olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni Europa

AB Akola group AKO1L.VS

Lituania · Nasdaq Vilnius · ISIN LT0000128092 · Verticală: Companii listate din Lituania

1,87EUR+4,47 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

AB Akola group este vertikaliai integrata agroindustrinė grupė din Lituania, activă în producția de carne de pasăre, lapte, produse extrudate pentru animale și farmacie veterinară. În exercițiul 2025-2026 grupul a raportat venituri de aproximativ 1,5 mld. EUR și EBITDA de 96 mln. EUR, într-un context de prețuri scăzute la lapte și presiune asupra marjelor.

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea AB Akola group (AKO1L.VS) costa 1,87 EUR (+4,47 % într-o zi), cu capitalizare 267,2 mil EUR, P/E 7,2 pe un EPS diluat de 0,26 EUR în ultimele 12 luni, randament al dividendului 4,81 %, beta 0,17, interval pe 52 de săptămâni 1,54–1,88 EUR.

Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
267,2 mil EUR
acțiuni la 30 iun. 2026
P/E (TTM)
7,2
EPS diluat TTM 0,26 · TTM până la 30 iun. 2026
E/P (TTM)
13,90 %
TTM până la 30 iun. 2026
Randament dividend
4,81 %
DPS 12 luni 0,09
Beta (2 ani)
0,17
Volatilitate (1 an) 16 %
Interval 52 săpt.
1,541,88

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
59,4
puternic (55–70)
Bollinger (20, 2)
1,79 – 1,89
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,78 · lățimea benzii 5,4 %
SMA 50 / 200
1,79 / 1,75
tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
MACD (12, 26, 9)
0,02 / 0,02
MACD sub semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaEURO STOXX 50Față de EURO STOXX 50Mediana verticalei
1 lună+4,5 %+0,4 %+4,1 pp—
3 luni+3,9 %−3,3 %+7,2 pp—
6 luni+9,0 %+4,0 %+5,1 pp—
De la început de an+1,6 %+8,1 %−6,5 pp—
1 an+3,3 %+10,7 %−7,4 pp+13,5 %
3 ani+54,5 %+50,1 %+4,5 pp+50,0 %
5 ani+99,4 %+43,6 %+55,8 pp—
Scădere maximă (1 an)
−17,0 %
08 ian. 2026 → 30 mar. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−45,9 %
23 feb. 2023 → 18 apr. 2024
Creștere anuală compusă (5 ani)
+14,8 %
EURO STOXX 50 +7,5 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 100 din propriul istoric de 2 trimestre (min 4,1, mediană 5,3, max 6,4; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu20252026
Venituri1,6 mld1,5 mld
Venituri an/anindisponibil−4,4 %
Profit net54,3 mil37,1 mil
Profit net an/anindisponibil−31,6 %
EPS diluat0,360,26
EPS diluat an/anindisponibil−27,8 %
netă %3,4 %2,5 %
Flux de numerar liberindisponibilindisponibil

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2026 · 30 iun. 2026

Numerar
43,2 mil EUR
Datorie financiară
327,3 mil EUR
Datorie netă
284,2 mil EUR
Capitaluri proprii
391,0 mil EUR
Active totale
1,1 mld EUR
Datorie / capitaluri
0,84x
Lichiditate curentă
1,34x
ROE
9,8 %
ROA
3,6 %
Marja FCF
indisponibil

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (EUR)

Marje

Cont de profit și pierdere · EUR

Venituri
2025
1,6 mld
2026
1,5 mld

esef· 15 oct. 2026verificat

Costul vânzărilor
2025
1,4 mld
2026
1,3 mld

esef· 15 oct. 2026verificat

Profit brut
2025
194,1 mil
2026
181,8 mil

esef· 15 oct. 2026verificat

Profit operațional
2025
78,9 mil
2026
60,6 mil

esef· 15 oct. 2026verificat

Cheltuieli cu dobânzile
2025
22,7 mil
2026
19,3 mil

esef· 15 oct. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2025
62,1 mil
2026
46,7 mil

esef· 15 oct. 2026verificat

Impozit pe profit
2025
1,4 mil
2026
4,1 mil

esef· 15 oct. 2026verificat

Profit net
2025
54,3 mil
2026
37,1 mil

esef· 15 oct. 2026verificat

EPS diluat
2025
0,36
2026
0,26

esef· 15 oct. 2026verificat

Dividend pe acțiune
2025
0,03
2026
0,09

esef· 15 oct. 2026verificat

Bilanț · EUR

Numerar
2025
13,7 mil
2026
43,2 mil

esef· 15 oct. 2026verificat

Creanțe
2025
349,7 mil
2026
340,0 mil

esef· 15 oct. 2026verificat

Stocuri
2025
227,4 mil
2026
249,7 mil

esef· 15 oct. 2026verificat

Active curente
2025
668,4 mil
2026
714,3 mil

esef· 15 oct. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2025
241,3 mil
2026
252,6 mil

esef· 15 oct. 2026verificat

Active totale
2025
1,0 mld
2026
1,1 mld

esef· 15 oct. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2025
228,6 mil
2026
249,7 mil

esef· 15 oct. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2025
88,9 mil
2026
77,7 mil

esef· 15 oct. 2026verificat

Datorii curente
2025
497,2 mil
2026
534,3 mil

esef· 15 oct. 2026verificat

Capital propriu
2025
368,2 mil
2026
391,0 mil

esef· 15 oct. 2026verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2025
150,8 mil
2026
142,9 mil

esef· 15 oct. 2026derivat

Fluxuri de numerar · EUR

Flux de numerar operațional
2025
46,3 mil
2026
100,4 mil

esef· 15 oct. 2026verificat

Flux de numerar din investiții
2025
-70,4 mil
2026
-30,9 mil

esef· 15 oct. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2025
21,8 mil
2026
-39,9 mil

esef· 15 oct. 2026verificat

Dividende plătite
2025
5,0 mil
2026
15,0 mil

esef· 15 oct. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2025
0
2026
2,4 mil

esef· 15 oct. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-4,4 %
calculat olivLawFY 2026
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
-23,2 %
calculat olivLawFY 2026
Creșterea profitului net (an/an)
-31,6 %
calculat olivLawFY 2026
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
-27,8 %
calculat olivLawFY 2026
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Profitabilitate

Marja brută
12,0 %
calculat olivLawFY 2026
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
4,0 %
calculat olivLawFY 2026
Marja netă
2,5 %
calculat olivLawFY 2026
Marja FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare

Randamente

ROE
10,5 %
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROA
3,6 %
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROIC
8,2 %
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROCE
11,4 %
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Rata de distribuire (EPS)
34,6 %
calculat olivLawFY 2026
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
284,2 mil EUR
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
0,9x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Acoperirea dobânzilor
3,1x
calculat olivLawFY 2026

Lichiditate

Lichiditatea curentă
1,3x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Lichiditatea rapidă
0,9x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Lichiditatea imediată
0,1x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
100,4 mil EUR
calculat olivLawFY 2026
Investiții (capex)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Fluxul de numerar liber
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia profitului în FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
83 zile
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Zile de stoc (DIO)
65 zile
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
267,2 mil EUR
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
551,3 mil EUR
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Capitalizare / profit net TTM
7,2x
calculat olivLawFY 2026
P/E (TTM)
7,2x
calculat olivLawFY 2026
Randamentul profitului
13,9 %
calculat olivLawFY 2026
P/B
0,7x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/S
0,2x
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
9,1x
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
EV/Venit
0,4x
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
P/FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randament FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
4,8 %
calculat olivLawFY 2026
Randamentul distribuirilor către acționari
6,5 %
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 30 iun. 2026

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • acoperirea ponderilor scorului: 43,8 % din minimum 60 %

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

1,87 EUR

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 267,2 mil EUR

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
267,2 mil EUR
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/E (TTM)
7,2x
calculat olivLawFY 2026
P/B
0,7x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
10,5 %
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Marja netă
2,5 %
calculat olivLawFY 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-4,4 %
calculat olivLawFY 2026
Randamentul dividendului
4,8 %
calculat olivLawFY 2026

Acoperire și prospețime

26/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2026
Ultima perioadă raportată: 30 iun. 2026
Data ultimului bilanț: 30 iun. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 30 iun. 2026
Sursă: esefpublicat 15 oct. 2026
verificat 58derivat 2

Scorul pe grupe

44 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

Jos
1,56
EUR pe acțiune
Mijloc
1,80
EUR pe acțiune
Sus
2,43
EUR pe acțiune
Preț: 1,87 EUR
Prețul este în interval
Potențial până la valoarea centrală: -3,7 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: -3,8 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: ridicat · 2 metode folosite · 2 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 1,22 – 3,20 EUR.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (EUR pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: P/E1,89 – 3,20 (Mijloc 2,19)
    11 firme folosite · multiplul median 8,4x · quartile 7,3x – 12,3x
    APG1L.VS, GRG1L.VS, INR1L.VS, IVL1L.VS, KNE1L.VS, KNR1L.VS, LGD1L.VS, RSU1L.VS, VBL1L.VS, VLP1L.VS, ZMP1L.VS
  • Dividende actualizate (DDM)1,22 – 1,67 (Mijloc 1,41)

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
3,0 %
Prima de risc a pieței
5,5 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
8,5 %
Creștere terminală
2,0 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 43,8 % din minimum 60 %

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitate8,2 %40 (față de colegi)24 %
Marja netă · Calitate2,5 %20 (față de colegi)14 %
Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie3,1x25 (pe interval fix)14 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie1,3x45 (pe interval fix)10 %
P/E (TTM) · Evaluare7,2x77 (față de colegi)24 %
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente6,5 %93 (pe interval fix)14 %
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie33/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Calitate33/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțial93/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Evaluare· parțial77/100 · 1/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

AB Akola group (AKO1L.VS). Ultimul exercițiu complet: 2026; date până la 2026-06-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 1,5 mld EUR în 2026; creștere an/an -4,4 %; marjă netă 2,5 %; ROE 10,5 %.

Intervalul de valoare estimat este 1,56–2,43 EUR pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: ridicat); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 1,80 EUR, prețul de 1,87 EUR lasă un potențial de -3,7 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -3,8 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 43,8 % din minimum 60 %).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • P/E (TTM): 7,2x
  • Randamentul distribuirilor către acționari: 6,5 %

Ce o infirmă

  • Marja netă: 2,5 %
  • Acoperirea dobânzilor: 3,1x

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, EV/EBITDA, Randament FCF, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Companii listate din Lituania · aceeași țară · comparată cu 15 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
7,2x
mediana verticalei 9,9x
sub mediană (−27,4 %)
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 10,2x
P/S
0,2x
mediana verticalei 0,9x
sub mediană (−79,7 %)
P/B
0,7x
mediana verticalei 1,0x
sub mediană (−26,9 %)
ROE
10,5 %
mediana verticalei 11,5 %
sub mediană (−8,8 %)
Marja netă
2,5 %
mediana verticalei 6,4 %
sub mediană (−61,5 %)
Marja EBIT
4,0 %
mediana verticalei 6,3 %
sub mediană (−36,5 %)
Venituri an/an
-4,4 %
mediana verticalei 7,1 %
sub mediană (−161,5 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei 0,6x
Randament dividend
4,8 %
mediana verticalei 4,7 %
la mediană

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
LGD1L.VSLitgrid Ab571,2 mil16,713,0 %8,0 %+14,2 %+38 % / +67 %
IVL1L.VSAkcinė bendrovė "Invalda INVL"318,0 mil7,019,7 %230,8 %+44,6 %+21 % / +165 %
AKO1L.VSAB Akola group267,2 mil7,210,5 %2,5 %−4,4 %+4 % / +58 %
APG1L.VSAkcinė prekybos bendrovė "APRANGA"213,6 mil13,223,9 %5,3 %+4,9 %+22 % / +44 %
AMG1L.VSAB "Amber Grid"199,3 mil120,00,8 %2,0 %−6,4 %0 % / +4 %
VLP1L.VSAb "vilkyškių Pieninė"184,2 mil16,812,6 %3,8 %+16,9 %+46 % / +228 %
KNE1L.VSAB "KN Energies"180,3 mil9,910,8 %17,3 %+12,3 %+41 % / +139 %
GRG1L.VSAB "Grigeo"131,7 mil7,912,5 %6,7 %+15,7 %+0 % / +2 %
RSU1L.VSAkcinė bendrovė "ROKIŠKIO SŪRIS"130,5 mil7,611,1 %4,3 %+8,7 %−7 % / +46 %
ZMP1L.VSAkcinė bendrovė "ŽEMAITIJOS PIENAS"117,1 mil5,414,1 %6,4 %+10,6 %+9 % / +68 %
KNR1L.VSAkcinė bendrovė "Kauno energija"88,7 mil11,47,6 %9,1 %−0,3 %+16 % / +124 %
VBL1L.VSAkcinė bendrovė "VILNIAUS BALDAI"37,4 mil8,411,5 %4,3 %+7,1 %−5 % / +54 %
INL1L.VSAkcinė bendrovė "INVL Baltic Farmland"23,7 mil29,04,1 %91,6 %+6,7 %+12 % / +1 %
INR1L.VSSpecialioji uždarojo tipo nekilnojamojo turto investicinė bendrovė "INVL Baltic Real Estate"21,5 mil5,913,7 %89,4 %+2,8 %−15 % / +34 %
NTU1L.VSAkcinė bendrovė "Novaturas"5,8 mil—-64,2 %-3,8 %−3,6 %indisponibil / indisponibil
AUG1L.VSAUGA group, AB——-43,3 %-20,7 %−6,9 %+15 % / −73 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru AKO1L.VS din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (EUR)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
1,01
Randament total -43 % · Pe an -43 %
1,79
Randament total 0 % · Pe an 0 %
2,70
Randament total 50 % · Pe an 50 %
3 ani
0,81
Randament total -47 % · Pe an -19 %
1,63
Randament total 1 % · Pe an 0 %
2,74
Randament total 63 % · Pe an 18 %
5 ani
0,65
Randament total -51 % · Pe an -13 %
1,49
Randament total 1 % · Pe an 0 %
2,77
Randament total 76 % · Pe an 12 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 0,41
  • Marja netă± 0,29
  • Creșterea anuală a veniturilor± 0,26
  • Diluare anuală± 0,02

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Pe scurt

AB Akola group este vertikaliai integrata agroindustrinė grupė din Lituania, activă în producția de carne de pasăre, lapte, produse extrudate pentru animale și farmacie veterinară. În exercițiul 2025-2026 grupul a raportat venituri de aproximativ 1,5 mld. EUR și EBITDA de 96 mln. EUR, într-un context de prețuri scăzute la lapte și presiune asupra marjelor.

SWOT

Puncte tari

  • Integrare verticală puternică, de la producția agricolă până la distribuție, care oferă control asupra costurilor și calității.
  • Lichiditate și finanțări diversificate, cu linii de credit neutilizate care sprijină investițiile și capitalul de lucru.
  • Creștere solidă în subsegmentul produselor pentru animale de companie, cu cerere stabilă.

Puncte slabe

  • Dependență de prețurile laptelui și ale cerealelor, care au scăzut și afectează veniturile segmentului agricol.
  • Eficiență de producție sub nivelul planificat în noua linie de extrudate, cu mai multe deșeuri de producție.
  • Datorii pe termen scurt ridicate pentru finanțarea capitalului de lucru, ceea ce face grupul sensibil la condițiile de finanțare.

Oportunități

  • Revenirea prețurilor laptelui ar putea îmbunătăți semnificativ rezultatele segmentului lactate.
  • Extinderea produselor pentru animale de companie și a proiectelor noi ar putea crește veniturile din segmentele cu marjă mai bună.
  • Investițiile în energie din biogaz și în capacități noi ar putea reduce costurile energetice pe termen lung.

Amenințări

  • Concurența importurilor ar putea crește dacă noile acorduri comerciale vor fi implementate.
  • Tensiunile geopolitice și sancțiunile pot perturba lanțurile de aprovizionare și rutele de transport.
  • Riscurile de boală și de biosecuritate pot duce la pierderi de active biologice și restricții comerciale.

Riscuri

  • Prețurile materiei primeridicat

    Schimbările de prețuri ale cerealelor, laptelui și altor materii prime pot afecta marjele, stocurile și capitalul de lucru.

  • Lichiditate și finanțaremediu

    Scăderea bonității clienților sau modificarea condițiilor de finanțare ar putea limita lichiditatea și investițiile.

  • Biosecuritate și sănătatea animalelorridicat

    Bolile animalelor ar putea duce la pierderi de active biologice, restricții de activitate și afectarea reputației.

  • Proiecte mari de investițiimediu

    Proiectele de anvergură ar putea întârzia sau depăși bugetul, fără a atinge randamentul planificat.

  • Riscuri climatice și geopoliticemediu

    Condițiile meteo extreme și tensiunile geopolitice ar putea reduce producția agricolă și perturba aprovizionarea.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Dacă prețurile laptelui se redresează, segmentul lactate ar putea contribui semnificativ la rezultatele grupului, având în vedere expunerea sa mare la materia primă.
  • Creșterea sustenabilă a produselor pentru animale de companie și integrarea verticală ar putea sprijini marje mai stabile în timp.
  • Liniile de credit neutilizate și lichiditatea îmbunătățită oferă flexibilitate pentru investiții, dacă mediul de afaceri rămâne favorabil.

Ce ar strica teza

  • Prețurile scăzute ale laptelui persistă și ar putea presa rezultatele segmentului agricol mai mult decât se așteaptă conducerea.
  • Datoria pe termen scurt, care finanțează capitalul de lucru, ar putea deveni o povară dacă condițiile de creditare se înăspresc.
  • Eficiența scăzută a noii linii de producție și presiunea concurențială ar putea limita îmbunătățirea marjelor.

De urmărit

  • Evoluția prețului laptelui și a rezultatelor segmentului lactateQ1 2027
  • Eficiența noii linii de extrudate și nivelul deșeurilor de producție2027
  • Nivelul datoriei pe termen scurt și condițiile de finanțarenext 10-K
  • Ritmul investițiilor, inclusiv proiectul din Kaišiadorys2027

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Afacerea

Grupul Akola operează ca o structură integrată pe verticală, de la producția agricolă și creșterea animalelor până la procesare și distribuție. Segmentele raportate includ Producția de alimente, Parteneriatul cu fermierii, Agricultura și Alte produse și servicii, fiecare cu filiale proprii în Lituania, Letonia și alte țări baltice. Veniturile anuale de 1,5 mld. EUR și EBITDA de 96 mln. EUR în 2025-2026 provin din această combinație de activități 1.

Grupul depinde de cerere, prețuri de materie primă și costuri energetice, iar planificarea sa financiară urmărește finanțare suficientă și lichiditate ridicată. Finanțările totale depășesc 570 mln. EUR prin credite, factoring și linii de credit, iar liniile neutilizate ajung la 163 mln. EUR 1.

Investițiile din exercițiul 2025-2026 au totalizat 42,96 mln. EUR, cele mai mari fiind direcționate către modernizarea avicolă din Lituania și Letonia, precum și către o instalație de biogaz la Lukšiai. Grupul nu desfășoară activități semnificative de cercetare și dezvoltare 1.

Segmente

Alte produse și servicii

Acest segment include produse extrudate pentru animale de companie, controlul dăunătorilor, produse de igienă și farmacie veterinară, cu fabrica de extrudate din Alytus. Veniturile din extrudate și alte activități reprezintă 56 proc. din vânzări în perioada anterioară, iar în 2025-2026 subsegmentul extrudatelor a crescut, cu 15,3 proc. 1.

Producția de alimente

Segmentul avicol este cel mai mare consumator de investiții, cu modernizarea liniilor de procesare a cărnii de pasăre și a incubatoarelor din Lituania și Letonia. Cererea rămâne stabilă, însă rezultatele au fost sub așteptări, din cauza producției noi și a eficienței de 92 proc. față de 96 proc. planificat 1.

Parteneriatul cu fermierii

Segmentul include fermele de lapte și carne de vită, unde producția de lapte a rămas stabilă, însă prețurile materiei prime au scăzut de la începutul anului. Rezultatele viitoare ar putea depinde în mare măsură de revenirea prețurilor de piață ale laptelui 1.

Piața în context

Piețele de bază ale grupului sunt țările baltice și vecinătatea, cu prețuri ale laptelui care au scăzut din octombrie și rămân la niveluri istoric scăzute. Cererea pentru produsele veterinare și de igienă a rămas stabilă, dar volumele vânzărilor sunt sensibile la comenzile clienților cu marcă privată din regiune 1.

Grupul funcționează într-un mediu cu tensiuni geopolitice, fragmentare comercială și volatilitate a prețurilor agricole, în care costurile energetice și ale materiilor prime influențează direct marjele. Piața de fumigare și servicii sezoniere a fost mai slabă, deoarece fermierii aveau stocuri de cereale 1.

Tendințe

  • Prețurile scăzute ale lapteluivânt din față

    Prețul materiei prime laptele a continuat să scadă și rămâne la un nivel istoric scăzut, ceea ce reduce veniturile segmentului lactate. Revenirea prețurilor ar putea sprijini rezultatele, dar nu există o garanție a momentului.

  • Creșterea produselor pentru animale de companievânt din spate

    Cererea pentru hrana extrudată pentru animale de companie a crescut și a generat cea mai mare parte a creșterii din segmentul altor produse, un factor favorabil pentru venituri.

  • Presiunea geopolitică și a costurilorvânt din față

    Tensiunile geopolitice și sancțiunile au ridicat costurile de producție și logistică, cu creșteri ale cheltuielilor în unele subsegmente. Efectul depinde de evoluția conflictelor din regiune.

  • Reglementările climatice și de mediumixt

    Cerințele climatice și de sustenabilitate se înăspresc și pot crește costurile de conformitate, dar pot și sprijini cererea pentru produse cu urmă de carbon redusă.

Poziția concurențială

Grupul concurează cu producători regionali de carne, lapte și produse veterinare din țările baltice și din Europa de Est, precum și cu importuri care se pot intensifica o dată cu noile acorduri comerciale. Presiunea concurențială se resimte cel mai mult în segmentul de producție alimentară și în vânzările de produse cu marcă privată.

Pe segmentul veterinar, grupul distribuie produse ale unor producători internaționali importanți, ceea ce îl face dependent de relațiile cu furnizorii. Concurența din zonă este dată de distribuitori și de producători locali de hrană extrudată și de produse de igienă.

  • ZoetisZTS

    Producător internațional de produse veterinare, al cărui portofoliu este distribuit de grup în Lituania și Belarus.

  • Boehringer Ingelheim

    Companie farmaceutică internațională cu produse veterinare distribuite de grup în regiune.

  • Virbac

    Producător de produse veterinare menționat printre furnizorii portofoliului de farmacie veterinară.

  • KRKA

    Companie farmaceutică din regiune, prezentă printre furnizorii de produse veterinare ai grupului.

Știri și depuneri

Din presă

Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

Rapoarte anuale (ESEF)

Surse

  1. [1] Annual report, fiscal year ended 2026-06-30 (ESEF) · SEC / AB Akola group · 30 iun. 2026

Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

AB Akola group (AKO1L.VS): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw