olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
BRIQ PROPERTIES ΑΝΩΝΥΜΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΕΠΕΝΔΥΣΕΩΝ ΣΕ ΑΚΙΝΗΤΗ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑ BRIQ.AT
Grecia · Athens Stock Exchange · ISIN GRS517003000 · Verticală: Companii listate din Grecia
BRIQ Properties este o societate anonimă de investiții imobiliare listată la Bursa din Atena, care deține și dezvoltă proprietăți comerciale și industriale în Grecia. În 2025 compania și-a redus datoriile și a încheiat noi contracte de acoperire a riscului de dobândă, în timp ce își extinde portofoliul prin proiecte de logistică și birouri, într-un context de incertitudine geopolitică. Raportul anual indică un Net LTV de 34,6%, iar datoriile s-au redus la 101,9 milioane euro la 31 decembrie 2025.
La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea BRIQ PROPERTIES ΑΝΩΝΥΜΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΕΠΕΝΔΥΣΕΩΝ ΣΕ ΑΚΙΝΗΤΗ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑ (BRIQ.AT) costa 3,34 EUR (−0,30 % într-o zi), cu capitalizare 151,8 mil EUR, P/E 6,0 pe un EPS diluat de 0,56 EUR în ultimele 12 luni, randament al dividendului 4,04 %, beta 0,21, interval pe 52 de săptămâni 2,78–3,35 EUR.
Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 54,8
- neutru
- Bollinger (20, 2)
- 3,26 – 3,37
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,72 · lățimea benzii 3,4 %
- SMA 50 / 200
- 3,29 / 3,10
- tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- 0,01 / 0,01
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −0,3 % | +0,4 % | −0,7 pp | — |
| 3 luni | +6,0 % | −3,3 % | +9,3 pp | — |
| 6 luni | +9,5 % | +4,0 % | +5,5 pp | — |
| De la început de an | +12,8 % | +8,1 % | +4,7 pp | — |
| 1 an | +15,2 % | +10,7 % | +4,5 pp | +0,4 % |
| 3 ani | +76,3 % | +50,1 % | +26,2 pp | +33,3 % |
| 5 ani | +59,8 % | +43,6 % | +16,2 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 100 din propriul istoric de 3 trimestre (min 2,7, mediană 4,7, max 5,3; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Venituri | 9,1 mil | 15,7 mil | 21,6 mil |
| Venituri an/an | indisponibil | +72,3 % | +37,8 % |
| Profit net | 14,1 mil | 28,4 mil | 25,3 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | +101,4 % | −11,1 % |
| EPS diluat | 0,40 | 0,80 | 0,56 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | +100,3 % | −30,4 % |
| netă % | 155,1 % | 181,3 % | 116,9 % |
| Flux de numerar liber | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 4,3 mil EUR
- Datorie financiară
- 101,4 mil EUR
- Datorie netă
- 97,1 mil EUR
- Capitaluri proprii
- 181,4 mil EUR
- Active totale
- 288,7 mil EUR
- Datorie / capitaluri
- 0,56x
- Lichiditate curentă
- indisponibil
- ROE
- 14,8 %
- ROA
- 8,6 %
- Marja FCF
- indisponibil
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (EUR)
Marje
Cont de profit și pierdere · EUR
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Venituri | 9,1 mil | 15,7 mil | 21,6 mil | esef· 23 oct. 2026verificat |
| Profit operațional | 15,0 mil | 34,8 mil | 32,0 mil | esef· 23 oct. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 69,0 mii | 78,0 mii | 92,0 mii | esef· 23 oct. 2026verificat |
| EBITDA | 15,1 mil ≈ | 34,8 mil ≈ | 32,1 mil ≈ | esef· 23 oct. 2026derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 1,9 mil | 5,2 mil | 5,0 mil | esef· 23 oct. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 15,3 mil | 30,5 mil | 27,1 mil | esef· 23 oct. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 709,0 mii | 1,2 mil | 1,0 mil | esef· 23 oct. 2026verificat |
| Profit net | 14,1 mil | 28,4 mil | 25,3 mil | esef· 23 oct. 2026verificat |
| EPS diluat | 0,40 | 0,80 | 0,56 | esef· 23 oct. 2026verificat |
| Dividend pe acțiune | — | 0,10 | 0,14 | esef· 23 oct. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
Bilanț · EUR
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Numerar | 2,8 mil | 7,3 mil | 4,3 mil | esef· 23 oct. 2026verificat |
| Creanțe | 1,2 mil | 3,0 mil | 1,6 mil | esef· 23 oct. 2026verificat |
| Active curente | 5,7 mil | 10,3 mil | — | esef· 08 mai 2025verificat |
| Imobilizări corporale nete | 1,5 mil | 1,5 mil | 1,4 mil | esef· 23 oct. 2026verificat |
| Active totale | 156,1 mil | 296,2 mil | 288,7 mil | esef· 23 oct. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | 1,8 mil | 6,2 mil | 900,0 mii | esef· 23 oct. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 35,2 mil | 122,3 mil | 100,5 mil | esef· 23 oct. 2026verificat |
| Datorii curente | 3,7 mil | 11,9 mil | 3,8 mil | esef· 23 oct. 2026verificat |
| Datorii totale | 40,7 mil | 136,5 mil | 107,3 mil | esef· 23 oct. 2026verificat |
| Capital propriu | 115,4 mil | 159,7 mil | 181,4 mil | esef· 23 oct. 2026verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | 35,4 mil | 35,6 mil | 45,4 mil | esef· 23 oct. 2026derivat |
- 2023
- 35,4 mil
- 2024
- 35,6 mil
- 2025
- 45,4 mil
esef· 23 oct. 2026derivat
Fluxuri de numerar · EUR
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- acoperirea ponderilor scorului: 54,2 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 151,8 mil EUR
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
54 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 2,50 – 8,49 EUR.
Metode calculate, dar în afara intervalului agregat: Dividende actualizate (DDM) (distribuie puțin din profit ca dividend (capitalul se întoarce prin răscumpărări): modelul de dividende nu descrie valoarea, rămâne în afara agregatului).
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (EUR pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: EV/EBITDA2,50 – 8,49 (Mijloc 5,00)4 firme folosite · multiplul median 10,1x · quartile 6,6x – 15,1xATTICA.AT, BYLOT.AT, DIMAND.AT, DOMIK.AT
- Colegi: P/E4,66 – 7,63 (Mijloc 6,26)26 firme folosite · multiplul median 11,3x · quartile 8,4x – 13,7xAEGN.AT, AEM.AT, ALMY.AT, ASCO.AT, ASTAK.AT, AVAX.AT, BELA.AT, BIOKA.AT, BIOSK.AT, BIOT.AT, BYLOT.AT, CENER.AT, CENTR.AT, DAIOS.AT, DIMAND.AT, EIS.AT, ELBE.AT, ELHA.AT, ELLAKTOR.AT, ELSTR.AT, ELTON.AT, ETE.AT, EUROB.AT, EYAPS.AT, FAIS.AT, FLEXO.AT
- Dividende actualizate (DDM)în afara agregatului1,84 – 2,50 (Mijloc 2,12)distribuie puțin din profit ca dividend (capitalul se întoarce prin răscumpărări): modelul de dividende nu descrie valoarea, rămâne în afara agregatului
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 3,0 %
- Prima de risc a pieței
- 5,5 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 8,5 %
- Creștere terminală
- 2,0 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 54,2 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | 11,0 % | 67 (față de colegi) | 19 % |
| Marja netă · Calitate | 116,9 % | 95 (față de colegi) | 12 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | 3,0x | 40 (față de colegi) | 19 % |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 6,4x | 76 (pe interval fix) | 12 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| P/E (TTM) · Evaluare | 6,0x | 90 (față de colegi) | 19 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | 7,8x | 66 (pe interval fix) | 19 % |
| Randament FCF · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie54/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate77/100 · 2/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare78/100 · 2/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
BRIQ PROPERTIES ΑΝΩΝΥΜΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΕΠΕΝΔΥΣΕΩΝ ΣΕ ΑΚΙΝΗΤΗ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑ (BRIQ.AT). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 21,6 mil EUR în 2025; creștere an/an 37,8 %; marjă netă 116,9 %; ROE 15,5 %; datorie netă/EBITDA 3,0x.
Intervalul de valoare estimat este 3,58–8,06 EUR pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: aceeași bază (multipli pe același grup de comparație, nu confirmări independente)); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 5,63 EUR, prețul de 3,34 EUR lasă un potențial de 68,6 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 40,7 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 54,2 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Marja netă: 116,9 %
- Acoperirea dobânzilor: 6,4x
- P/E (TTM): 6,0x
- Prețul este sub intervalul de valoare estimat
Ce o infirmă
Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Lichiditatea curentă, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Companii listate din Grecia · aceeași țară · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| EUROB.ATΤραπεζα Eurobank Ανωνυμη Eταιρεια | 16,9 mld | 12,4 | 14,0 % | 39,7 % | +2,7 % | +35 % / +172 % |
| ETE.ATΕθνικη Τραπεζα Της Ελλαδος Α.ε. | 15,0 mld | 13,0 | 13,3 % | 42,5 % | −5,4 % | +23 % / +164 % |
| ELPE.ATHelleniq Energy Ανωνυμη Εταιρεια Συμμετοχων | 5,2 mld | 29,9 | 6,4 % | 1,5 % | −9,0 % | +106 % / +124 % |
| CENER.ATCenergy Holdings | 4,6 mld | 23,9 | 24,3 % | 9,4 % | +14,7 % | +48 % / +213 % |
| BELA.ATJumbo Ανωνυμη Εμπορικη Εταιρεια | 3,7 mld | 11,5 | 21,5 % | 26,0 % | +7,2 % | +0 % / +14 % |
| AKTR.ATΑκtor Ανώνυμη Εταιρεία Συμμετοχών, Τεχνικών Και Ενεργειακών Έργων | 2,0 mld | 112,3 | 6,7 % | 1,3 % | +11,2 % | +9 % / +191 % |
| EYDAP.ATΕταιρια Υδρευσεως Και Αποχετευσεως Πρωτευουσης Ανωνυμη Εταιρια | 1,5 mld | — | -2,6 % | -5,9 % | −2,4 % | +85 % / +135 % |
| ELHA.ATEλβαλχαλκορ Ελληνικη Βιομηχανια Χαλκου Και Αλουμινιου Ανωνυμος Εταιρεια | 1,3 mld | 12,8 | 9,8 % | 2,9 % | +5,1 % | +9 % / +90 % |
| AEGN.ATΑεροπορια Αιγαιου Ανωνυμη Αεροπορικη Εταιρεια | 1,0 mld | 6,9 | 27,7 % | 7,9 % | +4,6 % | −20 % / −0 % |
| AVAX.ATΑβαξ Ανωνυμη Εταιρεια Εργοληπτικη-Τουριστικη-Εμπορικη-Βιομηχανικη-Οικοδομικων Υλικων & Μηχανηματων | 508,6 mil | 10,7 | 25,9 % | 5,0 % | +47,1 % | +41 % / +124 % |
| BYLOT.ATBally's Intralot Α.ε. | 466,5 mil | 15,3 | -9,3 % | -12,6 % | +34,8 % | +12 % / +19 % |
| ELLAKTOR.ATΕλλακτωρ Ανωνυμη Εταιρεια | 429,8 mil | 2,8 | 26,1 % | 175,2 % | −74,8 % | −31 % / −43 % |
| AEM.ATAlter Ego Media Α.ε. | 353,9 mil | 18,0 | 18,3 % | 14,0 % | +12,6 % | −2 % / indisponibil |
| ALMY.ATΑλουμυλ Βιομηχανια Αλουμινιου Αε | 323,4 mil | 10,5 | 23,5 % | 6,0 % | +11,7 % | +16 % / +120 % |
| DIMAND.ATDimand Ανωνυμη Εταιρεια Αξιοποιησης Και Εκμεταλλευσης Ακινητων Και Κατασκευων Υπηρεσιων Και Συμμετοχων | 269,6 mil | 7,7 | 18,5 % | 58,5 % | +110,6 % | +44 % / +30 % |
| EYAPS.ATΕταιρεια Υδρευσης & Αποχετευσης Θεσσαλονικης Α.ε. | 172,1 mil | 22,3 | 4,1 % | 8,8 % | +2,4 % | +26 % / +44 % |
| EVR.ATΕυρώπη Holdings Α.ε. | 168,6 mil | 37,2 | 2,9 % | 30,7 % | +435,3 % | −32 % / +33 % |
| BRIQ.ATBriq Properties Ανωνυμη Εταιρεια Επενδυσεων Σε Ακινητη Περιουσια | 151,8 mil | 6,0 | 15,5 % | 116,9 % | +37,8 % | +14 % / +72 % |
| FAIS.ATΦαις Συμμετοχων Ανωνυμη Εταιρεια | 116,3 mil | 8,7 | 22,1 % | 6,3 % | +12,9 % | −7 % / indisponibil |
| DAIOS.ATΔαϊος Πλαστικα Ανωνυμη Βιομηχανικη Εμπορικη Εταιρεια Α.ε. | 97,5 mil | 9,9 | 14,0 % | 15,6 % | +9,1 % | −9 % / +103 % |
| ASTAK.ATAlpha Real Estate Services Ae | 94,7 mil | 12,6 | 10,4 % | 30,3 % | +22,4 % | −7 % / −7 % |
| FLEXO.ATFlexopack Ανωνυμη Εμπορικη Και Βιομηχανικη Εταιρεια Πλαστικων | 92,5 mil | 8,3 | 8,3 % | 6,8 % | +4,6 % | −2 % / −2 % |
| ASCO.ATA.s. Εμπορικη-Βιομηχανικη Εταιρια Η/υ & Παιχνιδιων Α.ε. | 59,9 mil | 10,5 | 14,1 % | 15,8 % | +16,4 % | +11 % / +106 % |
| AVE.ATAve Α.ε. | 51,4 mil | — | -25,2 % | -7,4 % | +8,2 % | −6 % / −11 % |
| ELTON.ATΕλτον Διεθνους Εμποριου Ανωνυμη Εμπορικη Βιομηχανικη Εταιρεια | 47,6 mil | 14,0 | 4,9 % | 1,9 % | +8,6 % | −10 % / −17 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru BRIQ.AT din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (EUR)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 2,18 Randament total -31 % · Pe an -31 % | 3,84 Randament total 20 % · Pe an 20 % | 5,76 Randament total 78 % · Pe an 78 % |
| 3 ani | 2,59 Randament total -11 % · Pe an -4 % | 5,08 Randament total 68 % · Pe an 19 % | 8,30 Randament total 169 % · Pe an 39 % |
| 5 ani | 3,07 Randament total 13 % · Pe an 2 % | 6,72 Randament total 132 % · Pe an 18 % | 11,95 Randament total 299 % · Pe an 32 % |
- P/E la ieșire± 1,27
- Marja netă± 0,89
- Creșterea anuală a veniturilor± 0,66
- Diluare anuală± 0,07
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
BRIQ Properties este o societate anonimă de investiții imobiliare listată la Bursa din Atena, care deține și dezvoltă proprietăți comerciale și industriale în Grecia. În 2025 compania și-a redus datoriile și a încheiat noi contracte de acoperire a riscului de dobândă, în timp ce își extinde portofoliul prin proiecte de logistică și birouri, într-un context de incertitudine geopolitică. Raportul anual indică un Net LTV de 34,6%, iar datoriile s-au redus la 101,9 milioane euro la 31 decembrie 2025 1.
SWOT
Puncte tari
- Structura de finanțare este conservatoare, cu un Net LTV redus și o parte mare din datorii acoperită cu dobândă fixă sau prin contracte de acoperire 1.
- Chiriile sunt indexate la inflație, ceea ce limitează expunerea la presiunile prețurilor 1.
- Compania a demonstrat capacitatea de a plăti dividende și de a atrage reinvestirea acționarilor în programul de dividend reinvestit 1.
Puncte slabe
- Activitatea este concentrată exclusiv pe piața greacă, ceea ce expune compania la riscuri locale și la un portofoliu relativ limitat.
- Proiectele în construcție sunt expuse creșterii costurilor de construcție, iar o parte din ele se află încă în faza de studii 1.
- Dividendul depinde de flux de numerar stabil și de decizii de reinvestire a acționarilor, ceea ce poate face distribuțiile mai puțin previzibile.
Oportunități
- Cererea de logistică și de clădiri eficiente energetic ar putea susține noi proiecte și chirii mai mari 1.
- Programul de dividend reinvestit ar putea finanța o parte din dezvoltări fără a apela imediat la noi credite 1.
- Fondurile europene de redresare ar putea co-finanța noile dezvoltări, conform intențiilor declarate de conducere 1.
Amenințări
- Tensiunile geopolitice din Orientul Mijlociu ar putea afecta încrederea investitorilor și fluxurile de capital spre Grecia 1.
- Creșterea costurilor de construcție ar putea reduce marjele proiectelor aflate în derulare 1.
- Schimbările de reglementare, precum noul cadru legal pentru societățile de investiții imobiliare, ar putea modifica obligațiile și costurile de conformitate 1.
Riscuri
- Concentrarea geograficăridicat
Toate activele se află în Grecia, astfel încât o criză economică sau imobiliară locală ar afecta întregul portofoliu 1.
- Costuri de construcțiemediu
Proiectele aflate în construcție sunt expuse creșterii prețurilor materialelor și manoperei, ceea ce ar putea depăși bugetul estimat 1.
- Riscul de dobândăscăzut
Majoritatea datoriilor este acoperită prin dobândă fixă sau contracte IRS, însă restul expunerii rămâne sensibil la variațiile Euribor 1.
- Incertitudine geopoliticămediu
Conflictul din Orientul Mijlociu, escaladat după data raportului, ar putea influența piețele financiare și cererea pentru proprietăți 1.
- Modificări de reglementaremediu
Noul cadru legal pentru societățile de investiții imobiliare ar putea schimba regulile de funcționare și costurile de conformitate 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Structura de capital conservatoare și nivelul ridicat de acoperire a dobânzilor ar putea permite finanțarea noilor proiecte fără tensiuni majore.
- Piața de logistică și clădiri eficiente energetic ar putea genera noi contracte de închiriere pe termen lung.
- Politica de dividend și programul de reinvestire arată un angajament față de acționari, care ar putea sprijini încrederea investitorilor.
Ce ar strica teza
- Concentrarea activelor în Grecia ar putea amplifica impactul oricărei încetiniri economice sau imobiliare locale.
- Creșterea costurilor de construcție ar putea reduce randamentul proiectelor aflate în derulare.
- Dacă tensiunile geopolitice se extind, ar putea scădea apetitul investitorilor pentru proprietățile din Grecia.
De urmărit
- Progresul construcției clădirii de la Aspropyrgos și finalizarea proiectului din Paros2027
- Evoluția nivelului datoriilor și a Net LTV în raportul semestrialSemestrul I 2026
- Decizia privind dividendul provizoriu din profitul pe primul semestruQ3 2026
- Efectul noului cadru legal asupra costurilor de administrare și raportareurmătorul raport anual
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Compania investește în proprietăți imobiliare aflate în Grecia, generând venituri din chirii pe baza contractelor de leasing operațional. Potrivit raportului anual pentru 2025, activitatea se concentrează pe proprietăți de birouri, spații comerciale și depozite, cu chirii indexate anual la indicele prețurilor de consum 1. Compania și-a schimbat sediul în Atena, în iulie 2025, și a renunțat la statutul de administrator de fonduri alternative, păstrând supravegherea Comisiei de Piață de Capital 1.
Segmente
Birouri și spații comerciale
Clădirile de birouri și spațiile comerciale constituie baza veniturilor din chirii, iar dezvoltarea clădirii de birouri de pe Poseidonos 42 din Kallithea, aflată în construcție, reprezintă o parte mică din portofoliu 1.
Logistică și industrie
Compania dezvoltă clădiri industriale și de depozitare, printre care un proiect în Acharnes, cu un contract de închiriere pe 25 de ani semnat în faza de precontract, și un depozit în Aspropyrgos, în curs de finalizare în 2027 1.
Turism și proprietăți pe insule
Portofoliul include și proprietăți în zona turistică, inclusiv un proiect pe insula Paros, programat pentru finalizare în perioada 2027-2028 1.
Piața în context
Piața greacă a spațiilor comerciale a crescut semnificativ în 2025, cu investiții care au depășit un miliard de euro în primul semestru, mai ales în birouri de înaltă clasă, spații comerciale și proprietăți turistice 1. Raportul anticipează menținerea cererii pentru clădiri eficiente energetic și pentru logistică, dar avertizează că evoluția din 2026 ar putea fi influențată de condițiile macroeconomice și geopolitice internaționale 1.
Tendințe
- Cerere pentru clădiri eficiente energeticvânt din spate
Investitorii și chiriașii preferă clădiri cu certificări ecologice și infrastructură modernizată, ceea ce ar putea susține valorile și chiriile pentru proprietățile care îndeplinesc aceste standarde 1.
- Dezvoltarea logisticiivânt din spate
Creșterea comerțului electronic și nevoia de depozite moderne atrag investiții, ceea ce ar putea deschide oportunități pentru proiectele de logistică ale companiei 1.
- Incertitudine geopoliticăvânt din față
Escaladarea conflictului dintre Iran și SUA/Israel după data raportului ar putea influența apetitul investitorilor pentru risc și fluxurile de capital către piața greacă 1.
- Costuri de construcție și dobânzimixt
Costurile de construcție în creștere afectează proiectele aflate în desfășurare, iar dobânzile sunt parțial acoperite prin contracte IRS, ceea ce face efectul net incert 1.
Poziția concurențială
Compania activează pe piața greacă a investițiilor imobiliare, unde concurează cu alte societăți de investiții imobiliare și fonduri care dețin birouri, spații comerciale și depozite. Sursele analizate nu identifică detaliat concurenții, așa că rămâne dificilă o comparație directă a cotei de piață 1.
- Alte societăți imobiliare listate la Atena
Companii de investiții imobiliare cotate la Bursa din Atena, active în aceleași segmente de birouri și comercial. Sursa nu le numește, deci nu pot fi comparate direct.
- Fonduri imobiliare private
Fonduri de investiții care achiziționează proprietăți de birouri și logistică în Grecia și concurează pentru aceleași active.
- Dezvoltatori imobiliari locali
Dezvoltatori care construiesc clădiri moderne de birouri și depozite în Atena și Salonic, disputând terenuri și contracte de închiriere.
- Operatori de logistică și depozitare
Companii care pot fi atât chiriașe, cât și concurente pentru terenuri adecvate proiectelor industriale.
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202523 oct. 2026
- Raportul anual 202408 mai 2025
Surse
- [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / BRIQ PROPERTIES ΑΝΩΝΥΜΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΕΠΕΝΔΥΣΕΩΝ ΣΕ ΑΚΙΝΗΤΗ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑ · 31 dec. 2025
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.