olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Ferguson Enterprises Inc. FERG
Wholesale-Hardware & Plumbing & Heating Equipment & Supplies · SIC 5070 · Verticală: Comerț en gros — bunuri durabile (SIC 50xx)
Ferguson Enterprises Inc. este cel mai mare distribuitor cu valoare adăugată de produse pentru apă și aer din America de Nord, activând pe o piață de construcții de 340 miliarde USD. În anul fiscal 2025 vânzările nete au atins 30,8 miliarde USD, în creștere cu 3,8%. În trimestrul al doilea din 2026 vânzările au crescut cu 4,6%, iar ghidajul pentru anul calendaristic 2026 a fost ridicat.
La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Ferguson Enterprises Inc. (FERG) costa 248,53 USD (+2,70 % într-o zi), cu capitalizare 48,1 mld USD, P/E 25,1 pe un EPS diluat de 9,90 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 1,34 %, beta 1,00, interval pe 52 de săptămâni 214,26–267,71 USD. Ultimul trimestru raportat (T1 2026): venituri de 8,2 mld USD (+5,1 % an/an), profit net de 570,0 mil USD (+21,3 % an/an), EPS diluat 2,90 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 74,8
- supracumpărat (≥ 70)
- Bollinger (20, 2)
- 213,71 – 246,36
- peste banda superioară · %B 1,07 · lățimea benzii 14,2 %
- SMA 50 / 200
- 225,39 / 237,43
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- 5,03 / 2,89
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +11,5 % | −1,1 % | +12,6 pp | — |
| 3 luni | −2,6 % | −0,5 % | −2,2 pp | — |
| 6 luni | −1,5 % | +4,4 % | −5,9 pp | — |
| De la început de an | +11,6 % | +12,3 % | −0,7 pp | — |
| 1 an | +1,5 % | +13,5 % | −12,0 pp | +34,8 % |
| 3 ani | +58,0 % | +76,4 % | −18,4 pp | +78,8 % |
| 5 ani | +62,4 % | +63,7 % | −1,3 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q1 2026 · 31 oct. 2025
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q2 '24 | Q3 '24 | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 6,7 mld | 7,3 mld | 7,9 mld | 7,8 mld | 6,9 mld | 7,6 mld | 8,5 mld | 8,2 mld |
| Costul vânzărilor | 4,6 mld | 5,1 mld | 5,5 mld | 5,4 mld | 4,8 mld | 5,3 mld | 5,8 mld | 5,7 mld |
| Profit brut | 2,0 mld | 2,2 mld | 2,5 mld | 2,3 mld | 2,0 mld | 2,4 mld | 2,7 mld | 2,5 mld |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 1,5 mld | 1,5 mld | 1,6 mld | 1,6 mld | 1,5 mld | 1,6 mld | 1,7 mld | 1,6 mld |
| Profit operațional | 477,0 mil | 625,0 mil | 811,0 mil | 665,0 mil | 410,0 mil | 606,0 mil | 925,0 mil | 771,0 mil |
| Amortizare și depreciere | 83,0 mil | 85,0 mil | 87,0 mil | 90,0 mil | 92,0 mil | 94,0 mil | 97,0 mil | 94,0 mil |
| Profit înainte de impozit | 433,0 mil | 581,0 mil | 759,0 mil | 624,0 mil | 370,0 mil | 557,0 mil | 872,0 mil | 712,0 mil |
| Impozit pe profit | 111,0 mil | 138,0 mil | 308,0 mil | 154,0 mil | 94,0 mil | 147,0 mil | 172,0 mil | 142,0 mil |
| Profit net | 322,0 mil | 443,0 mil | 451,0 mil | 470,0 mil | 276,0 mil | 410,0 mil | 700,0 mil | 570,0 mil |
| EPS diluat | 1,58 | 2,18 | 2,23 ≈ | 2,34 | 1,38 | 2,07 | 3,55 ≈ | 2,90 |
| Flux de numerar operațional | 306,0 mil ≈ | 644,0 mil ≈ | 366,0 mil | 345,0 mil | 340,0 mil ≈ | 682,0 mil ≈ | 541,0 mil | 430,0 mil |
| Investiții (capex) | 101,0 mil ≈ | 71,0 mil ≈ | 109,0 mil | 77,0 mil | 81,0 mil ≈ | 77,0 mil ≈ | 70,0 mil | 118,0 mil |
| Dividende plătite | 153,0 mil ≈ | 160,0 mil ≈ | 319,0 mil | 0 | 158,0 mil ≈ | 166,0 mil ≈ | 165,0 mil | 164,0 mil |
| Răscumpărări de acțiuni | 142,0 mil ≈ | 171,0 mil ≈ | 213,0 mil | 256,0 mil | 252,0 mil ≈ | 251,0 mil ≈ | 189,0 mil | 208,0 mil |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 83 din propriul istoric de 6 trimestre (min 21,2, mediană 23,8, max 26,1; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Venituri | 28,6 mld | 29,7 mld | 29,6 mld | 30,8 mld |
| Venituri an/an | indisponibil | +4,1 % | −0,3 % | +3,8 % |
| Profit net | 2,1 mld | 1,9 mld | 1,7 mld | 1,9 mld |
| Profit net an/an | indisponibil | −11,0 % | −8,2 % | +7,0 % |
| EPS diluat | 9,69 | 9,12 | 8,53 | 9,32 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | −5,9 % | −6,5 % | +9,3 % |
| netă % | 7,4 % | 6,4 % | 5,9 % | 6,0 % |
| Flux de numerar liber | 859,0 mil | 2,3 mld | 1,5 mld | 1,6 mld |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 iul. 2025
- Numerar
- 674,0 mil USD
- Datorie financiară
- 4,2 mld USD
- Datorie netă
- 3,5 mld USD
- Capitaluri proprii
- 5,8 mld USD
- Active totale
- 17,7 mld USD
- Datorie / capitaluri
- 0,71x
- Lichiditate curentă
- 1,68x
- ROE
- 32,4 %
- ROA
- 10,8 %
- Marja FCF
- 5,2 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 28,6 mld | 29,7 mld | 29,6 mld | 30,8 mld | SEC (XBRL)· 26 sept. 2025verificat |
| Costul vânzărilor | 19,8 mld | 20,7 mld | 20,6 mld | 21,3 mld | SEC (XBRL)· 26 sept. 2025verificat |
| Profit brut | 8,8 mld | 9,0 mld | 9,1 mld | 9,4 mld | SEC (XBRL)· 26 sept. 2025verificat |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 5,6 mld | 5,9 mld | 6,0 mld | 6,4 mld | SEC (XBRL)· 26 sept. 2025verificat |
| Profit operațional | 2,8 mld | 2,7 mld | 2,7 mld | 2,6 mld | SEC (XBRL)· 26 sept. 2025verificat |
| Amortizare și depreciere | 301,0 mil | 321,0 mil | 335,0 mil | 373,0 mil | SEC (XBRL)· 26 sept. 2025verificat |
| EBITDA | 3,1 mld ≈ | 3,0 mld ≈ | 3,0 mld ≈ | 3,0 mld ≈ | SEC (XBRL)· 26 sept. 2025derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 111,0 mil | 184,0 mil | 179,0 mil | — | SEC (XBRL)· 25 sept. 2024verificat |
| Profit înainte de impozit | 2,7 mld | 2,5 mld | 2,5 mld | 2,4 mld | SEC (XBRL)· 26 sept. 2025verificat |
| Impozit pe profit | 609,0 mil | 575,0 mil | 729,0 mil | 567,0 mil | SEC (XBRL)· 26 sept. 2025verificat |
| Profit net | 2,1 mld | 1,9 mld | 1,7 mld | 1,9 mld | SEC (XBRL)· 26 sept. 2025verificat |
| EPS diluat | 9,69 | 9,12 | 8,53 | 9,32 | SEC (XBRL)· 26 sept. 2025verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 218,9 mil | 207,2 mil | 203,5 mil | 199,2 mil | SEC (XBRL)· 26 sept. 2025verificat |
| Dividend pe acțiune | 2,51 | 4,16 | 3,12 | 3,28 | SEC (XBRL)· 26 sept. 2025verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
- 2023
- 5,9 mld
- 2024
- 6,0 mld
- 2025
- 6,4 mld
SEC (XBRL)· 26 sept. 2025verificat
- 2023
- 207,2 mil
- 2024
- 203,5 mil
- 2025
- 199,2 mil
SEC (XBRL)· 26 sept. 2025verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 771,0 mil | 601,0 mil | 571,0 mil | 674,0 mil | SEC (XBRL)· 26 sept. 2025verificat |
| Creanțe | — | 3,6 mld | 3,6 mld | 4,0 mld | SEC (XBRL)· 26 sept. 2025verificat |
| Stocuri | — | 3,9 mld | 4,2 mld | 4,5 mld | SEC (XBRL)· 26 sept. 2025verificat |
| Active curente | — | 9,1 mld | 9,4 mld | 10,1 mld | SEC (XBRL)· 26 sept. 2025verificat |
| Imobilizări corporale nete | — | 1,6 mld | 1,8 mld | 1,8 mld | SEC (XBRL)· 26 sept. 2025verificat |
| Fond comercial | 2,0 mld | 2,2 mld | 2,4 mld | 2,5 mld | SEC (XBRL)· 26 sept. 2025verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | — | 783,0 mil | 753,0 mil | 726,0 mil | SEC (XBRL)· 26 sept. 2025verificat |
| Active totale | — | 16,0 mld | 16,6 mld | 17,7 mld | SEC (XBRL)· 26 sept. 2025verificat |
| Datorii comerciale | — | 3,4 mld | 3,4 mld | 3,6 mld | SEC (XBRL)· 26 sept. 2025verificat |
| Datorie pe termen scurt | — | 55,0 mil | 150,0 mil | 400,0 mil | SEC (XBRL)· 26 sept. 2025verificat |
| Datorie pe termen lung | — | 3,7 mld | 3,8 mld | 3,8 mld | SEC (XBRL)· 26 sept. 2025verificat |
| Datorii curente | — | 5,4 mld | 5,2 mld | 6,0 mld | SEC (XBRL)· 26 sept. 2025verificat |
| Datorii totale | — | 11,0 mld | 11,0 mld | 11,9 mld | SEC (XBRL)· 26 sept. 2025verificat |
| Capital propriu | 4,7 mld † | 5,0 mld † | 5,6 mld † | 5,8 mld † | SEC (XBRL)· 26 sept. 2025verificat |
† capitalurile proprii ale acționarilor societății-mamă: în acești ani emitentul nu mai raportează totalul inclusiv interesele minoritare.
- 2023
- 783,0 mil
- 2024
- 753,0 mil
- 2025
- 726,0 mil
SEC (XBRL)· 26 sept. 2025verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 1,1 mld | 2,7 mld | 1,9 mld | 1,9 mld | SEC (XBRL)· 26 sept. 2025verificat |
| Investiții (capex) | 290,0 mil | 441,0 mil | 372,0 mil | 305,0 mil | SEC (XBRL)· 26 sept. 2025verificat |
| Flux de numerar liber | 859,0 mil ≈ | 2,3 mld ≈ | 1,5 mld ≈ | 1,6 mld ≈ | SEC (XBRL)· 26 sept. 2025derivat |
| Flux de numerar din investiții | -922,0 mil | -1,1 mld | -601,0 mil | -543,0 mil | SEC (XBRL)· 26 sept. 2025verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -744,0 mil | -1,8 mld | -1,3 mld | -1,3 mld | SEC (XBRL)· 26 sept. 2025verificat |
| Dividende plătite | 538,0 mil | 711,0 mil | 784,0 mil | 489,0 mil | SEC (XBRL)· 26 sept. 2025verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | 1,5 mld | 908,0 mil | 634,0 mil | 948,0 mil | SEC (XBRL)· 26 sept. 2025verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2023
- -1,1 mld
- 2024
- -601,0 mil
- 2025
- -543,0 mil
SEC (XBRL)· 26 sept. 2025verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
Scor: 44 / 100
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
(margin_of_safety <= -0.25 & agreement in ['high', 'medium'])
Preț de închidere
04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 48,1 mld USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
- Evaluare37
- Randamente68
- Calitate71
- Bilanț și datorie36
- Creștere10
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 43,10 – 271,73 USD.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · cheltuiala cu dobânzile raportată e mult mai veche decât ultima perioadă (emitentul a schimbat tagul XBRL): nu se folosește o cifră învechită
- Colegi: EV/EBITDA181,74 – 199,66 (Mijloc 188,28)3 firme folosite · multiplul median 13,2x · quartile 12,8x – 13,9xRS, TEL, WCC
- Colegi: P/E195,88 – 271,73 (Mijloc 203,85)5 firme folosite · multiplul median 20,6x · quartile 19,8x – 27,5xGWW, RS, SNX, TEL, WCC
- Dividende actualizate (DDM)43,10 – 57,97 (Mijloc 49,44)
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Profil neatractiv · Scor 44/100
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | 19,8 % | 80 (față de colegi) | 11 % |
| Marja netă · Calitate | 6,3 % | 50 (față de colegi) | 7 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | 84,2 % | 77 (pe interval fix) | 7 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 2,5 % | 21 (pe interval fix) | 9 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | -1,3 % | 0 (pe interval fix) | 9 % |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | 1,4x | 20 (față de colegi) | 11 % |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 1,7x | 77 (pe interval fix) | 4 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 25,1x | 50 (față de colegi) | 11 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | 17,0x | 20 (față de colegi) | 11 % |
| Randament FCF · Evaluare | 3,4 % | 43 (pe interval fix) | 9 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 3,2 % | 46 (pe interval fix) | 7 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | 39,6 % | 100 (pe interval fix) | 4 % |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie36/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere10/100 · 2/2 factori cu valoare
- Calitate71/100 · 3/3 factori cu valoare
- Randamente68/100 · 2/2 factori cu valoare
- Evaluare37/100 · 3/3 factori cu valoare
Memo
Ferguson Enterprises Inc. /DE/ (FERG). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 30,8 mld USD în 2025; creștere an/an 3,8 %; marjă netă 6,3 %; ROE 32,8 %; datorie netă/EBITDA 1,4x.
Intervalul de valoare estimat este 181,74–199,66 USD pe acțiune (mediana a 3 metode, acord între metode: mediu); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 188,28 USD, prețul de 248,53 USD lasă un potențial de -24,2 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -32,0 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Scor olivLaw 44/100, încadrare metodologică: profil neatractiv (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Nu este o recomandare de investiții.
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- ROIC: 19,8 %
- Conversia profitului în FCF: 84,2 %
- Lichiditatea curentă: 1,7x
- Rata de distribuire (FCF): 39,6 %
Ce o infirmă
- CAGR venituri 3 ani: 2,5 %
- CAGR EPS 3 ani: -1,3 %
- Datorie netă / EBITDA: 1,4x
- EV/EBITDA: 17,0x
- Prețul este peste intervalul de valoare estimat
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Acoperirea dobânzilor.
Față de mediana verticalei
Comerț en gros — bunuri durabile (SIC 50xx) · aceeași diviziune (SIC 2 cifre) · comparată cu 6 firme
Doar firmele cu capitalizarea între 5,5 mld și 351,8 mld (de 8 ori mai mici sau mai mari decât compania); 52 din verticală au rămas în afară.
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| GWWW.W. Grainger, Inc. | 69,7 mld | 32,7 | 54,7 % | 11,2 % | +4,5 % | +57 % / +89 % |
| TELTe Connectivity PLC | 63,8 mld | 27,5 | 18,5 % | 12,6 % | +8,9 % | −3 % / +68 % |
| FERGFerguson Enterprises Inc. | 48,1 mld | 25,1 | 32,8 % | 6,3 % | +3,8 % | +2 % / +58 % |
| RSReliance, Inc. | 22,5 mld | 20,6 | 14,7 % | 6,4 % | +3,3 % | +58 % / +61 % |
| SNXTd Synnex Corporation | 18,4 mld | 14,0 | 14,9 % | 1,8 % | +6,9 % | +51 % / +134 % |
| GPCGenuine Parts Co | 17,4 mld | 481,8 | 0,7 % | 0,1 % | +3,5 % | −3 % / −5 % |
| WCCWESCO International, Inc. | 15,4 mld | 19,8 | 15,4 % | 3,0 % | +7,8 % | +18 % / +103 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru FERG din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 147,08 Randament total -40 % · Pe an -40 % | 260,28 Randament total 6 % · Pe an 6 % | 392,41 Randament total 60 % · Pe an 60 % |
| 3 ani | 137,06 Randament total -42 % · Pe an -17 % | 273,46 Randament total 14 % · Pe an 5 % | 453,47 Randament total 88 % · Pe an 23 % |
| 5 ani | 127,73 Randament total -44 % · Pe an -11 % | 287,30 Randament total 23 % · Pe an 4 % | 524,04 Randament total 121 % · Pe an 17 % |
- P/E la ieșire± 68,36
- Marja netă± 47,86
- Creșterea anuală a veniturilor± 40,05
- Diluare anuală± 4,02
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Ferguson Enterprises Inc. este cel mai mare distribuitor cu valoare adăugată de produse pentru apă și aer din America de Nord, activând pe o piață de construcții de 340 miliarde USD 1. În anul fiscal 2025 vânzările nete au atins 30,8 miliarde USD, în creștere cu 3,8% 1. În trimestrul al doilea din 2026 vânzările au crescut cu 4,6%, iar ghidajul pentru anul calendaristic 2026 a fost ridicat 23.
SWOT
Puncte tari
- Scara națională, rețeaua densă de sucursale și de centre de distribuție, precum și capacitatea de livrare în aceeași zi sau în ziua următoare sunt punctele forte evidențiate de companie 1.
- Bilanțul rămâne solid, cu un nivel de îndatorare care se află la nivelul raportat în ultimul trimestru 3.
- Un portofoliu larg de produse și servicii, de la proiectare până la management de proiect, sprijină poziția față de clienții profesioniști 1.
Puncte slabe
- Dependența puternică de piața americană, care aduce cea mai mare parte a vânzărilor, face compania sensibilă la condițiile din SUA 1.
- Costurile operaționale, în special cele cu forța de muncă, flota și infrastructura, au crescut mai repede decât vânzările în anumite perioade 1.
- Segmentul canadian a avut în 2026 un trimestru slab, cu venituri în scădere și marje reduse 3.
Oportunități
- Creșterea nerezidențială, în special în infrastructura de apă și proiectele mari de capital, ar putea susține creșterea viitoare 3.
- Consolidarea pieței fragmentate prin achiziții poate extinde capacitățile și prezența geografică 13.
- Dacă piața rezidențială își revine, reparațiile și construcțiile noi ar putea aduce o creștere suplimentară 3.
Amenințări
- O încetinire economică, dobânzile ridicate sau o criză a creditului ar putea reduce cererea și capacitatea clienților de a plăti 1.
- Tarifele comerciale și restricțiile la comerț ar putea crește costurile produselor și reduce competitivitatea 1.
- Furnizorii care își integrează vertical distribuția ar putea vinde direct clienților, ceea ce ar putea reduce marjele 1.
Riscuri
- Dependența de economia SUAridicat
Aproape toate vânzările provin din Statele Unite, astfel încât o slăbire a economiei americane ar putea afecta direct rezultatele 1.
- Încetinirea piețelor de construcțiiridicat
Dobânzile și ratele ipotecare ridicate ar putea amâna proiectele rezidențiale și nerezidențiale, ceea ce ar putea reduce volumul comenzilor 1.
- Fluctuația prețurilor produselormediu
Deflația sau inflația din materii prime precum plasticul, cuprul și oțelul ar putea afecta marjele dacă prețurile nu pot fi transferate la timp 1.
- Riscuri de integrare a achizițiilormediu
Achizițiile numeroase, inclusiv FloWorks, ar putea genera costuri de integrare și presiuni asupra bilanțului dacă beneficiile nu se materializează 23.
- Obligații de pensii cu prestații definitescăzut
Planurile de pensii din Canada și Regatul Unit ar putea necesita contribuții suplimentare dacă randamentele investițiilor scad sau dobânda de referință se schimbă 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Ferguson ar putea continua să câștige cote de piață dacă cererea nerezidențială, susținută de proiecte mari, rămâne puternică și compania își extinde prezența prin achiziții 3.
- Dacă lucrările de reparații și construcțiile rezidențiale își revin, compania ar putea beneficia de o revenire a volumelor, pe baza rețelei sale extinse 13.
- Scara și generarea constantă de numerar ar putea permite investiții în creștere organică și returnarea de capital către acționari, păstrând un bilanț solid 3.
Ce ar strica teza
- Dacă piața rezidențială rămâne slabă și Canada continuă să scadă, creșterea totală ar putea încetini față de ritmul recent 23.
- Presiunea marjelor din cauza costurilor de operare și a prețurilor furnizorilor ar putea reduce rentabilitatea, mai ales dacă inflația costurilor depășește creșterea prețurilor 12.
- Achizițiile multiple ar putea aduce riscuri de integrare și de îndatorare, iar beneficiile preconizate ar putea întârzia sau nu se materializa complet 3.
De urmărit
- Integrarea achiziției FloWorks și impactul asupra ghidajuluiQ3 2026
- Evoluția vânzărilor nerezidențiale și a comenzilor din proiecte mariQ3 2026
- Revenirea pieței rezidențiale și a lucrărilor de reparații2027
- Raportul trimestrial privind rezultatele pentru perioada încheiată la 30 septembrie 2026Q1 2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Activitatea se împarte aproximativ egal între piețele rezidențiale și nerezidențiale, iar în cadrul acestora circa două treimi din vânzări provin din reparații, întreținere și îmbunătățiri, iar o treime din construcții noi, potrivit estimărilor conducerii 1. Strategia include achiziții de tip bolt-on, iar în 2026 compania a finalizat cinci achiziții într-un singur trimestru și a semnat un acord pentru FloWorks 3. Compania este listată la NYSE sub simbolul FERG, iar listarea secundară de la Londra a fost anulată la 20 iulie 2026 3.
Ferguson are doi segmente raportabile, Statele Unite și Canada, iar segmentul din SUA a generat 95% din vânzările nete în fiecare dintre anii fiscali 2023-2025 1. Compania operează sub brandul Ferguson în SUA și sub Wolseley în Canada 1.
Piața în context
Piața nord-americană a construcțiilor în care activează Ferguson este evaluată la 340 miliarde USD, cu piețe rezidențiale și nerezidențiale aproape egale 13. Piața rămâne fragmentată, iar compania se află printre primii distribuitori în majoritatea segmentelor în care activează 1.
Conform rezultatelor din 2026, cererea nerezidențială, în special în proiectele mari de capital, a fost puternică, în timp ce piața rezidențială a rămas slabă, cu construcții noi reduse și lucrări de reparații moi 3.
Tendințe
- Creșterea nerezidențialăvânt din spate
Proiectele comerciale, industriale și de infrastructură hidrică au crescut, iar comanda deschisă și ofertele pentru proiecte mari au rămas sănătoase, ceea ce ar putea susține vânzările dacă proiectele se mențin 3.
- Piața rezidențială slabăvânt din față
Construcțiile noi și lucrările de reparații, întreținere și îmbunătățiri au rămas moi, iar o eventuală lipsă de revenire ar putea încetini creșterea în segmentul rezidențial 3.
- Consolidare prin achizițiimixt
Achizițiile de distribuitori regionali și de nișă, precum FloWorks, extind capacitatea companiei, dar ar putea diluả marjele dacă integrarea nu decurge conform planului 23.
- Presiunea prețurilor de materii primemixt
Produsele din plastic, cupru și oțel sunt supuse fluctuațiilor de preț, iar deflația sau inflația pot afecta marjele, în funcție de capacitatea de a transfera costurile către clienți 1.
Poziția concurențială
Piețele în care activează Ferguson sunt foarte competitive, cu distribuitori mici și locali, distribuitori regionali, magazine de specialitate, comercianți online și producători care vând direct 1. Concurența poate crește prin intrarea unor noi jucători sau prin consolidarea competitorilor, ceea ce ar putea reduce vânzările și marjele 1.
Ferguson susține că scara, rețeaua de furnizori și numărul mare de sucursale îi oferă un avantaj față de competitorii care operează doar local 1. Presiunea vine și din partea furnizorilor care vând direct clienților, la prețuri mai mici 1.
- WatscoWSO
Distribuitor de produse HVAC, prezent pe piețe care se suprapun cu segmentul de climatizare al Ferguson.
- Core & MainCNM
Distribuitor de produse pentru apă și infrastructură, activ în segmentele de utilități și apă ale Ferguson.
- Distribuitori locali și regionali de instalații
Numeroși distribuitori mici și mijlocii, locali sau regionali, care concurează pe proiecte și clienți din zonele lor.
- Comercianți online și retaileri
Platforme de comerț electronic și retaileri care atrag cumpărătorii prin prețuri și comoditate, conform factorilor de risc ai companiei.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Depuneri SEC
- Raport curent14 aug. 2026Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport curent11 aug. 2026Acord material · Obligație financiară nouă · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial10 aug. 2026
- Raport curent10 aug. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent13 iul. 2026Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial05 mai 2026
- Raport curent05 mai 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent04 mai 2026Vot al acționarilor
- Convocare AGA (proxy)16 mar. 2026
- Raport curent24 feb. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-07-31 · SEC / Ferguson Enterprises Inc. · 26 sept. 2025
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Ferguson Enterprises Inc. · 10 aug. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Ferguson Enterprises Inc. · 10 aug. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.