olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni Europa

Aurskog Sparebank AURG.OL

Norvegia · Euronext Oslo Børs · ISIN NO0006001601 · Verticală: Companii listate din Norvegia

263,95NOK−0,02 % · 1 ziÎnchidere 06 nov. 2026

Aurskog Sparebank este o bancă de economii notată la Oslo Børs, care oferă servicii bancare pentru clienții privați și corporativi din Norvegia. În 2024 profitul după impozit a atins 235,7 MNOK, iar creșterea creditelor și a depozitelor arată o activitate bancară în expansiune, într-un context în care marja dobânzii ar putea fi sub presiune.

La închiderea din 06 nov. 2026, acțiunea Aurskog Sparebank (AURG.OL) costa 263,95 NOK (−0,02 % într-o zi), cu capitalizare 3,4 mld NOK, P/E 14,5 pe un EPS diluat de 18,20 NOK în ultimele 12 luni, randament al dividendului 2,03 %, beta 0,07, interval pe 52 de săptămâni 244,00–270,75 NOK.

Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
3,4 mld NOK
acțiuni la 31 dec. 2024
P/E (TTM)
14,5
EPS diluat TTM 18,20 · TTM până la 31 dec. 2024
E/P (TTM)
6,90 %
TTM până la 31 dec. 2024
Randament dividend
2,03 %
DPS 12 luni 5,35
Beta (2 ani)
0,07
Volatilitate (1 an) 18 %
Interval 52 săpt.
244,00270,75

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
52,1
neutru
Bollinger (20, 2)
259,01 – 269,29
în jumătatea de jos a benzii · %B 0,48 · lățimea benzii 3,9 %
SMA 50 / 200
260,77 / 258,90
tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
MACD (12, 26, 9)
0,33 / 0,68
MACD sub semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaEURO STOXX 50Față de EURO STOXX 50Mediana verticalei
1 lună+0,3 %−0,6 %+1,0 pp—
3 luni+2,7 %−4,2 %+6,9 pp—
6 luni+3,5 %+4,3 %−0,8 pp—
De la început de an−2,3 %+7,5 %−9,8 pp—
1 an+7,8 %+9,9 %−2,2 pp−5,7 %
3 ani+26,9 %+49,8 %−22,9 pp+15,0 %
5 ani+46,3 %+42,8 %+3,5 pp—
Scădere maximă (1 an)
−7,3 %
27 feb. 2026 → 08 iul. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−15,0 %
28 feb. 2022 → 22 mar. 2022
Creștere anuală compusă (5 ani)
+7,9 %
EURO STOXX 50 +7,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 100 din propriul istoric de 2 trimestre (min 12,1, mediană 12,5, max 12,9; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu202220232024
Venituriindisponibilindisponibilindisponibil
Venituri an/anindisponibilindisponibilindisponibil
Profit net177,6 mil214,5 mil235,7 mil
Profit net an/anindisponibil+20,8 %+9,9 %
EPS diluatindisponibil18,2918,20
EPS diluat an/anindisponibilindisponibil−0,5 %
netă %indisponibilindisponibilindisponibil
Flux de numerar liber-31,3 mil-381,4 mil-745,2 mil

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2024 · 31 dec. 2024

Numerar
725,4 mil NOK
Datorie financiară
indisponibil NOK
Datorie netă
indisponibil NOK
Capitaluri proprii
2,3 mld NOK
Active totale
19,2 mld NOK
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
indisponibil
ROE
10,5 %
ROA
1,3 %
Marja FCF
indisponibil

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (NOK)

Cont de profit și pierdere · NOK

Profit înainte de impozit
2022
231,1 mil
2023
279,4 mil
2024
304,5 mil

esef· 08 mai 2025verificat

Impozit pe profit
2022
53,5 mil
2023
64,9 mil
2024
68,8 mil

esef· 08 mai 2025verificat

Profit net
2022
177,6 mil
2023
214,5 mil
2024
235,7 mil

esef· 08 mai 2025verificat

EPS diluat
2022
—
2023
18,29
2024
18,20

esef· 08 mai 2025verificat

Dividend pe acțiune
2022
—
2023
3,94
2024
5,35

esef· 08 mai 2025derivat

Bilanț · NOK

Numerar
2022
529,4 mil
2023
838,0 mil
2024
725,4 mil

esef· 08 mai 2025verificat

Imobilizări corporale nete
2022
121,2 mil
2023
42,4 mil
2024
43,1 mil

esef· 08 mai 2025verificat

Active totale
2022
15,6 mld
2023
17,4 mld
2024
19,2 mld

esef· 08 mai 2025verificat

Datorii totale
2022
13,6 mld
2023
15,2 mld
2024
16,9 mld

esef· 08 mai 2025verificat

Capital propriu
2022
1,9 mld
2023
2,2 mld
2024
2,3 mld

esef· 08 mai 2025verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2022
—
2023
11,7 mil
2024
13,0 mil

