olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

SBC Medical Group Holdings Incorporated SBC

Services-Offices & Clinics of Doctors of Medicine · SIC 8011 · Verticală: Services-Offices & Clinics of Doctors of Medicine (SIC 8011)

5,04USD+0,40 % · 1 ziÎnchidere 06 nov. 2026

SBC Medical Group Holdings este o companie de management (MSO) care oferă servicii de management clinicilor estetice și medicale, în principal în Japonia, cu extindere în Singapore, Vietnam și Thailanda. Compania a revenit la creștere în al doilea trimestru din 2026, după un an 2025 în care veniturile au scăzut la 173,6 milioane USD, de la 205,4 milioane USD în 2024.

La închiderea din 06 nov. 2026, acțiunea SBC Medical Group Holdings Incorporated (SBC) costa 5,04 USD (+0,40 % într-o zi), cu capitalizare 518,3 mil USD, P/E 10,8 pe un EPS diluat de 0,47 USD în ultimele 12 luni, beta 0,37, interval pe 52 de săptămâni 2,87–5,69 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): venituri de 49,2 mil USD (+13,4 % an/an), profit net de 10,7 mil USD (+335,0 % an/an), EPS diluat 0,10 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
518,3 mil USD
acțiuni la 31 iul. 2026
P/E (TTM)
10,8
EPS diluat TTM 0,47 · TTM până la 30 iun. 2026
E/P (TTM)
9,29 %
TTM până la 30 iun. 2026
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
0,37
Volatilitate (1 an) 56 %
Interval 52 săpt.
2,875,69

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
46,1
neutru
Bollinger (20, 2)
4,99 – 5,68
în jumătatea de jos a benzii · %B 0,08 · lățimea benzii 12,9 %
SMA 50 / 200
4,97 / 3,95
tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
MACD (12, 26, 9)
0,05 / 0,13
MACD sub semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună−5,6 %−5,9 %+0,3 pp—
3 luni+64,7 %−4,6 %+69,3 pp—
6 luni+58,5 %+0,2 %+58,3 pp—
De la început de an+16,9 %+7,4 %+9,5 pp—
1 an+63,6 %+8,2 %+55,4 pp−19,4 %
3 ani−52,5 %+68,4 %−120,9 pp−57,5 %
5 aniindisponibil+56,5 %indisponibil—
Scădere maximă (1 an)
−41,7 %
02 feb. 2026 → 18 mai 2026
Scădere maximă (5 ani)
−82,1 %
12 aug. 2024 → 18 mai 2026
Creștere anuală compusă (5 ani)
indisponibil
S&P 500 +9,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026

Venituri
49,2 mil USD
+13,4 % an/an
Profit net
10,7 mil USD
+335,0 % an/an
EPS diluat
0,10
+400,0 % an/an
netă / operațională
21,7 % / 38,5 %

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ3 '24Q4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26
Venituri53,1 mil44,4 mil47,3 mil43,4 mil43,4 mil39,6 mil43,1 mil49,2 mil
Costul vânzărilor9,8 mil10,5 mil9,6 mil13,3 mil12,7 mil10,6 mil12,7 mil13,2 mil
Profit brut43,2 mil33,9 mil37,7 mil30,0 mil30,6 mil28,9 mil30,3 mil36,0 mil
Cheltuieli generale și de vânzare16,6 mil13,9 mil13,5 mil15,5 mil14,7 mil16,1 mil12,6 mil17,0 mil
Profit operațional13,8 mil4,7 mil24,2 mil14,6 mil15,9 mil12,8 mil17,7 mil19,0 mil
Amortizare și depreciere1,0 mil ≈931,6 mii628,3 mii636,1 mii ≈746,2 mii ≈673,7 mii670,4 mii1,1 mil ≈
Cheltuieli cu dobânzile5,5 mii12,4 mii4,0 mii46,7 mii44,9 mii52,8 mii111,9 mii126,1 mii
Profit înainte de impozit13,1 mil6,1 mil31,5 mil13,5 mil18,5 mil18,6 mil18,9 mil19,6 mil
Impozit pe profit10,3 mil-488,6 mii10,0 mil11,1 mil5,7 mil4,3 mil7,5 mil7,8 mil
Profit net2,8 mil6,5 mil21,5 mil2,5 mil12,8 mil14,2 mil11,3 mil10,7 mil
EPS diluat0,030,06 ≈0,210,020,120,14 ≈0,110,10
Flux de numerar operațional5,0 mil ≈-7,3 mil1,9 mil-8,3 mil ≈-20,9 mil ≈52,0 mil9,2 mil22,5 mil ≈
Investiții (capex)409,0 mii ≈590,4 mii253,7 mii306,7 mii ≈43,1 mii ≈797,5 mii125,0 mii84,4 mii ≈
Răscumpărări de acțiuni—0——2,6 mil ≈0——

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 44 din propriul istoric de 9 trimestre (min 6,3, mediană 10,8, max 20,3; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu202320242025
Venituri193,5 mil205,4 mil173,6 mil
Venituri an/anindisponibil+6,1 %−15,5 %
Profit net39,4 mil46,6 mil51,0 mil
Profit net an/anindisponibil+18,4 %+9,4 %
EPS diluat0,420,480,50
EPS diluat an/anindisponibil+14,3 %+4,2 %
netă %20,3 %22,7 %29,4 %
Flux de numerar liber42,1 mil18,0 mil23,3 mil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
163,8 mil USD
Datorie financiară
43,1 mil USD
Datorie netă
-120,7 mil USD
Capitaluri proprii
263,3 mil USD
Active totale
380,4 mil USD
Datorie / capitaluri
0,16x
Lichiditate curentă
3,78x
ROE
22,2 %
ROA
15,8 %
Marja FCF
13,4 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
193,5 mil
2024
205,4 mil
2025
173,6 mil

SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
56,2 mil
2024
49,4 mil
2025
46,3 mil

SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat

Profit brut
2023
137,3 mil
2024
156,1 mil
2025
127,3 mil

SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat

Cheltuieli generale și de vânzare
2023
66,2 mil
2024
57,7 mil
2025
59,8 mil

SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat

Profit operațional
2023
70,7 mil
2024
70,3 mil
2025
67,5 mil

SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
12,2 mil
2024
3,8 mil
2025
2,7 mil

SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat

EBITDA
2023
82,9 mil ≈
2024
74,1 mil ≈
2025
70,2 mil ≈

SEC (XBRL)· 27 mar. 2026derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
45,3 mii
2024
28,3 mii
2025
148,2 mii

SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
73,6 mil
2024
73,5 mil
2025
82,1 mil

SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
35,0 mil
2024
26,8 mil
2025
31,0 mil

SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat

Profit net
2023
39,4 mil
2024
46,6 mil
2025
51,0 mil

SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat

EPS diluat
2023
0,42
2024
0,48
2025
0,50

SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
94,2 mil
2024
96,6 mil
2025
103,0 mil

SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
103,0 mil
2024
125,0 mil
2025
163,8 mil

SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat

Stocuri
2023
3,1 mil
2024
1,5 mil
2025
2,8 mil

SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat

Active curente
2023
165,9 mil
2024
184,5 mil
2025
231,2 mil

SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
13,6 mil
2024
8,8 mil
2025
7,5 mil

SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat

Fond comercial
2023
3,6 mil
2024
4,6 mil
2025
15,4 mil

SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
19,7 mil
2024
1,6 mil
2025
47,7 mil

SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat

Active totale
2023
258,8 mil
2024
266,1 mil
2025
380,4 mil

SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
26,5 mil
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 13 nov. 2024verificat

Datorie pe termen scurt
2023
329,2 mii
2024
262,1 mii
2025
228,2 mii

SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
—
2024
6,6 mil
2025
42,8 mil

SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat

Datorii curente
2023
92,5 mil
2024
61,2 mil
2025
61,1 mil

SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat

Datorii totale
2023
115,0 mil
2024
71,1 mil
2025
117,1 mil

SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat

Capital propriu
2023
143,8 mil
2024
195,0 mil
2025
263,3 mil

SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
50,7 mil
2024
20,6 mil
2025
24,7 mil

SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
8,5 mil
2024
2,6 mil
2025
1,4 mil

SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
42,1 mil ≈
2024
18,0 mil ≈
2025
23,3 mil ≈

SEC (XBRL)· 27 mar. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
1,8 mil
2024
-10,1 mil
2025
-21,0 mil

SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
6,1 mil
2024
23,0 mil
2025
38,3 mil

SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2023
—
2024
0
2025
5,0 mil

SEC (XBRL)· 27 mar. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-15,5 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
-4,0 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
9,4 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
4,2 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
29,1 %
calculat olivLawFY 2025

Profitabilitate

Marja brută
71,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja EBITDA
39,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja EBIT
37,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja netă
28,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja FCF
35,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Randamente

ROE
19,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROA
13,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROIC
37,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROCE
19,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
-146,4 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Datorie netă / EBITDA
-2,1x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Datorie / capital propriu
0,1x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Acoperirea dobânzilor
194,9x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Lichiditate

Lichiditatea curentă
3,3x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Lichiditatea rapidă
3,3x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Lichiditatea imediată
2,3x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
62,8 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Investiții (capex)
1,0 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Fluxul de numerar liber
61,8 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Conversia profitului în FCF
126,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Conversia EBITDA în numerar
91,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de stoc (DIO)
17 zile
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
518,3 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
372,0 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Capitalizare / profit net TTM
10,6x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/E (TTM)
10,8x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Randamentul profitului
9,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/B
2,0x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/S
3,0x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
EV/EBITDA
5,4x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
EV/EBIT
5,7x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
EV/Venit
2,1x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
P/FCF
8,4x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Randament FCF
11,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat
Randamentul distribuirilor către acționari
0,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Profil neutru

Scor: 89 / 100

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

5,04 USD

06 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 518,3 mil USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
518,3 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/E (TTM)
10,8x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/B
2,0x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
EV/EBITDA
5,4x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROE
19,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Marja netă
28,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-15,5 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat

Acoperire și prospețime

32/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 30 iun. 2026
Data ultimului bilanț: 30 iun. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 iul. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 13 aug. 2026
verificat 515derivat 44

Scorul pe grupe

  • Calitate100
  • Randamente7
  • Bilanț și datorie100
  • Evaluare91

Interval de valoare estimat

Jos
8,07
USD pe acțiune
Mijloc
9,46
USD pe acțiune
Sus
11,70
USD pe acțiune
Preț: 5,04 USD
Prețul este sub interval
Potențial până la valoarea centrală: 87,8 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: 46,7 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: o singură metodă · 1 metode folosite · 1 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 8,07 – 11,70 USD.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)8,07 – 11,70 (Mijloc 9,46)
    WACC 8,9 % · FCFF de pornire 62,0 mil USD · ponderea valorii terminale în EV 73 %
    Sensibilitatea WACC × g dă limitele metodei; nu sunt probabilități.
    DCF invers: nicio creștere între −30 % și +40 % nu justifică prețul
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · colegi insuficienți
  • Colegi: P/Eindisponibil · colegi insuficienți
  • Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Services-Offices & Clinics of Doctors of Medicine (SIC 8011)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Profil neutru · Scor 89/100

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitate37,3 %100 (pe interval fix)13 %
Marja netă · Calitate28,0 %100 (față de colegi)8 %
Conversia profitului în FCF · Calitate126,0 %100 (pe interval fix)8 %
CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie-2,1x100 (pe interval fix)13 %
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie194,9x100 (pe interval fix)8 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie3,3x100 (pe interval fix)5 %
P/E (TTM) · Evaluare10,8x87 (pe interval fix)13 %
EV/EBITDA · Evaluare5,4x87 (pe interval fix)13 %
Randament FCF · Evaluare11,9 %100 (pe interval fix)11 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente0,5 %7 (pe interval fix)8 %
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie100/100 · 3/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Calitate100/100 · 3/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțial7/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Evaluare91/100 · 3/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

SBC Medical Group Holdings Incorporated (SBC). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 173,6 mil USD în 2025; creștere an/an -15,5 %; marjă netă 28,0 %; ROE 19,3 %; datorie netă/EBITDA -2,1x.

Intervalul de valoare estimat este 8,07–11,70 USD pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 9,46 USD, prețul de 5,04 USD lasă un potențial de 87,8 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 46,7 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Scor olivLaw 89/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: growth, returns. Nu este o recomandare de investiții.

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • ROIC: 37,3 %
  • Marja netă: 28,0 %
  • Conversia profitului în FCF: 126,0 %
  • Datorie netă / EBITDA: -2,1x
  • Acoperirea dobânzilor: 194,9x
  • Lichiditatea curentă: 3,3x
  • P/E (TTM): 10,8x
  • EV/EBITDA: 5,4x
  • Randament FCF: 11,9 %
  • Prețul este sub intervalul de valoare estimat

Ce o infirmă

  • Randamentul distribuirilor către acționari: 0,5 %

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Services-Offices & Clinics of Doctors of Medicine (SIC 8011) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 8 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
10,8x
mediana verticalei —
EV/EBITDA
5,4x
mediana verticalei —
P/S
3,0x
mediana verticalei 0,6x
peste mediană (+356,8 %)
P/B
2,0x
mediana verticalei 1,2x
peste mediană (+59,1 %)
ROE
19,3 %
mediana verticalei -11,8 %
peste mediană
Marja netă
28,0 %
mediana verticalei -6,2 %
peste mediană
Marja EBIT
37,3 %
mediana verticalei -6,6 %
peste mediană
Venituri an/an
-15,5 %
mediana verticalei 25,2 %
sub mediană (−161,5 %)
Datorie netă/EBITDA
-2,1x
mediana verticalei —
Randament dividend
—
mediana verticalei 2,7 %

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
TDOCTeladoc Health, Inc.1,6 mld—-11,5 %-6,3 %−1,5 %+16 % / −52 %
SBCSBC Medical Group Holdings Incorporated518,3 mil10,819,3 %28,0 %−15,5 %+64 % / −52 %
CCMConcord Medical Services Holdings Ltd483,2 mil——-20,2 %+25,2 %−4 % / −63 %
STLNStarling Oncology, Inc.368,9 mil——-6,2 %+27,8 %+15 % / +112 %
LFMDLifeMD, Inc.114,2 mil—6,5 %0,1 %+25,3 %−38 % / −69 %
AIRSAirSculpt Technologies, Inc.38,5 mil—-12,0 %-7,8 %−15,8 %−85 % / −89 %
BMGLBasel Medical Group Ltd8,4 mil—-169,7 %-94,0 %indisponibil−63 % / indisponibil
HIMSHims & Hers Health, Inc.0—-32,0 %-5,5 %+59,0 %−35 % / +192 %
AUNAAuna S.A.——7,5 %2,5 %+13,2 %+1 % / indisponibil

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru SBC din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
2,74
Randament total -46 % · Pe an -46 %
4,87
Randament total -3 % · Pe an -3 %
7,37
Randament total 46 % · Pe an 46 %
3 ani
2,18
Randament total -57 % · Pe an -24 %
4,40
Randament total -13 % · Pe an -4 %
7,37
Randament total 46 % · Pe an 14 %
5 ani
1,73
Randament total -66 % · Pe an -19 %
3,97
Randament total -21 % · Pe an -5 %
7,37
Randament total 46 % · Pe an 8 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 1,10
  • Marja netă± 0,77
  • Creșterea anuală a veniturilor± 0,69
  • Diluare anuală± 0,06

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Pe scurt

SBC Medical Group Holdings este o companie de management (MSO) care oferă servicii de management clinicilor estetice și medicale, în principal în Japonia, cu extindere în Singapore, Vietnam și Thailanda. Compania a revenit la creștere în al doilea trimestru din 2026, după un an 2025 în care veniturile au scăzut la 173,6 milioane USD, de la 205,4 milioane USD în 2024 13.

SWOT

Puncte tari

  • Model de management cu venituri recurente din taxe de servicii, o rețea extinsă de clinici partenere și o poziție de numerar solidă, care permite investiții disciplinate.
  • Experiență acumulată de management și date din mai mulți ani de activitate, pe care compania spune că le folosește pentru dezvoltarea instrumentelor AI.
  • Profitabilitate ridicată, cu marje operaționale mari comparativ cu veniturile, ceea ce oferă flexibilitate financiară.

Puncte slabe

  • Dependența de un număr mic de entități medicale afiliate, cu care există relații de rudenie și părți afiliate, reduce independența de control.
  • Veniturile au scăzut în 2025, iar revizuirea taxelor și întreruperea unor servicii au afectat segmentele principale.
  • Expunerea valutară față de yen și concentrarea geografică în Japonia fac rezultatele sensibile la condițiile locale.

Oportunități

  • Creșterea tarifelor pentru servicii legate de AI și extinderea numărului de locații ar putea susține o creștere sustenabilă a veniturilor.
  • Intrarea în Thailanda, colaborarea cu OrangeTwist și dezvoltarea segmentului non-estetic ar putea deschide noi piețe.
  • Integrarea Waqoo și a achizițiilor recente ar putea aduce capabilități noi în medicina regenerativă.

Amenințări

  • Reglementările din Japonia privind relația dintre medici și societățile de management ar putea modifica modelul de franciză.
  • Falimentul sau întârzierea plăților de către clinicile partenere ar putea reduce veniturile din servicii.
  • Concurența din partea lanțurilor mari și a operatorilor regionali ar putea presa tarifele și cota de piață.

Riscuri

  • Dependența de clinicile afiliateridicat

    Veniturile depind în mare măsură de succesul financiar al clinicilor afiliate, iar dificultățile acestora ar putea afecta direct taxele de servicii 1.

  • Conflicte de interese cu entitățile afiliateridicat

    Rudele CEO-ului controlează votul în adunările generale ale entităților medicale, ceea ce ar putea genera dispute sau contestări ale contractelor 1.

  • Necesitatea de capital suplimentarmediu

    Compania spune că ar putea avea nevoie de finanțare suplimentară pe termen lung, iar emiterea de acțiuni ar putea diluă acționarii existenți 1.

  • Expunere valutarămediu

    Rezultatele raportate în dolari depind de cursul yenului, iar variațiile acestuia pot modifica veniturile și profitul convertit 1.

  • Protecția proprietății intelectualescăzut

    Dacă drepturile asupra tehnologiilor și mărcilor nu pot fi protejate în toate țările de activitate, competitivitatea ar putea scădea 1.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Revenirea la creștere în al doilea trimestru 2026 și profitul în forte creștere ar putea arăta că noile tarife pentru servicii se consolidează 23.
  • Dacă platforma AI și extinderea în Asia de Sud-Est vor funcționa, compania ar putea diversifica sursele de venit față de Japonia.
  • Poziția de numerar solidă ar putea permite achiziții și investiții fără a depinde de finanțare externă 3.

Ce ar strica teza

  • Veniturile anuale au scăzut în 2025 și revenirea din 2026 ar putea fi temporară dacă reglările taxelor nu se mențin 13.
  • Concentrarea pe entități afiliate cu legături familiale ar putea reduce încrederea investitorilor și ar putea atrage atenția autorităților.
  • Extinderea internațională este la început, iar rezultatele din Thailanda și din Statele Unite ar putea fi mai slabe decât se așteaptă conducerea.

De urmărit

  • Realizarea creșterii tarifelor pentru servicii și impactul ei anualQ3 2026
  • Evoluția numărului de locații și a vizitelor pe ultimele douăsprezece luniQ3 2026
  • Progresul proiectului din Thailanda și al colaborării cu OrangeTwist2027
  • Raportul anual următor, cu detalierea veniturilor pe segmente și a cheltuielilornext 10-K

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Afacerea

SBC Medical oferă clinicilor partenere servicii de publicitate și marketing, gestionarea personalului, rezervări, aprovizionare cu echipamente și consumabile, licențe pentru tehnologii medicale și mărci, soluții IT și program de fidelizare a clienților 1. La 31 decembrie 2025, compania gestiona 237 de centre de tratament franciză în Japonia și operează 21 de centre în Singapore prin AHH 1.

Majoritatea veniturilor provine din relația cu entități medicale afiliate, pe care compania le sprijină prin contracte de franciză și de servicii, iar unele dintre aceste entități sunt considerate părți afiliate, deoarece rudele CEO-ului fac parte din adunările lor generale 1. Compania a achiziționat AHH în Singapore în noiembrie 2024, MB career lounge în iulie 2025 și un control majoritar în Waqoo în decembrie 2025 1.

În decembrie 2025 compania a investit în OT Midco, care operează centre în Statele Unite, fără a deține clinici proprii acolo, iar clinica din Irvine a fost închisă la sfârșitul lui mai 2025 1. Compania raportează un singur segment operațional 1.

Piața în context

Compania activează în principal pe piața japoneză a clinicilor de estetică și dermatologie, cu extindere în Singapore și Vietnam și cu intenția de a intra pe piața din Thailanda 13. Veniturile trimestriale din 2026 arată o creștere a numărului de vizite, de 10% pe ultimele douăsprezece luni, iar cheltuiala medie pe vizită a crescut cu 9% față de anul precedent 3.

Veniturile sunt sensibile la cursul yenului: aprecierea yenului față de dolar a contribuit favorabil la veniturile din 2025, iar cifrele raportate în dolari pot varia odată cu cursul de schimb 1.

Tendințe

  • Revenire la creștere în 2026vânt din spate

    Veniturile din trimestrul al doilea 2026 au crescut cu 13% față de anul precedent, iar profitul atribuibil a crescut mult mai mult, ceea ce sugerează că noile tarife pentru servicii ar putea susține câștigurile dacă vor fi aplicate integral 23.

  • Revizuirea taxelor de francizăvânt din față

    Revizuirea structurii de taxe, bazată pe mărimea și performanța clinicilor, a redus veniturile din franciză în 2025 și ar putea limita creșterea dacă clinicile partenere au performanțe mai slabe 1.

  • Integrarea AI în serviciimixt

    Conducerea leagă creșterea de platforma MSO bazată pe AI, cu centre de apel automate, marketing automatizat și selecția asistată a locațiilor, iar eficiența acestor instrumente ar putea determina dacă tarifele se mențin 3.

  • Extindere internațională și din afara aestheticiimixt

    Compania urmărește expansiunea în ASEAN, prin Thailanda, colaborarea cu OrangeTwist în Statele Unite și diversificarea în afara aestheticii, ceea ce ar putea aduce noi surse de venit, dar și riscuri de execuție 13.

Poziția concurențială

Compania arată că fiecare clinică partenera concurează cu lanțuri mari de clinici la nivel național și internațional și cu companii independente la nivel regional, iar capacitatea de a se diferenția prin servicii de management și produse cosmetice determină cota de piață 1.

Pe piața SUA, compania își propune să intre prin investiția minoritară în OrangeTwist, care operează 24 de centre, iar concurența în Asia de Sud-Est include rețele locale de clinici de estetică și dermatologie 1.

  • OrangeTwist

    Furnizor de medicină a stilului de viață și estetică în Statele Unite, în care SBC are o participație minoritară prin OT Midco.

  • Clinici de estetică din Japonia

    Lanțuri naționale și operatori regionali de clinici care concurează cu clinicile sprijinite de SBC pentru pacienți și clienți.

  • Lanțuri de clinici internaționale

    Rețele mari de clinici care activează în țările unde compania își extinde operațiunile, precum Singapore și Thailanda.

  • Operatori regionali independenți

    Companii independente de la nivel regional, cu care clinicile partenere concurează pe piețele locale.

Știri și depuneri

Din presă

Depuneri SEC

Surse

  1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / SBC Medical Group Holdings Incorporated · 27 mar. 2026
  2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / SBC Medical Group Holdings Incorporated · 13 aug. 2026
  3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / SBC Medical Group Holdings Incorporated · 13 aug. 2026

Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

SBC Medical Group Holdings Incorporated (SBC): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw