olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

Starling Oncology, Inc. STLN

Services-Offices & Clinics of Doctors of Medicine · SIC 8011 · Verticală: Services-Offices & Clinics of Doctors of Medicine (SIC 8011)

3,62USD−45,97 % · 1 ziÎnchidere 06 nov. 2026

Starling Oncology (fost The Oncology Institute) gestionează clinici oncologice din comunitate, dar își câștigă tot mai mult venitul din contracte bazate pe valoare, în care preia riscul costului îngrijirii pentru populații de pacienți. În trimestrul al doilea al anului 2026 veniturile au crescut cu 34.6%, iar compania a ridicat ghidajul pentru anul 2026, ceea ce face ca modelul său să fie urmărit atent de investitori.

Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).

La închiderea din 06 nov. 2026, acțiunea Starling Oncology, Inc. (STLN) costa 3,62 USD (−45,97 % într-o zi), cu capitalizare 368,9 mil USD, beta 1,69, interval pe 52 de săptămâni 2,39–7,05 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): venituri de 161,3 mil USD (+34,6 % an/an), profit net de -9,8 mil USD, EPS diluat -0,08 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
368,9 mil USD
acțiuni la 30 iul. 2026
P/E (TTM)
indisponibil
EPS diluat TTM -0,31 · TTM până la 30 iun. 2026
E/P (TTM)
-8,67 %
TTM până la 30 iun. 2026
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
1,69
Volatilitate (1 an) 99 %
Interval 52 săpt.
2,397,05

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
25,3
supravândut (≤ 30)
Bollinger (20, 2)
5,10 – 7,85
sub banda inferioară · %B -0,54 · lățimea benzii 42,4 %
SMA 50 / 200
6,43 / 4,76
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
-0,21 / -0,01
MACD sub semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună−43,7 %−5,9 %−37,8 pp—
3 luni−43,5 %−4,6 %−38,9 pp—
6 luni−9,5 %+0,2 %−9,7 pp—
De la început de an+1,7 %+7,4 %−5,7 pp—
1 an−5,0 %+8,2 %−13,2 pp−19,4 %
3 ani+108,0 %+68,4 %+39,6 pp−58,5 %
5 ani−63,7 %+56,5 %−120,3 pp—
Scădere maximă (1 an)
−48,7 %
22 sept. 2026 → 06 nov. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−98,8 %
12 nov. 2021 → 20 nov. 2024
Creștere anuală compusă (5 ani)
−18,4 %
S&P 500 +9,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026

Venituri
161,3 mil USD
+34,6 % an/an
Profit net
-9,8 mil USD
indisponibil an/an
EPS diluat
-0,08
indisponibil an/an
netă / operațională
-6,1 % / -2,9 %

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ3 '24Q4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26
Venituri99,9 mil100,3 mil104,4 mil119,8 mil136,6 mil142,0 mil147,4 mil161,3 mil
Cheltuieli generale și de vânzare26,6 mil24,9 mil25,4 mil26,9 mil25,3 mil28,0 mil28,2 mil29,9 mil
Profit operațional-13,9 mil-11,9 mil-9,9 mil-11,2 mil-8,1 mil-6,9 mil-6,5 mil-4,6 mil
Amortizare și depreciere1,6 mil1,7 mil1,8 mil1,8 mil1,7 mil1,6 mil1,6 mil1,8 mil
Cheltuieli cu dobânzile2,2 mil1,2 mil5,6 mil1,9 mil1,9 mil1,9 mil1,9 mil1,9 mil
Profit înainte de impozit-16,1 mil-13,2 mil-19,6 mil-17,1 mil-16,5 mil-7,5 mil-2,5 mil-9,8 mil
Impozit pe profit000-131,0 mii0000
Profit net-16,1 mil-13,2 mil-19,6 mil-17,0 mil-16,5 mil-7,5 mil-2,5 mil-9,8 mil
EPS diluat-0,18-0,17 ≈-0,21-0,15-0,14-0,07 ≈-0,02-0,08
Flux de numerar operațional819,0 mii ≈4,0 mil-5,0 mil-10,2 mil ≈-12,6 mil ≈3,2 mil-2,2 mil11,9 mil ≈
Investiții (capex)-402,0 mii ≈1,8 mil328,0 mii1,2 mil ≈604,0 mii ≈1,1 mil1,0 mil908,0 mii ≈
Răscumpărări de acțiuni0 ≈0——————

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu202020212022202320242025
Venituri187,5 mil203,0 mil252,5 mil324,2 mil393,4 mil502,7 mil
Venituri an/anindisponibil+8,3 %+24,4 %+28,4 %+21,3 %+27,8 %
Profit net-14,3 mil-10,9 mil152,0 mii-83,1 mil-64,7 mil-60,6 mil
Profit net an/anindisponibilindisponibilindisponibil−54.750,0 %indisponibilindisponibil
EPS diluat-0,24-0,16-0,21-0,92-0,71-0,54
EPS diluat an/anindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil
netă %-7,6 %-5,4 %0,1 %-25,6 %-16,4 %-12,1 %
Flux de numerar liber-686,0 mii-35,5 mil-67,3 mil-40,9 mil-30,3 mil-27,8 mil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
33,6 mil USD
Datorie financiară
77,4 mil USD
Datorie netă
43,8 mil USD
Capitaluri proprii
-15,7 mil USD
Active totale
164,7 mil USD
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
1,59x
ROE
indisponibil
ROA
-35,9 %
Marja FCF
-5,5 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
324,2 mil
2024
393,4 mil
2025
502,7 mil

SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat

Cheltuieli generale și de vânzare
2023
113,9 mil
2024
107,8 mil
2025
105,6 mil

SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat

Profit operațional
2023
-77,0 mil
2024
-60,1 mil
2025
-36,1 mil

SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
5,9 mil
2024
6,3 mil
2025
6,9 mil

SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat

EBITDA
2023
-71,1 mil ≈
2024
-53,8 mil ≈
2025
-29,1 mil ≈

SEC (XBRL)· 12 mar. 2026derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
6,8 mil
2024
7,5 mil
2025
11,3 mil

SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
-83,1 mil
2024
-64,7 mil
2025
-60,7 mil

SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
-36,0 mii
2024
0
2025
-131,0 mii

SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat

Profit net
2023
-83,1 mil
2024
-64,7 mil
2025
-60,6 mil

SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat

EPS diluat
2023
-0,92
2024
-0,71
2025
-0,54

SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
73,7 mil
2024
75,0 mil
2025
92,4 mil

SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
33,5 mil
2024
49,7 mil
2025
33,6 mil

SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat

Creanțe
2023
42,4 mil
2024
48,3 mil
2025
59,0 mil

SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat

Stocuri
2023
13,7 mil
2024
10,0 mil
2025
16,9 mil

SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat

Active curente
2023
143,5 mil
2024
112,4 mil
2025
112,7 mil

SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
10,9 mil
2024
11,9 mil
2025
10,7 mil

SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat

Fond comercial
2023
7,2 mil
2024
7,2 mil
2025
7,2 mil

SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
17,9 mil
2024
14,8 mil
2025
11,0 mil

SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat

Active totale
2023
209,2 mil
2024
172,7 mil
2025
164,7 mil

SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
14,4 mil
2024
24,3 mil
2025
43,2 mil

SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2023
—
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 16 mar. 2023verificat

Datorie pe termen lung
2023
86,8 mil
2024
93,1 mil
2025
77,4 mil

SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat

Datorii curente
2023
34,8 mil
2024
52,2 mil
2025
71,0 mil

SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat

Datorii totale
2023
152,2 mil
2024
169,1 mil
2025
180,4 mil

SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat

Capital propriu
2023
57,0 mil †
2024
3,6 mil †
2025
-15,7 mil †

SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
-36,3 mil
2024
-26,5 mil
2025
-24,6 mil

SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
4,6 mil
2024
3,8 mil
2025
3,2 mil

SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
-40,9 mil ≈
2024
-30,3 mil ≈
2025
-27,8 mil ≈

SEC (XBRL)· 12 mar. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
62,6 mil
2024
46,2 mil
2025
-3,1 mil

SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-6,8 mil
2024
-3,5 mil
2025
11,6 mil

SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2023
1,0 mil
2024
0
2025
—

SEC (XBRL)· 26 mar. 2025verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
27,8 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
25,8 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
21,8 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea profitului net (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă

Profitabilitate

Marja brută
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBITDA
-3,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja EBIT
-4,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja netă
-6,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja FCF
-0,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Randamente

ROE
indisponibil
capitalurile proprii sunt negative: raportul nu are semnificație economică (nu înseamnă automat insolvență; de regulă vine din răscumpărări)
ROA
-21,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROIC
indisponibil
capitalurile proprii sunt negative: capitalul investit e micșorat de răscumpărări, iar ROIC ar ieși mare fără să spună ceva
ROCE
-31,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
38,8 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
date insuficiente
Datorie / capital propriu
indisponibil
capitalurile proprii sunt negative: raportul nu are semnificație economică (nu înseamnă automat insolvență; de regulă vine din răscumpărări)
Acoperirea dobânzilor
-3,4x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Lichiditate

Lichiditatea curentă
1,4x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Lichiditatea rapidă
1,1x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Lichiditatea imediată
0,4x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
328,0 mii USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Investiții (capex)
3,6 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Fluxul de numerar liber
-3,3 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Conversia profitului în FCF
indisponibil
date insuficiente
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
date insuficiente

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
38 zile
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
368,9 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
407,7 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
date insuficiente
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
Randamentul profitului
-8,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/B
indisponibil
capitalurile proprii sunt negative: raportul nu are semnificație economică (nu înseamnă automat insolvență; de regulă vine din răscumpărări)
P/S
0,6x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
date insuficiente
EV/EBIT
indisponibil
date insuficiente
EV/Venit
0,7x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
P/FCF
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Randament FCF
-0,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • indicatori disponibili: 5 din minimum 6
  • acoperirea ponderilor scorului: 33,3 % din minimum 60 %

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

3,62 USD

06 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 368,9 mil USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
368,9 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
P/B
indisponibil
capitalurile proprii sunt negative: raportul nu are semnificație economică (nu înseamnă automat insolvență; de regulă vine din răscumpărări)
EV/EBITDA
indisponibil
date insuficiente
ROE
indisponibil
capitalurile proprii sunt negative: raportul nu are semnificație economică (nu înseamnă automat insolvență; de regulă vine din răscumpărări)
Marja netă
-6,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
27,8 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat

Acoperire și prospețime

31/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 30 iun. 2026
Data ultimului bilanț: 30 iun. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 30 iul. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 06 aug. 2026
verificat 906derivat 71

Scorul pe grupe

33 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

Jos
0,18
USD pe acțiune
Mijloc
0,30
USD pe acțiune
Sus
0,52
USD pe acțiune
Preț: 3,62 USD
Prețul este peste interval
Potențial până la valoarea centrală: -91,6 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: -1.086,9 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: o singură metodă · 1 metode folosite · 1 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 0,18 – 0,52 USD.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)0,18 – 0,52 (Mijloc 0,30)
    WACC 8,5 % · FCFF de pornire 3,1 mil USD · ponderea valorii terminale în EV 76 %
    Sensibilitatea WACC × g dă limitele metodei; nu sunt probabilități.
    DCF invers: nicio creștere între −30 % și +40 % nu justifică prețul
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
  • Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
  • Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Services-Offices & Clinics of Doctors of Medicine (SIC 8011)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 33,3 % din minimum 60 %

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
Marja netă · Calitate-6,2 %50 (față de colegi)19 %
Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
CAGR venituri 3 ani · Creștere25,8 %100 (pe interval fix)25 %
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie-3,4x0 (pe interval fix)19 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie1,4x47 (pe interval fix)13 %
P/E (TTM) · Evaluareindisponibilindisponibil—
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluare-0,9 %0 (pe interval fix)25 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie19/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Calitate· parțial50/100 · 1/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Evaluare· parțial0/100 · 1/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

Starling Oncology, Inc. (STLN). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 502,7 mil USD în 2025; creștere an/an 27,8 %; marjă netă -6,2 %.

