olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni Europa

Ensurge Micropower ASA ENSU.OL

Norvegia · Euronext Oslo Børs · ISIN NO0013186460 · Verticală: Companii listate din Norvegia

0,54NOK−1,82 % · 1 ziÎnchidere 06 nov. 2026

Ensurge Micropower dezvoltă microbaterii solid-state cu peliculă subțire pentru dispozitive electronice miniaturale, inclusiv aplicații AI la margine. În 2025 compania a avut venituri de doar 25 de mii USD, iar raportul anual avertizează asupra unei incertitudini semnificative privind continuitatea activității, ceea ce face ca finanțarea să fie decisivă.

La închiderea din 06 nov. 2026, acțiunea Ensurge Micropower ASA (ENSU.OL) costa 0,54 NOK (−1,82 % într-o zi), cu beta 0,08, interval pe 52 de săptămâni 0,54–0,93 NOK.

Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
indisponibil
acțiuni la 31 dec. 2024
P/E (TTM)
indisponibil
EPS diluat TTM -0,01 · TTM până la 31 dec. 2025
E/P (TTM)
indisponibil
TTM până la 31 dec. 2025
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
0,08
Volatilitate (1 an) 44 %
Interval 52 săpt.
0,540,93

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
36,8
slab (30–45)
Bollinger (20, 2)
0,55 – 0,60
sub banda inferioară · %B -0,12 · lățimea benzii 9,9 %
SMA 50 / 200
0,59 / 0,66
tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
MACD (12, 26, 9)
-0,01 / -0,01
MACD sub semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaEURO STOXX 50Față de EURO STOXX 50Mediana verticalei
1 lună−7,5 %−0,6 %−6,9 pp—
3 luni−17,6 %−4,2 %−13,4 pp—
6 luni−20,5 %+4,3 %−24,8 pp—
De la început de an−36,7 %+7,5 %−44,2 pp—
1 an−45,8 %+9,9 %−55,8 pp−4,7 %
3 ani+8,0 %+49,8 %−41,8 pp+12,7 %
5 ani−98,4 %+42,8 %−141,2 pp—
Scădere maximă (1 an)
−42,3 %
07 nov. 2025 → 11 iun. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−98,5 %
16 nov. 2021 → 10 nov. 2023
Creștere anuală compusă (5 ani)
−56,0 %
EURO STOXX 50 +7,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

prețul (USD) și raportarea sunt în monede diferite

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu202320242025
Venituri138,0 mii61,0 mii25,0 mii
Venituri an/anindisponibil−55,8 %−59,0 %
Profit net-16,9 mil-12,9 mil-10,8 mil
Profit net an/anindisponibilindisponibilindisponibil
EPS diluat-0,07-0,02-0,01
EPS diluat an/anindisponibilindisponibilindisponibil
netă %-12.249,3 %-21.183,6 %-43.200,0 %
Flux de numerar liber-13,0 mil-9,8 mil-7,0 mil

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
7,9 mil USD
Datorie financiară
3,7 mil USD
Datorie netă
-4,3 mil USD
Capitaluri proprii
12,0 mil USD
Active totale
23,8 mil USD
Datorie / capitaluri
0,30x
Lichiditate curentă
1,33x
ROE
indisponibil
ROA
-61,4 %
Marja FCF
-27.812,0 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
138,0 mii
2024
61,0 mii
2025
25,0 mii

esef· 21 oct. 2026verificat

Profit operațional
2023
-13,7 mil
2024
-10,9 mil
2025
-9,6 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
-16,9 mil
2024
-12,9 mil
2025
-10,7 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
0
2024
2,0 mii
2025
63,0 mii

esef· 21 oct. 2026verificat

Profit net
2023
-16,9 mil
2024
-12,9 mil
2025
-10,8 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

EPS diluat
2023
-0,07
2024
-0,02
2025
-0,01

esef· 21 oct. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
3,8 mil
2024
4,1 mil
2025
7,9 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

Creanțe
2023
863,0 mii
2024
787,0 mii
2025
594,0 mii

esef· 21 oct. 2026verificat

Active curente
2023
4,7 mil
2024
4,9 mil
2025
8,5 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
1,9 mil
2024
1,6 mil
2025
1,5 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
0
2024
4,3 mil
2025
13,3 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

Active totale
2023
7,1 mil
2024
11,4 mil
2025
23,8 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
1,7 mil
2024
1,5 mil
2025
2,1 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2023
1,4 mil
2024
1,9 mil
2025
2,3 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
5,4 mil
2024
3,7 mil
2025
1,4 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

Datorii curente
2023
6,1 mil
2024
5,2 mil
2025
6,4 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

Capital propriu
2023
-12,3 mil
2024
-3,5 mil
2025
12,0 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2023
241,5 mil
2024
646,1 mil
2025
—

esef· 21 oct. 2026derivat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
-12,7 mil
2024
-9,5 mil
2025
-6,5 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
247,0 mii
2024
276,0 mii
2025
479,0 mii

esef· 21 oct. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
-13,0 mil ≈
2024
-9,8 mil ≈
2025
-7,0 mil ≈

esef· 21 oct. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-168,0 mii
2024
-4,4 mil
2025
-9,3 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
11,7 mil
2024
14,2 mil
2025
19,6 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-59,0 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea profitului net (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă

Profitabilitate

Marja brută
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
-38.488,0 %
calculat olivLawFY 2025
Marja netă
-43.200,0 %
calculat olivLawFY 2025
Marja FCF
-27.812,0 %
calculat olivLawFY 2025

Randamente

ROE
-252,4 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROA
-61,4 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROIC
-282,1 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROCE
-55,2 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
-4,3 mil USD
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
0,3x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Acoperirea dobânzilor
indisponibil
lipsesc date de intrare

Lichiditate

Lichiditatea curentă
1,3x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea rapidă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea imediată
1,2x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025

Numerar

Fluxul de numerar operațional
-6,5 mil USD
calculat olivLawFY 2025
Investiții (capex)
479,0 mii USD
calculat olivLawFY 2025
Fluxul de numerar liber
-7,0 mil USD
calculat olivLawFY 2025
Conversia profitului în FCF
indisponibil
date insuficiente
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
10.081 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
indisponibil
lipsesc date de intrare
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/E (TTM)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul profitului
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/B
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/S
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randament FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • indicatori disponibili: 3 din minimum 6
  • acoperirea ponderilor scorului: 20,8 % din minimum 60 %
  • metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

0,54 NOK

06 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: indisponibil

Prețul și raportarea sunt în monede diferite; indicatorii de piață sunt indisponibili.

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/E (TTM)
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/B
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
-252,4 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Marja netă
-43.200,0 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-59,0 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Acoperire și prospețime

23/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2025
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2025
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 dec. 2024
Sursă: esefpublicat 21 oct. 2026
verificat 71derivat 2

Scorul pe grupe

21 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
  • Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere

nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 3 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 20,8 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitate-282,1 %0 (față de colegi)50 %
Marja netă · Calitate-43.200,0 %0 (față de colegi)30 %
Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie1,3x44 (pe interval fix)20 %
P/E (TTM) · Evaluareindisponibilindisponibil—
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie· parțial44/100 · 1/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Calitate0/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Evaluare· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

ENSURGE MICROPOWER ASA (ENSU.OL). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 25,0 mii USD în 2025; creștere an/an -59,0 %; marjă netă -43 200,0 %; ROE -252,4 %.

Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.

Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 3 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 20,8 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.

Ce o infirmă

  • ROIC: -282,1 %
  • Marja netă: -43 200,0 %

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Companii listate din Norvegia · aceeași țară · comparată cu 39 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
—
mediana verticalei 20,0x
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 9,0x
P/S
—
mediana verticalei 1,3x
P/B
—
mediana verticalei 1,8x
ROE
-252,4 %
mediana verticalei 2,9 %
sub mediană (−8.686,5 %)
Marja netă
-43.200,0 %
mediana verticalei 3,1 %
sub mediană (−1.403.491,9 %)
Marja EBIT
-38.488,0 %
mediana verticalei 5,5 %
sub mediană (−696.842,1 %)
Venituri an/an
-59,0 %
mediana verticalei 6,0 %
sub mediană (−1.084,6 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei 1,5x
Randament dividend
—
mediana verticalei 5,0 %

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
AKER.OLAker Asa79,8 mld20,37,9 %21,4 %+42,5 %+36 % / +59 %
AFG.OLAf Gruppen Asa21,5 mld19,839,7 %3,4 %+4,4 %+8 % / +69 %
ELK.OLElkem Asa19,2 mld39,31,9 %2,7 %−15,7 %+10 % / +73 %
ATEA.OLAtea Asa18,5 mld21,419,7 %2,3 %+8,1 %+11 % / +36 %
AKSO.OLAker Solutions Asa17,4 mld6,822,5 %4,1 %+19,2 %+18 % / −12 %
AUSS.OLAustevoll Seafood Asa16,6 mld37,11,6 %1,1 %+11,1 %−7 % / +10 %
BRG.OLBorregaard Asa15,6 mld25,111,4 %8,0 %+1,3 %−18 % / −9 %
BONHR.OLBonheur ASA11,2 mld7,817,1 %11,4 %−10,8 %+17 % / +44 %
AFK.OLArendals Fossekompani Asa10,3 mld—-2,3 %-3,1 %−14,9 %+39 % / +31 %
B2I.OLB2 Impact Asa8,8 mld14,311,0 %16,4 %+2,6 %+40 % / +238 %
AKVA.OLAkva Group Asa5,7 mld31,213,7 %4,2 %+24,4 %+74 % / +152 %
ELMRA.OLElmera Group Asa5,1 mld32,010,5 %1,3 %−0,9 %+32 % / +98 %
BOUV.OLBouvet Asa5,0 mld14,280,7 %9,2 %−0,2 %−19 % / −16 %
CLOUD.OLCloudberry Clean Energy Asa4,0 mld61,91,3 %13,1 %+34,0 %−5 % / +29 %
ABG.OLAbg Sundal Collier Holding Asa3,6 mld10,734,9 %16,8 %+12,4 %−13 % / +20 %
ANDF.OLAndfjord Salmon Group As2,2 mld—-5,7 %-12.770,4 %+328,9 %−18 % / −11 %
BMA.OLByggma Asa1,6 mld—-25,3 %-11,9 %−2,5 %+61 % / +15 %
APR.OLAppear Asa1,4 mld10,530,1 %16,1 %+32,3 %−53 % / indisponibil
AZT.OLArcticzymes Technologies Asa1,1 mld108,92,9 %8,6 %+7,9 %−8 % / −48 %
CAPSL.OLCapsol Technologies Asa884,6 mil—-89,4 %-114,8 %−25,0 %−33 % / −66 %
BOR.OLBorgestad Asa553,2 mil36,12,1 %1,4 %−3,0 %−7 % / +41 %
ARR.OLArribatec Group Asa234,6 mil4,822,1 %9,3 %+15,7 %−33 % / −55 %
DELIA.OLDellia Group Asa73,5 mil1,522,6 %7,7 %+140,0 %−62 % / indisponibil
ABTEC.OLAqua Bio Technology Asa11,1 mil0,1—7.297,7 %−87,2 %−82 % / −97 %
AGLX.OLAgilyx Asa——-182,4 %-12.189,3 %+20,3 %−40 % / −41 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru ENSU.OL din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Pe scurt

Ensurge Micropower dezvoltă microbaterii solid-state cu peliculă subțire pentru dispozitive electronice miniaturale, inclusiv aplicații AI la margine. În 2025 compania a avut venituri de doar 25 de mii USD, iar raportul anual avertizează asupra unei incertitudini semnificative privind continuitatea activității, ceea ce face ca finanțarea să fie decisivă.1

SWOT

Puncte tari

  • Platforma de peliculă subțire solid-state vizează un segment de capacitate considerat puțin deservit și are un portofoliu de proprietate intelectuală substanțial.
  • Echipa de conducere a fost întărită cu executivi cu experiență în scalarea producției de baterii și în dezvoltarea tehnologiilor solid-state.
  • Compania și-a redus cheltuielile nestrategice și a reorganizat echipa în jurul dezvoltării de produse, ceea ce îi poate îmbunătăți disciplina de execuție.

Puncte slabe

  • Veniturile sunt aproape inexistente, iar compania depinde integral de finanțare externă pentru a-și continua activitatea.
  • Raportul anual subliniază o incertitudine materială privind continuitatea activității, deoarece finanțarea pe următoarele douăsprezece luni nu este asigurată.
  • Producția este încă în faza de prototip, cu probleme de consistență, randament și repetabilitate care rămân nerezolvate.

Oportunități

  • Dacă validarea platformei reușește, ar putea apărea contracte de proiectare cu clienți din electronica de consum, tehnologia medicală și apărare.
  • Licențierea tehnologiei ar putea deschide un model de business complementar producției proprii, în funcție de statutul brevetelor.
  • Parteneriatul cu Corning ar putea accelera dezvoltarea materialelor și integrarea în produse finale.

Amenințări

  • Dacă finanțarea nu se materializează, compania ar putea fi nevoită să reducă activitățile sau să își modifice planurile de dezvoltare.
  • Întârzierile în calificarea produselor la clienți ar putea amâna veniturile și ar putea crește presiunea asupra lichidității.
  • Restricțiile comerciale și tensiunile geopolitice ar putea majora costurile echipamentelor și materialelor importate.

Riscuri

  • Continuitatea activitățiiridicat

    Raportul anual avertizează că finanțarea pe următoarele douăsprezece luni nu este asigurată, ceea ce creează o incertitudine materială privind continuarea activității.1

  • Validarea tehnologicăridicat

    Consistența compoziției materialelor și noile moduri de pierdere a randamentului ar putea prelungi ciclurile de învățare și ar putea încetini rampa de producție.1

  • Dependența de finanțare externăridicat

    Lipsa unor venituri semnificative face ca lichiditatea să devină o problemă, iar compania ar putea avea dificultăți în plata angajaților și furnizorilor dacă nu își asigură finanțarea.1

  • Lanțuri de aprovizionaremediu

    Componentele și materialele sunt furnizate de un număr limitat de furnizori, inclusiv din Asia, iar întreruperile ar putea afecta accesul la echipamente și materiale critice.1

  • Retenția personaluluimediu

    Succesul companiei depinde de atragerea și păstrarea unor angajați cheie, iar competiția pentru talente în acest domeniu este intensă.1

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Dacă validarea platformei reușește și clienții trec la contracte de proiectare, compania ar putea valorifica o piață descrisă ca mare și în creștere rapidă.
  • Structura de conducere, cu experiență în scalarea producției de baterii, ar putea reduce riscul de execuție în faza de comercializare.
  • Un portofoliu extins de brevete și un parteneriat strategic ar putea susține atât produsele proprii, cât și modelele de licențiere.

Ce ar strica teza

  • Veniturile sunt aproape inexistente, iar fără finanțare suplimentară compania ar putea fi nevoită să își reducă activitatea.
  • Tehnologia rămâne în faza de prototip, iar problemele de randament și consistență ar putea întârzia comercializarea cu ani.
  • Diluarea prin emisiuni repetate de acțiuni și instrumente convertibile ar putea afecta semnificativ acționarii existenți.

De urmărit

  • Aprobarea instrumentului convertibil de către adunarea generală anuală15 mai 2026
  • Semnarea primelor contracte de proiectare cu clienți comerciali2026
  • Rezultatele validării platformei și randamentul producției piloturmătorul raport anual
  • Actualizarea finanțării pe douăsprezece luni și a ipotezei de continuitateQ3 2026

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Afacerea

Ensurge Micropower ASA, listată la Oslo Børs, dezvoltă o platformă de baterii solid-state cu peliculă subțire, orientată spre capacități de 1–100 mAh, un interval considerat în mare parte nedeservit de tehnologiile convenționale.1 În 2025 compania a trecut de la o organizație centrată pe procese și producție la un model operațional condus de produs, axat pe validarea platformei și pe dezvoltarea în colaborare cu clienții.1 Veniturile rămân însă minime, iar compania depinde de finanțare prin emisiuni de acțiuni și instrumente convertibile.1

Activitatea operațională se desfășoară în principal la facilitatea din San Jose, California, unde compania păstrează certificarea ISO 9001:2015 pentru dezvoltarea, fabricarea și vânzarea bateriilor solid-state.1 Compania avea la finalul anului 33 de angajați cu normă întreagă și două cu fracțiune de normă, completați de specialiști externi.1

Portofoliul de proprietate intelectuală include aproape 100 de brevete internaționale și alte 18 cereri de brevet în curs, iar compania spune că acestea susțin atât modelul de producție, cât și eventualele licențieri.1

Segmente

Aplicații pentru AI la margine și dispozitive purtabile

Compania vizează dispozitive electronice miniaturale, inclusiv aparate medicale purtabile, tehnologii auditive, senzori industriali și sisteme de apărare, unde inteligența artificială se mută tot mai mult pe dispozitive.1 Discuțiile cu clienți din electronica de consum, tehnologia medicală și apărare sunt în desfășurare, dar nu sunt prezentate ca venituri recurente.1

Piața în context

Conducerea estimează că piața stocării energiei la scară micro crește cu peste 22 la sută anual în următorul deceniu, pe fondul proliferării dispozitivelor AI la margine, a purtabilelor medicale și a sistemelor industriale conectate.1 Compania afirmă că baterii tradiționale litiu-ion sunt prea mari sau prea rigide pentru multe dintre aceste aplicații, iar microcelulele existente oferă de obicei o capacitate limitată.1

Creșterea depinde însă de calendarul validării platformei și al calificării produselor la clienți, iar întârzierile pot amâna vânzările; conducerea precizează că aceste întârzieri sunt în mare parte în afara controlului companiei.1

Tendințe

  • Cerere crescândă pentru energie compactă la marginevânt din spate

    Mutarea inteligenței artificiale din cloud în dispozitive crește nevoia de baterii care livrează mai multă energie în spații foarte mici, ceea ce ar putea favoriza tehnologia companiei dacă validarea reușește.1

  • Interes crescut al cliențilormixt

    Compania raportează un interes tot mai mare din partea companiilor din mai multe industrii, dar acesta nu s-a tradus încă în contracte de venituri semnificative.1

  • Lanțuri de aprovizionare și geopoliticăvânt din față

    Tensiunile geopolitice, restricțiile comerciale și dependența de furnizori concentrați, inclusiv în Asia, ar putea crește costurile materialelor și întârzia scalarea producției.1

  • Finanțare prin capital și instrumente convertibilemixt

    Companiile de tehnologie timpurie din sectorul bateriilor depind de emisiuni repetate de acțiuni; Ensurge a atras mai multe runde de plasament privat în 2025, iar noul instrument convertibil necesită aprobarea adunării generale.1

Poziția concurențială

Raportul anual nu identifică explicit concurenți directi. Compania compară însă platforma sa cu bateriile litiu-ion pouch și coin, de regulă prea mari sau rigide, și cu microcelulele existente, care oferă capacitate limitată.1

Avantajul declarat constă în combinația dintre proprietatea intelectuală în domeniul microbateriilor și experiența managementului în producția la scară mare, iar compania susține că acestea îi oferă un avantaj în fața soluțiilor alternative.1

  • Producători de baterii litiu-ion pouch și coin

    Soluțiile tradiționale sunt descrise de companie ca prea mari sau rigide pentru multe dispozitive miniaturale, deci reprezintă alternativa principală pentru clienți.

  • Furnizori de microcelule cu capacitate redusă

    Companie descrie aceste produse ca oferind doar capacitate limitată, ceea ce lasă spațiu pentru platforma de peliculă subțire.

  • Parteneri strategici în materiale

    Compania a stabilit un parteneriat strategic cu Corning Incorporated în 2025, ceea ce îl plasează și ca partener, nu doar ca rival.

  • Producătorii de baterii solid-state din industria auto

    Raportul menționează experiența managerială din companii care lucrează la baterii solid-state, dar nu prezintă aceste firme ca rivali direcți.

Știri și depuneri

Din presă

Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

Rapoarte anuale (ESEF)

Surse

  1. [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / Ensurge Micropower ASA · 31 dec. 2025

Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

Ensurge Micropower ASA (ENSU.OL): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw