olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

Momentus Inc. MNTS

Guided Missiles & Space Vehicles & Parts · SIC 3760 · Verticală: Guided Missiles & Space Vehicles & Parts (SIC 3760)

1,86USD0,00 % · 1 ziÎnchidere 04 nov. 2026

Momentus este o companie americană de spațiu comercial care oferă transport orbital, servicii de găzduire a sarcinilor utile, sateliți și componente pentru guvern și clienți comerciali. Compania se află într-o perioadă de tranziție, cu venituri prognozate de 10,0 milioane USD pentru 2026 și o creștere a interesului guvernamental pentru apărarea spațială, dar rămâne dependentă de finanțare suplimentară.

La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Momentus Inc. (MNTS) costa 1,86 USD (+0,00 % într-o zi), cu capitalizare 40,9 mil USD, beta 2,60, interval pe 52 de săptămâni 1,82–19,50 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): venituri de 25,0 mii USD (−86,9 % an/an), profit net de -8,3 mil USD, EPS diluat -0,70 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
40,9 mil USD
acțiuni la 10 aug. 2026
P/E (TTM)
indisponibil
EPS diluat TTM -49,10 · TTM până la 31 dec. 2025
E/P (TTM)
-2.639,78 %
TTM până la 31 dec. 2025
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
2,60
Volatilitate (1 an) 181 %
Interval 52 săpt.
1,8219,50

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
18,6
supravândut (≤ 30)
Bollinger (20, 2)
1,48 – 3,37
în jumătatea de jos a benzii · %B 0,20 · lățimea benzii 77,9 %
SMA 50 / 200
3,41 / 5,59
tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
MACD (12, 26, 9)
-0,48 / -0,48
MACD sub semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună−48,0 %−1,1 %−46,9 pp—
3 luni−56,1 %−0,5 %−55,7 pp—
6 luni−61,3 %+4,4 %−65,6 pp—
De la început de an−61,8 %+12,3 %−74,1 pp—
1 an−90,1 %+13,5 %−103,6 pp+13,5 %
3 ani−99,8 %+76,4 %−176,2 pp+145,2 %
5 ani−100,0 %+63,7 %−163,7 pp—
Scădere maximă (1 an)
−90,7 %
27 mai 2026 → 02 nov. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−100,0 %
09 nov. 2021 → 02 nov. 2026
Creștere anuală compusă (5 ani)
−89,4 %
S&P 500 +10,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026

Venituri
25,0 mii USD
−86,9 % an/an
Profit net
-8,3 mil USD
indisponibil an/an
EPS diluat
-0,70
indisponibil an/an
netă / operațională
-33.076,0 % / -32.420,0 %

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ3 '24Q4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26
Venituri107,0 mii285,0 mii322,0 mii191,0 mii234,0 mii363,0 mii3,2 mil25,0 mii
Costul vânzărilor66,0 mii002,0 mii001,4 mil0
Profit brut41,0 mii285,0 mii322,0 mii189,0 mii234,0 mii363,0 mii1,8 mil25,0 mii
Cercetare și dezvoltare2,2 mil2,1 mil1,9 mil2,2 mil2,3 mil2,8 mil4,2 mil4,2 mil
Cheltuieli generale și de vânzare5,4 mil5,0 mil4,6 mil3,9 mil4,2 mil6,5 mil6,3 mil3,9 mil
Profit operațional-7,6 mil-6,8 mil-6,2 mil-5,9 mil-6,2 mil-8,9 mil-8,7 mil-8,1 mil
Cheltuieli cu dobânzile43,0 mii295,0 mii-156,0 mii91,0 mii177,0 mii565,0 mii586,0 mii116,0 mii
Profit înainte de impozit-7,8 mil-11,9 mil——————
Profit net-7,8 mil-11,9 mil-6,2 mil-6,5 mil-11,1 mil-6,8 mil-9,5 mil-8,3 mil
EPS diluat-6,26—-29,29-22,03-1,08—-2,15-0,70
Flux de numerar operațional-4,5 mil ≈-5,7 mil-4,2 mil-3,2 mil ≈-5,3 mil ≈-10,5 mil-5,8 mil-9,1 mil ≈
Investiții (capex)0 ≈000 ≈——197,0 mii31,0 mii ≈
Răscumpărări de acțiuni0 ≈0——————

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu202020212022202320242025
Venituri365,0 mii330,0 mii299,0 mii3,1 mil2,1 mil1,1 mil
Venituri an/anindisponibil−9,6 %−9,4 %+933,1 %−31,6 %−47,5 %
Profit net-307,0 mil120,7 mil-95,4 mil-68,9 mil-34,9 mil-30,5 mil
Profit net an/anindisponibilindisponibil−179,1 %indisponibilindisponibilindisponibil
EPS diluat-4,901,70-58,53-323,96-414,01-49,10
EPS diluat an/anindisponibilindisponibil−3.542,9 %indisponibilindisponibilindisponibil
netă %-84.117,0 %36.561,8 %-31.921,1 %-2.231,1 %-1.653,1 %-2.744,9 %
Flux de numerar liber-34,0 mil-89,7 mil-88,5 mil-61,9 mil-16,6 mil-23,3 mil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
12,8 mil USD
Datorie financiară
indisponibil USD
Datorie netă
indisponibil USD
Capitaluri proprii
17,1 mil USD
Active totale
40,3 mil USD
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
1,39x
ROE
indisponibil
ROA
-121,2 %
Marja FCF
-2.097,9 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
3,1 mil
2024
2,1 mil
2025
1,1 mil

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
855,0 mii
2024
66,0 mii
2025
2,0 mii

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

Profit brut
2023
2,2 mil
2024
2,0 mil
2025
1,1 mil

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

Cercetare și dezvoltare
2023
34,4 mil
2024
9,8 mil
2025
9,2 mil

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

Cheltuieli generale și de vânzare
2023
36,1 mil
2024
21,9 mil
2025
19,2 mil

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

Profit operațional
2023
-68,2 mil
2024
-29,7 mil
2025
-27,3 mil

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
2,3 mil
2024
395,0 mii
2025
677,0 mii

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
—
2024
-34,9 mil
2025
-30,5 mil

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
0
2024
0
2025
0

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

Profit net
2023
-68,9 mil
2024
-34,9 mil
2025
-30,5 mil

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

EPS diluat
2023
-323,96
2024
-414,01
2025
-49,10

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
212,7 mii
2024
84,4 mii
2025
622,9 mii

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
2,1 mil
2024
1,6 mil
2025
12,8 mil

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

Creanțe
2023
0
2024
879,0 mii
2025
0

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

Active curente
2023
10,7 mil
2024
4,5 mil
2025
22,3 mil

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
3,3 mil
2024
2,2 mil
2025
953,0 mii

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
341,0 mii
2024
253,0 mii
2025
201,0 mii

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

Active totale
2023
20,6 mil
2024
10,0 mil
2025
40,3 mil

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
2,8 mil
2024
5,6 mil
2025
4,1 mil

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

Datorii curente
2023
11,1 mil
2024
15,0 mil
2025
16,1 mil

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

Datorii totale
2023
17,5 mil
2024
17,8 mil
2025
23,2 mil

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

Capital propriu
2023
3,2 mil †
2024
-7,8 mil †
2025
17,1 mil †

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2023
—
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 09 mar. 2022verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
-61,8 mil
2024
-16,6 mil
2025
-23,3 mil

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
94,0 mii
2024
0
2025
12,0 mii

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
-61,9 mil ≈
2024
-16,6 mil ≈
2025
-23,3 mil ≈

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-19,0 mii
2024
94,0 mii
2025
-12,0 mii

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
1,9 mil
2024
15,6 mil
2025
34,6 mil

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2023
10,0 mil
2024
0
2025
—

SEC (XBRL)· 01 apr. 2025verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-47,5 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
54,8 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
24,9 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea profitului net (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă

Profitabilitate

Marja brută
63,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
-832,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja netă
-927,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja FCF
-807,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Randamente

ROE
-68,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROA
-51,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
-26,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
indisponibil
lipsesc date de intrare
Acoperirea dobânzilor
-22,1x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Lichiditate

Lichiditatea curentă
13,7x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Lichiditatea rapidă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea imediată
13,0x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
-30,7 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Investiții (capex)
240,0 mii USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Fluxul de numerar liber
-31,0 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Conversia profitului în FCF
indisponibil
date insuficiente
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
39 zile
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
1.400 zile
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
40,9 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
date insuficiente
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
Randamentul profitului
-87,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/B
0,4x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/S
10,6x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Randament FCF
-75,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

Risc

Altman Z
-3,14
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • indicatori disponibili: 5 din minimum 6
  • acoperirea ponderilor scorului: 33,3 % din minimum 60 %
  • metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

1,86 USD

04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 40,9 mil USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
40,9 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
P/B
0,4x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
-68,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Marja netă
-927,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-47,5 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat

Acoperire și prospețime

29/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 30 iun. 2026
Data ultimului bilanț: 30 iun. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 10 aug. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 11 aug. 2026
verificat 856derivat 83

Scorul pe grupe

33 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
  • Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
  • Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere

nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Guided Missiles & Space Vehicles & Parts (SIC 3760)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 33,3 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
Marja netă · Calitate-927,7 %0 (față de colegi)19 %
Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
CAGR venituri 3 ani · Creștere54,8 %100 (pe interval fix)25 %
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie-22,1x0 (pe interval fix)19 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie13,7x100 (pe interval fix)13 %
P/E (TTM) · Evaluareindisponibilindisponibil—
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluare-75,8 %0 (pe interval fix)25 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie40/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Calitate· parțial0/100 · 1/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Evaluare· parțial0/100 · 1/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

Momentus Inc. (MNTS). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 1,1 mil USD în 2025; creștere an/an -47,5 %; marjă netă -927,7 %; ROE -68,3 %.

Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.

Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 33,3 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • CAGR venituri 3 ani: 54,8 %
  • Lichiditatea curentă: 13,7x

Ce o infirmă

  • Marja netă: -927,7 %
  • Acoperirea dobânzilor: -22,1x
  • Randament FCF: -75,8 %

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Conversia profitului în FCF, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Guided Missiles & Space Vehicles & Parts (SIC 3760) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 6 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
—
mediana verticalei —
EV/EBITDA
—
mediana verticalei —
P/S
10,6x
mediana verticalei 4,5x
peste mediană (+135,2 %)
P/B
0,4x
mediana verticalei 2,3x
sub mediană (−84,8 %)
ROE
-68,3 %
mediana verticalei -13,6 %
sub mediană
Marja netă
-927,7 %
mediana verticalei -39,4 %
sub mediană
Marja EBIT
-832,0 %
mediana verticalei -39,8 %
sub mediană
Venituri an/an
-47,5 %
mediana verticalei 17,0 %
sub mediană (−379,8 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei —
Randament dividend
—
mediana verticalei —

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
LMTLockheed Martin Corporation137,5 mld21,180,2 %8,2 %+5,6 %+30 % / +33 %
RKLBRocket Lab Corp31,3 mld—-7,9 %-21,5 %+38,0 %+24 % / +1.096 %
KTOSKratos Defense & Security Solutions, Inc.6,8 mld206,81,1 %2,0 %+18,5 %−53 % / +89 %
FLYFirefly Aerospace Inc.2,9 mld—-238,4 %-126,6 %+163,0 %−3 % / indisponibil
RDWRedwire Corporation1,9 mld—-19,2 %-57,3 %+10,3 %+40 % / +202 %
MNTSMomentus Inc.40,9 mil—-68,3 %-927,7 %−47,5 %−90 % / −100 %
VOYGVoyager Technologies, Inc.——-38,7 %-79,0 %+15,4 %+3 % / indisponibil

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru MNTS din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
3 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
5 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani

    Analiză AI

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Pe scurt

    Momentus este o companie americană de spațiu comercial care oferă transport orbital, servicii de găzduire a sarcinilor utile, sateliți și componente pentru guvern și clienți comerciali. Compania se află într-o perioadă de tranziție, cu venituri prognozate de 10,0 milioane USD pentru 2026 și o creștere a interesului guvernamental pentru apărarea spațială, dar rămâne dependentă de finanțare suplimentară.

    SWOT

    Puncte tari

    • Compania are tehnologie de propulsie cu apă demonstrată în spațiu la nivel ridicat de maturitate, o platformă modulară Vigoride și sprijin din partea agențiilor guvernamentale 123.
    • Momentus a obținut autorizația de securitate « Top Secret » și un sediu nou cu capacitate mai mare de producție și operațiuni 3.
    • Datoria convertibilă a fost stinsă, iar compania susține că nu mai are datorii în aprilie 2026, ceea ce ar putea îmbunătăți încrederea clienților 3.

    Puncte slabe

    • Compania are pierderi nete recurente și o istorie limitată de operare comercială, ceea ce face dificilă evaluarea performanței viitoare 1.
    • Veniturile sunt foarte reduse în comparație cu cheltuielile, iar dependența de câteva contracte mari ar putea crea volatilitate 13.
    • Unele misiuni anterioare au avut anomalii, iar confirmarea desfășurării tuturor sateliților clienți nu a fost posibilă pentru o parte dintre ei 1.

    Oportunități

    • Creșterea bugetului pentru apărarea spațială și programul Golden Dome ar putea deschide contracte pentru tehnologia companiei 3.
    • Cererea pentru găzduire de sarcini utile și servicii în orbită ar putea crește dacă constelațiile de sateliți necesită întreținere frecventă 1.
    • Un flux nou de venituri din rezervoare de propulsie produse prin imprimare 3D ar putea reduce dependența de contractele de inginerie 3.

    Amenințări

    • Concurenții mai mari, cu resurse mari și sprijin guvernamental, ar putea reduce prețurile sau câștiga contractele disponibile 1.
    • Dificultatea de a obține finanțare pe termeni acceptabili ar putea limita dezvoltarea și operațiunile companiei 1.
    • Întârzierile în autorizările FCC, FAA sau ale altor agenții ar putea afecta programul de misiuni și veniturile 1.

    Riscuri

    • Necesitatea finanțării suplimentareridicat

      Compania a afirmat că va avea nevoie de capital suplimentar și că nu există garanția că va putea obține fonduri pe termeni acceptabili, ceea ce ar putea duce la diluare pentru acționari 1.

    • Incertitudinea continuității activitățiiridicat

      Situațiile financiare au fost întocmite în ipoteza continuității, iar managementul a concluzionat că planurile de atenuare ar putea diminua incertitudinea, dar nu o elimină complet 1.

    • Riscuri tehnice și de misiunemediu

      Anomaliile din misiunile anterioare arată că defecțiunile pot apărea în spațiu, iar eșecurile viitoare ar putea afecta reputația și rezultatele companiei 1.

    • Dependența de reglementări și autorizărimediu

      Lansările și operarea vehiculelor necesită aprobări din partea mai multor agenții americane, iar întârzierea acestora ar putea împiedica desfășurarea activității 1.

    • Dependența de contracte guvernamentalemediu

      Veniturile prognozate pentru 2026 depind de plăți pe etape din contracte cu NASA și Departamentul Apărării, iar amânarea acestora ar putea reduce veniturile 3.

    Teza de investiție

    Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

    • Dacă bugetul pentru apărarea spațială crește în continuare și Momentus câștigă sarcini de lucru din programele SHIELD și SpaceWERX, veniturile ar putea depăși prognoza actuală de 2026 3.
    • Tehnologia de propulsie cu apă, demonstrată în mai multe misiuni, ar putea oferi un avantaj tehnic față de propulsia chimică tradițională 12.
    • Lipsa datoriei și noua finanțare obținută în 2026 ar putea reduce presiunea imediată asupra capitalului și ar putea sprijini planurile de extindere 3.

    Ce ar strica teza

    • Compania rămâne în pierdere și depinde de finanțare externă, iar dacă nu va atrage capital suficient, operațiunile ar putea fi limitate 1.
    • Prognoza de venituri pentru 2026 se bazează pe contracte deja semnate și pe plăți viitoare, ceea ce ar putea face rezultatele să fie neuniforme 3.
    • Concurența din partea unor actori mai mari și cu sprijin guvernamental ar putea reduce cota de piață și marjele companiei 1.

    De urmărit

    • Finalizarea misiunii Vigoride 7 și rezultatele demonstrațiilor RPO2026
    • Realizarea prognozei de venituri de 10,0 milioane USD pentru 20262026
    • Lansarea misiunii Vigoride 8 și a contractelor cu NASA2027
    • Aprobarea bugetului Space Force și cererea de contracte în programul SHIELDnext 10-K

    Produse, piață și concurență

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Afacerea

    Momentus oferă sateliți, magistrale de sateliți, panouri solare și componente, precum și servicii de transport « ultima milă », găzduire de sarcini utile și servicii în orbită, folosind vehicule orbitale de service numite Vigoride. Clienții principali sunt operatorii guvernamentali și comerciali de sateliți și companiile din tehnologia spațială 1. Compania a început să își aducă vehiculele în orbită după misiunea Vigoride 3 din 2022 și a lansat Vigoride 7 pe 30 martie 2026 23.

    Tehnologia centrală este propulsorul cu microunde pe bază de apă (MET), care a fost matur adus la nivelul 9 de maturitate tehnologică, cel mai ridicat, după sute de aprinderi în spațiu 1. Momentus afirmă că a demonstrat această tehnologie repetat în misiuni și că o folosește și în magistralele pentru constelații, cum ar fi M-1000 12.

    Compania și-a mutat sediul într-o nouă facilitate din San Jose în martie 2026, care îi permite să extindă capacitatea de curățenie, cercetare și producție, și să opereze centrul de control al misiunii 3. Momentus susține că are autorizație de securitate « Top Secret », ceea ce îi permite să participe la programe guvernamentale clasificate 3.

    Segmente

    Transport orbital și servicii în orbită

    Segmentul de transport livrează sateliții clienților pe orbite precise, folosind parteneriate de tip « ride share » cu furnizori de lansare precum SpaceX și vehicule Vigoride care completează ultima porțiune a traiectoriei 1. Serviciile în orbită, precum realimentarea sau inspecția, sunt încă în dezvoltare și depind de validarea tehnologiei în spațiu 1.

    Sateliți, magistrale și componente

    Momentus oferă sateliți și magistrale pentru apărare, guvern și comercial, inclusiv variantele M-500 și M-1000, și dezvoltă componente precum panourile solare TASSA și rezervoare de propulsie imprimate 3D 12. Compania testează un rezervor de combustibil produs de partenerul Velo3D, care ar putea deschide un nou flux de venituri dacă va deveni furnizor calificat 3.

    Găzduire de sarcini utile și contracte guvernamentale

    Serviciile de găzduire a sarcinilor utile permit clienților să testeze tehnologii în spațiu fără să construiască un satelit complet 1. Veniturile din 2025 au venit în principal din contracte de inginerie cu agenții guvernamentale precum DARPA și Space Development Agency, iar veniturile din 2026 depind de plățile pe etape din contracte cu NASA și Departamentul Apărării 13.

    Piața în context

    Momentus invocă o creștere a cererii pentru sateliți mici, magistrale de sateliți și transport spațial, în special pe fondul scăderii costurilor de lansare și al extinderii constelațiilor 1. Bugetul propus pentru Space Force în anul fiscal 2027 este de 71 miliarde USD, mai mult decât dublu față de anul precedent, iar compania ar putea beneficia dacă aceste fonduri ajung la programe de apărare antirachetă 3.

    Piața este competitivă, iar concurenții mai mari au resurse substanțiale și, în unele cazuri, sprijin guvernamental din țările de origine 1. Piața de apărare spațială pentru rachete ar putea evolua rapid, dar nu există o garanție că Momentus va câștiga contracte din cadrul programelor mari 3.

    Tendințe

    • Creșterea cheltuielilor pentru apărarea spațialăvânt din spate

      Bugetul propus pentru Space Force în anul fiscal 2027 include finanțare suplimentară pentru sensori și interceptori bazați în spațiu, ceea ce ar putea deschide contracte pentru companii cu tehnologie proprie 3.

    • Programul Golden Dome și contractul SHIELDvânt din spate

      Momentus a fost selectat în vehiculul de contracte SHIELD al Agenției pentru Apărare Antirachetă, care are un plafon de 151 miliarde USD pe 10 ani. Selecția nu garantează contracte, dar ar putea oferi acces la sarcini de lucru viitoare 3.

    • Dependența de finanțare și de lansărivânt din față

      Compania a precizat că are nevoie de capital suplimentar și că o creștere a pierderilor sau o finanțare dificilă ar putea limita operațiunile, iar lansările depind de disponibilitatea furnizorilor externi 1.

    • Reglementare și autorizărimixt

      Operarea vehiculelor în spațiu necesită licențe de la FCC, FAA și alte agenții americane, iar întârzierile în aprobare ar putea afecta rezultatele financiare 1.

    Poziția concurențială

    Momentus concurează cu companii mai mari, dotate cu resurse mult mai mari, și cu noi competitori cu costuri reduse în lansări, sateliți și componente 1. Compania susține că avantajul său constă în tehnologia de propulsie cu apă, în flexibilitatea vehiculelor modulare și în relațiile cu mai mulți furnizori de lansare 1.

    În segmentul de apărare, poziția Momentus depinde de capacitatea de a câștiga contracte în fața altor participanți autorizați, mai ales în programele clasificate și în vehiculele de tip IDIQ 3. Compania nu a prezentat o cotă de piață sau o comparație cantitativă cu concurenții săi 13.

    • SpaceX

      Furnizor de lansări cu care Momentus colaborează pentru transportul sateliților clienților, dar care este și un concurent potențial în transportul spațial 12.

    • Relativity Space

      Furnizor de lansare cu care Momentus are relații, care ar putea concura în zona transportului orbital 1.

    • Blue Origin

      Furnizor de lansare menționat printre partenerii Momentus, dar și un actor care ar putea oferi servicii concurente în spațiu 1.

    • United Launch Alliance

      Furnizor de lansări menționat în relațiile companiei, cu rol potențial și în segmentul de transport spațial 1.

    Știri și depuneri

    Din presă

    Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

    Depuneri SEC

    • Raport curent25 aug. 2026
      Încetarea unui acord material
    • Raport curent14 aug. 2026
      Item 4.01 · Situații financiare și anexe
    • Raport trimestrial11 aug. 2026
    • Raport curent18 iun. 2026
      Alte evenimente · Situații financiare și anexe
    • Raport curent15 iun. 2026
      Acord material · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
    • Raport curent29 mai 2026
      Acord material · Item 3.02 · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
    • Raport curent22 mai 2026
      Vot al acționarilor · Situații financiare și anexe
    • Raport curent05 mai 2026
      Rezultate financiare · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
    • Raport curent20 apr. 2026
      Încetarea unui acord material

    Surse

    1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Momentus Inc. · 31 mar. 2026
    2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Momentus Inc. · 11 aug. 2026
    3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Momentus Inc. · 05 mai 2026

    Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.