olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
P/F Bakkafrost BAKKA.OL
Norvegia · Euronext Oslo Børs · Verticală: Companii listate din Norvegia
P/F Bakkafrost este o companie din Insulele Feroe care integrează producția de somon, de la hatcherii și fermele de creștere până la fabrica de furaj, Havsbrún. Raportarea sa de sustenabilitate pentru 2025 arată cum compania încearcă să reducă dependența de materiile prime marine, un subiect care contează pentru investitori și pentru reglementatori. Compania operează și în Scoția, unde limitele de captare a apei sunt stricte.
La închiderea din 06 nov. 2026, acțiunea P/F Bakkafrost (BAKKA.OL) costa 433,00 NOK (+0,28 % într-o zi), cu beta 0,33, interval pe 52 de săptămâni 395,00–521,00 NOK.
Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 40,8
- slab (30–45)
- Bollinger (20, 2)
- 421,15 – 474,13
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,22 · lățimea benzii 11,8 %
- SMA 50 / 200
- 443,33 / 447,08
- tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- -2,82 / 0,38
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +0,1 % | −0,6 % | +0,8 pp | — |
| 3 luni | −6,6 % | −4,2 % | −2,4 pp | — |
| 6 luni | +4,7 % | +4,3 % | +0,4 pp | — |
| De la început de an | −16,2 % | +7,5 % | −23,7 pp | — |
| 1 an | −12,8 % | +9,9 % | −22,8 pp | −4,7 % |
| 3 ani | −13,6 % | +49,8 % | −63,4 pp | +17,6 % |
| 5 ani | −43,1 % | +42,8 % | −85,9 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
prețul (USD) și raportarea sunt în monede diferite
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Venituri | 7,1 mld | 7,3 mld | 7,0 mld |
| Venituri an/an | indisponibil | +2,7 % | −4,5 % |
| Profit net | 955,6 mil | 656,6 mil | 530,2 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | −31,3 % | −19,3 % |
| EPS diluat | 16,14 | 10,88 | 8,83 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | −32,6 % | −18,8 % |
| netă % | 13,4 % | 9,0 % | 7,6 % |
| Flux de numerar liber | -39,4 mil | 1,3 mld | -56,5 mil |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 299,7 mil DKK
- Datorie financiară
- 4,2 mld DKK
- Datorie netă
- 3,9 mld DKK
- Capitaluri proprii
- 11,0 mld DKK
- Active totale
- 19,0 mld DKK
- Datorie / capitaluri
- 0,38x
- Lichiditate curentă
- 6,66x
- ROE
- 4,8 %
- ROA
- 2,9 %
- Marja FCF
- -0,8 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (DKK)
Marje
Cont de profit și pierdere · DKK
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Venituri | 7,1 mld | 7,3 mld | 7,0 mld | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Profit operațional | 1,5 mld | 1,5 mld | 887,5 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 184,7 mil | 199,5 mil | 161,4 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 1,1 mld | 851,6 mil | 635,4 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 193,1 mil | 206,8 mil | 111,7 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Profit net | 955,6 mil | 656,6 mil | 530,2 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| EPS diluat | 16,14 | 10,88 | 8,83 | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Dividend pe acțiune | 9,99 | 8,54 | 8,34 | esef· 21 oct. 2026derivat |
Bilanț · DKK
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Numerar | 411,7 mil | 480,5 mil | 299,7 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Creanțe | 1,0 mld | 887,3 mil | 997,2 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Stocuri | 1,1 mld | 670,9 mil | 789,7 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Active curente | 5,9 mld | 5,2 mld | 5,5 mld | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 6,2 mld | 6,7 mld | 7,1 mld | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Active totale | 17,8 mld | 17,7 mld | 19,0 mld | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 3,9 mld | 3,5 mld | 4,2 mld | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Datorii curente | 747,0 mil | 766,5 mil | 826,8 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Datorii totale | 7,0 mld | 6,5 mld | 8,0 mld | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Capital propriu | 10,9 mld | 11,2 mld | 11,0 mld | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | 59,2 mil | 60,3 mil | 60,0 mil | esef· 21 oct. 2026derivat |
- 2023
- 59,2 mil
- 2024
- 60,3 mil
- 2025
- 60,0 mil
esef· 21 oct. 2026derivat
Fluxuri de numerar · DKK
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 1,0 mld | 2,4 mld | 1,1 mld | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 1,1 mld | 1,0 mld | 1,1 mld | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | -39,4 mil ≈ | 1,3 mld ≈ | -56,5 mil ≈ | esef· 21 oct. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -1,0 mld | -1,0 mld | -1,1 mld | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -286,8 mil | -1,3 mld | -124,3 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Dividende plătite | 591,4 mil | 515,3 mil | 500,5 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 5 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 33,3 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
06 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: indisponibil
Prețul și raportarea sunt în monede diferite; indicatorii de piață sunt indisponibili.
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
33 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 6,5 %
- Prima de risc a pieței
- 6,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 12,5 %
- Creștere terminală
- 3,0 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 33,3 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | 5,0 % | 36 (față de colegi) | 31 % |
| Marja netă · Calitate | 7,6 % | 61 (față de colegi) | 19 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | -10,7 % | 0 (pe interval fix) | 19 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 5,5x | 62 (pe interval fix) | 19 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 6,7x | 100 (pe interval fix) | 13 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie77/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate33/100 · 3/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
P/F BAKKAFROST (BAKKA.OL). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 7,0 mld DKK în 2025; creștere an/an -4,5 %; marjă netă 7,6 %; ROE 4,8 %.
Intervalul de valoare estimat este 81,32–189,99 DKK pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 33,3 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Lichiditatea curentă: 6,7x
Ce o infirmă
- Conversia profitului în FCF: -10,7 %
- Metodele de evaluare diverg
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Companii listate din Norvegia · aceeași țară · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| AKER.OLAker Asa | 79,8 mld | 20,3 | 7,9 % | 21,4 % | +42,5 % | +36 % / +59 % |
| AFG.OLAf Gruppen Asa | 21,5 mld | 19,8 | 39,7 % | 3,4 % | +4,4 % | +8 % / +69 % |
| ELK.OLElkem Asa | 19,2 mld | 39,3 | 1,9 % | 2,7 % | −15,7 % | +10 % / +73 % |
| ATEA.OLAtea Asa | 18,5 mld | 21,4 | 19,7 % | 2,3 % | +8,1 % | +11 % / +36 % |
| AKSO.OLAker Solutions Asa | 17,4 mld | 6,8 | 22,5 % | 4,1 % | +19,2 % | +18 % / −12 % |
| AUSS.OLAustevoll Seafood Asa | 16,6 mld | 37,1 | 1,6 % | 1,1 % | +11,1 % | −7 % / +10 % |
| BRG.OLBorregaard Asa | 15,6 mld | 25,1 | 11,4 % | 8,0 % | +1,3 % | −18 % / −9 % |
| BONHR.OLBonheur ASA | 11,2 mld | 7,8 | 17,1 % | 11,4 % | −10,8 % | +17 % / +44 % |
| AFK.OLArendals Fossekompani Asa | 10,3 mld | — | -2,3 % | -3,1 % | −14,9 % | +39 % / +31 % |
| B2I.OLB2 Impact Asa | 8,8 mld | 14,3 | 11,0 % | 16,4 % | +2,6 % | +40 % / +238 % |
| AKVA.OLAkva Group Asa | 5,7 mld | 31,2 | 13,7 % | 4,2 % | +24,4 % | +74 % / +152 % |
| ELMRA.OLElmera Group Asa | 5,1 mld | 32,0 | 10,5 % | 1,3 % | −0,9 % | +32 % / +98 % |
| BOUV.OLBouvet Asa | 5,0 mld | 14,2 | 80,7 % | 9,2 % | −0,2 % | −19 % / −16 % |
| CLOUD.OLCloudberry Clean Energy Asa | 4,0 mld | 61,9 | 1,3 % | 13,1 % | +34,0 % | −5 % / +29 % |
| ABG.OLAbg Sundal Collier Holding Asa | 3,6 mld | 10,7 | 34,9 % | 16,8 % | +12,4 % | −13 % / +20 % |
| ANDF.OLAndfjord Salmon Group As | 2,2 mld | — | -5,7 % | -12.770,4 % | +328,9 % | −18 % / −11 % |
| BMA.OLByggma Asa | 1,6 mld | — | -25,3 % | -11,9 % | −2,5 % | +61 % / +15 % |
| APR.OLAppear Asa | 1,4 mld | 10,5 | 30,1 % | 16,1 % | +32,3 % | −53 % / indisponibil |
| AZT.OLArcticzymes Technologies Asa | 1,1 mld | 108,9 | 2,9 % | 8,6 % | +7,9 % | −8 % / −48 % |
| CAPSL.OLCapsol Technologies Asa | 884,6 mil | — | -89,4 % | -114,8 % | −25,0 % | −33 % / −66 % |
| BOR.OLBorgestad Asa | 553,2 mil | 36,1 | 2,1 % | 1,4 % | −3,0 % | −7 % / +41 % |
| ARR.OLArribatec Group Asa | 234,6 mil | 4,8 | 22,1 % | 9,3 % | +15,7 % | −33 % / −55 % |
| DELIA.OLDellia Group Asa | 73,5 mil | 1,5 | 22,6 % | 7,7 % | +140,0 % | −62 % / indisponibil |
| ABTEC.OLAqua Bio Technology Asa | 11,1 mil | 0,1 | — | 7.297,7 % | −87,2 % | −82 % / −97 % |
| AGLX.OLAgilyx Asa | — | — | -182,4 % | -12.189,3 % | +20,3 % | −40 % / −41 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru BAKKA.OL din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
P/F Bakkafrost este o companie din Insulele Feroe care integrează producția de somon, de la hatcherii și fermele de creștere până la fabrica de furaj, Havsbrún. Raportarea sa de sustenabilitate pentru 2025 arată cum compania încearcă să reducă dependența de materiile prime marine, un subiect care contează pentru investitori și pentru reglementatori. Compania operează și în Scoția, unde limitele de captare a apei sunt stricte.
SWOT
Puncte tari
- Integrare verticală puternică, de la smolt la furaj, care oferă control asupra calității și costurilor 1.
- Rate ridicate de recirculare a apei în hatcherii, stabile de la un an la altul 1.
- Capacitate sporită de ajustare a rețetelor de furaj, sprijinită de cercetare și de extinderea fabricii Havsbrún 1.
Puncte slabe
- Dependența de materiile prime marine rămâne semnificativă, deși compania lucrează la reducerea ei 1.
- Sistemele de control intern pentru raportarea de sustenabilitate sunt încă în dezvoltare și nu au maturitatea raportării financiare 1.
- Trasabilitatea completă a tuturor materiilor prime agricole pâna la zona de cultură este încă în curs de dezvoltare 1.
Oportunități
- Speciile marine alternative, precum cele mezopelagice, ar putea reduce dependența de stocurile tradiționale și ar putea crea venituri din vânzări externe 1.
- Certificările de sustenabilitate pot atrage clienții care cer produse responsabile 1.
- Noua capacitate de depozitare și de producție de la Havsbrún ar putea susține creșterea viitoare a producției de somon 1.
Riscuri
- Disponibilitatea materiilor prime marineridicat
Restricțiile privind capturile sau regenerarea stocurilor pot obliga compania să reducă ingredientele marine din furaj, cu posibile efecte asupra costurilor 1.
- Costul ingredientelor alternativemediu
Înlocuirea ingredientelor marine cu alternative ar putea crește costurile furajului, ceea ce ar putea afecta rentabilitatea 1.
- Disponibilitatea apei dulcemediu
Operațiunile de smolt depind de apă dulce, iar limitele de captare din Scoția și secetele pot restricționa producția 1.
- Calitatea raportării de sustenabilitatemediu
Compania recunoaște că sistemul său de control pentru datele ESG este încă în dezvoltare, ceea ce poate duce la erori de raportare 1.
- Incertitudinea proiectelor de cercetarescăzut
Proiectele de identificare a unor surse marine alternative implică un capital necesar incert și rezultate nesigure 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă reformularea furajului și speciile alternative funcționează, compania ar putea reduce dependența de stocurile tradiționale de pește 1.
- Integrarea verticală și capacitatea extinsă de la Havsbrún ar putea susține creșterea viitoare a producției 1.
- Certificările ASC Feed și trasabilitatea ingredientelor pot consolida încrederea clienților și a investitorilor 1.
Ce ar strica teza
- Dacă ingredientele alternative sunt mai scumpe, marjele ar putea fi presate, iar compania ar putea fi nevoită să absoarbă costurile 1.
- Restricțiile privind stocurile marine ar putea limita flexibilitatea furajului, chiar cu investițiile existente 1.
- Sistemele de raportare de sustenabilitate nu sunt încă la același nivel de maturitate ca cele financiare, ceea ce poate crea incertitudine 1.
De urmărit
- Rezultatele proiectelor de captură și utilizare a resurselor marine alternative2026
- Evoluția ratei de utilizare a materiilor prime marine în furaj2026
- Îndeplinirea obiectivului de măsurare a apei dulce pe tonă de pește până în 20262026
- Progresul sistemului de control intern pentru raportarea de sustenabilitatenext annual report
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Bakkafrost produce somon și își controlează o parte importantă a lanțului de valoare, de la smolt-ul crescut în hatcherii cu sisteme de recirculare până la furajul produs în instalațiile proprii. Segmentul FOF (făină de pește, ulei și furaj) furnizează ingredientele pentru hrana peștilor, iar materiile prime marine reprezintă în medie aproximativ 50% din ingredientele furajului 1. Apa dulce este esențială pentru activitatea de smolt, iar compania raportează o rată de recirculare de 98,6% în hatcherii în 2025 1.
Segmente
Creșterea somonului și hatcherii
Operațiunile de creștere depind de apă dulce de calitate, mai ales în hatcherii, unde sistemele RAS mențin rate de recirculare ridicate și stabile de la an la an 1. Compania urmărește cantitatea de apă dulce folosită pe tonă de pește recoltat, cifră care a scăzut de la 263 la 243 m3 pe tonă între 2024 și 2025 1.
FOF (făină de pește, ulei și furaj)
Segmentul FOF produce furajul și caută surse marine alternative, precum speciile mezopelagice, pentru a reduce presiunea asupra stocurilor tradiționale de pește. Extinderea fabricii Havsbrún adaugă o a treia linie de producție și capacitate suplimentară de depozitare, ceea ce permite ajustarea rețetelor în funcție de disponibilitatea ingredientelor 1. Compania a obținut în 2025 certificarea ASC Feed pentru acest segment 1.
Piața în context
Cererea pentru somonul de cultură depinde de disponibilitatea furajului, a materiilor prime marine și de reglementările privind captura și sustenabilitatea. Sursele nu descriu în detaliu piața globală, dar arată că restricțiile pe materiile prime marine și pe apa dulce pot influența costurile de producție. Dacă prețurile ingredientelor alternative cresc, costurile furajului ar putea crește la rândul lor 1.
Tendințe
- Reducerea dependenței de materiile prime marinemixt
Compania investește în reformularea furajului și în cercetare, pentru a înlocui parțial ingredientele marine. Această flexibilitate poate reduce riscul de aprovizionare, dar ingredientele alternative ar putea crește costurile furajului 1.
- Presiunea reglementărilor de mediu și de raportaremixt
Standardele ESRS și certificările de sustenabilitate impun raportări mai detaliate, iar compania recunoaște că sistemele sale de control pentru raportarea de sustenabilitate sunt încă în dezvoltare 1. Aceste cerințe pot crește costurile administrative, dar pot și consolida încrederea investitorilor.
- Securitatea aprovizionării cu apă dulcevânt din față
Limitele de captare în Scoția și lucrările de îmbunătățire a sistemelor de apă din Insulele Feroe au scopul de a asigura continuitatea operațiunilor în perioade de secetă 1. Dacă disponibilitatea apei scade, costurile de exploatare ale fermelor de smolt ar putea crește.
- Certificări și lanțuri de aprovizionare trasabilevânt din spate
Certificarea ASC Feed și cerințele de trasabilitate a ingredientelor marine întăresc poziția companiei în fața clienților care cer produse responsabile 1.
Poziția concurențială
Sursele analizate nu identifică concurenții direcți ai Bakkafrost. Pe baza documentului, compania se compară prin integrarea verticală, prin capacitatea de a ajusta furajul și prin certificările de sustenabilitate. Un profil competitiv complet ar necesita rapoartele concurenților, care nu fac parte din sursele disponibile.
- Concurenți nespecificați în sursă
Sursa analizată nu numește alți producători de somon, astfel încât concurenții nu pot fi verificați pe baza documentului.
- Furnizori de ingrediente pentru furaj
Compania diversifică sursele de aprovizionare prin mai multe canale și parteneriate, dar furnizorii concreți nu sunt numiți în sursă.
- Producători de furaj alternativ
Ingredientele alternative pentru furaj reprezintă o concurență indirectă pentru materiile prime marine, fără ca sursa să nominalizeze companii.
- Alți operatori din aquacultura de somon
Concurenții care folosesc aceleași certificări sau surse de apă nu sunt identificați în documentul analizat.
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202521 oct. 2026
- Raportul anual 202408 mai 2025
Surse
- [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / P/F Bakkafrost · 31 dec. 2025
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.