olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
Ακtor Ανώνυμη Εταιρεία Συμμετοχών, Τεχνικών Και Ενεργειακών Έργων AKTR.AT
Grecia · Athens Stock Exchange · ISIN GRS432003028 · Verticală: Companii listate din Grecia
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Ακtor Ανώνυμη Εταιρεία Συμμετοχών, Τεχνικών Και Ενεργειακών Έργων (AKTR.AT) costa 9,93 EUR (−1,68 % într-o zi), cu capitalizare 2,0 mld EUR, P/E 110,5 pe un EPS diluat de 0,09 EUR în ultimele 12 luni, beta 0,69, interval pe 52 de săptămâni 8,40–14,50 EUR.
Date la · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 48,2
- neutru
- Bollinger (20, 2)
- 9,24 – 10,57
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,52 · lățimea benzii 13,4 %
- SMA 50 / 200
- 9,97 / 10,75
- tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- 0,08 / 0,05
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +4,9 % | +0,4 % | +4,5 pp | — |
| 3 luni | −8,6 % | −3,3 % | −5,3 pp | — |
| 6 luni | −12,1 % | +4,0 % | −16,1 pp | — |
| De la început de an | +1,3 % | +8,1 % | −6,8 pp | — |
| 1 an | +17,1 % | +10,7 % | +6,4 pp | 0,0 % |
| 3 ani | +185,3 % | +50,1 % | +135,3 pp | +33,3 % |
| 5 ani | +454,4 % | +43,6 % | +410,8 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 50 din propriul istoric de 2 trimestre (min 109,0, mediană 110,4, max 111,9; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Venituri | 412,1 mil | 1,3 mld | 1,4 mld |
| Venituri an/an | indisponibil | +204,5 % | +11,2 % |
| Profit net | -3,4 mil | 6,9 mil | 18,0 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | indisponibil | +160,7 % |
| EPS diluat | -0,02 | 0,04 | 0,09 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil | +108,6 % |
| netă % | -0,8 % | 0,6 % | 1,3 % |
| Flux de numerar liber | 40,2 mil | 21,8 mil | -22,8 mil |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 268,7 mil EUR
- Datorie financiară
- 1,3 mld EUR
- Datorie netă
- 1,0 mld EUR
- Capitaluri proprii
- 398,8 mil EUR
- Active totale
- 2,8 mld EUR
- Datorie / capitaluri
- 3,24x
- Lichiditate curentă
- 1,21x
- ROE
- 6,3 %
- ROA
- 0,8 %
- Marja FCF
- -1,6 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (EUR)
Marje
Cont de profit și pierdere · EUR
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Venituri | 412,1 mil | 1,3 mld | 1,4 mld | esef· 23 oct. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 371,7 mil | 1,1 mld | 1,2 mld | esef· 23 oct. 2026verificat |
| Profit brut | 40,4 mil | 123,6 mil | 182,0 mil | esef· 23 oct. 2026verificat |
| Profit operațional | 32,0 mil | 61,1 mil | 72,7 mil | esef· 23 oct. 2026verificat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 25,5 mil | 46,9 mil | 64,6 mil | esef· 23 oct. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 8,5 mil | 14,2 mil | 25,2 mil | esef· 23 oct. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 5,5 mil | 10,5 mil | 10,1 mil | esef· 23 oct. 2026verificat |
| Profit net | -3,4 mil | 6,9 mil | 18,0 mil | esef· 23 oct. 2026verificat |
| EPS diluat | -0,02 | 0,04 | 0,09 | esef· 23 oct. 2026verificat |
Bilanț · EUR
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Numerar | 125,2 mil | 106,6 mil | 268,7 mil | esef· 23 oct. 2026verificat |
| Creanțe | 383,0 mil | 463,0 mil | 439,0 mil | esef· 23 oct. 2026verificat |
| Stocuri | 28,9 mil | 35,4 mil | 27,2 mil | esef· 23 oct. 2026verificat |
| Active curente | 1,0 mld | 1,1 mld | 1,5 mld | esef· 23 oct. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 209,6 mil | 180,5 mil | 281,3 mil | esef· 23 oct. 2026verificat |
| Fond comercial | 55,4 mil | 55,4 mil | 73,7 mil | esef· 23 oct. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 82,7 mil | 76,1 mil | 353,2 mil | esef· 23 oct. 2026verificat |
| Active totale | 1,4 mld | 1,5 mld | 2,8 mld | esef· 23 oct. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | 191,3 mil | 238,8 mil | 399,0 mil | esef· 23 oct. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 57,2 mil | 12,4 mil | 894,3 mil | esef· 23 oct. 2026verificat |
| Datorii curente | 1,0 mld | 1,1 mld | 1,2 mld | esef· 23 oct. 2026verificat |
| Datorii totale | 1,3 mld | 1,3 mld | 2,4 mld | esef· 23 oct. 2026verificat |
| Capital propriu | 161,6 mil | 173,0 mil | 398,8 mil | esef· 23 oct. 2026verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | 153,8 mil | 160,5 mil | 200,7 mil | esef· 23 oct. 2026derivat |
Fluxuri de numerar · EUR
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 100,2 mil | 42,6 mil | 60,6 mil | esef· 23 oct. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 60,0 mil | 20,8 mil | 83,4 mil | esef· 23 oct. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 40,2 mil ≈ | 21,8 mil ≈ | -22,8 mil ≈ | esef· 23 oct. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -123,0 mil | 27,8 mil | -305,9 mil | esef· 23 oct. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 125,1 mil | -89,0 mil | 407,4 mil | esef· 23 oct. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- acoperirea ponderilor scorului: 52,1 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 2,0 mld EUR
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
52 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 0,75 – 1,21 EUR.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (EUR pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · capitalurile proprii sunt negative: raportul nu are semnificație economică (nu înseamnă automat insolvență; de regulă vine din răscumpărări)
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: P/E0,75 – 1,21 (Mijloc 0,99)27 firme folosite · multiplul median 11,0x · quartile 8,3x – 13,5xAEGN.AT, AEM.AT, ALMY.AT, ASCO.AT, ASTAK.AT, AVAX.AT, BELA.AT, BIOKA.AT, BIOSK.AT, BIOT.AT, BRIQ.AT, BYLOT.AT, CENER.AT, CENTR.AT, DAIOS.AT, DIMAND.AT, EIS.AT, ELBE.AT, ELHA.AT, ELLAKTOR.AT, ELSTR.AT, ELTON.AT, ETE.AT, EUROB.AT, EYAPS.AT, FAIS.AT, FLEXO.AT
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 3,0 %
- Prima de risc a pieței
- 5,5 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 8,5 %
- Creștere terminală
- 2,0 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 52,1 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | 5,0 % | 37 (față de colegi) | 20 % |
| Marja netă · Calitate | 1,3 % | 18 (față de colegi) | 12 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | -126,3 % | 0 (pe interval fix) | 12 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 1,1x | 0 (pe interval fix) | 12 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 1,2x | 34 (pe interval fix) | 8 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 110,5x | 0 (față de colegi) | 20 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | -1,1 % | 0 (pe interval fix) | 16 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie14/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate22/100 · 3/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare0/100 · 2/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
ΑΚTOR ΑΝΏΝΥΜΗ ΕΤΑΙΡΕΊΑ ΣΥΜΜΕΤΟΧΏΝ, ΤΕΧΝΙΚΏΝ ΚΑΙ ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΏΝ ΈΡΓΩΝ (AKTR.AT). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 1,4 mld EUR în 2025; creștere an/an 11,2 %; marjă netă 1,3 %; ROE 6,7 %.
Intervalul de valoare estimat este 0,75–1,21 EUR pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 0,99 EUR, prețul de 9,93 EUR lasă un potențial de -90,0 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -900,8 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 52,1 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.
Ce o infirmă
- Marja netă: 1,3 %
- Conversia profitului în FCF: -126,3 %
- Acoperirea dobânzilor: 1,1x
- P/E (TTM): 110,5x
- Randament FCF: -1,1 %
- Prețul este peste intervalul de valoare estimat
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, EV/EBITDA, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Companii listate din Grecia · aceeași țară · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| EUROB.ATΤραπεζα Eurobank Ανωνυμη Eταιρεια | 17,3 mld | 12,7 | 14,0 % | 39,7 % | +2,7 % | +38 % / +178 % |
| ETE.ATΕθνικη Τραπεζα Της Ελλαδος Α.ε. | 15,2 mld | 13,1 | 13,3 % | 42,5 % | −5,4 % | +24 % / +167 % |
| ELPE.ATHelleniq Energy Ανωνυμη Εταιρεια Συμμετοχων | 4,9 mld | 28,5 | 6,4 % | 1,5 % | −9,0 % | +97 % / +114 % |
| CENER.ATCenergy Holdings | 4,5 mld | 23,5 | 24,3 % | 9,4 % | +14,7 % | +45 % / +207 % |
| BELA.ATJumbo Ανωνυμη Εμπορικη Εταιρεια | 3,7 mld | 11,6 | 21,5 % | 26,0 % | +7,2 % | +1 % / +15 % |
| AKTR.ATΑκtor Ανώνυμη Εταιρεία Συμμετοχών, Τεχνικών Και Ενεργειακών Έργων | 2,0 mld | 110,5 | 6,7 % | 1,3 % | +11,2 % | +7 % / +186 % |
| EYDAP.ATΕταιρια Υδρευσεως Και Αποχετευσεως Πρωτευουσης Ανωνυμη Εταιρια | 1,5 mld | — | -2,6 % | -5,9 % | −2,4 % | +86 % / +136 % |
| ELHA.ATEλβαλχαλκορ Ελληνικη Βιομηχανια Χαλκου Και Αλουμινιου Ανωνυμος Εταιρεια | 1,3 mld | 12,4 | 9,8 % | 2,9 % | +5,1 % | +6 % / +83 % |
| AEGN.ATΑεροπορια Αιγαιου Ανωνυμη Αεροπορικη Εταιρεια | 1,0 mld | 6,9 | 27,7 % | 7,9 % | +4,6 % | −21 % / −1 % |
| AVAX.ATΑβαξ Ανωνυμη Εταιρεια Εργοληπτικη-Τουριστικη-Εμπορικη-Βιομηχανικη-Οικοδομικων Υλικων & Μηχανηματων | 505,7 mil | 10,7 | 25,9 % | 5,0 % | +47,1 % | +40 % / +123 % |
| BYLOT.ATBally's Intralot Α.ε. | 464,8 mil | 15,3 | -9,3 % | -12,6 % | +34,8 % | +12 % / +18 % |
| ELLAKTOR.ATΕλλακτωρ Ανωνυμη Εταιρεια | 421,5 mil | 2,7 | 26,1 % | 175,2 % | −74,8 % | −32 % / −44 % |
| AEM.ATAlter Ego Media Α.ε. | 356,1 mil | 18,1 | 18,3 % | 14,0 % | +12,6 % | −2 % / indisponibil |
| ALMY.ATΑλουμυλ Βιομηχανια Αλουμινιου Αε | 324,0 mil | 10,5 | 23,5 % | 6,0 % | +11,7 % | +16 % / +121 % |
| DIMAND.ATDimand Ανωνυμη Εταιρεια Αξιοποιησης Και Εκμεταλλευσης Ακινητων Και Κατασκευων Υπηρεσιων Και Συμμετοχων | 266,7 mil | 7,6 | 18,5 % | 58,5 % | +110,6 % | +42 % / +28 % |
| EYAPS.ATΕταιρεια Υδρευσης & Αποχετευσης Θεσσαλονικης Α.ε. | 169,9 mil | 22,0 | 4,1 % | 8,8 % | +2,4 % | +24 % / +42 % |
| EVR.ATΕυρώπη Holdings Α.ε. | 168,6 mil | 37,2 | 2,9 % | 30,7 % | +435,3 % | −32 % / +33 % |
| BRIQ.ATBriq Properties Ανωνυμη Εταιρεια Επενδυσεων Σε Ακινητη Περιουσια | 150,0 mil | 5,9 | 15,5 % | 116,9 % | +37,8 % | +13 % / +70 % |
| FAIS.ATΦαις Συμμετοχων Ανωνυμη Εταιρεια | 117,2 mil | 8,7 | 22,1 % | 6,3 % | +12,9 % | −6 % / indisponibil |
| DAIOS.ATΔαϊος Πλαστικα Ανωνυμη Βιομηχανικη Εμπορικη Εταιρεια Α.ε. | 107,2 mil | 10,9 | 14,0 % | 15,6 % | +9,1 % | 0 % / +123 % |
| ASTAK.ATAlpha Real Estate Services Ae | 93,3 mil | 12,4 | 10,4 % | 30,3 % | +22,4 % | −8 % / −8 % |
| FLEXO.ATFlexopack Ανωνυμη Εμπορικη Και Βιομηχανικη Εταιρεια Πλαστικων | 92,5 mil | 8,3 | 8,3 % | 6,8 % | +4,6 % | −2 % / −2 % |
| ASCO.ATA.s. Εμπορικη-Βιομηχανικη Εταιρια Η/υ & Παιχνιδιων Α.ε. | 59,8 mil | 10,5 | 14,1 % | 15,8 % | +16,4 % | +11 % / +106 % |
| AVE.ATAve Α.ε. | 50,9 mil | — | -25,2 % | -7,4 % | +8,2 % | −7 % / −12 % |
| ELTON.ATΕλτον Διεθνους Εμποριου Ανωνυμη Εμπορικη Βιομηχανικη Εταιρεια | 47,3 mil | 13,9 | 4,9 % | 1,9 % | +8,6 % | −11 % / −18 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru AKTR.AT din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (EUR)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 6,26 Randament total -37 % · Pe an -37 % | 11,04 Randament total 11 % · Pe an 11 % | 16,58 Randament total 67 % · Pe an 67 % |
| 3 ani | 6,92 Randament total -30 % · Pe an -11 % | 13,64 Randament total 37 % · Pe an 11 % | 22,37 Randament total 125 % · Pe an 31 % |
| 5 ani | 7,64 Randament total -23 % · Pe an -5 % | 16,86 Randament total 70 % · Pe an 11 % | 30,19 Randament total 204 % · Pe an 25 % |
- P/E la ieșire± 3,41
- Marja netă± 2,39
- Creșterea anuală a veniturilor± 1,84
- Diluare anuală± 0,20
Analiză AI
Analiza calitativă nu este încă scrisă pentru această firmă.
Produse, piață și concurență
Analiza calitativă nu este încă scrisă pentru această firmă.
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202523 oct. 2026
- Raportul anual 202423 oct. 2026
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.