olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
ΕΛΛΑΚΤΩΡ ΑΝΩΝΥΜΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ELLAKTOR.AT
Grecia · Athens Stock Exchange · ISIN GRS191213008 · Verticală: Companii listate din Grecia
ΕΛΛΑΚΤΩΡ este un grup grec de construcții și concesiuni, cu o structură de acționariat concentrată, în care un singur acționar deține peste jumătate din capital. În 2025 și în primele luni ale lui 2026 compania a reorganizat portofoliul imobiliar, vânzând active către DIMAND și cumpărând un sediu de birouri din Atena, iar dividendul interimar pentru 2025 a fost de 0,50 euro pe acțiune.
La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea ΕΛΛΑΚΤΩΡ ΑΝΩΝΥΜΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ (ELLAKTOR.AT) costa 1,24 EUR (+0,49 % într-o zi), cu capitalizare 429,8 mil EUR, P/E 2,8 pe un EPS diluat de 0,45 EUR în ultimele 12 luni, randament al dividendului 43,93 %, beta 0,78, interval pe 52 de săptămâni 1,14–1,90 EUR.
Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 48,2
- neutru
- Bollinger (20, 2)
- 1,20 – 1,27
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,54 · lățimea benzii 5,6 %
- SMA 50 / 200
- 1,27 / 1,32
- tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- -0,01 / -0,01
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −1,7 % | +0,4 % | −2,1 pp | — |
| 3 luni | −7,5 % | −3,3 % | −4,2 pp | — |
| 6 luni | −10,1 % | +4,0 % | −14,1 pp | — |
| De la început de an | −8,0 % | +8,1 % | −16,1 pp | — |
| 1 an | −23,9 % | +10,7 % | −34,6 pp | +1,1 % |
| 3 ani | −36,9 % | +50,1 % | −87,0 pp | +43,6 % |
| 5 ani | −8,7 % | +43,6 % | −52,3 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 0 din propriul istoric de 2 trimestre (min 3,0, mediană 13,9, max 24,8; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Venituri | 353,8 mil | 89,2 mil |
| Venituri an/an | indisponibil | −74,8 % |
| Profit net | 31,2 mil | 156,3 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | +400,2 % |
| EPS diluat | 0,09 | 0,45 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | +401,4 % |
| netă % | 8,8 % | 175,2 % |
| Flux de numerar liber | indisponibil | indisponibil |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 176,3 mil EUR
- Datorie financiară
- 23,1 mil EUR
- Datorie netă
- -153,1 mil EUR
- Capitaluri proprii
- 486,4 mil EUR
- Active totale
- 618,9 mil EUR
- Datorie / capitaluri
- 0,05x
- Lichiditate curentă
- 10,37x
- ROE
- 24,7 %
- ROA
- 14,7 %
- Marja FCF
- indisponibil
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (EUR)
Marje
Cont de profit și pierdere · EUR
| Linie | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|
| Venituri | 353,8 mil | 89,2 mil | esef· 23 oct. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 205,6 mil | 74,6 mil | esef· 23 oct. 2026verificat |
| Profit brut | 148,2 mil | 14,6 mil | esef· 23 oct. 2026verificat |
| Profit operațional | 108,1 mil | -25,2 mil | esef· 23 oct. 2026verificat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 62,2 mil | 34,5 mil | esef· 23 oct. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 87,8 mil | -32,1 mil | esef· 23 oct. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 30,4 mil | 3,1 mil | esef· 23 oct. 2026verificat |
| Profit net | 31,2 mil | 156,3 mil | esef· 23 oct. 2026verificat |
| EPS diluat | 0,09 | 0,45 | esef· 23 oct. 2026verificat |
| Dividend pe acțiune | 0,09 | 0,54 | esef· 23 oct. 2026derivat |
Bilanț · EUR
| Linie | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|
| Numerar | 172,9 mil | 176,3 mil | esef· 23 oct. 2026verificat |
| Creanțe | 145,2 mil | 31,3 mil | esef· 23 oct. 2026verificat |
| Stocuri | 2,1 mil | 1,0 mii | esef· 23 oct. 2026verificat |
| Active curente | 626,7 mil | 391,4 mil | esef· 23 oct. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 24,7 mil | 23,1 mil | esef· 23 oct. 2026verificat |
| Active totale | 1,5 mld | 618,9 mil | esef· 23 oct. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 49,1 mil | 32,6 mil | esef· 23 oct. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 398,6 mil | 23,1 mil | esef· 23 oct. 2026verificat |
| Datorii curente | 161,1 mil | 37,7 mil | esef· 23 oct. 2026verificat |
| Datorii totale | 726,5 mil | 132,5 mil | esef· 23 oct. 2026verificat |
| Capital propriu | 776,8 mil | 486,4 mil | esef· 23 oct. 2026verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | 347,5 mil | 346,6 mil | esef· 23 oct. 2026derivat |
Fluxuri de numerar · EUR
| Linie | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 32,2 mil | -26,4 mil | esef· 23 oct. 2026verificat |
| Flux de numerar din investiții | 238,5 mil | 289,0 mil | esef· 23 oct. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -365,8 mil | -258,8 mil | esef· 23 oct. 2026verificat |
| Dividende plătite | 32,5 mil | 188,8 mil | esef· 23 oct. 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | 3,5 mil | 1,6 mil | esef· 23 oct. 2026verificat |
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- acoperirea ponderilor scorului: 43,8 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 429,8 mil EUR
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
44 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 3,78 – 10,10 EUR.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (EUR pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: P/E3,78 – 6,19 (Mijloc 5,08)26 firme folosite · multiplul median 11,3x · quartile 8,4x – 13,7xAEGN.AT, AEM.AT, ALMY.AT, ASCO.AT, ASTAK.AT, AVAX.AT, BELA.AT, BIOKA.AT, BIOSK.AT, BIOT.AT, BRIQ.AT, BYLOT.AT, CENER.AT, CENTR.AT, DAIOS.AT, DIMAND.AT, EIS.AT, ELBE.AT, ELHA.AT, ELSTR.AT, ELTON.AT, ETE.AT, EUROB.AT, EYAPS.AT, FAIS.AT, FLEXO.AT
- Dividende actualizate (DDM)7,41 – 10,10 (Mijloc 8,55)
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 3,0 %
- Prima de risc a pieței
- 5,5 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 8,5 %
- Creștere terminală
- 2,0 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 43,8 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | -3,2 % | 11 (față de colegi) | 24 % |
| Marja netă · Calitate | 175,2 % | 97 (față de colegi) | 14 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | -0,7x | 0 (pe interval fix) | 14 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 10,4x | 100 (pe interval fix) | 10 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 2,8x | 93 (față de colegi) | 24 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 44,3 % | 100 (pe interval fix) | 14 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie40/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate43/100 · 2/3 factori cu valoare
- Randamente· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțial93/100 · 1/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
ΕΛΛΑΚΤΩΡ ΑΝΩΝΥΜΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ (ELLAKTOR.AT). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 89,2 mil EUR în 2025; creștere an/an -74,8 %; marjă netă 175,2 %; ROE 26,1 %.
Intervalul de valoare estimat este 5,59–8,15 EUR pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 6,81 EUR, prețul de 1,24 EUR lasă un potențial de 449,4 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 81,8 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 43,8 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Marja netă: 175,2 %
- Lichiditatea curentă: 10,4x
- P/E (TTM): 2,8x
- Randamentul distribuirilor către acționari: 44,3 %
- Prețul este sub intervalul de valoare estimat
Ce o infirmă
- ROIC: -3,2 %
- Acoperirea dobânzilor: -0,7x
- Metodele de evaluare diverg
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, EV/EBITDA, Randament FCF, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Companii listate din Grecia · aceeași țară · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| EUROB.ATΤραπεζα Eurobank Ανωνυμη Eταιρεια | 16,9 mld | 12,4 | 14,0 % | 39,7 % | +2,7 % | +35 % / +172 % |
| ETE.ATΕθνικη Τραπεζα Της Ελλαδος Α.ε. | 15,0 mld | 13,0 | 13,3 % | 42,5 % | −5,4 % | +23 % / +164 % |
| ELPE.ATHelleniq Energy Ανωνυμη Εταιρεια Συμμετοχων | 5,2 mld | 29,9 | 6,4 % | 1,5 % | −9,0 % | +106 % / +124 % |
| CENER.ATCenergy Holdings | 4,6 mld | 23,9 | 24,3 % | 9,4 % | +14,7 % | +48 % / +213 % |
| BELA.ATJumbo Ανωνυμη Εμπορικη Εταιρεια | 3,7 mld | 11,5 | 21,5 % | 26,0 % | +7,2 % | +0 % / +14 % |
| AKTR.ATΑκtor Ανώνυμη Εταιρεία Συμμετοχών, Τεχνικών Και Ενεργειακών Έργων | 2,0 mld | 112,3 | 6,7 % | 1,3 % | +11,2 % | +9 % / +191 % |
| EYDAP.ATΕταιρια Υδρευσεως Και Αποχετευσεως Πρωτευουσης Ανωνυμη Εταιρια | 1,5 mld | — | -2,6 % | -5,9 % | −2,4 % | +85 % / +135 % |
| ELHA.ATEλβαλχαλκορ Ελληνικη Βιομηχανια Χαλκου Και Αλουμινιου Ανωνυμος Εταιρεια | 1,3 mld | 12,8 | 9,8 % | 2,9 % | +5,1 % | +9 % / +90 % |
| AEGN.ATΑεροπορια Αιγαιου Ανωνυμη Αεροπορικη Εταιρεια | 1,0 mld | 6,9 | 27,7 % | 7,9 % | +4,6 % | −20 % / −0 % |
| AVAX.ATΑβαξ Ανωνυμη Εταιρεια Εργοληπτικη-Τουριστικη-Εμπορικη-Βιομηχανικη-Οικοδομικων Υλικων & Μηχανηματων | 508,6 mil | 10,7 | 25,9 % | 5,0 % | +47,1 % | +41 % / +124 % |
| BYLOT.ATBally's Intralot Α.ε. | 466,5 mil | 15,3 | -9,3 % | -12,6 % | +34,8 % | +12 % / +19 % |
| ELLAKTOR.ATΕλλακτωρ Ανωνυμη Εταιρεια | 429,8 mil | 2,8 | 26,1 % | 175,2 % | −74,8 % | −31 % / −43 % |
| AEM.ATAlter Ego Media Α.ε. | 353,9 mil | 18,0 | 18,3 % | 14,0 % | +12,6 % | −2 % / indisponibil |
| ALMY.ATΑλουμυλ Βιομηχανια Αλουμινιου Αε | 323,4 mil | 10,5 | 23,5 % | 6,0 % | +11,7 % | +16 % / +120 % |
| DIMAND.ATDimand Ανωνυμη Εταιρεια Αξιοποιησης Και Εκμεταλλευσης Ακινητων Και Κατασκευων Υπηρεσιων Και Συμμετοχων | 269,6 mil | 7,7 | 18,5 % | 58,5 % | +110,6 % | +44 % / +30 % |
| EYAPS.ATΕταιρεια Υδρευσης & Αποχετευσης Θεσσαλονικης Α.ε. | 172,1 mil | 22,3 | 4,1 % | 8,8 % | +2,4 % | +26 % / +44 % |
| EVR.ATΕυρώπη Holdings Α.ε. | 168,6 mil | 37,2 | 2,9 % | 30,7 % | +435,3 % | −32 % / +33 % |
| BRIQ.ATBriq Properties Ανωνυμη Εταιρεια Επενδυσεων Σε Ακινητη Περιουσια | 151,8 mil | 6,0 | 15,5 % | 116,9 % | +37,8 % | +14 % / +72 % |
| FAIS.ATΦαις Συμμετοχων Ανωνυμη Εταιρεια | 116,3 mil | 8,7 | 22,1 % | 6,3 % | +12,9 % | −7 % / indisponibil |
| DAIOS.ATΔαϊος Πλαστικα Ανωνυμη Βιομηχανικη Εμπορικη Εταιρεια Α.ε. | 97,5 mil | 9,9 | 14,0 % | 15,6 % | +9,1 % | −9 % / +103 % |
| ASTAK.ATAlpha Real Estate Services Ae | 94,7 mil | 12,6 | 10,4 % | 30,3 % | +22,4 % | −7 % / −7 % |
| FLEXO.ATFlexopack Ανωνυμη Εμπορικη Και Βιομηχανικη Εταιρεια Πλαστικων | 92,5 mil | 8,3 | 8,3 % | 6,8 % | +4,6 % | −2 % / −2 % |
| ASCO.ATA.s. Εμπορικη-Βιομηχανικη Εταιρια Η/υ & Παιχνιδιων Α.ε. | 59,9 mil | 10,5 | 14,1 % | 15,8 % | +16,4 % | +11 % / +106 % |
| AVE.ATAve Α.ε. | 51,4 mil | — | -25,2 % | -7,4 % | +8,2 % | −6 % / −11 % |
| ELTON.ATΕλτον Διεθνους Εμποριου Ανωνυμη Εμπορικη Βιομηχανικη Εταιρεια | 47,6 mil | 14,0 | 4,9 % | 1,9 % | +8,6 % | −10 % / −17 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru ELLAKTOR.AT din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (EUR)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 0,66 Randament total -21 % · Pe an -21 % | 1,18 Randament total 30 % · Pe an 30 % | 1,78 Randament total 86 % · Pe an 86 % |
| 3 ani | 0,53 Randament total 12 % · Pe an 4 % | 1,06 Randament total 84 % · Pe an 23 % | 1,78 Randament total 169 % · Pe an 39 % |
| 5 ani | 0,42 Randament total 38 % · Pe an 7 % | 0,96 Randament total 134 % · Pe an 18 % | 1,78 Randament total 253 % · Pe an 29 % |
- P/E la ieșire± 0,27
- Marja netă± 0,19
- Creșterea anuală a veniturilor± 0,17
- Diluare anuală± 0,02
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
ΕΛΛΑΚΤΩΡ este un grup grec de construcții și concesiuni, cu o structură de acționariat concentrată, în care un singur acționar deține peste jumătate din capital. În 2025 și în primele luni ale lui 2026 compania a reorganizat portofoliul imobiliar, vânzând active către DIMAND și cumpărând un sediu de birouri din Atena, iar dividendul interimar pentru 2025 a fost de 0,50 euro pe acțiune 1.
SWOT
Puncte tari
- Acționariat stabil, cu un acționar majoritar care controlează o parte mare din capital, ceea ce poate ajuta la continuitatea deciziilor strategice 1.
- Compania a distribuit dividende și a returnat capital acționarilor în 2025, arătând capacitatea de a genera sau de a gestiona lichidități 1.
- Achizițiile și vânzările de active imobiliare din 2026 au fost finanțate, în cazul sediului, din fonduri proprii, ceea ce indică o poziție financiară solidă 1.
Puncte slabe
- Structura acționariatului este foarte concentrată, ceea ce poate limita lichiditatea acțiunilor pe piață 1.
- Raportul anual se concentrează pe aspecte de guvernanță și acționariat, iar datele operaționale despre venituri și segmente sunt limitate în sursa primită 1.
- Dependența de tranzacții imobiliare punctuale poate face rezultatele mai greu de prevăzut de la un an la altul 1.
Oportunități
- Dacă activele imobiliare sunt valorificate eficient, compania ar putea converti terenurile și clădirile în venituri mai stabile 1.
- Programul de achiziție a acțiunilor proprii poate oferi companiei opțiuni de distribuție către personal sau de reducere a capitalului 1.
- Achiziția unui sediu central în Atena ar putea reduce costurile legate de spațiul de birouri, dacă este folosit intern 1.
Amenințări
- Concentrarea acționariatului poate genera percepția de risc de guvernanță pentru acționarii minoritari 1.
- Vânzările de active către entități afiliate sau apropiate pot atrage atenția asupra condițiilor tranzacțiilor 1.
- Dacă dividendele și returnările de capital depășesc generarea de numerar, politica de distribuție ar putea deveni nesustenabilă 1.
Riscuri
- Concentrarea acționariatuluiridicat
Un acționar deține peste jumătate din capital, ceea ce poate influența deciziile și reduce free float-ul disponibil pentru investitori 1.
- Tranzacții cu părți legatemediu
Vânzarea de active către DIMAND și achiziția de imobile ar putea ridica întrebări privind condițiile și evaluarea tranzacțiilor 1.
- Dependența de active imobiliaremediu
Dacă veniturile depind de vânzări punctuale de terenuri, rezultatele pot fi volatile între ani 1.
- Sustenabilitatea distribuțiilormediu
Dividendele și returnarea de capital din 2025 ar putea reduce lichiditatea disponibilă dacă fluxurile de numerar operaționale scad 1.
- Lipsa datelor operaționale în sursăscăzut
Documentul primit nu include cifre de venituri sau marje pe segmente, ceea ce limitează evaluarea performanței de bază 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă reorganizarea imobiliară generează venituri recurente, compania ar putea avea o bază mai stabilă de numerar pentru dividende și răscumpărări 1.
- Politica de returnare a capitalului arată un angajament față de acționari, care ar putea susține interesul investitorilor pe termen mediu 1.
- Achizițiile finanțate din fonduri proprii sugerează o bilanț care ar putea permite investiții suplimentare 1.
Ce ar strica teza
- Concentrarea acționariatului ar putea limita lichiditatea și interesul pentru acțiuni din partea investitorilor instituționali 1.
- Dacă tranzacțiile imobiliare nu se traduc în venituri operaționale, dividendele ar putea deveni greu de susținut 1.
- Lipsa detaliilor operaționale din raport face dificilă evaluarea directă a creșterii afacerii de bază 1.
De urmărit
- Evoluția veniturilor din activele imobiliare transferate și achiziționate2026
- Ritmul de execuție al programului de răscumpărare a acțiunilor proprii2026
- Modificările în structura acționariatului majornext 10-K
- Politica de dividende pentru exercițiul următor2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Potrivit raportului anual pentru 2025, ΕΛΛΑΚΤΩΡ ΑΕ este listată pe Piața Principală a Bursei de la Atena, în sectorul «Construcții și materiale de construcție» 1. Capitalul social este de 13.927.680,20 euro, împărțit în 348.192.005 acțiuni ordinare nominative cu drept de vot, cu valoare nominală de 0,04 euro 1. Compania a aplicat în 2025 un program de reducere a capitalului prin care a returnat acționarilor 0,85 euro pe acțiune în numerar 1.
Segmente
Active imobiliare
În februarie 2026 a fost finalizat transferul unor terenuri de peste 323 de mii de metri pătrați în Attica, către DIMAND, pentru un preț de 45,8 milioane euro 1. În martie 2026 filiala LANDMARK a achiziționat din fonduri proprii un imobil de birouri pe Bulevardul Vasilissis Sofias din Atena, pentru 44,00 milioane euro 1.
Acționariat și finanțare pentru acționari
Raportul anual descrie acționariatul pe baza notificărilor din 31.12.2025 și arată un grup de acționari majoritari concentrat, în timp ce compania și-a folosit fondurile pentru dividende și pentru programul de răscumpărare a propriilor acțiuni 1.
Piața în context
Raportul nu conține date despre dimensiunea pieței din sectorul construcțiilor sau despre cotele de piață ale companiei, deci aceste informații nu pot fi verificate din sursa primită 1. Contextul din sursă se limitează la acționariat, dividende, reorganizarea imobiliară și programele de acțiuni proprii 1.
Tendințe
- Reorganizarea portofoliului imobiliarmixt
Tranzacțiile din 2026 cu DIMAND și achiziția sediului din Atena arată o mutare a activelor imobiliare într-un format diferit de cel anterior, ceea ce ar putea modifica structura veniturilor dacă aceste active sunt exploatate în continuare 1.
- Politica de dividende și returnarea capitaluluivânt din spate
Dividendul interimar pentru 2025 și returnarea de capital din 2025 arată că acționarii primesc sume importante în numerar, ceea ce poate susține interesul investitorilor dacă rezultatele operaționale permit acest lucru 1.
- Răscumpărarea propriilor acțiunivânt din spate
Programul 2025-2027 de achiziție a acțiunilor proprii, cu limită de preț între 0,30 și 3,00 euro, dă companiei flexibilitate pentru reduceri de capital sau distribuție către personal, dacă condițiile o justifică 1.
- Concentrarea acționariatuluivânt din față
Un acționar deține peste jumătate din acțiuni, iar un al doilea acționar deține o parte importantă, ceea ce poate limita free float-ul și poate influența deciziile de guvernanță corporativă 1.
Poziția concurențială
Sursa primită nu identifică explicit concurenții companiei, deci nu pot fi făcute comparații bazate pe date din document 1. Din informațiile disponibile, concurența ar putea fi evaluată doar după lista de competitori indicată de analiști, separat de raportul anual.
- DIMAND
Cumpărătorul terenurilor din Attica în februarie 2026, prin filialele sale, ceea ce indică o relație comercială directă cu ΕΛΛΑΚΤΩΡ pe segmentul imobiliar 1.
- Prodea Investments
Vânzătorul sediului de birouri din Atena achiziționat de LANDMARK în 2026, deci o contraparte pe piața imobiliară din Grecia 1.
- MOTOR OIL (HELLAS)
Acționar major cu o participație de 22,40%, nu concurent direct, dar relevant pentru structura de control 1.
- ATLAS N.V.
Acționar cu 9,80% din capital, controlat de o structură olandeză, relevant pentru analiza acționariatului 1.
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202523 oct. 2026
- Raportul anual 202523 oct. 2026
Surse
- [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / ΕΛΛΑΚΤΩΡ ΑΝΩΝΥΜΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ · 31 dec. 2025
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.