olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

MasTec, Inc. MTZ

Water, Sewer, Pipeline, Comm & Power Line Construction · SIC 1623 · Verticală: Water, Sewer, Pipeline, Comm & Power Line Construction (SIC 1623)

167,61USD−15,39 % · 1 ziÎnchidere 04 nov. 2026

MasTec este una dintre cele mai mari companii nord-americane de inginerie și construcții pentru infrastructură de comunicații, energie, utilități și conducte. Pe fondul cererii legate de rețelele de date, centrele de date și electrificare, compania a raportat în al doilea trimestru din 2026 venituri de 4,4 miliarde USD, cu o creștere de 23% față de anul anterior.

Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).

La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea MasTec, Inc. (MTZ) costa 167,61 USD (−15,39 % într-o zi), cu capitalizare 13,5 mld USD, P/E 27,4 pe un EPS diluat de 6,12 USD în ultimele 12 luni, beta 1,57, interval pe 52 de săptămâni 167,61–437,51 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): venituri de 5,2 mld USD (+29,9 % an/an), profit net de 150,6 mil USD (−6,3 % an/an), EPS diluat 1,89 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
13,5 mld USD
acțiuni la 26 oct. 2026
P/E (TTM)
27,4
EPS diluat TTM 6,12 · TTM până la 30 sept. 2026
E/P (TTM)
3,65 %
TTM până la 30 sept. 2026
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
1,57
Volatilitate (1 an) 56 %
Interval 52 săpt.
167,61437,51

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
34,2
slab (30–45)
Bollinger (20, 2)
160,95 – 216,52
în jumătatea de jos a benzii · %B 0,12 · lățimea benzii 29,4 %
SMA 50 / 200
211,42 / 301,59
tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
MACD (12, 26, 9)
-9,91 / -11,56
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună−23,6 %−1,1 %−22,5 pp—
3 luni−37,2 %−0,5 %−36,7 pp—
6 luni−61,3 %+4,4 %−65,7 pp—
De la început de an−22,9 %+12,3 %−35,2 pp—
1 an−14,3 %+13,5 %−27,8 pp+2,1 %
3 ani+225,0 %+76,4 %+148,5 pp+112,1 %
5 ani+78,6 %+63,7 %+14,9 pp—
Scădere maximă (1 an)
−61,7 %
05 mai 2026 → 04 nov. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−61,7 %
05 mai 2026 → 04 nov. 2026
Creștere anuală compusă (5 ani)
+12,3 %
S&P 500 +10,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q3 2026 · 30 sept. 2026

Venituri
5,2 mld USD
+29,9 % an/an
Profit net
150,6 mil USD
−6,3 % an/an
EPS diluat
1,89
−7,4 % an/an
netă / operațională
2,9 % / 5,3 %

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26Q3 '26
Venituri3,4 mld2,8 mld3,5 mld4,0 mld3,9 mld3,8 mld4,4 mld5,2 mld
Costul vânzărilor3,0 mld2,5 mld3,1 mld3,4 mld3,4 mld3,4 mld3,8 mld4,5 mld
Profit operațional—36,2 mil158,1 mil249,6 mil—141,8 mil226,2 mil275,4 mil
Amortizare și depreciere115,2 mil108,9 mil102,6 mil104,6 mil111,1 mil121,9 mil123,6 mil169,1 mil
Cheltuieli cu dobânzile—39,0 mil43,9 mil45,4 mil—43,5 mil47,2 mil61,8 mil
Profit înainte de impozit96,4 mil8,9 mil120,8 mil211,6 mil174,0 mil91,5 mil193,7 mil220,2 mil
Impozit pe profit11,7 mil-3,4 mil30,7 mil45,1 mil21,0 mil21,8 mil48,0 mil52,4 mil
Profit net74,7 mil9,9 mil85,8 mil160,7 mil142,7 mil60,8 mil130,1 mil150,6 mil
EPS diluat0,94 ≈0,131,092,041,81 ≈0,771,651,89
Flux de numerar operațional471,7 mil78,4 mil5,6 mil ≈89,0 mil ≈372,7 mil98,9 mil21,5 mil ≈267,5 mil ≈
Investiții (capex)48,3 mil47,3 mil63,8 mil68,7 mil80,2 mil96,8 mil91,5 mil ≈87,3 mil ≈
Răscumpărări de acțiuni026,8 mil50,5 mil ≈0 ≈000 ≈0 ≈

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 60 din propriul istoric de 35 trimestre (min 6,4, mediană 19,5, max 1.193,2; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu20182019202020212022202320242025
Venituri6,9 mld7,2 mld6,3 mld8,0 mld9,8 mld12,0 mld12,3 mld14,3 mld
Venituri an/an+4,6 %+4,0 %−12,0 %+25,8 %+23,0 %+22,7 %+2,6 %+16,2 %
Profit net259,7 mil392,3 mil322,8 mil328,8 mil33,4 mil-49,9 mil162,8 mil399,0 mil
Profit net an/an−25,2 %+51,1 %−17,7 %+1,9 %−89,9 %−249,8 %indisponibil+145,1 %
EPS diluat3,265,174,384,450,42-0,642,065,07
EPS diluat an/an−22,7 %+58,6 %−15,3 %+1,6 %−90,6 %−252,4 %indisponibil+146,1 %
netă %3,8 %5,5 %5,1 %4,1 %0,3 %-0,4 %1,3 %2,8 %
Flux de numerar liber349,5 mil423,8 mil723,5 mil623,0 mil88,9 mil494,3 mil972,8 mil285,7 mil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
396,0 mil USD
Datorie financiară
154,3 mil USD
Datorie netă
-241,7 mil USD
Capitaluri proprii
3,3 mld USD
Active totale
9,9 mld USD
Datorie / capitaluri
0,05x
Lichiditate curentă
1,32x
ROE
12,6 %
ROA
4,2 %
Marja FCF
2,0 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
12,0 mld
2024
12,3 mld
2025
14,3 mld

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
10,6 mld
2024
10,7 mld
2025
12,5 mld

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Profit brut
2023
1,4 mld ≈
2024
1,6 mld ≈
2025
1,8 mld ≈

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026derivat

Amortizare și depreciere
2023
603,2 mil
2024
506,6 mil
2025
427,1 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
-82,7 mil
2024
251,0 mil
2025
515,4 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
-35,4 mil
2024
51,5 mil
2025
93,4 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Profit net
2023
-49,9 mil
2024
162,8 mil
2025
399,0 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

EPS diluat
2023
-0,64
2024
2,06
2025
5,07

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
77,5 mil
2024
78,9 mil
2025
78,7 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
529,6 mil
2024
399,9 mil
2025
396,0 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Creanțe
2023
1,4 mld
2024
1,4 mld
2025
1,5 mld

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Stocuri
2023
108,1 mil
2024
107,3 mil
2025
112,5 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Active curente
2023
4,0 mld
2024
3,7 mld
2025
4,3 mld

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
—
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 25 feb. 2021verificat

Fond comercial
2023
2,1 mld
2024
2,2 mld
2025
2,2 mld

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
784,3 mil
2024
727,4 mil
2025
656,2 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Active totale
2023
9,4 mld
2024
9,0 mld
2025
9,9 mld

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
1,2 mld
2024
1,1 mld
2025
1,3 mld

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2023
177,2 mil
2024
186,1 mil
2025
154,3 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Datorii curente
2023
2,8 mld
2024
3,0 mld
2025
3,3 mld

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Datorii totale
2023
6,7 mld
2024
6,0 mld
2025
6,6 mld

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Capital propriu
2023
2,7 mld
2024
3,0 mld
2025
3,3 mld

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
687,3 mil
2024
1,1 mld
2025
545,7 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
192,9 mil
2024
148,9 mil
2025
260,0 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
494,3 mil ≈
2024
972,8 mil ≈
2025
285,7 mil ≈

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-178,1 mil
2024
-157,5 mil
2025
-267,2 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-351,0 mil
2024
-1,1 mld
2025
-283,4 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2023
0
2024
0
2025
77,3 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
16,2 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
13,5 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
17,7 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea profitului net (an/an)
145,1 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
128,7 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR profit net 5 ani
4,3 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EPS (an/an)
146,1 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
129,4 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR EPS 5 ani
3,0 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea FCF (an/an)
-70,6 %
calculat olivLawFY 2025

Profitabilitate

Marja brută
12,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja netă
2,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja FCF
2,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Randamente

ROE
13,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROA
4,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
-301,1 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
0,0x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Acoperirea dobânzilor
indisponibil
cheltuiala cu dobânzile raportată e mult mai veche decât ultima perioadă (emitentul a schimbat tagul XBRL): nu se folosește o cifră învechită

Lichiditate

Lichiditatea curentă
1,4x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Lichiditatea rapidă
1,4x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Lichiditatea imediată
0,1x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
760,5 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Investiții (capex)
355,9 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Fluxul de numerar liber
404,6 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Conversia profitului în FCF
83,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
45 zile
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Zile de stoc (DIO)
3 zile
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Zile de plată (DPO)
39 zile
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Ciclul de conversie a numerarului
8 zile
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
13,5 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
13,2 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Capitalizare / profit net TTM
27,8x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/E (TTM)
27,4x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Randamentul profitului
3,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/B
3,3x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
P/S
0,8x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
0,8x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
P/FCF
33,3x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Randament FCF
3,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat
Randamentul distribuirilor către acționari
0,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026

Risc

Altman Z
indisponibil
lipsesc date de intrare

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • acoperirea ponderilor scorului: 58,3 % din minimum 60 %

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

167,61 USD

04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 13,5 mld USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
13,5 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
P/E (TTM)
27,4x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/B
3,3x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
13,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Marja netă
2,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
16,2 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat

Acoperire și prospețime

28/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 30 sept. 2026
Data ultimului bilanț: 30 sept. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 26 oct. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 29 oct. 2026
verificat 2322derivat 147

Scorul pe grupe

58 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

Jos
127,98
USD pe acțiune
Mijloc
138,92
USD pe acțiune
Sus
169,17
USD pe acțiune
Preț: 167,61 USD
Prețul este în interval
Potențial până la valoarea centrală: -17,1 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: -20,6 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: o singură metodă · 1 metode folosite · 1 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 127,98 – 169,17 USD.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · cheltuiala cu dobânzile raportată e mult mai veche decât ultima perioadă (emitentul a schimbat tagul XBRL): nu se folosește o cifră învechită
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: P/E127,98 – 169,17 (Mijloc 138,92)
    4 firme folosite · multiplul median 22,7x · quartile 20,9x – 27,6x
    DY, MYRG, PLPC, PRIM
  • Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Water, Sewer, Pipeline, Comm & Power Line Construction (SIC 1623)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 58,3 % din minimum 60 %

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
Marja netă · Calitate2,8 %40 (față de colegi)11 %
Conversia profitului în FCF · Calitate83,6 %77 (pe interval fix)11 %
CAGR venituri 3 ani · Creștere13,5 %100 (pe interval fix)14 %
CAGR EPS 3 ani · Creștere129,4 %100 (pe interval fix)14 %
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie1,4x49 (pe interval fix)7 %
P/E (TTM) · Evaluare27,4x40 (față de colegi)18 %
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluare3,0 %38 (pe interval fix)14 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente0,0 %0 (pe interval fix)11 %
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie· parțial49/100 · 1/3 factori cu valoare
  • Creștere100/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Calitate58/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțial0/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Evaluare39/100 · 2/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

MasTec, Inc. (MTZ). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-09-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 14,3 mld USD în 2025; creștere an/an 16,2 %; marjă netă 2,8 %; ROE 13,5 %.

Intervalul de valoare estimat este 127,98–169,17 USD pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 138,92 USD, prețul de 167,61 USD lasă un potențial de -17,1 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -20,6 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 58,3 % din minimum 60 %).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Conversia profitului în FCF: 83,6 %
  • CAGR venituri 3 ani: 13,5 %
  • CAGR EPS 3 ani: 129,4 %

Ce o infirmă

  • Randamentul distribuirilor către acționari: 0,0 %

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, EV/EBITDA, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Water, Sewer, Pipeline, Comm & Power Line Construction (SIC 1623) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 6 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
27,4x
mediana verticalei 24,0x
peste mediană (+14,3 %)
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 13,0x
P/S
0,8x
mediana verticalei 0,9x
sub mediană (−17,3 %)
P/B
3,3x
mediana verticalei 2,9x
peste mediană (+14,2 %)
ROE
13,5 %
mediana verticalei 12,0 %
peste mediană (+13,1 %)
Marja netă
2,8 %
mediana verticalei 4,5 %
sub mediană (−37,5 %)
Marja EBIT
—
mediana verticalei 3,9 %
Venituri an/an
16,2 %
mediana verticalei 16,7 %
la mediană
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei 0,6x
Randament dividend
—
mediana verticalei 0,5 %

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
MTZMasTec, Inc.13,5 mld27,413,5 %2,8 %+16,2 %−14 % / +225 %
DYDycom Industries, Inc.6,4 mld19,319,2 %4,8 %+17,9 %−41 % / +104 %
MYRGMyr Group Inc.4,1 mld21,426,9 %4,5 %+8,8 %+18 % / +112 %
PRIMPrimoris Services Corporation3,6 mld38,76,0 %1,4 %+19,0 %−46 % / +125 %
PLPCPreformed Line Products Company1,4 mld24,012,0 %7,6 %+12,7 %+39 % / +129 %
ESOAEnergy Services of America CORP162,9 mil436,5——+16,8 %−2 % / +94 %
SKKRantizo77,4 mil—-40,2 %-22,6 %+16,6 %+7 % / indisponibil

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru MTZ din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
106,42
Randament total -37 % · Pe an -37 %
187,40
Randament total 12 % · Pe an 12 %
281,25
Randament total 68 % · Pe an 68 %
3 ani
122,83
Randament total -27 % · Pe an -10 %
241,44
Randament total 44 % · Pe an 13 %
394,98
Randament total 136 % · Pe an 33 %
5 ani
141,76
Randament total -15 % · Pe an -3 %
311,06
Randament total 86 % · Pe an 13 %
554,70
Randament total 231 % · Pe an 27 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 60,36
  • Marja netă± 42,25
  • Creșterea anuală a veniturilor± 31,93
  • Diluare anuală± 3,55

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 30 iul. 2026; de atunci au apărut 8-K (29 oct. 2026 · rezultate), 10-Q (29 oct. 2026).

Pe scurt

MasTec este una dintre cele mai mari companii nord-americane de inginerie și construcții pentru infrastructură de comunicații, energie, utilități și conducte. Pe fondul cererii legate de rețelele de date, centrele de date și electrificare, compania a raportat în al doilea trimestru din 2026 venituri de 4,4 miliarde USD, cu o creștere de 23% față de anul anterior 3.

SWOT

Puncte tari

  • Backlogul record și diversificarea pe patru segmente de piață reduc dependența de o singură industrie 123.
  • Marjele în segmentul Pipeline Infrastructure s-au îmbunătățit semnificativ în 2026, ceea ce arată capacitatea de execuție 3.
  • Achizițiile recente, inclusiv Superior, extind capacitatea în zone de cerere ridicată 2.

Puncte slabe

  • Fluxul de numerar liber a fost negativ în primul semestru, ceea ce arată nevoia de finanțare pentru creștere 3.
  • Compania nu își poate ajusta întotdeauna prețurile contractelor pentru a compensa creșterea costurilor cu forța de muncă și materiale 1.
  • Dependența de contracte cu clienți mari din utilități și telecomunicații poate crea concentrare a riscului 1.

Oportunități

  • Cererea legată de centrele de date și inteligența artificială ar putea continua să crească 12.
  • Programele federale de finanțare pentru bandă largă și modernizarea rețelei pot genera proiecte noi 1.
  • Integrarea Superior ar putea permite soluții complete pentru clienții din centrele de date 2.

Amenințări

  • Schimbările de politică privind energia regenerabilă ar putea reduce cererea pentru o parte din proiecte 1.
  • Tarifele comerciale și incertitudinea din comerțul internațional pot crește costurile și amâna investițiile clienților 12.
  • Concurența fragmentată și barierele reduse de intrare pot presa prețurile licitațiilor 1.

Riscuri

  • Politici publice și finanțareridicat

    Modificările legislative sau întârzierile în implementarea programelor federale pot amâna sau anula proiecte, afectând cererea 1.

  • Tarife și lanțuri de aprovizionaremediu

    Tarifele și perturbările comerciale pot crește costurile materialelor și pot reduce cheltuielile de capital ale clienților 12.

  • Inflația și dobânzilemediu

    Dobânzile ridicate și inflația pot crește costurile forței de muncă și ale combustibilului, care nu sunt întotdeauna transferate clienților 1.

  • Integrarea achizițiilormediu

    Integrarea Superior și a altor achiziții poate întâmpina dificultăți operaționale și costuri suplimentare, inclusiv posibile plăți condiționate 2.

  • Ciclicitatea industrieiscăzut

    Cererea este ciclică și sensibilă la activitatea din industria petrolului și gazelor și la condițiile economice generale 1.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Dacă cererea pentru centre de date, electrificare și rețele de comunicații se menține, backlogul record ar putea susține creșterea veniturilor în anii următori 13.
  • Diversificarea pe mai multe segmente ar putea atenua efectele unei slăbiri într-o singură piață 1.
  • Achiziția Superior ar putea consolida poziția companiei în proiectele pentru centrele de date 2.

Ce ar strica teza

  • Dacă politicile privind energia regenerabilă se înăspresc, cererea pentru o parte din proiectele Clean Energy ar putea scădea 12.
  • Fluxul de numerar negativ și datoria în creștere ar putea limita flexibilitatea financiară dacă piețele se înrăutățesc 23.
  • Tarifele și inflația ar putea reduce marjele dacă costurile nu pot fi transferate clienților 1.

De urmărit

  • Evoluția backlogului și a veniturilor pe segmenteQ3 2026
  • Integrarea achiziției Superior și contribuția la Power Delivery2026
  • Actualizarea ghidajului financiar pentru 2026Q3 2026
  • Evoluția politicilor privind creditele fiscale pentru energie și tarifelenext 10-K

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 30 iul. 2026; de atunci au apărut 8-K (29 oct. 2026 · rezultate), 10-Q (29 oct. 2026).

Afacerea

MasTec proiectează, construiește, instalează și întreține infrastructură de comunicații (wireless și fibră), infrastructură de energie și utilități, conducte pentru gaz natural, apă și captarea carbonului, precum și lucrări civile grele și servicii de remediere de mediu 1. Compania funcționează cu contracte-cadru multianuale și cu proiecte specifice, iar la 30 iunie 2026 avea aproximativ 37 000 de angajați și 780 de locații 2. Achiziția Superior, finalizată în iulie 2026, a adus în segmentul Power Delivery un specialist în infrastructura centrelor de date, cu un preț de achiziție de aproximativ 1,6 miliarde USD 2.

Ghidajul pentru 2026 prevede venituri de 18 200 mil. USD și EBITDA ajustat de 1 600 mil. USD, marginea ajustată fiind estimată la 8,8% 3. Backlogul pe 18 luni, de 21,4 miliarde USD la 30 iunie 2026, arată că o parte importantă a veniturilor viitoare este deja contractată, compania estimând că va realiza aproximativ 40% din backlogul din iunie 2026 în cursul anului 2026 23.

Activitatea este organizată în cinci segmente raportabile: Communications, Clean Energy and Infrastructure, Power Delivery, Pipeline Infrastructure și Other 1. Structura reflectă transformarea companiei începută în 2021, când a extins capacitatea în energie regenerabilă, Power Delivery, lucrări civile grele și telecomunicații, prin achiziții 1.

Piața în context

Sursele companiei indică o cerere de durată, determinată de creșterea consumului de date, de dezvoltarea centrelor de date legate de inteligența artificială și de electrificare 1. Consultanții citați de companie estimează că venitul din construcția de turnuri wireless ar putea ajunge la 15,7 miliarde USD până în 2030, iar cererea de energie de vârf ar putea crește cu aproximativ 26% până în 2035 1.

Piața este fragmentată, cu firme naționale, regionale și locale, iar lucrările se atribuie în mare parte prin licitații 1. Cererea depinde de politicile publice și de fondurile federale, în special IIJA și IRA, a căror continuitate depinde de decizii legislative și de termene de autorizare 1.

Tendințe

  • Cererea pentru centre de datevânt din spate

    Dezvoltarea centrelor de date necesită rețele extinse de fibră, generare de energie și modernizarea transportului energiei, ceea ce poate sprijini mai multe segmente simultan 1. Achiziția Superior sugerează că compania urmărește această cerere direct 2.

  • Electrificare și modernizarea rețeleivânt din spate

    Creșterea cererii de electricitate și îmbătrânirea rețelei susțin investițiile în transport, distribuție și modernizare, în special în segmentul Power Delivery 1.

  • Reducerea stimulentelor pentru energia solară și eolianăvânt din față

    Legea OBBBA a accelerat eliminarea treptată a creditelor fiscale pentru proiectele solare și eoliene, ceea ce ar putea reduce cererea pe termen lung pentru astfel de proiecte 12.

  • Tarifele și costurile materialelormixt

    Tarifele asupra oțelului, betonului, cuprului și panourilor solare cresc costurile și pot amâna investițiile clienților, deși compania spune că până acum impactul asupra rezultatelor a fost limitat 12.

Poziția concurențială

Industria este foarte competitivă, cu firme naționale care deservesc piețe regionale și naționale, companii mici locale și clienți care folosesc personal propriu 1. Barierele de intrare sunt reduse în anumite segmente, astfel încât orice organizație cu resurse financiare și personal calificat poate deveni concurent 1.

Sursele nu numesc concurenții direcți, ci descriu categorii de competitori: firme naționale, regionale și locale, precum și clienți cu echipe interne 1. Compania este clasată printre primele cinci din clasamentul Engineering News-Record al celor mai mari 400 de constructori 1.

  • Firme naționale de construcții pentru infrastructură

    Companii care deservesc piețe regionale și naționale, citate generic în raportul companiei 1.

  • Firme regionale și locale

    Companii mici care deservesc piețe locale și pot concura pe licitații specifice 1.

  • Clienți cu echipe interne

    Clienții care folosesc personal propriu pentru unele lucrări pe care compania le-ar putea prelua 1.

  • Noi participanți cu resurse financiare

    Organizații cu resurse financiare și acces la personal tehnic care ar putea intra în piață 1.

Știri și depuneri

Din presă

Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

Depuneri SEC

  • Raport curent29 oct. 2026
    Rezultate financiare · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
  • Raport trimestrial29 oct. 2026
  • Raport curent17 aug. 2026
    Acord material · Obligație financiară nouă · Situații financiare și anexe
  • Raport curent10 aug. 2026
    Acord material · Alte evenimente · Situații financiare și anexe
  • Raport curent31 iul. 2026
    Situații financiare și anexe
  • Raport curent30 iul. 2026
    Rezultate financiare · Schimbări în conducere · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
  • Raport trimestrial30 iul. 2026
  • Raport curent20 iul. 2026
    Obligație financiară nouă
  • Raport curent07 iul. 2026
    Acord material · Obligație financiară nouă · Item 3.02 · Schimbări în conducere · Situații financiare și anexe
  • Raport curent22 mai 2026
    Vot al acționarilor

Surse

  1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / MasTec, Inc. · 26 feb. 2026
  2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / MasTec, Inc. · 30 iul. 2026
  3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / MasTec, Inc. · 30 iul. 2026

Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.