olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Neuronetics, Inc. STIM
Surgical & Medical Instruments & Apparatus · SIC 3841 · Verticală: Surgical & Medical Instruments & Apparatus (SIC 3841)
Neuronetics (STIM) dezvoltă sistemul NeuroStar pentru stimulare magnetică transcranială în tratamentul depresiei și, prin achiziția Greenbrook, operează și o rețea națională de clinici de psihiatrie intervențională. În al doilea trimestru din 2026 veniturile totale au ajuns la 41,6 milioane USD, iar ponderea Greenbrook a crescut, ceea ce face ca modelul integrat clinică plus dispozitiv să fie în centrul atenției.
La închiderea din 02 nov. 2026, acțiunea Neuronetics, Inc. (STIM) costa 2,06 USD (−8,44 % într-o zi), cu capitalizare 157,0 mil USD, beta 1,82, interval pe 52 de săptămâni 1,18–3,30 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): venituri de 41,6 mil USD (+9,1 % an/an), profit net de -3,4 mil USD, EPS diluat -0,05 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 41,9
- slab (30–45)
- Bollinger (20, 2)
- 1,83 – 2,37
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,43 · lățimea benzii 25,7 %
- SMA 50 / 200
- 2,50 / 1,88
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- -0,07 / -0,11
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −4,6 % | −2,3 % | −2,3 pp | — |
| 3 luni | −4,6 % | −0,8 % | −3,9 pp | — |
| 6 luni | +2,0 % | +4,7 % | −2,8 pp | — |
| De la început de an | +49,3 % | +10,2 % | +39,1 pp | — |
| 1 an | −22,3 % | +10,3 % | −32,5 pp | −12,9 % |
| 3 ani | +47,1 % | +73,0 % | −25,9 pp | +13,6 % |
| 5 ani | −62,5 % | +61,8 % | −124,3 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q3 '24 | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 18,5 mil | 22,5 mil | 32,0 mil | 38,1 mil | 37,3 mil | 41,8 mil | 34,5 mil | 41,6 mil |
| Costul vânzărilor | 4,5 mil | 7,6 mil | 16,2 mil | 20,4 mil | 20,2 mil | 20,1 mil | 18,3 mil | 20,3 mil |
| Profit brut | 14,0 mil | 14,9 mil | 15,7 mil | 17,8 mil | 17,1 mil | 21,7 mil | 16,2 mil | 21,2 mil |
| Cercetare și dezvoltare | 2,4 mil | 5,8 mil | 1,6 mil | 1,8 mil | 1,5 mil | 1,7 mil | 1,4 mil | 1,3 mil |
| Profit operațional | -7,7 mil | -11,5 mil | -11,0 mil | -8,1 mil | -7,3 mil | -5,0 mil | -9,0 mil | -1,5 mil |
| Amortizare și depreciere | 500,0 mii | 446,0 mii | 911,0 mii | 500,0 mii | 500,0 mii | 767,0 mii | 745,0 mii | 400,0 mii |
| Cheltuieli cu dobânzile | 1,7 mil | 1,8 mil | 1,9 mil | 2,0 mil | 2,2 mil | 2,3 mil | 2,3 mil | 2,1 mil |
| Profit net | -13,3 mil | -12,7 mil | -12,7 mil | -10,1 mil | -9,0 mil | -7,2 mil | -10,8 mil | -3,4 mil |
| EPS diluat | -0,44 | -0,34 ≈ | -0,21 | -0,15 | -0,13 | -0,10 ≈ | -0,16 | -0,05 |
| Flux de numerar operațional | -5,4 mil ≈ | -8,6 mil | -17,0 mil | -3,5 mil ≈ | -785,0 mii ≈ | 908,0 mii | -9,4 mil | -1,0 mil ≈ |
| Investiții (capex) | 386,0 mii ≈ | 89,0 mii | 219,0 mii | 252,0 mii ≈ | 114,0 mii ≈ | 216,0 mii | 197,0 mii | 417,0 mii ≈ |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 52,8 mil | 62,7 mil | 49,2 mil | 55,3 mil | 65,2 mil | 71,3 mil | 74,9 mil | 149,2 mil |
| Venituri an/an | +30,5 % | +18,7 % | −21,4 % | +12,3 % | +17,9 % | +9,4 % | +5,0 % | +99,2 % |
| Profit net | -24,1 mil | -29,0 mil | -27,5 mil | -31,2 mil | -37,2 mil | -30,2 mil | -43,7 mil | -39,0 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| EPS diluat | indisponibil | -1,58 | -1,46 | -1,22 | -1,38 | -1,05 | -1,38 | -0,59 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| netă % | -45,7 % | -46,4 % | -55,7 % | -56,4 % | -57,0 % | -42,3 % | -58,4 % | -26,1 % |
| Flux de numerar liber | -21,6 mil | -31,3 mil | -29,1 mil | -30,3 mil | -34,0 mil | -34,4 mil | -32,5 mil | -21,2 mil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 28,1 mil USD
- Datorie financiară
- 65,8 mil USD
- Datorie netă
- 37,7 mil USD
- Capitaluri proprii
- 26,2 mil USD
- Active totale
- 141,6 mil USD
- Datorie / capitaluri
- 2,51x
- Lichiditate curentă
- 2,02x
- ROE
- -134,4 %
- ROA
- -27,6 %
- Marja FCF
- -14,2 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 49,2 mil | 55,3 mil | 65,2 mil | 71,3 mil | 74,9 mil | 149,2 mil | SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 11,6 mil | 11,7 mil | 15,5 mil | 19,6 mil | 20,7 mil | 76,8 mil | SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat |
| Profit brut | 37,7 mil | 43,7 mil | 49,7 mil | 51,7 mil | 54,2 mil | 72,3 mil | SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat |
| Cercetare și dezvoltare | 9,2 mil | 7,9 mil | 9,3 mil | 9,5 mil | 12,8 mil | 6,6 mil | SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat |
| Profit operațional | -22,3 mil | -27,6 mil | -35,1 mil | -30,6 mil | -34,6 mil | -31,4 mil | SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 941,0 mii | 1,1 mil | 1,6 mil | 2,0 mil | 2,1 mil | 3,5 mil | SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat |
| EBITDA | -21,4 mil ≈ | -26,5 mil ≈ | -33,5 mil ≈ | -28,5 mil ≈ | -32,5 mil ≈ | -28,0 mil ≈ | SEC (XBRL)· 17 mar. 2026derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 4,5 mil | 4,0 mil | 4,3 mil | 5,4 mil | 7,3 mil | 8,4 mil | SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat |
| Profit net | -27,5 mil | -31,2 mil | -37,2 mil | -30,2 mil | -43,7 mil | -39,0 mil | SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat |
| EPS diluat | -1,46 | -1,22 | -1,38 | -1,05 | -1,38 | -0,59 | SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 18,8 mil | 25,5 mil | 26,9 mil | 28,7 mil | 31,7 mil | 66,0 mil | SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
- 2023
- 28,7 mil
- 2024
- 31,7 mil
- 2025
- 66,0 mil
SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 49,0 mil | 94,1 mil | 70,3 mil | 59,7 mil | 18,5 mil | 28,1 mil | SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat |
| Creanțe | 7,2 mil | 7,7 mil | 13,6 mil | 15,8 mil | 23,4 mil | 16,5 mil | SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat |
| Stocuri | 3,7 mil | 6,6 mil | 8,9 mil | 8,1 mil | 4,2 mil | 4,3 mil | SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat |
| Active curente | 65,0 mil | 115,3 mil | 98,8 mil | 93,8 mil | 58,1 mil | 61,6 mil | SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 730,0 mii | 1,2 mil | 2,0 mil | 2,0 mil | 6,2 mil | 4,5 mil | SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat |
| Fond comercial | — | — | — | — | 18,6 mil | 23,6 mil | SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | — | — | — | — | 19,6 mil | 18,1 mil | SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat |
| Active totale | 78,7 mil | 141,2 mil | 116,9 mil | 115,8 mil | 140,9 mil | 141,6 mil | SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 3,7 mil | 4,3 mil | 2,4 mil | 4,8 mil | 11,1 mil | 10,7 mil | SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | — | — | 13,1 mil | — | — | — | SEC (XBRL)· 07 mar. 2023verificat |
| Datorie pe termen lung | 34,6 mil | 35,3 mil | 22,8 mil | 59,3 mil | 55,2 mil | 65,8 mil | SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat |
| Datorii curente | 13,7 mil | 15,7 mil | 33,2 mil | 19,8 mil | 31,3 mil | 30,5 mil | SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat |
| Datorii totale | 53,2 mil | 56,0 mil | 59,8 mil | 81,6 mil | 109,1 mil | 115,3 mil | SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat |
| Capital propriu | 25,5 mil † | 85,2 mil | 57,1 mil | 34,2 mil | 31,8 mil | 26,2 mil | SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat |
† capitalurile proprii ale acționarilor societății-mamă: în acești ani emitentul nu mai raportează totalul inclusiv interesele minoritare.
- 2023
- —
- 2024
- 19,6 mil
- 2025
- 18,1 mil
SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | -28,4 mil | -28,0 mil | -30,7 mil | -32,0 mil | -31,0 mil | -20,4 mil | SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 730,0 mii | 2,4 mil | 3,3 mil | 2,4 mil | 1,5 mil | 801,0 mii | SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | -29,1 mil ≈ | -30,3 mil ≈ | -34,0 mil ≈ | -34,4 mil ≈ | -32,5 mil ≈ | -21,2 mil ≈ | SEC (XBRL)· 17 mar. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -730,0 mii | -9,8 mil | 6,7 mil | -1,3 mil | -2,4 mil | -801,0 mii | SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 2,4 mil | 83,0 mil | 207,0 mii | 22,7 mil | -6,8 mil | 35,9 mil | SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2023
- -1,3 mil
- 2024
- -2,4 mil
- 2025
- -801,0 mii
SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- acoperirea ponderilor scorului: 43,8 % din minimum 60 %
- metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
02 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 157,0 mil USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
44 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
- Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere
nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 43,8 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | -27,4 % | 13 (față de colegi) | 24 % |
| Marja netă · Calitate | -19,6 % | 31 (față de colegi) | 14 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 31,8 % | 100 (pe interval fix) | 19 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | -2,6x | 0 (pe interval fix) | 14 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 1,9x | 90 (pe interval fix) | 10 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | -7,2 % | 0 (pe interval fix) | 19 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie36/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
- Calitate19/100 · 2/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțial0/100 · 1/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
Neuronetics, Inc. (STIM). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 149,2 mil USD în 2025; creștere an/an 99,2 %; marjă netă -19,6 %; ROE -135,3 %.
Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.
Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 43,8 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- CAGR venituri 3 ani: 31,8 %
- Lichiditatea curentă: 1,9x
Ce o infirmă
- ROIC: -27,4 %
- Acoperirea dobânzilor: -2,6x
- Randament FCF: -7,2 %
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Surgical & Medical Instruments & Apparatus (SIC 3841) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| SYKStryker Corp | 116,8 mld | 32,7 | 16,0 % | 13,8 % | +11,2 % | −17 % / +4 % |
| MMM3m Company | 92,2 mld | 26,6 | 80,8 % | 14,0 % | +1,5 % | +4 % / +115 % |
| BSXBoston Scientific Corporation | 64,2 mld | 18,8 | 14,3 % | 16,6 % | +19,9 % | −56 % / −21 % |
| BDXBecton, Dickinson And Company | 54,1 mld | 60,0 | 3,8 % | 4,0 % | +8,2 % | +30 % / +7 % |
| RMDResMed Inc. | 32,8 mld | 21,2 | 26,4 % | 27,8 % | +9,9 % | −9 % / +48 % |
| DXCMDexcom, Inc. | 31,6 mld | 33,4 | 37,7 % | 19,4 % | +15,6 % | +34 % / −27 % |
| WSTWest Pharmaceutical Services, Inc. | 28,4 mld | 45,8 | 21,2 % | 18,8 % | +6,3 % | +47 % / +16 % |
| HAEHaemonetics Corporation | 5,5 mld | 58,7 | 11,2 % | 7,1 % | −2,0 % | +48 % / +49 % |
| PLSEPulse Biosciences, Inc. | 3,8 mld | — | -78,5 % | -6.755,8 % | indisponibil | +286 % / +486 % |
| ATRCAtriCure, Inc. | 3,0 mld | 289,8 | 2,2 % | 1,9 % | +14,9 % | +66 % / +69 % |
| UFPTUFP Technologies, Inc. | 2,2 mld | 30,6 | 17,1 % | 11,4 % | +19,5 % | +25 % / +71 % |
| LMATLemaitre Vascular, Inc. | 1,9 mld | 28,5 | 16,8 % | 25,0 % | +13,5 % | −2 % / +54 % |
| SKINSkinHealth Systems Inc. | 1,4 mld | — | -43,9 % | -9,8 % | −10,0 % | +601 % / +305 % |
| AORTArtivion, Inc. | 1,1 mld | — | -0,7 % | -0,7 % | +13,6 % | −49 % / +33 % |
| PRCTPROCEPT BioRobotics Corporation | 1,1 mld | — | -30,2 % | -32,5 % | +37,2 % | −39 % / −48 % |
| IRMDIradimed Corporation | 1,0 mld | 42,5 | 23,4 % | 26,8 % | +14,4 % | −15 % / +81 % |
| KIDSOrthoPediatrics Corp | 794,5 mil | — | -9,8 % | -12,8 % | +15,4 % | +65 % / −1 % |
| TCMDTactile Systems Technology, Inc. | 512,3 mil | 22,3 | 11,0 % | 6,7 % | +12,5 % | −11 % / +72 % |
| ANGOAngioDynamics, Inc. | 494,6 mil | — | -19,2 % | -10,1 % | +9,5 % | −5 % / +80 % |
| CERSCerus Corp | 476,6 mil | — | -10,7 % | -2,9 % | +16,1 % | +34 % / +47 % |
| SSIISs Innovations International, Inc. | 462,9 mil | — | -26,1 % | -23,7 % | +105,7 % | −66 % / indisponibil |
| BWAYBrainsway Ltd. | 434,3 mil | 221,8 | 5,6 % | 7,1 % | +29,0 % | +27 % / +254 % |
| EMBCEmbecta Corp. | 350,7 mil | 4,2 | — | 8,6 % | −3,8 % | −51 % / −66 % |
| INFUInfusystem Holdings, Inc | 275,7 mil | 34,0 | 15,0 % | 6,0 % | +6,4 % | +49 % / +38 % |
| STIMNeuronetics, Inc. | 157,0 mil | — | -135,3 % | -19,6 % | +99,2 % | −22 % / +47 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru STIM din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 3 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 5 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Neuronetics (STIM) dezvoltă sistemul NeuroStar pentru stimulare magnetică transcranială în tratamentul depresiei și, prin achiziția Greenbrook, operează și o rețea națională de clinici de psihiatrie intervențională. În al doilea trimestru din 2026 veniturile totale au ajuns la 41,6 milioane USD, iar ponderea Greenbrook a crescut, ceea ce face ca modelul integrat clinică plus dispozitiv să fie în centrul atenției123.
SWOT
Puncte tari
- Compania susține că are cel mai mare set de date clinice din categoria TMS și că este lider recunoscut în terapia cu stimulare magnetică pentru depresie1.
- Integrarea dintre dispozitiv și clinici oferă o platformă cu venituri din mai multe surse, iar marja brută a crescut în ultimul trimestru3.
- Rețeaua de clinici deține poziții locale puternice și oferă acces direct la pacienți, ceea ce face mai ușoară adoptarea de noi tratamente1.
Puncte slabe
Oportunități
- Piața potențială din SUA pentru sesiuni este estimată la sute de milioane de pacienți și medici, dacă adoptarea crește, ar putea sprijini creșterea veniturilor1.
- Extinderea indicațiilor sistemului și dezvoltarea de noi produse ar putea deschide noi segmente de pacienți1.
- Consolidarea clinicilor fragmentate din SUA ar putea oferi o rețea mai mare și economii de scară, dacă integrarea rămâne eficientă1.
Amenințări
- Modificările politicilor de rambursare sau restricțiile la Medicaid ar putea reduce numărul de pacienți care pot plăti tratamentul1.
- Apariția unor terapii concurente sau a unor noi tratamente pentru depresie ar putea reduce cererea pentru TMS13.
- Un eveniment advers asociat terapiei sau o problemă de siguranță ar putea afecta reputația întregii categorii TMS1.
Riscuri
- Pierderi recurenteridicat
Compania a raportat pierderi nete în mai mulți ani consecutivi și ar putea să nu reușească să obțină profitabilitate durabilă1.
- Dependența de rambursăriridicat
Veniturile clinicilor depind de acoperirea și de nivelul rambursărilor de la plătitori privați și programe guvernamentale, care pot fi reduse1.
- Lichiditate limitatăridicat
La finalul trimestrului al doilea din 2026 compania avea 25 de milioane USD în numerar total, iar fluxurile de numerar din operațiuni ar putea rămâne negative23.
- Sensibilitatea la schimbările în structura plătitorilormediu
O reducere a numărului de pacienți cu asigurări comerciale mai bine plătite ar putea diminua semnificativ veniturile clinicilor1.
- Integrarea Greenbrookmediu
Integrarea afacerii Greenbrook și restructurarea clinicilor ar putea genera costuri suplimentare sau întârzieri în obținerea sinergiilor1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Creșterea veniturilor din clinici și îmbunătățirea marjei brute în trimestrul al doilea din 2026 arată că modelul integrat ar putea începe să producă rezultate mai bune3.
- Dacă adoptarea TMS crește, compania ar putea profita de o piață potențială mare și de avantajul datelor clinice1.
- Reducerea pierderilor operaționale și îmbunătățirea fluxului de numerar față de anul precedent ar putea susține un drum către profitabilitate3.
Ce ar strica teza
- Pierderile nete repetate și numerarul limitat ar putea obliga compania să își finanțeze activitatea în condiții mai dificile12.
- Dependența de rambursări și de structura plătitorilor ar putea reduce veniturile din clinici dacă politicile se schimbă1.
- Adoptarea încă lentă a terapiei și concurența din partea altor tratamente ar putea limita creșterea segmentului NeuroStar1.
De urmărit
- Evoluția veniturilor și a marjei brute față de ghidajul anualQ3 2026
- Fluxul de numerar din operațiuni și investiții față de ținta anuluiQ4 2026
- Modificările politicilor de rambursare și numărul de pacienți cu asigurări comerciale2027
- Rezultatele din următorul raport anual și eventualele modificări ale ghidajului pe termen lungnext 10-K
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Neuronetics, Inc. consideră că sănătatea mintală este la fel de importantă ca cea fizică și își prezintă primul produs comercial, sistemul NeuroStar Advanced Therapy, un tratament neinvaziv, aplicat în cabinet, care folosește stimularea magnetică transcranială pentru a trata depresia majoră la adulții care nu au obținut o ameliorare suficientă cu antidepresive1. Compania vinde sistemul și sesiunile de tratament recurente, iar prin Greenbrook, achiziționat cu efect de la 9 decembrie 2024, operează clinici de tratament în SUA care oferă și SPRAVATO12. Veniturile anului 2025 au fost de 149,2 milioane USD, în principal din activitatea clinicilor și din sesiunile de tratament1.
Strategia companiei urmărește extinderea conducerii în terapia TMS, creșterea numărului de pacienți tratați în clinicile Greenbrook și optimizarea echipei de vânzări directe care vizează practicile psihiatrice care acceptă asigurări private și Medicare1. În plus, Neuronetics lucrează la îmbunătățirea hardware-ului și software-ului sistemului și la dezvoltarea unor indicații suplimentare1. Activitatea internațională rămâne secundară, cu vânzări prin distribuitori independenți și o concentrare pe Japonia1.
Gestionarea ponderii dintre vânzările de echipamente și veniturile din clinici rămâne centrală pentru companie, deoarece marjele diferă între segmente, iar sistemul de rambursare din SUA influențează direct veniturile din clinici1. Compania raportează acum doi segmente, NeuroStar și Greenbrook, ceea ce reflectă integrarea modelului de dispozitiv cu îngrijirea directă a pacienților2.
Segmente
Greenbrook (clinici)
Segmentul Greenbrook a generat 26,9 milioane USD în trimestrul al doilea din 2026, cu o creștere de 16,8% față de anul precedent, și a reprezentat 65% din veniturile trimestrului23. Clinicile oferă TMS și SPRAVATO pentru depresie, iar rambursările provin din programe federale, planuri de sănătate gestionate și asigurări comerciale12.
NeuroStar (dispozitiv și sesiuni)
Segmentul NeuroStar include vânzările sistemului, sesiunile de tratament recurente și serviciile, și a reprezentat 35% din veniturile trimestrului al doilea din 2026, cu un venit de 14,7 milioane USD, în scădere ușoară față de anul precedent23. Sesiunile de tratament sunt vândute pe bază de necesitate și sunt esențiale pentru veniturile recurente1.
Piața în context
Compania estimează că piața totală anuală din SUA pentru sesiunile de tratament ar putea ajunge la aproximativ 8,9 miliarde USD, bazându-se pe aproximativ 21 de milioane de adulți cu depresie majoră și pe pacienții care nu au remis cu medicația antidepresivă1. Piața TMS este încă în dezvoltare, cu un număr limitat de participanți, iar adoptarea este considerată mai redusă decât potențialul clinic1.
Ghidajul pentru 2026 indică venituri între 160 și 164 milioane USD, iar extinderea depinde de cât de bine pot fi convinși psihiatrii să adopte TMS și de nivelul rambursărilor31. Compania a menționat și o posibilă sensibilitate la schimbările din structura plătitorilor, ceea ce ar putea afecta veniturile din clinici1.
Tendințe
- Creșterea acceptării tratamentelor pentru sănătatea mintalăvânt din spate
Conștientizarea depresiei ca boală tratabilă a crescut, iar stigmatul scade, ceea ce poate favoriza cererea pentru tratamente în cabinet1. Dacă această tendință continuă, ar putea sprijini creșterea volumului de pacienți din clinici1.
- Presiuni asupra rambursărilorvânt din față
Programele guvernamentale și plătitorii privați controlează tot mai mult prețurile și necesitatea medicală a tratamentelor, iar restricțiile Medicaid și expirarea subvențiilor la asigurări ar putea reduce numărul de persoane care solicită tratament1. Acest lucru ar putea afecta direct veniturile clinicilor1.
- Integrarea modelului dispozitiv și clinicăvânt din spate
Combinarea tehnologiei NeuroStar cu rețeaua Greenbrook a permis creșterea marjei brute, care a ajuns la 51,1% în trimestrul al doilea din 2026, ca urmare a noii strategii de piață și a îmbunătățirii gestionării veniturilor din clinici3.
- Cerere de noi terapii interventionalemixt
Conducerea afirmă că apariția unor noi terapii interventionale ar putea consolida poziția unei platforme care combină TMS cu o rețea națională de îngrijire, deși rezultatele depind de adoptarea acestor tratamente de către medici și pacienți3.
Poziția concurențială
Compania afirmă că deține poziția de lider în terapia TMS și că dispune de cel mai mare set de date clinice dintre sistemele concurente, dar piața este fragmentată, iar concurenții pot introduce tehnologii sau terapii noi care să schimbe cererea1. Concurența include și alte tratamente pentru depresie, precum medicația antidepresivă și alte forme de stimulare1.
Greenbrook operează într-un teren fragmentat, unde consolidarea rămâne o oportunitate, dar și un risc de presiune asupra prețurilor și a accesului la pacienți1. Dezvoltările din terapiile concurente pentru indicațiile tratate ar putea afecta cota de piață a companiei2.
- Alți furnizori de sisteme TMS
Sisteme TMS concurente care nu au setul de date clinice al NeuroStar, conform companiei, și care sunt menționate ca mai puțin capabile de tratamente reproductibile1.
- Medicația antidepresivă tradițională
Tratamentul de primă linie pentru depresie, cu eficacitate limitată și efecte secundare, care reprezintă alternativa principală pentru pacienți1.
- Rețele de clinici de psihiatrie
Furnizori fragmentați de servicii TMS și de psihiatrie, care concurează pentru pacienți și pentru practicile de referință din zonele urbane1.
- Terapii noi pentru depresie
Tratamente emergente în neuroștiințe, despre care conducerea spune că pot apărea pe piață și pot schimba cererea pentru terapia TMS3.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Depuneri SEC
- Raport curent17 aug. 2026Schimbări în conducere · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial11 aug. 2026
- Raport curent11 aug. 2026Rezultate financiare · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent20 iul. 2026Schimbări în conducere · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent23 iun. 2026Schimbări în conducere · Situații financiare și anexe
- Raport curent29 mai 2026Vot al acționarilor
- Raport curent22 mai 2026Schimbări în conducere · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial05 mai 2026
- Raport curent05 mai 2026Rezultate financiare · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Convocare AGA (proxy)09 apr. 2026
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Neuronetics, Inc. · 17 mar. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Neuronetics, Inc. · 11 aug. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Neuronetics, Inc. · 11 aug. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.