olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni Europa

KMC Properties ASA BINT.OL

Norvegia · Euronext Oslo Børs · ISIN NO0013711721 · Verticală: Companii listate din Norvegia

21,90NOK−2,23 % · 1 ziÎnchidere 06 nov. 2026

KMC Properties ASA, listată la Oslo Børs, nu desfășoară în prezent nicio activitate de afaceri după tranzacția cu Logistea AB. Capitalul propriu la 31 decembrie 2024 era limitat, iar conducerea analizează mai multe alternative strategice, în condițiile unei incertitudini semnificative privind continuitatea activității.

La închiderea din 06 nov. 2026, acțiunea KMC Properties ASA (BINT.OL) costa 21,90 NOK (−2,23 % într-o zi), cu beta 0,33, interval pe 52 de săptămâni 19,75–41,52 NOK.

Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
indisponibil
P/E (TTM)
indisponibil
E/P (TTM)
indisponibil
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
0,33
Volatilitate (1 an) 62 %
Interval 52 săpt.
19,7541,52

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
55,7
puternic (55–70)
Bollinger (20, 2)
19,28 – 22,15
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,91 · lățimea benzii 13,8 %
SMA 50 / 200
21,39 / 24,56
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
-0,02 / -0,25
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaEURO STOXX 50Față de EURO STOXX 50Mediana verticalei
1 lună+8,4 %−0,6 %+9,1 pp—
3 luni−7,2 %−4,2 %−3,0 pp—
6 luni−13,8 %+4,3 %−18,1 pp—
De la început de an−40,6 %+7,5 %−48,1 pp—
1 an−37,1 %+9,9 %−47,1 pp−5,7 %
3 ani+133,0 %+49,8 %+83,1 pp+15,0 %
5 ani+27,6 %+42,8 %−15,3 pp—
Scădere maximă (1 an)
−52,4 %
13 nov. 2025 → 12 oct. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−90,5 %
03 iun. 2025 → 12 oct. 2026
Creștere anuală compusă (5 ani)
+5,0 %
EURO STOXX 50 +7,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

EPS indisponibil în depunerile structurate ale emitentului (de ex. un parteneriat raportează pe unitate, nu pe acțiune).

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu20222023
Venituriindisponibilindisponibil
Venituri an/anindisponibilindisponibil
Profit net-163,2 mil-78,0 mil
Profit net an/anindisponibilindisponibil
EPS diluatindisponibilindisponibil
EPS diluat an/anindisponibilindisponibil
netă %indisponibilindisponibil
Flux de numerar liberindisponibilindisponibil

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2023 · 31 dec. 2023

Numerar
275,0 mil NOK
Datorie financiară
3,5 mld NOK
Datorie netă
3,3 mld NOK
Capitaluri proprii
2,8 mld NOK
Active totale
6,6 mld NOK
Datorie / capitaluri
1,26x
Lichiditate curentă
0,61x
ROE
-3,0 %
ROA
-1,3 %
Marja FCF
indisponibil

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (NOK)

Cont de profit și pierdere · NOK

Profit înainte de impozit
2022
282,2 mil
2023
-51,6 mil

esef· 23 apr. 2024verificat

Profit net
2022
-163,2 mil
2023
-78,0 mil

esef· 23 apr. 2024verificat

Bilanț · NOK

Numerar
2022
186,5 mil
2023
275,0 mil

esef· 23 apr. 2024verificat

Active curente
2022
200,3 mil
2023
304,0 mil

esef· 08 mai 2025verificat

Active totale
2022
5,8 mld
2023
6,6 mld

esef· 08 mai 2025verificat

Datorie pe termen scurt
2022
1,9 mld
2023
363,0 mil

esef· 08 mai 2025verificat

Datorie pe termen lung
2022
1,2 mld
2023
3,2 mld

esef· 23 apr. 2024verificat

Datorii curente
2022
2,0 mld
2023
501,0 mil

esef· 08 mai 2025verificat

Datorii totale
2022
3,4 mld
2023
3,8 mld

esef· 08 mai 2025verificat

Capital propriu
2022
2,4 mld
2023
2,8 mld

esef· 08 mai 2025verificat

Fluxuri de numerar · NOK

Flux de numerar operațional
2022
279,3 mil
2023
357,0 mil

esef· 23 apr. 2024verificat

Flux de numerar din investiții
2022
-1,4 mld
2023
-765,7 mil

esef· 23 apr. 2024verificat

Flux de numerar din finanțare
2022
1,1 mld
2023
509,5 mil

esef· 23 apr. 2024verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea profitului net (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Profitabilitate

