olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni Europa

AB "KN Energies" KNE1L.VS

Lituania · Nasdaq Vilnius · ISIN LT0000111650 · Verticală: Companii listate din Lituania

0,48EUR+1,05 % · 1 ziÎnchidere 04 nov. 2026

AB «KN Energies» operează terminalul GNL de la Klaipėda și servicii asociate pentru terminale plutitoare de import GNL în mai multe țări. Compania a raportat venituri de 99.916 mii EUR în 2025, într-un context în care își diversifică activitatea spre energie nouă, CO₂ și stocare, conform raportului anual.

La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea AB "KN Energies" (KNE1L.VS) costa 0,48 EUR (+1,05 % într-o zi), cu capitalizare 175,6 mil EUR, P/E 9,6 pe un EPS diluat de 0,05 EUR în ultimele 12 luni, randament al dividendului 4,15 %, beta 0,21, interval pe 52 de săptămâni 0,32–0,51 EUR.

Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
175,6 mil EUR
acțiuni la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
9,6
EPS diluat TTM 0,05 · TTM până la 31 dec. 2025
E/P (TTM)
10,37 %
TTM până la 31 dec. 2025
Randament dividend
4,15 %
DPS 12 luni 0,02
Beta (2 ani)
0,21
Volatilitate (1 an) 21 %
Interval 52 săpt.
0,320,51

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
50,9
neutru
Bollinger (20, 2)
0,47 – 0,49
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,62 · lățimea benzii 2,8 %
SMA 50 / 200
0,49 / 0,46
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
-0,00 / -0,00
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaEURO STOXX 50Față de EURO STOXX 50Mediana verticalei
1 lună−0,4 %−1,5 %+1,1 pp—
3 luni+0,8 %−5,3 %+6,1 pp—
6 luni+4,8 %+4,7 %+0,1 pp—
De la început de an+18,7 %+6,0 %+12,7 pp—
1 an+49,7 %+8,2 %+41,5 pp+10,4 %
3 ani+130,6 %+47,2 %+83,4 pp+51,6 %
5 ani+53,5 %+41,8 %+11,7 pp—
Scădere maximă (1 an)
−10,8 %
09 ian. 2026 → 27 mar. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−35,8 %
08 nov. 2021 → 20 dec. 2023
Creștere anuală compusă (5 ani)
+8,9 %
EURO STOXX 50 +7,2 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 100 din propriul istoric de 3 trimestre (min 5,1, mediană 5,9, max 8,1; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu202320242025
Venituri83,5 mil93,7 mil105,2 mil
Venituri an/anindisponibil+12,1 %+12,3 %
Profit net13,2 mil15,4 mil18,2 mil
Profit net an/anindisponibil+16,2 %+18,5 %
EPS diluat0,040,040,05
EPS diluat an/anindisponibil0,0 %+25,0 %
netă %15,8 %16,4 %17,3 %
Flux de numerar liberindisponibilindisponibilindisponibil

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
12,4 mil EUR
Datorie financiară
indisponibil EUR
Datorie netă
indisponibil EUR
Capitaluri proprii
172,6 mil EUR
Active totale
555,0 mil EUR
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
1,80x
ROE
10,8 %
ROA
3,3 %
Marja FCF
indisponibil

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (EUR)

Marje

Cont de profit și pierdere · EUR

Venituri
2023
83,5 mil
2024
93,7 mil
2025
105,2 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
60,0 mil
2024
54,5 mil
2025
62,9 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Profit brut
2023
23,5 mil
2024
39,1 mil
2025
42,3 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Profit operațional
2023
12,7 mil
2024
24,5 mil
2025
27,6 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
6,0 mil
2024
7,6 mil
2025
8,6 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
16,0 mil
2024
19,3 mil
2025
21,0 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
2,7 mil
2024
4,0 mil
2025
2,8 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Profit net
2023
13,2 mil
2024
15,4 mil
2025
18,2 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

EPS diluat
2023
0,04
2024
0,04
2025
0,05

esef· 07 apr. 2026verificat

Dividend pe acțiune
2023
0,00
2024
0,01
2025
0,02

esef· 07 apr. 2026verificat

Bilanț · EUR

Numerar
2023
19,5 mil
2024
17,2 mil
2025
12,4 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Creanțe
2023
22,2 mil
2024
30,3 mil
2025
41,7 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Stocuri
2023
1,6 mil
2024
1,9 mil
2025
1,6 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Active curente
2023
106,4 mil
2024
100,7 mil
2025
119,9 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
140,7 mil
2024
426,8 mil
2025
415,8 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
643,0 mii
2024
469,0 mii
2025
618,0 mii

esef· 07 apr. 2026verificat

Active totale
2023
563,7 mil
2024
547,1 mil
2025
555,0 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
15,1 mil
2024
16,9 mil
2025
21,2 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Datorii curente
2023
221,4 mil
2024
52,2 mil
2025
66,6 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Capital propriu
2023
153,2 mil
2024
163,1 mil
2025
172,6 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2023
330,7 mil
2024
384,2 mil
2025
364,2 mil

esef· 07 apr. 2026derivat

Fluxuri de numerar · EUR

Flux de numerar operațional
2023
39,2 mil
2024
41,6 mil
2025
51,7 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Flux de numerar din investiții
2023
-61,3 mil
2024
-2,0 mil
2025
-29,3 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-30,8 mil
2024
-41,9 mil
2025
-27,3 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Dividende plătite
2023
0
2024
5,0 mil
2025
8,6 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
12,3 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
12,5 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
18,5 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
25,0 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Profitabilitate

Marja brută
40,2 %
calculat olivLawFY 2025
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
26,2 %
calculat olivLawFY 2025
Marja netă
17,3 %
calculat olivLawFY 2025
Marja FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare

Randamente

ROE
10,8 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROA
3,3 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
5,7 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Rata de distribuire (EPS)
40,0 %
calculat olivLawFY 2025
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
indisponibil
lipsesc date de intrare
Acoperirea dobânzilor
3,2x
calculat olivLawFY 2025

Lichiditate

Lichiditatea curentă
1,8x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea rapidă
1,8x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea imediată
0,2x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025

Numerar

Fluxul de numerar operațional
51,7 mil EUR
calculat olivLawFY 2025
Investiții (capex)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Fluxul de numerar liber
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia profitului în FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
125 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Zile de stoc (DIO)
10 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Zile de plată (DPO)
111 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Ciclul de conversie a numerarului
25 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
175,6 mil EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
9,6x
calculat olivLawFY 2025
P/E (TTM)
9,6x
calculat olivLawFY 2025
Randamentul profitului
10,4 %
calculat olivLawFY 2025
P/B
1,0x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/S
1,7x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randament FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
4,1 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul distribuirilor către acționari
4,9 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • indicatori disponibili: 5 din minimum 6
  • acoperirea ponderilor scorului: 33,3 % din minimum 60 %

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

0,48 EUR

04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 175,6 mil EUR

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
175,6 mil EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
9,6x
calculat olivLawFY 2025
P/B
1,0x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
10,8 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Marja netă
17,3 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
12,3 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
4,1 %
calculat olivLawFY 2025

Acoperire și prospețime

25/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2025
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2025
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 dec. 2025
Sursă: esefpublicat 07 apr. 2026
verificat 89derivat 3

Scorul pe grupe

33 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

Jos
0,31
EUR pe acțiune
Mijloc
0,36
EUR pe acțiune
Sus
0,49
EUR pe acțiune
Preț: 0,48 EUR
Prețul este în interval
Potențial până la valoarea centrală: -26,3 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: -35,6 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: ridicat · 2 metode folosite · 2 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 0,27 – 0,62 EUR.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (EUR pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
  • Colegi: P/E0,35 – 0,62 (Mijloc 0,40)
    11 firme folosite · multiplul median 7,9x · quartile 7,0x – 12,4x
    AKO1L.VS, APG1L.VS, GRG1L.VS, INR1L.VS, IVL1L.VS, KNR1L.VS, LGD1L.VS, RSU1L.VS, VBL1L.VS, VLP1L.VS, ZMP1L.VS
  • Dividende actualizate (DDM)0,27 – 0,37 (Mijloc 0,31)

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
3,0 %
Prima de risc a pieței
5,5 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
8,5 %
Creștere terminală
2,0 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 33,3 % din minimum 60 %

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
Marja netă · Calitate17,3 %80 (față de colegi)19 %
Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie3,2x26 (pe interval fix)19 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie1,8x83 (pe interval fix)13 %
P/E (TTM) · Evaluare9,6x46 (față de colegi)31 %
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente4,9 %70 (pe interval fix)19 %
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie49/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Calitate· parțial80/100 · 1/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțial70/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Evaluare· parțial46/100 · 1/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

AB "KN Energies" (KNE1L.VS). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 105,2 mil EUR în 2025; creștere an/an 12,3 %; marjă netă 17,3 %; ROE 10,8 %.

Intervalul de valoare estimat este 0,31–0,49 EUR pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: ridicat); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 0,36 EUR, prețul de 0,48 EUR lasă un potențial de -26,3 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -35,6 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 33,3 % din minimum 60 %).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Marja netă: 17,3 %
  • Lichiditatea curentă: 1,8x
  • Randamentul distribuirilor către acționari: 4,9 %

Ce o infirmă

  • Acoperirea dobânzilor: 3,2x

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, EV/EBITDA, Randament FCF, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Companii listate din Lituania · aceeași țară · comparată cu 15 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
9,6x
mediana verticalei 8,6x
peste mediană (+12,1 %)
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 10,1x
P/S
1,7x
mediana verticalei 0,7x
peste mediană (+148,4 %)
P/B
1,0x
mediana verticalei 1,0x
peste mediană (+5,5 %)
ROE
10,8 %
mediana verticalei 11,5 %
sub mediană (−5,6 %)
Marja netă
17,3 %
mediana verticalei 5,3 %
peste mediană (+227,9 %)
Marja EBIT
26,2 %
mediana verticalei 6,2 %
peste mediană (+326,4 %)
Venituri an/an
12,3 %
mediana verticalei 6,7 %
peste mediană (+84,0 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei 0,6x
Randament dividend
4,1 %
mediana verticalei 4,8 %
sub mediană (−14,4 %)

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
LGD1L.VSLitgrid Ab576,2 mil16,813,0 %8,0 %+14,2 %+39 % / +68 %
IVL1L.VSAkcinė bendrovė "Invalda INVL"310,8 mil6,819,7 %230,8 %+44,6 %+18 % / +159 %
AKO1L.VSAB Akola group266,4 mil7,210,5 %2,5 %−4,4 %+4 % / +57 %
APG1L.VSAkcinė prekybos bendrovė "APRANGA"214,2 mil13,223,9 %5,3 %+4,9 %+22 % / +45 %
AMG1L.VSAB "Amber Grid"196,0 mil118,00,8 %2,0 %−6,4 %−2 % / +3 %
VLP1L.VSAb "vilkyškių Pieninė"185,4 mil17,012,6 %3,8 %+16,9 %+47 % / +231 %
KNE1L.VSAB "KN Energies"175,6 mil9,610,8 %17,3 %+12,3 %+37 % / +133 %
GRG1L.VSAB "Grigeo"131,7 mil7,912,5 %6,7 %+15,7 %+0 % / +2 %
RSU1L.VSAkcinė bendrovė "ROKIŠKIO SŪRIS"130,5 mil7,611,1 %4,3 %+8,7 %−7 % / +46 %
ZMP1L.VSAkcinė bendrovė "ŽEMAITIJOS PIENAS"117,1 mil5,414,1 %6,4 %+10,6 %+9 % / +68 %
KNR1L.VSAkcinė bendrovė "Kauno energija"89,6 mil11,67,6 %9,1 %−0,3 %+17 % / +126 %
VBL1L.VSAkcinė bendrovė "VILNIAUS BALDAI"38,2 mil8,611,5 %4,3 %+7,1 %−3 % / +57 %
INL1L.VSAkcinė bendrovė "INVL Baltic Farmland"23,5 mil28,84,1 %91,6 %+6,7 %+12 % / 0 %
INR1L.VSSpecialioji uždarojo tipo nekilnojamojo turto investicinė bendrovė "INVL Baltic Real Estate"21,5 mil5,913,7 %89,4 %+2,8 %−15 % / +34 %
NTU1L.VSAkcinė bendrovė "Novaturas"5,8 mil—-64,2 %-3,8 %−3,6 %indisponibil / indisponibil
AUG1L.VSAUGA group, AB——-43,3 %-20,7 %−6,9 %+15 % / −73 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru KNE1L.VS din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (EUR)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
0,31
Randament total -33 % · Pe an -33 %
0,54
Randament total 17 % · Pe an 17 %
0,81
Randament total 74 % · Pe an 74 %
3 ani
0,35
Randament total -17 % · Pe an -6 %
0,68
Randament total 58 % · Pe an 16 %
1,12
Randament total 152 % · Pe an 36 %
5 ani
0,39
Randament total 1 % · Pe an 0 %
0,86
Randament total 109 % · Pe an 16 %
1,54
Randament total 259 % · Pe an 29 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 0,17
  • Marja netă± 0,12
  • Creșterea anuală a veniturilor± 0,09
  • Diluare anuală± 0,01

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Pe scurt

AB «KN Energies» operează terminalul GNL de la Klaipėda și servicii asociate pentru terminale plutitoare de import GNL în mai multe țări. Compania a raportat venituri de 99.916 mii EUR în 2025, într-un context în care își diversifică activitatea spre energie nouă, CO₂ și stocare, conform raportului anual 1.

SWOT

Puncte tari

  • Compania are contracte de capacitate pe termen lung cu utilizatori din mai multe țări și o infrastructură operațională consolidată la Klaipėda 1.
  • Certificările ISO pentru calitate, mediu, sănătate și securitate și ISO 27001 pentru informații susțin controlul intern 1.
  • Experiența în operarea terminalelor plutitoare din Germania și Brazilia oferă un avantaj de know-how în servicii pentru terțe părți 1.

Puncte slabe

  • Concentrarea veniturilor pe un număr mic de clienți reprezintă un risc major, iar compania a fost deja afectată de suspendarea unui client important 1.
  • Activitatea reglementată depinde de tarifele stabilite de NERC, ceea ce limitează controlul asupra veniturilor 1.
  • Activitățile noi, precum CO₂ și stocarea energiei, sunt încă în faza de studiu și nu au venituri semnificative 1.

Oportunități

  • Dezvoltarea unui lanț de valoare pentru CO₂ în regiunea Baltică ar putea crea o nouă sursă de venituri dacă cadrul legislativ se completează 1.
  • Extinderea în piețe emergente din Asia și America Latină, prin co-investiții sau parteneriate, ar putea diversifica portofoliul 1.
  • Capacitățile de stocare și manipulare a hidrogenului și derivaților săi ar putea deveni o activitate nouă dacă se dezvoltă producția locală 1.

Amenințări

  • Schimbările geopolitice și sancțiunile pot reduce fluxurile de produse petroliere sau de gaz către terminal 1.
  • Riscul de sabotaj, spionaj și atacuri cibernetice asupra infrastructurii critice a crescut în țările baltice 1.
  • Prețurile GNL pe piața globală și costurile de transport pot face livrările prin Klaipėda mai puțin atractive decât alternativele 1.

Riscuri

  • Concentrarea cliențilorridicat

    Dependența de un număr mic de clienți poate afecta rapid volumele și veniturile dacă un client important își reduce activitatea 1.

  • Riscuri operaționale și de mediuridicat

    Incidentele majore pot provoca daune infrastructurii și mediului, iar compania și-a asumat controale interne pentru a limita acest risc 1.

  • Securitatea fizicăridicat

    Creșterea activităților de spionaj și sabotaj în Lituania și în țările baltice poate afecta obiectivele strategice ale companiei 1.

  • Riscuri financiare și valutaremediu

    Expunerea la cursul euro-dolar și euro-real brazilian, precum și riscul de dobândă la împrumuturi, pot influența rezultatele financiare 1.

  • Risc de conformitate și sancțiuniscăzut

    Verificarea furnizorilor, clienților și contractorilor este esențială în contextul geopolitic actual, iar probabilitatea acestui risc este considerată scăzută 1.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Dacă cererea de GNL din regiune rămâne ridicată, volumele terminalului de la Klaipėda și veniturile din contractele pe termen lung ar putea susține creșterea profitului 1.
  • Dacă proiectul CCS Baltic avansează spre etapa de investiții, compania ar putea deveni un operator important al lanțului de CO₂ din regiune 1.
  • Experiența în operarea terminalelor plutitoare în mai multe țări ar putea genera venituri din servicii pentru terțe părți, dacă noile proiecte se concretizează 1.

Ce ar strica teza

  • Dacă un client important își reduce utilizarea terminalului, veniturile reglementate și comerciale ar putea scădea semnificativ 1.
  • Activitățile noi din energie și hidrogen sunt încă în studiu, iar întârzierile legislative ar putea amâna orice venit din aceste domenii 1.
  • Dacă tarifele reglementate sau sancțiunile geopolitice se modifică nefavorabil, marja operațională ar putea fi afectată 1.

De urmărit

  • Evoluția veniturilor și a profitului net din activitatea reglementatăRaportul anual 2026
  • Aplicarea tarifului de regazificare de 1,69 EUR/MWh și a celorlalte tarife NERC pentru 20262026
  • Adoptarea cadrului legislativ pentru stocarea CO₂ și finalizarea studiului FEED2026
  • Evoluția relației cu clienții mari și a volumelor de GNL primite la KlaipėdaRaportul trimestrial 2026

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Afacerea

Compania administrează terminalul GNL din Klaipėda, unde în 2025 au fost primite 2.231 mii de tone de GNL și regazificați 2,6 miliarde nm3 de gaz, care au fost livrate în sistemul de transport 1. Activitatea include și reîncărcarea GNL în nave de mică capacitate și un punct de reîncărcare la scară mică, care a livrat 505,1 GWh în 2025 1. Veniturile din 2025 au fost de 99.916 mii EUR, iar profitul net de 16.727 mii EUR 1.

Pe plan internațional, KN Energies oferă servicii de operare și management comercial pentru terminale FSRU în Germania și participă la terminalul din Açu, Brazilia, prin filiala locală 1. Compania spune că deține o cotă de 6,3% din operarea globală a terminalelor GNL plutitoare și că a susținut 46% din terminalele plutitoare de import operaționale din Uniunea Europeană 1. Pe lângă activitatea de bază, compania își propune să dezvolte bazele pentru hidrogen, stocarea CO₂ și stocarea energiei până în 2030 1.

Tariful de regazificare a GNL pentru 2026 a fost stabilit la 1,69 EUR/MWh de către NERC, ceea ce face ca veniturile reglementate să depindă de decizii ale autorității de reglementare 1. Investițiile totale în 2025 au fost de 12,6 MEUR, din care cea mai mare parte a mers în infrastructura terminalului 1.

Segmente

Terminalul GNL de la Klaipėda

Terminalul a primit 34 de operațiuni de import de cargo în 2025, față de 30 în 2024, și a rămas centrul activității reglementate 1. Capacitatea de regazificare alocată pentru anul de terminal 2025 a fost de 35.899 GWh 1. Contractele pe termen lung acoperă 24 TWh pentru perioada 2023-2032 și 9 TWh pentru 2025-2032 1.

Energie nouă

Proiectul CCS Baltic urmărește captarea a aproximativ 1,6 milioane de tone de CO₂ pe an de la emitenți industriali din Lituania și Letonia, iar un grant CEF de peste 3 MEUR susține studiile tehnice 1. Compania explorează și lanțuri de valoare pentru hidrogen, stocarea energiei în baterii cu flux și alte produse energetice alternative 1.

Piața în context

Cererea pentru capacitatea terminalului depinde de consumul comun al Lituaniei și al țărilor vecine, de prețurile gazului furnizat prin conducte sau prin alte terminale din regiune și de oferta globală de GNL 1. Costurile de transport maritim și disponibilitatea navelor GNL influențează, de asemenea, volumele care ajung la Klaipėda 1. Compania notează că 2025 a adus 2,6 miliarde nm3 de gaz regazificat, față de 2,1 miliarde nm3 în 2024 1.

Piața globală a terminalelor plutitoare de import GNL este concentrată, iar KNE indică o cotă de 6,3% din operarea globală, ceea ce o plasează ca operator de nișă, nu ca lider 1. Piața stocării în baterii și a energiei din surse regenerabile se extinde rapid, dar compania a analizat doar cazuri de afaceri în această etapă 1.

Tendințe

  • Cerere GNL în Europa de Est și Balticavânt din spate

    Dependența regiunii de GNL importat ar putea sprijini volumele terminalului de la Klaipėda, mai ales pentru contractele pe termen lung 1.

  • Tranziția spre energie nouă și decarbonizaremixt

    Cadrul național de independență energetică și finanțarea europeană pentru CCS pot deschide noi activități, dar cadrul legislativ pentru CO₂ abia urmează să fie adoptat în 2026 1.

  • Reglementare tarifarăvânt din față

    Tarifele și plafoanele de venit stabilite de NERC pentru 2026 limitează marja activităților reglementate, iar modificările regulamentului terminalului pot schimba condițiile de operare 1.

  • Riscuri geopolitice și de securitatevânt din față

    Pierderea unui client mare în 2020 și sancțiunile asupra Belarusului au arătat cât de expusă este compania la schimbări politice, iar riscul de sabotaj a crescut în Europa 1.

Poziția concurențială

Concurența vine din alte terminale GNL din regiune și din sursele de gaz prin conducte din țările vecine, care pot oferi prețuri mai mici 1. Compania spune că prețurile oferite de sursele concurente și limitările infrastructurii de transport influențează cererea pentru capacitate 1.

În domeniul terminalelor plutitoare, KN Energies concurează cu operatori globali care gestionează alte terminale FSRU și FSU, iar poziția sa în Germania și Brazilia depinde de contractele obținute prin proiecte precum DET și GNA 1.

  • Alte terminale GNL din regiune

    Terminale concurente din Baltica și Europa Centrală care influențează cererea pentru capacitatea de la Klaipėda, conform factorilor de piață descriși de companie 1.

  • Furnizorii de gaz prin conducte

    Sursele de gaz din țările interconectate concurează prin prețuri și cantități furnizate, factor menționat explicit în raport 1.

  • Operatorii globali de terminale FSRU

    Companii care operează terminale plutitoare în Europa și Asia, cu care KN Energies concurează pentru proiecte de operare și servicii 1.

  • Operatorii de stocare energetică

    Companiile din piața bateriilor cu flux și a stocării de lungă durată, pe care KN Energies le analizează ca potențiali concurenți 1.

Știri și depuneri

Din presă

Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

Rapoarte anuale (ESEF)

Surse

  1. [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / AB "KN Energies" · 31 dec. 2025

Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.