olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni Europa

EAM Solar ASA EAM.OL

Norvegia · Euronext Oslo Børs · ISIN NO0013601245 · Verticală: Companii listate din Norvegia

0,62NOK−2,50 % · 1 ziÎnchidere 06 nov. 2026

EAM Solar ASA deține și exploatează câteva centrale solare fotovoltaice în sudul Italiei, vândute pe contracte pe termen lung cu preț fix. Compania este însă dominată de litigii legate de achiziția P31, iar lichiditatea ei este tensionată de costurile juridice, în timp ce activitatea operațională a scăzut la doar patru centrale.

La închiderea din 06 nov. 2026, acțiunea EAM Solar ASA (EAM.OL) costa 0,62 NOK (−2,50 % într-o zi), cu beta -0,91, interval pe 52 de săptămâni 0,62–4,00 NOK.

Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
indisponibil
P/E (TTM)
indisponibil
E/P (TTM)
indisponibil
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
-0,91
Volatilitate (1 an) 243 %
Interval 52 săpt.
0,624,00

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
40,3
slab (30–45)
Bollinger (20, 2)
0,62 – 0,68
în jumătatea de jos a benzii · %B 0,12 · lățimea benzii 10,0 %
SMA 50 / 200
0,68 / 1,24
tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
MACD (12, 26, 9)
-0,01 / -0,01
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaEURO STOXX 50Față de EURO STOXX 50Mediana verticalei
1 lună−6,3 %−0,6 %−5,7 pp—
3 luni−5,2 %−4,2 %−1,0 pp—
6 luni−67,8 %+4,3 %−72,2 pp—
De la început de an−33,6 %+7,5 %−41,1 pp—
1 an−38,8 %+9,9 %−48,7 pp−4,7 %
3 ani−96,5 %+49,8 %−146,3 pp+17,6 %
5 ani−97,2 %+42,8 %−140,0 pp—
Scădere maximă (1 an)
−84,4 %
05 iun. 2026 → 06 nov. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−98,6 %
21 nov. 2023 → 06 nov. 2026
Creștere anuală compusă (5 ani)
−51,0 %
EURO STOXX 50 +7,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

prețul (USD) și raportarea sunt în monede diferite

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu20222023
Venituri1,2 mil992,7 mii
Venituri an/anindisponibil−18,7 %
Profit net2,2 mil-1,2 mil
Profit net an/anindisponibil−154,9 %
EPS diluatindisponibilindisponibil
EPS diluat an/anindisponibilindisponibil
netă %180,6 %-122,0 %
Flux de numerar liber-700,2 mii-492,5 mii

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2023 · 31 dec. 2023

Numerar
391,7 mii EUR
Datorie financiară
indisponibil EUR
Datorie netă
indisponibil EUR
Capitaluri proprii
1,8 mil EUR
Active totale
8,5 mil EUR
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
1,11x
ROE
-43,1 %
ROA
-12,7 %
Marja FCF
-49,6 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (EUR)

Marje

Cont de profit și pierdere · EUR

Venituri
2022
1,2 mil
2023
992,7 mii

esef· 09 iul. 2024verificat

Profit operațional
2022
-2,5 mil
2023
-1,5 mil

esef· 09 iul. 2024verificat

Cheltuieli cu dobânzile
2022
765,0 mii
2023
820,9 mii

esef· 09 iul. 2024verificat

Profit înainte de impozit
2022
-2,1 mil
2023
-950,9 mii

esef· 09 iul. 2024verificat

Impozit pe profit
2022
140,6 mii
2023
260,4 mii

esef· 09 iul. 2024verificat

Profit net
2022
2,2 mil
2023
-1,2 mil

esef· 09 iul. 2024verificat

Bilanț · EUR

Numerar
2022
1,5 mil
2023
391,7 mii

esef· 09 iul. 2024verificat

Creanțe
2022
2,2 mil
2023
1,7 mil

esef· 09 iul. 2024verificat

Active curente
2022
4,3 mil
2023
2,8 mil

esef· 09 iul. 2024verificat

Imobilizări corporale nete
2022
6,0 mil
2023
5,4 mil

esef· 09 iul. 2024verificat

Active totale
2022
10,7 mil
2023
8,5 mil

esef· 09 iul. 2024verificat

Datorii curente
2022
2,3 mil
2023
2,5 mil

esef· 09 iul. 2024verificat

Datorii totale
2022
6,8 mil
2023
6,7 mil

esef· 09 iul. 2024verificat

Capital propriu
2022
3,9 mil
2023
1,8 mil

esef· 09 iul. 2024verificat

Fluxuri de numerar · EUR

Flux de numerar operațional
2022
-687,6 mii
2023
-487,2 mii

esef· 09 iul. 2024verificat

Investiții (capex)
2022
12,6 mii
2023
5,3 mii

esef· 09 iul. 2024verificat

Flux de numerar liber
2022
-700,2 mii ≈
2023
-492,5 mii ≈

esef· 09 iul. 2024derivat

Flux de numerar din investiții
2022
2,2 mil
2023
179,7 mii

esef· 09 iul. 2024verificat

Flux de numerar din finanțare
2022
-630,8 mii
2023
-765,2 mii

esef· 09 iul. 2024verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-18,7 %
calculat olivLawFY 2023
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea profitului net (an/an)
-154,9 %
calculat olivLawFY 2023
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă

Profitabilitate

Marja brută
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
-154,6 %
calculat olivLawFY 2023
Marja netă
-122,0 %
calculat olivLawFY 2023
Marja FCF
-49,6 %
calculat olivLawFY 2023

Randamente

ROE
-43,1 %
calculat olivLawFY 2023 · bilanț la 31 dec. 2023
ROA
-12,7 %
calculat olivLawFY 2023 · bilanț la 31 dec. 2023
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
-25,7 %
calculat olivLawFY 2023 · bilanț la 31 dec. 2023
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
indisponibil
lipsesc date de intrare
Acoperirea dobânzilor
-1,9x
calculat olivLawFY 2023

Lichiditate

Lichiditatea curentă
1,1x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2023
Lichiditatea rapidă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea imediată
0,2x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2023

Numerar

Fluxul de numerar operațional
-487,2 mii EUR
calculat olivLawFY 2023
Investiții (capex)
5,3 mii EUR
calculat olivLawFY 2023
Fluxul de numerar liber
-492,5 mii EUR
calculat olivLawFY 2023
Conversia profitului în FCF
indisponibil
date insuficiente
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
718 zile
calculat olivLawFY 2023 · bilanț la 31 dec. 2023
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
indisponibil
lipsesc date de intrare
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/E (TTM)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul profitului
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/B
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/S
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randament FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • indicatori disponibili: 3 din minimum 6
  • acoperirea ponderilor scorului: 16,7 % din minimum 60 %
  • metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

0,62 NOK

06 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: indisponibil

Prețul și raportarea sunt în monede diferite; indicatorii de piață sunt indisponibili.

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/E (TTM)
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/B
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
-43,1 %
calculat olivLawFY 2023 · bilanț la 31 dec. 2023
Marja netă
-122,0 %
calculat olivLawFY 2023
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-18,7 %
calculat olivLawFY 2023
Randamentul dividendului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Acoperire și prospețime

19/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2023
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2023
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2023
Sursă: esefpublicat 09 iul. 2024
verificat 38

Datele sunt mai vechi decât pragul de prospețime.

Scorul pe grupe

17 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
  • Colegi: P/Eindisponibil · lipsesc date de intrare
  • Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere

nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
3,0 %
Prima de risc a pieței
5,5 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
8,5 %
Creștere terminală
2,0 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 3 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 16,7 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
Marja netă · Calitate-122,0 %13 (față de colegi)38 %
Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie-1,9x0 (pe interval fix)38 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie1,1x26 (pe interval fix)25 %
P/E (TTM) · Evaluareindisponibilindisponibil—
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie10/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Calitate· parțial13/100 · 1/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Evaluare· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

EAM SOLAR ASA (EAM.OL). Ultimul exercițiu complet: 2023; date până la 2023-12-31.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 992,7 mii EUR în 2023; creștere an/an -18,7 %; marjă netă -122,0 %; ROE -43,1 %.

Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.

Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 3 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 16,7 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.

Ce o infirmă

  • Marja netă: -122,0 %
  • Acoperirea dobânzilor: -1,9x
  • Lichiditatea curentă: 1,1x

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Companii listate din Norvegia · aceeași țară · comparată cu 39 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
—
mediana verticalei 20,0x
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 9,0x
P/S
—
mediana verticalei 1,3x
P/B
—
mediana verticalei 1,8x
ROE
-43,1 %
mediana verticalei 4,8 %
sub mediană (−1.001,8 %)
Marja netă
-122,0 %
mediana verticalei 3,8 %
sub mediană (−3.349,0 %)
Marja EBIT
-154,6 %
mediana verticalei 5,7 %
sub mediană (−2.797,7 %)
Venituri an/an
-18,7 %
mediana verticalei 6,0 %
sub mediană (−412,0 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei 1,5x
Randament dividend
—
mediana verticalei 5,0 %

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
AKER.OLAker Asa79,8 mld20,37,9 %21,4 %+42,5 %+36 % / +59 %
AFG.OLAf Gruppen Asa21,5 mld19,839,7 %3,4 %+4,4 %+8 % / +69 %
ELK.OLElkem Asa19,2 mld39,31,9 %2,7 %−15,7 %+10 % / +73 %
ATEA.OLAtea Asa18,5 mld21,419,7 %2,3 %+8,1 %+11 % / +36 %
AKSO.OLAker Solutions Asa17,4 mld6,822,5 %4,1 %+19,2 %+18 % / −12 %
AUSS.OLAustevoll Seafood Asa16,6 mld37,11,6 %1,1 %+11,1 %−7 % / +10 %
BRG.OLBorregaard Asa15,6 mld25,111,4 %8,0 %+1,3 %−18 % / −9 %
BONHR.OLBonheur ASA11,2 mld7,817,1 %11,4 %−10,8 %+17 % / +44 %
AFK.OLArendals Fossekompani Asa10,3 mld—-2,3 %-3,1 %−14,9 %+39 % / +31 %
B2I.OLB2 Impact Asa8,8 mld14,311,0 %16,4 %+2,6 %+40 % / +238 %
AKVA.OLAkva Group Asa5,7 mld31,213,7 %4,2 %+24,4 %+74 % / +152 %
ELMRA.OLElmera Group Asa5,1 mld32,010,5 %1,3 %−0,9 %+32 % / +98 %
BOUV.OLBouvet Asa5,0 mld14,280,7 %9,2 %−0,2 %−19 % / −16 %
CLOUD.OLCloudberry Clean Energy Asa4,0 mld61,91,3 %13,1 %+34,0 %−5 % / +29 %
ABG.OLAbg Sundal Collier Holding Asa3,6 mld10,734,9 %16,8 %+12,4 %−13 % / +20 %
ANDF.OLAndfjord Salmon Group As2,2 mld—-5,7 %-12.770,4 %+328,9 %−18 % / −11 %
BMA.OLByggma Asa1,6 mld—-25,3 %-11,9 %−2,5 %+61 % / +15 %
APR.OLAppear Asa1,4 mld10,530,1 %16,1 %+32,3 %−53 % / indisponibil
AZT.OLArcticzymes Technologies Asa1,1 mld108,92,9 %8,6 %+7,9 %−8 % / −48 %
CAPSL.OLCapsol Technologies Asa884,6 mil—-89,4 %-114,8 %−25,0 %−33 % / −66 %
BOR.OLBorgestad Asa553,2 mil36,12,1 %1,4 %−3,0 %−7 % / +41 %
ARR.OLArribatec Group Asa234,6 mil4,822,1 %9,3 %+15,7 %−33 % / −55 %
DELIA.OLDellia Group Asa73,5 mil1,522,6 %7,7 %+140,0 %−62 % / indisponibil
ABTEC.OLAqua Bio Technology Asa11,1 mil0,1—7.297,7 %−87,2 %−82 % / −97 %
AGLX.OLAgilyx Asa——-182,4 %-12.189,3 %+20,3 %−40 % / −41 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru EAM.OL din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Pe scurt

EAM Solar ASA deține și exploatează câteva centrale solare fotovoltaice în sudul Italiei, vândute pe contracte pe termen lung cu preț fix. Compania este însă dominată de litigii legate de achiziția P31, iar lichiditatea ei este tensionată de costurile juridice, în timp ce activitatea operațională a scăzut la doar patru centrale 1.

SWOT

Puncte tari

  • Compania deține centrale solare operaționale cu contracte pe termen lung și a reușit să obțină o hotărâre arbitrală favorabilă 1.
  • Structura de activitate este relativ simplă, fiind concentrată pe un număr redus de centrale din aceeași regiune 1.
  • Există sprijin din partea unui finanțator de litigii, care a acoperit parțial costurile juridice 1.

Puncte slabe

  • Lichiditatea este redusă, iar cea mai mare parte a numerarului este restricționată sau a fost consumată de costurile juridice 1.
  • Producția de energie a fost sub estimări din cauza furturilor de module, iar veniturile au scăzut după încetarea recunoașterii tarifelor pentru ENFO 25 1.
  • Compania nu are activități noi de dezvoltare și depinde aproape exclusiv de rezultatul litigiilor 1.

Oportunități

  • Recuperarea sumelor din procesele împotriva Aveleos ar putea reface valoarea companiei dacă plățile vor fi încasate 1.
  • Dacă plafonul de preț impus de decret va fi ridicat, veniturile centralelor ar putea crește 1.
  • O soluționare favorabilă a procesului penal din Milano ar putea sprijini recuperările financiare 1.

Amenințări

  • Costurile juridice continue ar putea epuiza lichiditatea companiei înainte de încasarea sumelor câștigate 1.
  • Dacă instanțele nu vor soluționa favorabil procesele, compania ar putea rămâne fără surse de recuperare 1.
  • Schimbările din consiliul de administrație și incertitudinile privind executarea hotărârilor pot ridica probleme de guvernanță 1.

Riscuri

  • Lichiditate redusăridicat

    Cash-ul disponibil este foarte limitat, iar costurile juridice continue pot pune presiune pe capacitatea companiei de a-și onora obligațiile 1.

  • Încasarea hotărârilorridicat

    Chiar dacă tribunalul arbitral a acordat sume favorabile, compania nu se așteaptă să le încaseze fără proceduri internaționale suplimentare 1.

  • Neplata de către GSEmediu

    Neîncasarea tarifelor de la GSE pentru o centrală afectează veniturile și a dus la depreciere; rezultatul procesului italian rămâne incert 1.

  • Producție sub estimărimediu

    Furturile de module au redus producția cu peste o cincime față de estimări, ceea ce afectează direct veniturile 1.

  • Guvernanță și consiliuscăzut

    Demisia unor membri ai consiliului și convocarea unui consiliu interimar pot crea incertitudine asupra conducerii până la adunarea generală 1.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Dacă sumele din hotărârile arbitrale și din procesele împotriva Aveleos vor fi încasate, compania ar putea recupera o parte importantă din valoarea pierdută 1.
  • Centralele operaționale au contracte pe termen lung, ceea ce ar putea asigura venituri previzibile dacă producția și plățile vor fi restabilite 1.
  • O soluție favorabilă în procesul penal din Milano ar putea consolida poziția companiei în litigii 1.

Ce ar strica teza

  • Lichiditatea redusă și costurile juridice ridicate ar putea forța compania să acopere pierderile din resurse limitate înainte de încasarea sumelor 1.
  • Dacă instanțele vor respinge cererile sau plățile vor fi întârziate, compania ar putea rămâne cu puține active care să genereze venituri 1.
  • Activitatea operațională este mică și producția a fost sub estimări, ceea ce ar putea limita capacitatea de a finanța procesele pe termen lung 1.

De urmărit

  • Hotărârea finală în procesul penal de la Curtea de Apel din Milanomai 2024
  • Decizia tribunalului în procesul împotriva UBI Leasingmai 2024
  • Adunarea generală anuală și constituirea consiliului interimarmai 2024
  • Eventualul recurs al Aveleos împotriva hotărârii arbitraleiunie 2024

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Afacerea

Conform raportului anual pentru 2023, EAM Solar ASA, cu sediul în Oslo, deține și operează centrale solare și vinde energia electrică pe contracte pe termen lung cu preț fix, urmărind în paralel recuperarea valorii companiei prin proceduri judiciare 1. Compania a achiziționat în total 25 de centrale, cu o capacitate combinată de 27.1 MW, care generau venituri anuale de 13.5 milioane EUR, dar în 2023 mai operau doar patru centrale, cu o capacitate instalată de 4.0 MW 1. Managementul descrie compania ca fiind în al zecelea an de activitate litigioasă, după fraudă în cazul P31, ceea ce a făcut ca activitățile din domeniul inițial să fie abandonate în mare parte 1.

Structura juridică a companiei este dominată de procedurile împotriva Aveleos S.A. și a acționarilor săi, în Italia, Luxemburg și Norvegia, toate având ca obiect recuperarea prejudiciilor din achiziția P31 1. Compania nu prevede achiziții noi de active până la încheierea acestor litigii, fiind concentrată pe rezolvarea lor 1.

Structura de capital include împrumuturi de leasing pentru centralele italiene și angajamente către băncile creditoare, iar la sfârșitul lui 2023 numărul total de acțiuni era de 6 852 210 1. Consiliul de administrație nu a propus dividende pentru 2023, din cauza situației financiare a companiei 1.

Segmente

Producția de energie din centralele solare

Cele patru centrale din Italia, situate în Puglia și Basilicata, au produs în 2023 energie sub estimările inițiale, în principal din cauza furturilor de module fotovoltaice 1. Veniturile depind de tarifele de alimentare și de limitarea prețului de piață impusă de decretul italian 1.

Piața în context

Compania operează în sectorul solar din Italia, unde tarifele feed-in și contractele de vânzare pe termen lung formează baza veniturilor, iar piața a fost afectată de limitarea prețurilor de electricitate pe durata unui decret din 2022-2023 1. Mediul economic european din 2022 și 2023 a fost marcat de prețuri ridicate ale energiei și dobânzi în creștere, dar efectul asupra grupului a fost redus, iar creșterea dobânzilor a afectat doar parțial datoriile de leasing 1.

Procesele penale și civile din Italia și Luxemburg definesc contextul în care compania își poate recupera valoarea, iar rezultatele depind de deciziile instanțelor și de posibilitatea colectării sumelor în cadrul procedurilor internaționale 1.

Tendințe

  • Limitarea prețului de electricitate în Italiamixt

    Decretul italian a plafonat prețul de piață al energiei, ceea ce a împiedicat câștiguri neașteptate în prima jumătate a anului 2023, dar compania ar putea primi beneficii dacă plafonul ar fi ridicat 1.

  • Dobânzi mai marivânt din față

    Creșterea dobânzilor afectează compania prin datoriile de leasing, ceea ce poate crește costurile de finanțare dacă nivelul dobânzilor rămâne ridicat 1.

  • Plățile întârziate de la GSEvânt din față

    Operatorul GSE nu a plătit tarifele pentru ENFO 25 din iulie 2019, ceea ce a condus la depreciere; recuperarea depinde de deciziile instanțelor italiene 1.

  • Hotărâri arbitrale favorabilevânt din spate

    Tribunalul arbitral din Milano a acordat companiei o sumă netă, ceea ce ar putea aduce lichiditate dacă plata va fi efectuată fără proceduri suplimentare 1.

Poziția concurențială

Compania nu își definește concurenții direcți în sursele analizate, întrucât activitatea sa este limitată la patru centrale solare din Italia și la procedurile judiciare. Piața solară italiană include numeroși operatori, însă nu există date despre ei în raportul anual 1.

Diferența față de competitorii obișnuiți este că EAM Solar nu mai pune accent pe expansiune, ci pe recuperarea valorii prin litigii, ceea ce o face mai puțin comparabilă cu operatorii activi în achiziții de active noi 1.

  • Energeia AS

    Societate care gestionează EAM sub un acord pe termen lung și care a cumpărat anterior filiale ale companiei; nu este listată în SUA 1.

  • Aveleos S.A.

    Entitatea implicată în achiziția P31, împotriva căreia compania poartă procese și de la care așteaptă plăți; nu are ticker american 1.

  • Operatorii solari din sudul Italiei

    Companiile care dețin centrale fotovoltaice cu contracte similare în regiunile Puglia și Basilicata, fără identificare precisă în sursă 1.

  • GSE S.p.A.

    Operatorul de stat italian care plătește tarifele de alimentare și care a suspendat plățile către compania; nu este listat în SUA 1.

Știri și depuneri

Din presă

Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

Rapoarte anuale (ESEF)

Surse

  1. [1] Annual report, fiscal year ended 2023-12-31 (ESEF) · SEC / EAM Solar ASA · 31 dec. 2023

Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

EAM Solar ASA (EAM.OL): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw