olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
National Bank Holdings Corporation NBHC
National Commercial Banks · SIC 6021 · Verticală: National Commercial Banks (SIC 6021)
NBHC este o holding bancară regională cu sediul în Colorado, care oferă servicii bancare comerciale și pentru consumatori prin NBH Bank și Bank of Jackson Hole Trust, în Colorado, Kansas, Missouri, Texas, Utah, Wyoming, New Mexico și Idaho. Pe fondul achiziției Vista din ianuarie 2026, activele au crescut la 12,6 miliarde USD la 30 iunie 2026, ceea ce face compania mai relevantă pentru investitorii care urmăresc consolidarea regională.
Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea National Bank Holdings Corporation (NBHC) costa 37,23 USD (−2,56 % într-o zi), cu capitalizare 1,6 mld USD, P/E 29,5 pe un EPS diluat de 1,26 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 3,41 %, beta 0,75, interval pe 52 de săptămâni 35,59–47,08 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): venituri de 12,3 mil USD (+9,4 % an/an), profit net de -8,8 mil USD (−124,8 % an/an), EPS diluat -0,20 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 40,4
- slab (30–45)
- Bollinger (20, 2)
- 36,80 – 39,12
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,18 · lățimea benzii 6,1 %
- SMA 50 / 200
- 39,40 / 41,28
- tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- -0,45 / -0,49
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −2,7 % | −5,9 % | +3,3 pp | — |
| 3 luni | −13,1 % | −4,6 % | −8,5 pp | — |
| 6 luni | −13,0 % | +0,2 % | −13,3 pp | — |
| De la început de an | −2,1 % | +7,4 % | −9,5 pp | — |
| 1 an | +2,4 % | +8,2 % | −5,8 pp | +17,1 % |
| 3 ani | +16,5 % | +68,4 % | −52,0 pp | +69,3 % |
| 5 ani | −17,1 % | +56,5 % | −73,6 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q3 2026 · 30 sept. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 | Q3 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 11,2 mil | 10,8 mil | 11,1 mil | 11,3 mil | 13,9 mil | 11,3 mil | 11,9 mil | 12,3 mil |
| Amortizare și depreciere | 6,3 mil | 6,3 mil | 5,9 mil ≈ | 7,6 mil ≈ | 8,3 mil | 9,0 mil | 11,1 mil ≈ | 10,3 mil ≈ |
| Profit înainte de impozit | 34,7 mil | 29,9 mil | 41,5 mil | 43,1 mil | 19,1 mil | 25,9 mil | 32,6 mil | -12,0 mil |
| Impozit pe profit | 6,5 mil | 5,6 mil | 7,5 mil | 7,9 mil | 3,1 mil | 5,2 mil | 6,1 mil | -3,2 mil |
| Profit net | 28,2 mil | 24,2 mil | 34,0 mil | 35,3 mil | 16,0 mil | 20,8 mil | 26,5 mil | -8,8 mil |
| EPS diluat | 0,73 ≈ | 0,63 | 0,88 | 0,92 | 0,42 ≈ | 0,46 | 0,58 | -0,20 |
| Flux de numerar operațional | 46,4 mil | 39,6 mil | 32,3 mil ≈ | 52,4 mil ≈ | 38,1 mil | -56,8 mil | 135,1 mil ≈ | 66,1 mil ≈ |
| Dividende plătite | 11,1 mil | 11,3 mil | 11,5 mil ≈ | 11,4 mil ≈ | 11,8 mil | 14,7 mil | 14,5 mil ≈ | 14,4 mil ≈ |
| Răscumpărări de acțiuni | — | — | — | 8,8 mil ≈ | 2,1 mil | 16,1 mil | 11,1 mil ≈ | 11,9 mil ≈ |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 85 din propriul istoric de 40 trimestre (min 9,1, mediană 13,9, max 67,9; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | indisponibil | indisponibil | 32,4 mil | 36,2 mil | 38,3 mil | 46,9 mil | 45,8 mil | 47,1 mil |
| Venituri an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | +11,8 % | +5,7 % | +22,5 % | −2,4 % | +2,9 % |
| Profit net | 61,5 mil | 80,4 mil | 88,6 mil | 93,6 mil | 71,3 mil | 142,0 mil | 118,8 mil | 109,6 mil |
| Profit net an/an | +321,5 % | +30,8 % | +10,2 % | +5,7 % | −23,9 % | +99,3 % | −16,4 % | −7,8 % |
| EPS diluat | 1,95 | 2,55 | 2,85 | 3,01 | 2,18 | 3,72 | 3,08 | 2,85 |
| EPS diluat an/an | +267,9 % | +30,8 % | +11,8 % | +5,6 % | −27,6 % | +70,6 % | −17,2 % | −7,5 % |
| netă % | indisponibil | indisponibil | 273,5 % | 258,3 % | 186,1 % | 302,8 % | 259,5 % | 232,6 % |
| Flux de numerar liber | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 417,1 mil USD
- Datorie financiară
- 54,5 mil USD
- Datorie netă
- -362,5 mil USD
- Capitaluri proprii
- 1,4 mld USD
- Active totale
- 9,9 mld USD
- Datorie / capitaluri
- 0,04x
- Lichiditate curentă
- indisponibil
- ROE
- 8,1 %
- ROA
- 1,1 %
- Marja FCF
- indisponibil
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venit net din dobânzi | 192,9 mil | 187,1 mil | 266,8 mil | 362,0 mil | 345,4 mil | 348,5 mil | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
| Venit net din comisioane | 140,3 mil | 110,4 mil | 67,3 mil | 63,9 mil | 61,2 mil | 67,6 mil | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
| Cheltuieli fără dobânzi | 206,2 mil | 191,8 mil | 211,2 mil | 242,0 mil | 254,6 mil | 264,6 mil | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 109,4 mil | 115,0 mil | 86,2 mil | 175,6 mil | 145,2 mil | 133,6 mil | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
| Profit net | 88,6 mil | 93,6 mil | 71,3 mil | 142,0 mil | 118,8 mil | 109,6 mil | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
| EPS diluat | 2,85 | 3,01 | 2,18 | 3,72 | 3,08 | 2,85 | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
| Dividend pe acțiune | 0,80 | 0,87 | 0,94 | 1,04 | 1,12 | 1,20 | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 605,6 mil | 845,7 mil | 195,5 mil | 190,8 mil | 127,8 mil | 417,1 mil | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
| Credite | 4,4 mld | 4,5 mld | 7,2 mld | 7,6 mld | 7,7 mld | 7,3 mld | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
| Active totale | 6,7 mld | 7,2 mld | 9,6 mld | 10,0 mld | 9,8 mld | 9,9 mld | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
| Depozite | 5,7 mld | 6,2 mld | 7,9 mld | 8,2 mld | 8,2 mld | 8,3 mld | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | — | 39,5 mil | 53,9 mil | 54,2 mil | 54,5 mil | 54,5 mil | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
| Datorii totale | 5,8 mld | 6,4 mld | 8,5 mld | 8,7 mld | 8,5 mld | 8,5 mld | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
| Capital propriu | 820,7 mil † | 840,1 mil † | 1,1 mld † | 1,2 mld † | 1,3 mld † | 1,4 mld † | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
† capitalurile proprii ale acționarilor societății-mamă: în acești ani emitentul nu mai raportează totalul inclusiv interesele minoritare.
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dividende plătite | 24,8 mil | 26,9 mil | 30,4 mil | 39,6 mil | 42,9 mil | 46,1 mil | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | 19,5 mil | 36,4 mil | — | — | — | 15,2 mil | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Piață și evaluare
Indicatori bancari
32 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
Scor: 36 / 100
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
score < 40
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 1,6 mld USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
- Calitate16
- Creștere75
- Bilanț și datorie18
- Randamente74
- Evaluare36
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 5,37 – 50,79 USD.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- Venit rezidual31,77 – 33,17 (Mijloc 32,46)
- P/B justificat5,37 – 7,22 (Mijloc 6,16)
- Dividende actualizate (DDM)15,77 – 21,21 (Mijloc 18,09)
- Colegi: P/E13,79 – 15,58 (Mijloc 14,66)30 firme folosite · multiplul median 11,6x · quartile 10,9x – 12,3xASRV, BAC, CAC, CBU, CFBK, CFR, CHCO, COF, DCBG, FULT, FUNC, HAFC, HBAN, JPM, KEY, LCNB, MRBK, NBTB, NKSH, ONB, PNC, RF, SFST, SHBI, TBBK, USB, WAFD, WFC, WSFS, ZION
- Colegi: P/B36,02 – 50,79 (Mijloc 44,31)33 firme folosite · multiplul median 1,2x · quartile 1,0x – 1,4xASRV, BAC, BANC, C, CAC, CARE, CBU, CFBK, COF, DCBG, FHN, FULT, FUNC, HAFC, HBAN, KEY, LCNB, MRBK, NBTB, NKSH, ONB, PNC, PRK, RF, SFST, SHBI, SNUS-PH, UBS, USB, WAFD, WFC, WSFS, ZION
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Profil neatractiv · Scor 36/100
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROE · Calitate | 3,6 % | 3 (față de colegi) | 19 % |
| ROA · Calitate | 0,5 % | 5 (pe interval fix) | 7 % |
| Cost / venit · Calitate | 75,0 % | 0 (pe interval fix) | 12 % |
| Marja netă a dobânzii (NIM) · Calitate | 3,6 % | 86 (pe interval fix) | 7 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | 9,3 % | 78 (pe interval fix) | 10 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 7,1 % | 71 (pe interval fix) | 7 % |
| Rata creditelor neperformante · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Costul riscului · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Credite / depozite · Bilanț și datorie | 92,8 % | 18 (pe interval fix) | 5 % |
| P/B · Evaluare | 1,0x | 73 (față de colegi) | 12 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 29,5x | 0 (față de colegi) | 12 % |
| Randamentul dividendului · Randamente | 3,4 % | 74 (față de colegi) | 10 % |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțial18/100 · 1/3 factori cu valoare
- Creștere75/100 · 2/2 factori cu valoare
- Calitate16/100 · 4/4 factori cu valoare
- Randamente74/100 · 1/1 factori cu valoare
- Evaluare36/100 · 2/2 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
NATIONAL BANK HOLDINGS CORP (NBHC). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-09-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit net din dobânzi 348,5 mil USD în 2025; creștere an/an 2,9 %; marjă netă 110,1 %; ROE 3,6 %.
Intervalul de valoare estimat este 15,77–21,21 USD pe acțiune (mediana a 5 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 18,09 USD, prețul de 37,23 USD lasă un potențial de -51,4 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -105,8 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Scor olivLaw 36/100, încadrare metodologică: profil neatractiv (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: balance. Nu este o recomandare de investiții.
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Marja netă a dobânzii (NIM): 3,6 %
- CAGR EPS 3 ani: 9,3 %
- CAGR venituri 3 ani: 7,1 %
- P/B: 1,0x
- Randamentul dividendului: 3,4 %
Ce o infirmă
- ROE: 3,6 %
- ROA: 0,5 %
- Cost / venit: 75,0 %
- Credite / depozite: 92,8 %
- P/E (TTM): 29,5x
- Prețul este peste intervalul de valoare estimat
- Metodele de evaluare diverg
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Rata creditelor neperformante, Costul riscului.
Față de mediana verticalei
National Commercial Banks (SIC 6021) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| JPMJpmorgan Chase & Co | 895,8 mld | 14,1 | 18,0 % | 36,2 % | +2,8 % | +8 % / +116 % |
| BACBofA Finance LLC | 343,4 mld | 11,7 | 10,8 % | 26,8 % | +6,8 % | −7 % / +63 % |
| WFCWells Fargo & Company | 254,6 mld | 11,8 | 12,9 % | — | −1,6 % | −1 % / +90 % |
| CCitigroup Inc | 207,2 mld | 16,9 | 6,8 % | 16,8 % | +5,6 % | +14 % / +157 % |
| UBSUBS Group AG | 163,0 mld | 20,7 | 8,9 % | — | +7,0 % | +26 % / +73 % |
| COFCapital One Financial Corp | 122,6 mld | 11,9 | 9,7 % | 17,2 % | +36,6 % | −7 % / +83 % |
| USBUs Bancorp \de\ | 93,1 mld | 11,5 | 12,9 % | 27,6 % | +4,4 % | +22 % / +57 % |
| PNCPNC Financial Services Group, Inc. | 90,0 mld | 11,8 | 13,1 % | 31,1 % | +7,2 % | +19 % / +69 % |
| HBANHuntington Bancshares Incorporated | 31,5 mld | 12,6 | 9,1 % | 133,3 % | +6,4 % | −4 % / +39 % |
| RFRegions Financial Corporation | 24,2 mld | 11,5 | 11,9 % | — | +23,8 % | +12 % / +70 % |
| KEYKeyCorp | 22,1 mld | 11,3 | 11,2 % | 26,6 % | +62,7 % | +14 % / +69 % |
| FHNFirst Horizon Corp | 10,9 mld | 16,5 | 8,0 % | 23,4 % | +7,2 % | +3 % / +81 % |
| SNUS-PHSantander Holdings USA, Inc. | 10,8 mld | 6,1 | 10,8 % | — | indisponibil | indisponibil / indisponibil |
| CFRCullen/Frost Bankers, Inc. | 9,7 mld | 14,5 | 16,3 % | 29,5 % | +8,3 % | +27 % / +59 % |
| ONBOld National Bancorp | 9,5 mld | 10,2 | 11,5 % | — | +6,1 % | +15 % / +68 % |
| ZIONZions Bancorporation, National Association | 9,4 mld | 8,0 | 16,7 % | 167,6 % | +3,6 % | +22 % / +82 % |
| FULTFulton Financial Corp | 4,5 mld | 11,3 | 11,1 % | 137,0 % | −6,5 % | +31 % / +67 % |
| WSFSWsfs Financial Corporation | 4,0 mld | 12,4 | 12,4 % | — | +50,2 % | +42 % / +105 % |
| CBUCommunity Financial System, Inc. | 3,4 mld | 15,0 | 11,5 % | 26,6 % | +9,6 % | +14 % / +46 % |
| PRKPark National Corporation | 3,2 mld | 15,8 | 11,7 % | 25,7 % | +2,9 % | +17 % / +62 % |
| BANCBanc Of California, Inc. | 2,8 mld | — | -0,7 % | -1,4 % | −3,8 % | −3 % / +55 % |
| NBTBNbt Bancorp Inc | 2,8 mld | 13,0 | 11,4 % | 117,1 % | +10,4 % | +28 % / +49 % |
| WAFDWaFd, Inc. | 2,2 mld | 9,2 | 8,5 % | 810,8 % | +7,8 % | −7 % / +10 % |
| CHCOCity Holding Company | 2,0 mld | 15,5 | 16,6 % | 176,6 % | +3,2 % | +17 % / +48 % |
| TBBKThe Bancorp, Inc. | 1,9 mld | 8,4 | 33,0 % | 169,9 % | +20,8 % | −25 % / +22 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru NBHC din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 22,12 Randament total -38 % · Pe an -38 % | 39,05 Randament total 8 % · Pe an 8 % | 58,76 Randament total 62 % · Pe an 62 % |
| 3 ani | 22,62 Randament total -31 % · Pe an -12 % | 44,82 Randament total 32 % · Pe an 10 % | 73,88 Randament total 113 % · Pe an 29 % |
| 5 ani | 23,13 Randament total -24 % · Pe an -5 % | 51,45 Randament total 59 % · Pe an 10 % | 92,90 Randament total 177 % · Pe an 23 % |
- P/E la ieșire± 11,21
- Marja netă± 7,84
- Creșterea anuală a veniturilor± 6,28
- Diluare anuală± 0,66
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 05 aug. 2026; de atunci au apărut 10-Q (03 nov. 2026), 8-K (27 oct. 2026 · rezultate).
Pe scurt
NBHC este o holding bancară regională cu sediul în Colorado, care oferă servicii bancare comerciale și pentru consumatori prin NBH Bank și Bank of Jackson Hole Trust, în Colorado, Kansas, Missouri, Texas, Utah, Wyoming, New Mexico și Idaho. Pe fondul achiziției Vista din ianuarie 2026, activele au crescut la 12,6 miliarde USD la 30 iunie 2026 2, ceea ce face compania mai relevantă pentru investitorii care urmăresc consolidarea regională.
SWOT
Puncte tari
- Baza de depozite tranzacționale și costul moderat al depozitelor sunt punctele forte ale companiei 2.
- Capitalizarea este solidă, cu un ratio CET1 ridicat și capacitate de împrumut la FHLB și FRB 3.
- Prezența în piețe cu creștere demografică și rețeaua de sucursale oferă o bază pentru creșterea organică 1.
Puncte slabe
- Eficiența operațională a scăzut în 2026 din cauza costurilor de achiziție și restructurare, iar raportul de eficiență ajustat rămâne sub presiune 3.
- Rentabilitatea raportată a scăzut comparativ cu anul precedent, în parte din cauza costurilor de integrare 2.
- Expunerea la creditele imobiliare comerciale nelocuite de proprietar rămâne semnificativă 2.
Oportunități
- Dacă platforma 2UniFi atinge scara planificată, ar putea aduce venituri din comisioane și clienți noi din segmentul întreprinderilor mici 1.
- Achizițiile selective în Texas și în alte piețe atractive ar putea extinde baza de clienți 1.
- Creșterea cererii de credite comerciale, susținută de volume record de finanțare, ar putea sprijini veniturile din dobânzi 3.
Amenințări
- Concurența intensă pentru depozite ar putea presa marjele și costul fondurilor 1.
- Deteriorarea economiilor locale sau a valorilor imobiliare comerciale ar putea crește pierderile din credite 1.
- Reglementările și scrutinul sporit asupra instituțiilor financiare ar putea adăuga costuri de conformitate 1.
Riscuri
- Risc de creditridicat
Pierderile din credite ar putea crește dacă clienții întâmpină dificultăți financiare sau dacă valorile garanțiilor scad 1.
- Risc de dobândăridicat
Modificările ratelor dobânzii ar putea afecta venitul net din dobânzi și valoarea serviciilor ipotecare 1.
- Risc de integraremediu
Integrarea achiziției Vista ar putea întâmpina dificultăți operaționale și de sisteme, cu impact asupra eficienței 2.
- Risc de lichiditatemediu
Retragerea depozitelor ar putea reduce fondurile disponibile, iar accesul la finanțare externă ar putea fi restricționat 1.
- Risc operațional și digitalscăzut
Platforma 2UniFi ar putea necesita sisteme suplimentare pentru fraudă și securitate cibernetică 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă integrarea Vista și creșterea creditelor se mențin, scala mai mare ar putea îmbunătăți profitabilitatea în timp.
- Baza de depozite tranzacționale și costul moderat al depozitelor pot susține marje stabile dacă concurența se atenuează.
- Platforma 2UniFi ar putea deveni o sursă de venituri din comisioane, dacă atinge adoptarea preconizată.
Ce ar strica teza
- Dacă economiile regionale se deteriorează, pierderile din creditele imobiliare comerciale ar putea crește semnificativ.
- Integrarea achizițiilor ar putea genera costuri neprevăzute și ar putea reduce rentabilitatea pe termen scurt.
- Concurența pentru depozite ar putea comprima marja dobânzii nete mai rapid decât se așteaptă conducerea.
De urmărit
- Finalizarea conversiei sistemelor Vista și efectele asupra eficiențeiQ3 2026
- Evoluția marjei dobânzii nete și a costului depozitelorQ3 2026
- Nivelul pierderilor din credite și al creditelor comerciale nelocuite de proprietarnext 10-Q
- Progresul platformei 2UniFi și al cheltuielilor asociate2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 05 aug. 2026; de atunci au apărut 10-Q (03 nov. 2026), 8-K (27 oct. 2026 · rezultate).
Afacerea
NBHC este o companie holding bancară care a optat pentru statutul de holding financiar, înființată în Delaware în 2009 și cu sediul în Greenwood Village, Colorado 1. Activitatea se desfășoară prin filialele NBH Bank, BOJHT și 2UniFi, LLC, cu o rețea de peste 90 de sucursale la 31 decembrie 2025 1. Compania a crescut prin opt achiziții bancare și o achiziție non-bancară până la sfârșitul lui 2025 1.
Strategia combină creșterea organică, bazată pe relații cu clienții mici și mijlocii, cu achiziții selective de instituții financiare în piețe cu demografie atractivă 1. Compania urmărește și reducerea costurilor prin platforma centralizată de tehnologie bancară și prin consolidarea sucursalelor 1.
Segmente
Bancar comercial și pentru întreprinderi mici
Creditele comerciale și industriale, creditele imobiliare comerciale nelocuite de proprietar și creditele SBA formează nucleul portofoliului, care la 30 iunie 2026 cuprindea 57,3% împrumuturi comerciale 2. Compania este Preferred Lender al SBA, ceea ce accelerează aprobarea creditelor 1.
Piața în context
Compania operează în zone cu creștere demografică peste media națională, cum sunt Denver, Dallas și Austin, unde cota celor trei mari competitori combinată variază între 47% și 69% 1. Achiziția Vista a adăugat sucursale în Dallas-Ft. Worth, Austin și Lubbock, extinzând prezența în Texas 1. Dimensiunea pieței depinde de evoluția economiilor locale, de sectorul imobiliar comercial și de condițiile de finanțare din regiune.
Mediul de dobânzi ridicate și concurența intensă pentru depozite afectează marja dobânzii nete, care a fost de 3,94% în al doilea trimestru 2026 3. Compania notează că lichiditatea din sectorul financiar rămâne strânsă 1.
Tendințe
- Consolidarea regională prin achizițiimixt
Achiziția Vista a adăugat 2,2 miliarde USD depozite și a crescut activele la peste 12 miliarde USD, dar a generat și costuri de integrare semnificative 2. Dacă integrarea decurge fără probleme, scala ar putea sprijini eficiența.
- Creșterea creditelor comercialevânt din spate
Cererea de credite, cu fonduri de 926,9 milioane USD în trimestrul al doilea 2026, a fost record 3, iar creșterea creditelor ar putea continua dacă cererea de la clienți rămâne robustă.
- Presiunea asupra costului depozitelorvânt din față
Concurența pentru depozite și dobânzile ridicate pot comprima marjele; compania menționează concurența intensă ca provocare continuă 1.
- Sectorul imobiliar comercialvânt din față
Creditele imobiliare comerciale nelocuite de proprietar reprezintă o parte importantă a portofoliului, iar scăderea valorilor ar putea duce la pierderi mai mari 1.
Poziția concurențială
NBHC concurează cu bănci regionale și comunitare din piețele sale, cu un accent pe clienții mici și mijlocii. Compania notează concurența intensă pentru depozite și creditare în toate piețele sale 1.
Cota de piață a celor trei mari competitori combinată în marile zone urbane rămâne în general sub 70% 1, ceea ce lasă spațiu pentru băncile regionale de dimensiuni medii.
- Bănci regionale din Colorado și Kansas City
Concurenți direcți pe piețele de depozite din Denver și din zona Kansas City, unde NBHC este printre principalii competitori locali 1.
- Bănci comunitare din Texas
Concurează pentru clienții comerciali din Dallas-Ft. Worth, Austin și Lubbock, zone extinse prin achiziția Vista 1.
- Bănci din Utah și Idaho
Concurează în piețele din Salt Lake City și Boise City, unde NBHC are prezență 1.
- Bănci naționale cu rețele mari
Concurează prin scara lor și prin produse digitale, presiune pe care compania o menționează ca risc competitiv 1.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Depuneri SEC
- Raport trimestrial03 nov. 2026
- Raport curent03 nov. 2026Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport curent03 nov. 2026Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent27 oct. 2026Rezultate financiare · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent01 oct. 2026Depreciere materială · Alte evenimente
- Raport trimestrial05 aug. 2026
- Raport curent04 aug. 2026Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport curent27 iul. 2026Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent21 iul. 2026Rezultate financiare · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent12 mai 2026Schimbări în conducere · Vot al acționarilor · Situații financiare și anexe
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / National Bank Holdings Corporation · 24 feb. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / National Bank Holdings Corporation · 05 aug. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / National Bank Holdings Corporation · 21 iul. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.