olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
CRH PLC CRH
Cement, Hydraulic · SIC 3241 · Verticală: Cement, Hydraulic (SIC 3241)
CRH este cel mai mare furnizor de materiale de construcții din America de Nord, cu activități și în Europa și Australia. În 2025 a raportat venituri totale de 37,4 miliarde USD și un Adjusted EBITDA de 7,7 miliarde USD. În primul semestru din 2026 a menținut creșterea, iar ghidajul pentru 2026 a fost reafirmat, în contextul unui acord de achiziție a Arcosa cu o valoare de întreprindere de aproximativ 8,5 miliarde USD.
Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).
La închiderea din 03 nov. 2026, acțiunea CRH PLC (CRH) costa 93,53 USD (−3,17 % într-o zi), cu capitalizare 62,2 mld USD, P/E 17,6 pe un EPS diluat de 5,32 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 1,65 %, beta 1,25, interval pe 52 de săptămâni 79,20–131,38 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): venituri de 11,4 mld USD (+3,0 % an/an), profit net de 1,2 mld USD (−17,2 % an/an), EPS diluat 1,86 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 65,2
- puternic (55–70)
- Bollinger (20, 2)
- 76,41 – 94,22
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,96 · lățimea benzii 20,9 %
- SMA 50 / 200
- 87,16 / 103,82
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- 1,75 / 0,27
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +14,1 % | −2,0 % | +16,1 pp | — |
| 3 luni | −5,4 % | −2,2 % | −3,2 pp | — |
| 6 luni | −16,9 % | +4,3 % | −21,1 pp | — |
| De la început de an | −25,1 % | +10,6 % | −35,6 pp | — |
| 1 an | −21,0 % | +10,5 % | −31,5 pp | −11,4 % |
| 3 ani | +64,4 % | +73,7 % | −9,2 pp | +47,4 % |
| 5 ani | +89,8 % | +61,7 % | +28,0 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q3 2026 · 30 sept. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 | Q3 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 8,9 mld | 6,8 mld | 10,2 mld | 11,1 mld | 9,4 mld | 7,4 mld | 10,8 mld | 11,4 mld |
| Costul vânzărilor | 5,7 mld | 4,9 mld | 6,2 mld | 6,8 mld | 6,1 mld | 5,3 mld | 6,5 mld | 7,0 mld |
| Profit brut | 3,2 mld | 1,8 mld | 4,0 mld | 4,3 mld | 3,4 mld | 2,0 mld | 4,3 mld | 4,4 mld |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 1,9 mld | 1,8 mld | 2,1 mld | 2,3 mld | 2,0 mld | 2,1 mld | 2,3 mld | 2,4 mld |
| Profit operațional | 1,1 mld | 18,0 mil | 1,9 mld | 2,1 mld | 1,4 mld | -38,0 mil | 2,1 mld | 1,9 mld |
| Amortizare și depreciere | 510,0 mil | 477,0 mil | 528,0 mil | 561,0 mil | 590,0 mil | 576,0 mil | 548,0 mil | 555,0 mil |
| Cheltuieli cu dobânzile | 160,0 mil | 181,0 mil | 200,0 mil | 209,0 mil | 220,0 mil | 203,0 mil | 220,0 mil | 209,0 mil |
| Profit înainte de impozit | 987,0 mil | -146,0 mil | 1,8 mld | 1,9 mld | 1,3 mld | -224,0 mil | 2,2 mld | 1,7 mld |
| Impozit pe profit | 143,0 mil | -58,0 mil | 425,0 mil | 428,0 mil | 246,0 mil | -55,0 mil | 661,0 mil | 494,0 mil |
| Profit net | 703,0 mil | -94,0 mil | 1,3 mld | 1,5 mld | 1,0 mld | -176,0 mil | 1,5 mld | 1,2 mld |
| EPS diluat | 1,02 ≈ | -0,15 | 1,94 | 2,21 | 1,52 ≈ | -0,27 | 2,21 | 1,86 |
| Flux de numerar operațional | 2,7 mld | -659,0 mil | 1,4 mld ≈ | 2,0 mld ≈ | 2,9 mld | -616,0 mil | 1,1 mld ≈ | 1,8 mld ≈ |
| Investiții (capex) | 943,0 mil | 645,0 mil | 655,0 mil ≈ | 592,0 mil ≈ | 821,0 mil | 601,0 mil | 639,0 mil ≈ | 585,0 mil ≈ |
| Răscumpărări de acțiuni | 258,0 mil | 310,0 mil | 334,0 mil ≈ | 286,0 mil ≈ | 251,0 mil | 332,0 mil | 275,0 mil ≈ | 86,0 mil ≈ |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 25 din propriul istoric de 12 trimestre (min 15,5, mediană 18,7, max 23,9; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 27,4 mld | 28,1 mld | 25,9 mld | 29,2 mld | 32,7 mld | 34,9 mld | 35,6 mld | 37,4 mld |
| Venituri an/an | indisponibil | +2,5 % | −8,0 % | +12,8 % | +12,0 % | +6,8 % | +1,8 % | +5,3 % |
| Profit net | 2,9 mld | 1,7 mld | 1,1 mld | 2,6 mld | 3,9 mld | 3,2 mld | 3,5 mld | 3,8 mld |
| Profit net an/an | indisponibil | −40,5 % | −34,7 % | +134,4 % | +46,8 % | −17,7 % | +9,9 % | +7,5 % |
| EPS diluat | 344,70 | 2,13 | 1,42 | 3,32 | 5,11 | 4,33 | 5,02 | 5,51 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | −99,4 % | −33,2 % | +133,8 % | +53,9 % | −15,3 % | +15,9 % | +9,8 % |
| netă % | 10,5 % | 6,1 % | 4,3 % | 9,0 % | 11,8 % | 9,1 % | 9,8 % | 10,0 % |
| Flux de numerar liber | 922,0 mil | 2,5 mld | 2,9 mld | 2,4 mld | 2,3 mld | 3,2 mld | 2,4 mld | 2,9 mld |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 4,1 mld USD
- Datorie financiară
- 17,7 mld USD
- Datorie netă
- 13,6 mld USD
- Capitaluri proprii
- 25,0 mld USD
- Active totale
- 58,3 mld USD
- Datorie / capitaluri
- 0,70x
- Lichiditate curentă
- 1,74x
- ROE
- 15,8 %
- ROA
- 6,9 %
- Marja FCF
- 7,8 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 25,9 mld | 29,2 mld | 32,7 mld | 34,9 mld | 35,6 mld | 37,4 mld | SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 17,3 mld | 19,4 mld | 21,9 mld | 23,0 mld | 22,9 mld | 23,9 mld | SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat |
| Profit brut | 8,6 mld | 9,8 mld | 10,8 mld | 12,0 mld | 12,7 mld | 13,5 mld | SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat |
| Cheltuieli generale și de vânzare | — | 6,5 mld | 7,1 mld | 7,5 mld | 7,9 mld | 8,3 mld | SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat |
| Profit operațional | 2,0 mld | 3,3 mld | 3,8 mld | 4,2 mld | 4,9 mld | 5,4 mld | SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | — | 1,6 mld | 1,6 mld | 1,6 mld | 1,8 mld | 2,2 mld | SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat |
| EBITDA | — | 4,9 mld ≈ | 5,4 mld ≈ | 5,8 mld ≈ | 6,7 mld ≈ | 7,6 mld ≈ | SEC (XBRL)· 18 feb. 2026derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 438,0 mil | 315,0 mil | 344,0 mil | 376,0 mil | 612,0 mil | 810,0 mil | SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 1,5 mld | 3,1 mld | 3,5 mld | 4,0 mld | 4,7 mld | 4,8 mld | SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 445,0 mil | 650,0 mil | 762,0 mil | 925,0 mil | 1,1 mld | 1,0 mld | SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat |
| Profit net | 1,1 mld | 2,6 mld | 3,9 mld | 3,2 mld | 3,5 mld | 3,8 mld | SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat |
| EPS diluat | 1,42 | 3,32 | 5,11 | 4,33 | 5,02 | 5,51 | SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 791,1 mil | 786,8 mil | 764,1 mil | 729,2 mil | 689,5 mil | 677,0 mil | SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat |
| Dividend pe acțiune | 0,91 | 1,21 | 1,27 | 1,33 | 1,40 | 1,48 | SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
- 2023
- 729,2 mil
- 2024
- 689,5 mil
- 2025
- 677,0 mil
SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 7,7 mld | 5,8 mld | 5,9 mld | 6,3 mld | 3,7 mld | 4,1 mld | SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat |
| Creanțe | 4,1 mld | 4,6 mld | 4,6 mld | — | — | — | SEC (XBRL)· 10 mar. 2023verificat |
| Stocuri | 3,1 mld | 3,6 mld | 4,2 mld | 4,3 mld | 4,8 mld | 5,3 mld | SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat |
| Active curente | 15,0 mld | 14,0 mld | 14,8 mld | 16,9 mld | 14,1 mld | 15,3 mld | SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 19,3 mld | 19,5 mld | 17,8 mld | 17,8 mld | 21,5 mld | 24,9 mld | SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat |
| Fond comercial | 9,0 mld | 9,5 mld | 9,2 mld | 9,2 mld | 11,1 mld | 13,1 mld | SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | — | — | 1,1 mld | 1,0 mld | 1,2 mld | 2,0 mld | SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat |
| Active totale | 44,9 mld | 44,7 mld | 45,3 mld | 47,5 mld | 50,6 mld | 58,3 mld | SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 4,8 mld | 5,7 mld | 2,9 mld | 3,1 mld | 3,2 mld | 3,3 mld | SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | — | — | 1,5 mld | 1,9 mld | 3,0 mld | 1,2 mld | SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 11,0 mld | 9,9 mld | 8,1 mld | 9,8 mld | 11,0 mld | 16,5 mld | SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat |
| Datorii curente | 7,5 mld | 7,6 mld | 8,0 mld | 10,0 mld | 10,3 mld | 8,8 mld | SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat |
| Datorii totale | 24,6 mld | 23,8 mld | 22,3 mld | 25,8 mld | 27,8 mld | 32,9 mld | SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat |
| Capital propriu | 20,4 mld | 21,2 mld | 22,7 mld | 21,3 mld | 22,5 mld | 25,0 mld | SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | 795,1 mil | 774,1 mil | 752,1 mil | 690,4 mil | — | — | SEC (XBRL)· 15 mar. 2024verificat |
- 2023
- 1,0 mld
- 2024
- 1,2 mld
- 2025
- 2,0 mld
SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat
- 2023
- 690,4 mil
- 2024
- —
- 2025
- —
SEC (XBRL)· 15 mar. 2024verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 3,9 mld | 4,0 mld | 3,8 mld | 5,0 mld | 5,0 mld | 5,6 mld | SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 996,0 mil | 1,6 mld | 1,5 mld | 1,8 mld | 2,6 mld | 2,7 mld | SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 2,9 mld ≈ | 2,4 mld ≈ | 2,3 mld ≈ | 3,2 mld ≈ | 2,4 mld ≈ | 2,9 mld ≈ | SEC (XBRL)· 18 feb. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -1,1 mld | -2,5 mld | -917,0 mil | -2,4 mld | -6,3 mld | -6,0 mld | SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 287,0 mil | -3,1 mld | -2,5 mld | -2,4 mld | -1,2 mld | 596,0 mil | SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat |
| Dividende plătite | 722,0 mil | 938,0 mil | 930,0 mil | — | — | — | SEC (XBRL)· 10 mar. 2023verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | 249,0 mil | 896,0 mil | 1,2 mld | 3,1 mld | 1,5 mld | 1,2 mld | SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
Scor: 47 / 100
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
03 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 62,2 mld USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
- Bilanț și datorie63
- Evaluare51
- Calitate49
- Creștere28
- Randamente22
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 19,45 – 100,20 USD.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)51,13 – 100,20 (Mijloc 69,14)WACC 8,1 % · FCFF de pornire 3,2 mld USD · ponderea valorii terminale în EV 77 %Sensibilitatea WACC × g dă limitele metodei; nu sunt probabilități.DCF invers: creșterea de pornire implicită de preț (scade liniar spre creșterea terminală, restul ipotezelor fixe): 15,4 %
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · colegi insuficienți
- Colegi: P/Eindisponibil · colegi insuficienți
- Dividende actualizate (DDM)19,45 – 26,16 (Mijloc 22,31)
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Profil neutru · Scor 47/100
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | 9,8 % | 60 (pe interval fix) | 11 % |
| Marja netă · Calitate | 9,2 % | 20 (față de colegi) | 7 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | 70,9 % | 58 (pe interval fix) | 7 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 4,6 % | 38 (pe interval fix) | 9 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | 2,5 % | 17 (pe interval fix) | 9 % |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | 1,9x | 60 (pe interval fix) | 11 % |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 6,3x | 73 (pe interval fix) | 7 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 1,5x | 55 (pe interval fix) | 4 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 17,6x | 56 (pe interval fix) | 11 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | 10,1x | 45 (pe interval fix) | 11 % |
| Randament FCF · Evaluare | 4,1 % | 51 (pe interval fix) | 9 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 1,5 % | 22 (pe interval fix) | 7 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie63/100 · 3/3 factori cu valoare
- Creștere28/100 · 2/2 factori cu valoare
- Calitate49/100 · 3/3 factori cu valoare
- Randamente· parțial22/100 · 1/2 factori cu valoare
- Evaluare51/100 · 3/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
CRH public limited company (CRH). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-09-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 37,4 mld USD în 2025; creștere an/an 5,3 %; marjă netă 9,2 %; ROE 14,8 %; datorie netă/EBITDA 1,9x.
Intervalul de valoare estimat este 35,29–63,18 USD pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 45,73 USD, prețul de 93,53 USD lasă un potențial de -51,1 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -104,5 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Scor olivLaw 47/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: returns. Nu este o recomandare de investiții.
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Acoperirea dobânzilor: 6,3x
Ce o infirmă
- Marja netă: 9,2 %
- CAGR EPS 3 ani: 2,5 %
- Randamentul distribuirilor către acționari: 1,5 %
- Prețul este peste intervalul de valoare estimat
- Metodele de evaluare diverg
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Cement, Hydraulic (SIC 3241) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 5 firme
Banda de mărime nu s-a aplicat: ar fi rămas prea puține firme; verticala conține și firme mult mai mici sau mai mari.
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| CXCemex Sab De Cv | 158,6 mld | 513,1 | 7,8 % | 5,8 % | −2,1 % | +1 % / +58 % |
| CRHCRH public limited company | 62,2 mld | 17,6 | 14,8 % | 9,2 % | +5,3 % | −21 % / +64 % |
| AMRZAmrize Ltd | 22,3 mld | 18,5 | 9,8 % | 10,2 % | +0,9 % | −19 % / indisponibil |
| EXPEagle Materials Inc | 6,1 mld | 15,7 | 27,0 % | 17,3 % | +2,1 % | −11 % / +9 % |
| CPACHolcim Ltd | — | — | 16,6 % | 10,1 % | +1,4 % | +90 % / +170 % |
| LOMALoma Negra Compania Industrialargentina Sociedad Anonima | — | — | 21,5 % | 22,0 % | −23,9 % | −29 % / +37 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru CRH din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 55,96 Randament total -39 % · Pe an -39 % | 98,92 Randament total 8 % · Pe an 8 % | 149,00 Randament total 61 % · Pe an 61 % |
| 3 ani | 54,41 Randament total -38 % · Pe an -15 % | 108,23 Randament total 21 % · Pe an 7 % | 178,98 Randament total 98 % · Pe an 26 % |
| 5 ani | 52,91 Randament total -37 % · Pe an -9 % | 118,41 Randament total 36 % · Pe an 6 % | 214,98 Randament total 143 % · Pe an 19 % |
- P/E la ieșire± 27,06
- Marja netă± 18,94
- Creșterea anuală a veniturilor± 15,53
- Diluare anuală± 1,59
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 30 iul. 2026; de atunci au apărut 8-K (29 oct. 2026 · rezultate), 10-Q (29 oct. 2026).
Pe scurt
CRH este cel mai mare furnizor de materiale de construcții din America de Nord, cu activități și în Europa și Australia. În 2025 a raportat venituri totale de 37,4 miliarde USD și un Adjusted EBITDA de 7,7 miliarde USD 1. În primul semestru din 2026 a menținut creșterea, iar ghidajul pentru 2026 a fost reafirmat, în contextul unui acord de achiziție a Arcosa cu o valoare de întreprindere de aproximativ 8,5 miliarde USD 23.
SWOT
Puncte tari
- Poziție de lider în materiale pentru infrastructură, cu scară mare și un portofoliu conectat care leagă agregatele, betonul și produsele de finisare 1. Compania dispune de un istoric solid de achiziții integrate și de un bilanț considerat robust de conducere 3.
- Diversificare geografică între America de Nord, Europa și Australia, care reduce dependența de o singură piață 1. Ponderea mare a lucrărilor de infrastructură și a renovărilor oferă un nivel relativ stabil al cererii 1.
- Capacitate de a reinvesti și de a returna capital acționarilor, inclusiv prin dividende și răscumpărări de acțiuni, dar și prin cedări strategice de active non-core 2.
Puncte slabe
- Dependență de construcții, un sector ciclic, sensibil la dobânzi și la condițiile economice locale 1. Multe produse nu pot fi transportate economic pe distanțe lungi, ceea ce limitează piețele accesibile 1.
- Datoria netă a crescut în 2026 față de sfârșitul anului 2025, pe fondul achizițiilor și al returnărilor către acționari 3. Expunerea la costuri cu energia și forța de muncă poate afecta marjele.
- Sectorul rezidențial de construcții noi este slab, iar expunerea internațională la această zonă rămâne semnificativă 1. Riscurile de siguranță în muncă și de reglementare pot genera costuri neprevăzute 1.
Oportunități
- Finanțarea federală pentru infrastructură din SUA și programele europene pot susține volumele pe mai mulți ani 1. Proiectele legate de apă, energie și centre de date deschid oportunități de creștere a valorii produselor 12.
- Achiziția Arcosa ar putea extinde poziția în agregate și infrastructura energetică din SUA, dacă tranzacția se finalizează conform calendarului estimat 23.
- Cererea pentru materiale cimentoase suplimentare și pentru soluții cu emisii reduse poate crește, pe fondul achiziției Eco Material și al inovațiilor în zona sustenabilității 1.
Amenințări
- Reduceri sau întârzieri ale cheltuielilor publice pentru infrastructură ar putea afecta direct cererea pentru produsele companiei 1. Incertitudinea geopolitică și macroeconomică, menționată de conducere, rămâne un factor de risc 3.
- Politicile climatice și taxele pe carbon pot crește costurile operaționale, mai ales în operațiunile cu emisii ridicate 1. Riscurile fizice legate de vreme extremă pot întrerupe producția și construcțiile 1.
- Concurența în achiziții și integrarea afacerilor cumpărate pot genera dificultăți operaționale sau presiuni asupra prețurilor 1.
Riscuri
- Ciclicitatea construcțiilorridicat
Cererea depinde de activitatea de construcții, care este influențată de economie, dobânzi, încrederea consumatorilor și vreme 1. Un ciclu economic slab poate reduce volumele și marjele.
- Dependența de cheltuielile publiceridicat
O parte importantă a cererii vine din proiecte publice, deci modificările politicilor sau bugetelor pot avea efecte semnificative 1.
- Riscul geopolitic și din Ucrainamediu
Operațiunile din mai multe țări și personalul din Ucraina sunt expuse unor riscuri de securitate, de comerț și de reglementare 1.
- Gestionarea rezervelor mineralemediu
Continuitatea producției depinde de rezerve și de autorizații, care devin tot mai greu de obținut, iar estimările pot fi greșite 1.
- Riscul de integrare la achizițiimediu
Tranzacția Arcosa este supusă aprobării acționarilor și autorităților, iar integrarea unor achiziții mari poate întâmpina dificultăți 23.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Poziția de lider în agregate din America de Nord, combinată cu finanțarea publică pe termen lung, poate susține creșterea pe mai mulți ani, mai ales dacă ghidajul pentru 2026 este atins 3.
- Modelul de achiziții și portofoliul conectat pot amplifica venitul pe termen lung, dacă integrarea rămâne eficientă, așa cum sugerează rezultatele din 2025 și primul semestru din 2026 12.
- Diversificarea geografică și ponderea renovărilor pot reduce efectul ciclurilor din construcțiile noi, în cazul în care cererea de infrastructură rămâne solidă 1.
Ce ar strica teza
- Sectorul rezidențial nou rămâne slab, iar o întârziere a reducerii dobânzilor ar putea prelungi perioada de presiune asupra volumelor 1.
- Datoria netă crescută și tranzacția Arcosa de mare amploare pot reduce flexibilitatea financiară dacă rezultatele se abat de la așteptări 3.
- Politicile climatice și costurile cu energia și forța de muncă ar putea comprima marjele, iar dependența de proiecte publice poate deveni o vulnerabilitate dacă bugetele se reduc 1.
De urmărit
- Finalizarea achiziției Arcosa și efectele asupra datoriei neteQ1 2027
- Îndeplinirea ghidajului pentru 2026 la Net income, Adjusted EBITDA și EPS diluat2026
- Evoluția cererii rezidențiale noi din America de Nord și Europa2027
- Reluarea programului de răscumpărare de acțiuni după tranzacția Arcosanext 10-K
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 30 iul. 2026; de atunci au apărut 8-K (29 oct. 2026 · rezultate), 10-Q (29 oct. 2026).
Afacerea
CRH își descrie modelul drept un portofoliu conectat de materiale de construcții, care include agregate, materiale cimentoase, betoane, asfalt și produse pentru construcții, deservind infrastructura de transport, apă și proiectele de reindustrializare 1. În 2025 compania avea 83.032 de angajați în 3.961 de locații 1. Reperele strategice includ achizițiile de tip buy-and-build: peste 1.250 de tranzacții în istoria companiei și 38 de achiziții în 2025, pentru 4,1 miliarde USD 1. Acțiunile sunt listate la NYSE și la LSE sub simbolul CRH 1.
Segmente
Americas Materials Solutions
Segmentul produce agregate, materiale cimentoase, betoane și asfalt, precum și servicii de pavaj, și reprezintă 45% din veniturile totale și 52% din Adjusted EBITDA în 2025 1. Achiziția Eco Material, cel mai mare furnizor de materiale cimentoase suplimentare din America de Nord, s-a încadrat în acest segment 1.
Americas Building Solutions
Segmentul fabrică produse pentru infrastructura critică (transport, apă, energie, telecomunicații) și soluții pentru spații exterioare, cu 19% din veniturile totale în 2025 1. În trimestrul al doilea din 2026, veniturile au scăzut ușor din cauza desprinderilor și cererii rezidențiale slabe, compensate parțial de cererea din zona energiei și a centrelor de date 2.
International Solutions
Segmentul integrează materiale și servicii pentru infrastructură, clădiri și spații exterioare în Europa și Australia, cu 36% din veniturile totale și 29% din Adjusted EBITDA în 2025 1. În trimestrul al doilea din 2026, veniturile au crescut cu 5% față de anul precedent, pe fondul prețurilor și al achizițiilor 2.
Piața în context
Compania arată că aproximativ 75% din profitul net din 2025 a fost generat în America de Nord, iar cererea de infrastructură este susținută de finanțarea federală: legea IIJA ar putea aduce aproximativ 350 miliarde USD pentru autostrăzi 1. Cererea rezidențială de construcții noi este menționată ca fiind slabă, în timp ce renovările rămân rezistente 13.
Tendințe
- Investiții publice în infrastructurăvânt din spate
Finanțarea publică pentru drumuri, poduri și apă sprijină volumele pe termen lung, în special în America de Nord și în Uniunea Europeană. Dacă bugetele guvernamentale se reduc sau proiectele sunt întârziate, cererea pentru produsele CRH ar putea scădea.
- Reindustrializare și centre de datevânt din spate
Proiectele din industria prelucrătoare, semiconductori și centre de date susțin cererea non-rezidențială, mai ales în America de Nord. Compania a raportat o cerere mai bună în zona centrelor de date în al doilea trimestru din 2026 2.
- Construcțiile rezidențiale noivânt din față
Accesibilitatea locuințelor, inflația persistentă și ratele dobânzilor ipotecare împiedică revenirea sectorului rezidențial nou. Dacă dobânzile scad, segmentul european ar putea reveni mai devreme, conform evaluării companiei.
- Costurile energiei și ale forței de muncămixt
Costurile cu combustibilii și energia au reprezentat aproximativ 10% din veniturile totale în 2025, iar costurile cu forța de muncă au crescut în același an 1. Presiunile inflaționiste pot afecta marjele, deși prețurile pozitive au compensat parțial în trimestrul al doilea din 2026 2.
Poziția concurențială
Piața materialelor de construcții este fragmentată la nivel local, deoarece agregatele sunt scumpe de transportat pe distanțe lungi, iar poziția de piață depinde de rezervele și cariere din vecinătatea orașelor 1. Compania se compară cu producători regionali și globali de ciment, agregate și beton, iar competitivitatea se bazează pe scară, rezerve și integrare verticală 1.
- Vulcan Materials CompanyVMC
Producător american de agregate și beton, care activează în aceleași piețe de infrastructură din Statele Unite, fiind un concurent direct în zona agregatelor 1.
- Martin Marietta MaterialsMLM
Furnizor american de agregate și materiale cimentoase, prezent pe piețe similare cu CRH în America de Nord, în special în construcția de drumuri 1.
- Holcim
Grup european de ciment și agregate cu operațiuni în Europa și America de Nord, concurând cu CRH pe segmentul materialelor cimentoase 1.
- Heidelberg Materials
Producător german de ciment și agregate, activ în Europa, America de Nord și Australia, unde concurează cu divizia internațională a CRH 1.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Depuneri SEC
- Raport curent04 nov. 2026Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial29 oct. 2026
- Raport curent29 oct. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent23 oct. 2026Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial30 iul. 2026
- Raport curent30 iul. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent17 iul. 2026Alte evenimente
- Raport curent22 iun. 2026Acord material · Informare publică (Reg FD) · Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport curent16 iun. 2026Schimbări în conducere · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent21 mai 2026Vot al acționarilor
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / CRH PLC · 18 feb. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / CRH PLC · 30 iul. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / CRH PLC · 30 iul. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.