Intervalul de valoare estimat este 0,18–0,52 USD pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 0,30 USD, prețul de 3,62 USD lasă un potențial de -91,6 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -1 086,9 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 33,3 % din minimum 60 %).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • CAGR venituri 3 ani: 25,8 %

Ce o infirmă

  • Acoperirea dobânzilor: -3,4x
  • Randament FCF: -0,9 %
  • Prețul este peste intervalul de valoare estimat

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Conversia profitului în FCF, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Services-Offices & Clinics of Doctors of Medicine (SIC 8011) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 8 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
—
mediana verticalei —
EV/EBITDA
—
mediana verticalei —
P/S
0,6x
mediana verticalei 0,7x
sub mediană (−9,4 %)
P/B
—
mediana verticalei 1,6x
ROE
—
mediana verticalei -11,5 %
Marja netă
-6,2 %
mediana verticalei -5,9 %
la mediană
Marja EBIT
-4,4 %
mediana verticalei -6,6 %
peste mediană
Venituri an/an
27,8 %
mediana verticalei 13,2 %
peste mediană (+111,1 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei —
Randament dividend
—
mediana verticalei 2,7 %

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
TDOCTeladoc Health, Inc.1,6 mld—-11,5 %-6,3 %−1,5 %+16 % / −52 %
SBCSBC Medical Group Holdings Incorporated518,3 mil10,819,3 %28,0 %−15,5 %+41 % / −54 %
CCMConcord Medical Services Holdings Ltd483,2 mil——-20,2 %+25,2 %−4 % / −63 %
STLNStarling Oncology, Inc.368,9 mil——-6,2 %+27,8 %−5 % / +108 %
LFMDLifeMD, Inc.114,2 mil—6,5 %0,1 %+25,3 %−38 % / −69 %
AIRSAirSculpt Technologies, Inc.38,5 mil—-12,0 %-7,8 %−15,8 %−85 % / −89 %
BMGLBasel Medical Group Ltd8,4 mil—-169,7 %-94,0 %indisponibil−63 % / indisponibil
HIMSHims & Hers Health, Inc.0—-32,0 %-5,5 %+59,0 %−35 % / +192 %
AUNAAuna S.A.——7,5 %2,5 %+13,2 %+1 % / indisponibil

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru STLN din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
3 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
5 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani

    Analiză AI

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 06 aug. 2026; de atunci au apărut 10-Q (06 nov. 2026), 8-K (05 nov. 2026 · rezultate).

    Pe scurt

    Starling Oncology (fost The Oncology Institute) gestionează clinici oncologice din comunitate, dar își câștigă tot mai mult venitul din contracte bazate pe valoare, în care preia riscul costului îngrijirii pentru populații de pacienți. În trimestrul al doilea al anului 2026 veniturile au crescut cu 34.6% 3, iar compania a ridicat ghidajul pentru anul 2026 3, ceea ce face ca modelul său să fie urmărit atent de investitori.

    SWOT

    Puncte tari

    • Modelul de contracte bazate pe valoare oferă venituri recurente și previzibile prin plăți lunare pe membru 1.
    • Rețeaua de clinici din comunitate și volumul mare de pacienți gestionați oferă poziție solidă în negocierile cu plătitorii 12.
    • Rezultatele trimestrului al doilea 2026 și ghidajul ridicat arată o tendință de creștere operațională 3.

    Puncte slabe

    • Compania a raportat pierderi nete în ultimii ani, iar rentabilitatea sustenabilă nu este încă demonstrată 13.
    • Farmacia specializată, care crește cel mai repede, are marje mai mici decât serviciile clinice 1.
    • Dependența de un număr limitat de plătitori și de rambursări poate face veniturile vulnerabile la decizii ale acestora 1.

    Oportunități

    • Extinderea contractelor de delegare în state noi și exclusivitatea din California pot aduce venituri de capitație suplimentare 3.
    • Trecerea spre îngrijirea cronică a cancerului poate crește cererea pentru servicii oncologice din comunitate 2.
    • Lansarea portalului pentru furnizori ar putea consolida aderența la traseele clinice din rețea 3.

    Amenințări

    • Modificările reglementărilor și reducerile tarifelor Medicare pot afecta direct marjele companiei 1.
    • Concurența din partea furnizorilor cu resurse mai mari poate crește costul câștigării de contracte 1.
    • Tarifele mai mari și schimbările valutare, menționate în ghidaj, pot afecta comerțul mondial și cererea 3.

    Riscuri

    • Risc de estimare a costurilorridicat

      În contractele de capitație compania preia riscul ca cheltuielile să depășească plata primită, iar estimările greșite pot face contractele nerentabile 1.

    • Dependența de plătitoriridicat

      O parte importantă a veniturilor vine de la câțiva plătitori și de la companiile de management al beneficiilor farmaceutice, care pot decide excluderea clinicilor din rețele 1.

    • Reglementări și reformă în sănătatemediu

      Compania arată că nu poate prevedea efectul reformelor în sănătate sau al schimbărilor din programele guvernamentale 1.

    • Creștere rapidă și integraremediu

      Extinderea rapidă a rețelei și a personalului poate supune sistemele de management unei presiuni mare, cu impact asupra calității îngrijirii 1.

    • Risc de tehnologie și datemediu

      Dependența de sisteme informatice și de furnizori terți expune compania la întreruperi, încălcări de securitate sau pierderi de date 12.

    Teza de investiție

    Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

    • Dacă veniturile din capitație cresc după contractele noi din Nevada, Oregon și California, compania ar putea transforma creșterea veniturilor într-un profit operațional mai stabil 3.
    • Ponderea mare a contractelor bazate pe valoare și populația de peste două milioane de pacienți oferă o bază ce ar putea susține creșterea pe termen lung 12.
    • Dacă EBITDA ajustat rămâne pozitiv, compania ar putea demonstra că modelul său de delegare este sustenabil din punct de vedere financiar 3.

    Ce ar strica teza

    • Dacă plătitorii sau reglementările reduc tarifele, marjele contractelor de capitație ar putea scădea rapid 1.
    • Creșterea farmaciei specializate, cu marje mai mici, ar putea diluă rentabilitatea totală dacă ponderea ei continuă să crească 1.
    • Compania a raportat pierderi nete în perioadele recente, iar un profit durabil ar putea rămâne în urmă dacă costurile de extindere cresc mai repede decât veniturile 13.

    De urmărit

    • Rezultatele trimestrului al treilea 2026 și atingerea ghidajului EBITDA ajustat pentru trimestrul al treileaQ3 2026
    • Lansarea portalului pentru furnizori Starling Nexus și efectul său asupra aderenței în rețeaQ3 2026
    • Ponderea venitului din capitație și evoluția marjei de costuri directe pe contractele bazate pe valoarenext 10-K
    • Schimbările în contractele cu plătitorii din California și din statele noi, inclusiv tarifele aplicate2027

    Produse, piață și concurență

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 06 aug. 2026; de atunci au apărut 10-Q (06 nov. 2026), 8-K (05 nov. 2026 · rezultate).

    Afacerea

    Compania, înființată în 2007, deservește pacienți adulți și seniori cu oncologie medicală prin clinici din comunitate, administrate prin entități profesionale deținute de medici, numite PC-uri. Modelul central este contractarea pe bază de capitație și delegarea completă a îngrijirii către un payor, ceea ce transferă companiei riscul și coordonarea tratamentului. Pe lângă serviciile fee-for-service, compania operează farmacie specializată și activități de cercetare clinică 1.

    Ponderea contractelor bazate pe valoare în venituri este mare: în 2025 peste 46% din venituri proveneau de la pacienți acoperiți de astfel de contracte 1. Veniturile din contractele de capitație sunt plătite lunar pe membru, iar profitul depinde de diferența dintre plata fixă și costul real al îngrijirii. Compania descrie această structură ca un mod de a reduce tratamentele inutile și costurile pentru plătitori și pacienți 1.

    Din 2025, compania a extins rețeaua prin delegare completă, în care gestionează și funcții tipice companiilor de asigurări, precum management al utilizării și adjudecarea cererilor, atât în clinicile proprii, cât și în rețeaua de furnizori independenți 1. Acest model permite extinderea la populații care nu sunt deservite direct în clinicile companiei 1.

    Piața în context

    Compania activează în 17 piețe din cinci state americane, cu 65 de clinici deținute de PC-urile afiliate și 81 de clinici independente contractate cu organizația de servicii gestionate 1. Până la 30 iunie 2026, numărul de pacienți gestionați sub contracte bazate pe valoare a ajuns la aproximativ 2.1 milioane 2. Piața oncologiei din comunitate se află sub presiunea costurilor în creștere ale tratamentelor, ceea ce face modelul companiei relevant pentru plătitori 1.

    Compania leagă cererea de tendința de a trata cancerul în regim cronic, nu în episoade acute, iar această schimbare crește nevoia de îngrijire de calitate în comunitate 2. Extinderea în afara Floridei, în Nevada și Oregon, arată că modelul de delegare este și el în expansiune 3. Contractele depind însă de decizia plătitorilor, care pot modifica sau înceta colaborarea 1.

    Tendințe

    • Creșterea farmaciei specializatemixt

      Volumul mare de umpleri de prescripții, inclusiv în Part D, a dus la creșterea rapidă a veniturilor din farmacie, pe măsură ce noi vieți capitate intră pe platformă 3. Dacă acest ritm se menține, segmentul ar putea continua să domine structura veniturilor, dar cu marje mai mici decât cele din servicii clinice 1.

    Poziția concurențială

    Compania arată că se confruntă cu concurența altor furnizori de servicii de sănătate, care se bat pentru aceleași relații cu plătitorii și pentru aceiași medici și personal clinic 1. Unii dintre acești concurenți au resurse mai mari, iar consolidarea din industrie poate crește costurile de a câștiga contracte 1.

    Compania menționează și rețele afiliate cu plătitori mari, cum sunt organizații din Medicare Advantage, ceea ce arată că pozițiile pe piață se decid în contracte negociate 1. Un avantaj declarat este faptul că furnizorii independenți pot accesa populații gestionate fără a construi singuri infrastructura necesară 1.

    • Anthem

      Grup de asigurări menționat în sursă ca parte a rețelei de plătitori cu care compania are contracte bazate pe valoare 1.

    • CareMore Health

      Furnizor de planuri Medicare Advantage menționat ca partener contractual al companiei 1.

    • Heritage Provider Network

      Rețea de furnizori menționată în sursă ca plătitor din contracte bazate pe valoare 1.

    • Optum Care

      Divizia de îngrijire a grupului de servicii de sănătate, menționată ca partener de contracte bazate pe valoare 1.

    Știri și depuneri

    Din presă

    Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

    Depuneri SEC

    • Raport trimestrial06 nov. 2026
    • Raport curent05 nov. 2026
      Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
    • Raport curent02 sept. 2026
      Schimbări în conducere
    • Raport curent21 aug. 2026
      Acord material · Obligație financiară nouă · Situații financiare și anexe
    • Raport trimestrial06 aug. 2026
    • Raport curent06 aug. 2026
      Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
    • Raport curent03 aug. 2026
      Modificarea statutului · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
    • Raport curent07 iul. 2026
      Acord material · Obligație financiară nouă · Item 3.02 · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
    • Raport curent18 iun. 2026
      Vot al acționarilor
    • Raport curent22 mai 2026
      Incident de securitate cibernetică · Situații financiare și anexe

    Surse

    1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Starling Oncology, Inc. · 12 mar. 2026
    2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Starling Oncology, Inc. · 06 aug. 2026
    3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Starling Oncology, Inc. · 06 aug. 2026

    Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

    Starling Oncology, Inc. (STLN): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw