olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Tennant Company TNC
Refrigeration & Service Industry Machinery · SIC 3580 · Verticală: Refrigeration & Service Industry Machinery (SIC 3580)
Tennant Company, cu sediul în Eden Prairie, Minnesota, proiectează, fabrică și comercializează echipamente și soluții de curățare pentru spații nerezidențiale, de la mașini manuale la roboți autonomi. În 2025 vânzările nete au scăzut la 1,203.5 milioane USD, iar în al doilea trimestru din 2026 comenzile au crescut, în timp ce marja s-a comprimat.
Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Tennant Company (TNC) costa 70,86 USD (−2,72 % într-o zi), cu capitalizare 1,2 mld USD, P/E 53,4 pe un EPS diluat de 1,33 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 1,75 %, beta 0,83, interval pe 52 de săptămâni 60,91–91,15 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): venituri de 322,3 mil USD (+6,3 % an/an), profit net de 19,5 mil USD (+30,9 % an/an), EPS diluat 1,12 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 61,5
- puternic (55–70)
- Bollinger (20, 2)
- 62,49 – 71,48
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,93 · lățimea benzii 13,4 %
- SMA 50 / 200
- 67,79 / 75,82
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- 0,78 / -0,06
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +3,9 % | −5,9 % | +9,9 pp | — |
| 3 luni | −7,9 % | −4,6 % | −3,2 pp | — |
| 6 luni | −18,5 % | +0,2 % | −18,7 pp | — |
| De la început de an | −3,9 % | +7,4 % | −11,3 pp | — |
| 1 an | −5,3 % | +8,2 % | −13,5 pp | −4,9 % |
| 3 ani | −14,2 % | +68,4 % | −82,6 pp | +38,8 % |
| 5 ani | −15,4 % | +56,5 % | −72,0 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q3 2026 · 30 sept. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 | Q3 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 328,9 mil | 290,0 mil | 318,6 mil | 303,3 mil | 291,6 mil | 297,9 mil | 324,0 mil | 322,3 mil |
| Costul vânzărilor | 192,9 mil | 170,0 mil | 184,5 mil | 173,9 mil | 190,8 mil | 184,3 mil | 196,1 mil | 186,0 mil |
| Profit brut | 136,0 mil | 120,0 mil | 134,1 mil | 129,4 mil | 100,8 mil | 113,6 mil | 127,9 mil | 136,3 mil |
| Cercetare și dezvoltare | 12,0 mil | 9,7 mil | 9,8 mil | 10,5 mil | 11,2 mil | 10,6 mil | 12,5 mil | 12,4 mil |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 116,4 mil | 90,7 mil | 93,7 mil | 96,6 mil | 93,8 mil | 98,1 mil | 99,5 mil | 92,7 mil |
| Profit operațional | 7,6 mil | 19,6 mil | 30,6 mil | 22,3 mil | -4,2 mil | 4,9 mil | 15,9 mil | 31,2 mil |
| Cheltuieli cu dobânzile | — | 2,3 mil | 2,2 mil | 2,4 mil | — | 3,4 mil | 4,3 mil | 5,0 mil |
| Profit înainte de impozit | 5,3 mil | 17,2 mil | 27,3 mil | 19,4 mil | -6,0 mil | 900,0 mii | 10,3 mil | 25,9 mil |
| Impozit pe profit | -1,3 mil | 4,1 mil | 7,1 mil | 4,5 mil | -1,6 mil | 700,0 mii | 2,7 mil | 6,4 mil |
| Profit net | 6,6 mil | 13,1 mil | 20,2 mil | 14,9 mil | -4,4 mil | 200,0 mii | 7,6 mil | 19,5 mil |
| EPS diluat | 0,35 ≈ | 0,69 | 1,08 | 0,80 | -0,24 ≈ | 0,01 | 0,44 | 1,12 |
| Flux de numerar operațional | 37,5 mil | -400,0 mii | 22,5 mil ≈ | 28,7 mil ≈ | 14,2 mil | -31,2 mil | 5,0 mil ≈ | 11,9 mil ≈ |
| Investiții (capex) | 9,4 mil | 7,0 mil | 3,8 mil ≈ | 6,4 mil ≈ | 4,5 mil | 3,2 mil | 5,3 mil ≈ | 6,7 mil ≈ |
| Dividende plătite | 5,5 mil | 5,6 mil | 5,4 mil ≈ | 5,4 mil ≈ | 5,5 mil | 5,5 mil | 5,3 mil ≈ | 5,2 mil ≈ |
| Răscumpărări de acțiuni | 2,5 mil | 20,2 mil | 13,4 mil ≈ | 22,7 mil ≈ | 32,2 mil | 60,0 mil | 500,0 mii ≈ | 100,0 mii ≈ |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 89 din propriul istoric de 35 trimestre (min 13,6, mediană 26,8, max 1.354,0; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 1,1 mld | 1,1 mld | 1,0 mld | 1,1 mld | 1,1 mld | 1,2 mld | 1,3 mld | 1,2 mld |
| Venituri an/an | +12,0 % | +1,3 % | −12,0 % | +9,0 % | +0,1 % | +13,9 % | +3,5 % | −6,5 % |
| Profit net | 33,4 mil | 45,8 mil | 33,7 mil | 64,9 mil | 66,3 mil | 109,5 mil | 83,7 mil | 43,8 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | +37,1 % | −26,4 % | +92,6 % | +2,2 % | +65,2 % | −23,6 % | −47,7 % |
| EPS diluat | 1,82 | 2,48 | 1,81 | 3,44 | 3,55 | 5,83 | 4,38 | 2,36 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | +36,3 % | −27,0 % | +90,1 % | +3,2 % | +64,2 % | −24,9 % | −46,1 % |
| netă % | 3,0 % | 4,0 % | 3,4 % | 5,9 % | 6,1 % | 8,8 % | 6,5 % | 3,6 % |
| Flux de numerar liber | 61,2 mil | 33,5 mil | 103,9 mil | 50,0 mil | -50,1 mil | 165,6 mil | 68,8 mil | 43,3 mil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 106,4 mil USD
- Datorie financiară
- 274,0 mil USD
- Datorie netă
- 167,6 mil USD
- Capitaluri proprii
- 603,4 mil USD
- Active totale
- 1,3 mld USD
- Datorie / capitaluri
- 0,45x
- Lichiditate curentă
- 2,05x
- ROE
- 7,1 %
- ROA
- 3,6 %
- Marja FCF
- 3,6 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 1,0 mld | 1,1 mld | 1,1 mld | 1,2 mld | 1,3 mld | 1,2 mld | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 593,2 mil | 652,8 mil | 671,3 mil | 715,8 mil | 736,7 mil | 719,2 mil | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
| Profit brut | 407,8 mil | 438,0 mil | 420,9 mil | 527,8 mil | 550,0 mil | 484,3 mil | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
| Cercetare și dezvoltare | 30,1 mil | 32,2 mil | 31,1 mil | 36,6 mil | 43,8 mil | 41,2 mil | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 314,0 mil | 321,9 mil | 306,3 mil | 352,6 mil | 391,9 mil | 374,8 mil | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
| Profit operațional | 63,7 mil | 93,7 mil | 87,2 mil | 138,6 mil | 114,3 mil | 68,3 mil | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 17,4 mil | 7,3 mil | — | — | — | — | SEC (XBRL)· 24 feb. 2022verificat |
| Profit înainte de impozit | 41,1 mil | 74,1 mil | 79,5 mil | 123,8 mil | 104,8 mil | 57,9 mil | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 7,4 mil | 9,2 mil | 13,2 mil | 14,3 mil | 21,1 mil | 14,1 mil | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
| Profit net | 33,7 mil | 64,9 mil | 66,3 mil | 109,5 mil | 83,7 mil | 43,8 mil | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
| EPS diluat | 1,81 | 3,44 | 3,55 | 5,83 | 4,38 | 2,36 | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 18,6 mil | 18,8 mil | 18,7 mil | 18,8 mil | 19,1 mil | 18,6 mil | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
| Dividend pe acțiune | 0,89 | 0,94 | 1,02 | 1,08 | 1,14 | 1,20 | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
- 2023
- 352,6 mil
- 2024
- 391,9 mil
- 2025
- 374,8 mil
SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat
- 2023
- 18,8 mil
- 2024
- 19,1 mil
- 2025
- 18,6 mil
SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 141,0 mil | 123,6 mil | 77,4 mil | 117,1 mil | 99,8 mil | 106,4 mil | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
| Creanțe | 199,9 mil | 211,4 mil | 251,5 mil | 247,6 mil | 259,1 mil | 256,8 mil | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
| Stocuri | 127,7 mil | 160,6 mil | 206,6 mil | 175,9 mil | 183,8 mil | 198,5 mil | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
| Active curente | 493,6 mil | 526,8 mil | 575,3 mil | 569,1 mil | 576,6 mil | 599,7 mil | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 185,5 mil | 172,8 mil | 179,9 mil | — | — | — | SEC (XBRL)· 28 apr. 2023verificat |
| Fond comercial | 207,8 mil | 193,1 mil | 182,0 mil | 187,4 mil | 185,6 mil | 208,6 mil | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 126,2 mil | 98,0 mil | 76,4 mil | 63,1 mil | 58,7 mil | 52,6 mil | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
| Active totale | 1,1 mld | 1,1 mld | 1,1 mld | 1,1 mld | 1,2 mld | 1,3 mld | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 106,3 mil | 121,5 mil | 126,1 mil | 111,4 mil | 126,9 mil | 127,5 mil | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | 10,9 mil | 4,2 mil | 5,2 mil | 6,4 mil | 1,3 mil | 400,0 mii | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 311,6 mil | 267,6 mil | 300,3 mil | 200,6 mil | 199,5 mil | 273,6 mil | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
| Datorii curente | 254,3 mil | 290,3 mil | 261,6 mil | 273,7 mil | 292,2 mil | 293,1 mil | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
| Datorii totale | 676,5 mil | 626,6 mil | 613,0 mil | 535,1 mil | 568,0 mil | 665,5 mil | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
| Capital propriu | 406,1 mil | 435,1 mil | 472,1 mil | 578,3 mil | 622,1 mil | 603,4 mil | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
- 2023
- 63,1 mil
- 2024
- 58,7 mil
- 2025
- 52,6 mil
SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 133,8 mil | 69,4 mil | -25,1 mil | 188,4 mil | 89,7 mil | 65,0 mil | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 29,9 mil | 19,4 mil | 25,0 mil | 22,8 mil | 20,9 mil | 21,7 mil | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 103,9 mil ≈ | 50,0 mil ≈ | -50,1 mil ≈ | 165,6 mil ≈ | 68,8 mil ≈ | 43,3 mil ≈ | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -29,9 mil | 1,7 mil | -24,5 mil | -23,2 mil | -78,4 mil | -22,7 mil | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -42,8 mil | -84,5 mil | 8,1 mil | -122,6 mil | -25,2 mil | -38,7 mil | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
| Dividende plătite | 16,3 mil | 17,5 mil | 18,9 mil | 20,1 mil | 21,4 mil | 21,9 mil | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | 0 | 15,0 mil | 5,0 mil | 21,7 mil | 19,6 mil | 88,5 mil | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2023
- -23,2 mil
- 2024
- -78,4 mil
- 2025
- -22,7 mil
SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat
- 2023
- -122,6 mil
- 2024
- -25,2 mil
- 2025
- -38,7 mil
SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
Risc
Evaluare
Încadrare olivLaw
Scor: 28 / 100
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
score < 40
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 1,2 mld USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
- Calitate28
- Creștere14
- Bilanț și datorie100
- Randamente100
- Evaluare0
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 15,70 – 32,88 USD.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · cheltuiala cu dobânzile raportată e mult mai veche decât ultima perioadă (emitentul a schimbat tagul XBRL): nu se folosește o cifră învechită
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: P/E30,41 – 32,88 (Mijloc 32,86)3 firme folosite · multiplul median 24,8x · quartile 22,9x – 24,8xALH, HAYW, SXI
- Dividende actualizate (DDM)15,70 – 21,12 (Mijloc 18,01)
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Profil neatractiv · Scor 28/100
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | 6,9 % | 38 (pe interval fix) | 15 % |
| Marja netă · Calitate | 1,9 % | 40 (față de colegi) | 9 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | -86,5 % | 0 (pe interval fix) | 9 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 3,3 % | 27 (pe interval fix) | 12 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | -12,7 % | 0 (pe interval fix) | 12 % |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 2,2x | 100 (pe interval fix) | 6 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 53,4x | 0 (pe interval fix) | 15 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | -1,6 % | 0 (pe interval fix) | 12 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 9,5 % | 100 (pe interval fix) | 9 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțial100/100 · 1/3 factori cu valoare
- Creștere14/100 · 2/2 factori cu valoare
- Calitate28/100 · 3/3 factori cu valoare
- Randamente· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
- Evaluare0/100 · 2/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
TENNANT CO (TNC). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-09-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 1,2 mld USD în 2025; creștere an/an -6,5 %; marjă netă 1,9 %; ROE 3,9 %.
Intervalul de valoare estimat este 23,06–27,00 USD pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 25,44 USD, prețul de 70,86 USD lasă un potențial de -64,1 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -178,6 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Scor olivLaw 28/100, încadrare metodologică: profil neatractiv (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: balance, returns. Nu este o recomandare de investiții.
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Lichiditatea curentă: 2,2x
- Randamentul distribuirilor către acționari: 9,5 %
Ce o infirmă
- Conversia profitului în FCF: -86,5 %
- CAGR venituri 3 ani: 3,3 %
- CAGR EPS 3 ani: -12,7 %
- P/E (TTM): 53,4x
- Randament FCF: -1,6 %
- Prețul este peste intervalul de valoare estimat
- Metodele de evaluare diverg
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, EV/EBITDA, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Refrigeration & Service Industry Machinery (SIC 3580) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 5 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| MIDDThe Middleby Corporation | 5,9 mld | — | -16,2 % | -13,9 % | indisponibil | +37 % / +28 % |
| ALHAlliance Laundry Holdings Inc. | 4,5 mld | 24,8 | 109,8 % | 10,1 % | +13,3 % | −5 % / indisponibil |
| HAYWHayward Holdings, Inc. | 3,4 mld | 21,1 | 10,9 % | 14,4 % | +6,7 % | −0 % / +39 % |
| SXIStandex International Corp | 2,8 mld | 24,8 | 15,3 % | 12,5 % | +12,8 % | −5 % / +74 % |
| TNCTennant Co | 1,2 mld | 53,4 | 3,9 % | 1,9 % | −6,5 % | −5 % / −14 % |
| LBGJLi Bang International Corporation Inc. | 32,4 mil | — | -16,6 % | -9,1 % | +2,9 % | −100 % / indisponibil |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru TNC din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 41,95 Randament total -39 % · Pe an -39 % | 74,22 Randament total 7 % · Pe an 7 % | 111,85 Randament total 60 % · Pe an 60 % |
| 3 ani | 39,73 Randament total -40 % · Pe an -16 % | 79,18 Randament total 17 % · Pe an 5 % | 131,16 Randament total 92 % · Pe an 24 % |
| 5 ani | 37,63 Randament total -40 % · Pe an -10 % | 84,47 Randament total 29 % · Pe an 5 % | 153,80 Randament total 130 % · Pe an 18 % |
- P/E la ieșire± 19,79
- Marja netă± 13,86
- Creșterea anuală a veniturilor± 11,51
- Diluare anuală± 1,16
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 06 aug. 2026; de atunci au apărut 10-Q (03 nov. 2026), 8-K (02 nov. 2026 · rezultate).
Pe scurt
Tennant Company, cu sediul în Eden Prairie, Minnesota, proiectează, fabrică și comercializează echipamente și soluții de curățare pentru spații nerezidențiale, de la mașini manuale la roboți autonomi. În 2025 vânzările nete au scăzut la 1,203.5 milioane USD 1, iar în al doilea trimestru din 2026 comenzile au crescut, în timp ce marja s-a comprimat 3.
SWOT
Puncte tari
- Compania are o rețea directă de vânzări și service despre care afirmă că este cea mai mare din industrie și o bază largă de clienți.
- Portofoliul include tehnologii diferențiate, precum soluțiile fără detergenți și sistemele robotice, sprijinite de investiții constante în cercetare.
- Veniturile recurente din piese, consumabile și servicii oferă stabilitate față de vânzările de echipamente.
Puncte slabe
- Marjele brute au scăzut semnificativ în 2025 și în 2026, în special din cauza ineficiențelor ERP și a costurilor.
- Dependența de un sistem ERP nou în America de Nord a afectat comenzile, livrările și capitalul de lucru.
- Profitabilitatea este sensibilă la costurile materiilor prime și la presiunea prețurilor în piețe concurențiale.
Oportunități
- Creșterea vânzărilor de sisteme robotice și autonome ar putea compensa presiunea din echipamentele tradiționale.
- Revenirea cererii din America de Nord după stabilizarea ERP ar putea îmbunătăți volumele și eficiența.
- Restituirea unor tarife plătite anterior, dacă va fi aprobată, ar putea sprijini rezultatele, deși este incertă.
Amenințări
- Tarifele și schimbările politicilor comerciale pot crește costurile și reduce cererea pe anumite piețe.
- Încetinirea economică sau reducerea cheltuielilor de capital ale clienților ar putea afecta vânzările de echipamente.
- Concurenții cu prețuri mai mici ar putea determina pierderi de cotă de piață, mai ales în EMEA.
Riscuri
- Stabilizarea ERPridicat
Ineficiențele rămase în America de Nord ar putea prelungi presiunea asupra marjelor și a capitalului de lucru.
- Tarife și comerț internaționalridicat
Noile tarife și incertitudinea privind restituirile ar putea crește costurile materialelor.
- Cerere și cheltuieli de capitalmediu
O încetinire a economiei ar putea reduce cererea pentru echipamente, mai ales în APAC și EMEA.
- Riscuri geopolitice și lanț de aprovizionaremediu
Conflictele din Orientul Mijlociu și Ucraina pot perturba transportul și aprovizionarea cu componente.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Comenzile au crescut și backlogul s-a extins, ceea ce sugerează o cerere solidă dacă execuția se îmbunătățește 3.
- Creșterea rapidă a vânzărilor robotice și obiectivul pentru 2028 pot deschide un nou ciclu de creștere 3.
- Dacă stabilizarea ERP și măsurile de costuri funcționează, marjele ar putea reveni treptat în a doua jumătate a anului 23.
Ce ar strica teza
- Marja ajustată EBITDA a scăzut mult în trimestrul doi, iar ghidajul a fost redus, ceea ce arată că recuperarea este mai lentă decât s-a așteptat 3.
- Tarifele și incertitudinea comercială pot persista, iar restituirile nu sunt recunoscute în situațiile financiare 2.
- Presiunea concurențială din EMEA și volumele scăzute din APAC ar putea limita creșterea vânzărilor organice 3.
De urmărit
- Evoluția marjei brute și a EBITDA ajustat față de ghidajQ3 2026
- Stabilizarea ERP și reducerea backlogului din America de NordQ4 2026
- Decizia privind restituirea tarifelor IEEPA2026
- Progresul către obiectivul de venituri AMR2028
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 06 aug. 2026; de atunci au apărut 10-Q (03 nov. 2026), 8-K (02 nov. 2026 · rezultate).
Afacerea
Compania a fost fondată în 1870 și este prezentă cu 11 unități de producție și cu vânzări directe în 21 de țări, plus distribuție prin parteneri în peste 100 de țări 1. Gama include echipamente mecanizate de curățare manuale și autonome, tehnologii de curățare fără detergenți, piese și consumabile, service și soluții de gestionare a activelor, precum IRIS. Clienții includ peste 40.000 de firme de curățenie și afaceri care își întrețin singure spațiile 1. Compania raportează un singur segment operațional.
Modelul combină vânzarea de echipamente cu venituri recurente din piese, consumabile și servicii, ceea ce face ca profitabilitatea să depindă și de volumul de utilizare al parcului instalat. Materiile prime principale sunt oțelul, aliajele metalice și rășinile, iar costurile de intrare depind de politicile comerciale și de tarife 1.
În 2025 compania a implementat un nou sistem ERP în America de Nord, care a perturbat comenzile și expedierea și continuă să afecteze eficiența operațională în 2026 12. Investițiile în robotică rămân o prioritate strategică 3.
Segmente
Piața în context
Compania descrie piața ca fiind dominată de producători multinaționali mari, alături de numeroși competitori regionali, diferențiați după grad de automatizare și tehnologie 1. Cererea depinde de cheltuielile de capital ale clienților, care au fost volatile în 2025 și 2026 13.
Conducerea spune că cererea în America și interesul pentru soluțiile robotice și autonome susțin comenzile, dar marjele rămân presate de costuri, tarife și inflație 23.
Tendințe
- Tarife și politici comercialemixt
Decizia Curții Supreme din februarie 2026 a anulat anumite tarife, iar noi tarife temporare au fost anunțate, ceea ce menține incertitudinea privind costurile materialelor și restituirile posibile 12. Efectul final nu poate fi estimat încă.
- Robotică și soluții autonomevânt din spate
Vânzările de AMR cresc rapid și compania țintește un nivel ambițios până în 2028, ceea ce poate sprijini diferențierea față de competitori dacă ritmul se menține 3.
- Stabilizarea ERP în America de Nordvânt din față
Ineficiențele rămase după implementarea ERP încetinesc recuperarea marjelor și pun presiune pe capitalul de lucru, dar conducerea anticipează îmbunătățiri dacă procesele se stabilizează 23.
- Costuri de intrare și energievânt din față
Tensiunile din Orientul Mijlociu au crescut costurile de transport și materiale, cu impact asupra marjelor în al doilea trimestru din 2026 23.
Poziția concurențială
Sursele menționează concurența din partea marilor producători multinaționali și a numeroși competitori regionali, unii oferind produse mai ieftine 1. Compania se diferențiază prin inovație, rețeaua de service și cota de piețe premium 1.
Presiunea concurențială se resimte cel mai mult în EMEA, unde concesiile de preț au erodat marjele 3. Riscul de pierdere a cotei de piață este menționat explicit în factorii de risc 1.
- Producători multinaționali de echipamente de curățare
Companii mari care operează în majoritatea piețelor geografice, descrise în raport fără a fi numite.
- Competitori regionali și locali
Numeroși participanți care variază pe țară, segment vertical și nivel de automatizare.
- Producători de echipamente autonome și robotice
Concurenți activi pe segmentul de soluții autonome, un domeniu în care compania investește.
- Distribuitori și vânzători de echipamente de curățare cu marcă proprie
Produse cu marcă privată care concurează pe preț, conform riscurilor descrise în raport.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
- Tennant’s (TNC) Orders Are Surging While Its Margins Keep SlidingYahoo Finance — News · 14 sept. 2026 · EN
Ultima știre din arhiva noastră e din 14 sept. 2026; cea mai nouă depunere SEC e din 03 nov. 2026. Arhiva de presă vine din fluxurile RSS urmărite și nu acoperă neapărat ultimul eveniment — depunerile de alături da.
Depuneri SEC
- Raport trimestrial03 nov. 2026
- Raport curent02 nov. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial06 aug. 2026
- Raport curent06 aug. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent30 iul. 2026Schimbări în conducere · Situații financiare și anexe
- Raport curent17 iun. 2026Schimbări în conducere · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial05 mai 2026
- Raport curent04 mai 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent01 mai 2026Vot al acționarilor
- Convocare AGA (proxy)18 mar. 2026
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Tennant Company · 24 feb. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Tennant Company · 06 aug. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Tennant Company · 06 aug. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.