esef· 08 mai 2025derivat

Fluxuri de numerar · NOK

Flux de numerar operațional
2022
-30,9 mil
2023
-381,4 mil
2024
-744,5 mil

esef· 08 mai 2025verificat

Investiții (capex)
2022
357,0 mii
2023
0
2024
710,0 mii

esef· 08 mai 2025verificat

Flux de numerar liber
2022
-31,3 mil ≈
2023
-381,4 mil ≈
2024
-745,2 mil ≈

esef· 08 mai 2025derivat

Flux de numerar din investiții
2022
-30,7 mil
2023
-23,0 mii
2024
-33,8 mil

esef· 08 mai 2025verificat

Flux de numerar din finanțare
2022
220,1 mil
2023
690,0 mil
2024
665,7 mil

esef· 08 mai 2025verificat

Dividende plătite
2022
37,0 mil
2023
46,2 mil
2024
69,3 mil

esef· 08 mai 2025verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea profitului net (an/an)
9,9 %
calculat olivLawFY 2024
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
-0,5 %
calculat olivLawFY 2024
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă

Profitabilitate

Marja brută
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare

Randamente

ROE
10,5 %
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2024
ROA
1,3 %
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2024
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (EPS)
29,4 %
calculat olivLawFY 2024
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă

Bilanț și datorie

Datoria netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
indisponibil
lipsesc date de intrare
Acoperirea dobânzilor
indisponibil
lipsesc date de intrare

Lichiditate

Lichiditatea curentă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea rapidă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea imediată
indisponibil
lipsesc date de intrare

Numerar

Fluxul de numerar operațional
-744,5 mil NOK
calculat olivLawFY 2024
Investiții (capex)
710,0 mii NOK
calculat olivLawFY 2024
Fluxul de numerar liber
-745,2 mil NOK
calculat olivLawFY 2024
Conversia profitului în FCF
-316,1 %
calculat olivLawFY 2024
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
3,4 mld NOK
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2024
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
14,5x
calculat olivLawFY 2024
P/E (TTM)
14,5x
calculat olivLawFY 2024
Randamentul profitului
6,9 %
calculat olivLawFY 2024
P/B
1,5x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2024
P/S
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Randament FCF
-21,8 %
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2024
Randamentul dividendului
2,0 %
calculat olivLawFY 2024
Randamentul distribuirilor către acționari
2,0 %
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2024

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • indicatori disponibili: 4 din minimum 6
  • acoperirea ponderilor scorului: 31,2 % din minimum 60 %

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

263,95 NOK

06 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 3,4 mld NOK

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
3,4 mld NOK
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2024
P/E (TTM)
14,5x
calculat olivLawFY 2024
P/B
1,5x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2024
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
10,5 %
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2024
Marja netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
2,0 %
calculat olivLawFY 2024

Acoperire și prospețime

17/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2024
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2024
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2024
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 dec. 2024
Sursă: esefpublicat 08 mai 2025
verificat 45derivat 4

Datele sunt mai vechi decât pragul de prospețime.

Scorul pe grupe

31 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

    Ipoteze (ilustrative, editoriale)

    Rata fără risc
    6,5 %
    Prima de risc a pieței
    6,0 %
    Beta (implicit)
    1,00
    Costul capitalului propriu
    12,5 %
    Creștere terminală
    3,0 %

    Scorul pe factori

    Date insuficiente

    Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 31,2 % din minimum 60 %

    FactorValoareScorPondere folosită
    ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
    Marja netă · Calitateindisponibilindisponibil—
    Conversia profitului în FCF · Calitate-316,1 %0 (pe interval fix)20 %
    CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
    CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
    Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
    Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
    Lichiditatea curentă · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
    P/E (TTM) · Evaluare14,5x55 (față de colegi)33 %
    EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
    Randament FCF · Evaluare-21,8 %0 (pe interval fix)27 %
    Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente2,0 %29 (pe interval fix)20 %
    Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

    Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

    Grupele scorului

    • Bilanț și datorie· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
    • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
    • Calitate· parțial0/100 · 1/3 factori cu valoare
    • Randamente· parțial29/100 · 1/2 factori cu valoare
    • Evaluare31/100 · 2/3 factori cu valoare

    O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

    Memo

    AURSKOG SPAREBANK (AURG.OL). Ultimul exercițiu complet: 2024; date până la 2024-12-31.

    Cifre calculate din situațiile financiare: ROE 10,5 %.

    Intervalul de valoare estimat este 109,59–319,92 NOK pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 208,82 NOK, prețul de 263,95 NOK lasă un potențial de -20,9 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -26,4 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

    Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 31,2 % din minimum 60 %).

    Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

    Ce susține teza

    Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.

    Ce o infirmă

    • Conversia profitului în FCF: -316,1 %
    • Randament FCF: -21,8 %
    • Randamentul distribuirilor către acționari: 2,0 %
    • Metodele de evaluare diverg

    Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Marja netă, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, Lichiditatea curentă, EV/EBITDA, Rata de distribuire (FCF).

    Față de mediana verticalei

    Companii listate din Norvegia · aceeași țară · comparată cu 40 firme

    Multipli și rentabilitate față de mediană

    P/E
    14,5x
    mediana verticalei 20,0x
    sub mediană (−27,6 %)
    EV/EBITDA
    —
    mediana verticalei 9,0x
    P/S
    —
    mediana verticalei 1,3x
    P/B
    1,5x
    mediana verticalei 1,8x
    sub mediană (−17,0 %)
    ROE
    10,5 %
    mediana verticalei 3,9 %
    peste mediană (+171,0 %)
    Marja netă
    —
    mediana verticalei 3,4 %
    Marja EBIT
    —
    mediana verticalei 5,6 %
    Venituri an/an
    —
    mediana verticalei 4,4 %
    Datorie netă/EBITDA
    —
    mediana verticalei 1,5x
    Randament dividend
    2,0 %
    mediana verticalei 5,0 %
    sub mediană (−59,7 %)

    Firmele verticalei

    CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
    AKER.OLAker Asa79,8 mld20,37,9 %21,4 %+42,5 %+36 % / +59 %
    AFG.OLAf Gruppen Asa21,5 mld19,839,7 %3,4 %+4,4 %+8 % / +69 %
    ELK.OLElkem Asa19,2 mld39,31,9 %2,7 %−15,7 %+10 % / +73 %
    ATEA.OLAtea Asa18,5 mld21,419,7 %2,3 %+8,1 %+11 % / +36 %
    AKSO.OLAker Solutions Asa17,4 mld6,822,5 %4,1 %+19,2 %+18 % / −12 %
    AUSS.OLAustevoll Seafood Asa16,6 mld37,11,6 %1,1 %+11,1 %−7 % / +10 %
    BRG.OLBorregaard Asa15,6 mld25,111,4 %8,0 %+1,3 %−18 % / −9 %
    BONHR.OLBonheur ASA11,2 mld7,817,1 %11,4 %−10,8 %+17 % / +44 %
    AFK.OLArendals Fossekompani Asa10,3 mld—-2,3 %-3,1 %−14,9 %+39 % / +31 %
    B2I.OLB2 Impact Asa8,8 mld14,311,0 %16,4 %+2,6 %+40 % / +238 %
    AKVA.OLAkva Group Asa5,7 mld31,213,7 %4,2 %+24,4 %+74 % / +152 %
    ELMRA.OLElmera Group Asa5,1 mld32,010,5 %1,3 %−0,9 %+32 % / +98 %
    BOUV.OLBouvet Asa5,0 mld14,280,7 %9,2 %−0,2 %−19 % / −16 %
    CLOUD.OLCloudberry Clean Energy Asa4,0 mld61,91,3 %13,1 %+34,0 %−5 % / +29 %
    ABG.OLAbg Sundal Collier Holding Asa3,6 mld10,734,9 %16,8 %+12,4 %−13 % / +20 %
    ANDF.OLAndfjord Salmon Group As2,2 mld—-5,7 %-12.770,4 %+328,9 %−18 % / −11 %
    BMA.OLByggma Asa1,6 mld—-25,3 %-11,9 %−2,5 %+61 % / +15 %
    APR.OLAppear Asa1,4 mld10,530,1 %16,1 %+32,3 %−53 % / indisponibil
    AZT.OLArcticzymes Technologies Asa1,1 mld108,92,9 %8,6 %+7,9 %−8 % / −48 %
    CAPSL.OLCapsol Technologies Asa884,6 mil—-89,4 %-114,8 %−25,0 %−33 % / −66 %
    BOR.OLBorgestad Asa553,2 mil36,12,1 %1,4 %−3,0 %−7 % / +41 %
    ARR.OLArribatec Group Asa234,6 mil4,822,1 %9,3 %+15,7 %−33 % / −55 %
    DELIA.OLDellia Group Asa73,5 mil1,522,6 %7,7 %+140,0 %−62 % / indisponibil
    ABTEC.OLAqua Bio Technology Asa11,1 mil0,1—7.297,7 %−87,2 %−82 % / −97 %
    AGLX.OLAgilyx Asa——-182,4 %-12.189,3 %+20,3 %−40 % / −41 %

    Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru AURG.OL din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

    Prognoza motorului olivLaw

    Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

    Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

    Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

    Scenarii ilustrative

    Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare

    Analiză AI

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Pe scurt

    Aurskog Sparebank este o bancă de economii notată la Oslo Børs, care oferă servicii bancare pentru clienții privați și corporativi din Norvegia. În 2024 profitul după impozit a atins 235,7 MNOK 1, iar creșterea creditelor și a depozitelor arată o activitate bancară în expansiune, într-un context în care marja dobânzii ar putea fi sub presiune.

    SWOT

    Puncte tari

    • Capitalizare solidă și reglementată, cu niveluri de capital care depășesc cerințele autorităților, plus un model de relație apropiată cu clienții.
    • Creștere constantă a creditelor și a depozitelor, care arată o bază de clienți în expansiune.
    • Acces la rețeaua de cooperare Eika, care oferă produse și infrastructură comune.

    Puncte slabe

    • Dependență de piața locală norvegiană și de un nivel relativ mic de diversificare geografică.
    • Cheltuielile operaționale au crescut odată cu noile investiții în personal și sedii.
    • Finanțarea prin obligațiuni a crescut, ceea ce face banca mai sensibilă la condițiile de pe piețele de capital.

    Oportunități

    • Modificările cerințelor pentru împrumuturile ipotecare ar putea atrage noi clienți, în special tineri cumpărători de locuințe.
    • Parteneriatul cu un furnizor de servicii de contabilitate ar putea genera vânzări încrucișate către clienții întreprinderi.
    • Noile sedii ar putea deschide acces la piețe locale în expansiune.

    Amenințări

    • Scăderea dobânzilor de referință ar putea comprima marjele de dobândă.
    • Concurența intensă din sectorul bancar ar putea presa asupra prețurilor creditelor.
    • Tensiunile geopolitice și incertitudinea economică ar putea afecta calitatea portofoliului de credite.

    Riscuri

    • Marjă de dobândăridicat

      Scăderea anticipată a dobânzii de referință ar putea reduce veniturile din dobânzi, ceea ce ar putea afecta rentabilitatea.

    • Concentrare geograficămediu

      Activitatea este concentrată în regiunea locală, ceea ce expune banca la condițiile economice regionale.

    • Calitatea creditelormediu

      Creșterea pierderilor din credite și a clienților în dificultate ar putea duce la costuri suplimentare de provizionare.

    • Costuri operaționalemediu

      Investițiile în personal și sedii noi ar putea menține costurile ridicate înainte ca veniturile să compenseze.

    • Finanțare și piețe de capitalscăzut

      Dependența de obligațiuni și de instrumente de capital ar putea expune banca la condiții de piață mai dure.

    Teza de investiție

    Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

    • Profitul în creștere și creșterea solidă a creditelor și depozitelor arată o bancă în expansiune, cu capitalizare confortabilă.
    • Relația apropiată cu clienții și reputația bună ar putea susține atragerea de clienți noi chiar într-un mediu competitiv.
    • Relaxarea cerințelor pentru împrumuturile ipotecare ar putea stimula creșterea portofoliului de credite.

    Ce ar strica teza

    • Scăderea dobânzilor ar putea comprima marjele, iar costurile în creștere ar putea afecta eficiența.
    • Concentrarea geografică și dependența de finanțarea prin obligațiuni ar putea face banca vulnerabilă la șocuri locale sau de piață.
    • Concurența intensă ar putea forța băncile să accepte marje mai mici pentru a păstra clienții.

    De urmărit

    • Evoluția marjei de dobândă după eventualele reduceri ale dobânzii de referință2025
    • Efectul investițiilor în personal și sedii noi asupra costurilor operaționale2025
    • Impactul modificărilor cerințelor pentru împrumuturile ipotecare asupra creșterii creditelor2025
    • Calitatea portofoliului de credite și nivelul pierderilor din creditenext annual report

    Produse, piață și concurență

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Afacerea

    Banca este o sparebank cu capital de tip egenkapitalbevis, cotată la Oslo Børs, și oferă produse bancare pentru persoane fizice și întreprinderi în Norvegia, având sediul principal la Aurskog 1. Rentabilitatea provine în principal din diferența dintre dobânda încasată la credite și cea plătită la depozite și obligațiuni, completată de comisioane și venituri din investiții. Banca mai formidează credite către Eika Boligkreditt, ceea ce îi extinde baza de active fără a le ține integral în bilanț 1.

    Activitatea include și filiale mici în imobiliare, iar în 2024 banca a investit în noi angajați și birouri la Gjøvik, Nannestad, cu un nou birou planificat la Lillestrøm 1. Un parteneriat cu Wepe Regnskap AS completează oferta de contabilitate și consultanță pentru clienți 1.

    Banca se concentrează pe relația directă cu clienții locali și pe soluții personalizate, ceea ce i-a adus, potrivit raportului anual, o bună reputație și afluxuri constante de clienți noi 1.

    Segmente

    Credite

    Creditele către clienți reprezintă principalul motor de venituri, iar privatul, inclusiv prin Eika Boligkreditt, cuprinde cea mai mare parte a portofoliului 1.

    Depozite și economisire

    Depozitele clienților finanțează cea mai mare parte a creditării, iar acoperirea din depozite a scăzut ușor în 2024, ceea ce arată o dependență crescută de finanțarea prin obligațiuni 1.

    Piața în context

    Banca operează pe piața norvegiană, unde creșterea prețurilor locuințelor și amendamentele la reglementarea împrumuturilor ipotecare au alimentat cererea, iar creșterea creditelor a depășit creșterea depozitelor 1. Piața rămâne sensibilă la nivelul dobânzii de referință, care conducerea anticipează că ar putea scădea în 2025 1.

    Concurența crescută din sectorul bancar local poate limita marjele, iar banca semnalează că modificările de reglementare privind capitalul ar putea îmbunătăți poziția de capital 1.

    Tendințe

    • Scăderea dobânzilorvânt din față

      Conducerea anticipează că banca centrală ar putea reduce dobânda, ceea ce ar putea comprima marja de dobândă a băncilor, inclusiv a Aurskog 1.

    • Cerere pe piața locuințelorvânt din spate

      Modificarea cerințelor de capital pentru împrumuturile ipotecare ar putea stimula activitatea pe piața locuințelor, cu o creștere a interesului din partea tinerilor clienți 1.

    • Costuri de investițiemixt

      Investițiile în personal și birouri noi cresc cheltuielile operaționale, dar ar putea consolida pe termen lung baza de venituri a băncii 1.

    • Incertitudine geopoliticăvânt din față

      Tensiunile de securitate din lume creează incertitudine asupra piețelor și economiei norvegiene, ceea ce ar putea afecta condițiile operaționale ale băncii 1.

    Poziția concurențială

    Banca concurează cu alte bănci de economii și bănci comerciale norvegiene pe piața locală, iar conducerea semnalează că intensificarea concurenței ar putea pune presiune pe marje 1. Parteneriatele din grupul Eika sunt un element important al strategiei comune.

    • Sparebanken Vest

      Bancă de economii norvegiană din regiunea de vest, concurent direct în creditarea locală.

    • DNB Bank

      Cel mai mare grup bancar din Norvegia, concurează pe credite și depozite în toată țara.

    • Eika Gruppen

      Grup cooperativ al băncilor de economii norvegiene, partener și acționar al băncii.

    • SpareBank 1 Østlandet

      Bancă regională de economii cu activitate pe piața din estul Norvegiei, concurent apropiat.

    Știri și depuneri

    Din presă

    Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

    Rapoarte anuale (ESEF)

    Surse

    1. [1] Annual report, fiscal year ended 2024-12-31 (ESEF) · SEC / Aurskog Sparebank · 31 dec. 2024

    Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

    Aurskog Sparebank (AURG.OL): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw