olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

Loma Negra Compania Industrial Argentina Sociedad Anonima LOMA

Cement, Hydraulic · SIC 3241 · Verticală: Cement, Hydraulic (SIC 3241)

8,81USD−1,12 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

Loma Negra este cel mai mare producător integrat de ciment și beton din Argentina, cu o cotă de piață importantă în volumul vândut și cu capacitate instalată pe scară națională. Compania se află într-o perioadă în care economia argentiniană își revine după o contracție, dar în care costurile energetice, inflația și volatilitatea monedei rămân factori care contează pentru rezultate, în special dacă se extind pe termen lung.

Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Loma Negra Compania Industrial Argentina Sociedad Anonima (LOMA) costa 8,81 USD (−1,12 % într-o zi), cu beta 1,26, interval pe 52 de săptămâni 8,81–13,12 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
indisponibil
acțiuni la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
indisponibil
EPS diluat TTM 3,31 · TTM până la 31 dec. 2022
E/P (TTM)
indisponibil
TTM până la 31 dec. 2022
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
1,26
Volatilitate (1 an) 43 %
Interval 52 săpt.
8,8113,12

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
34,1
slab (30–45)
Bollinger (20, 2)
8,68 – 10,38
în jumătatea de jos a benzii · %B 0,08 · lățimea benzii 17,8 %
SMA 50 / 200
9,62 / 10,73
tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
MACD (12, 26, 9)
-0,22 / -0,14
MACD sub semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună−9,1 %−1,1 %−8,0 pp—
3 luni−18,4 %−0,5 %−17,9 pp—
6 luni−20,6 %+4,4 %−25,0 pp—
De la început de an−32,0 %+12,3 %−44,3 pp—
1 an−21,1 %+13,5 %−34,6 pp−14,3 %
3 ani+43,5 %+76,4 %−32,9 pp+56,2 %
5 ani+24,4 %+63,7 %−39,2 pp—
Scădere maximă (1 an)
−32,9 %
05 ian. 2026 → 05 nov. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−48,3 %
23 mai 2025 → 18 sept. 2025
Creștere anuală compusă (5 ani)
+4,5 %
S&P 500 +10,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

prețul (USD) și raportarea sunt în monede diferite

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu20172018201920202021202220232024
Venituri38,2 mld51,2 mld72,1 mld122,4 mld446,9 mld984,2 mld919,3 mld699,2 mld
Venituri an/an+97,6 %+34,1 %+40,7 %+69,8 %+265,1 %+120,2 %−6,6 %−23,9 %
Profit net5,4 mld3,8 mld7,9 mld33,4 mld39,9 mld13,1 mld22,4 mld153,8 mld
Profit net an/an+324,8 %−30,2 %+109,3 %+323,0 %+19,7 %−67,1 %+70,7 %+585,4 %
EPS diluatindisponibilindisponibilindisponibil56,0021,673,31indisponibilindisponibil
EPS diluat an/anindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil−61,3 %−84,7 %indisponibilindisponibil
netă %14,1 %7,4 %10,9 %27,3 %8,9 %1,3 %2,4 %22,0 %
Flux de numerar liber4,4 mld1,6 mld-7,7 mld7,6 mld48,3 mld143,5 mld106,7 mld51,7 mld

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2024 · 31 dec. 2024

Numerar
8,6 mld ARS
Datorie financiară
170,9 mld ARS
Datorie netă
162,3 mld ARS
Capitaluri proprii
793,1 mld ARS
Active totale
1.408,3 mld ARS
Datorie / capitaluri
0,22x
Lichiditate curentă
1,02x
ROE
21,5 %
ROA
11,0 %
Marja FCF
7,4 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (ARS)

Marje

Cont de profit și pierdere · ARS

Venituri
2022
984,2 mld
2023
919,3 mld
2024
699,2 mld

SEC (XBRL)· 29 apr. 2025verificat

Costul vânzărilor
2022
718,4 mld
2023
688,7 mld
2024
512,2 mld

SEC (XBRL)· 29 apr. 2025verificat

Profit brut
2022
265,8 mld
2023
230,6 mld
2024
187,0 mld

SEC (XBRL)· 29 apr. 2025verificat

Profit operațional
2022
—
2023
—
2024
—

SEC (XBRL)· 29 apr. 2022verificat

Amortizare și depreciere
2022
90,0 mld
2023
70,1 mld
2024
62,6 mld

SEC (XBRL)· 29 apr. 2025verificat

EBITDA
2022
—
2023
—
2024
—

SEC (XBRL)· 29 apr. 2022derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2022
173,4 mld
2023
159,7 mld
2024
82,5 mld

