olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Philip Morris International Inc. PM
Cigarettes · SIC 2111 · Verticală: Cigarettes (SIC 2111)
Philip Morris International este o companie internațională de bunuri de consum care își propune să depășească dependența de țigări printr-un portofoliu de produse fără ardere, în special IQOS, ZYN și VEEV. În anul fiscal 2025 cifra de afaceri nete a fost de 40,6 miliarde USD, iar în primele nouă luni ale anului 2026 a ajuns la 32,8 miliarde USD.
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Philip Morris International Inc. (PM) costa 201,50 USD (−4,63 % într-o zi), cu capitalizare 314,1 mld USD, P/E 29,4 pe un EPS diluat de 6,85 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 2,98 %, beta 0,04, interval pe 52 de săptămâni 147,81–211,28 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): venituri de 11,4 mld USD (+5,5 % an/an), profit net de 3,3 mld USD (−4,7 % an/an), EPS diluat 2,12 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 50,4
- neutru
- Bollinger (20, 2)
- 195,77 – 210,86
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,38 · lățimea benzii 7,4 %
- SMA 50 / 200
- 195,37 / 182,62
- tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- 3,39 / 3,38
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +5,8 % | −5,9 % | +11,8 pp | — |
| 3 luni | +7,2 % | −4,6 % | +11,8 pp | — |
| 6 luni | +17,8 % | +0,2 % | +17,5 pp | — |
| De la început de an | +25,6 % | +7,4 % | +18,2 pp | — |
| 1 an | +35,8 % | +8,2 % | +27,6 pp | −35,5 % |
| 3 ani | +121,5 % | +68,4 % | +53,1 pp | −27,7 % |
| 5 ani | +113,7 % | +56,5 % | +57,1 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q3 2026 · 30 sept. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 | Q3 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 9,7 mld | 9,3 mld | 10,1 mld | 10,8 mld | 10,4 mld | 10,1 mld | 11,2 mld | 11,4 mld |
| Costul vânzărilor | 3,4 mld | 3,0 mld | 3,3 mld | 3,5 mld | 3,6 mld | 3,2 mld | 3,5 mld | 3,6 mld |
| Profit brut | 6,3 mld | 6,3 mld | 6,9 mld | 7,4 mld | 6,8 mld | 6,9 mld | 7,7 mld | 7,9 mld |
| Profit operațional | 3,3 mld | 3,5 mld | 3,7 mld | 4,3 mld | 3,4 mld | 3,9 mld | 4,5 mld | 4,9 mld |
| Amortizare și depreciere | 477,0 mil | 480,0 mil | 490,0 mil | 505,0 mil | 521,0 mil | 510,0 mil | 513,0 mil | 511,0 mil |
| Profit înainte de impozit | 2,9 mld | 3,3 mld | 3,4 mld | 4,0 mld | 3,1 mld | 3,7 mld | 4,3 mld | 4,6 mld |
| Impozit pe profit | 872,0 mil | 659,0 mil | 652,0 mil | 751,0 mil | 675,0 mil | 676,0 mil | 955,0 mil | 986,0 mil |
| Profit net | -579,0 mil | 2,7 mld | 3,0 mld | 3,5 mld | 2,1 mld | 2,4 mld | 2,8 mld | 3,3 mld |
| EPS diluat | -0,37 ≈ | 1,72 | 1,95 | 2,23 | 1,37 ≈ | 1,56 | 1,80 | 2,12 |
| Flux de numerar operațional | 4,0 mld | -350,0 mil | 3,4 mld ≈ | 4,5 mld ≈ | 4,7 mld | -399,0 mil | 5,5 mld ≈ | 5,4 mld ≈ |
| Investiții (capex) | 278,0 mil | 404,0 mil | 356,0 mil ≈ | 365,0 mil ≈ | 444,0 mil | 353,0 mil | 380,0 mil ≈ | 382,0 mil ≈ |
| Dividende plătite | 2,1 mld | 2,1 mld | 2,1 mld ≈ | 2,1 mld ≈ | 2,3 mld | 2,3 mld | 2,3 mld ≈ | 2,3 mld ≈ |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 95 din propriul istoric de 44 trimestre (min 13,1, mediană 18,8, max 34,6; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 29,6 mld | 29,8 mld | 28,7 mld | 31,4 mld | 31,8 mld | 35,2 mld | 37,9 mld | 40,6 mld |
| Venituri an/an | +3,1 % | +0,6 % | −3,7 % | +9,4 % | +1,1 % | +10,7 % | +7,7 % | +7,3 % |
| Profit net | 7,9 mld | 7,2 mld | 8,1 mld | 9,1 mld | 9,0 mld | 7,8 mld | 7,1 mld | 11,3 mld |
| Profit net an/an | +31,1 % | −9,2 % | +12,1 % | +13,1 % | −0,7 % | −13,6 % | −9,7 % | +60,8 % |
| EPS diluat | 5,08 | 4,61 | 5,16 | 5,83 | 5,81 | 5,02 | 4,52 | 7,26 |
| EPS diluat an/an | +30,9 % | −9,3 % | +11,9 % | +13,0 % | −0,3 % | −13,6 % | −10,0 % | +60,6 % |
| netă % | 26,7 % | 24,1 % | 28,1 % | 29,0 % | 28,5 % | 22,2 % | 18,6 % | 27,9 % |
| Flux de numerar liber | 8,0 mld | 9,2 mld | 9,2 mld | 11,2 mld | 9,7 mld | 7,9 mld | 10,8 mld | 10,7 mld |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 4,9 mld USD
- Datorie financiară
- 168,0 mil USD
- Datorie netă
- -4,7 mld USD
- Capitaluri proprii
- -8,0 mld USD
- Active totale
- 69,2 mld USD
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- 0,96x
- ROE
- indisponibil
- ROA
- 17,3 %
- Marja FCF
- 26,2 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 28,7 mld | 31,4 mld | 31,8 mld | 35,2 mld | 37,9 mld | 40,6 mld | SEC (XBRL)· 06 feb. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 9,6 mld | 10,0 mld | 11,4 mld | 12,9 mld | 13,3 mld | 13,4 mld | SEC (XBRL)· 06 feb. 2026verificat |
| Profit brut | 19,1 mld | 21,4 mld | 20,4 mld | 22,3 mld | 24,5 mld | 27,3 mld | SEC (XBRL)· 06 feb. 2026verificat |
| Cercetare și dezvoltare | 495,0 mil | 617,0 mil | 642,0 mil | 709,0 mil | 759,0 mil | 756,0 mil | SEC (XBRL)· 06 feb. 2026verificat |
| Profit operațional | 11,7 mld | 13,0 mld | 12,2 mld | 11,6 mld | 13,4 mld | 14,9 mld | SEC (XBRL)· 06 feb. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 981,0 mil | 998,0 mil | 1,1 mld | 1,4 mld | 1,8 mld | 2,0 mld | SEC (XBRL)· 06 feb. 2026verificat |
| EBITDA | 12,6 mld ≈ | 14,0 mld ≈ | 13,3 mld ≈ | 13,0 mld ≈ | 15,2 mld ≈ | 16,9 mld ≈ | SEC (XBRL)· 06 feb. 2026derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 728,0 mil | 737,0 mil | 768,0 mil | 1,5 mld | 1,8 mld | 1,6 mld | SEC (XBRL)· 06 feb. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 11,0 mld | 12,2 mld | 11,6 mld | 10,5 mld | 12,2 mld | 13,9 mld | SEC (XBRL)· 06 feb. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 2,4 mld | 2,7 mld | 2,2 mld | 2,3 mld | 3,0 mld | 2,7 mld | SEC (XBRL)· 06 feb. 2026verificat |
| Profit net | 8,1 mld | 9,1 mld | 9,0 mld | 7,8 mld | 7,1 mld | 11,3 mld | SEC (XBRL)· 06 feb. 2026verificat |
| EPS diluat | 5,16 | 5,83 | 5,81 | 5,02 | 4,52 | 7,26 | SEC (XBRL)· 06 feb. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 1,6 mld | 1,6 mld | 1,6 mld | 1,6 mld | 1,6 mld | 1,6 mld | SEC (XBRL)· 06 feb. 2026verificat |
| Dividend pe acțiune | 4,74 | 4,90 | 5,04 | 5,14 | 5,30 | 5,64 | SEC (XBRL)· 06 feb. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
- 2023
- 1,6 mld
- 2024
- 1,6 mld
- 2025
- 1,6 mld
SEC (XBRL)· 06 feb. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 7,3 mld | 4,5 mld | 3,2 mld | 3,1 mld | 4,2 mld | 4,9 mld | SEC (XBRL)· 06 feb. 2026verificat |
| Creanțe | 2,9 mld | 3,1 mld | 3,9 mld | 3,5 mld | 3,8 mld | 4,6 mld | SEC (XBRL)· 06 feb. 2026verificat |
| Stocuri | 9,6 mld | 8,7 mld | 9,9 mld | 10,8 mld | 9,5 mld | 11,5 mld | SEC (XBRL)· 06 feb. 2026verificat |
| Active curente | 21,5 mld | 17,7 mld | 19,6 mld | 19,8 mld | 20,2 mld | 24,4 mld | SEC (XBRL)· 06 feb. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 6,4 mld | — | — | — | — | — | SEC (XBRL)· 09 feb. 2021verificat |
| Fond comercial | 6,0 mld | 6,7 mld | 19,7 mld | 16,8 mld | 16,6 mld | 17,3 mld | SEC (XBRL)· 06 feb. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 2,0 mld | 2,8 mld | 6,7 mld | 9,9 mld | 11,3 mld | 10,9 mld | SEC (XBRL)· 06 feb. 2026verificat |
| Active totale | 44,8 mld | 41,3 mld | 61,7 mld | 65,3 mld | 61,8 mld | 69,2 mld | SEC (XBRL)· 06 feb. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 2,8 mld | 3,3 mld | 4,1 mld | 4,1 mld | 4,0 mld | 4,4 mld | SEC (XBRL)· 06 feb. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | 244,0 mil | 225,0 mil | 5,6 mld | 2,0 mld | 137,0 mil | 168,0 mil | SEC (XBRL)· 06 feb. 2026verificat |
| Datorii curente | 19,6 mld | 19,3 mld | 27,3 mld | 26,4 mld | 22,9 mld | 25,4 mld | SEC (XBRL)· 06 feb. 2026verificat |
| Datorii totale | 55,4 mld | 49,5 mld | 68,0 mld | 74,8 mld | 71,7 mld | 77,2 mld | SEC (XBRL)· 06 feb. 2026verificat |
| Capital propriu | -10,6 mld | -8,2 mld | -6,3 mld | -9,4 mld | -9,9 mld | -8,0 mld | SEC (XBRL)· 06 feb. 2026verificat |
- 2023
- 9,9 mld
- 2024
- 11,3 mld
- 2025
- 10,9 mld
SEC (XBRL)· 06 feb. 2026verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 9,8 mld | 12,0 mld | 10,8 mld | 9,2 mld | 12,2 mld | 12,2 mld | SEC (XBRL)· 06 feb. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 602,0 mil | 748,0 mil | 1,1 mld | 1,3 mld | 1,4 mld | 1,6 mld | SEC (XBRL)· 06 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 9,2 mld ≈ | 11,2 mld ≈ | 9,7 mld ≈ | 7,9 mld ≈ | 10,8 mld ≈ | 10,7 mld ≈ | SEC (XBRL)· 06 feb. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -1,2 mld | -2,4 mld | -15,7 mld | -3,6 mld | -1,1 mld | -4,0 mld | SEC (XBRL)· 06 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -8,5 mld | -12,0 mld | 3,8 mld | -5,6 mld | -9,5 mld | -8,1 mld | SEC (XBRL)· 06 feb. 2026verificat |
| Dividende plătite | 7,4 mld | 7,6 mld | 7,8 mld | 8,0 mld | 8,2 mld | 8,6 mld | SEC (XBRL)· 06 feb. 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | 0 | 775,0 mil | 209,0 mil | 0 | 0 | — | SEC (XBRL)· 06 feb. 2025verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
Scor: 54 / 100
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 314,1 mld USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
- Calitate80
- Creștere61
- Bilanț și datorie84
- Randamente55
- Evaluare16
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 74,12 – 212,02 USD.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)140,09 – 212,02 (Mijloc 168,14)WACC 9,3 % · FCFF de pornire 14,8 mld USD · ponderea valorii terminale în EV 73 %Sensibilitatea WACC × g dă limitele metodei; nu sunt probabilități.DCF invers: creșterea de pornire implicită de preț (scade liniar spre creșterea terminală, restul ipotezelor fixe): 17,1 %
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · colegi insuficienți
- Colegi: P/Eindisponibil · colegi insuficienți
- Dividende actualizate (DDM)74,12 – 99,67 (Mijloc 85,01)
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Profil neutru · Scor 54/100
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | 24,8 % | 60 (față de colegi) | 7 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | 126,9 % | 100 (pe interval fix) | 7 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 8,6 % | 71 (pe interval fix) | 9 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | 7,7 % | 51 (pe interval fix) | 9 % |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | -0,2x | 100 (pe interval fix) | 12 % |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 10,5x | 100 (pe interval fix) | 7 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 1,0x | 19 (pe interval fix) | 5 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 29,4x | 3 (pe interval fix) | 12 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | 16,6x | 0 (pe interval fix) | 12 % |
| Randament FCF · Evaluare | 4,3 % | 54 (pe interval fix) | 9 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 2,9 % | 42 (pe interval fix) | 7 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | 67,7 % | 75 (pe interval fix) | 5 % |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie84/100 · 3/3 factori cu valoare
- Creștere61/100 · 2/2 factori cu valoare
- Calitate80/100 · 2/3 factori cu valoare
- Randamente55/100 · 2/2 factori cu valoare
- Evaluare16/100 · 3/3 factori cu valoare
Memo
Philip Morris International Inc. (PM). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-09-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 40,6 mld USD în 2025; creștere an/an 7,3 %; marjă netă 24,8 %; datorie netă/EBITDA -0,2x.
Intervalul de valoare estimat este 107,10–155,85 USD pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 126,58 USD, prețul de 201,50 USD lasă un potențial de -37,2 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -59,2 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Scor olivLaw 54/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Nu este o recomandare de investiții.
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Conversia profitului în FCF: 126,9 %
- CAGR venituri 3 ani: 8,6 %
- Datorie netă / EBITDA: -0,2x
- Acoperirea dobânzilor: 10,5x
- Rata de distribuire (FCF): 67,7 %
Ce o infirmă
- Lichiditatea curentă: 1,0x
- P/E (TTM): 29,4x
- EV/EBITDA: 16,6x
- Prețul este peste intervalul de valoare estimat
- Metodele de evaluare diverg
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC.
Față de mediana verticalei
Cigarettes (SIC 2111) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 5 firme
Banda de mărime nu s-a aplicat: ar fi rămas prea puține firme; verticala conține și firme mult mai mici sau mai mari.
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| PMPhilip Morris International Inc. | 314,1 mld | 29,4 | — | 24,8 % | +7,3 % | +36 % / +122 % |
| MOAltria Group, Inc. | 129,0 mld | 16,0 | — | 34,5 % | −3,1 % | +31 % / +85 % |
| RLXRLX Technology Inc. | 2,5 mld | 16,2 | 6,0 % | 23,3 % | +50,3 % | −35 % / −28 % |
| ISPRIspire Technology Inc. | 82,6 mil | — | — | -34,6 % | −24,7 % | −41 % / −86 % |
| XXII22nd Century Group, Inc. | 1,4 mil | — | -32,4 % | -27,0 % | −27,9 % | −99 % / −100 % |
| BTIBritish American Tobacco p.l.c. | — | — | 16,5 % | 30,3 % | −1,0 % | +8 % / +98 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru PM din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 124,27 Randament total -36 % · Pe an -36 % | 219,29 Randament total 12 % · Pe an 12 % | 329,75 Randament total 68 % · Pe an 68 % |
| 3 ani | 130,68 Randament total -28 % · Pe an -10 % | 258,49 Randament total 39 % · Pe an 12 % | 425,32 Randament total 124 % · Pe an 31 % |
| 5 ani | 137,42 Randament total -19 % · Pe an -4 % | 304,70 Randament total 70 % · Pe an 11 % | 548,59 Randament total 198 % · Pe an 24 % |
- P/E la ieșire± 64,62
- Marja netă± 45,24
- Creșterea anuală a veniturilor± 35,74
- Diluare anuală± 3,80
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Philip Morris International este o companie internațională de bunuri de consum care își propune să depășească dependența de țigări printr-un portofoliu de produse fără ardere, în special IQOS, ZYN și VEEV. În anul fiscal 2025 cifra de afaceri nete a fost de 40,6 miliarde USD 1, iar în primele nouă luni ale anului 2026 a ajuns la 32,8 miliarde USD 2.
SWOT
Puncte tari
- Poziție de lider în produsele fără fum, cu brandurile IQOS, ZYN și VEEV și cu o prezență largă pe piețele internaționale.
- Marlboro este cea mai vândută țigaretă internațională și susține profitabilitatea afacerii cu țigarete.
- Compania a demonstrat creșterea prețurilor și a profitabilității operaționale în perioadele recente.
Puncte slabe
- Dependența de volumele de țigarete, care scad în multe piețe, rămâne o vulnerabilitate structurală.
- Produsele fără fum au o cerere mai greu de prevăzut decât țigaretele, ceea ce face rezultatele mai volatile.
- Depreciările și pierderile din investiții, precum cea legată de RBH, afectează periodic rezultatele raportate.
Oportunități
- Extinderea IQOS și ZYN în noi piețe ar putea accelera creșterea produselor fără fum.
- Dezvoltarea categoriei de nicotină orală în SUA ar putea aduce noi surse de venit.
- Unitatea de wellness Aspeya ar putea deschide, pe termen lung, domenii noi în afara sectorului tutunului.
Amenințări
- Reglementările mai stricte privind produsele fără fum ar putea limita comercializarea și comunicarea acestora.
- Comerțul ilicit și contrafacerea ar putea reduce vânzările legale de țigarete.
- Concurenții care nu respectă regulile ar putea crea un mediu competitiv inechitabil.
Riscuri
- Reglementare restrictivăridicat
Interdicțiile sau restricțiile privind produsele fără fum ar putea afecta grav strategia de creștere a companiei.
- Declinul consumului de țigaretemediu
Scăderea consumului în multe piețe ar putea reduce veniturile și fluxurile de numerar din afacerea principală.
- Litigii și sume de decontaremediu
Procesele din Canada și alte litigii ar putea genera depreciări sau cheltuieli suplimentare semnificative.
- Risc valutarscăzut
Variațiile cursurilor de schimb ar putea afecta rezultatele raportate, așa cum s-a observat în ultimele trimestre.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă produsele fără fum continuă să crească în volum și în cotă de piață, compania ar putea reduce dependența de țigarete.
- Puterea de preț în țigarete a susținut marjele, iar acest lucru ar putea finanța investițiile în noile categorii.
- Prezența în multe piețe și brandurile puternice ar putea sprijini creșterea pe termen lung.
Ce ar strica teza
- Dacă reglementările se înăspresc, creșterea produselor fără fum ar putea încetini considerabil.
- Scăderea continuă a consumului de țigarete ar putea erodea veniturile principale mai repede decât se așteaptă.
- Creșterea cheltuielilor comerciale în SUA ar putea diminua profitabilitatea segmentului dacă cota de piață nu se consolidează.
De urmărit
- Evoluția volumelor HTU și ZYN în SUAQ4 2026
- Rezultatele primului trimestru cu noile segmente raportateQ1 2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Compania, înregistrată în Virginia și listată la New York Stock Exchange, vinde în principal țigarete și produse fără ardere, inclusiv produse încălzite, plicuri cu nicotină și produse e-vapor 1. Marlboro este cea mai vândută țigaretă internațională din lume și a reprezentat aproximativ 43% din volumul de livrare de țigarete în 2025 1. Din 2008 compania a investit peste 16 miliarde USD în produse fără fum, iar în noiembrie 2022 a achiziționat Swedish Match, cu brandurile IQOS și ZYN 1.
Începând cu 1 ianuarie 2026, compania operează cu două unități principale, International și U.S., iar cele patru segmente geografice au fost înlocuite cu trei segmente noi: International Smoke-Free, International Combustibles și U.S. 2. Produsele fără fum au reprezentat peste 40% din cifra de afaceri din trimestrul al treilea 2026 3.
Compania are și o unitate de wellness, Aspeya, care se concentrează în principal pe produse orale pentru consumatori, însă veniturile din cannabinoizi sunt așteptate să fie nesemnificative pe termen scurt și mediu 1.
Piața în context
Tendințe
- Trecerea fumătorilor la produse fără fumvânt din spate
Dacă fumătorii adulți continuă să treacă la produse fără ardere, creșterea volumelor ar putea compensa declinul țigaretelor pe termen lung.
- Reglementare mai strictăvânt din față
Restricțiile privind publicitatea, aromele, ambalajele și accesul la produse ar putea limita comercializarea produselor fără fum și a țigaretelor.
- Creșterea prețurilor țigaretelormixt
Prețurile mai mari la țigarete au susținut veniturile în trimestrul al treilea 2026, dar pot accelera trecerea consumatorilor la produse mai ieftine.
- Cerere crescută pentru nicotină orală în SUAmixt
Creșterea categoriei de plicuri cu nicotină din SUA oferă oportunități, dar concurența și cheltuielile comerciale ridicate pot reduce marjele.
Poziția concurențială
Compania activează într-un mediu foarte competitiv, unde se concurează pe calitatea produselor, recunoașterea brandului, inovație, preț și marketing 1. Concurenții includ Altria Group, British American Tobacco, Japan Tobacco și Imperial Brands, precum și noi intrați pe piață și companii de stat din unele țări 1.
Unii concurenți pot avea obiective diferite de profit și reglementare, iar unii pot fi mai puțin expuși riscului valutar; piața are și produse care ocolesc reglementările existente 1.
- Altria Group, Inc.MO
Concurent direct în SUA, menționat ca fost partener în distribuția IQOS.
- British American Tobacco plc
Concurent global în țigarete și produse fără ardere, cu listare principală în afara SUA.
- Japan Tobacco Inc.
Concurent internațional, activ și în produse încălzite, listat în afara SUA.
- Imperial Brands plc
Concurent internațional în categoria tutunului, listat în afara SUA.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
- Dutch anti-smoking group plans complaint against Philip Morris over tobacco claimsAnadolu Agency (TR, EN) · 02 nov. 2026 · EN
- STUDIU EY: Philip Morris International, contribuție de 343 miliarde euro la economia EUAntena 3 CNN · 28 oct. 2026 · RO
- Philip Morris a contribuit cu aproape 343 de mld. euro la economia UE în perioada 2021–2025, dintre care 27 mld. euro au reprezentat investiţii în operaţiuniZiarul Financiar · 26 oct. 2026 · RO
- De la un vis din facultate la o carieră la Philip Morris România. Parcursul lui Ionuț Anechitei în cadrul companieiAntena 3 CNN · 21 oct. 2026 · RO
- Amprenta economică a Philip Morris International în UE 2021–2025: o transformare construită în Europa – COMUNICATMediafax · 19 oct. 2026 · RO
- Amprenta economică a Philip Morris International în UE 2021–2025: o transformare construită în EuropaProfit.ro · 19 oct. 2026 · RO
- Amprenta economică a Philip Morris International în UE 2021–2025: o transformare construită în EuropaHotNews.ro · 19 oct. 2026 · RO
- Philip Morris International publică primul raport al Grupului operativ pentru raportarea informațiilor financiare legate de naturăAntena 3 CNN · 07 oct. 2026 · RO
- Philip Morris International publică primul raport al Grupului operativ pentru raportarea informațiilor financiare legate de naturăLibertatea.ro · 07 oct. 2026 · RO
- Philip Morris International publică primul raport al Grupului operativ pentru raportarea informațiilor financiare legate de naturăMediafax · 07 oct. 2026 · RO
- Philip Morris’ Dividend Gets an 8.8% Boost: What Investors Should KnowYahoo Finance — News · 21 sept. 2026 · EN
- „Am învățat că e ok să nu ai toate răspunsurile”. Lecția de leadership a Adelei Dumitru, Senior Manager Portfolio Heat-not-Burn, Philip Morris RomâniaHotNews.ro · 16 sept. 2026 · RO
- INTERVIU Mihai Bundoi, Head of Scientific & Medical Affairs, Philip Morris România: Reglementarea ar trebui să țină cont de diferențele reale dintre produseProfit.ro · 11 sept. 2026 · RO
- Philip Morris CEO Is ‘Optimistic’ About Zyn PotentialBloomberg Markets · 10 sept. 2026 · EN
- Oamenii care construiesc viitorul. Povestea colaborării dintre IMSAT și Philip Morris România: șapte ani de proiecte, provocări și soluțiiHotNews.ro · 09 sept. 2026 · RO
- Sînziana Barbu este noul Director Commercial Operations al Philip Morris România – COMUNICATMediafax · 08 sept. 2026 · RO
- FDA Authorization Expands Philip Morris’s Zyn Bet, Can It Pay Off?Yahoo Finance — News · 08 sept. 2026 · EN
- Sînziana Barbu este noul Director Commercial Operations al Philip Morris RomâniaAntena 3 CNN · 07 sept. 2026 · RO
- Sînziana Barbu este noul Director Commercial Operations al Philip Morris RomâniaProfit.ro · 07 sept. 2026 · RO
- „Nu aș schimba nimic”. Cum a ajuns Laurențiu Garoșeanu de la gestionar piese de schimb la Maintenance Lead în șase ani la Philip Morris RomâniaHotNews.ro · 02 sept. 2026 · RO
Depuneri SEC
- Raport trimestrial23 oct. 2026
- Raport curent21 oct. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent18 sept. 2026Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent08 sept. 2026Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent08 sept. 2026Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent24 aug. 2026Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial24 iul. 2026
- Raport curent22 iul. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent09 iul. 2026Schimbări în conducere · Situații financiare și anexe
- Raport curent29 iun. 2026Alte evenimente
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Philip Morris International Inc. · 06 feb. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-09-30 · SEC / Philip Morris International Inc. · 23 oct. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Philip Morris International Inc. · 21 oct. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.