Marja brută
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare

Randamente

ROE
-5,6 %
calculat olivLawFY 2023 · bilanț la 31 dec. 2024
ROA
-2,3 %
calculat olivLawFY 2023 · bilanț la 31 dec. 2024
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
-6,0 mil NOK
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2024
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
0,0x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2024
Acoperirea dobânzilor
indisponibil
lipsesc date de intrare

Lichiditate

Lichiditatea curentă
7,0x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2024
Lichiditatea rapidă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea imediată
6,0x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2024

Numerar

Fluxul de numerar operațional
357,0 mil NOK
calculat olivLawFY 2023
Investiții (capex)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Fluxul de numerar liber
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia profitului în FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
indisponibil
lipsesc date de intrare
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/E (TTM)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul profitului
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/B
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/S
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randament FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • indicatori disponibili: 1 din minimum 6
  • acoperirea ponderilor scorului: 4,2 % din minimum 60 %
  • metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

21,90 NOK

06 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: indisponibil

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/E (TTM)
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/B
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
-5,6 %
calculat olivLawFY 2023 · bilanț la 31 dec. 2024
Marja netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat

Acoperire și prospețime

13/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2023
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2024
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2024
Sursă: esefpublicat 08 mai 2025
verificat 39

Datele sunt mai vechi decât pragul de prospețime.

Scorul pe grupe

4 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

    Ipoteze (ilustrative, editoriale)

    Rata fără risc
    6,5 %
    Prima de risc a pieței
    6,0 %
    Beta (implicit)
    1,00
    Costul capitalului propriu
    12,5 %
    Creștere terminală
    3,0 %

    Scorul pe factori

    Date insuficiente

    Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 1 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 4,2 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

    FactorValoareScorPondere folosită
    ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
    Marja netă · Calitateindisponibilindisponibil—
    Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
    CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
    CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
    Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
    Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
    Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie7,0x100 (pe interval fix)100 %
    P/E (TTM) · Evaluareindisponibilindisponibil—
    EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
    Randament FCF · Evaluareindisponibilindisponibil—
    Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—
    Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

    Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

    Grupele scorului

    • Bilanț și datorie· parțial100/100 · 1/3 factori cu valoare
    • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
    • Calitate· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
    • Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
    • Evaluare· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare

    O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

    Memo

    KMC PROPERTIES ASA (BINT.OL). Ultimul exercițiu complet: 2023; date până la 2024-12-31.

    Cifre calculate din situațiile financiare: ROE -5,6 %.

    Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.

    Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 1 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 4,2 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).

    Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

    Ce susține teza

    • Lichiditatea curentă: 7,0x

    Ce o infirmă

    Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.

    Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Marja netă, Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).

    Față de mediana verticalei

    Companii listate din Norvegia · aceeași țară · comparată cu 40 firme

    Multipli și rentabilitate față de mediană

    P/E
    —
    mediana verticalei 20,0x
    EV/EBITDA
    —
    mediana verticalei 9,0x
    P/S
    —
    mediana verticalei 1,3x
    P/B
    —
    mediana verticalei 1,8x
    ROE
    -5,6 %
    mediana verticalei 3,9 %
    sub mediană (−244,2 %)
    Marja netă
    —
    mediana verticalei 3,4 %
    Marja EBIT
    —
    mediana verticalei 5,6 %
    Venituri an/an
    —
    mediana verticalei 4,4 %
    Datorie netă/EBITDA
    —
    mediana verticalei 1,5x
    Randament dividend
    —
    mediana verticalei 5,0 %

    Firmele verticalei

    CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
    AKER.OLAker Asa79,8 mld20,37,9 %21,4 %+42,5 %+36 % / +59 %
    AFG.OLAf Gruppen Asa21,5 mld19,839,7 %3,4 %+4,4 %+8 % / +69 %
    ELK.OLElkem Asa19,2 mld39,31,9 %2,7 %−15,7 %+10 % / +73 %
    ATEA.OLAtea Asa18,5 mld21,419,7 %2,3 %+8,1 %+11 % / +36 %
    AKSO.OLAker Solutions Asa17,4 mld6,822,5 %4,1 %+19,2 %+18 % / −12 %
    AUSS.OLAustevoll Seafood Asa16,6 mld37,11,6 %1,1 %+11,1 %−7 % / +10 %
    BRG.OLBorregaard Asa15,6 mld25,111,4 %8,0 %+1,3 %−18 % / −9 %
    BONHR.OLBonheur ASA11,2 mld7,817,1 %11,4 %−10,8 %+17 % / +44 %
    AFK.OLArendals Fossekompani Asa10,3 mld—-2,3 %-3,1 %−14,9 %+39 % / +31 %
    B2I.OLB2 Impact Asa8,8 mld14,311,0 %16,4 %+2,6 %+40 % / +238 %
    AKVA.OLAkva Group Asa5,7 mld31,213,7 %4,2 %+24,4 %+74 % / +152 %
    ELMRA.OLElmera Group Asa5,1 mld32,010,5 %1,3 %−0,9 %+32 % / +98 %
    BOUV.OLBouvet Asa5,0 mld14,280,7 %9,2 %−0,2 %−19 % / −16 %
    CLOUD.OLCloudberry Clean Energy Asa4,0 mld61,91,3 %13,1 %+34,0 %−5 % / +29 %
    ABG.OLAbg Sundal Collier Holding Asa3,6 mld10,734,9 %16,8 %+12,4 %−13 % / +20 %
    ANDF.OLAndfjord Salmon Group As2,2 mld—-5,7 %-12.770,4 %+328,9 %−18 % / −11 %
    BMA.OLByggma Asa1,6 mld—-25,3 %-11,9 %−2,5 %+61 % / +15 %
    APR.OLAppear Asa1,4 mld10,530,1 %16,1 %+32,3 %−53 % / indisponibil
    AZT.OLArcticzymes Technologies Asa1,1 mld108,92,9 %8,6 %+7,9 %−8 % / −48 %
    CAPSL.OLCapsol Technologies Asa884,6 mil—-89,4 %-114,8 %−25,0 %−33 % / −66 %
    BOR.OLBorgestad Asa553,2 mil36,12,1 %1,4 %−3,0 %−7 % / +41 %
    ARR.OLArribatec Group Asa234,6 mil4,822,1 %9,3 %+15,7 %−33 % / −55 %
    DELIA.OLDellia Group Asa73,5 mil1,522,6 %7,7 %+140,0 %−62 % / indisponibil
    ABTEC.OLAqua Bio Technology Asa11,1 mil0,1—7.297,7 %−87,2 %−82 % / −97 %
    AGLX.OLAgilyx Asa——-182,4 %-12.189,3 %+20,3 %−40 % / −41 %

    Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru BINT.OL din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

    Prognoza motorului olivLaw

    Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

    Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

    Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

    Scenarii ilustrative

    Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare

    Analiză AI

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Pe scurt

    KMC Properties ASA, listată la Oslo Børs, nu desfășoară în prezent nicio activitate de afaceri după tranzacția cu Logistea AB. Capitalul propriu la 31 decembrie 2024 era limitat, iar conducerea analizează mai multe alternative strategice, în condițiile unei incertitudini semnificative privind continuitatea activității.

    SWOT

    Puncte tari

    • Compania este listată la Oslo Børs și are o structură de acțiuni cu o singură clasă, cu drepturi egale pentru toți acționarii 1.
    • Nu există datorii de exploatare legate de o activitate în curs, ceea ce lasă spațiu pentru o eventuală reorientare strategică 1.
    • Consiliul și conducerea au stabilit un cadru de guvernanță conform codului norvegian, fără abateri raportate 1.

    Puncte slabe

    • Compania nu generează venituri și nu are activitate operațională la finalul anului 2024 1.
    • Rezervele de numerar sunt limitate, iar fluxul de numerar este negativ din cauza cheltuielilor continue 1.
    • Nu există angajați, ceea ce limitează capacitatea internă de a dezvolta rapid o nouă activitate 1.

    Oportunități

    • Alternativele strategice analizate de conducere ar putea aduce o nouă direcție de afaceri 1.
    • Atragerea de capital suplimentar ar putea susține reluarea activității, dacă aceasta reușește 1.
    • Reevaluarea politicii de dividende ar putea fi reluată după executarea unor noi activități de afaceri 1.

    Amenințări

    • Incertitudinea privind continuitatea activității poate afecta încrederea investitorilor și capacitatea de finanțare 1.
    • Dacă finanțarea nu se realizează, compania ar putea rămâne fără resurse pentru a-și acoperi cheltuielile 1.
    • Schimbările recente din consiliu și comitetul de nominalizare pot genera instabilitate în procesul decizional 1.

    Riscuri

    • Continuitatea activitățiiridicat

      Raportul indică o incertitudine semnificativă care poate ridica îndoieli privind capacitatea companiei de a-și continua activitatea 1.

    • Lipsa venituluiridicat

      Compania nu are venituri, iar cheltuielile continue reduc rezervele de numerar 1.

    • Schimbări în consiliumediu

      Demisiile din februarie 2025 și reconfigurarea consiliului pot afecta continuitatea deciziilor strategice 1.

    • Lipsa unei direcții clarescăzut

      Consiliul nu a identificat alte riscuri materiale, dar nici o direcție de afaceri concretă nu a fost stabilită în raport 1.

    Teza de investiție

    Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

    • Dacă alternativele strategice analizate de conducere se concretizează, compania ar putea relua activitatea și genera venituri din nou 1.
    • Structura simplă a acțiunilor și lipsa datoriilor de exploatare ar putea facilita o reorientare rapidă, dacă există finanțare 1.
    • Guvernanța aliniată la codul norvegian, fără abateri raportate, ar putea susține încrederea în procesul de reangajare 1.

    Ce ar strica teza

    • Fără venituri și cu rezerve de numerar limitate, compania ar putea rămâne într-o situație de incertitudine prelungită 1.
    • Dacă atragerea de capital eșuează, continuitatea activității ar putea fi pusă sub semnul întrebării 1.
    • Schimbările din consiliu pot încetini procesul de decizie strategică, ceea ce ar putea amâna reluarea activității 1.

    De urmărit

    • Anunțarea unei noi direcții strategice sau a unei tranzacții de reangajare a companiei2025
    • Rezultatul atragerii de capital suplimentar și impactul asupra continuității activității2025
    • Adunarea generală anuală pentru exercițiul 2024, programată pentru 15 mai 20252025
    • Reevaluarea politicii de dividende după reluarea unor activități de afacerinext annual report

    Produse, piață și concurență

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Afacerea

    Potrivit raportului anual pe 2024, KMC Properties ASA este o societate pe acțiuni norvegiană listată la Oslo Børs sub simbolul KMCP. Compania nu a mai inițiat activități noi de afaceri și nu a generat venituri, iar fluxul său de numerar este negativ din cauza cheltuielilor continue 1. Consiliul de administrație și conducerea lucrează la mai multe alternative strategice pentru a reangaja compania, fără ca acestea să fie detaliate în raport.

    Segmente

    Activitate operațională

    La finalul anului 2024 compania nu avea activitate operațională și nu existau angajați 1. Structura de activitate a fost lăsată în urma tranzacției cu Logistea AB, iar viitoarele activități depind de atragerea de capital suplimentar.

    Capital și acționariat

    Capitalul propriu la 31 decembrie 2024 era de 6 milioane NOK, iar compania nu deținea acțiuni proprii 1. Acțiunile au o singură clasă, cu drept egal la dividend și vot, iar politica de dividende urmează să fie reevaluată după reluarea activității.

    Piața în context

    Compania nu activează în prezent pe o piață de produse sau servicii, deoarece nu are operațiuni în derulare. Raportul anual nu descrie o piață țintă sau o poziție competitivă, fiind orientat spre situația de continuitate a activității 1.

    Tendințe

    • Lipsa venitului curentvânt din față

      Fără venituri și cu cheltuieli continue, compania consumă rezervele de numerar disponibile, ceea ce ridică întrebări privind capacitatea sa de a continua activitatea 1.

    • Reorientare strategică după tranzacțiemixt

      Conducerea analizează mai multe alternative strategice pentru a reangaja compania, ceea ce ar putea deschide o nouă direcție de afaceri dacă aceste opțiuni se concretizează 1.

    • Schimbări în componența consiliuluimixt

      În februarie 2025 doi membri ai consiliului și un membru al comitetului de nominalizare și-au dat demisia, iar consiliul a fost reconfigurat pentru a respecta cerințele de gen din legea norvegiană 1. Schimbările de guvernanță pot influența direcția strategică.

    • Incertitudinea privind finanțareavânt din față

      Continuarea activității depinde de atragerea reușită de capital suplimentar, iar această condiție rămâne incertă la data raportului 1.

    Poziția concurențială

    Raportul anual nu identifică concurenți și nu descrie un mediu competitiv, deoarece compania nu desfășoară în prezent activități comerciale 1. Analiza competitivă ar putea fi reluată dacă se definește un nou domeniu de activitate.

    • Nu sunt identificați concurenți în sursă

      Raportul anual nu menționează companii concurente, astfel încât nu se poate stabili un peisaj competitiv din documentul analizat.

    • Logistea AB

      Partenerul tranzacției din 2024 după care compania a încetat activitatea; relația nu este una concurențială, ci de tranzacție 1.

    • Concurenți de viitor

      Eventuala reluare a activității ar putea aduce noi concurenți, dar sursa nu identifică un domeniu concret pentru acest scenariu.

    • Rolul pieței de capital

      Capacitatea de a atrage finanțare contează mai mult decât concurența directă în actualul context al companiei 1.

    Știri și depuneri

    Din presă

    Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

    Rapoarte anuale (ESEF)

    Surse

    1. [1] Annual report, fiscal year ended 2024-12-31 (ESEF) · SEC / KMC Properties ASA · 31 dec. 2024

    Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.