olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

Loews Corporation L

Fire, Marine & Casualty Insurance · SIC 6331 · Verticală: Fire, Marine & Casualty Insurance (SIC 6331)

111,67USD+1,55 % · 1 ziÎnchidere 04 nov. 2026

Loews Corporation este o holding diversificată cu activități în asigurări comerciale de proprietate și răspundere civilă (prin CNA), transport și depozitare de gaze naturale (prin Boardwalk) și hoteluri. Pentru exercițiul 2025 CNA reprezintă 81.2% din veniturile consolidate, iar în primul semestru din 2026 compania a raportat venituri nete atribuibile de 781 milioane USD, un profil care o face relevantă pentru investitorii interesați de diversificarea între asigurări și infrastructură energetică.

Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).

La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Loews Corporation (L) costa 111,67 USD (+1,55 % într-o zi), cu capitalizare 22,6 mld USD, P/E 15,4 pe un EPS diluat de 7,23 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 0,22 %, beta 0,42, interval pe 52 de săptămâni 100,86–119,40 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): venituri de 4,8 mld USD (+1,9 % an/an), profit net de 306,0 mil USD (−39,3 % an/an), EPS diluat 1,50 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
22,6 mld USD
acțiuni la 30 oct. 2026
P/E (TTM)
15,4
EPS diluat TTM 7,23 · TTM până la 30 sept. 2026
E/P (TTM)
6,48 %
TTM până la 30 sept. 2026
Randament dividend
0,22 %
DPS 12 luni 0,25
Beta (2 ani)
0,42
Volatilitate (1 an) 16 %
Interval 52 săpt.
100,86119,40

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
57,3
puternic (55–70)
Bollinger (20, 2)
106,89 – 113,77
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,70 · lățimea benzii 6,2 %
SMA 50 / 200
108,65 / 109,51
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
0,85 / 0,85
MACD sub semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună+5,7 %−1,1 %+6,8 pp—
3 luni−3,5 %−0,5 %−3,1 pp—
6 luni+6,1 %+4,4 %+1,7 pp—
De la început de an+6,0 %+12,3 %−6,3 pp—
1 an+11,0 %+13,5 %−2,6 pp+13,7 %
3 ani+69,7 %+76,4 %−6,7 pp+58,6 %
5 ani+95,2 %+63,7 %+31,5 pp—
Scădere maximă (1 an)
−12,5 %
28 iul. 2026 → 30 sept. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−26,3 %
20 apr. 2022 → 26 sept. 2022
Creștere anuală compusă (5 ani)
+14,3 %
S&P 500 +10,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q3 2026 · 30 sept. 2026

Venituri
4,8 mld USD
+1,9 % an/an
Profit net
306,0 mil USD
−39,3 % an/an
EPS diluat
1,50
−38,3 % an/an
netă / operațională
6,4 % / indisponibil

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26Q3 '26
Venituri4,5 mld4,5 mld4,6 mld4,7 mld4,7 mld4,6 mld4,7 mld4,8 mld
Cheltuieli cu dobânzile110,0 mil105,0 mil107,0 mil112,0 mil113,0 mil113,0 mil103,0 mil101,0 mil
Profit înainte de impozit188,0 mil514,0 mil539,0 mil689,0 mil541,0 mil463,0 mil612,0 mil406,0 mil
Impozit pe profit-1,0 mil122,0 mil123,0 mil153,0 mil113,0 mil109,0 mil141,0 mil84,0 mil
Profit net187,0 mil370,0 mil391,0 mil504,0 mil402,0 mil337,0 mil444,0 mil306,0 mil
EPS diluat0,86 ≈1,741,872,431,94 ≈1,632,161,50
Flux de numerar operațional941,0 mil736,0 mil1,0 mld ≈920,0 mil ≈617,0 mil72,0 mil966,0 mil ≈954,0 mil ≈
Investiții (capex)174,0 mil98,0 mil134,0 mil ≈156,0 mil ≈191,0 mil204,0 mil258,0 mil ≈263,0 mil ≈
Dividende plătite13,0 mil13,0 mil13,0 mil ≈13,0 mil ≈13,0 mil13,0 mil13,0 mil ≈13,0 mil ≈
Răscumpărări de acțiuni346,0 mil394,0 mil257,0 mil ≈55,0 mil ≈100,0 mil31,0 mil154,0 mil ≈149,0 mil ≈

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 62 din propriul istoric de 39 trimestre (min 8,8, mediană 14,4, max 1.260,2; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu20182019202020212022202320242025
Venituri14,1 mld14,9 mld12,6 mld14,7 mld14,0 mld15,9 mld17,5 mld18,5 mld
Venituri an/an+2,4 %+6,1 %−15,7 %+16,5 %−4,2 %+13,2 %+10,1 %+5,4 %
Profit net636,0 mil932,0 mil-931,0 mil1,6 mld822,0 mil1,4 mld1,4 mld1,7 mld
Profit net an/an−45,4 %+46,5 %−199,9 %indisponibil−47,4 %+74,5 %−1,4 %+17,9 %
EPS diluat1,993,07-3,326,003,386,296,417,97
EPS diluat an/an−42,3 %+54,3 %−208,1 %indisponibil−43,7 %+86,1 %+1,9 %+24,3 %
netă %4,5 %6,2 %-7,4 %10,7 %5,9 %9,0 %8,1 %9,0 %
Flux de numerar liber3,2 mld700,0 mil1,0 mld2,1 mld2,7 mld3,2 mld2,4 mld2,7 mld

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
495,0 mil USD
Datorie financiară
1,1 mld USD
Datorie netă
557,0 mil USD
Capitaluri proprii
19,6 mld USD
Active totale
86,3 mld USD
Datorie / capitaluri
0,05x
Lichiditate curentă
indisponibil
ROE
8,9 %
ROA
2,0 %
Marja FCF
14,6 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Cont de profit și pierdere · USD

Profit înainte de impozit
2023
2,0 mld
2024
1,9 mld
2025
2,3 mld

SEC (XBRL)· 10 feb. 2026verificat

Profit net
2023
1,4 mld
2024
1,4 mld
2025
1,7 mld

SEC (XBRL)· 10 feb. 2026verificat

EPS diluat
2023
6,29
2024
6,41
2025
7,97

SEC (XBRL)· 10 feb. 2026verificat

Dividend pe acțiune
2023
0,25
2024
0,25
2025
0,25

SEC (XBRL)· 10 feb. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
399,0 mil
2024
541,0 mil
2025
495,0 mil

SEC (XBRL)· 10 feb. 2026verificat

Credite
2023
—
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 07 mai 2021verificat

Active totale
2023
79,2 mld
2024
81,9 mld
2025
86,3 mld

SEC (XBRL)· 10 feb. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2023
1,1 mld
2024
5,0 mil
2025
1,1 mld

SEC (XBRL)· 10 feb. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
—
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 07 mai 2021verificat

Datorii totale
2023
62,7 mld
2024
64,0 mld
2025
66,7 mld

SEC (XBRL)· 10 feb. 2026verificat

Capital propriu
2023
16,5 mld
2024
17,9 mld
2025
19,6 mld

SEC (XBRL)· 10 feb. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Dividende plătite
2023
57,0 mil
2024
55,0 mil
2025
52,0 mil

SEC (XBRL)· 10 feb. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2023
849,0 mil
2024
608,0 mil
2025
806,0 mil

SEC (XBRL)· 10 feb. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
5,4 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
9,5 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
8,0 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
17,9 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
26,6 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea EPS (an/an)
24,3 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
33,1 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă

Profitabilitate

Marja netă
7,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Randamente

ROE
8,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROA
1,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Rata de distribuire (EPS)
3,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
22,6 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Capitalizare / profit net TTM
15,2x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/E (TTM)
15,4x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Randamentul profitului
6,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/B
1,2x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
P/S
1,2x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Randamentul dividendului
0,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Randamentul distribuirilor către acționari
2,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026

Indicatori de asigurări

Rata daunelor
indisponibil
lipsesc date de intrare

32 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Profil neatractiv

Scor: 46 / 100

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

(margin_of_safety <= -0.25 & agreement in ['high', 'medium'])

Preț de închidere

111,67 USD

04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 22,6 mld USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
22,6 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
P/E (TTM)
15,4x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/B
1,2x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
ROE
8,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Marja netă
7,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
5,4 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
0,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Acoperire și prospețime

13/20 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 30 sept. 2026
Data ultimului bilanț: 30 sept. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 30 oct. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 02 nov. 2026
verificat 2165derivat 163

Scorul pe grupe

  • Evaluare45
  • Bilanț și datorie50
  • Calitate0
  • Creștere98
  • Randamente38

Interval de valoare estimat

Jos
75,79
USD pe acțiune
Mijloc
84,47
USD pe acțiune
Sus
92,85
USD pe acțiune
Preț: 111,67 USD
Prețul este peste interval
Potențial până la valoarea centrală: -24,4 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: -32,2 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: ridicat · 4 metode folosite · 3 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 64,79 – 224,17 USD.

Metode calculate, dar în afara intervalului agregat: Dividende actualizate (DDM) (distribuie puțin din profit ca dividend (capitalul se întoarce prin răscumpărări): modelul de dividende nu descrie valoarea, rămâne în afara agregatului).

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • Venit rezidual86,16 – 90,17 (Mijloc 88,13)
  • P/B justificat65,42 – 87,98 (Mijloc 75,04)
  • Dividende actualizate (DDM)în afara agregatului3,29 – 4,42 (Mijloc 3,77)
    distribuie puțin din profit ca dividend (capitalul se întoarce prin răscumpărări): modelul de dividende nu descrie valoarea, rămâne în afara agregatului
  • Colegi: P/E64,79 – 95,53 (Mijloc 80,80)
    11 firme folosite · multiplul median 11,2x · quartile 9,0x – 13,2x
    ACGL, AIG, ALL, CB, CINF, EG, HIG, MKL, PGR, TRV, WRB
  • Colegi: P/B129,37 – 224,17 (Mijloc 176,71)
    11 firme folosite · multiplul median 2,0x · quartile 1,4x – 2,5x
    ACGL, AIG, ALL, CB, CINF, EG, HIG, MKL, PGR, TRV, WRB
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Fire, Marine & Casualty Insurance (SIC 6331)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Profil neatractiv · Scor 46/100

FactorValoareScorPondere folosită
ROE · Calitate8,1 %0 (față de colegi)20 %
Rata daunelor · Calitateindisponibilindisponibil—
CAGR EPS 3 ani · Creștere33,1 %100 (pe interval fix)11 %
CAGR venituri 3 ani · Creștere9,5 %95 (pe interval fix)9 %
ROA · Bilanț și datorie1,7 %50 (pe interval fix)9 %
P/B · Evaluare1,2x82 (față de colegi)16 %
P/E (TTM) · Evaluare15,4x9 (față de colegi)16 %
Randamentul dividendului · Randamente0,2 %0 (față de colegi)11 %
Rata de distribuire (EPS) · Randamente3,5 %100 (pe interval fix)7 %

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie50/100 · 1/1 factori cu valoare
  • Creștere98/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Calitate· parțial0/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Randamente38/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Evaluare45/100 · 2/2 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

LOEWS CORP (L). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-09-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: creștere an/an 5,4 %; marjă netă 7,9 %; ROE 8,1 %.

Intervalul de valoare estimat este 75,79–92,85 USD pe acțiune (mediana a 4 metode, acord între metode: ridicat); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 84,47 USD, prețul de 111,67 USD lasă un potențial de -24,4 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -32,2 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Scor olivLaw 46/100, încadrare metodologică: profil neatractiv (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: quality. Nu este o recomandare de investiții.

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • CAGR EPS 3 ani: 33,1 %
  • CAGR venituri 3 ani: 9,5 %
  • P/B: 1,2x
  • Rata de distribuire (EPS): 3,5 %

Ce o infirmă

  • ROE: 8,1 %
  • P/E (TTM): 15,4x
  • Randamentul dividendului: 0,2 %
  • Prețul este peste intervalul de valoare estimat

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Rata daunelor.

Față de mediana verticalei

Fire, Marine & Casualty Insurance (SIC 6331) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 11 firme

Doar firmele cu capitalizarea între 2,9 mld și 185,9 mld (de 8 ori mai mici sau mai mari decât compania); 46 din verticală au rămas în afară.

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
15,4x
mediana verticalei 11,2x
peste mediană (+38,2 %)
EV/EBITDA
—
mediana verticalei —
P/S
1,2x
mediana verticalei 1,5x
sub mediană (−21,3 %)
P/B
1,2x
mediana verticalei 2,0x
sub mediană (−36,8 %)
ROE
8,1 %
mediana verticalei 18,7 %
sub mediană (−56,6 %)
Marja netă
7,9 %
mediana verticalei 15,4 %
sub mediană (−48,6 %)
Marja EBIT
—
mediana verticalei —
Venituri an/an
5,4 %
mediana verticalei 6,5 %
sub mediană (−17,6 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei —
Randament dividend
0,2 %
mediana verticalei 1,9 %
sub mediană (−88,3 %)

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
CBChubb Limited143,0 mld13,115,5 %18,2 %+6,5 %+26 % / +63 %
PGRProgressive Corp136,0 mld11,833,2 %12,7 %+16,3 %+3 % / +43 %
TRVTravelers Companies, Inc.83,9 mld10,727,5 %17,0 %+5,2 %+40 % / +127 %
ALLAllstate Corp66,6 mld6,138,9 %16,6 %+5,6 %+26 % / +95 %
AIGAmerican International Group, Inc.42,4 mld13,38,2 %11,9 %−1,7 %+7 % / +24 %
HIGThe Hartford Insurance Group, Inc.36,9 mld8,324,7 %15,4 %+6,9 %+1 % / +77 %
ACGLArch Capital Group Ltd.36,0 mld9,018,7 %23,3 %+14,3 %+18 % / +32 %
CINFCincinnati Financial Corporation29,2 mld11,216,9 %20,1 %+11,4 %+14 % / +85 %
WRBBerkley W R Corp28,5 mld16,219,2 %12,5 %+7,8 %−1 % / +59 %
MKLMarkel Group Inc.23,9 mld14,19,8 %11,4 %+4,7 %−6 % / +36 %
LLoews Corp22,6 mld15,48,1 %7,9 %+5,4 %+11 % / +70 %
EGEverest Group, Ltd.15,6 mld8,912,8 %11,7 %+1,2 %+34 % / +3 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru L din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
70,58
Randament total -37 % · Pe an -37 %
124,49
Randament total 12 % · Pe an 12 %
187,13
Randament total 68 % · Pe an 68 %
3 ani
75,60
Randament total -32 % · Pe an -12 %
149,35
Randament total 35 % · Pe an 10 %
245,46
Randament total 121 % · Pe an 30 %
5 ani
80,98
Randament total -26 % · Pe an -6 %
179,18
Randament total 62 % · Pe an 10 %
321,97
Randament total 190 % · Pe an 24 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 37,34
  • Marja netă± 26,14
  • Creșterea anuală a veniturilor± 20,47
  • Diluare anuală± 2,20

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 03 aug. 2026; de atunci au apărut 10-Q (02 nov. 2026), 8-K (02 nov. 2026 · rezultate).

Pe scurt

Loews Corporation este o holding diversificată cu activități în asigurări comerciale de proprietate și răspundere civilă (prin CNA), transport și depozitare de gaze naturale (prin Boardwalk) și hoteluri. Pentru exercițiul 2025 CNA reprezintă 81.2% din veniturile consolidate 1, iar în primul semestru din 2026 compania a raportat venituri nete atribuibile de 781 milioane USD 3, un profil care o face relevantă pentru investitorii interesați de diversificarea între asigurări și infrastructură energetică.

SWOT

Puncte tari

  • Diversificarea pe mai multe linii de business, de la asigurări la energie și hoteluri, reduce dependența de un singur ciclu economic 13.
  • Holdingul deține numerar și investiții semnificative la nivel de companie-mamă și a continuat să răscumpere acțiuni în 2026 3.
  • Boardwalk are o rețea de conducte și capacități de stocare extinse, cu contracte de transport care au sporit veniturile 13.

Puncte slabe

  • Rezultatele asigurărilor sunt sensibile la estimările rezervelor, care implică un grad ridicat de judecată și pot necesita majorări cu impact asupra câștigurilor 1.
  • Compania-mamă nu garantează datoriile filialelor, iar creditorii acestora au prioritate asupra activelor lor, ceea ce limitează accesul direct la capital 12.
  • Rata combinată a Proprietate și Răspundere s-a deteriorat în 2026, legată de costuri de daune mai mari și tarife mai mici decât așteptat 3.

Oportunități

  • Dacă tarifele de transport și proiectele de creștere ale Boardwalk continuă, veniturile segmentului ar putea crește în continuare 13.
  • Dacă randamentele investițiilor rămân favorabile, veniturile nete din investiții ar putea sprijini rezultatele CNA în pofida presiunilor din subscriere 3.
  • Revenirea completă a Loews Miami Beach după renovare ar putea susține creșterea segmentului hotelier 3.

Amenințări

  • Inflația socială și reformele legislative care extind termenele de prescripție ar putea majora severitatea revendicărilor 1.
  • Evenimentele catastrofale naturale și cele provocate de om, inclusiv atacurile cibernetice, reprezintă riscuri imprevizibile pentru asigurări 1.
  • Reglementările de mediu și schimbările de politică tarifară ar putea afecta costurile și cererea în sectoarele energetic și asigurător 1.

Riscuri

  • Insuficiența rezervelor de dauneridicat

    Dacă rezervele CNA se dovedesc insuficiente, compania ar putea fi nevoită să le majoreze, cu un impact negativ asupra câștigurilor din perioada respectivă 1.

  • Catastrofe naturale și ciberneticeridicat

    Evenimentele catastrofale, inclusiv cele asociate schimbărilor climatice și atacurilor cibernetice, pot genera pierderi majore greu de estimat 1.

  • Expunerea la pretenții A&EP și mass tortmediu

    Pretențiile legate de azbest, poluare și alte produse nocive pot depăși limita transferului de portofoliu, ceea ce ar putea genera noi cheltuieli 1.

  • Presiunea din prețuri în asigurărimediu

    Rate mai mici decât cele așteptate și intensificarea concurenței pot presa marjele și pot crește rata combinată 13.

  • Costul finanțării la nivel de holdingscăzut

    Refinanțarea recentă a crescut cheltuielile cu dobânzile la nivelul companiei-mamă, ceea ce ar putea reduce veniturile Corporate dacă ratele rămân ridicate 3.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Dacă veniturile din investiții și creșterea Boardwalk continuă, rezultatele grupului ar putea rămâne solide chiar dacă subscrierea se înrăutățește.
  • Diversificarea pe mai multe segmente și numerarul la nivel de holding ar putea oferi flexibilitate pentru răscumpărări de acțiuni și pentru investiții noi.
  • Hotelurile au înregistrat creșteri puternice de tarife și ocupare, ceea ce ar putea continua dacă cererea turistică rămâne ridicată.

Ce ar strica teza

  • Dacă rata combinată a Proprietate și Răspundere continuă să crească, presiunea asupra subscrierii ar putea reduce câștigurile CNA.
  • Inflația socială și eventualele majorări de rezerve ar putea genera șocuri de câștig greu de anticipat.
  • Structura holding-ului, cu creditori cu prioritate în filiale, ar putea limita capacitatea companiei-mamă de a utiliza fluxurile filialelor.

De urmărit

  • Evoluția ratei combinate a segmentului Proprietate și Răspundere și a ratei subiacente de dauneQ3 2026
  • Tarifele de contractare și veniturile din proiectele de creștere ale BoardwalkQ3 2026
  • Tarifele medii zilnice și ocuparea camerelor la hotelurile Loews după renovareQ3 2026

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 03 aug. 2026; de atunci au apărut 10-Q (02 nov. 2026), 8-K (02 nov. 2026 · rezultate).

Afacerea

Structura veniturilor este dominată de asigurări: CNA a reprezentat 81.2% din veniturile consolidate în 2025, Boardwalk 12.6%, restul venind din hoteluri și din celelalte activități 1. Veniturile nete atribuibile Loews au crescut la 1.7 miliarde USD în 2025 de la 1.4 miliarde USD în 2024 1, iar în trimestrul al doilea din 2026 compania a raportat 444 milioane USD 3.

Holding-ul depinde de numerar investit și de dividende primite de la filiale pentru a-și onora obligațiile și a plăti dividende acționarilor; creditorii filialelor au prioritate asupra activelor acestora, iar compania-mamă nu garantează datoriile filialelor 2. Acest aspect este important pentru evaluarea structurii de risc a grupului.

Segmente

Loews Hotels & Co

Lanțul de hoteluri include proprietăți asociate parcului Universal Orlando și hotelul Loews Miami Beach, aflat în renovare 13. În trimestrul al doilea din 2026 veniturile nete ale segmentului au crescut cu 71%, sprijinite de tarife medii zilnice și număr de camere ocupate mai mari 3.

Piața în context

Asigurările comerciale de proprietate și răspundere civilă sunt un sector puternic concurențial, în care companiile concurează cu un număr mare de societăți pe acțiuni și mutuale pentru distribuitori și clienți 1. Transportul de gaze naturale prin conducte se desfășoară în aval de producție și pe rute reglementate de FERC în cazul Gulf South și Texas Gas 1. Dinamica prețurilor și a contractelor de transport influențează direct rezultatele Boardwalk 3.

Industria asigurărilor este reglementată intens, cu supraveghere la nivel de stat în SUA, cerințe de capital de tip Solvency II și Solvency UK, precum și reguli de grup elaborate de NAIC și IAIS 1. Hotelurile depind de cererea turistică și de tarifele medii zilnice, care au susținut creșterea segmentului în 2026 3.

Tendințe

  • Inflația socială și costurile de despăgubirevânt din față

    Compania semnalează că impactul inflației sociale rămâne semnificativ, iar traiectoria sa viitoare este incertă; creșterea costurilor cu bunurile și serviciile medicale mărește severitatea revendicărilor pe linii cu decontare lungă 1. Dacă aceste tendințe se accentuează, rezervele ar putea necesita majorări.

  • Creșterea tarifelor de asigurare și a veniturilor din investițiimixt

    Rata combinată ajustată pentru catastrofe și evenimente de dezvoltare a crescut, dar veniturile din investiții au sprijinit rezultatele, mai ales prin randamente mai mari ale fondurilor de tip parteneriat limitat și investiții în acțiuni 3.

  • Cerere și tarife în ospitalitatevânt din spate

    Creșterea tarifelor medii zilnice și a numărului de camere ocupate, în special la Universal Orlando, a îmbunătățit rezultatele hotelurilor în primul semestru din 2026 3. O scădere a cererii turistice ar putea reduce aceste câștiguri.

  • Tarife de transport și proiecte de creștere în energievânt din spate

    Boardwalk beneficiază de tarife de contractare mai mari și de proiecte de creștere finalizate recent, dar costurile operaționale mai ridicate au limitat câștigurile 3. Reglementarea FERC rămâne un factor de condiții pentru aceste venituri 1.

Poziția concurențială

În asigurări, CNA concurează cu un număr mare de companii, atât pe acțiuni, cât și mutuale, pentru atât distribuitori, cât și clienți, iar piața este ciclică; intensificarea concurenței ar putea presa tarifele 1. Schimbările în rețelele de distribuție, inclusiv brokerii și agenții independenți, reprezintă un factor de risc suplimentar 1.

În transportul de gaze, Boardwalk concurează cu alte conducte interstatale și intrastatale din Golful Mexic și din regiunea Midwest, iar în stocare și servicii petrochimice concurența depinde de locație și de contracte 1. Hotelurile Loews concurează cu alte proprietăți din zonele turistice ale Floridei 1.

  • Berkshire Hathaway (National Indemnity Company)BRK.B

    Entitate care a preluat în 2010 aproape toate pasivele A&EP ale CNA printr-un transfer de portofoliu cu limită agregată, indicând un actor major pe piața reasigurării 1.

  • Principalele societăți de asigurări pe acțiuni și mutuale

    Sursa menționează un număr mare de concurenți de tip societăți pe acțiuni și mutuale, fără identificarea lor nominală în textul analizat 1.

  • Operatorii de conducte de gaze din Golful Mexic

    Boardwalk concurează cu alte conducte de gaze și lichide din regiune, sursa nu le nominalizează 1.

  • Lanțurile hoteliere din zonele turistice ale Floridei

    Hotelurile Loews concurează cu proprietăți din aceeași zonă, fără nume precizate în sursă 1.

Știri și depuneri

Din presă

Ultima știre din arhiva noastră e din 21 sept. 2026; cea mai nouă depunere SEC e din 02 nov. 2026. Arhiva de presă vine din fluxurile RSS urmărite și nu acoperă neapărat ultimul eveniment — depunerile de alături da.

Depuneri SEC

Surse

  1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Loews Corporation · 10 feb. 2026
  2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Loews Corporation · 03 aug. 2026
  3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Loews Corporation · 03 aug. 2026

Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.