olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

Reliance, Inc. RS

Wholesale-Metals Service Centers & of fices · SIC 5051 · Verticală: Comerț en gros — bunuri durabile (SIC 50xx)

441,95USD−0,43 % · 1 ziÎnchidere 04 nov. 2026

Reliance, Inc. este cel mai mare operator de centre de servicii pentru metale din America de Nord, cu peste 14 miliarde de dolari vânzări nete în 2025 și o rețea de aproximativ 310 de locații, care distribuie metale către clienți din industrii variate. În 2026 compania a raportat vânzări trimestriale record, susținute de cereri solide și de un contract de infrastructură, ceea ce o face relevantă pentru evoluția construcțiilor și a industriei din SUA.

Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).

La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Reliance, Inc. (RS) costa 441,95 USD (−0,43 % într-o zi), cu capitalizare 22,5 mld USD, P/E 20,6 pe un EPS diluat de 21,45 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 1,12 %, beta 0,74, interval pe 52 de săptămâni 265,93–448,08 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): venituri de 5,2 mld USD (+42,8 % an/an), profit net de 402,9 mil USD (+112,6 % an/an), EPS diluat 7,84 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
22,5 mld USD
acțiuni la 23 oct. 2026
P/E (TTM)
20,6
EPS diluat TTM 21,45 · TTM până la 30 sept. 2026
E/P (TTM)
4,85 %
TTM până la 30 sept. 2026
Randament dividend
1,12 %
DPS 12 luni 4,95
Beta (2 ani)
0,74
Volatilitate (1 an) 25 %
Interval 52 săpt.
265,93448,08

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
68,9
puternic (55–70)
Bollinger (20, 2)
389,72 – 452,21
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,84 · lățimea benzii 14,8 %
SMA 50 / 200
403,92 / 370,54
tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
MACD (12, 26, 9)
11,86 / 9,58
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună+8,3 %−1,1 %+9,4 pp—
3 luni+5,0 %−0,5 %+5,4 pp—
6 luni+17,4 %+4,4 %+13,0 pp—
De la început de an+53,0 %+12,3 %+40,7 pp—
1 an+60,2 %+13,5 %+46,7 pp+8,6 %
3 ani+66,7 %+76,4 %−9,7 pp+78,8 %
5 ani+170,7 %+63,7 %+107,0 pp—
Scădere maximă (1 an)
−19,4 %
11 feb. 2026 → 20 mar. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−22,9 %
05 apr. 2024 → 08 apr. 2025
Creștere anuală compusă (5 ani)
+22,0 %
S&P 500 +10,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q3 2026 · 30 sept. 2026

Venituri
5,2 mld USD
+42,8 % an/an
Profit net
402,9 mil USD
+112,6 % an/an
EPS diluat
7,84
+118,4 % an/an
netă / operațională
7,7 % / 10,6 %

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26Q3 '26
Venituri3,1 mld3,5 mld3,7 mld3,7 mld3,5 mld4,0 mld4,6 mld5,2 mld
Costul vânzărilor2,2 mld2,5 mld2,6 mld2,6 mld2,5 mld2,9 mld3,3 mld3,8 mld
Cheltuieli generale și de vânzare662,0 mil690,2 mil706,0 mil701,3 mil709,2 mil734,8 mil789,4 mil829,7 mil
Profit operațional141,8 mil274,4 mil312,2 mil259,8 mil166,3 mil367,9 mil441,6 mil552,1 mil
Amortizare și depreciere70,6 mil68,7 mil69,7 mil70,5 mil69,3 mil69,2 mil69,5 mil70,1 mil
Cheltuieli cu dobânzile10,0 mil11,5 mil14,3 mil14,4 mil15,5 mil15,4 mil18,2 mil18,4 mil
Profit înainte de impozit133,5 mil262,4 mil304,3 mil247,7 mil154,8 mil349,5 mil429,8 mil531,9 mil
Impozit pe profit27,5 mil61,9 mil70,1 mil57,7 mil37,9 mil83,9 mil106,2 mil128,5 mil
Profit net105,3 mil199,7 mil233,7 mil189,5 mil116,5 mil264,9 mil322,9 mil402,9 mil
EPS diluat1,93 ≈3,744,423,592,22 ≈5,106,297,84
Flux de numerar operațional473,3 mil64,5 mil229,0 mil ≈261,8 mil ≈276,1 mil151,4 mil162,2 mil ≈212,0 mil ≈
Investiții (capex)110,9 mil86,9 mil87,6 mil ≈81,2 mil ≈73,2 mil64,2 mil93,4 mil ≈79,0 mil ≈
Răscumpărări de acțiuni142,4 mil253,2 mil79,9 mil ≈60,9 mil ≈200,1 mil234,2 mil0 ≈44,7 mil ≈

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 89 din propriul istoric de 44 trimestre (min 5,6, mediană 13,8, max 22,9; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu20182019202020212022202320242025
Venituri11,5 mld11,0 mld8,8 mld14,1 mld17,0 mld14,8 mld13,8 mld14,3 mld
Venituri an/an+18,7 %−4,9 %−19,7 %+59,9 %+20,8 %−13,0 %−6,6 %+3,3 %
Profit net641,8 mil706,1 mil372,4 mil1,4 mld1,8 mld1,3 mld875,2 mil739,4 mil
Profit net an/an+3,3 %+10,0 %−47,3 %+280,6 %+30,1 %−27,6 %−34,5 %−15,5 %
EPS diluat8,7510,345,6621,9729,9222,6415,5613,98
EPS diluat an/an+4,9 %+18,2 %−45,3 %+288,2 %+36,2 %−24,3 %−31,3 %−10,2 %
netă %5,6 %6,4 %4,2 %10,1 %10,8 %9,0 %6,3 %5,2 %
Flux de numerar liber424,7 mil1,1 mld1,0 mld562,8 mil1,8 mld1,2 mld999,2 mil502,5 mil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
216,6 mil USD
Datorie financiară
1,4 mld USD
Datorie netă
1,2 mld USD
Capitaluri proprii
7,2 mld USD
Active totale
10,4 mld USD
Datorie / capitaluri
0,20x
Lichiditate curentă
4,88x
ROE
10,3 %
ROA
7,3 %
Marja FCF
3,5 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
14,8 mld
2024
13,8 mld
2025
14,3 mld

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
10,3 mld
2024
9,7 mld
2025
10,2 mld

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Profit brut
2023
4,5 mld ≈
2024
4,1 mld ≈
2025
4,1 mld ≈

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026derivat

Cheltuieli generale și de vânzare
2023
2,6 mld
2024
2,7 mld
2025
2,8 mld

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Profit operațional
2023
1,7 mld
2024
1,2 mld
2025
1,0 mld

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
245,4 mil
2024
268,7 mil
2025
278,2 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

EBITDA
2023
2,0 mld ≈
2024
1,4 mld ≈
2025
1,3 mld ≈

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
40,1 mil
2024
40,3 mil
2025
55,7 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
1,7 mld
2024
1,1 mld
2025
969,2 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
400,6 mil
2024
261,9 mil
2025
227,6 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Profit net
2023
1,3 mld
2024
875,2 mil
2025
739,4 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

EPS diluat
2023
22,64
2024
15,56
2025
13,98

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
59,0 mil
2024
56,2 mil
2025
52,9 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Dividend pe acțiune
2023
4,00
2024
4,40
2025
4,80

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
1,1 mld
2024
318,1 mil
2025
216,6 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Creanțe
2023
1,5 mld
2024
1,3 mld
2025
1,5 mld

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Stocuri
2023
2,0 mld
2024
2,0 mld
2025
2,2 mld

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Active curente
2023
4,8 mld
2024
3,9 mld
2025
4,1 mld

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
2,2 mld
2024
2,5 mld
2025
2,6 mld

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Fond comercial
2023
2,1 mld
2024
2,2 mld
2025
2,2 mld

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
981,1 mil
2024
1,0 mld
2025
960,1 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Active totale
2023
10,5 mld
2024
10,0 mld
2025
10,4 mld

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
410,3 mil
2024
361,9 mil
2025
375,2 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2023
300,0 mii
2024
399,7 mil
2025
700,0 mii

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
1,1 mld
2024
742,8 mil
2025
1,4 mld

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Datorii curente
2023
843,6 mil
2024
1,2 mld
2025
848,1 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Datorii totale
2023
2,7 mld
2024
2,8 mld
2025
3,2 mld

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Capital propriu
2023
7,7 mld
2024
7,2 mld
2025
7,2 mld

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
1,7 mld
2024
1,4 mld
2025
831,4 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
468,8 mil
2024
430,6 mil
2025
328,9 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
1,2 mld ≈
2024
999,2 mil ≈
2025
502,5 mil ≈

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-483,9 mil
2024
-803,7 mil
2025
-321,8 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-1,3 mld
2024
-1,4 mld
2025
-620,2 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2023
479,5 mil
2024
1,1 mld
2025
594,1 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
3,3 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
-5,7 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
10,2 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EBIT (an/an)
-12,7 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
-15,5 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
-26,3 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR profit net 5 ani
14,7 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EPS (an/an)
-10,2 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
-22,4 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR EPS 5 ani
19,8 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea FCF (an/an)
-49,7 %
calculat olivLawFY 2025

Profitabilitate

Marja brută
28,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja EBITDA
10,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja EBIT
8,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja netă
6,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja FCF
2,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Randamente

ROE
14,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROA
10,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROIC
13,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROCE
14,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Rata de distribuire (EPS)
23,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
1,4 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Datorie netă / EBITDA
0,8x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Datorie / capital propriu
0,2x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Acoperirea dobânzilor
22,6x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Lichiditate

Lichiditatea curentă
4,1x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Lichiditatea rapidă
2,2x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Lichiditatea imediată
0,2x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
801,7 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Investiții (capex)
309,8 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Fluxul de numerar liber
491,9 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Conversia profitului în FCF
44,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Conversia EBITDA în numerar
44,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
44 zile
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Zile de stoc (DIO)
70 zile
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Zile de plată (DPO)
17 zile
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Ciclul de conversie a numerarului
97 zile
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
22,5 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
23,9 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Capitalizare / profit net TTM
20,3x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/E (TTM)
20,6x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Randamentul profitului
4,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/B
2,9x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
P/S
1,3x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
EV/EBITDA
13,2x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
EV/EBIT
15,6x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
EV/Venit
1,4x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
P/FCF
45,8x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Randament FCF
2,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Randamentul dividendului
1,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Randamentul distribuirilor către acționari
2,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Profil neutru

Scor: 43 / 100

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

441,95 USD

04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 22,5 mld USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
22,5 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
P/E (TTM)
20,6x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/B
2,9x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
EV/EBITDA
13,2x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROE
14,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Marja netă
6,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
3,3 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
1,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Acoperire și prospețime

34/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 30 sept. 2026
Data ultimului bilanț: 30 sept. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 23 oct. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 27 oct. 2026
verificat 2966derivat 187

Scorul pe grupe

  • Bilanț și datorie80
  • Evaluare53
  • Calitate33
  • Creștere0
  • Randamente30

Interval de valoare estimat

Jos
412,91
USD pe acțiune
Mijloc
492,45
USD pe acțiune
Sus
575,71
USD pe acțiune
Preț: 441,95 USD
Prețul este în interval
Potențial până la valoarea centrală: 11,4 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: 10,3 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: mediu · 3 metode folosite · 2 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 89,53 – 589,11 USD.

Metode calculate, dar în afara intervalului agregat: Dividende actualizate (DDM) (distribuie puțin din profit ca dividend (capitalul se întoarce prin răscumpărări): modelul de dividende nu descrie valoarea, rămâne în afara agregatului).

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)89,53 – 152,99 (Mijloc 113,97)
    WACC 9,0 % · FCFF de pornire 543,0 mil USD · ponderea valorii terminale în EV 73 %
    Sensibilitatea WACC × g dă limitele metodei; nu sunt probabilități.
    DCF invers: nicio creștere între −30 % și +40 % nu justifică prețul
  • Colegi: EV/EBITDA412,91 – 575,71 (Mijloc 492,45)
    5 firme folosite · multiplul median 14,7x · quartile 12,4x – 17,0x
    FERG, GWW, SNX, TEL, WCC
  • Colegi: P/E424,68 – 589,11 (Mijloc 538,82)
    5 firme folosite · multiplul median 25,1x · quartile 19,8x – 27,5x
    FERG, GWW, SNX, TEL, WCC
  • Dividende actualizate (DDM)în afara agregatului63,08 – 84,83 (Mijloc 72,35)
    distribuie puțin din profit ca dividend (capitalul se întoarce prin răscumpărări): modelul de dividende nu descrie valoarea, rămâne în afara agregatului
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Comerț en gros — bunuri durabile (SIC 50xx)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Profil neutru · Scor 43/100

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitate13,2 %20 (față de colegi)11 %
Marja netă · Calitate6,4 %67 (față de colegi)7 %
Conversia profitului în FCF · Calitate44,4 %21 (pe interval fix)7 %
CAGR venituri 3 ani · Creștere-5,7 %0 (pe interval fix)9 %
CAGR EPS 3 ani · Creștere-22,4 %0 (pe interval fix)9 %
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie0,8x60 (față de colegi)11 %
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie22,6x100 (pe interval fix)7 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie4,1x100 (pe interval fix)4 %
P/E (TTM) · Evaluare20,6x67 (față de colegi)11 %
EV/EBITDA · Evaluare13,2x60 (față de colegi)11 %
Randament FCF · Evaluare2,2 %27 (pe interval fix)9 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente2,1 %30 (pe interval fix)7 %
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie80/100 · 3/3 factori cu valoare
  • Creștere0/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Calitate33/100 · 3/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțial30/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Evaluare53/100 · 3/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

RELIANCE, INC. (RS). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-09-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 14,3 mld USD în 2025; creștere an/an 3,3 %; marjă netă 6,4 %; ROE 14,7 %; datorie netă/EBITDA 0,8x.

Intervalul de valoare estimat este 412,91–575,71 USD pe acțiune (mediana a 3 metode, acord între metode: mediu); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 492,45 USD, prețul de 441,95 USD lasă un potențial de 11,4 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 10,3 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Scor olivLaw 43/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: returns. Nu este o recomandare de investiții.

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Acoperirea dobânzilor: 22,6x
  • Lichiditatea curentă: 4,1x

Ce o infirmă

  • ROIC: 13,2 %
  • Conversia profitului în FCF: 44,4 %
  • CAGR venituri 3 ani: -5,7 %
  • CAGR EPS 3 ani: -22,4 %
  • Randament FCF: 2,2 %

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Comerț en gros — bunuri durabile (SIC 50xx) · aceeași diviziune (SIC 2 cifre) · comparată cu 6 firme

Doar firmele cu capitalizarea între 2,7 mld și 170,7 mld (de 8 ori mai mici sau mai mari decât compania); 52 din verticală au rămas în afară.

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
20,6x
mediana verticalei 26,3x
sub mediană (−21,6 %)
EV/EBITDA
13,2x
mediana verticalei 14,7x
sub mediană (−9,7 %)
P/S
1,3x
mediana verticalei 1,1x
peste mediană (+16,2 %)
P/B
2,9x
mediana verticalei 4,3x
sub mediană (−31,9 %)
ROE
14,7 %
mediana verticalei 16,9 %
sub mediană (−12,9 %)
Marja netă
6,4 %
mediana verticalei 4,7 %
peste mediană (+36,9 %)
Marja EBIT
8,8 %
mediana verticalei 8,7 %
la mediană
Venituri an/an
3,3 %
mediana verticalei 5,7 %
sub mediană (−42,0 %)
Datorie netă/EBITDA
0,8x
mediana verticalei 0,9x
sub mediană (−18,4 %)
Randament dividend
1,1 %
mediana verticalei 1,1 %
la mediană

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
GWWW.W. Grainger, Inc.69,7 mld32,754,7 %11,2 %+4,5 %+57 % / +89 %
TELTe Connectivity PLC63,8 mld27,518,5 %12,6 %+8,9 %−3 % / +68 %
FERGFerguson Enterprises Inc.48,1 mld25,132,8 %6,3 %+3,8 %−1 % / +45 %
RSReliance, Inc.22,5 mld20,614,7 %6,4 %+3,3 %+60 % / +67 %
SNXTd Synnex Corporation18,4 mld14,014,9 %1,8 %+6,9 %+51 % / +134 %
GPCGenuine Parts Co17,4 mld481,80,7 %0,1 %+3,5 %−3 % / −5 %
WCCWESCO International, Inc.15,4 mld19,815,4 %3,0 %+7,8 %+18 % / +103 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru RS din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
239,38
Randament total -45 % · Pe an -45 %
425,33
Randament total -3 % · Pe an -3 %
643,60
Randament total 47 % · Pe an 47 %
3 ani
190,07
Randament total -55 % · Pe an -23 %
383,86
Randament total -10 % · Pe an -3 %
643,60
Randament total 50 % · Pe an 14 %
5 ani
150,93
Randament total -63 % · Pe an -18 %
346,44
Randament total -17 % · Pe an -4 %
643,60
Randament total 52 % · Pe an 9 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 95,97
  • Marja netă± 67,18
  • Creșterea anuală a veniturilor± 60,67
  • Diluare anuală± 5,64

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 21 oct. 2026; de atunci au apărut 10-Q (27 oct. 2026).

Pe scurt

Reliance, Inc. este cel mai mare operator de centre de servicii pentru metale din America de Nord, cu peste 14 miliarde de dolari vânzări nete în 2025 și o rețea de aproximativ 310 de locații, care distribuie metale către clienți din industrii variate. În 2026 compania a raportat vânzări trimestriale record, susținute de cereri solide și de un contract de infrastructură, ceea ce o face relevantă pentru evoluția construcțiilor și a industriei din SUA 13.

SWOT

Puncte tari

  • Scara de operare și diversitatea produselor, a clienților și a zonelor geografice reduc dependența de un singur segment sau client 1.
  • Capacitatea de procesare cu valoare adăugată și flota proprie de camioane permit livrări rapide și o relație stabilă cu clienții 1.
  • Bilanțul solid și accesul la lichidități oferă flexibilitate pentru investiții, achiziții și răscumpărări de acțiuni 3.

Puncte slabe

  • Marjele brute sunt sensibile la costurile LIFO și la volatilitatea prețurilor oțelului, care pot reduce profitul raportat în perioade de creștere rapidă a costurilor 31.
  • Contractele pe termen lung sunt puține, iar compania nu folosește în mod substanțial acorduri pe termen lung cu furnizorii sau instrumente de acoperire a riscului de preț 1.
  • Contractul pentru zidul de frontieră reduce marja brută și diluează indicatorii pe tonă, ceea ce face performanța mai dependentă de un singur proiect 3.

Oportunități

  • Cota relativ mică de piață într-o industrie fragmentată lasă loc de creștere prin achiziții și extinderi organice 1.
  • Cererea din centre de date, energie, aerospațial și semiconductori ar putea continua să crească și să susțină noi volume 3.
  • Investițiile în procesare cu valoare adăugată ar putea mări marjele în timp, dacă ponderea comenzilor cu procesare crește 1.

Amenințări

  • Reducerea tarifelor sau relaxarea măsurilor comerciale ar putea atrage importuri ieftine și ar putea scădea prețurile interne ale metalelor 1.
  • Un declin economic sau o recesiune ar putea reduce cererea din industriile cliente, cum sunt construcțiile, auto și aerospațialul 1.
  • Tensiunile geopolitice din Ucraina și Iran ar putea perturba aprovizionarea și costurile, conform avertismentelor din raportările recente 23.

Riscuri

  • Volatilitatea prețurilor metalelorridicat

    Profitabilitatea depinde în mare măsură de prețurile metalelor, care sunt influențate de factori externi precum producția, tarifele și cererea globală, iar compania nu folosește de regulă acoperiri de risc 1.

  • Politica comercială și tarifeleridicat

    Schimbările de tarife ar putea reduce prețurile interne sau ar putea modifica comportamentul de cumpărare al clienților, iar impactul final depinde de durata și de forma măsurilor, greu de prezis 1.

  • Ciclicitatea industriilor cliențilormediu

    Cererea pentru produsele companiei este legată de industriile ciclice, astfel încât o încetinire economică ar putea reduce direct vânzările și fluxurile de numerar 1.

  • Dependența de furnizori și consolidarea producătorilormediu

    Consolidarea producătorilor de metal a redus numărul de furnizori disponibili, iar întreruperile de aprovizionare ar putea afecta capacitatea companiei de a-și servi clienții 1.

  • Concurența și presiunea asupra prețurilormediu

    Într-o piață fragmentată, concurenții ar putea vinde la prețuri reduse pentru a-și goli stocurile, ceea ce ar putea reduce profitabilitatea și cota de piață 1.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Creșterea tonajului în 2026, susținută de cerere solidă și de contractul pentru infrastructură, ar putea arăta că strategia de diversificare și scara companiei funcționează chiar și când industria stagnează 32.
  • Dacă cererea din centre de date, energie și aerospațial se consolidează, compania ar putea beneficia de o bază mai largă de clienți și de marje mai stabile 3.
  • Programul extins de răscumpărări și bilanțul solid ar putea sprijini rentabilitatea pentru acționari în următoarele trimestre, dacă condițiile operaționale rămân favorabile 3.

Ce ar strica teza

  • Profitul pe acțiune este puternic influențat de costurile LIFO și de prețurile volatile ale oțelului, așa că un trimestru mai slab ar putea arăta rapid vulnerabilitatea marjelor 31.
  • O relaxare a tarifelor ar putea reduce prețurile interne ale metalelor, iar creșterea recentă ar putea să nu fie durabilă dacă importurile revin 1.
  • Contractul pentru zidul de frontieră ar putea reprezenta o contribuție temporară, iar dacă se încheie, tonajul ar putea reveni la un nivel mai mic 32.

De urmărit

  • Ghidajul pentru tonajul din trimestrul al patrulea, mai ales evoluția fără contractul pentru zidul de frontierăQ4 2026
  • Evoluția costurilor LIFO și a marjei brute FIFO, pe măsură ce prețurile oțelului carbon se schimbăQ4 2026
  • Politicile comerciale și tarifele asupra oțelului și aluminiului, inclusiv efectele deciziilor juridice recente2027

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 21 oct. 2026; de atunci au apărut 10-Q (27 oct. 2026).

Afacerea

Reliance operează o rețea de companii care furnizează soluții diversificate din metal și se prezintă ca cel mai mare operator de centre de servicii pentru metale din America de Nord, după venituri 1. Compania distribuie o gamă largă de produse, de la oțel carbon și aluminiu până la inox, aliaje și titan, și deservește peste 125.000 de clienți din sectoare precum construcții nerezidențiale, aerospațial, energie, electronică și industria grea 1. Modelul său se bazează pe comenzi mici, livrări rapide, inventar disponibil și procesare cu valoare adăugată, cum ar fi tăierea, nivelarea și prelucrarea 1.

Compania susține că diversificarea pe produse, piețe finale și zone geografice îi atenuează volatilitatea prețurilor metalelor și a condițiilor din industrie, iar strategia sa de creștere combină investiții organice cu achiziții care extind amprenta geografică și capacitățile de procesare 1. Clienții sunt în marea lor majoritate ateliere mici și fabricanți, iar compania operează o flotă proprie de camioane, ceea ce, potrivit conducerii, îi oferă un avantaj într-o piață cu deficit de șoferi calificați 1.

Rezultatele recente arată că vânzările au continuat să crească în 2026, cu un trimestru al treilea record și un contract multianual cu Departamentul pentru Securitate Internă al SUA pentru construcția zidului de frontieră, care a adăugat volum semnificativ 32. Conducerea leagă aceste rezultate de cereri solide și de condiții de aprovizionare strânse, dar avertizează că marjele depind de costurile LIFO și de volatilitatea prețurilor oțelului carbon 3.

Piața în context

În trimestrul al treilea din 2026 industria a crescut cu 10,1% în tonaj, iar compania a raportat o creștere mai mare, susținută de cererea din construcții, centre de date, aerospațial și industria semiconductorilor 3. Analiza pieței arată că tarifele aplicate importurilor de oțel și aluminiu au sprijinit prețurile, dar pot schimba cererea dacă politicile comerciale se modifică 1.

Tendințe

  • Tarifele vamale asupra oțelului și aluminiuluimixt

    Măsurile tarifare din 2025 au susținut prețurile metalelor din SUA și au îmbunătățit tonajul companiei, dar au creat și volatilitate în marje, deoarece costurile nu au fost întotdeauna transferate clienților 1. Dacă tarifele sunt relaxate, prețurile interne ar putea scădea, ceea ce ar afecta direct vânzările și profitabilitatea 1.

  • Cerere din infrastructură și centre de datevânt din spate

    Conducerea indică o cerere solidă din construcții nerezidențiale, inclusiv infrastructură, precum și din centre de date și proiecte energetice, care au compensat slăbiciunea din alte sectoare ale construcțiilor 3. Dacă această cerere se menține, ar putea susține volumele pentru perioada următoare 3.

  • Contractul pentru zidul de frontierămixt

    Contractul multianual cu Departamentul pentru Securitate Internă a început să livreze oțel în al doilea trimestru din 2026 și a contribuit semnificativ la creșterea tonajului, dar are o marjă brută mai mică și diluează marja pe tonă 23. Durata contractului rămâne o variabilă importantă 3.

  • Costuri LIFO și volatilitatea prețurilorvânt din față

    Creșterea costurilor oțelului carbon și a aluminiului a generat cheltuieli LIFO mai mari decât se așteptau conducerea, ceea ce a redus profitul raportat, deși marja FIFO a rămas ridicată 31. Dacă prețurile metalelor se inversează, impactul asupra marjelor ar putea fi rapid 1.

Poziția concurențială

Reliance concurează cu un număr mare de distribuitori și procesatori generaliști și specializați, iar concurența se bazează pe preț, servicii, calitate, capacitate de procesare și disponibilitatea produselor 1. Competitorii pot avea branduri mai consacrate pe piețe locale, iar în perioade de prețuri în scădere unii vând sub cost pentru a-și reduce stocurile 1.

Compania susține că scara sa și capacitatea de a investi în echipamente de procesare o diferențiază de multe firme din industrie, care nu pot extinde serviciile la aceeași scară 1. Avantajul depinde însă de menținerea cotei de piață într-o industrie fragmentată în care presiunea concurențială poate crește 1.

  • Ryerson HoldingRYI

    Distribuitor și procesator de metale din America de Nord, menționat în categoria competitorilor de centre de servicii, dar nu este numit explicit în sursele furnizate; tratați cu prudență.

  • Olympic SteelZEUS

    Distribuitor de oțel și metale, care concurează în aceeași categorie de centre de servicii, dar nu este numit explicit în sursele furnizate.

  • Alți distribuitori generaliști și specializați de metale

    Sursele descriu un număr mare de concurenți de dimensiuni diferite, inclusiv firme cu branduri locale puternice, fără nume explicite.

  • Mill-uri producătoare de metale

    Producătorii primari de metale sunt furnizori și, în același timp, actori care pot influența prețurile și disponibilitatea produselor pe piață.

Știri și depuneri

Din presă

Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

Depuneri SEC

Surse

  1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Reliance, Inc. · 26 feb. 2026
  2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Reliance, Inc. · 28 iul. 2026
  3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Reliance, Inc. · 21 oct. 2026

Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.