olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

Eagle Materials Inc. EXP

Cement, Hydraulic · SIC 3241 · Verticală: Cement, Hydraulic (SIC 3241)

189,24USD−4,52 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

Eagle Materials este un producător american de ciment și placă din gips, cu o rețea de peste 70 de unități în 21 de state. Compania vine cu rezultate solide în primul trimestru al anului fiscal 2027, dar presiunea costurilor de transport și sectorul rezidențial slab îi încetinesc profitabilitatea, ceea ce face relevantă urmărirea marjelor în perioada următoare.

Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Eagle Materials Inc. (EXP) costa 189,24 USD (−4,52 % într-o zi), cu capitalizare 5,8 mld USD, P/E 15,7 pe un EPS diluat de 12,05 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 0,53 %, beta 1,07, interval pe 52 de săptămâni 163,34–240,24 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2027): venituri de 652,7 mil USD (+2,2 % an/an), profit net de 111,5 mil USD (−18,8 % an/an), EPS diluat 3,63 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
5,8 mld USD
acțiuni la 02 nov. 2026
P/E (TTM)
15,7
EPS diluat TTM 12,05 · TTM până la 30 sept. 2026
E/P (TTM)
6,37 %
TTM până la 30 sept. 2026
Randament dividend
0,53 %
DPS 12 luni 1,00
Beta (2 ani)
1,07
Volatilitate (1 an) 34 %
Interval 52 săpt.
163,34240,24

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
59,2
puternic (55–70)
Bollinger (20, 2)
155,72 – 197,18
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,81 · lățimea benzii 23,5 %
SMA 50 / 200
179,51 / 201,78
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
4,03 / 1,09
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună+10,3 %−1,1 %+11,4 pp—
3 luni−10,5 %−0,5 %−10,0 pp—
6 luni−10,6 %+4,4 %−15,0 pp—
De la început de an−8,4 %+12,3 %−20,8 pp—
1 an−8,7 %+13,5 %−22,2 pp−14,3 %
3 ani+14,8 %+76,4 %−61,6 pp+56,2 %
5 ani+21,6 %+63,7 %−42,0 pp—
Scădere maximă (1 an)
−32,0 %
12 ian. 2026 → 14 oct. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−48,2 %
25 nov. 2024 → 14 oct. 2026
Creștere anuală compusă (5 ani)
+4,0 %
S&P 500 +10,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q2 2027 · 30 sept. 2026

Venituri
652,7 mil USD
+2,2 % an/an
Profit net
111,5 mil USD
−18,8 % an/an
EPS diluat
3,63
−14,2 % an/an
netă / operațională
17,1 % / indisponibil

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26Q3 '26Q4 '26Q1 '27Q2 '27
Venituri558,0 mil470,2 mil634,7 mil638,9 mil556,0 mil479,1 mil651,0 mil652,7 mil
Costul vânzărilor380,2 mil365,6 mil449,1 mil439,2 mil395,1 mil372,8 mil489,7 mil478,0 mil
Profit brut177,8 mil104,6 mil185,6 mil199,7 mil160,9 mil106,3 mil161,2 mil174,7 mil
Profit operațional182,8 mil———————
Amortizare și depreciere39,2 mil ≈42,2 mil40,6 mil42,0 mil ≈41,6 mil ≈40,5 mil41,2 mil41,8 mil ≈
Cheltuieli cu dobânzile9,1 mil10,1 mil11,7 mil9,4 mil13,7 mil11,7 mil12,9 mil11,9 mil
Impozit pe profit34,7 mil14,5 mil34,5 mil39,1 mil26,3 mil18,2 mil29,6 mil32,0 mil
Profit net119,6 mil66,5 mil123,4 mil137,4 mil102,9 mil60,2 mil102,1 mil111,5 mil
EPS diluat3,562,00 ≈3,764,233,221,91 ≈3,293,63
Flux de numerar operațional119,9 mil ≈62,8 mil136,6 mil204,6 mil ≈170,8 mil ≈102,1 mil154,4 mil209,9 mil ≈
Investiții (capex)47,4 mil ≈48,3 mil76,1 mil108,5 mil ≈110,0 mil ≈122,1 mil120,8 mil128,9 mil ≈
Dividende plătite8,4 mil ≈8,3 mil8,3 mil8,4 mil ≈7,8 mil ≈7,9 mil8,0 mil7,6 mil ≈
Răscumpărări de acțiuni55,1 mil ≈97,0 mil78,6 mil89,1 mil ≈142,6 mil ≈71,5 mil83,8 mil62,1 mil ≈

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 41 din propriul istoric de 39 trimestre (min 9,8, mediană 17,2, max 104,2; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu20192020202120222023202420252026
Venituri1,3 mld1,4 mld1,6 mld1,9 mld2,1 mld2,3 mld2,3 mld2,3 mld
Venituri an/an−5,5 %+7,2 %+15,6 %+14,7 %+15,4 %+5,2 %+0,1 %+2,1 %
Profit net68,9 mil70,9 mil339,4 mil374,2 mil461,5 mil477,6 mil463,4 mil423,8 mil
Profit net an/an−73,2 %+3,0 %+378,8 %+10,3 %+23,3 %+3,5 %−3,0 %−8,5 %
EPS diluat1,471,688,129,1412,4613,6113,7713,16
EPS diluat an/an−72,2 %+14,3 %+383,3 %+12,6 %+36,3 %+9,2 %+1,2 %−4,4 %
netă %5,3 %5,0 %20,9 %20,1 %21,5 %21,1 %20,5 %18,4 %
Flux de numerar liber181,4 mil267,2 mil589,1 mil443,1 mil431,6 mil443,6 mil353,3 mil197,4 mil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2026 · 31 mar. 2026

Numerar
297,9 mil USD
Datorie financiară
1,8 mld USD
Datorie netă
1,5 mld USD
Capitaluri proprii
1,5 mld USD
Active totale
3,8 mld USD
Datorie / capitaluri
1,19x
Lichiditate curentă
3,66x
ROE
28,9 %
ROA
11,9 %
Marja FCF
8,6 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2024
2,3 mld
2025
2,3 mld
2026
2,3 mld

SEC (XBRL)· 19 mai 2026verificat

Costul vânzărilor
2024
1,6 mld
2025
1,6 mld
2026
1,7 mld

SEC (XBRL)· 19 mai 2026verificat

Profit brut
2024
685,3 mil
2025
673,1 mil
2026
652,5 mil

SEC (XBRL)· 19 mai 2026verificat

Cheltuieli generale și de vânzare
2024
134,8 mil
2025
148,7 mil
2026
167,1 mil

SEC (XBRL)· 19 mai 2026verificat

Profit operațional
2024
716,9 mil
2025
—
2026
—

SEC (XBRL)· 22 mai 2024verificat

Amortizare și depreciere
2024
149,8 mil
2025
158,9 mil
2026
164,7 mil

SEC (XBRL)· 19 mai 2026verificat

EBITDA
2024
866,7 mil ≈
2025
—
2026
—

SEC (XBRL)· 22 mai 2024derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2024
42,3 mil
2025
40,5 mil
2026
46,5 mil

SEC (XBRL)· 19 mai 2026verificat

Profit înainte de impozit
2024
617,9 mil
2025
591,5 mil
2026
542,0 mil

SEC (XBRL)· 19 mai 2026verificat

Impozit pe profit
2024
140,3 mil
2025
128,1 mil
2026
118,2 mil

SEC (XBRL)· 19 mai 2026verificat

Profit net
2024
477,6 mil
2025
463,4 mil
2026
423,8 mil

SEC (XBRL)· 19 mai 2026verificat

EPS diluat
2024
13,61
2025
13,77
2026
13,16

SEC (XBRL)· 19 mai 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2024
35,1 mil
2025
33,6 mil
2026
32,2 mil

SEC (XBRL)· 19 mai 2026verificat

Dividend pe acțiune
2024
1,00
2025
1,00
2026
1,00

SEC (XBRL)· 19 mai 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2024
34,9 mil
2025
20,4 mil
2026
297,9 mil

SEC (XBRL)· 19 mai 2026verificat

Creanțe
2024
203,0 mil
2025
212,3 mil
2026
228,6 mil

SEC (XBRL)· 19 mai 2026verificat

Stocuri
2024
373,9 mil
2025
415,2 mil
2026
408,4 mil

SEC (XBRL)· 19 mai 2026verificat

Active curente
2024
627,7 mil
2025
668,7 mil
2026
950,9 mil

SEC (XBRL)· 19 mai 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2024
1,7 mld
2025
1,8 mld
2026
2,1 mld

SEC (XBRL)· 19 mai 2026verificat

Fond comercial
2024
392,6 mil
2025
469,9 mil
2026
470,7 mil

SEC (XBRL)· 19 mai 2026verificat

Active totale
2024
2,9 mld
2025
3,3 mld
2026
3,8 mld

SEC (XBRL)· 19 mai 2026verificat

Datorii comerciale
2024
127,2 mil
2025
129,9 mil
2026
138,9 mil

SEC (XBRL)· 19 mai 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2024
10,0 mil
2025
15,0 mil
2026
15,0 mil

SEC (XBRL)· 19 mai 2026verificat

Datorie pe termen lung
2024
1,1 mld
2025
1,2 mld
2026
1,7 mld

SEC (XBRL)· 19 mai 2026verificat

Datorii curente
2024
239,4 mil
2025
245,0 mil
2026
260,2 mil

SEC (XBRL)· 19 mai 2026verificat

Datorii totale
2024
1,6 mld
2025
1,8 mld
2026
2,4 mld

SEC (XBRL)· 19 mai 2026verificat

Capital propriu
2024
1,3 mld †
2025
1,5 mld †
2026
1,5 mld †

SEC (XBRL)· 19 mai 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2024
563,9 mil
2025
548,5 mil
2026
614,2 mil

SEC (XBRL)· 19 mai 2026verificat

Investiții (capex)
2024
120,3 mil
2025
195,3 mil
2026
416,7 mil

SEC (XBRL)· 19 mai 2026verificat

Flux de numerar liber
2024
443,6 mil ≈
2025
353,3 mil ≈
2026
197,4 mil ≈

SEC (XBRL)· 19 mai 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2024
-175,4 mil
2025
-370,1 mil
2026
-431,7 mil

SEC (XBRL)· 19 mai 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2024
-368,9 mil
2025
-192,9 mil
2026
95,1 mil

SEC (XBRL)· 19 mai 2026verificat

Dividende plătite
2024
35,3 mil
2025
33,7 mil
2026
32,4 mil

SEC (XBRL)· 19 mai 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2024
343,3 mil
2025
298,3 mil
2026
381,8 mil

SEC (XBRL)· 19 mai 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
2,1 %
calculat olivLawFY 2026
CAGR venituri 3 ani
2,4 %
calculat olivLawFY 2023 → FY 2026
CAGR venituri 5 ani
7,3 %
calculat olivLawFY 2021 → FY 2026
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea profitului net (an/an)
-8,5 %
calculat olivLawFY 2026
CAGR profit net 3 ani
-2,8 %
calculat olivLawFY 2023 → FY 2026
CAGR profit net 5 ani
4,5 %
calculat olivLawFY 2021 → FY 2026
Creșterea EPS (an/an)
-4,4 %
calculat olivLawFY 2026
CAGR EPS 3 ani
1,8 %
calculat olivLawFY 2023 → FY 2026
CAGR EPS 5 ani
10,1 %
calculat olivLawFY 2021 → FY 2026
Creșterea FCF (an/an)
-44,1 %
calculat olivLawFY 2026

Profitabilitate

Marja brută
25,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja netă
16,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja FCF
6,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Randamente

ROE
24,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROA
10,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (EPS)
8,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Rata de distribuire (FCF)
20,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Bilanț și datorie

Datoria netă
1,5 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
1,1x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Acoperirea dobânzilor
indisponibil
lipsesc date de intrare

Lichiditate

Lichiditatea curentă
3,3x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Lichiditatea rapidă
2,0x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Lichiditatea imediată
0,9x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
637,3 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Investiții (capex)
481,8 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Fluxul de numerar liber
155,5 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Conversia profitului în FCF
41,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
40 zile
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Zile de stoc (DIO)
77 zile
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Zile de plată (DPO)
30 zile
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Ciclul de conversie a numerarului
87 zile
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
5,8 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
7,3 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Capitalizare / profit net TTM
15,3x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/E (TTM)
15,7x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Randamentul profitului
6,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/B
3,8x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
P/S
2,5x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
3,1x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
P/FCF
37,0x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Randament FCF
2,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Randamentul dividendului
0,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Randamentul distribuirilor către acționari
6,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Profil neutru

Scor: 52 / 100

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

189,24 USD

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 5,8 mld USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
5,8 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
P/E (TTM)
15,7x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/B
3,8x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
24,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Marja netă
16,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
2,1 %
calculat olivLawFY 2026
Randamentul dividendului
0,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Acoperire și prospețime

34/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2026
Ultima perioadă raportată: 30 sept. 2026
Data ultimului bilanț: 30 sept. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 02 nov. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 04 nov. 2026
verificat 2670derivat 167

Scorul pe grupe

  • Bilanț și datorie100
  • Creștere16
  • Calitate48
  • Randamente98
  • Evaluare51

Interval de valoare estimat

Jos
42,67
USD pe acțiune
Mijloc
64,85
USD pe acțiune
Sus
102,56
USD pe acțiune
Preț: 189,24 USD
Prețul este peste interval
Potențial până la valoarea centrală: -65,7 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: -191,8 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: o singură metodă · 1 metode folosite · 1 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 42,67 – 102,56 USD.

Metode calculate, dar în afara intervalului agregat: Dividende actualizate (DDM) (distribuie puțin din profit ca dividend (capitalul se întoarce prin răscumpărări): modelul de dividende nu descrie valoarea, rămâne în afara agregatului).

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)42,67 – 102,56 (Mijloc 64,85)
    WACC 8,3 % · FCFF de pornire 195,9 mil USD · ponderea valorii terminale în EV 76 %
    Sensibilitatea WACC × g dă limitele metodei; nu sunt probabilități.
    DCF invers: creșterea de pornire implicită de preț (scade liniar spre creșterea terminală, restul ipotezelor fixe): 37,9 %
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: P/Eindisponibil · colegi insuficienți
  • Dividende actualizate (DDM)în afara agregatului13,14 – 17,67 (Mijloc 15,07)
    distribuie puțin din profit ca dividend (capitalul se întoarce prin răscumpărări): modelul de dividende nu descrie valoarea, rămâne în afara agregatului
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Cement, Hydraulic (SIC 3241)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Profil neutru · Scor 52/100

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
Marja netă · Calitate16,1 %80 (față de colegi)10 %
Conversia profitului în FCF · Calitate41,3 %16 (pe interval fix)10 %
CAGR venituri 3 ani · Creștere2,4 %20 (pe interval fix)13 %
CAGR EPS 3 ani · Creștere1,8 %12 (pe interval fix)13 %
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie3,3x100 (pe interval fix)7 %
P/E (TTM) · Evaluare15,7x65 (pe interval fix)17 %
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluare2,7 %34 (pe interval fix)13 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente6,8 %97 (pe interval fix)10 %
Rata de distribuire (FCF) · Randamente20,2 %100 (pe interval fix)7 %

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie· parțial100/100 · 1/3 factori cu valoare
  • Creștere16/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Calitate48/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Randamente98/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Evaluare51/100 · 2/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

EAGLE MATERIALS INC. (EXP). Ultimul exercițiu complet: 2026; date până la 2026-09-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 2,3 mld USD în 2026; creștere an/an 2,1 %; marjă netă 16,1 %; ROE 24,5 %.

Intervalul de valoare estimat este 42,67–102,56 USD pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 64,85 USD, prețul de 189,24 USD lasă un potențial de -65,7 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -191,8 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Scor olivLaw 52/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: balance. Nu este o recomandare de investiții.

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Marja netă: 16,1 %
  • Lichiditatea curentă: 3,3x
  • Randamentul distribuirilor către acționari: 6,8 %
  • Rata de distribuire (FCF): 20,2 %

Ce o infirmă

  • Conversia profitului în FCF: 41,3 %
  • CAGR venituri 3 ani: 2,4 %
  • CAGR EPS 3 ani: 1,8 %
  • Prețul este peste intervalul de valoare estimat

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, EV/EBITDA.

Față de mediana verticalei

Cement, Hydraulic (SIC 3241) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 5 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
15,7x
mediana verticalei 19,5x
sub mediană (−19,4 %)
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 10,5x
P/S
2,5x
mediana verticalei 1,9x
peste mediană (+28,3 %)
P/B
3,8x
mediana verticalei 2,6x
peste mediană (+42,7 %)
ROE
24,5 %
mediana verticalei 14,8 %
peste mediană (+65,5 %)
Marja netă
16,1 %
mediana verticalei 10,1 %
peste mediană (+60,2 %)
Marja EBIT
—
mediana verticalei 14,6 %
Venituri an/an
2,1 %
mediana verticalei 0,9 %
peste mediană (+124,6 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei 1,8x
Randament dividend
0,5 %
mediana verticalei —

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
CXCemex Sab De Cv155,4 mld502,87,8 %5,8 %−2,1 %−1 % / +55 %
CRHCRH public limited company65,7 mld18,614,8 %9,2 %+5,3 %−18 % / +57 %
AMRZAmrize Ltd23,5 mld19,59,8 %10,2 %+0,9 %−14 % / indisponibil
EXPEagle Materials Inc.5,8 mld15,724,5 %16,1 %+2,1 %−9 % / +15 %
CPACHolcim Ltd——16,6 %10,1 %+1,4 %+90 % / +170 %
LOMALoma Negra Compania Industrialargentina Sociedad Anonima——21,5 %22,0 %−23,9 %−29 % / +35 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru EXP din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
112,64
Randament total -40 % · Pe an -40 %
199,33
Randament total 6 % · Pe an 6 %
300,53
Randament total 59 % · Pe an 59 %
3 ani
104,82
Randament total -43 % · Pe an -17 %
209,15
Randament total 12 % · Pe an 4 %
346,86
Randament total 85 % · Pe an 23 %
5 ani
97,54
Randament total -47 % · Pe an -12 %
219,45
Randament total 19 % · Pe an 4 %
400,34
Randament total 115 % · Pe an 17 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 52,29
  • Marja netă± 36,60
  • Creșterea anuală a veniturilor± 30,65
  • Diluare anuală± 3,08

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 29 iul. 2026; de atunci au apărut 8-K (04 nov. 2026 · rezultate), 10-Q (04 nov. 2026).

Pe scurt

Eagle Materials este un producător american de ciment și placă din gips, cu o rețea de peste 70 de unități în 21 de state. Compania vine cu rezultate solide în primul trimestru al anului fiscal 2027, dar presiunea costurilor de transport și sectorul rezidențial slab îi încetinesc profitabilitatea, ceea ce face relevantă urmărirea marjelor în perioada următoare.

SWOT

Puncte tari

  • Rezerve proprii de materii prime pe termen lung, poziție de producător cu costuri reduse și o rețea de fabrici bine integrată.
  • Bilanț solid, cu un raport de îndatorare de 2,1x și flux de numerar operațional în creștere în primul trimestru al anului fiscal 2027.
  • Echipă de conducere cu experiență îndelungată în industrie, care a trecut prin mai multe cicluri economice.

Puncte slabe

  • Dependența de cerere sezonieră și de condiții meteo nefavorabile, care poate afecta mai ales trimestrele de vârf.
  • Expunerea la prețuri de comodități, care sunt influențate de cerere și ofertă și pot fluctua brusc.
  • Costuri operaționale mai mari în cimentul din primul trimestru, inclusiv o defecțiune neprevăzută la Mountain Cement.

Oportunități

  • Modernizarea fabricilor din Laramie și Duke ar putea reduce costurile și crește capacitatea în anii următori.
  • Cererea de infrastructură susținută de fonduri federale și statale, precum și proiecte private de mari dimensiuni, cum ar fi centrele de date.
  • Creștere în statele cu populație în expansiune din Sun Belt și din zona centrală a SUA, unde piața ar putea evolua mai favorabil.

Amenințări

  • Încetinirea prelungită a construcțiilor rezidențiale, dacă ratele ipotecare rămân ridicate.
  • Presiunea concurenței din importuri și din produse alternative, care poate reduce prețurile.
  • Reglementări de mediu și climatice mai stricte, care ar putea crește costurile de conformare și investițiile necesare.

Riscuri

  • Dependența de finanțarea publicăridicat

    O parte importantă a veniturilor vine din proiecte finanțate de guvern, iar întârzierile în alocări ar putea reduce cererea.

  • Expunerea la construcțiile rezidențialemediu

    Vânzările de placă din gips sunt legate de piața rezidențială, care rămâne slabă din cauza ratelor ipotecare ridicate.

  • Costuri de energie și transportmediu

    Creșterea prețului motorinei și al gazului natural poate comprima marjele, mai ales în segmentele cu livrare pe șosea.

  • Întreruperi operaționalemediu

    Defecțiunile neprevăzute, cum ar fi cea de la Mountain Cement, pot afecta producția și costurile într-un trimestru.

  • Reglementări de mediuscăzut

    Reglementările privind emisiile și gazele cu efect de seră ar putea impune investiții suplimentare în fabrici.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Dacă infrastructura finanțată federal rămâne puternică, cererea de ciment ar putea rămâne solidă pe termen mediu.
  • Modernizările din Laramie și Duke ar putea reduce costurile și crește capacitatea, ceea ce ar sprijini marjele pe termen lung.
  • Un bilanț cu îndatorare moderată și răscumpărări active de acțiuni pot sprijini distribuțiile către acționari.

Ce ar strica teza

  • Dacă piața rezidențială rămâne slabă, vânzările de placă din gips ar putea continua să scadă.
  • Presiunea costurilor de transport și a combustibilului ar putea limita creșterea marjelor dacă prețurile nu se ajustează suficient.
  • Importurile și produsele alternative ar putea reduce prețurile și volumul pentru producătorii din SUA.

De urmărit

  • Finalizarea modernizării fabricii Mountain Cement din Laramie și reluarea producțieilate calendar 2026
  • Evoluția volumului de vânzări de placă din gips și a ratelor ipotecareQ2 2027
  • Dinamica costurilor de transport și a motorinei în segmentul CementQ2 2027
  • Finalizarea modernizării fabricii de plăci din gips din Duke, Oklahoma2027

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 29 iul. 2026; de atunci au apărut 8-K (04 nov. 2026 · rezultate), 10-Q (04 nov. 2026).

Afacerea

Eagle Materials Inc., cu sediul în Dallas, Texas, fabrică materiale grele de construcție și materiale ușoare pentru clădiri, în principal ciment și placă din gips, prin subsidiare. Produsele sunt destinate construcției de drumuri, autostrăzi și structuri rezidențiale, comerciale și industriale. Compania funcționează pe două sectoare: Heavy Materials, care include Cement și Concrete and Aggregates, și Light Materials, care include Gypsum Wallboard și Recycled Paperboard. Cererea este ciclică și sezonieră și depinde de condițiile economice și geografice. În anul fiscal 2026, veniturile au fost de 2,3 miliarde USD, iar profitul net de 423,8 milioane USD 1.

Proiectele de modernizare sunt importante pentru perioada următoare. Fabrica Mountain Cement din Laramie, Wyoming, se extinde cu 50% și ar putea reduce costurile de producție cu 25%, cu punerea în funcțiune așteptată la sfârșitul anului calendaristic 2026 1. Fabrica de plăci din gips din Duke, Oklahoma, este modernizată cu o investiție de 330,0 milioane USD și finalizarea preconizată în a doua jumătate a anului calendaristic 2027 1.

Segmente

Cement

Segmentul Cement este cel mai mare generator de venituri din sectorul Heavy Materials. În anul fiscal 2026, veniturile au fost de 1144,0 milioane USD, iar veniturile incluzând joint venture-ul au ajuns la 1299,4 milioane USD 1. Profitul operațional a crescut la 328,3 milioane USD, iar volumul de vânzări a crescut cu 8% 1.

Gypsum Wallboard și Recycled Paperboard

Segmentul de placă din gips este legat de construcțiile rezidențiale, care au rămas slabe. În primul trimestru al anului fiscal 2027, volumul de vânzări a scăzut cu 2%, iar prețul net a fost mai mic din cauza costurilor de transport mai mari 3. Segmentul Recycled Paperboard a înregistrat un volum record, în creștere de 2%, iar prețul a urcat în linie cu contractele pe termen lung 3.

Concrete and Aggregates

Segmentul Concrete and Aggregates a crescut în anul fiscal 2026 datorită achizițiilor de agregate din Kentucky de Nord și din vestul Pennsylvaniei, cu un volum de agregate mult mai mare 1. Profitul operațional al segmentului a fost însă încă modest și a scăzut în primul trimestru al anului fiscal 2027 din cauza volumului de betoane mai mic și a costurilor operaționale mai mari 3.

Piața în context

Compania estimează că cererea de ciment rămâne stabilă pe termen scurt, susținută de finanțarea infrastructurii prin Infrastructure Investment and Jobs Act, din care o parte semnificativă mai trebuie cheltuită 2. Importurile acoperă aproape 23% din vânzările de ciment din SUA, iar consumul național a fost de 112,3 milioane tone scurte în 2025 1.

Piața de rezidențial rămâne dificilă din cauza ratelor ipotecare ridicate și a accesibilității locuințelor. Eagle consideră că poziția geografică din zona centrală a SUA și din Sun Belt îi oferă un avantaj când piața se va redresa, dar momentul revenirii rămâne incert 2.

Tendințe

  • Finanțare publică pentru infrastructurăvânt din spate

    Fondurile federale și statale pentru drumuri și autostrăzi rămân ridicate, ceea ce sprijină cererea de ciment și agregate pe termen mediu. Riscul este că alocările anuale pot fi reduse sau întârziate, iar blocajele bugetare ar putea amâna proiectele.

  • Construcții rezidențiale slabevânt din față

    Ratele ipotecare ridicate și stocul mare de locuințe noi încetinesc construcția rezidențială, ceea ce afectează vânzările de placă din gips. Dacă ratele scad, cererea ar putea reveni, dar calendarul este neclar.

  • Costuri de transport și combustibilvânt din față

    Prețurile ridicate ale motorinei au crescut costurile de livrare pentru ciment și placă din gips, iar compania se așteaptă la încă o creștere a costurilor de transport în anul fiscal 2027. Clauzele de ajustare din contractele cu clienții compensează doar parțial aceste costuri.

  • Prețuri pentru hârtia reciclatămixt

    Prețurile OCC au crescut recent, ceea ce afectează costul materiei prime pentru hârtia de carton și placa din gips. Contractele cu clienții includ ajustări de prețuri, dar cu o întârziere, ceea ce poate comprima marjele pe termen scurt.

Poziția concurențială

Compania activează pe piețe cu mulți concurenți, unii mai mari și cu mai multe resurse decât Eagle. Prețul este principalul criteriu, deoarece produsele sunt în mare parte mărfuri. Concurența vine și din produse alternative, din substituenți ai cimentului și din betoanele reciclate, precum și din importurile de ciment din jurisdicții cu costuri de producție mai mici 1.

Surplusul de capacitate în industria plăcii din gips din SUA și creșterea importurilor de ciment pot pune presiune pe prețuri. Dacă capacitatea nouă intră pe piață mai repede decât cererea, marjele ar putea scădea 1.

  • Heidelberg Materials

    Partener în joint venture-ul din Buda, Texas, și concurent în cimentul din SUA; compania este menționată în sursele primite ca partener, nu ca listată pe bursa americană.

  • Concurenți importatori de ciment

    Importatorii de ciment din jurisdicții cu costuri mai mici concurează direct cu producția locală și afectează prețurile din regiunile portuare.

  • Producători de ciment cu substituenți

    Concurenții care promovează silicați minerali și argilă calcinată ca substituenți ai cimentului ar putea reduce cererea pentru produsul clasic.

  • Producători de betoane reciclate

    Betoanele reciclate pot înlocui produsele noi în anumite aplicații și concurează cu segmentul Concrete and Aggregates.

Știri și depuneri

Din presă

Depuneri SEC

Surse

  1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2026-03-31 · SEC / Eagle Materials Inc. · 19 mai 2026
  2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Eagle Materials Inc. · 29 iul. 2026
  3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Eagle Materials Inc. · 29 iul. 2026

Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

Eagle Materials Inc. (EXP): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw