olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
Circio Holding ASA CRNA.OL
Norvegia · Euronext Oslo Børs · ISIN NO0013033795 · Verticală: Companii listate din Norvegia
Circio Holding ASA este o companie norvegiană de cercetare și dezvoltare biotehnologică, axată pe tehnologia circVec de ARN circular pentru terapii genice și celulare. Compania nu are venituri din activitatea de bază, iar în 2026 a consolidat capitalul printr-o emisiune de drepturi și o plasare privată, lucru care îi extinde orizontul de finanțare până în 2030.
La închiderea din 06 nov. 2026, acțiunea Circio Holding ASA (CRNA.OL) costa 9,65 NOK (−2,23 % într-o zi), cu beta -0,30, interval pe 52 de săptămâni 0,92–14,40 NOK.
Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 35,9
- slab (30–45)
- Bollinger (20, 2)
- 9,60 – 11,65
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,02 · lățimea benzii 19,3 %
- SMA 50 / 200
- 11,26 / 8,13
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- -0,33 / -0,21
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −14,5 % | −0,6 % | −13,8 pp | — |
| 3 luni | +10,0 % | −4,2 % | +14,2 pp | — |
| 6 luni | +1,4 % | +4,3 % | −3,0 pp | — |
| De la început de an | +729,0 % | +7,5 % | +721,5 pp | — |
| 1 an | +874,7 % | +9,9 % | +864,8 pp | −6,7 % |
| 3 ani | +44,0 % | +49,8 % | −5,8 pp | +12,7 % |
| 5 ani | −92,3 % | +42,8 % | −135,1 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
EPS indisponibil în depunerile structurate ale emitentului (de ex. un parteneriat raportează pe unitate, nu pe acțiune).
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Venituri | 123,0 mii | 0 | 0 |
| Venituri an/an | indisponibil | −100,0 % | indisponibil |
| Profit net | -112,9 mil | 57,5 mil | -45,9 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | indisponibil | −179,8 % |
| EPS diluat | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| netă % | -91.822,0 % | indisponibil | indisponibil |
| Flux de numerar liber | -89,4 mil | -40,7 mil | -45,8 mil |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 6,1 mil NOK
- Datorie financiară
- indisponibil NOK
- Datorie netă
- indisponibil NOK
- Capitaluri proprii
- -12,5 mil NOK
- Active totale
- 10,8 mil NOK
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- 0,46x
- ROE
- indisponibil
- ROA
- -281,8 %
- Marja FCF
- indisponibil
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (NOK)
Cont de profit și pierdere · NOK
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Venituri | 123,0 mii | 0 | 0 | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Cercetare și dezvoltare | 49,9 mil | 11,7 mil | 11,6 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Profit operațional | -100,0 mil | -42,5 mil | -41,1 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 1,8 mil | 13,0 mii | 25,0 mii | esef· 21 oct. 2026verificat |
| EBITDA | -98,2 mil ≈ | -42,5 mil ≈ | -41,0 mil ≈ | esef· 21 oct. 2026derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 14,5 mil | 6,5 mil | 4,9 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | -112,9 mil | 57,5 mil | -45,9 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 0 | 0 | 0 | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Profit net | -112,9 mil | 57,5 mil | -45,9 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
Bilanț · NOK
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Numerar | 22,3 mil | 18,3 mil | 6,1 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Creanțe | 3,4 mil | 3,4 mil | 4,5 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Active curente | 25,7 mil | 21,6 mil | 10,6 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 0 | 185,0 mii | 176,0 mii | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 13,0 mii | 5,0 mii | 0 | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Active totale | 25,7 mil | 21,8 mil | 10,8 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Datorii curente | 124,3 mil | 34,3 mil | 23,2 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Capital propriu | -98,5 mil | -12,5 mil | -12,5 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
- 2023
- 13,0 mii
- 2024
- 5,0 mii
- 2025
- 0
esef· 21 oct. 2026verificat
Fluxuri de numerar · NOK
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | -89,2 mil | -40,5 mil | -45,8 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 193,0 mii | 189,0 mii | 0 | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | -89,4 mil ≈ | -40,7 mil ≈ | -45,8 mil ≈ | esef· 21 oct. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | 2,9 mil | -189,0 mii | 0 | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 41,9 mil | 36,6 mil | 33,6 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 2 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 10,4 % din minimum 60 %
- metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
06 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: indisponibil
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
10 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 6,5 %
- Prima de risc a pieței
- 6,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 12,5 %
- Creștere terminală
- 3,0 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 2 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 10,4 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | -8,3x | 0 (pe interval fix) | 60 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 0,5x | 0 (pe interval fix) | 40 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie0/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
CIRCIO HOLDING ASA (CRNA.OL). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 0 NOK în 2025.
Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 2 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 10,4 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.
Ce o infirmă
- Acoperirea dobânzilor: -8,3x
- Lichiditatea curentă: 0,5x
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Marja netă, Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Companii listate din Norvegia · aceeași țară · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| AKER.OLAker Asa | 79,8 mld | 20,3 | 7,9 % | 21,4 % | +42,5 % | +36 % / +59 % |
| AFG.OLAf Gruppen Asa | 21,5 mld | 19,8 | 39,7 % | 3,4 % | +4,4 % | +8 % / +69 % |
| ELK.OLElkem Asa | 19,2 mld | 39,3 | 1,9 % | 2,7 % | −15,7 % | +10 % / +73 % |
| ATEA.OLAtea Asa | 18,5 mld | 21,4 | 19,7 % | 2,3 % | +8,1 % | +11 % / +36 % |
| AKSO.OLAker Solutions Asa | 17,4 mld | 6,8 | 22,5 % | 4,1 % | +19,2 % | +18 % / −12 % |
| AUSS.OLAustevoll Seafood Asa | 16,6 mld | 37,1 | 1,6 % | 1,1 % | +11,1 % | −7 % / +10 % |
| BRG.OLBorregaard Asa | 15,6 mld | 25,1 | 11,4 % | 8,0 % | +1,3 % | −18 % / −9 % |
| BONHR.OLBonheur ASA | 11,2 mld | 7,8 | 17,1 % | 11,4 % | −10,8 % | +17 % / +44 % |
| AFK.OLArendals Fossekompani Asa | 10,3 mld | — | -2,3 % | -3,1 % | −14,9 % | +39 % / +31 % |
| B2I.OLB2 Impact Asa | 8,8 mld | 14,3 | 11,0 % | 16,4 % | +2,6 % | +40 % / +238 % |
| AKVA.OLAkva Group Asa | 5,7 mld | 31,2 | 13,7 % | 4,2 % | +24,4 % | +74 % / +152 % |
| ELMRA.OLElmera Group Asa | 5,1 mld | 32,0 | 10,5 % | 1,3 % | −0,9 % | +32 % / +98 % |
| BOUV.OLBouvet Asa | 5,0 mld | 14,2 | 80,7 % | 9,2 % | −0,2 % | −19 % / −16 % |
| CLOUD.OLCloudberry Clean Energy Asa | 4,0 mld | 61,9 | 1,3 % | 13,1 % | +34,0 % | −5 % / +29 % |
| ABG.OLAbg Sundal Collier Holding Asa | 3,6 mld | 10,7 | 34,9 % | 16,8 % | +12,4 % | −13 % / +20 % |
| ANDF.OLAndfjord Salmon Group As | 2,2 mld | — | -5,7 % | -12.770,4 % | +328,9 % | −18 % / −11 % |
| BMA.OLByggma Asa | 1,6 mld | — | -25,3 % | -11,9 % | −2,5 % | +61 % / +15 % |
| APR.OLAppear Asa | 1,4 mld | 10,5 | 30,1 % | 16,1 % | +32,3 % | −53 % / indisponibil |
| AZT.OLArcticzymes Technologies Asa | 1,1 mld | 108,9 | 2,9 % | 8,6 % | +7,9 % | −8 % / −48 % |
| CAPSL.OLCapsol Technologies Asa | 884,6 mil | — | -89,4 % | -114,8 % | −25,0 % | −33 % / −66 % |
| BOR.OLBorgestad Asa | 553,2 mil | 36,1 | 2,1 % | 1,4 % | −3,0 % | −7 % / +41 % |
| ARR.OLArribatec Group Asa | 234,6 mil | 4,8 | 22,1 % | 9,3 % | +15,7 % | −33 % / −55 % |
| DELIA.OLDellia Group Asa | 73,5 mil | 1,5 | 22,6 % | 7,7 % | +140,0 % | −62 % / indisponibil |
| ABTEC.OLAqua Bio Technology Asa | 11,1 mil | 0,1 | — | 7.297,7 % | −87,2 % | −82 % / −97 % |
| AGLX.OLAgilyx Asa | — | — | -182,4 % | -12.189,3 % | +20,3 % | −40 % / −41 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru CRNA.OL din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Circio Holding ASA este o companie norvegiană de cercetare și dezvoltare biotehnologică, axată pe tehnologia circVec de ARN circular pentru terapii genice și celulare. Compania nu are venituri din activitatea de bază, iar în 2026 a consolidat capitalul printr-o emisiune de drepturi și o plasare privată, lucru care îi extinde orizontul de finanțare până în 2030 1.
SWOT
Puncte tari
- Tehnologia circVec are date preclinice care arată o expresie genică mai bună în țesut cardiac și ocular, ceea ce susține interesul partenerilor 1.
- Compania a obținut recent capital semnificativ prin emisiuni de drepturi și plasări private, iar pista de finanțare se întinde până în 2030 1.
- Echipa de management și consiliul au experiență în cercetare academică, dezvoltare preclinică și transferuri de tehnologie 1.
Puncte slabe
- Compania nu are venituri din activitatea de bază și acumulează pierderi operaționale, dependente de finanțarea prin capitalul acționarilor 1.
- Capitalul propriu al grupului a fost negativ la sfârșitul anului 2025, iar datoriile și lipsa de numerar au necesitat măsuri de restabilire 1.
- Tehnologia nu a fost încă testată la om, iar dezvoltarea depinde de terți pentru multe studii preclinice 1.
Oportunități
- Validarea in vivo a circVec ar putea deschide calea spre selecția unui candidat pentru intrarea în clinică 1.
- Parteneriatele cu companii farmaceutice ar putea aduce finanțare nediluativă și extinde aplicațiile platformei 1.
- Interesul crescut pentru terapiile genice în boli rare și aprobările accelerate ar putea sprijini valorificarea tehnologiei 1.
Amenințări
- Rata de eșec în fazele timpurii ale dezvoltării medicamentelor este ridicată, iar rezultatele ar putea fi mai slabe decât se speră 1.
- Concurența intensă și brevetele concurenților ar putea restrânge libertatea de operare a companiei 1.
- Condițiile de pe piețele financiare ar putea face finanțarea mai scumpă sau indisponibilă atunci când este necesară 1.
Riscuri
- Risc de eșec în dezvoltareridicat
Tehnologia circRNA și circVec este la un stadiu preclinic timpuriu, iar eșecul la diferite etape ar putea încetini sau opri programele. Compania subliniază că rezultatele nu pot fi prezise integral 1.
- Dependența de finanțare externăridicat
Operațiunile depind de aporturi de capital prin emisiuni de acțiuni. Dacă finanțarea nu ar fi disponibilă la momentul potrivit sau în condiții favorabile, programele ar putea fi amânate 1.
- Capital propriu negativ și cerințe legalemediu
Capitalul propriu al grupului a fost sub jumătate din capitalul social, ceea ce a impus măsuri conform legislației norvegiene, deși situația a fost ameliorată prin emisiunile din 2026 1.
- Protecția proprietății intelectualemediu
Întinderea și puterea brevetelor depuse rămân incerte, iar concurenții ar putea dezvolta produse care restrâng libertatea de operare a companiei 1.
- Riscul valutarscăzut
Plățile către colaboratori se fac în mai multe valute, iar fluctuațiile cursurilor ar putea afecta fluxurile de numerar și situația financiară 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă datele in vivo ar fi confirmate în modele relevante și ar duce la un candidat spre clinică, compania ar putea transforma o tehnologie preclinică într-un program cu valoare pentru parteneri 1.
- Finanțarea recentă și pista de numerar până în 2030 ar putea oferi timp suficient pentru a obține rezultate de validare fără presiunea unei noi runde imediate 1.
- Colaborările cu companii farmaceutice și cu parteneri internaționali ar putea aduce finanțare nediluativă și ar putea confirma interesul pieței pentru platformă 1.
Ce ar strica teza
- Tehnologia nu a fost testată la om, iar istoricul industriei arată că majoritatea programelor preclinice nu ajung la aprobare, ceea ce ar putea face ca valoarea să rămână limitată 1.
- Compania nu are venituri și depinde de noi emisiuni, ceea ce ar putea duce la diluarea acționarilor existenți dacă rezultatele întârzie 1.
- Capitalul propriu a fost negativ până recent, iar restabilirea sa depinde de fonduri atrase, nu de activitate operațională proprie 1.
De urmărit
- Prezentarea orală a programului circVec-AAV la ASGCT în BostonMai 2026
- Exercitarea warrantelor și aportul suplimentar de numerarIunie 2026
- Progresul validării in vivo și selecția unui candidat pentru clinicăUrmătoarele douăsprezece luni
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Circio dezvoltă platforma circVec, o tehnologie bazată pe ARN circular, destinată a fi livrată prin vectori AAV pentru terapii genice în boli ale inimii și ochiului. Compania urmărește să demonstreze eficacitatea in vivo în modele de boală în următoarele douăsprezece luni și să selecteze unul sau mai mulți candidați principali spre intrarea în clinică 1. În 2025 compania nu a avut venituri din activitatea de bază, iar cheltuielile operaționale totale au fost de 41.1 milioane NOK 1.
În paralel, Circio caută oportunități externe pentru a valorifica platforma: obținerea de finanțare nediluativă, testarea unor tehnologii complementare și extinderea domeniilor de dezvoltare pentru a diversifica riscul de cercetare 1. Compania deține și un program vechi de vaccin anticancer împotriva mutațiilor KRAS, TG01, care nu mai este o prioritate strategică și este evaluat în două studii academice 1.
Circio are birouri în Oslo și în Huddinge, Suedia, și avea 11 angajați la 31 decembrie 2025, dintre care 8 cu normă întreagă, activitățile non-core fiind externalizate 1. Compania nu are un model de venituri din vânzări și depinde în principal de aporturi de capital prin emisiuni de acțiuni 1.
Segmente
Platforma circVec pentru terapii genice AAV
Cel mai important segment vizează terapia genică bazată pe circVec-AAV, cu accent pe inimă și ochi. Compania a raportat date in vivo care arată o expresie genică îmbunătățită, iar prezentarea programului la ASGCT din mai 2026 ar putea aduce noi date de validare 1.
Celule CAR in vivo și colaborări
Un al doilea direcție este terapia celulară CAR in vivo, cu obiectivul de a valida tehnologia în contexte preclinice relevante. Parteneriate cu companii farmaceutice și cu un grup japonez de CAR-Macrophage completează această strategie de extindere a domeniului 1.
Programul TG01 vaccin anti-KRAS
Programul TG01 este evaluat în studii sponsorizate academic în SUA și Norvegia, cu costuri reduse pentru Circio. Compania consideră că valoarea strategică și comercială a acestui activ este limitată, iar parteneriate ar fi analizate doar opportunist dacă rezultatele ar fi pozitive 1.
Piața în context
Piața farmaceutică globală este estimată să crească cu 3–6% anual compus până la aproximativ 1.9 trilioane USD în 2027, specialitățile fiind responsabile de circa 43% din cheltuieli, potrivit IQVIA citată în raport 1. Piața terapiilor genice este prezentată cu o creștere anuală de 18–28%, iar pentru boli rare FDA ar putea face din aprobarea accelerată calea standard 1.
Piața oncologică este estimată la 370 de miliarde USD până în 2027, iar imunoterapia deține deja peste jumătate din această piață, cu terapiile genice și celulare ca motoare de creștere 1. Piața de ansamblu are însă și presiuni, în special în SUA, unde creșterea netă a prețurilor ar putea fi redusă din cauza pierderii exclusivității și a Legii privind reducerea inflației 1.
Tendințe
- Creșterea terapiilor genice pentru boli rarevânt din spate
Cererea pentru terapii genice rămâne ridicată, iar aprobările accelerate ar putea scurta calea spre pacienți pentru tehnologii noi precum circVec 1.
- Limitările actuale ale terapiilor genice AAVmixt
Problemele de siguranță și costurile mari de fabricație legate de încărcătura virală limitează aplicarea largă a terapiei genice, probleme pe care tehnologia circVec își propune să le rezolve 1.
- Presiunea prețurilor în SUAvânt din față
Evoluția netă a prețurilor pe piața americană, afectată de pierderea exclusivității și de Legea privind reducerea inflației, ar putea reduce potențialul comercial al noilor medicamente 1.
- Interesul investitorilor pentru biotehnologiemixt
Condițiile de pe piețele financiare și climatul local din Norvegia pot influența disponibilitatea finanțării, iar companiile mici depind de aceste condiții pentru noi emisiuni 1.
Poziția concurențială
Circio activează într-un sector al terapiilor genice și celulare cu concurență intensă și inovație rapidă, în care alți dezvoltatori ar putea obține rezultate similare sau mai bune sau ar putea depune brevete care limitează libertatea de operare 1. Compania se diferențiază prin tehnologia circVec, un vector bazat pe ARN circular, care nu a fost încă testat la om 1.
Peisajul concurențial include și companii care dezvoltă platforme alternative de livrare și terapii celulare in vivo, precum cele cu care Circio a semnat colaborări de evaluare 1. Raportul nu identifică în mod explicit concurenții listați la bursă, astfel încât lista de mai jos se limitează la partenerii și actorii menționați în sursă 1.
- Entos Pharmaceuticals
Partener de cercetare în care Circio testează circVec în combinație cu tehnologia de livrare PLV a acestuia 1.
- Acuitas Therapeutics
Partener cu care Circio a încheiat un acord de evaluare a terapiei celulare in vivo 1.
- Neoregen Biotech
Companie coreeană care finanțează integral colaborarea de livrare a ARN circular în stadiu in vivo 1.
- United Immunity Co
Companie japoneză cu care Circio colaborează în domeniul CAR-Macrophage in vivo 1.
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202521 oct. 2026
- Raportul anual 202408 mai 2025
Surse
- [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / Circio Holding ASA · 31 dec. 2025
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.