 %34 (pe interval fix)9 %
CAGR EPS 3 ani · Creștere43,2 %100 (pe interval fix)11 %
CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Rata creditelor neperformante · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Costul riscului · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Credite / depozite · Bilanț și datorie116,8 %0 (pe interval fix)6 %
P/B · Evaluare1,1x38 (față de colegi)14 %
P/E (TTM) · Evaluare16,7x43 (față de colegi)14 %
Randamentul dividendului · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie· parțial0/100 · 1/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Calitate37/100 · 4/4 factori cu valoare
  • Randamente· parțialindisponibil · 0/1 factori cu valoare
  • Evaluare40/100 · 2/2 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

ECB Bancorp, Inc. /MD/ (ECBK). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit net din dobânzi 31,9 mil USD în 2025; creștere an/an 3,6 %; marjă netă 1 868,7 %; ROE 6,6 %.

Intervalul de valoare estimat este 18,43–21,16 USD pe acțiune (mediana a 4 metode, acord între metode: ridicat); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 20,09 USD, prețul de 22,97 USD lasă un potențial de -12,5 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -14,3 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Scor olivLaw 43/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: balance, growth, returns. Nu este o recomandare de investiții.

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • CAGR EPS 3 ani: 43,2 %

Ce o infirmă

  • ROA: 0,7 %
  • Cost / venit: 58,5 %
  • Credite / depozite: 116,8 %
  • Prețul este peste intervalul de valoare estimat

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): CAGR venituri 3 ani, Rata creditelor neperformante, Costul riscului, Randamentul dividendului.

Față de mediana verticalei

Savings Institutions, Not Federally Chartered (SIC 6036) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 8 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
16,7x
mediana verticalei 16,4x
la mediană
EV/EBITDA
—
mediana verticalei —
P/S
328,5x
mediana verticalei 48,4x
peste mediană (+578,8 %)
P/B
1,1x
mediana verticalei 1,0x
peste mediană (+7,8 %)
ROE
6,6 %
mediana verticalei 6,3 %
la mediană
Marja netă
1.868,7 %
mediana verticalei 216,6 %
peste mediană (+762,8 %)
Marja EBIT
—
mediana verticalei —
Venituri an/an
3,6 %
mediana verticalei 2,6 %
peste mediană (+41,1 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei —
Randament dividend
—
mediana verticalei 1,4 %

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
FLGFlagstar Bank, National Association4,5 mld220,30,6 %—+17,4 %−10 % / −61 %
BBTBeacon Financial Corp2,6 mld16,48,4 %533,6 %−92,5 %+22 % / +50 %
GCBCGreene County Bancorp, Inc.623,0 mil15,215,9 %—+11,1 %+60 % / +46 %
PBFSPioneer Bancorp, Inc.467,0 mil27,15,2 %103,4 %+5,8 %+41 % / +127 %
FSBWFS Bancorp, Inc.330,5 mil10,210,8 %—+44,8 %+9 % / +47 %
FBLAFB Bancorp, Inc.271,4 mil—-0,1 %-0,4 %−3,8 %+35 % / indisponibil
RBKBRhinebeck Bancorp, Inc.203,7 mil14,47,3 %329,8 %−0,6 %+67 % / +189 %
ECBKECB Bancorp, Inc.200,7 mil16,76,6 %1.868,7 %+3,6 %+39 % / +114 %
FNWBFirst Northwest Bancorp98,3 mil63,31,0 %—−23,1 %+5 % / −30 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru ECBK din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
12,80
Randament total -44 % · Pe an -44 %
22,64
Randament total -1 % · Pe an -1 %
34,11
Randament total 49 % · Pe an 49 %
3 ani
12,21
Randament total -47 % · Pe an -19 %
24,31
Randament total 6 % · Pe an 2 %
40,26
Randament total 75 % · Pe an 21 %
5 ani
11,64
Randament total -49 % · Pe an -13 %
26,12
Randament total 14 % · Pe an 3 %
47,52
Randament total 107 % · Pe an 16 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 6,08
  • Marja netă± 4,26
  • Creșterea anuală a veniturilor± 3,52
  • Diluare anuală± 0,36

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Pe scurt

ECB Bancorp este holding-ul companiei Everett Co-operative Bank, o bancă cooperatistă din Massachusetts care atrage depozite și acordă în principal credite imobiliare în zona Boston. Interesul vine din creșterea rapidă a creditării comerciale și din deschiderea unei noi sucursale, într-un trimestru în care venitul net a atins 3,4 milioane USD 3.

SWOT

Puncte tari

  • Baza de clienți locali este consolidată de o istorie de peste o sută de ani în zona Everett, iar marca băncii este recunoscută 1.
  • Calitatea activelor rămâne bună, cu active neperformante la un nivel foarte scăzut în ultimele trimestre 3.
  • Creșterea capitalului după conversie oferă capacitatea de a reține credite mai mari decât înainte 1.

Puncte slabe

  • Finanțarea depinde în mare parte de depozite cu termen și de avansuri FHLB, ceea ce poate face costul fondurilor sensibil la dobânzi 1.
  • Compania are o cotă de piață modestă în județele în care operează și o rețea de sucursale limitată 1.
  • Eficiența operațională este încă afectată de costurile de expansiune, iar cheltuielile cresc odată cu noile sucursale 3.

Oportunități

  • Deschiderea sucursalelor noi și achiziția de sucursale ar putea extinde baza de depozite în zona Boston 1.
  • Consolidarea băncilor din regiune ar putea lăsa clienți și personal disponibili pentru banca locală 1.
  • Dezvoltarea relațiilor cu clienții de business ar putea crește depozitele cu dobândă mică 1.

Amenințări

  • O schimbare nefavorabilă a ratelor de dobândă ar putea reduce marjele și valoarea titlurilor de valoare 13.
  • O scădere a valorilor imobiliare sau o recesiune locală ar putea afecta calitatea creditelor ipotecare și comerciale 1.
  • Modificările de reglementare privind capitalul și cerințele pentru bănci ar putea crește costurile de conformitate 1.

Riscuri

  • Concentrarea pe creditele imobiliareridicat

    Portofoliul este dominat de credite legate de imobiliare, astfel încât o criză a pieței locale ar avea un impact direct asupra activelor băncii 1.

  • Riscul ratelor de dobândăridicat

    Marja netă a băncii depinde de diferența dintre randamentul creditelor și costul depozitelor, iar schimbările de rată ar putea-o reduce 12.

  • Dependența de finanțarea externămediu

    Avansurile FHLB și depozitele brokerizate ar putea deveni mai scumpe sau mai greu de obținut dacă condițiile de piață se înrăutățesc 13.

  • Riscul de credit al portofoliului comercialmediu

    Creșterea rapidă a creditelor comerciale și multifamiliale poate conduce la deteriorarea calității portofoliului dacă economia încetinește 12.

  • Riscul operațional și ciberneticscăzut

    Un incident de securitate sau o defecțiune a sistemelor ar putea afecta serviciile și reputația băncii 12.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Creșterea constantă a creditelor și a depozitelor de piață monetară sugerează că banca își poate consolida poziția în zona Boston 23.
  • Îmbunătățirea marjei dobânzii și a profitului din trimestrele recente ar putea continua dacă randamentele activelor rămân ridicate 3.
  • Calitatea activelor rămâne solidă, iar capitalul crescut după conversie oferă spațiu pentru creditare 13.

Ce ar strica teza

  • Concentrarea pe creditele imobiliare și dependența de finanțarea cu costuri ridicate ar putea limita protecția marjei în caz de șoc 1.
  • Cheltuielile în creștere pentru noile sucursale ar putea diminua câștigurile înainte ca extinderea să aducă venituri suplimentare 3.
  • Concurența intensă din partea băncilor mari și a companiilor fintech ar putea presa asupra dobânzilor și a volumului de depozite 1.

De urmărit

  • Evoluția marjei dobânzii nete și a costului pasivelorQ4 2026
  • Calitatea portofoliului comercial și multifamilialnext 10-K
  • Evoluția depozitelor brokerizate și a avansurilor FHLBQ1 2027
  • Rezultatele primelor trimestre după deschiderea sucursalei din Medford2027

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Afacerea

ECB Bancorp este o companie din Maryland, creată în 2022 pentru a deveni holding-ul Everett Co-operative Bank, în urma conversiei băncii din formă mutuală în societate pe acțiuni 1. Banca operă din sucursale în Everett, Lynnfield și Woburn, toate în aria metropolitană Boston, și își finanțează activitatea din depozite și din avansuri de la Banca Federală de Ipotecă din Boston, cu un sold de 284,8 milioane USD la 31 decembrie 2025 1. În ianuarie 2026 compania a anunțat o cerere pentru o nouă sucursală în Medford, care a fost deschisă până în trimestrul al treilea din 2026 13. Activul total a ajuns la 1,69 miliarde USD la 30 septembrie 2026 3.

Strategia urmărește creșterea portofoliului de credite comerciale și multifamiliale și reducerea ponderii creditelor ipotecare rezidențiale, pe fondul unei capacități de creditare mai mari după conversie 1. În paralel, banca își dezvoltă produsele de depozit și serviciile de management al numerariului pentru clienții de business, cu scopul de a crește depozitele de bază 1.

Structura finanțării depinde în mare măsură de depozitele cu termen, care reprezentau 64,3% din totalul depozitelor la 31 decembrie 2025, și de depozitele brokerizate, care au atins 134,0 milioane USD în aceeași dată 1. Indicatorii de calitate a activelor au rămas la niveluri joase, cu active neperformante de 0,08% din totalul activelor la 30 septembrie 2026 3.

Segmente

Creditare ipotecară rezidențială

Creditele ipotecare pentru una-patru familii reprezentau 34,2% din portofoliul de credite la 31 decembrie 2025, fiind cea mai mare categorie, deși compania intenționează să îi reducă ponderea 1.

Creditare comercială și multifamilială

Creditele multifamiliale (30,8%) și cele comerciale imobiliare (24,3%) formau împreună peste jumătate din portofoliul de la sfârșitul anului 2025 1. Între 30 iunie și 30 septembrie 2026, creditele comerciale imobiliare și construcțiile au crescut cel mai mult dintre categorii 3.

Piața în context

Banca își colectează depozitele în județele Middlesex, Essex și Suffolk din Massachusetts și acordă credite și în Norfolk, toate parte din aria metropolitană Boston 1. Cota sa de piață la depozitele asigurate FDIC în Middlesex era de 0,98% la 30 iunie 2025, ceea ce o plasa pe locul 24 din 47 de instituții 1.

Tendințe

  • Creșterea creditării comercialevânt din spate

    Compania a crescut creditele comerciale și multifamiliale după ce a putut reține credite mai mari, care înainte erau cedate altor bănci locale; dacă această tendință se menține, veniturile din dobânzi ar putea continua să crească 13.

  • Îmbunătățirea marjei dobânziimixt

    Marja dobânzii netă a crescut la 2,56% în trimestrul al treilea din 2026, datorită unor randamente mai mari ale activelor productive, dar costul pasivelor cu dobândă rămâne ridicat 3.

  • Costuri mai mari pentru extinderevânt din față

    Cheltuielile de personal și de marketing au crescut odată cu deschiderea sucursalei din Medford, ceea ce ar putea reduce eficiența operațională pe termen scurt 3.

  • Dependența de finanțarea cu costuri ridicatevânt din față

    Avansurile FHLB și depozitele cu termen dețin o pondere mare în finanțare, iar o evoluție nefavorabilă a ratelor de dobândă ar putea comprima marjele 12.

Poziția concurențială

Piața din jurul Boston are un număr mare de instituții, inclusiv bănci mari, bănci comunitare, uniuni de credit și companii financiare nebancare, iar concurența pentru depozite și credite este intensă 1. Compania se diferențiază prin servicii personalizate și decizii rapide, în fața băncilor regionale mari 1.

Concurența pentru credite vine și de la firme de ipoteci, brokeri de credite și companii fintech, care au redus barierele de intrare pe piață 1. Dacă această presiune se intensifică, creșterea depozitelor ar putea fi limitată 1.

  • Bănci regionale mari

    Băncile mari cu rețele de sucursale din zona Boston concurează prin produse mai ample, precum servicii de trust și bancare private 1.

  • Bănci comunitare locale

    Instituțiile locale concurează cu experiența bancherilor și cu produse tehnologice, ceea ce le face direct comparabile cu banca 1.

  • Uniuni de credit

    Uniunile de credit atrag depozite prin dobânzi competitive și sunt prezente în aceleași județe 1.

  • Companii fintech și nebancare

    Firmele financiare nebancare și tehnologice oferă credite și depozite digitale, iar presiunea lor pe piața creditelor ipotecare este în creștere 1.

Știri și depuneri

Din presă

Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

Depuneri SEC

Surse

  1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / ECB Bancorp, Inc. · 25 mar. 2026
  2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / ECB Bancorp, Inc. · 07 aug. 2026
  3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / ECB Bancorp, Inc. · 22 oct. 2026

Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

ECB Bancorp, Inc. (ECBK): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw