olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Power Solutions International, Inc. PSIX
Engines & Turbines · SIC 3510 · Verticală: Engines & Turbines (SIC 3510)
Power Solutions International proiectează și fabrică motoare și sisteme de alimentare certificate la emisii, care funcționează cu gaz natural, propan, biocombustibili, benzină și motorină. Compania s-a orientat recent spre piața sistemelor de alimentare pentru centrele de date, ceea ce a împins vânzările în sus în 2025, dar trimestrul al doilea din 2026 a arătat o încetinire a vânzărilor și o marjă brută mai slabă, pe fondul extinderii capacității din Wisconsin. Vânzările nete din 2025 au fost de 722,4 milioane USD, iar cele din trimestrul al doilea din 2026 de 152,5 milioane USD.
La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Power Solutions International, Inc. (PSIX) costa 39,67 USD (−19,75 % într-o zi), cu capitalizare 915,0 mil USD, P/E 13,5 pe un EPS diluat de 2,95 USD în ultimele 12 luni, beta 3,04, interval pe 52 de săptămâni 25,44–98,77 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): venituri de 152,5 mil USD (−20,5 % an/an), profit net de 16,9 mil USD (−67,1 % an/an), EPS diluat 0,73 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 39,4
- slab (30–45)
- Bollinger (20, 2)
- 42,55 – 53,55
- sub banda inferioară · %B -0,26 · lățimea benzii 22,9 %
- SMA 50 / 200
- 44,79 / 52,53
- tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- -0,06 / 0,80
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −11,6 % | −2,0 % | −9,6 pp | — |
| 3 luni | +20,5 % | −2,2 % | +22,6 pp | — |
| 6 luni | −46,7 % | +4,3 % | −51,0 pp | — |
| De la început de an | −30,6 % | +10,6 % | −41,1 pp | — |
| 1 an | −52,8 % | +10,5 % | −63,3 pp | −5,0 % |
| 3 ani | +1.291,9 % | +73,7 % | +1.218,3 pp | +55,7 % |
| 5 ani | +781,6 % | +61,7 % | +719,8 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q3 '24 | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 125,8 mil | 144,3 mil | 135,4 mil | 191,9 mil | 203,8 mil | 191,2 mil | 128,6 mil | 152,5 mil |
| Costul vânzărilor | 89,4 mil | 101,1 mil | 95,2 mil | 137,8 mil | 155,1 mil | 149,4 mil | 99,2 mil | 111,2 mil |
| Profit brut | 36,4 mil | 43,2 mil | 40,3 mil | 54,1 mil | 48,7 mil | 41,8 mil | 29,4 mil | 41,4 mil |
| Cercetare și dezvoltare | 4,7 mil | 5,2 mil | 4,2 mil | 4,6 mil | 4,8 mil | 4,5 mil | 4,8 mil | 5,1 mil |
| Cheltuieli generale și de vânzare | — | — | — | 16,7 mil | — | — | — | 12,1 mil |
| Profit operațional | 20,5 mil | 25,2 mil | 24,6 mil | 32,5 mil | 28,4 mil | 24,2 mil | 11,4 mil | 23,9 mil |
| Cheltuieli cu dobânzile | 2,8 mil | 2,4 mil | 1,8 mil | 1,7 mil | 1,6 mil | 1,6 mil | 1,7 mil | 1,6 mil |
| Profit înainte de impozit | 17,6 mil | 22,8 mil | 22,9 mil | 31,1 mil | 26,7 mil | 22,7 mil | 9,7 mil | 22,5 mil |
| Impozit pe profit | 277,0 mii | -451,0 mii | 3,8 mil | -20,1 mil | -876,0 mii | 6,6 mil | 2,4 mil | 5,6 mil |
| Profit net | 17,3 mil | 23,3 mil | 19,1 mil | 51,2 mil | 27,6 mil | 16,1 mil | 7,3 mil | 16,9 mil |
| EPS diluat | 0,75 | 1,01 ≈ | 0,83 | 2,22 | 1,20 | 0,70 ≈ | 0,32 | 0,73 |
| Flux de numerar operațional | 12,6 mil ≈ | 32,7 mil | 8,8 mil | 16,7 mil ≈ | 3,3 mil ≈ | -4,6 mil | 19,1 mil | 56,6 mil ≈ |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 82 din propriul istoric de 17 trimestre (min 1,8, mediană 8,7, max 51,4; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 496,0 mil | 546,1 mil | 417,6 mil | 456,3 mil | 481,3 mil | 459,0 mil | 476,0 mil | 722,4 mil |
| Venituri an/an | +19,1 % | +10,1 % | −23,5 % | +9,2 % | +5,5 % | −4,6 % | +3,7 % | +51,8 % |
| Profit net | -54,7 mil | 8,2 mil | -23,0 mil | -48,5 mil | 11,3 mil | 26,3 mil | 69,3 mil | 114,0 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | indisponibil | −378,6 % | indisponibil | indisponibil | +133,4 % | +163,4 % | +64,5 % |
| EPS diluat | -2,94 | 0,38 | -1,00 | -2,12 | 0,49 | 1,15 | 3,01 | 4,94 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil | −363,2 % | indisponibil | indisponibil | +134,7 % | +161,7 % | +64,1 % |
| netă % | -11,0 % | 1,5 % | -5,5 % | -10,6 % | 2,3 % | 5,7 % | 14,6 % | 15,8 % |
| Flux de numerar liber | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 41,3 mil USD
- Datorie financiară
- 10,0 mii USD
- Datorie netă
- -41,2 mil USD
- Capitaluri proprii
- 178,6 mil USD
- Active totale
- 424,7 mil USD
- Datorie / capitaluri
- 0,00x
- Lichiditate curentă
- 3,15x
- ROE
- 93,5 %
- ROA
- 30,3 %
- Marja FCF
- indisponibil
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 417,6 mil | 456,3 mil | 481,3 mil | 459,0 mil | 476,0 mil | 722,4 mil | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 359,2 mil | 415,0 mil | 392,8 mil | 353,1 mil | 335,4 mil | 537,5 mil | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| Profit brut | 58,4 mil | 41,3 mil | 88,6 mil | 105,9 mil | 140,5 mil | 184,9 mil | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| Cercetare și dezvoltare | 25,4 mil | 22,4 mil | 18,9 mil | 19,5 mil | 20,1 mil | 18,2 mil | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| Profit operațional | -21,7 mil | -41,6 mil | 24,6 mil | 44,3 mil | 81,6 mil | 109,7 mil | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 5,7 mil | 7,3 mil | 13,0 mil | 17,1 mil | 11,4 mil | 6,7 mil | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | -26,7 mil | -48,9 mil | 11,6 mil | 27,2 mil | 70,2 mil | 103,4 mil | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| Impozit pe profit | -3,7 mil | -406,0 mii | 304,0 mii | 900,0 mii | 922,0 mii | -10,6 mil | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| Profit net | -23,0 mil | -48,5 mil | 11,3 mil | 26,3 mil | 69,3 mil | 114,0 mil | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| EPS diluat | -1,00 | -2,12 | 0,49 | 1,15 | 3,01 | 4,94 | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 22,9 mil | 22,9 mil | 22,9 mil | 23,0 mil | 23,0 mil | 23,1 mil | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
- 2023
- 23,0 mil
- 2024
- 23,0 mil
- 2025
- 23,1 mil
SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 21,0 mil | 6,3 mil | 24,3 mil | 22,8 mil | 55,3 mil | 41,3 mil | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| Creanțe | 60,1 mil | 65,1 mil | 89,9 mil | 67,0 mil | 69,0 mil | 90,4 mil | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| Stocuri | 108,2 mil | 142,2 mil | 120,6 mil | 84,9 mil | 93,9 mil | 127,4 mil | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| Active curente | 202,7 mil | 230,2 mil | 255,3 mil | 205,4 mil | 254,3 mil | 290,9 mil | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| Fond comercial | 29,8 mil | 29,8 mil | 29,8 mil | 29,8 mil | 29,8 mil | 29,8 mil | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 10,3 mil | 7,8 mil | 5,7 mil | 3,9 mil | 2,5 mil | 1,2 mil | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| Active totale | 284,0 mil | 300,5 mil | 319,9 mil | 284,3 mil | 328,2 mil | 424,7 mil | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 31,5 mil | 93,3 mil | 76,4 mil | 67,4 mil | 58,2 mil | 48,2 mil | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | 130,0 mil | 155,0 mil | 205,6 mil | 144,8 mil | 120,0 mil | 0 | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 781,0 mii | 25,4 mil | 5,0 mil | 90,0 mii | 38,0 mii | 10,0 mii | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| Datorii curente | 239,5 mil | 283,3 mil | 319,3 mil | 248,3 mil | 227,6 mil | 92,3 mil | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| Datorii totale | 277,9 mil | 342,6 mil | 350,3 mil | 288,2 mil | 262,9 mil | 246,1 mil | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| Capital propriu | 6,1 mil † | -42,0 mil † | -30,4 mil † | -3,9 mil † | 65,3 mil † | 178,6 mil † | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
† capitalurile proprii ale acționarilor societății-mamă: în acești ani emitentul nu mai raportează totalul inclusiv interesele minoritare.
- 2023
- 3,9 mil
- 2024
- 2,5 mil
- 2025
- 1,2 mil
SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | -7,6 mil | -61,5 mil | -8,8 mil | 70,5 mil | 62,4 mil | 24,1 mil | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar din investiții | -1,4 mil | 398,0 mii | -1,4 mil | -5,0 mil | -4,6 mil | -10,0 mil | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 33,3 mil | 46,5 mil | 28,4 mil | -66,8 mil | -25,9 mil | -27,7 mil | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
- 2023
- -5,0 mil
- 2024
- -4,6 mil
- 2025
- -10,0 mil
SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat
- 2023
- -66,8 mil
- 2024
- -25,9 mil
- 2025
- -27,7 mil
SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
Risc
Evaluare
Încadrare olivLaw
- acoperirea ponderilor scorului: 54,2 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 915,0 mil USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
54 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 65,13 – 81,21 USD.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · intrarea există, dar ultima ei cifră e mult mai veche decât ultima perioadă raportată: nu se folosește
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: P/E65,13 – 81,21 (Mijloc 74,66)3 firme folosite · multiplul median 25,3x · quartile 22,1x – 27,6xBWXT, CMI, CYD
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 54,2 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | 45,7 % | 100 (pe interval fix) | 19 % |
| Marja netă · Calitate | 10,0 % | 83 (față de colegi) | 12 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 14,5 % | 100 (pe interval fix) | 15 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | 116,0 % | 100 (pe interval fix) | 15 % |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 13,4x | 100 (pe interval fix) | 12 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 2,6x | 100 (pe interval fix) | 8 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 13,5x | 75 (pe interval fix) | 19 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie100/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere100/100 · 2/2 factori cu valoare
- Calitate94/100 · 2/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțial75/100 · 1/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
POWER SOLUTIONS INTERNATIONAL, INC. (PSIX). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 722,4 mil USD în 2025; creștere an/an 51,8 %; marjă netă 10,0 %; ROE 40,1 %.
Intervalul de valoare estimat este 65,13–81,21 USD pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 74,66 USD, prețul de 39,67 USD lasă un potențial de 88,2 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 46,9 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 54,2 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- ROIC: 45,7 %
- Marja netă: 10,0 %
- CAGR venituri 3 ani: 14,5 %
- CAGR EPS 3 ani: 116,0 %
- Acoperirea dobânzilor: 13,4x
- Lichiditatea curentă: 2,6x
- P/E (TTM): 13,5x
- Prețul este sub intervalul de valoare estimat
Ce o infirmă
Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, Datorie netă / EBITDA, EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Engines & Turbines (SIC 3510) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 6 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| CMICummins Inc. | 68,9 mld | 25,3 | 23,0 % | 8,1 % | −1,3 % | +1 % / +123 % |
| BWXTBwx Technologies, Inc. | 11,1 mld | 29,8 | 28,2 % | 10,4 % | +18,3 % | −32 % / +56 % |
| BCBrunswick Corporation | 5,3 mld | — | -4,8 % | -1,5 % | +2,4 % | +23 % / +3 % |
| PSIXPower Solutions International, Inc. | 915,0 mil | 13,5 | 40,1 % | 10,0 % | +51,8 % | −53 % / +1.292 % |
| CYDChina Yuchai International Limited | 807,0 mil | 18,9 | 3,5 % | 1,7 % | +5,0 % | −40 % / +136 % |
| CEPLCapstone Energy Plus, Inc. | 50,4 mil | — | — | 3,5 % | +23,9 % | indisponibil / indisponibil |
| WPRTWestport Fuel Systems Inc. | 33,0 mil | — | -59,9 % | -264,3 % | −42,7 % | −5 % / −63 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru PSIX din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 25,76 Randament total -35 % · Pe an -35 % | 45,34 Randament total 14 % · Pe an 14 % | 68,03 Randament total 71 % · Pe an 71 % |
| 3 ani | 30,28 Randament total -24 % · Pe an -9 % | 59,44 Randament total 50 % · Pe an 14 % | 97,14 Randament total 145 % · Pe an 35 % |
| 5 ani | 35,58 Randament total -10 % · Pe an -2 % | 77,92 Randament total 96 % · Pe an 14 % | 138,70 Randament total 250 % · Pe an 28 % |
- P/E la ieșire± 14,86
- Marja netă± 10,40
- Creșterea anuală a veniturilor± 7,79
- Diluare anuală± 0,87
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Power Solutions International proiectează și fabrică motoare și sisteme de alimentare certificate la emisii, care funcționează cu gaz natural, propan, biocombustibili, benzină și motorină. Compania s-a orientat recent spre piața sistemelor de alimentare pentru centrele de date, ceea ce a împins vânzările în sus în 2025, dar trimestrul al doilea din 2026 a arătat o încetinire a vânzărilor și o marjă brută mai slabă, pe fondul extinderii capacității din Wisconsin. Vânzările nete din 2025 au fost de 722,4 milioane USD 1, iar cele din trimestrul al doilea din 2026 de 152,5 milioane USD 3.
SWOT
Puncte tari
- Gama de motoare agnostică față de combustibil și certificările de emisii sunt greu de replicat de noii intrați pe piață 1.
- Compania a redus semnificativ datoria în trimestrul al doilea din 2026 și are un bilanț mai solid 3.
- Capacitățile interne de proiectare, testare și inginerie permit personalizarea rapidă a produselor pentru clienți mari 1.
Puncte slabe
- Dependența de câțiva clienți mari, dintre care cel mai mare a reprezentat o parte importantă din vânzări, expune compania la schimbări de comenzi 1.
- Marja brută a scăzut în 2025 și în trimestrul al doilea din 2026, din cauza costurilor de extindere a capacității din Wisconsin 13.
- Calendarul livrărilor este imprevizibil, iar compania nu oferă ghidaj formal pentru întregul an 2026 2.
Oportunități
- Cererea pentru energie de rezervă și microgrid-uri în centrele de date ar putea extinde semnificativ vânzările dacă capacitatea se stabilizează 12.
- Integrarea achiziției MTL ar putea îmbunătăți controlul lanțului de aprovizionare și flexibilitatea producției 3.
- Colaborarea cu Weichai poate deschide piețe din Europa, Orientul Mijlociu și Africa prin distribuția Baudouin 1.
Amenințări
- Tarifele comerciale și incertitudinea legală privind recuperarea lor pot afecta costurile și prețurile 12.
- Slăbirea pieței petrolului și gazelor ar putea continua să reducă vânzările în anumite trimestre 2.
- Expirarea sau nerenegocierea acordului de colaborare cu Weichai ar putea afecta accesul la produse și piețe 1.
Riscuri
- Dependența de clienți mariridicat
Un singur client poate reprezenta o parte importantă din vânzări, iar pierderea sau reducerea comenzilor ar putea afecta rezultatele 1.
- Execuția capacitățiimediu
Extinderea producției din Wisconsin ar putea întârzia livrările și ar putea menține presiune asupra marjelor pentru o perioadă mai lungă 23.
- Lichiditate și datoriemediu
Nevoile mari de capital și datoria existentă pot limita flexibilitatea financiară dacă vânzările scad 1.
- Conformitate cu emisiilemediu
Eșecul certificărilor EPA sau CARB ar putea duce la rechemări de produse și sancțiuni 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă cererea din centrele de date se transformă în comenzi livrate, a doua jumătate a anului 2026 ar putea arăta o revenire a vânzărilor, conform așteptărilor conducerii 2.
- Reducerea datoriei cu aproape treizeci de milioane de dolari într-un singur trimestru arată capacitatea companiei de a genera numerar din operațiuni 3.
- Portofoliul agnostic față de combustibil și certificările de emisii oferă un avantaj în piețele care cer tranziția de la motorină 1.
Ce ar strica teza
- Vânzările din trimestrul al doilea din 2026 au scăzut cu douăzeci și una de procente față de anul precedent, iar compania nu oferă ghidaj formal pentru întregul an 23.
- Marja brută încă suferă din cauza costurilor de producție din Wisconsin, iar îmbunătățirea depinde de mixul de produse și de capacitate 3.
- Dependența de un client major și de un acționar majoritar cu influență asupra strategiei limitează libertatea companiei 1.
De urmărit
- Calendarul și valoarea comenzilor pentru centrele de dateQ3 2026
- Evoluția marjei brute pe măsura stabilizării producției din WisconsinQ3 2026
- Prelungirea acordului de colaborare cu Weichai2026
- Starea datoriei și utilizarea liniei de credit reînnoitenext 10-K
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Compania «designs, engineers, manufactures, markets and sells» motoare și sisteme de alimentare certificate la emisii, adaptate pentru gaz natural, propan, biocombustibili, benzină și motorină 1. Produsele se adresează în principal producătorilor de echipamente originale (OEM) și clienților finali, în aplicații precum generare de energie de rezervă și primară, microgrid-uri, cogenerare, stivuitoare, echipamente agricole și de construcții, pompe și compresoare 1. Compania operează ca un singur segment raportabil și are facilități în zona Chicago și în Wisconsin 1. În ianuarie 2026 a achiziționat MTL Manufacturing & Equipment, care adaugă capacitate internă de fabricare a rezervoarelor de combustibil și a panourilor de incintă electrică 3.
Pe partea de strategie, PSI urmărește profitabilitatea prin revizuirea portofoliului de clienți și produse, reducerea garanțiilor și extinderea motoarelor grele, în special prin colaborarea cu Weichai 1. Compania a investit și în capacitatea de producție pentru centrele de date, un segment care a devenit principalul motor de creștere 1. Parteneriatul cu Weichai rămâne important, dar la data depunerii raportului 10-K acordul de colaborare nu fusese încă prelungit formal 1.
Compania nu a oferit ghidaj formal pentru întregul an 2026, invocând variabilitatea calendarului comenzilor 2. Conducerea se așteaptă ca vânzările din a doua jumătate a anului 2026 să depășească cele din prima jumătate, dar execuția depinde de programarea clienților și de capacitatea de producție 2.
Segmente
Sisteme de alimentare (Power Systems)
Segmentul Power Systems a generat 81% din vânzările din 2025, față de 68% în 2024 1. În trimestrul al doilea din 2026, vânzările din acest segment au scăzut față de anul precedent, din cauza calendarului livrărilor pentru centrele de date și a slăbirii pieței petrolului și gazelor 3.
Industrial
Segmentul industrial, care include stivuitoare, echipamente agricole, pompe și ambarcațiuni de întreținere, a scăzut în 2025 față de 2024, reflectând o cerere mai slabă în manipularea materialelor 1. În trimestrul al doilea din 2026 a rămas relativ stabil, cu o scădere modestă față de anul precedent 3.
Piața în context
Piața motoarelor și sistemelor de alimentare certificate la emisii este dominată de producători mari, cu lanțuri de aprovizionare globale și cerințe stricte de reglementare din SUA, China și UE 1. Cererea din centrele de date pentru energie de rezervă a crescut, iar PSI investește în capacitate pentru a valorifica această tendință 12. Totuși, piața petrolului și gazelor rămâne volatilă, iar numărul de instalații active influențează vânzările de sisteme pe gaz 2.
Vânzările pe piața din SUA reprezintă aproape toată activitatea companiei, ceea ce expune PSI direct la politica comercială și la tarifele din SUA asupra componentelor importate, mai ales din China 1. Vânzările din afara SUA sunt mici și pot fi afectate de tarife de retorsiune 1.
Tendințe
- Cererea din centrele de datevânt din spate
Creșterea consumului de energie al centrelor de date a sporit cererea pentru generatoare de rezervă și microgrid-uri, ceea ce a împins vânzările Power Systems în 2025 1. Compania spune că cererea rămâne puternică, deși calendarul comenzilor este neuniform 3.
- Piața petrolului și gazelorvânt din față
Numărul mai mic de instalații de foraj limitează vânzările în acest segment, iar slăbirea din trimestrul al doilea din 2026 a fost atribuită în parte acestei piețe 2. O revenire ar putea sprijini din nou volumele dacă activitatea de foraj crește.
- Tarife comercialemixt
Tarifele SUA asupra importurilor din China și alte țări pot crește costurile de producție, iar Curtea Supremă a anulat o parte din ele în februarie 2026, dar noile măsuri temporare rămân incerte 12. Impactul depinde de modul în care companiile își pot recupera costurile de la clienți.
- Reglementări privind emisiilemixt
Cerințele de certificare EPA, CARB și alte reglementări de emisii cresc cererea pentru motoare pe gaz și combustibili alternativi, dar impun costuri de cercetare și certificare 1. Eșecul certificării ar putea duce la rechemări de produse 1.
Poziția concurențială
Concurenții includ producători de motoare, furnizori independenți de componente, producători de echipamente de generare a energiei și departamente interne ale OEM-urilor, unii cu istorie mai lungă și resurse financiare mai mari 1. PSI se diferențiază prin strategia agnostică față de combustibil și prin capacitatea de integrare a sistemelor complete 1.
Avantajul companiei depinde în parte de colaborarea cu Weichai, care oferă acces la distribuție și la produse noi, dar și creează dependență de un acționar majoritar 1. Compania trebuie să mențină prețuri competitive și timpi scurți de livrare pentru a concura cu marii producători 1.
- Weichai Power
Acționar major și partener de colaborare al PSI, cu acces la rețele de distribuție din China și la produse de energie nouă 1.
- HD Hyundai Infracore
Furnizor important de motoare care sunt integrate în sistemele PSI, ceea ce îl face atât partener, cât și potențial concurent 1.
- Producători de generatoare
Companii care fabrică echipamente complete de generare a energiei și concurează direct pe segmentul de energie de rezervă 1.
- Departamentele interne ale OEM-urilor
Clienții mari care pot produce propriile motoare și sisteme, reducând cererea externă 1.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
- Forgent Power Solutions (FPS) Q4 2026 Earnings Call TranscriptYahoo Finance — News · 16 sept. 2026 · EN
- Forgent Power Solutions Q4 Earnings Call HighlightsYahoo Finance — News · 15 sept. 2026 · EN
- Cummins Sells the Power Solutions That Keep Data Centers Running. Does That Make the Stock a Buy?Yahoo Finance — News · 10 sept. 2026 · EN
- Forgent Power Solutions (FPS) Positioned for Faster Customer OutcomesYahoo Finance — News · 27 aug. 2026 · EN
Ultima știre din arhiva noastră e din 16 sept. 2026; cea mai nouă depunere SEC e din 30 sept. 2026. Arhiva de presă vine din fluxurile RSS urmărite și nu acoperă neapărat ultimul eveniment — depunerile de alături da.
Depuneri SEC
- Raport curent30 sept. 2026Acord material · Încetarea unui acord material · Obligație financiară nouă · Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport curent06 aug. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial06 aug. 2026
- Raport curent27 iul. 2026Schimbări în conducere · Vot al acționarilor · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Convocare AGA (proxy)09 iun. 2026
- Raport curent13 mai 2026Schimbări în conducere · Situații financiare și anexe
- Raport curent11 mai 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial11 mai 2026
- Raport curent13 mar. 2026Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent11 mar. 2026Schimbări în conducere · Situații financiare și anexe
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Power Solutions International, Inc. · 02 mar. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Power Solutions International, Inc. · 06 aug. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Power Solutions International, Inc. · 06 aug. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.