olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

Markel Group Inc. MKL

Fire, Marine & Casualty Insurance · SIC 6331 · Verticală: Fire, Marine & Casualty Insurance (SIC 6331)

1.949,92USD−0,23 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

Markel Group (MKL) este un holding care deține afaceri operate independent, cu Markel Insurance drept piatră de temelie. În exercițiul financiar 2025 veniturile operaționale au fost de 15,5 miliarde USD, iar combined ratio-ul Markel Insurance a fost de 95%. Primul semestru din 2026 arată o îmbunătățire a ratei combinate, dar și pierderi legate de conflictul din Orientul Mijlociu.

Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Markel Group Inc. (MKL) costa 1.949,92 USD (−0,23 % într-o zi), cu capitalizare 23,8 mld USD, P/E 14,1 pe un EPS diluat de 138,40 USD în ultimele 12 luni, beta 0,49, interval pe 52 de săptămâni 1.712,45–2.191,90 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): venituri de 4,2 mld USD (+5,7 % an/an), profit net de 259,3 mil USD (−65,5 % an/an), EPS diluat 18,15 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
23,8 mld USD
acțiuni la 21 oct. 2026
P/E (TTM)
14,1
EPS diluat TTM 138,40 · TTM până la 30 sept. 2026
E/P (TTM)
7,10 %
TTM până la 30 sept. 2026
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
0,49
Volatilitate (1 an) 19 %
Interval 52 săpt.
1.712,452.191,90

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
70,5
supracumpărat (≥ 70)
Bollinger (20, 2)
1.762,12 – 1.959,99
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,95 · lățimea benzii 10,6 %
SMA 50 / 200
1.807,37 / 1.893,47
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
36,27 / 27,71
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună+12,2 %−5,9 %+18,1 pp—
3 luni+4,2 %−4,6 %+8,8 pp—
6 luni+8,3 %+0,2 %+8,1 pp—
De la început de an−9,3 %+7,4 %−16,7 pp—
1 an−2,4 %+8,2 %−10,6 pp+12,4 %
3 ani+46,1 %+68,4 %−22,4 pp+59,2 %
5 ani+48,5 %+56,5 %−8,0 pp—
Scădere maximă (1 an)
−21,9 %
29 dec. 2025 → 30 sept. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−28,9 %
24 mar. 2022 → 26 sept. 2022
Creștere anuală compusă (5 ani)
+8,2 %
S&P 500 +9,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q3 2026 · 30 sept. 2026

Venituri
4,2 mld USD
+5,7 % an/an
Profit net
259,3 mil USD
−65,5 % an/an
EPS diluat
18,15
−69,4 % an/an
netă / operațională
6,2 % / 9,2 %

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26Q3 '26
Venituri3,7 mld3,5 mld4,0 mld3,9 mld4,0 mld3,6 mld4,0 mld4,2 mld
Profit operațional595,5 mil282,5 mil1,1 mld1,0 mld795,1 mil-273,3 mil1,6 mld383,2 mil
Cheltuieli cu dobânzile52,8 mil52,1 mil53,1 mil50,7 mil50,0 mil50,9 mil52,4 mil50,9 mil
Profit înainte de impozit723,5 mil157,8 mil862,4 mil978,4 mil734,2 mil-269,9 mil1,5 mld346,8 mil
Impozit pe profit162,1 mil28,4 mil185,2 mil214,7 mil152,1 mil-65,6 mil332,9 mil76,6 mil
Profit net549,2 mil121,7 mil657,1 mil751,3 mil576,8 mil-212,3 mil1,2 mld259,3 mil
EPS diluat42,51 ≈12,0849,6759,2546,39 ≈-18,9092,7618,15
Flux de numerar operațional493,9 mil376,2 mil504,4 mil ≈1,2 mld ≈662,2 mil15,9 mil428,9 mil ≈946,0 mil ≈
Investiții (capex)74,0 mil40,7 mil50,6 mil ≈52,4 mil ≈63,1 mil47,3 mil44,3 mil ≈96,5 mil ≈
Răscumpărări de acțiuni183,6 mil170,3 mil99,4 mil ≈74,4 mil ≈85,5 mil133,9 mil236,7 mil ≈314,7 mil ≈

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 50 din propriul istoric de 40 trimestre (min 5,8, mediană 15,0, max 496,2; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu20182019202020212022202320242025
Venituri6,8 mld9,5 mld9,7 mld12,8 mld11,7 mld14,3 mld14,8 mld15,5 mld
Venituri an/an+12,9 %+39,2 %+2,2 %+32,0 %−9,1 %+22,3 %+3,7 %+4,7 %
Profit net-128,2 mil1,8 mld816,0 mil2,4 mld-216,3 mil2,0 mld2,7 mld2,1 mld
Profit net an/an−132,4 %indisponibil−54,4 %+196,9 %−108,9 %indisponibil+37,6 %−23,3 %
EPS diluat-9,55129,0755,63176,38-23,72146,98199,32169,22
EPS diluat an/an−137,0 %indisponibil−56,9 %+217,1 %−113,4 %indisponibil+35,6 %−15,1 %
netă %-1,9 %18,8 %8,4 %18,9 %-1,9 %14,0 %18,5 %13,6 %
Flux de numerar liber786,3 mil1,2 mld1,6 mld2,1 mld2,5 mld2,5 mld2,3 mld2,6 mld

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
4,0 mld USD
Datorie financiară
4,3 mld USD
Datorie netă
339,1 mil USD
Capitaluri proprii
18,6 mld USD
Active totale
68,9 mld USD
Datorie / capitaluri
0,23x
Lichiditate curentă
indisponibil
ROE
11,9 %
ROA
3,2 %
Marja FCF
16,5 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Cont de profit și pierdere · USD

Profit înainte de impozit
2023
2,7 mld
2024
3,6 mld
2025
2,7 mld

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Profit net
2023
2,0 mld
2024
2,7 mld
2025
2,1 mld

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

EPS diluat
2023
146,98
2024
199,32
2025
169,22

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
3,7 mld
2024
3,7 mld
2025
4,0 mld

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Active totale
2023
55,0 mld
2024
61,9 mld
2025
68,9 mld

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
3,8 mld
2024
4,3 mld
2025
4,3 mld

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Datorii totale
2023
39,5 mld
2024
44,4 mld
2025
49,8 mld

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Capital propriu
2023
15,1 mld
2024
16,9 mld
2025
18,6 mld

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Răscumpărări de acțiuni
2023
445,5 mil
2024
572,7 mil
2025
429,5 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
4,7 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
9,9 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
9,8 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
-23,3 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 5 ani
20,9 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EPS (an/an)
-15,1 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 5 ani
24,9 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025

Profitabilitate

Marja netă
11,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Randamente

ROE
9,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROA
2,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
23,8 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Capitalizare / profit net TTM
13,3x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/E (TTM)
14,1x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Randamentul profitului
7,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/B
1,3x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
P/S
1,5x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat
Randamentul distribuirilor către acționari
3,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026

Indicatori de asigurări

Rata daunelor
indisponibil
lipsesc date de intrare

32 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • indicatori disponibili: 5 din minimum 6

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

1.949,92 USD

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 23,8 mld USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
23,8 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
P/E (TTM)
14,1x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/B
1,3x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
ROE
9,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Marja netă
11,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
4,7 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat

Acoperire și prospețime

9/20 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 30 sept. 2026
Data ultimului bilanț: 30 sept. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 21 oct. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 28 oct. 2026
verificat 2011derivat 160

Scorul pe grupe

62 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

Jos
1.457,40
USD pe acțiune
Mijloc
1.578,92
USD pe acțiune
Sus
1.860,02
USD pe acțiune
Preț: 1.949,92 USD
Prețul este peste interval
Potențial până la valoarea centrală: -19,0 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: -23,5 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: ridicat · 4 metode folosite · 3 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 1.233,75 – 3.700,44 USD.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • Venit rezidual1.496,60 – 1.566,73 (Mijloc 1.531,06)
  • P/B justificat1.418,21 – 1.907,25 (Mijloc 1.626,77)
  • Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere
  • Colegi: P/E1.233,75 – 1.812,78 (Mijloc 1.528,13)
    11 firme folosite · multiplul median 11,0x · quartile 8,9x – 13,1x
    ACGL, AIG, ALL, CB, CINF, EG, HIG, L, PGR, TRV, WRB
  • Colegi: P/B2.113,58 – 3.700,44 (Mijloc 2.934,49)
    11 firme folosite · multiplul median 1,9x · quartile 1,4x – 2,4x
    ACGL, AIG, ALL, CB, CINF, EG, HIG, L, PGR, TRV, WRB
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Fire, Marine & Casualty Insurance (SIC 6331)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 5 din minimum 6

FactorValoareScorPondere folosită
ROE · Calitate9,8 %18 (față de colegi)29 %
Rata daunelor · Calitateindisponibilindisponibil—
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
CAGR venituri 3 ani · Creștere9,9 %99 (pe interval fix)13 %
ROA · Bilanț și datorie2,6 %83 (pe interval fix)13 %
P/B · Evaluare1,3x73 (față de colegi)23 %
P/E (TTM) · Evaluare14,1x18 (față de colegi)23 %
Randamentul dividendului · Randamenteindisponibilindisponibil—
Rata de distribuire (EPS) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie83/100 · 1/1 factori cu valoare
  • Creștere· parțial99/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Calitate· parțial18/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Evaluare45/100 · 2/2 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

MARKEL GROUP INC. (MKL). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-09-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: creștere an/an 4,7 %; marjă netă 11,4 %; ROE 9,8 %.

Intervalul de valoare estimat este 1 457,40–1 860,02 USD pe acțiune (mediana a 4 metode, acord între metode: ridicat); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 1 578,92 USD, prețul de 1 949,92 USD lasă un potențial de -19,0 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -23,5 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 5 din minimum 6).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • CAGR venituri 3 ani: 9,9 %
  • ROA: 2,6 %
  • P/B: 1,3x

Ce o infirmă

  • ROE: 9,8 %
  • P/E (TTM): 14,1x
  • Prețul este peste intervalul de valoare estimat

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Rata daunelor, CAGR EPS 3 ani, Randamentul dividendului, Rata de distribuire (EPS).

Față de mediana verticalei

Fire, Marine & Casualty Insurance (SIC 6331) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 11 firme

Doar firmele cu capitalizarea între 3,0 mld și 188,9 mld (de 8 ori mai mici sau mai mari decât compania); 46 din verticală au rămas în afară.

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
14,1x
mediana verticalei 11,0x
peste mediană (+27,6 %)
EV/EBITDA
—
mediana verticalei —
P/S
1,5x
mediana verticalei 1,5x
la mediană
P/B
1,3x
mediana verticalei 1,9x
sub mediană (−33,6 %)
ROE
9,8 %
mediana verticalei 18,7 %
sub mediană (−47,7 %)
Marja netă
11,4 %
mediana verticalei 15,4 %
sub mediană (−26,2 %)
Marja EBIT
—
mediana verticalei —
Venituri an/an
4,7 %
mediana verticalei 6,5 %
sub mediană (−27,8 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei —
Randament dividend
—
mediana verticalei 1,9 %

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
CBChubb Limited142,0 mld13,015,5 %18,2 %+6,5 %+25 % / +62 %
PGRProgressive Corp135,1 mld11,733,2 %12,7 %+16,3 %+2 % / +42 %
TRVTravelers Companies, Inc.82,6 mld10,527,5 %17,0 %+5,2 %+38 % / +123 %
ALLAllstate Corp66,0 mld6,038,9 %16,6 %+5,6 %+25 % / +93 %
AIGAmerican International Group, Inc.42,0 mld13,28,2 %11,9 %−1,7 %+6 % / +23 %
HIGThe Hartford Insurance Group, Inc.36,7 mld8,324,7 %15,4 %+6,9 %+0 % / +75 %
ACGLArch Capital Group Ltd.36,0 mld9,018,7 %23,3 %+14,3 %+18 % / +32 %
CINFCincinnati Financial Corporation28,9 mld11,016,9 %20,1 %+11,4 %+12 % / +83 %
WRBBerkley W R Corp28,6 mld16,319,2 %12,5 %+7,8 %−1 % / +59 %
MKLMarkel Group Inc.23,8 mld14,19,8 %11,4 %+4,7 %−2 % / +46 %
LLoews Corp22,5 mld15,48,1 %7,9 %+5,4 %+3 % / +58 %
EGEverest Group, Ltd.15,5 mld8,812,8 %11,7 %+1,2 %+33 % / +2 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru MKL din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
1.287,44
Randament total -34 % · Pe an -34 %
2.270,46
Randament total 16 % · Pe an 16 %
3.412,22
Randament total 75 % · Pe an 75 %
3 ani
1.389,77
Randament total -29 % · Pe an -11 %
2.744,11
Randament total 41 % · Pe an 12 %
4.507,72
Randament total 131 % · Pe an 32 %
5 ani
1.500,23
Randament total -23 % · Pe an -5 %
3.316,58
Randament total 70 % · Pe an 11 %
5.954,95
Randament total 205 % · Pe an 25 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 686,03
  • Marja netă± 480,22
  • Creșterea anuală a veniturilor± 374,67
  • Diluare anuală± 40,35

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 29 iul. 2026; de atunci au apărut 10-Q (28 oct. 2026).

Pe scurt

Markel Group (MKL) este un holding care deține afaceri operate independent, cu Markel Insurance drept piatră de temelie. În exercițiul financiar 2025 veniturile operaționale au fost de 15,5 miliarde USD 1, iar combined ratio-ul Markel Insurance a fost de 95% 1. Primul semestru din 2026 arată o îmbunătățire a ratei combinate, dar și pierderi legate de conflictul din Orientul Mijlociu 2.

SWOT

Puncte tari

  • Afacere de asigurări cu un istoric lung de profit din subscriere, care susține rezultatele grupului.
  • Diversificare prin afaceri operate independent, cu fluxuri de numerar din surse variate.
  • Datorie redusă și flexibilitate pentru achiziții și răscumpărări de acțiuni.

Puncte slabe

  • Portofoliul de acțiuni este concentrat, ceea ce poate duce la o volatilitate mare a rezultatelor.
  • Rezultatele raportate pot fi distorsionate de câștigurile și pierderile din investiții.
  • Gestionarea descentralizată poate duce la practici de guvernanță inconsecvente.

Oportunități

  • Creșterea liniilor de personal și internaționale ar putea extinde baza de clienți.
  • Achizițiile de afaceri majoritare pot aduce creștere, dacă integrarea reușește.
  • Fronting-ul pentru parteneri precum Nephila poate aduce venituri din comisioane.

Amenințări

  • Evenimentele catastrofale și conflictele geopolitice pot genera pierderi neprevăzute.
  • Scăderile pe piețele de capital pot afecta rapid capitalul și valoarea acționarilor.
  • Acțiunile activiste și presiunile de rating pot limita opțiunile strategice.

Riscuri

  • Volatilitatea investițiilor în acțiuniridicat

    Un declin al valorii portofoliului de acțiuni ar putea reduce semnificativ profitul și capitalul acționarilor 1.

  • Catastrofe și evenimente rareridicat

    Pierderile din catastrofe naturale sau evenimente de tip terorism ar putea depăși estimările actuale 12.

  • Riscuri de integraremediu

    Integrarea achizițiilor poate fi mai dificilă decât se anticipează, cu risc de depreciere a fondului comercial 1.

  • Acces la capital și ratingmediu

    O reducere a ratingului datoriei senior ar putea crește costul împrumuturilor și limita accesul la piețele de capital 1.

  • Activismul acționarilorscăzut

    Campaniile activiste ar putea distrage conducerea și să genereze volatilitate a prețului acțiunii 1.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Dacă rata combinată rămâne sub pragul de profitabilitate și investițiile continuă să crească, creșterea profitului subiacent ar putea susține valoarea pe termen lung 12.
  • Modelul de holding diversificat, cu fluxuri de numerar din mai multe industrii, poate reduce dependența de un singur ciclu economic 1.
  • Datoria redusă și programele de răscumpărare de acțiuni pot amplifica valoarea per acțiune dacă rezultatele se mențin 13.

Ce ar strica teza

  • Dacă piețele de capital scad, portofoliul concentrat de acțiuni ar putea genera pierderi mari în profit și capital 1.
  • Pierderile din conflictul din Orientul Mijlociu și din alte evenimente rare ar putea reveni, afectând rata combinată 2.
  • Rezultatele trimestriale sunt volatile din cauza câștigurilor și pierderilor din investiții, ceea ce face dificilă evaluarea pe termen scurt 12.

De urmărit

  • Evoluția ratei combinate Markel InsuranceQ3 2026
  • Impactul conflictului din Orientul Mijlociu asupra pierderilorQ3 2026
  • Integrarea achizițiilor și rezultatele segmentului Industrial2027

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 29 iul. 2026; de atunci au apărut 10-Q (28 oct. 2026).

Afacerea

Markel Group este un holding care deține companii operate independent din mai multe industrii. Afacerea centrală, Markel Insurance, oferă produse de asigurare specializate, greu de găsit pe piața standard, și generează capitalul folosit pentru creștere și investiții în cadrul grupului 1.

Celelalte afaceri majoritare activează în industrii diverse, de la echipamente pentru brutării industriale până la plante ornamentale și beton precomprimat. Grupul deține și acțiuni la companii listate, păstrate în principal în cadrul operațiunilor de asigurare 1.

Modelul de capital urmărește reinvestirea fluxurilor de numerar, achiziția de afaceri majoritare, investiții în companii listate și răscumpărarea de acțiuni proprii, cu un test în patru puncte: randament bun al capitalului, datorie modestă, echipe de management competente și corecte, și un preț rezonabil 1.

Piața în context

Markel Insurance se concentrează pe riscuri greu de plasat, prin divizii pe piața americană, în programe, pe platforma din Bermuda și pe plan internațional, în 15 țări 1. Piața specializată din asigurări este ciclică, iar rezultatele depind de disciplina de subscriere.

Majoritatea primelor se distribuie prin brokeri wholesale, iar o parte prin agenți și brokeri de retail 1. Expunerea la catastrofe naturale și la riscuri geopolitice poate influența rezultatele trimestriale 12.

Tendințe

  • Redresarea profitabilității subscrieriivânt din spate

    Rata combinată s-a îmbunătățit în 2025 și în primul semestru din 2026, sprijinind rezultatele Markel Insurance 12. Dacă tendința continuă, profitabilitatea ar putea rămâne solidă.

  • Conflictul din Orientul Mijlociuvânt din față

    Pierderile asociate conflictului din Orientul Mijlociu au afectat rata combinată în trimestrul doi din 2026, în special la acoperirile maritime, energetice și de terorism 2. Evoluția conflictului rămâne incertă.

  • Retragerea din reasigurările globalemixt

    Divizia Global Reinsurance a intrat în run-off, iar primele vor continua să se acumuleze câțiva ani, în timp ce rezervele se vor consuma treptat 1. Efectul asupra primelor viitoare este negativ, dar limitat.

  • Creștere în fronting și linii de personalmixt

    Primele de fronting au crescut semnificativ în 2025, iar liniile personal și profesionale internaționale au crescut 12. Aceste linii pot aduce un volum mai mare, dar și costuri administrative mai ridicate.

Poziția concurențială

Surse în acest set nu prezintă o analiză detaliată a concurenței, dar Markel Insurance operează pe piețe specializate în care concurează cu alți asigurători de nișă și cu companii de reasigurare 1. Poziția exactă față de concurenți nu poate fi evaluată doar din aceste documente.

Diversitatea holdingului, cu afaceri industriale și financiare, face comparația cu un singur concurent dificilă. Avantajul declarat este modelul descentralizat și cultura comună, citate ca elemente greu de replicat 1.

  • Alți asigurători specializați

    Concurenți pe liniile de răspundere civilă, marine și energie, descriși generic în documentele sursă.

  • Companii de reasigurare

    Concurenți pe segmentul reasigurărilor globale, pe care Markel a părăsit-o prin run-off.

  • Brokeri și canale wholesale

    Canale prin care se distribuie majoritatea primelor, care influențează accesul la clienți.

  • Asigurători de locuințe și auto de colecție

    Concurenți pe liniile personale, unde Markel oferă acoperiri pentru proprietari și vehicule speciale.

Știri și depuneri

Din presă

Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

Depuneri SEC

Surse

  1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Markel Group Inc. · 26 feb. 2026
  2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Markel Group Inc. · 29 iul. 2026
  3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Markel Group Inc. · 04 feb. 2026

Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.