olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni Europa

SED Energy Holdings Plc ENH.OL

Norvegia · Euronext Oslo Børs · Verticală: Companii listate din Norvegia

6,60NOK+0,46 % · 1 ziÎnchidere 06 nov. 2026

SED Energy Holdings Plc, rezultatul combinării dintre Energy Drilling și SeaBird Exploration din mai 2025, operează în servicii de foraj și în achiziția seismică marină pentru industria petrolului și gazelor. Grupul a raportat utilizare ridicată a activelor în 2025, iar flota de foraj este așteptată să își îmbunătățească utilizarea în 2026, conform raportului anual.

La închiderea din 06 nov. 2026, acțiunea SED Energy Holdings Plc (ENH.OL) costa 6,60 NOK (+0,46 % într-o zi), cu beta 0,32, interval pe 52 de săptămâni 6,18–9,68 NOK.

Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
indisponibil
acțiuni la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
indisponibil
EPS diluat TTM 0,05 · TTM până la 31 dec. 2025
E/P (TTM)
indisponibil
TTM până la 31 dec. 2025
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
0,32
Volatilitate (1 an) 32 %
Interval 52 săpt.
6,189,68

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
45,0
neutru
Bollinger (20, 2)
6,39 – 6,96
în jumătatea de jos a benzii · %B 0,37 · lățimea benzii 8,6 %
SMA 50 / 200
6,84 / 8,01
tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
MACD (12, 26, 9)
-0,01 / -0,03
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaEURO STOXX 50Față de EURO STOXX 50Mediana verticalei
1 lună+2,3 %−0,6 %+3,0 pp—
3 luni−17,7 %−4,2 %−13,5 pp—
6 luni−23,0 %+4,3 %−27,3 pp—
De la început de an−19,3 %+7,5 %−26,8 pp—
1 an−16,5 %+9,9 %−26,4 pp−4,7 %
3 ani+23,1 %+49,8 %−26,7 pp+12,7 %
5 ani+79,4 %+42,8 %+36,6 pp—
Scădere maximă (1 an)
−36,2 %
24 feb. 2026 → 28 sept. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−59,8 %
18 nov. 2021 → 24 ian. 2022
Creștere anuală compusă (5 ani)
+12,4 %
EURO STOXX 50 +7,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

prețul (USD) și raportarea sunt în monede diferite

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu202320242025
Venituri34,6 mil133,7 mil212,5 mil
Venituri an/anindisponibil+286,1 %+58,9 %
Profit net3,1 mil25,6 mil35,8 mil
Profit net an/anindisponibil+720,2 %+39,5 %
EPS diluat0,040,040,05
EPS diluat an/anindisponibil0,0 %+25,0 %
netă %9,0 %19,2 %16,8 %
Flux de numerar liber5,8 mil22,0 mil60,0 mil

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
21,0 mil USD
Datorie financiară
65,9 mil USD
Datorie netă
44,9 mil USD
Capitaluri proprii
327,1 mil USD
Active totale
468,1 mil USD
Datorie / capitaluri
0,20x
Lichiditate curentă
1,37x
ROE
11,9 %
ROA
8,3 %
Marja FCF
28,2 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
34,6 mil
2024
133,7 mil
2025
212,5 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
19,1 mil
2024
60,2 mil
2025
87,2 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

Profit brut
2023
15,6 mil ≈
2024
73,5 mil ≈
2025
125,2 mil ≈

esef· 21 oct. 2026derivat

Profit operațional
2023
2,4 mil
2024
42,1 mil
2025
61,2 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
2,6 mil
2024
8,4 mil
2025
9,5 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
3,4 mil
2024
33,9 mil
2025
50,8 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
272,0 mii
2024
8,3 mil
2025
15,0 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

Profit net
2023
3,1 mil
2024
25,6 mil
2025
35,8 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

EPS diluat
2023
0,04
2024
0,04
2025
0,05

esef· 21 oct. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
8,0 mil
2024
18,4 mil
2025
21,0 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

Stocuri
2023
16,3 mil
2024
23,4 mil
2025
25,8 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

Active curente
2023
72,0 mil
2024
90,9 mil
2025
115,7 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
271,5 mil
2024
307,7 mil
2025
330,2 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

Fond comercial
2023
0
2024
0
2025
14,6 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

Active totale
2023
343,5 mil
2024
399,3 mil
2025
468,1 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2023
27,0 mil
2024
38,6 mil
2025
21,0 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
25,3 mil
2024
24,4 mil
2025
45,0 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

Datorii curente
2023
67,3 mil
2024
89,9 mil
2025
84,8 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

Datorii totale
2023
93,6 mil
2024
123,2 mil
2025
141,0 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

Capital propriu
2023
249,8 mil
2024
276,2 mil
2025
327,1 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2023
78,2 mil
2024
641,2 mil
2025
715,8 mil

esef· 21 oct. 2026derivat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
8,5 mil
2024
74,2 mil
2025
69,3 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
2,7 mil
2024
52,1 mil
2025
9,4 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
5,8 mil ≈
2024
22,0 mil ≈
2025
60,0 mil ≈

esef· 21 oct. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-2,5 mil
2024
-52,1 mil
2025
-7,6 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-4,7 mil
2024
-11,7 mil
2025
-59,0 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
58,9 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
45,2 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
39,5 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
25,0 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
172,3 %
calculat olivLawFY 2025

Profitabilitate

Marja brută
58,9 %
calculat olivLawFY 2025
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
28,8 %
calculat olivLawFY 2025
Marja netă
16,8 %
calculat olivLawFY 2025
Marja FCF
28,2 %
calculat olivLawFY 2025

Randamente

ROE
11,9 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROA
8,3 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROIC
12,4 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROCE
16,0 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
44,9 mil USD
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
0,2x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Acoperirea dobânzilor
6,4x
calculat olivLawFY 2025

Lichiditate

Lichiditatea curentă
1,4x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea rapidă
1,1x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea imediată
0,2x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025

Numerar

Fluxul de numerar operațional
69,3 mil USD
calculat olivLawFY 2025
Investiții (capex)
9,4 mil USD
calculat olivLawFY 2025
Fluxul de numerar liber
60,0 mil USD
calculat olivLawFY 2025
Conversia profitului în FCF
167,5 %
calculat olivLawFY 2025
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de stoc (DIO)
103 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
indisponibil
lipsesc date de intrare
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/E (TTM)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul profitului
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/B
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/S
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randament FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • indicatori disponibili: 5 din minimum 6
  • acoperirea ponderilor scorului: 33,3 % din minimum 60 %

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

6,60 NOK

06 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: indisponibil

Prețul și raportarea sunt în monede diferite; indicatorii de piață sunt indisponibili.

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/E (TTM)
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/B
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
11,9 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Marja netă
16,8 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
58,9 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Acoperire și prospețime

26/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2025
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2025
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 dec. 2025
Sursă: esefpublicat 21 oct. 2026
verificat 76derivat 3

Scorul pe grupe

33 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

Jos
0,46
USD pe acțiune
Mijloc
0,99
USD pe acțiune
Sus
1,58
USD pe acțiune
Preț: indisponibil
Potențial până la valoarea centrală: indisponibil (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: indisponibil (1 − preț / valoare)
Acord între metode: o singură metodă · 1 metode folosite · 1 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 0,46 – 1,58 USD.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: P/E0,46 – 1,58 (Mijloc 0,99)
    19 firme folosite · multiplul median 19,8x · quartile 9,2x – 31,6x
    ABG.OL, ABTEC.OL, AFG.OL, AKER.OL, AKSO.OL, AKVA.OL, APR.OL, ARR.OL, ATEA.OL, AUSS.OL, B2I.OL, BONHR.OL, BOR.OL, BOUV.OL, BRG.OL, CLOUD.OL, DELIA.OL, ELK.OL, ELMRA.OL
  • Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 33,3 % din minimum 60 %

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitate12,4 %73 (față de colegi)31 %
Marja netă · Calitate16,8 %87 (față de colegi)19 %
Conversia profitului în FCF · Calitate167,5 %100 (pe interval fix)19 %
CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie6,4x76 (pe interval fix)19 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie1,4x47 (pe interval fix)13 %
P/E (TTM) · Evaluareindisponibilindisponibil—
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie65/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Calitate84/100 · 3/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Evaluare· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

SED ENERGY HOLDINGS PLC (ENH.OL). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 212,5 mil USD în 2025; creștere an/an 58,9 %; marjă netă 16,8 %; ROE 11,9 %.

Intervalul de valoare estimat este 0,46–1,58 USD pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 33,3 % din minimum 60 %).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • ROIC: 12,4 %
  • Marja netă: 16,8 %
  • Conversia profitului în FCF: 167,5 %
  • Acoperirea dobânzilor: 6,4x

Ce o infirmă

Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Companii listate din Norvegia · aceeași țară · comparată cu 39 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
—
mediana verticalei 20,0x
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 9,0x
P/S
—
mediana verticalei 1,3x
P/B
—
mediana verticalei 1,8x
ROE
11,9 %
mediana verticalei 2,9 %
peste mediană (+303,7 %)
Marja netă
16,8 %
mediana verticalei 3,1 %
peste mediană (+447,3 %)
Marja EBIT
28,8 %
mediana verticalei 5,5 %
peste mediană (+421,4 %)
Venituri an/an
58,9 %
mediana verticalei 6,0 %
peste mediană (+882,0 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei 1,5x
Randament dividend
—
mediana verticalei 5,0 %

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
AKER.OLAker Asa79,8 mld20,37,9 %21,4 %+42,5 %+36 % / +59 %
AFG.OLAf Gruppen Asa21,5 mld19,839,7 %3,4 %+4,4 %+8 % / +69 %
ELK.OLElkem Asa19,2 mld39,31,9 %2,7 %−15,7 %+10 % / +73 %
ATEA.OLAtea Asa18,5 mld21,419,7 %2,3 %+8,1 %+11 % / +36 %
AKSO.OLAker Solutions Asa17,4 mld6,822,5 %4,1 %+19,2 %+18 % / −12 %
AUSS.OLAustevoll Seafood Asa16,6 mld37,11,6 %1,1 %+11,1 %−7 % / +10 %
BRG.OLBorregaard Asa15,6 mld25,111,4 %8,0 %+1,3 %−18 % / −9 %
BONHR.OLBonheur ASA11,2 mld7,817,1 %11,4 %−10,8 %+17 % / +44 %
AFK.OLArendals Fossekompani Asa10,3 mld—-2,3 %-3,1 %−14,9 %+39 % / +31 %
B2I.OLB2 Impact Asa8,8 mld14,311,0 %16,4 %+2,6 %+40 % / +238 %
AKVA.OLAkva Group Asa5,7 mld31,213,7 %4,2 %+24,4 %+74 % / +152 %
ELMRA.OLElmera Group Asa5,1 mld32,010,5 %1,3 %−0,9 %+32 % / +98 %
BOUV.OLBouvet Asa5,0 mld14,280,7 %9,2 %−0,2 %−19 % / −16 %
CLOUD.OLCloudberry Clean Energy Asa4,0 mld61,91,3 %13,1 %+34,0 %−5 % / +29 %
ABG.OLAbg Sundal Collier Holding Asa3,6 mld10,734,9 %16,8 %+12,4 %−13 % / +20 %
ANDF.OLAndfjord Salmon Group As2,2 mld—-5,7 %-12.770,4 %+328,9 %−18 % / −11 %
BMA.OLByggma Asa1,6 mld—-25,3 %-11,9 %−2,5 %+61 % / +15 %
APR.OLAppear Asa1,4 mld10,530,1 %16,1 %+32,3 %−53 % / indisponibil
AZT.OLArcticzymes Technologies Asa1,1 mld108,92,9 %8,6 %+7,9 %−8 % / −48 %
CAPSL.OLCapsol Technologies Asa884,6 mil—-89,4 %-114,8 %−25,0 %−33 % / −66 %
BOR.OLBorgestad Asa553,2 mil36,12,1 %1,4 %−3,0 %−7 % / +41 %
ARR.OLArribatec Group Asa234,6 mil4,822,1 %9,3 %+15,7 %−33 % / −55 %
DELIA.OLDellia Group Asa73,5 mil1,522,6 %7,7 %+140,0 %−62 % / indisponibil
ABTEC.OLAqua Bio Technology Asa11,1 mil0,1—7.297,7 %−87,2 %−82 % / −97 %
AGLX.OLAgilyx Asa——-182,4 %-12.189,3 %+20,3 %−40 % / −41 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru ENH.OL din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Pe scurt

SED Energy Holdings Plc, rezultatul combinării dintre Energy Drilling și SeaBird Exploration din mai 2025, operează în servicii de foraj și în achiziția seismică marină pentru industria petrolului și gazelor. Grupul a raportat utilizare ridicată a activelor în 2025, iar flota de foraj este așteptată să își îmbunătățească utilizarea în 2026, conform raportului anual 1.

SWOT

Puncte tari

  • Flota de foraj a atins utilizare completă în 2025, iar relațiile cu clienții de lungă durată susțin vizibilitatea veniturilor 1.
  • Diversificarea între foraj și achiziția seismică reduce riscul asociat unui singur activ, conform scopului combinării 1.
  • Politica de distribuire trimestrială a lichidității excedentare oferă un cadru de remunerare previzibil pentru acționari 1.

Puncte slabe

  • Tarifele zilnice au fost sub presiune pe parte din 2025, ceea ce afectează randamentul pe unitate de capacitate 1.
  • Gradul de expunere la segmentele offshore, care depind de bugetele petrolierilor, rămâne ridicat 1.

Oportunități

  • Revenirea în serviciu a platformelor inactive ar putea îmbunătăți utilizarea flotei de foraj în 2026 1.
  • Extinderea segmentului OBN spre explorarea convențională ar putea lărgi piața accesibilă pentru SeaBird Exploration 1.
  • Proiectele de dezvoltare din Indonezia și Thailanda ar putea genera contracte noi pentru flota de foraj 1.

Amenințări

  • Presiunile selective asupra prețurilor din piața competitivă ar putea reduce marjele 1.
  • Disciplina de capital a petrolierilor ar putea încetini proiectele noi de explorare 1.
  • Cerințele de raportare în materie de durabilitate se schimbă, iar compania se pregătește pentru posibile obligații viitoare 1.

Riscuri

  • Presiunea asupra tarifelormediu

    Tarifele zilnice au fost sub presiune în cea mai mare parte a anului 2025, iar piața rămâne competitivă, ceea ce ar putea afecta veniturile 1.

  • Dependența de bugetele petrolierilormediu

    Activitatea din foraj și din seismică depinde de deciziile de investiții ale clienților, care prioritizează disciplina de capital 1.

  • Riscul de integrare după combinaremediu

    Combinarea a două afaceri și schimbarea numelui societății ar putea crea dificultăți operaționale și de raportare în perioada următoare 1.

  • Riscuri de siguranță și mediu offshoreridicat

    Operațiunile offshore presupun riscuri de siguranță și de mediu, iar grupul își propune obiectivul zero accidente, dar rămân expuneri în caz de incident 1.

  • Guvernanță și diluțiescăzut

    Autorizarea consiliului de a emite acțiuni noi pe cinci ani, fără scop specific, ar putea duce la diluția acționarilor existenți 1.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Utilizarea completă a flotei de foraj în 2025 și contractele pe termen lung ar putea sprijini venituri previzibile dacă piața se îmbunătățește 1.
  • Creșterea utilizării în Asia de Sud-Est și oferta limitată de nave seismice ar putea îmbunătăți echilibrul pieței în 2026 1.
  • Diversificarea între foraj și seismică ar putea reduce dependența de un singur tip de activ 1.

Ce ar strica teza

  • Presiunile asupra tarifelor zilnice ar putea limita creșterea marjelor, chiar dacă utilizarea rămâne ridicată 1.
  • Disciplina de capital a petrolierilor ar putea amâna noi proiecte, ceea ce ar putea încetini creșterea veniturilor 1.

De urmărit

  • Evoluția utilizării flotei de foraj pe măsură ce platformele inactive revin în serviciu2026
  • Nivelul tarifelor zilnice în contractele noi de foraj din Asia de Sud-Est2026
  • Rezultatele segmentului seismic OBN și contractele pentru navele Eagle Explorer și Fulmar Explorernext 10-K
  • Decizia consiliului privind distribuirea trimestrială a lichidității excedentare2026

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Afacerea

Grupul are două verticale principale, Energy Drilling și SeaBird Exploration, care formează și segmentele de raportare. Energy Drilling oferă servicii de foraj asistat de licitație, în principal în Asia de Sud-Est, iar SeaBird Exploration oferă achiziție de date seismice marine și operarea navelor sursă pentru industria petrolului și gazelor 1. Compania a fost creată prin combinarea SeaBird Exploration cu Energy Drilling, finalizată la 26 mai 2025, tranzacție contabilizată ca achiziție inversă 1.

Din punct de vedere al structurii, SED Energy Holdings Plc este înregistrată în Cipru și este listată la Euronext Oslo Børs sub simbolul ENH, iar acțiunile sale ordinare dau drept de vot, în timp ce acțiunile de clasa B nu dau drept de vot și nu sunt listate 1. Compania urmărește o distribuire trimestrială a lichidității excedentare, cu condiția menținerii unei poziții financiare solide 1.

Activitatea din 2025 a fost marcată de utilizare ridicată: toată flota de foraj a fost utilizată integral, iar EDrill-2 și GHTH au început contracte pe termen lung, în timp ce Eagle Explorer și Fulmar Explorer au operat la utilizare solidă pe cea mai mare parte a anului 1.

Segmente

Energy Drilling

Energy Drilling furnizează servicii de foraj asistat de licitație, în principal în Asia de Sud-Est. Conducerea raportează că flota de foraj a atins utilizare completă în 2025, iar piața tender rig funcționează aproape de capacitatea maximă 1.

SeaBird Exploration

SeaBird Exploration oferă servicii de achiziție seismică marină și operarea navelor sursă. Piața seismică este condusă de segmentul ocean-bottom node, iar compania susține că limitarea ofertei de nave ar putea sprijini utilizarea în 2026 1.

Piața în context

Piața serviciilor offshore pentru petrol și gaze s-a îmbunătățit în trimestrul al patrulea din 2025, dar rămâne competitivă, cu presiuni selective asupra prețurilor în anumite segmente și regiuni. Petrolierii își mențin disciplina de capital și se concentrează pe proiecte legate de producția din câmpurile existente, în special în zona Asia-Pacific 1. În Asia de Sud-Est, activitatea offshore este susținută de un portofoliu solid de proiecte de dezvoltare, în special în Indonezia și Thailanda, iar creșterea utilizării ar putea sprijini un echilibru mai bun al pieței 1.

În segmentul seismic, cererea este susținută de exploatările orientate spre infrastructură și de programele de recuperare avansată, iar segmentul OBN se extinde treptat spre explorarea convențională, ceea ce ar putea lărgi piața accesibilă 1.

Tendințe

  • Redresarea cererii offshorevânt din spate

    Îmbunătățirea cererii și a noilor proiecte din sectorul offshore ar putea sprijini utilizarea flotei, potrivit perspectivei de piață din raport 1.

  • Presiuni asupra tarifelor zilnicevânt din față

    Tarifele zilnice au fost sub presiune pe parte din 2025, iar piața rămâne competitivă, ceea ce ar putea limita creșterea veniturilor pe unitate 1.

  • Disciplină de capital la cliențimixt

    Companiile petroliere își concentrează investițiile pe proiecte legate de câmpuri existente, ceea ce poate ajuta utilizarea activelor, dar limitează proiectele noi de explorare 1.

  • Limitarea ofertei de nave seismicevânt din spate

    Oferta limitată de nave seismice și disciplina îmbunătățită a contractelor ar putea sprijini utilizarea segmentului SeaBird Exploration 1.

Poziția concurențială

Raportul anual menționează că piața rămâne competitivă, cu presiuni selective asupra prețurilor, fără a numi explicit concurenți. Compania evidențiază flota tânără și relațiile de lungă durată cu clienții ca avantaje competitive 1.

În segmentul de foraj, competiția se dă în principal pe disponibilitatea și eficiența flotei, iar în segmentul seismic pe calitatea navelor și experiența echipelor operaționale 1.

  • Concurenți de foraj asistat de licitație

    Raportul anual nu numește concurenți, dar menționează piața competitivă a forajului cu licitație din Asia de Sud-Est.

  • Operatori de flote de foraj offshore

    Concurența din segmentul de foraj depinde de disponibilitatea și vârsta flotei, factori subliniați în raport.

  • Operatori de nave de achiziție seismică

    Raportul descrie piața seismică limitată de oferta de nave, fără a identifica concurenții direcți.

  • Companii de servicii offshore din Asia-Pacific

    Concurența regională se manifestă prin presiuni asupra prețurilor în anumite regiuni, potrivit raportului.

Știri și depuneri

Rapoarte anuale (ESEF)

Surse

  1. [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / SED Energy Holdings Plc · 31 dec. 2025

Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

SED Energy Holdings Plc (ENH.OL): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw