olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Swvl Holdings Corp SWVL
Services-Business Services, NEC · SIC 7389 · Verticală: Services-Business Services, NEC (SIC 7389)
Swvl Holdings Corp este o companie de mobilitate care oferă transport în comun flexibil, cu minibuze rutate dinamic, pentru navetiști și pentru clienți corporativi, în mai multe orașe din Orientul Mijlociu, Africa și, mai recent, Regatul Unit. Pentru investitorii și publicul interesat, relevanța vine din trecerea de la piața B2C către serviciile B2B (TaaS și SaaS), care ar putea modifica profilul de marjă, precum și din reducerea amprentei geografice după Portfolio Optimization Program, descris de companie în raportul pentru anul 2025.
Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).
La închiderea din 30 oct. 2026, acțiunea Swvl Holdings Corp (SWVL) costa 3,77 USD (−8,27 % într-o zi), cu beta 0,83, interval pe 52 de săptămâni 1,32–7,94 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 47,6
- neutru
- Bollinger (20, 2)
- 3,56 – 4,04
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,43 · lățimea benzii 12,7 %
- SMA 50 / 200
- 4,08 / 2,22
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- -0,02 / -0,03
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −7,4 % | −0,9 % | −6,4 pp | — |
| 3 luni | +173,2 % | +1,2 % | +172,0 pp | — |
| 6 luni | +93,3 % | +4,8 % | +88,5 pp | — |
| De la început de an | +98,4 % | +10,7 % | +87,7 pp | — |
| 1 an | +22,0 % | +11,1 % | +10,9 pp | −2,4 % |
| 3 ani | +296,8 % | +80,7 % | +216,1 pp | +12,5 % |
| 5 ani | −98,5 % | +64,6 % | −163,1 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | indisponibil | 12,4 mil | 15,0 mil | 25,6 mil | 43,0 mil | 22,9 mil | 17,2 mil |
| Venituri an/an | indisponibil | indisponibil | +21,3 % | +70,6 % | +68,2 % | −46,9 % | −24,7 % |
| Profit net | 35,3 mil | 35,3 mil | -29,7 mil | -141,4 mil | -116,5 mil | 3,1 mil | -10,3 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | 0,0 % | −184,3 % | indisponibil | indisponibil | indisponibil | −438,3 % |
| EPS diluat | indisponibil | 809,00 | -0,36 | -20,92 | -18,21 | 0,28 | -1,19 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil | −100,0 % | indisponibil | indisponibil | indisponibil | −525,0 % |
| netă % | indisponibil | 285,5 % | -198,4 % | -553,2 % | -270,9 % | 13,4 % | -60,1 % |
| Flux de numerar liber | indisponibil | -40,4 mil | -30,8 mil | -62,5 mil | -118,5 mil | -9,1 mil | indisponibil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2024 · 31 dec. 2024
- Numerar
- 5,0 mil USD
- Datorie financiară
- indisponibil USD
- Datorie netă
- indisponibil USD
- Capitaluri proprii
- -687,9 mii USD
- Active totale
- 16,4 mil USD
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- indisponibil
- ROE
- indisponibil
- ROA
- -54,0 %
- Marja FCF
- indisponibil
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 12,4 mil | 15,0 mil | 25,6 mil | 43,0 mil | 22,9 mil | 17,2 mil | SEC (XBRL)· 02 apr. 2025verificat |
| Costul vânzărilor | 33,8 mil | 19,2 mil | 31,3 mil | 42,8 mil | 18,7 mil | 13,6 mil | SEC (XBRL)· 02 apr. 2025verificat |
| Profit brut | 21,4 mil | -4,2 mil | -5,8 mil | 179,8 mii | 4,1 mil | 3,6 mil | SEC (XBRL)· 02 apr. 2025verificat |
| Profit operațional | 40,9 mil | -24,6 mil | -88,1 mil | -80,1 mil | 12,8 mil | -8,5 mil | SEC (XBRL)· 02 apr. 2025verificat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 70,6 mii | 63,7 mii | 1,5 mil | 3,6 mil | 61,4 mii | 41,0 mii | SEC (XBRL)· 02 apr. 2025verificat |
| Profit înainte de impozit | 40,6 mil | -24,0 mil | -133,8 mil | -101,7 mil | 13,1 mil | -11,1 mil | SEC (XBRL)· 02 apr. 2025verificat |
| Impozit pe profit | 5,4 mil | -3,2 mil | -4,7 mil | -3,2 mil | -41,3 mii | — | SEC (XBRL)· 30 apr. 2024verificat |
| Profit net | 35,3 mil | -29,7 mil | -141,4 mil | -116,5 mil | 3,1 mil | -10,3 mil | SEC (XBRL)· 02 apr. 2025verificat |
| EPS diluat | 809,00 | -0,36 | -20,92 | -18,21 | 0,28 | -1,19 | SEC (XBRL)· 02 apr. 2025verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | — | — | 11,0 mil | 11,0 mil | 11,0 mil | 8,7 mil | SEC (XBRL)· 02 apr. 2025verificat |
- 2022
- 11,0 mil
- 2023
- 11,0 mil
- 2024
- 8,7 mil
SEC (XBRL)· 02 apr. 2025verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 15,3 mil | 10,3 mil | 9,5 mil | 1,5 mil | 2,9 mil | 5,0 mil | SEC (XBRL)· 02 apr. 2025verificat |
| Creanțe | — | 2,9 mil | 6,6 mil | 14,8 mil | 5,3 mil | 4,0 mil | SEC (XBRL)· 02 apr. 2025verificat |
| Active curente | — | 13,5 mil | 34,6 mil | — | — | — | SEC (XBRL)· 15 apr. 2022verificat |
| Imobilizări corporale nete | — | 509,8 mii | 648,7 mii | 1,3 mil | 751,7 mii | 457,8 mii | SEC (XBRL)· 02 apr. 2025verificat |
| Fond comercial | — | — | 4,4 mil | — | — | — | SEC (XBRL)· 15 apr. 2022verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | — | 0 | 988,4 mii | 10,5 mil | 225,8 mii | 106,3 mii | SEC (XBRL)· 02 apr. 2025verificat |
| Active totale | — | 24,8 mil | 59,3 mil | 57,5 mil | 21,9 mil | 16,4 mil | SEC (XBRL)· 02 apr. 2025verificat |
| Datorii comerciale | — | — | 20,0 mil | 33,4 mil | 7,8 mil | 9,4 mil | SEC (XBRL)· 02 apr. 2025verificat |
| Datorie pe termen scurt | — | — | 74,6 mil | — | — | — | SEC (XBRL)· 15 apr. 2022verificat |
| Datorie pe termen lung | — | — | 337,5 mii | — | — | — | SEC (XBRL)· 15 apr. 2022verificat |
| Datorii curente | — | 5,6 mil | 145,0 mil | — | — | — | SEC (XBRL)· 15 apr. 2022verificat |
| Datorii totale | — | 6,3 mil | 149,1 mil | 54,8 mil | 16,0 mil | 17,1 mil | SEC (XBRL)· 02 apr. 2025verificat |
| Capital propriu | 19,2 mil | 18,4 mil | -89,7 mil | 2,6 mil | 5,9 mil | -687,9 mii | SEC (XBRL)· 02 apr. 2025verificat |
- 2022
- 10,5 mil
- 2023
- 225,8 mii
- 2024
- 106,3 mii
SEC (XBRL)· 02 apr. 2025verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | -40,0 mil | -30,5 mil | -62,1 mil | -117,7 mil | -9,1 mil | -3,6 mil | SEC (XBRL)· 02 apr. 2025verificat |
| Investiții (capex) | 388,6 mii | 213,0 mii | 319,5 mii | 817,6 mii | 17,2 mii | — | SEC (XBRL)· 30 apr. 2024verificat |
| Flux de numerar liber | -40,4 mil ≈ | -30,8 mil ≈ | -62,5 mil ≈ | -118,5 mil ≈ | -9,1 mil ≈ | — | SEC (XBRL)· 30 apr. 2024derivat |
| Flux de numerar din investiții | -388,6 mii | -213,0 mii | -11,1 mil | -8,1 mil | 8,8 mil | 583,4 mii | SEC (XBRL)· 02 apr. 2025verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 46,4 mil | 26,0 mil | 72,7 mil | 125,1 mil | 343,9 mii | 4,0 mil | SEC (XBRL)· 02 apr. 2025verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 3 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 20,8 % din minimum 60 %
- metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
30 oct. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: indisponibil
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Datele sunt mai vechi decât pragul de prospețime.
Scorul pe grupe
21 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere
nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 3 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 20,8 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | -60,1 % | 8 (față de colegi) | 30 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | -12,4 % | 0 (pe interval fix) | 40 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | -207,2x | 0 (pe interval fix) | 30 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțial0/100 · 1/3 factori cu valoare
- Creștere· parțial0/100 · 1/2 factori cu valoare
- Calitate· parțial8/100 · 1/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
Swvl Holdings Corp (SWVL). Ultimul exercițiu complet: 2024; date până la 2024-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 17,2 mil USD în 2024; creștere an/an -24,7 %; marjă netă -60,1 %; ROE -184,0 %.
Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 3 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 20,8 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.
Ce o infirmă
- Marja netă: -60,1 %
- CAGR venituri 3 ani: -12,4 %
- Acoperirea dobânzilor: -207,2x
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Conversia profitului în FCF, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Lichiditatea curentă, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Services-Business Services, NEC (SIC 7389) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| PDDPDD Holdings Inc. | 447,6 mld | 33,3 | 27,4 % | 22,7 % | +14,5 % | −42 % / −22 % |
| UBERUber Technologies, Inc | 133,3 mld | 14,3 | 38,4 % | 17,3 % | +18,3 % | −32 % / +51 % |
| MELIMercadoLibre, Inc. | 82,4 mld | 44,2 | 27,5 % | 5,3 % | +39,1 % | −30 % / +31 % |
| EBAYeBay Inc. | 53,4 mld | 26,4 | 46,6 % | 16,9 % | +7,9 % | +50 % / +210 % |
| PYPLPayPal Holdings, Inc. | 47,4 mld | 10,9 | 23,8 % | 13,8 % | +4,3 % | −18 % / +10 % |
| MSCIMsci Inc. | 44,6 mld | 33,0 | — | 40,3 % | +9,7 % | +6 % / +32 % |
| FISVFiserv, Inc. | 26,6 mld | 9,6 | 10,7 % | 13,4 % | +3,6 % | −25 % / −56 % |
| CPAYCorpay, Inc | 26,3 mld | 24,4 | 30,5 % | 22,7 % | +13,9 % | +54 % / +78 % |
| GPNGlobal Payments Inc. | 25,6 mld | — | -4,1 % | -9,1 % | −0,4 % | +25 % / −9 % |
| BRBroadridge Financial Solutions, Inc. | 20,4 mld | 18,6 | 40,9 % | 15,0 % | +8,5 % | −19 % / +5 % |
| FISFidelity National Information Services, Inc. | 19,9 mld | 5,9 | 22,3 % | 27,6 % | +5,4 % | −38 % / −22 % |
| RBARB Global, Inc | 16,6 mld | 37,6 | 8,8 % | 10,0 % | +7,2 % | −10 % / +37 % |
| FICOFair Isaac Corp | 15,4 mld | 20,5 | — | 34,1 % | +15,9 % | −57 % / −16 % |
| CARTMaplebear Inc. | 13,1 mld | 30,9 | 17,1 % | 12,0 % | +10,8 % | +53 % / +129 % |
| HQYHealthequity, Inc. | 8,5 mld | 37,1 | 11,4 % | 17,4 % | +9,5 % | +8 % / +43 % |
| AMTMAmentum Holdings, Inc. | 5,3 mld | 26,3 | 4,5 % | 1,4 % | +71,6 % | −2 % / indisponibil |
| SEZLSezzle Inc. | 4,5 mld | 29,6 | 88,9 % | 30,4 % | +66,1 % | +106 % / +8.890 % |
| ALITAlight, Inc. | 4,0 mld | — | -97,9 % | -90,9 % | −3,0 % | −84 % / −93 % |
| MMSMaximus, Inc. | 3,3 mld | 9,4 | 21,1 % | 7,1 % | +2,4 % | −23 % / −15 % |
| FOURShift4 Payments, Inc. | 3,2 mld | 30,0 | 6,6 % | 2,2 % | +25,5 % | −42 % / −10 % |
| PAYOPayoneer Global Inc. | 2,4 mld | 49,1 | 7,1 % | 4,6 % | +7,7 % | +23 % / +23 % |
| CNXCConcentrix Corporation | 1,8 mld | — | -78,2 % | -24,0 % | +2,2 % | −25 % / −60 % |
| QNSTQuinStreet, Inc. | 993,3 mil | 12,4 | 28,6 % | 6,3 % | +18,3 % | +18 % / +54 % |
| PRTHPriority Technology Holdings, Inc. | 646,3 mil | 11,4 | — | 5,6 % | +8,3 % | +13 % / +109 % |
| DHXDHI Group, Inc. | 196,3 mil | 145,3 | 1,2 % | 1,0 % | −9,9 % | +133 % / +65 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru SWVL din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 20 apr. 2026; de atunci au apărut 6-K (08 oct. 2026), 6-K (22 sept. 2026), 6-K (10 sept. 2026), 6-K (08 sept. 2026), 6-K (01 sept. 2026), 6-K (26 aug. 2026).
Pe scurt
Swvl Holdings Corp este o companie de mobilitate care oferă transport în comun flexibil, cu minibuze rutate dinamic, pentru navetiști și pentru clienți corporativi, în mai multe orașe din Orientul Mijlociu, Africa și, mai recent, Regatul Unit. Pentru investitorii și publicul interesat, relevanța vine din trecerea de la piața B2C către serviciile B2B (TaaS și SaaS), care ar putea modifica profilul de marjă, precum și din reducerea amprentei geografice după Portfolio Optimization Program, descris de companie în raportul pentru anul 2025 1.
SWOT
Puncte tari
- Platformă tehnologică proprie, care gestionează rutarea, prognoza cererii și prețurile, și o fiabilitate ridicată a primei opriri raportată pentru 2025 1.
- Prezență timpurie pe piața mass-transit și un model diversificat, cu oferte atât B2C, cât și B2B, ceea ce îi oferă mai multe căi de creștere 1.
- Ofertele corporative de tip TaaS nu implică risc de utilizare pe pasager, ceea ce ar putea susține marje mai stabile 1.
Puncte slabe
- Istoric operațional limitat și un model de business în schimbare, ceea ce face dificilă evaluarea performanței viitoare 1.
- Compania nu a menținut tradițional acoperire de asigurare pentru operațiunile sale, iar pierderile neasigurate ar putea afecta rezultatele 1.
- Raportul identifică slăbiciuni de control intern asupra raportării financiare, care, dacă nu sunt remediate, ar putea duce la erori semnificative 1.
Oportunități
- Extinderea ofertelor SaaS și TaaS către companii, școli și municipalități, planificată pentru 2026, ar putea deschide noi surse de venit 1.
- Intrarea pe noi piețe, precum Regatul Unit și Kuwait, ar putea diversifica veniturile dacă investițiile inițiale se dovedesc eficiente 1.
- Problemele de siguranță și accesibilitate ale transportului public tradițional ar putea crea cerere pentru alternative flexibile 1.
Amenințări
- Concurența din partea transportului public, a taxiurilor și a altor platforme de ridesharing ar putea reduce cota de piață 1.
- Schimbările de reglementare privind clasificarea șoferilor și protecția datelor ar putea crește costurile sau limita modelul operațional 1.
- Un incident de securitate sau o scurgere de date, similar celei deja înregistrate, ar putea afecta reputația și încrederea utilizatorilor 1.
Riscuri
- Istoric operațional limitatmediu
Modelul de business s-a schimbat de la B2C la TaaS și SaaS, ceea ce face dificilă estimarea veniturilor și a cheltuielilor viitoare 1.
- Clasificarea șoferilorridicat
Litigiile și dezbaterile privind statutul șoferilor din platforme ar putea obliga compania să le recunoască drept angajați, cu impact asupra costurilor 1.
- Securitatea datelorridicat
Compania a mai avut o breșă de date care a expus informații ale clienților, iar o problemă similară ar putea afecta operațiunile și reputația 1.
- Controale internemediu
Slăbiciunile identificate în controlul intern asupra raportării financiare ar putea duce la declarații eronate dacă nu sunt remediate 1.
- Conformitatea cu listareamediu
Nerespectarea cerințelor Nasdaq ar putea duce la delistare și ar putea limita accesul la capital 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă ofertele corporative se extind conform planului, veniturile ar putea deveni mai stabile și mai profitabile decât cele din B2C 1.
- Fiabilitatea ridicată a serviciului și rețeaua de rutare optimizată ar putea susține retenția șoferilor și a călătorilor 1.
- Intrarea în piețe noi, cum ar fi Regatul Unit și Kuwait, ar putea deschide o nouă etapă de creștere dacă aceste piețe se maturizează 1.
Ce ar strica teza
- Compania nu își poate garanta încă profitabilitatea, iar costurile de expansiune ar putea depăși veniturile din noile piețe 1.
- Concurența puternică din partea transportului public și a platformelor de ridesharing ar putea limita cota de piață în B2C 1.
- Riscurile de reglementare și cele legate de securitatea datelor ar putea genera costuri neprevăzute sau pierderea încrederii utilizatorilor 1.
De urmărit
- Evoluția veniturilor din TaaS și SaaS față de B2C2026
- Rezultatele pieței Regatul Unit și ale celei din Kuwait după lansare2026
- Remedierea slăbiciunilor de control intern raportatenext 20-F
- Evoluția litigiilor privind clasificarea șoferilor în țările unde operează2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 20 apr. 2026; de atunci au apărut 6-K (08 oct. 2026), 6-K (22 sept. 2026), 6-K (10 sept. 2026), 6-K (08 sept. 2026), 6-K (01 sept. 2026), 6-K (26 aug. 2026).
Afacerea
Compania își descrie misiunea drept identificarea și soluționarea ineficiențelor din transportul public din orașe cu infrastructură slabă sau inexistentă, oferind o alternativă față de transportul public tradițional, taxiuri sau alte servicii de ridesharing 1. Platforma sa coordonează o rețea de minibuze și alte vehicule care circulă pe rute fixe și semi-fixe, cu rezervare în avans și plată în numerar, prin card sau portofel digital 1. Compania raportează o fiabilitate medie lunară a primei opriri de aproximativ 97.6% în FY 2025, comparativ cu 97.2% în FY 2024 1.
Swvl a fost fondată în 2017 la Cairo și și-a mutat sediul principal la Dubai, în Emiratele Arabe Unite, în 2019, având un sediu regional la Riyadh din octombrie 2024 1. Compania a extins operațiunile în Regatul Unit în iunie 2025 și în Kuwait în ianuarie 2026 1. În prezent activează în Egipt, KSA, UAE, Regatul Unit și Kuwait, cu angajați și în Pakistan și India 1.
Raportul anual arată că Swvl se află într-o etapă de redefinire a modelului de business, iar reducerea numărului de piețe activate din cauza programului de optimizare a portofoliului a schimbat direcția de creștere 1. Compania este emitent privat străin (foreign private issuer) și raportează conform IFRS, nu US GAAP 1.
Segmente
B2C (servicii pentru navetiști)
Oferta inițială, prin care utilizatorii rezervă locuri în minibuze pe rute fixe și semi-fixe în interiorul și între orașe. Prețul fix depinde de distanță și de cererea anticipată, iar sezonalitatea de vară din Egipt, din iulie până în septembrie, aduce mai mulți călători 1.
Swvl Business (TaaS)
Rute dedicate pentru angajații sau elevii unor companii, școli și municipalități care nu operează propriile flote. Prețul se stabilește pe rută, fără a depinde de numărul de pasageri, ceea ce înseamnă că nu există risc de utilizare pentru companie 1.
Swvl Business (SaaS)
Platforma software pentru clienții care au propriile flote, cu aplicația Swvl Business și module de management al flotei. Compania intenționează să extindă această ofertă în 2026 și folosește un model de prețuri tip cost-plus pe niveluri de serviciu 1.
Piața în context
Compania susține că transportul public tradițional, din multe țări în curs de dezvoltare, este rigid, inaccesibil sau nesigur, iar serviciile de taxi sunt scumpe pentru mulți navetiști 1. Raportul citează un studiu ADB din 2015 conform căruia 78% dintre femeile chestionate în Karachi spuneau că au fost hărțuite în transportul public cel puțin o dată în anul precedent 1. Cererea pentru servicii flexibile ar putea crește dacă aceste probleme persistă, însă industria ridesharing de tip mass-transit este descrisă ca fiind încă la început 1.
Piața este intens competitivă și se schimbă rapid din punct de vedere tehnologic, iar compania se așteaptă la o concurență tot mai mare, atât din partea jucătorilor existenți, cât și a celor noi 1. Dacă regimurile de reglementare, clasificarea șoferilor sau cadrul de protecție a datelor se schimbă, costurile și modelul de operare ar putea fi afectate 1.
Tendințe
- Trecerea spre B2B (TaaS și SaaS)vânt din spate
Compania extinde ofertele corporative, care nu implică risc de utilizare pe pasager și ar putea avea marje mai ridicate, dacă expansiunea reușește 1.
- Reducerea amprentei geograficevânt din față
Programul de optimizare a portofoliului a dus la închiderea unor entități și la concentrarea pe câteva piețe, ceea ce ar putea limita creșterea imediată, deși simplifică operațiunile 1.
- Expansiunea internaționalămixt
Intrarea în Regatul Unit și Kuwait arată o direcție de creștere, dar fiecare piață nouă cere investiții inițiale în șoferi și rute, care pot afecta rezultatele în perioadele respective 1.
- Presiunea reglementarăvânt din față
Schimbările legislative privind clasificarea șoferilor, confidențialitatea datelor și cerințele de listare cresc costurile și riscul de neconformitate 1.
Poziția concurențială
Principala concurență pentru călători este transportul public, iar în paralel compania se confruntă cu taxiurile, operatorii privați de flote și alte platforme de ridesharing, cum ar fi Uber 1. Pe partea B2B, compania se compară cu alte companii de ridesharing corporativ, cum ar fi Via 1.
Compania susține că avantajul său constă în combinația dintre tehnologie, prezența timpurie pe piața de ridesharing de tip mass-transit și gama diversă de oferte B2C și B2B 1. Dacă aceste avantaje nu se mențin pe măsură ce concurenții cresc, poziția competitivă ar putea slăbi 1.
- Via
Companie de ridesharing corporativ și de transport public, citată în raport drept concurent pentru serviciile TaaS și SaaS.
- UberUBER
Platformă de ridesharing menționată ca concurent în zona taxiurilor și a serviciilor de transport pe cerere.
- Flixbus
Operator de transport interurban cu autocare, citat drept exemplu de firmă cu servicii similare de mass-transit.
- Shuttl
Operator de transport cu microbuze, menționat în raport printre firmele cu servicii comparabile.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
- Swvl (SWVL) is Raising $13M for U.S. Expansion and a Transport Lending Offering. Is It Taking On Too Much at Once?Yahoo Finance — News · 28 aug. 2026 · EN
Ultima știre din arhiva noastră e din 28 aug. 2026; cea mai nouă depunere SEC e din 08 oct. 2026. Arhiva de presă vine din fluxurile RSS urmărite și nu acoperă neapărat ultimul eveniment — depunerile de alături da.
Depuneri SEC
- Raport curent (emitent străin)08 oct. 2026
- Raport curent (emitent străin)22 sept. 2026
- Raport curent (emitent străin)10 sept. 2026
- Raport curent (emitent străin)08 sept. 2026
- Raport curent (emitent străin)01 sept. 2026
- Raport curent (emitent străin)26 aug. 2026
- Raport curent (emitent străin)25 aug. 2026
- Raport curent (emitent străin)07 iul. 2026
- Raport curent (emitent străin)16 iun. 2026
- Raport curent (emitent străin)20 apr. 2026
Surse
- [1] Form 20-F, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Swvl Holdings Corp · 20 apr. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.