SEC (XBRL)· 29 apr. 2025verificat

Profit înainte de impozit
2022
74,6 mld
2023
37,9 mld
2024
249,6 mld

SEC (XBRL)· 29 apr. 2025verificat

Impozit pe profit
2022
62,4 mld
2023
16,8 mld
2024
95,9 mld

SEC (XBRL)· 29 apr. 2025verificat

Profit net
2022
13,1 mld
2023
22,4 mld
2024
153,8 mld

SEC (XBRL)· 29 apr. 2025verificat

EPS diluat
2022
3,31
2023
—
2024
—

SEC (XBRL)· 27 apr. 2023verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2022
585,3 mil
2023
583,5 mil
2024
583,5 mil

SEC (XBRL)· 29 apr. 2025verificat

Bilanț · ARS

Numerar
2022
33,3 mld
2023
14,7 mld
2024
8,6 mld

SEC (XBRL)· 29 apr. 2025verificat

Stocuri
2022
63,5 mld
2023
166,6 mld
2024
201,8 mld

SEC (XBRL)· 29 apr. 2025verificat

Active curente
2022
125,5 mld
2023
278,1 mld
2024
273,4 mld

SEC (XBRL)· 29 apr. 2025verificat

Imobilizări corporale nete
2022
477,9 mld
2023
1.049,9 mld
2024
1.054,2 mld

SEC (XBRL)· 29 apr. 2025verificat

Fond comercial
2022
317,9 mil
2023
692,2 mil
2024
692,2 mil

SEC (XBRL)· 29 apr. 2025verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2022
1,5 mld
2023
3,5 mld
2024
2,9 mld

SEC (XBRL)· 29 apr. 2025verificat

Active totale
2022
631,8 mld
2023
1.391,2 mld
2024
1.408,3 mld

SEC (XBRL)· 29 apr. 2025verificat

Datorii comerciale
2022
55,1 mld
2023
124,7 mld
2024
93,6 mld

SEC (XBRL)· 29 apr. 2025verificat

Datorie pe termen scurt
2022
33,9 mld
2023
81,1 mld
2024
100,7 mld

SEC (XBRL)· 29 apr. 2025verificat

Datorie pe termen lung
2022
30,8 mld
2023
239,9 mld
2024
70,2 mld

SEC (XBRL)· 29 apr. 2025verificat

Datorii curente
2022
130,0 mld
2023
255,6 mld
2024
267,8 mld

SEC (XBRL)· 29 apr. 2025verificat

Datorii totale
2022
270,8 mld
2023
750,5 mld
2024
615,2 mld

SEC (XBRL)· 29 apr. 2025verificat

Capital propriu
2022
786,3 mld
2023
640,7 mld
2024
793,1 mld

SEC (XBRL)· 29 apr. 2025verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2022
583,7 mil
2023
583,5 mil
2024
583,5 mil

SEC (XBRL)· 29 apr. 2025verificat

Fluxuri de numerar · ARS

Flux de numerar operațional
2022
212,7 mld
2023
185,2 mld
2024
124,7 mld

SEC (XBRL)· 29 apr. 2025verificat

Investiții (capex)
2022
69,2 mld
2023
78,5 mld
2024
73,0 mld

SEC (XBRL)· 29 apr. 2025verificat

Flux de numerar liber
2022
143,5 mld ≈
2023
106,7 mld ≈
2024
51,7 mld ≈

SEC (XBRL)· 29 apr. 2025derivat

Flux de numerar din investiții
2022
-32,0 mld
2023
-78,0 mld
2024
-72,9 mld

SEC (XBRL)· 29 apr. 2025verificat

Flux de numerar din finanțare
2022
-168,1 mld
2023
-89,5 mld
2024
-48,3 mld

SEC (XBRL)· 29 apr. 2025verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-23,9 %
calculat olivLawFY 2024
CAGR venituri 3 ani
16,1 %
calculat olivLawFY 2021 → FY 2024
CAGR venituri 5 ani
57,5 %
calculat olivLawFY 2019 → FY 2024
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea profitului net (an/an)
585,4 %
calculat olivLawFY 2024
CAGR profit net 3 ani
56,7 %
calculat olivLawFY 2021 → FY 2024
CAGR profit net 5 ani
81,1 %
calculat olivLawFY 2019 → FY 2024
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
-51,6 %
calculat olivLawFY 2024

Profitabilitate

Marja brută
26,7 %
calculat olivLawFY 2024
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja netă
22,0 %
calculat olivLawFY 2024
Marja FCF
7,4 %
calculat olivLawFY 2024

Randamente

ROE
21,5 %
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2024
ROA
11,0 %
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2024
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
162,3 mld ARS
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2024
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
0,2x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2024
Acoperirea dobânzilor
indisponibil
lipsesc date de intrare

Lichiditate

Lichiditatea curentă
1,0x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2024
Lichiditatea rapidă
0,3x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2024
Lichiditatea imediată
0,0x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2024

Numerar

Fluxul de numerar operațional
124,7 mld ARS
calculat olivLawFY 2024
Investiții (capex)
73,0 mld ARS
calculat olivLawFY 2024
Fluxul de numerar liber
51,7 mld ARS
calculat olivLawFY 2024
Conversia profitului în FCF
33,6 %
calculat olivLawFY 2024
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de stoc (DIO)
131 zile
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2024
Zile de plată (DPO)
78 zile
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2024
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
indisponibil
lipsesc date de intrare
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/E (TTM)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul profitului
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/B
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/S
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randament FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • indicatori disponibili: 4 din minimum 6
  • acoperirea ponderilor scorului: 25,0 % din minimum 60 %

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

8,81 USD

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: indisponibil

Prețul și raportarea sunt în monede diferite; indicatorii de piață sunt indisponibili.

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/E (TTM)
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/B
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
21,5 %
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2024
Marja netă
22,0 %
calculat olivLawFY 2024
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-23,9 %
calculat olivLawFY 2024
Randamentul dividendului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Acoperire și prospețime

31/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2024
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2024
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2024
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 dec. 2025
Sursă: SEC (XBRL)publicat 28 apr. 2026
verificat 285derivat 1

Datele sunt mai vechi decât pragul de prospețime.

Scorul pe grupe

25 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

    Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Cement, Hydraulic (SIC 3241)

    Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

    Ipoteze (ilustrative, editoriale)

    Rata fără risc
    6,5 %
    Prima de risc a pieței
    6,0 %
    Beta (implicit)
    1,00
    Costul capitalului propriu
    12,5 %
    Creștere terminală
    3,0 %

    Scorul pe factori

    Date insuficiente

    Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 25,0 % din minimum 60 %

    FactorValoareScorPondere folosită
    ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
    Marja netă · Calitate22,0 %100 (față de colegi)25 %
    Conversia profitului în FCF · Calitate33,6 %5 (pe interval fix)25 %
    CAGR venituri 3 ani · Creștere16,1 %100 (pe interval fix)33 %
    CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
    Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
    Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
    Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie1,0x18 (pe interval fix)17 %
    P/E (TTM) · Evaluareindisponibilindisponibil—
    EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
    Randament FCF · Evaluareindisponibilindisponibil—
    Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—
    Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

    Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

    Grupele scorului

    • Bilanț și datorie· parțial18/100 · 1/3 factori cu valoare
    • Creștere· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
    • Calitate53/100 · 2/3 factori cu valoare
    • Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
    • Evaluare· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare

    O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

    Memo

    LOMA NEGRA COMPANIA INDUSTRIALARGENTINA SOCIEDAD ANONIMA (LOMA). Ultimul exercițiu complet: 2024; date până la 2024-12-31.

    Cifre calculate din situațiile financiare: venit 699,2 mld ARS în 2024; creștere an/an -23,9 %; marjă netă 22,0 %; ROE 21,5 %.

    Intervalul de valoare estimat este 2 268,01–2 518,68 ARS pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

    Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 25,0 % din minimum 60 %).

    Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

    Ce susține teza

    • Marja netă: 22,0 %
    • CAGR venituri 3 ani: 16,1 %

    Ce o infirmă

    • Conversia profitului în FCF: 33,6 %
    • Lichiditatea curentă: 1,0x
    • Metodele de evaluare diverg

    Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).

    Față de mediana verticalei

    Cement, Hydraulic (SIC 3241) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 5 firme

    Multipli și rentabilitate față de mediană

    P/E
    —
    mediana verticalei 19,0x
    EV/EBITDA
    —
    mediana verticalei 10,5x
    P/S
    —
    mediana verticalei 2,2x
    P/B
    —
    mediana verticalei 3,2x
    ROE
    21,5 %
    mediana verticalei 14,8 %
    peste mediană (+44,7 %)
    Marja netă
    22,0 %
    mediana verticalei 10,1 %
    peste mediană (+118,8 %)
    Marja EBIT
    —
    mediana verticalei 14,6 %
    Venituri an/an
    -23,9 %
    mediana verticalei 1,4 %
    sub mediană (−1.767,9 %)
    Datorie netă/EBITDA
    —
    mediana verticalei 1,8x
    Randament dividend
    —
    mediana verticalei 0,5 %

    Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

    Firmele verticalei

    CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
    CXCemex Sab De Cv155,4 mld502,87,8 %5,8 %−2,1 %−1 % / +55 %
    CRHCRH public limited company65,7 mld18,614,8 %9,2 %+5,3 %−18 % / +57 %
    AMRZAmrize Ltd23,5 mld19,59,8 %10,2 %+0,9 %−14 % / indisponibil
    EXPEagle Materials Inc.5,8 mld15,724,5 %16,1 %+2,1 %−15 % / +5 %
    CPACHolcim Ltd——16,6 %10,1 %+1,4 %+90 % / +170 %
    LOMALoma Negra Compania Industrialargentina Sociedad Anonima——21,5 %22,0 %−23,9 %−21 % / +43 %

    Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru LOMA din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

    Prognoza motorului olivLaw

    Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

    Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

    Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

    Scenarii ilustrative

    Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare

    Analiză AI

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 28 apr. 2026; de atunci au apărut 6-K (04 nov. 2026), 6-K (27 oct. 2026), 6-K (20 oct. 2026), 6-K (21 sept. 2026), 6-K (12 aug. 2026), 6-K (06 aug. 2026).

    Pe scurt

    Loma Negra este cel mai mare producător integrat de ciment și beton din Argentina, cu o cotă de piață importantă în volumul vândut și cu capacitate instalată pe scară națională. Compania se află într-o perioadă în care economia argentiniană își revine după o contracție, dar în care costurile energetice, inflația și volatilitatea monedei rămân factori care contează pentru rezultate, în special dacă se extind pe termen lung.1

    SWOT

    Puncte tari

    • Compania are o poziție de lider pe piața cimentului din Argentina și este singura integrată vertical la nivel național, cu rezerve de calcar pe termen lung.
    • Marca Loma Negra este foarte cunoscută, iar distribuția captivă sprijină vânzările pe întreg teritoriul.
    • Fabricile moderne și investițiile recente în tehnologie și în sacii de 25 de kilograme consolidează eficiența operațională.

    Puncte slabe

    • Compania depinde de cererea din construcții, care este sensibilă la ciclurile economice din Argentina.
    • O parte importantă a datoriilor este în dolari, ceea ce expune rezultatele la depreciera monedei locale.
    • Costurile cu energia și cu întreținerea sunt ridicate, iar marjele pot fi comprimate când prețurile nu pot fi transferate integral clienților.

    Oportunități

    • Revenirea economică și investițiile în infrastructură pot crește cererea de ciment și beton dacă se mențin.
    • Creșterea co-procesării deșeurilor și a energiei din surse regenerabile poate reduce costurile și presiunea de mediu.
    • Cererea pentru produse specializate în proiecte mari de construcție poate sprijini segmentul de beton.

    Amenințări

    • Instabilitatea macroeconomică, inflația persistentă și controalele valutare pot afecta direct cererea și rezultatele.
    • Modificări ale politicilor energetice sau creșterea prețurilor la gaz și energie electrică pot reduce marjele.
    • Presiunea competitivă din partea altor producători și a schimbărilor de reglementare poate limita capacitatea de a crește prețurile.

    Riscuri

    • Expunerea la economia Argentineiridicat

      Operațiunile și clienții companiei sunt în mare parte în Argentina, iar instabilitatea economică, politică sau socială poate afecta rezultatele.1

    • Datorii în valută și depreciereridicat

      O parte importantă din datorii este în dolari, iar o depreciere suplimentară a peso-ului ar putea crește sarcina financiară.1

    • Costurile energieimediu

      Prețurile gazului, combustibililor solizi și energiei electrice pot crește, iar compania ar putea să nu transfere integral aceste costuri către clienți.1

    • Dependența de ciclul construcțiilormediu

      O încetinire a construcțiilor poate reduce cererea de ciment și de beton, mai ales dacă investițiile publice scad.1

    • Reglementări și mediuscăzut

      Schimbările de reglementare privind energia, mediul sau formatul sacilor pot genera costuri suplimentare.1

    Teza de investiție

    Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

    • Dacă revenirea economică continuă, cererea de ciment și beton ar putea crește, iar poziția de lider a companiei ar putea susține volumele și marjele.
    • Integrarea verticală și rezervele de calcar pe termen lung oferă un avantaj de cost care ar putea rămâne durabil.
    • Investițiile în eficiență și în co-procesare pot reduce costurile energetice dacă prețurile se stabilizează.

    Ce ar strica teza

    • Dacă inflația și depreciera monedei continuă, datoriile în dolari ar putea deveni tot mai greu de servit.
    • Dacă revenirea economică se oprește, cererea de construcții ar putea scădea rapid și ar putea comprima rezultatele.
    • Profitul net a scăzut sever în 2025 față de anul anterior, ceea ce arată sensibilitatea marjelor la condițiile macroeconomice.

    De urmărit

    • Evoluția cererii de ciment și a volumelor de livrareQ1 2027
    • Nivelul inflației și cursul peso-ului față de dolar2027
    • Evoluția costurilor cu gazul, energia electrică și combustibilii solizi2027
    • Actualizările privind datoriile în valută și planurile de investiții din următorul raport anualnext 10-K

    Produse, piață și concurență

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 28 apr. 2026; de atunci au apărut 6-K (04 nov. 2026), 6-K (27 oct. 2026), 6-K (20 oct. 2026), 6-K (21 sept. 2026), 6-K (12 aug. 2026), 6-K (06 aug. 2026).

    Afacerea

    Loma Negra produce și distribuie ciment, ciment de zidărie, agregate, beton și var, produse folosite în principal în construcțiile private și publice. Compania lucrează cu distribuitori cu ridicata, producători de beton și clienți industriali și se descrie ca fiind singura companie integrată vertical, de ciment și beton, cu operațiuni la nivel național în Argentina.1 Cotă de piață de 43,6% în volumul de vânzări din Argentina, la 31 decembrie 2025, potrivit estimărilor managementului.1 În exercițiul financiar 2025 veniturile au fost de Ps. 848.087 milioane, iar profitul net de Ps. 22.821 milioane, față de Ps. 202.094 milioane în 2024.1

    Activitatea se bazează pe rezerve mari de calcar și pe amplasarea strategică a fabricilor, inclusiv pe complexul L'Amalí din Olavarría, unde a fost inaugurată a doua linie de producție în decembrie 2021. Compania estimează că carierele existente au rezerve suficiente pentru aproximativ 149 de ani, pe baza nivelurilor de producție din ultimii cinci ani.1 Capacitatea instalată de ciment era de 12,0 milioane de tone, iar cea de clincher de 7,3 milioane de tone, la 31 decembrie 2025.1

    Produsele includ ciment comun, ciment cu filler calcaros, ciment pozzolanic și alte tipuri speciale, dar și ciment de zidărie sub marca Plasticor, var și beton sub marca Lomax. Cimentul reprezintă cea mai mare parte din livrări, respectiv 89% în 2025.1 Cimentul vândut în saci reprezintă o parte importantă din vânzări, iar compania a investit aproximativ 70 de milioane de dolari SUA în adaptarea producției la formatul de saci de 25 de kilograme, ceea ce a implicat modernizarea a șapte fabrici.1

    Segmente

    Ciment

    Cimentul este segmentul principal, cu 89% din livrări în 2025 și cu produse care includ 7 tipuri de ciment în saci și 16 tipuri în vrac.1 Compania își descrie marca Loma Negra drept cea mai cunoscută marcă de ciment din țară.1

    Beton și agregate

    Beton și agregate se vând sub marca Lomax, care se concentrează pe segmentele în care poate susține avantaje diferențiate, precum calitatea și soluțiile personalizate. Agregatele provin în mare parte din fabrica La Preferida din Olavarría, care a acoperit o parte importantă din agregatele consumate de Lomax în 2025.1

    Ciment de zidărie și var

    Ciment de zidărie sub marca Plasticor și var hidraulic și industrial completează gama. Compania se consideră lider pe piața cimentului de zidărie, urmată de Hidralit, produs de Cementos Avellaneda.1

    Piața în context

    Cererea de ciment din Argentina este legată puternic de evoluția PIB-ului, deoarece o încetinire economică poate reduce activitatea în construcții și, implicit, cererea și producția. Economia argentiniană a crescut cu 4,4% în 2025, după scăderi de 1,3% în 2024 și 1,9% în 2023, iar inflația a fost de 31,5% în 2025.1 Piața de ciment de zidărie este estimată la aproximativ 600 de mii de tone pe an.1

    Aria geografică cea mai importantă este zona Buenos Aires, care este cea mai mare piață de consum de ciment din țară, iar fabricile companiei sunt legate printr-o cale ferată pentru a deservi această zonă.1 Compania a notat și că, în cursul anului 2025, economia a început să se stabilizeze pe fondul unei inflații în scădere, dar ridicată din punct de vedere istoric.1

    Tendințe

    • Redresarea economică din 2025vânt din spate

      Creșterea PIB-ului de 4,4% în 2025, după două ani de scădere, poate sprijini cererea de construcții dacă revenirea continuă. Compania menționează că FMI proiectează o creștere anuală de 4% pentru 2026 și 2027, însă aceste proiecții sunt încă supuse incertitudinii.1

    • Inflație și volatilitatea monedeivânt din față

      Inflația a rămas ridicată, iar peso-ul s-a depreciat cu 41,3% față de dolar în 2025. Datorii în valută de Ps. 253.981 milioane pot crește sarcina financiară dacă moneda se depreciază în continuare.1

    • Costurile energiei și combustibililormixt

      Energia termică și cea electrică reprezintă o parte importantă din costurile de producție, iar prețurile gazului și ale energiei electrice influențează marjele. Compania diversifică sursele de combustibil și folosește co-procesarea deșeurilor, care a ajuns la 4,6% din consumul termic în 2025, pentru a reduce dependența de energia fosilă.1

    • Trecerea la sacii de 25 de kilogramemixt

      Investiția în formatul de 25 de kilograme, care înlocuiește sacii tradiționali de 50 de kilograme, poate modifica structura vânzărilor în sac. Compania consideră acest pas un progres pentru siguranța muncitorilor din construcții.1

    Poziția concurențială

    Loma Negra este singura companie din Argentina cu acoperire națională integrată vertical în ciment și beton, ceea ce îi oferă avantaje de logistică și de distribuție.1 Pe piața cimentului de zidărie, compania se compară cu Cementos Avellaneda, care comercializează Hidralit.1

    Concurența se dă prin calitate, prin prețul cimentului, prin costul energiei și prin accesul la distribuție. Compania menționează că a ținut cont de sursa de combustibil și de costuri pentru a rămâne competitivă într-o piață dificilă.1

    • Cementos Avellaneda S.A.

      Producătorul Hidralit, principal concurent al companiei pe piața cimentului de zidărie din Argentina, potrivit raportului companiei.

    • Producători de beton și agregate locali

      Concurenți pe segmentul betonului și al agregatelor, unde Lomax își concentrează operațiunile pe nișe cu avantaje diferențiate.

    • Producători de ciment din Argentina

      Concurenții din piața națională de ciment, unde compania deține o cotă de piață importantă în volum.

    • Furnizori de energie și combustibil

      Nu sunt concurenți direcți, dar condițiile lor de preț influențează costurile și poziția competitivă a companiei.

    Știri și depuneri

    Din presă

    Ultima știre din arhiva noastră e din 14 sept. 2026; cea mai nouă depunere SEC e din 04 nov. 2026. Arhiva de presă vine din fluxurile RSS urmărite și nu acoperă neapărat ultimul eveniment — depunerile de alături da.

    Surse

    1. [1] Form 20-F, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Loma Negra Compania Industrial Argentina Sociedad Anonima · 28 apr. 2026

    Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

    Loma Negra Compania Industrial Argentina Sociedad Anonima (LOMA): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw