olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
NiSource Inc. NI
Electric & Other Services Combined · SIC 4931 · Verticală: Electric & Other Services Combined (SIC 4931)
NiSource este un holding energetic reglementat, care deservește aproximativ 3,8 milioane de clienți în șase state prin divizii de gaze naturale și electricitate. Compania este în prezent în centrul atenției datorită proiectului său de centre de date cu Amazon, care ar putea schimba profilul de creștere al investițiilor sale.
Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea NiSource Inc. (NI) costa 44,44 USD (−1,88 % într-o zi), cu capitalizare 21,3 mld USD, P/E 22,7 pe un EPS diluat de 1,96 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 2,70 %, beta 0,33, interval pe 52 de săptămâni 39,00–49,08 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): venituri de 1,3 mld USD (+4,7 % an/an), profit net de 129,5 mil USD (+36,7 % an/an), EPS diluat 0,27 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 63,2
- puternic (55–70)
- Bollinger (20, 2)
- 40,38 – 45,90
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,74 · lățimea benzii 12,8 %
- SMA 50 / 200
- 41,53 / 44,91
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- 1,03 / 0,89
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +9,3 % | −5,9 % | +15,2 pp | — |
| 3 luni | +2,4 % | −4,6 % | +7,1 pp | — |
| 6 luni | −5,5 % | +0,2 % | −5,7 pp | — |
| De la început de an | +6,4 % | +7,4 % | −1,0 pp | — |
| 1 an | +3,7 % | +8,2 % | −4,5 pp | +5,0 % |
| 3 ani | +75,7 % | +68,4 % | +7,3 pp | +34,8 % |
| 5 ani | +75,6 % | +56,5 % | +19,0 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q3 2026 · 30 sept. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 | Q3 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 5,3 mld | 2,1 mld | 1,2 mld | 1,2 mld | 6,5 mld | 2,3 mld | 1,3 mld | 1,3 mld |
| Costul vânzărilor | 376,6 mil | 647,5 mil | 261,8 mil | 193,6 mil | 481,5 mil | 669,2 mil | 193,6 mil | 207,3 mil |
| Profit operațional | 416,8 mil | 759,4 mil | 262,9 mil | 297,5 mil | 515,5 mil | 819,2 mil | 228,1 mil | 340,3 mil |
| Amortizare și depreciere | 278,1 mil | 258,6 mil | 286,7 mil | 306,9 mil | 315,4 mil | 288,3 mil | 362,2 mil | 337,8 mil |
| Cheltuieli cu dobânzile | 137,0 mil | 132,8 mil | 139,1 mil | 179,8 mil | 187,3 mil | 191,6 mil | 199,2 mil | 210,5 mil |
| Impozit pe profit | 48,6 mil | 105,7 mil | 23,8 mil | 20,6 mil | 53,7 mil | 85,8 mil | 10,2 mil | 13,1 mil |
| Profit net | 223,9 mil | 474,8 mil | 102,2 mil | 94,7 mil | 257,8 mil | 507,1 mil | 45,5 mil | 129,5 mil |
| EPS diluat | 0,48 ≈ | 1,00 | 0,22 | 0,20 | 0,54 ≈ | 1,06 | 0,09 | 0,27 |
| Flux de numerar operațional | 539,8 mil | 686,4 mil | 495,4 mil ≈ | 467,9 mil ≈ | 712,6 mil | 442,3 mil | 680,4 mil ≈ | 546,8 mil ≈ |
| Investiții (capex) | 760,0 mil | 637,3 mil | 658,2 mil ≈ | 640,5 mil ≈ | 846,3 mil | 805,2 mil | 1,1 mld ≈ | 1,2 mld ≈ |
| Dividende plătite | 124,0 mil | 132,0 mil | 132,2 mil ≈ | 132,2 mil ≈ | 134,0 mil | 149,0 mil | 144,3 mil ≈ | 144,2 mil ≈ |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 55 din propriul istoric de 38 trimestre (min 15,9, mediană 21,8, max 96,0; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 5,0 mld | 5,1 mld | 4,5 mld | 4,7 mld | 5,7 mld | 5,3 mld | 5,3 mld | 6,5 mld |
| Venituri an/an | +2,4 % | +1,2 % | −11,5 % | +5,8 % | +21,3 % | −6,8 % | −1,2 % | +23,5 % |
| Profit net | -50,6 mil | 383,1 mil | -17,6 mil | 584,9 mil | 804,1 mil | 714,3 mil | 760,4 mil | 929,5 mil |
| Profit net an/an | −139,4 % | indisponibil | −104,6 % | indisponibil | +37,5 % | −11,2 % | +6,5 % | +22,2 % |
| EPS diluat | -0,18 | 0,87 | -0,19 | 1,27 | 1,70 | 1,48 | 1,62 | 1,95 |
| EPS diluat an/an | −146,2 % | indisponibil | −121,8 % | indisponibil | +33,9 % | −12,9 % | +9,5 % | +20,4 % |
| netă % | -1,0 % | 7,6 % | -0,4 % | 12,4 % | 14,0 % | 13,4 % | 14,4 % | 14,3 % |
| Flux de numerar liber | -1,3 mld | -219,1 mil | -654,1 mil | -620,1 mil | -793,7 mil | -710,7 mil | -832,5 mil | -420,0 mil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 110,1 mil USD
- Datorie financiară
- 736,0 mil USD
- Datorie netă
- 625,9 mil USD
- Capitaluri proprii
- 11,7 mld USD
- Active totale
- 35,9 mld USD
- Datorie / capitaluri
- 0,06x
- Lichiditate curentă
- 0,69x
- ROE
- 8,3 %
- ROA
- 2,7 %
- Marja FCF
- -6,4 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 4,5 mld | 4,7 mld | 5,7 mld | 5,3 mld | 5,3 mld | 6,5 mld | SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 1,1 mld | 1,4 mld | 2,1 mld | 1,5 mld | 1,1 mld | 1,6 mld | SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat |
| Profit brut | 3,4 mld ≈ | 3,3 mld ≈ | 3,6 mld ≈ | 3,8 mld ≈ | 4,2 mld ≈ | 4,9 mld ≈ | SEC (XBRL)· 11 feb. 2026derivat |
| Profit operațional | 550,8 mil | 1,0 mld | 1,3 mld | 1,3 mld | 1,5 mld | 1,8 mld | SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 725,9 mil | 748,4 mil | 820,8 mil | 908,2 mil | 1,0 mld | 1,2 mld | SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat |
| EBITDA | 1,3 mld ≈ | 1,8 mld ≈ | 2,1 mld ≈ | 2,2 mld ≈ | 2,5 mld ≈ | 3,0 mld ≈ | SEC (XBRL)· 11 feb. 2026derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 370,7 mil | 341,1 mil | 361,6 mil | 489,6 mil | 517,2 mil | 639,0 mil | SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat |
| Impozit pe profit | -17,1 mil | 117,8 mil | 164,6 mil | 139,5 mil | 158,1 mil | 203,8 mil | SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat |
| Profit net | -17,6 mil | 584,9 mil | 804,1 mil | 714,3 mil | 760,4 mil | 929,5 mil | SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat |
| EPS diluat | -0,19 | 1,27 | 1,70 | 1,48 | 1,62 | 1,95 | SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 384,3 mil | 417,3 mil | 442,7 mil | 447,9 mil | 456,0 mil | 474,5 mil | SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat |
| Dividend pe acțiune | 0,84 | 0,88 | 0,94 | 1,00 | 1,06 | 1,12 | SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Venituri − Costul vânzărilor; Profit operațional + Amortizare și depreciere.
- 2023
- 447,9 mil
- 2024
- 456,0 mil
- 2025
- 474,5 mil
SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 116,5 mil | 84,2 mil | 40,8 mil | 2,2 mld | 156,6 mil | 110,1 mil | SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat |
| Creanțe | 791,3 mil | 825,6 mil | 1,0 mld | 862,0 mil | 964,2 mil | 1,2 mld | SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat |
| Active curente | 1,7 mld | 1,9 mld | 2,6 mld | 4,5 mld | 2,1 mld | 2,4 mld | SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 16,6 mld | 17,9 mld | 19,8 mld | 22,3 mld | 25,5 mld | 28,7 mld | SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat |
| Fond comercial | 1,5 mld | 1,5 mld | 1,5 mld | 1,5 mld | 1,5 mld | 1,5 mld | SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 0 | 0 | — | — | — | — | SEC (XBRL)· 23 feb. 2022verificat |
| Active totale | 22,0 mld | 24,2 mld | 26,7 mld | 31,1 mld | 31,8 mld | 35,9 mld | SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 589,0 mil | 697,8 mil | 899,5 mil | 749,4 mil | 863,1 mil | 1,1 mld | SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | 503,0 mil | 560,0 mil | 1,8 mld | 3,0 mld | 604,6 mil | 736,0 mil | SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat |
| Datorii curente | 2,3 mld | 2,7 mld | 4,7 mld | 5,3 mld | 4,1 mld | 3,5 mld | SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat |
| Capital propriu | 5,8 mld | 7,3 mld | 7,9 mld | 10,1 mld | 10,7 mld | 11,7 mld | SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat |
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 1,1 mld | 1,2 mld | 1,4 mld | 1,9 mld | 1,8 mld | 2,4 mld | SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 1,8 mld | 1,8 mld | 2,2 mld | 2,6 mld | 2,6 mld | 2,8 mld | SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | -654,1 mil ≈ | -620,1 mil ≈ | -793,7 mil ≈ | -710,7 mil ≈ | -832,5 mil ≈ | -420,0 mil ≈ | SEC (XBRL)· 11 feb. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -879,1 mil | -2,2 mld | -2,6 mld | -3,6 mld | -3,2 mld | -4,5 mld | SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -247,7 mil | 956,3 mil | 1,1 mld | 3,8 mld | -651,0 mil | 2,1 mld | SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat |
| Dividende plătite | 321,6 mil | 345,2 mil | 381,5 mil | 413,5 mil | 481,0 mil | 530,4 mil | SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | 0 | — | — | — | — | — | SEC (XBRL)· 17 feb. 2021verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2023
- -710,7 mil ≈
- 2024
- -832,5 mil ≈
- 2025
- -420,0 mil ≈
SEC (XBRL)· 11 feb. 2026derivat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
3 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
Scor: 51 / 100
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 21,3 mld USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
- Randamente37
- Creștere54
- Bilanț și datorie56
- Evaluare55
- Calitate50
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 14,72 – 96,23 USD.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
- Dividende actualizate (DDM)14,72 – 19,79 (Mijloc 16,88)
- Colegi: EV/EBITDA78,07 – 96,23 (Mijloc 88,71)8 firme folosite · multiplul median 13,5x · quartile 11,9x – 14,6xAEE, CMS, DUK, EVRG, EXC, LNT, WEC, XEL
- Colegi: P/E37,10 – 41,87 (Mijloc 38,85)10 firme folosite · multiplul median 19,8x · quartile 19,0x – 21,4xAEE, CMS, DUK, ED, EVRG, EXC, LNT, PEG, WEC, XEL
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Profil neutru · Scor 51/100
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | 12,7 % | 100 (față de colegi) | 6 % |
| Marja netă · Calitate | 8,2 % | 0 (față de colegi) | 6 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 4,4 % | 64 (pe interval fix) | 6 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | 4,7 % | 47 (pe interval fix) | 9 % |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | 0,2x | 100 (față de colegi) | 13 % |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 2,4x | 26 (pe interval fix) | 11 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 0,5x | 0 (pe interval fix) | 4 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 22,7x | 18 (față de colegi) | 13 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | 6,9x | 100 (față de colegi) | 11 % |
| Randamentul dividendului · Randamente | 2,7 % | 18 (față de colegi) | 15 % |
| Rata de distribuire (EPS) · Randamente | 61,3 % | 81 (pe interval fix) | 6 % |
Grupele scorului
- Bilanț și datorie56/100 · 3/3 factori cu valoare
- Creștere54/100 · 2/2 factori cu valoare
- Calitate50/100 · 2/2 factori cu valoare
- Randamente37/100 · 2/2 factori cu valoare
- Evaluare55/100 · 2/2 factori cu valoare
Memo
NiSource Inc. (NI). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-09-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 6,5 mld USD în 2025; creștere an/an 23,5 %; marjă netă 8,2 %; ROE 10,1 %; datorie netă/EBITDA 0,2x.
Intervalul de valoare estimat este 37,10–41,87 USD pe acțiune (mediana a 3 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 38,85 USD, prețul de 44,44 USD lasă un potențial de -12,6 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -14,4 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Scor olivLaw 51/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Nu este o recomandare de investiții.
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- ROIC: 12,7 %
- Datorie netă / EBITDA: 0,2x
- EV/EBITDA: 6,9x
- Rata de distribuire (EPS): 61,3 %
Ce o infirmă
- Marja netă: 8,2 %
- Acoperirea dobânzilor: 2,4x
- Lichiditatea curentă: 0,5x
- P/E (TTM): 22,7x
- Randamentul dividendului: 2,7 %
- Prețul este peste intervalul de valoare estimat
- Metodele de evaluare diverg
Față de mediana verticalei
Electric & Other Services Combined (SIC 4931) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 11 firme
Doar firmele cu capitalizarea între 2,6 mld și 167,6 mld (de 8 ori mai mici sau mai mari decât compania); 6 din verticală au rămas în afară.
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| DUKDuke Energy CORP | 101,4 mld | 19,8 | 9,8 % | 15,8 % | +5,6 % | +5 % / +41 % |
| XELXcel Energy Inc | 51,6 mld | 18,7 | 11,4 % | — | +1,2 % | −2 % / +32 % |
| EXCExelon Corporation | 47,6 mld | 17,0 | 9,8 % | 11,2 % | +5,3 % | −1 % / +21 % |
| EDConsolidated Edison, Inc. | 45,1 mld | 19,6 | 9,1 % | 12,7 % | +10,9 % | +21 % / +35 % |
| WECWec Energy Group, Inc. | 38,9 mld | 21,5 | 12,5 % | 17,6 % | +14,0 % | +6 % / +41 % |
| PEGPublic Service Enterprise Group Incorporated | 36,4 mld | 18,2 | 11,8 % | 16,0 % | +18,3 % | −12 % / +17 % |
| PCGPg&E Corp | 35,5 mld | 9,5 | 9,7 % | 12,3 % | +2,1 % | −18 % / −23 % |
| AEEAmeren Corp | 31,2 mld | 19,8 | 12,1 % | 17,9 % | +15,4 % | +6 % / +45 % |
| CMSCms Energy Corp | 22,2 mld | 21,2 | 11,3 % | 11,6 % | +13,6 % | −6 % / +25 % |
| NINiSource Inc. | 21,3 mld | 22,7 | 10,1 % | 8,2 % | +23,5 % | +4 % / +76 % |
| EVRGEvergy, Inc. | 20,1 mld | 23,2 | 8,8 % | 14,6 % | +2,0 % | +13 % / +71 % |
| LNTAlliant Energy Corp | 19,0 mld | 23,0 | 11,3 % | 18,6 % | +9,6 % | +6 % / +45 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru NI din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 26,26 Randament total -39 % · Pe an -39 % | 46,42 Randament total 7 % · Pe an 7 % | 69,93 Randament total 61 % · Pe an 61 % |
| 3 ani | 25,41 Randament total -37 % · Pe an -14 % | 50,56 Randament total 23 % · Pe an 7 % | 83,64 Randament total 99 % · Pe an 26 % |
| 5 ani | 24,59 Randament total -34 % · Pe an -8 % | 55,07 Randament total 39 % · Pe an 7 % | 100,03 Randament total 146 % · Pe an 20 % |
- P/E la ieșire± 12,64
- Marja netă± 8,85
- Creșterea anuală a veniturilor± 7,27
- Diluare anuală± 0,74
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 05 aug. 2026; de atunci au apărut 8-K (28 oct. 2026 · rezultate), 10-Q (28 oct. 2026).
Pe scurt
NiSource este un holding energetic reglementat, care deservește aproximativ 3,8 milioane de clienți în șase state prin divizii de gaze naturale și electricitate. Compania este în prezent în centrul atenției datorită proiectului său de centre de date cu Amazon, care ar putea schimba profilul de creștere al investițiilor sale.
SWOT
Puncte tari
- Venituri din activități reglementate, cu baza de active în creștere și un plan de investiții clar pe mai mulți ani 13.
- Portofoliu de clienți ancorat în utilități de gaze și electricitate, cu servicii esențiale și cerere stabilă 1.
- Experiență în execuția unor contracte mari și în obținerea aprobărilor de reglementare pentru acorduri cu clienți din tehnologie 3.
Puncte slabe
- Dependența de aprobările autorităților de reglementare poate întârzia recuperarea costurilor 1.
- Îndatorarea substanțială limitează flexibilitatea financiară, iar scăderea ratingurilor de credit ar putea crește costurile 1.
- Concentrarea contractelor de centre de date pe un singur client major crește riscul de dependență 1.
Oportunități
- Cererea din partea centrelor de date din nordul Indianei ar putea extinde baza de active și veniturile 13.
- Investițiile în modernizarea infrastructurii ar putea reduce pierderile și îmbunătăți siguranța sistemului 1.
- Dacă noile acorduri cu clienți mari sunt replicate, compania ar putea diversifica sursele de creștere 3.
Amenințări
- Scăderea cererii de gaze din cauza eficienței energetice și a electrificării ar putea afecta investițiile 1.
- Întârzierile sau depășirile de cost la construcția generatoarelor ar putea reduce randamentele contractelor 1.
- Schimbările legislative și presiunea activiștilor ar putea influența costurile și reputația companiei 1.
Riscuri
- Execuția proiectelor pentru centrele de dateridicat
Întârzieri sau depășiri de cost ar putea reduce randamentul contractului ADS și ar putea cere finanțare suplimentară 1.
- Concentrarea cliențilorridicat
Parteneriatul cu un singur client mare expune compania la riscul de concentrare și la dependența de o contrapartidă 1.
- Aprobări de reglementaremediu
Lipsa aprobărilor din partea autorităților de reglementare ar putea întârzia proiecte și recuperarea costurilor 13.
- Costuri de mediu și de conformitatemediu
Costurile de conformitate cu normele de mediu și schimbările de reglementare ar putea fi semnificative și nu întotdeauna recuperabile 1.
- Îndatorare și rating de creditmediu
Datoria semnificativă și o eventuală scădere a ratingului ar putea crește costul finanțării 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Planul de creștere a EPS și a bazei de active, reafirmat în a doua trimestrial 2026, oferă o perspectivă clară pe mai mulți ani 3.
- Dacă proiectele pentru centrele de date se realizează la timp, ar putea adăuga venituri stabile din contracte pe termen lung 1.
- Baza de clienți reglementați oferă un flux de venituri previzibil, iar aprobarea unor cazuri tarifare susține stabilitatea 1.
Ce ar strica teza
- Concentrarea pe contractele cu centrele de date ar putea expune compania la întârzieri, depășiri de cost și riscuri de finanțare 1.
- Cererea de gaze ar putea scădea pe termen lung din cauza eficienței energetice și a alternativelor electrice 1.
- Îndatorarea și nevoia de finanțare externă ar putea limita flexibilitatea companiei dacă piețele devin mai scumpe 1.
De urmărit
- Aprobarea finală a contractelor și a generatoarelor de către IURC2026
- Evoluția ordinelor de urgență pentru centrala R.M. SchahferQ3 2026
- Progresul construcției centralei CCGT și al sistemului BESS2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 05 aug. 2026; de atunci au apărut 8-K (28 oct. 2026 · rezultate), 10-Q (28 oct. 2026).
Afacerea
NiSource Inc. este un holding energetic sub incidența Public Utility Holding Company Act of 2005, ai cărui subsidiari principali sunt companii de utilități de gaze naturale și electricitate pe deplin reglementate 1. Activitatea sa principală este adusă de operațiunile rate-regulated, din care compania derivă practic toate veniturile și câștigurile 1. Strategia ei pune accent pe siguranță, fiabilitate și investiții în infrastructură, iar în 2025 a intrat în contractul ADS, prin care NIPSCO furnizează energie unui centru de date 1.
Compania și-a schimbat numele din NIPSCO Industries în NiSource în 1999 și are două segmente raportabile: Columbia Operations și NIPSCO Operations 1. Întreprinderea centrală, care cuprinde activitățile corporative, dobânda pentru datoria holdingului și costurile nealocate, este tratată separat 1. Compania urmărește totodată un model de transparență al rezultatelor pe bază de ajustări non-GAAP 3.
Planul de capital 2026-2030 de 28,6 miliarde USD combină investițiile de bază cu infrastructura strategică pentru centrele de date și arată direcția de creștere a companiei 3. Dacă ritmul de execuție și aprobările de reglementare se mențin, obiectivele privind baza de active ar putea susține creșterea anunțată 3.
Segmente
Columbia Operations
Segmentul Columbia furnizează gaze naturale rezidenților, comercialilor și industriilor din Ohio, Pennsylvania, Virginia, Kentucky și Maryland, cu aproximativ 2,4 milioane de clienți 1. Clienții pot cumpăra gazul direct de la producători, ceea ce face piața competitivă, iar consumul este sezonier, concentrat în perioada de încălzire 1.
NIPSCO Operations
NIPSCO deservește aproximativ 0,9 milioane de clienți de gaze în nordul Indianei și aproximativ 0,5 milioane de clienți de electricitate, cu o capacitate totală de generare de 3.967 MW 1. Compania operează și contractele pentru centrele de date, inclusiv contractul ADS, care prevede o capacitate de 2.400 MW până la sfârșitul lui 2032 1.
Piața în context
NiSource operează în piețe reglementate, unde tarifele sunt aprobate de autoritățile statale și federale, iar clienții au acces limitat la furnizori alternativi în zonele de electricitate 1. Cererea de gaze este influențată de vreme și de eficiența energetică, iar cererea din partea centrelor de date a devenit o nouă dimensiune a pieței 1.
Cererea din partea marilor consumatori, în special a centrelor de date, creează oportunități, dar și riscuri de execuție și finanțare pentru utilitățile din nordul Indianei 12. Autoritățile de reglementare rămân un factor decisiv pentru recuperarea investițiilor 1.
Tendințe
- Cererea din partea centrelor de datemixt
Centrele de date din nordul Indianei aduc creștere, prin contracte ca cel cu ADS, dar presupun investiții mari și riscuri de execuție 12.
- Tranziția energeticămixt
Retragerea centralelor pe cărbune și înlocuirea lor cu gaze și regenerabile sunt reglate de ordine de urgență și planuri de resurse, ceea ce creează incertitudine asupra calendarului 12.
- Reglementarea tarifelorvânt din spate
Cazurile tarifare recente aprobate în mai multe state susțin venituri stabile, dar depind de aprobările autorităților 1.
- Trecerea la electrificarevânt din față
Pompele de căldură și alte alternative la încălzirea cu gaze ar putea reduce cererea pe termen lung pentru gazele naturale 1.
Poziția concurențială
În zonele de gaze, NiSource concurează cu alți furnizori de gaze, cu utilități electrice și cu alte combustibili, cum ar fi propanul și motorina 1. În nordul Indianei, concurența vine și din autogenerare de către clienții industriali mari 1.
Pentru contractele cu centrele de date, compania se compară cu alte utilități și surse de energie din SUA și din străinătate, factorii de decizie fiind accesul la terenuri, permisele și capacitatea de livrare rapidă a energiei 1.
- Alte utilități electrice din zonă
Utilități electrice investor-owned, municipale și cooperative care concurează în zonele de servicii ale NiSource 1.
- Furnizori de gaze și conducte interstatale
Alți operatori de conducte intra- și interstatale care pot oferi gaze naturale direct consumatorilor 1.
- Furnizori de propan și motorină
Combustibili alternativi care concurează cu gazele naturale pentru încălzire 1.
- Alte utilități din alte state pentru centrele de date
Utilități și furnizori de energie din SUA și din străinătate care concurează pentru proiecte de centre de date 1.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Depuneri SEC
- Raport trimestrial28 oct. 2026
- Raport curent28 oct. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent16 oct. 2026Obligație financiară nouă · Situații financiare și anexe
- Raport curent18 aug. 2026Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial05 aug. 2026
- Raport curent05 aug. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent18 mai 2026Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport curent12 mai 2026Vot al acționarilor · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial06 mai 2026
- Raport curent06 mai 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / NiSource Inc. · 11 feb. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / NiSource Inc. · 05 aug. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / NiSource Inc. · 05 aug. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.