olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
Europris ASA EPR.OL
Norvegia · Euronext Oslo Børs · ISIN NO0010735343 · Verticală: Companii listate din Norvegia
Europris ASA este un lanț norvegian de discount, cu magazine în Norvegia și Suedia, care vinde produse de uz curent la prețuri joase. Compania își orientează atenția și spre reorganizarea magazinelor ÖoB din Suedia, o investiție care ar putea modela rezultatele următorilor ani.
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Europris ASA (EPR.OL) costa 81,10 NOK (−2,29 % într-o zi), cu capitalizare 13,3 mld NOK, P/E 16,5 pe un EPS diluat de 4,93 NOK în ultimele 12 luni, randament al dividendului 4,32 %, beta 0,17, interval pe 52 de săptămâni 79,60–99,80 NOK.
Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 43,5
- slab (30–45)
- Bollinger (20, 2)
- 80,12 – 86,47
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,15 · lățimea benzii 7,6 %
- SMA 50 / 200
- 83,98 / 88,02
- tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- -0,50 / -0,27
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +1,0 % | −0,6 % | +1,6 pp | — |
| 3 luni | −5,3 % | −4,2 % | −1,1 pp | — |
| 6 luni | −15,0 % | +4,3 % | −19,3 pp | — |
| De la început de an | −15,3 % | +7,5 % | −22,9 pp | — |
| 1 an | −4,0 % | +9,9 % | −13,9 pp | −4,5 % |
| 3 ani | +22,8 % | +49,8 % | −27,1 pp | +12,9 % |
| 5 ani | +30,0 % | +42,8 % | −12,9 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 67 din propriul istoric de 3 trimestre (min 13,6, mediană 14,1, max 19,4; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Venituri | 9,4 mld | 12,6 mld | 14,7 mld |
| Venituri an/an | indisponibil | +34,7 % | +16,7 % |
| Profit net | 908,6 mil | 837,2 mil | 807,1 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | −7,9 % | −3,6 % |
| EPS diluat | 5,64 | 5,15 | 4,93 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | −8,7 % | −4,3 % |
| netă % | 9,7 % | 6,6 % | 5,5 % |
| Flux de numerar liber | 1,6 mld | 1,4 mld | 1,3 mld |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 988,1 mil NOK
- Datorie financiară
- 1,8 mld NOK
- Datorie netă
- 858,1 mil NOK
- Capitaluri proprii
- 4,4 mld NOK
- Active totale
- 12,2 mld NOK
- Datorie / capitaluri
- 0,42x
- Lichiditate curentă
- 1,17x
- ROE
- 19,1 %
- ROA
- 6,8 %
- Marja FCF
- 9,1 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (NOK)
Marje
Cont de profit și pierdere · NOK
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Venituri | 9,4 mld | 12,6 mld | 14,7 mld | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 5,3 mld | 7,4 mld | 8,8 mld | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Profit brut | 4,1 mld ≈ | 5,2 mld ≈ | 5,9 mld ≈ | esef· 21 oct. 2026derivat |
| Profit operațional | 1,3 mld | 1,2 mld | 1,3 mld | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 191,2 mil | 213,3 mil | 272,5 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 1,2 mld | 1,1 mld | 1,1 mld | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 243,1 mil | 230,9 mil | 245,2 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Profit net | 908,6 mil | 837,2 mil | 807,1 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| EPS diluat | 5,64 | 5,15 | 4,93 | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Dividend pe acțiune | 3,75 | 3,22 | 3,50 | esef· 21 oct. 2026derivat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Venituri − Costul vânzărilor.
Bilanț · NOK
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Numerar | 676,3 mil | 603,4 mil | 988,1 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Stocuri | 2,1 mld | 3,3 mld | 3,6 mld | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Active curente | 3,2 mld | 4,3 mld | 5,0 mld | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Fond comercial | 2,2 mld | 2,5 mld | 2,5 mld | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Active totale | 9,3 mld | 11,5 mld | 12,2 mld | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | 5,0 mil | 304,5 mil | 849,3 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 1,0 mld | 1,0 mld | 997,0 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Datorii curente | 2,5 mld | 3,8 mld | 4,3 mld | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Datorii totale | 5,7 mld | 7,4 mld | 7,9 mld | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Capital propriu | 3,6 mld | 4,1 mld | 4,4 mld | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | 161,1 mil | 162,6 mil | 163,7 mil | esef· 21 oct. 2026derivat |
- 2023
- 161,1 mil
- 2024
- 162,6 mil
- 2025
- 163,7 mil
esef· 21 oct. 2026derivat
Fluxuri de numerar · NOK
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 1,8 mld | 1,5 mld | 1,5 mld | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 120,0 mil | 130,2 mil | 130,7 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 1,6 mld ≈ | 1,4 mld ≈ | 1,3 mld ≈ | esef· 21 oct. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -358,2 mil | -119,4 mil | -126,5 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -1,2 mld | -1,4 mld | -960,2 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Dividende plătite | 603,9 mil | 523,6 mil | 573,0 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
Scor: 72 / 100
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 13,3 mld NOK
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
- Calitate80
- Randamente77
- Bilanț și datorie43
- Evaluare75
Interval de valoare estimat
indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 6,5 %
- Prima de risc a pieței
- 6,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 12,5 %
- Creștere terminală
- 3,0 %
Scorul pe factori
Profil neutru · Scor 72/100
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | 20,2 % | 82 (față de colegi) | 17 % |
| Marja netă · Calitate | 5,5 % | 58 (față de colegi) | 10 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | 166,0 % | 100 (pe interval fix) | 10 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 4,8x | 51 (pe interval fix) | 10 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 1,2x | 31 (pe interval fix) | 7 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 16,5x | 55 (față de colegi) | 17 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | 10,1 % | 100 (pe interval fix) | 13 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 4,3 % | 62 (pe interval fix) | 10 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | 42,8 % | 100 (pe interval fix) | 7 % |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie43/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate80/100 · 3/3 factori cu valoare
- Randamente77/100 · 2/2 factori cu valoare
- Evaluare75/100 · 2/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
EUROPRIS ASA (EPR.OL). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 14,7 mld NOK în 2025; creștere an/an 16,7 %; marjă netă 5,5 %; ROE 19,3 %.
Intervalul de valoare estimat este 44,78–155,99 NOK pe acțiune (mediana a 3 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 97,71 NOK, prețul de 81,10 NOK lasă un potențial de 20,5 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 17,0 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Scor olivLaw 72/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: growth. Nu este o recomandare de investiții.
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- ROIC: 20,2 %
- Conversia profitului în FCF: 166,0 %
- Randament FCF: 10,1 %
- Rata de distribuire (FCF): 42,8 %
Ce o infirmă
- Metodele de evaluare diverg
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, EV/EBITDA.
Față de mediana verticalei
Companii listate din Norvegia · aceeași țară · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| AKER.OLAker Asa | 80,8 mld | 20,6 | 7,9 % | 21,4 % | +42,5 % | +38 % / +61 % |
| AFG.OLAf Gruppen Asa | 21,5 mld | 19,8 | 39,7 % | 3,4 % | +4,4 % | +9 % / +70 % |
| ELK.OLElkem Asa | 19,0 mld | 38,9 | 1,9 % | 2,7 % | −15,7 % | +8 % / +71 % |
| ATEA.OLAtea Asa | 18,7 mld | 21,7 | 19,7 % | 2,3 % | +8,1 % | +13 % / +38 % |
| AKSO.OLAker Solutions Asa | 17,9 mld | 7,0 | 22,5 % | 4,1 % | +19,2 % | +21 % / −10 % |
| AUSS.OLAustevoll Seafood Asa | 16,7 mld | 37,2 | 1,6 % | 1,1 % | +11,1 % | −6 % / +11 % |
| BRG.OLBorregaard Asa | 15,5 mld | 24,9 | 11,4 % | 8,0 % | +1,3 % | −18 % / −10 % |
| EPR.OLEuropris Asa | 13,3 mld | 16,5 | 19,3 % | 5,5 % | +16,7 % | −11 % / +13 % |
| BONHR.OLBonheur ASA | 11,2 mld | 7,8 | 17,1 % | 11,4 % | −10,8 % | +17 % / +44 % |
| AFK.OLArendals Fossekompani Asa | 10,3 mld | — | -2,3 % | -3,1 % | −14,9 % | +39 % / +30 % |
| B2I.OLB2 Impact Asa | 8,8 mld | 14,3 | 11,0 % | 16,4 % | +2,6 % | +40 % / +238 % |
| AKVA.OLAkva Group Asa | 5,8 mld | 31,3 | 13,7 % | 4,2 % | +24,4 % | +74 % / +153 % |
| BOUV.OLBouvet Asa | 5,1 mld | 14,4 | 80,7 % | 9,2 % | −0,2 % | −18 % / −14 % |
| ELMRA.OLElmera Group Asa | 5,1 mld | 32,0 | 10,5 % | 1,3 % | −0,9 % | +32 % / +98 % |
| CLOUD.OLCloudberry Clean Energy Asa | 4,0 mld | 62,0 | 1,3 % | 13,1 % | +34,0 % | −5 % / +29 % |
| ABG.OLAbg Sundal Collier Holding Asa | 3,7 mld | 10,8 | 34,9 % | 16,8 % | +12,4 % | −12 % / +22 % |
| ANDF.OLAndfjord Salmon Group As | 2,2 mld | — | -5,7 % | -12.770,4 % | +328,9 % | −17 % / −9 % |
| BMA.OLByggma Asa | 1,6 mld | — | -25,3 % | -11,9 % | −2,5 % | +61 % / +15 % |
| APR.OLAppear Asa | 1,3 mld | 10,3 | 30,1 % | 16,1 % | +32,3 % | −54 % / indisponibil |
| AZT.OLArcticzymes Technologies Asa | 1,1 mld | 110,5 | 2,9 % | 8,6 % | +7,9 % | −7 % / −47 % |
| CAPSL.OLCapsol Technologies Asa | 868,8 mil | — | -89,4 % | -114,8 % | −25,0 % | −34 % / −67 % |
| BOR.OLBorgestad Asa | 553,2 mil | 36,1 | 2,1 % | 1,4 % | −3,0 % | −7 % / +41 % |
| ARR.OLArribatec Group Asa | 227,8 mil | 4,6 | 22,1 % | 9,3 % | +15,7 % | −35 % / −56 % |
| DELIA.OLDellia Group Asa | 72,9 mil | 1,5 | 22,6 % | 7,7 % | +140,0 % | −62 % / indisponibil |
| ABTEC.OLAqua Bio Technology Asa | 11,2 mil | 0,1 | — | 7.297,7 % | −87,2 % | −82 % / −97 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru EPR.OL din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (NOK)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 53,00 Randament total -31 % · Pe an -31 % | 93,26 Randament total 20 % · Pe an 20 % | 139,90 Randament total 78 % · Pe an 78 % |
| 3 ani | 62,86 Randament total -10 % · Pe an -4 % | 123,34 Randament total 69 % · Pe an 19 % | 201,45 Randament total 170 % · Pe an 39 % |
| 5 ani | 74,56 Randament total 14 % · Pe an 3 % | 163,12 Randament total 135 % · Pe an 19 % | 290,09 Randament total 302 % · Pe an 32 % |
- P/E la ieșire± 30,84
- Marja netă± 21,59
- Creșterea anuală a veniturilor± 16,10
- Diluare anuală± 1,81
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Europris ASA este un lanț norvegian de discount, cu magazine în Norvegia și Suedia, care vinde produse de uz curent la prețuri joase. Compania își orientează atenția și spre reorganizarea magazinelor ÖoB din Suedia, o investiție care ar putea modela rezultatele următorilor ani 1.
SWOT
Puncte tari
- Rețeaua largă de magazine, amplasată în afara centrelor comerciale, oferă accesibilitate și reduce riscul unei perturbări simultane.
- Structura de costuri redusă permite menținerea prețurilor de vânzare cât mai scăzute, element central al modelului de discount.
- Bilanțul este solid, cu un capital propriu ridicat și o politică de dividend clar formulată.
Puncte slabe
- Segmentul suedez ÖoB a înregistrat o pierdere în 2025, iar revenirea depinde de un program amplu de reorganizare.
- Activitatea este concentrată geografic pe două piețe, ceea ce limitează diversificarea.
- Compania nu are angajați direcți la nivelul societății-mamă, iar operațiunile depind de filiale.
Oportunități
- Modernizarea magazinelor ÖoB ar putea atrage noi segmente de clienți, dacă rezultatele pilot se confirmă la scară mai mare.
- Creșterea salariilor reale ar putea stimula consumul de produse accesibile.
- Vânzările online și serviciul click and collect pot extinde accesul la clienți fără a crește numărul de magazine.
Amenințări
- Riscurile cibernetice sunt considerate printre cele mai critice pentru grup, iar un incident ar putea afecta operațiunile.
- Tensiunile geopolitice și instabilitatea comercială ar putea perturba aprovizionarea și crește costurile.
- Concurența intensificată ar putea presa marjele, mai ales în Suedia.
Riscuri
- Reorganizarea ÖoBridicat
Programul de modernizare ar putea întârzia sau ar putea costa mai mult decât s-a estimat, ceea ce ar amâna revenirea profitabilității segmentului suedez 1.
- Risc ciberneticridicat
Compania consideră riscul cibernetic unul dintre cele mai critice factori de risc, iar eficacitatea măsurilor preventive rămâne o întrebare deschisă 1.
- Instabilitatea geopoliticămediu
Tensiunile geopolitice ar putea modifica fluxurile comerciale, costurile și cerința consumatorilor 1.
- Expunerea la dobânziscăzut
Doar o parte din împrumutul pe termen lung este acoperită prin instrumente de acoperire, astfel că variațiile dobânzilor ar putea influența costurile financiare 1.
- Reglementări de sustenabilitatemediu
Cerințele ESG în creștere ar putea impune schimbări costisitoare în aprovizionare și în operațiuni 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă reorganizarea magazinelor ÖoB produce rezultatele așteptate, segmentul suedez ar putea contribui semnificativ la profit după 2027.
- Un bilanț solid și o politică de dividend clară ar putea sprijini întoarcerea de capital către acționari.
- Modelul de discount, cu rețea largă și prețuri competitive, ar putea rămâne atractiv într-un mediu economic mai dificil.
Ce ar strica teza
- Dacă programul de modernizare este mai costisitor decât s-a anticipat, profitabilitatea din Suedia ar putea rămâne sub așteptări.
- Concurența intensificată ar putea reduce marjele în ambele piețe, mai ales dacă clienții devin mai sensibili la preț.
- Un incident de securitate cibernetică sau o perturbare a aprovizionării ar putea afecta rapid vânzările și reputația.
De urmărit
- Progresul programului de modernizare a magazinelor ÖoB2026
- Rezultatul operațional al segmentului ÖoB față de pierderea din 20252026
- Propunerea finală de dividend și rata de distribuire aprobată de adunarea generală2026
- Evoluția consumului în Norvegia și Suedia pe măsură ce salariile reale cresc2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Potrivit statutului, activitatea societății constă în comerț cu ridicata și cu amănuntul pe piața europeană, precum și în acordarea de împrumuturi și garanții pentru companiile din grup 1. Capitalul propriu a fost de 4.357 milioane NOK la 31 decembrie 2025, adică o rată a capitalului propriu de 35,6 la sută 1. Consiliul de administrație a propus un dividend de 3,75 NOK pe acțiune pentru exercițiul 2025 1.
Grupul spune că își integrează sustenabilitatea în strategie, ceea ce, după cum afirmă, poate reduce riscurile și poate crea oportunități de creștere pe termen lung 1. Societatea nu are angajați direcți, întrucât operațiunile sunt desfășurate prin filiala Europris AS 1.
Segmente
Norvegia (Europris)
Segmentul norvegian funcționează sub brandul Europris, cu un model de discount bazat pe costuri reduse, o rețea largă de magazine și o gamă variată de produse la prețuri competitive 1. Raportul anual arată că segmentul beneficiază de cheltuieli de consum relativ puternice, susținute de scăderea inflației și a dobânzilor 1.
Piața în context
Piețele în care activează Europris sunt Norvegia și Suedia. Raportul menționează scăderea inflației și a dobânzilor în ambele țări în 2025 și proiecții de creștere a salariilor reale, factori care ar putea susține cererea de consum în 2026 1. Totuși, incertitudinea geopolitică și comerțul internațional instabil pot afecta disponibilitatea produselor, costurile transportului și tarifele 1.
Piața de discount este sensibilă la condițiile macroeconomice, deoarece consumatorii pot trece la produse mai ieftine când veniturile scad sau pot reduce cheltuielile când incertitudinea crește 1. Rețeaua de magazine diversificată geografic și gama largă de prețuri sunt, potrivit companiei, un avantaj în perioadele dificile 1.
Tendințe
- Creșterea salariilor realevânt din spate
Proiecțiile de creștere reală a salariilor în Norvegia și Suedia ar putea susține consumul de bunuri de uz curent și cererea pentru un discount 1.
- Scăderea inflației și a dobânzilorvânt din spate
Reducerea inflației și a dobânzilor observată în 2025 a contribuit la o cerere de consum relativ puternică și ar putea continua în 2026 1.
- Tensiuni geopolitice și comerț incertvânt din față
Instabilitatea comercială ar putea afecta aprovizionarea, costurile de transport, tarifele și cursurile de schimb, cu efect asupra marjelor 1.
- Reglementări ESG mai strictemixt
Cerințele de raportare și de sustenabilitate ar putea influența în timp aprovizionarea și practicile operaționale, cu costuri de adaptare dar și oportunități de diferențiere 1.
Poziția concurențială
Raportul anual menționează că o intensificare semnificativă a concurenței constituie un risc pentru activitatea grupului, dar nu identifică în mod explicit concurenții principali 1. Rețeaua de magazine situată în afara centrelor comerciale și prețurile joase sunt prezentate ca principalele elemente de apărare 1.
În Suedia, ÖoB se află într-o fază de revenire, iar compania recunoaște că actuala poziție din acest segment necesită investiții importante pentru a atrage clienți noi 1. Eficiența în costuri și logistica bazată pe multiple surse de aprovizionare sunt, după cum afirmă grupul, instrumente pentru a păstra prețurile competitive 1.
- Comercianți de discount și lanțuri de magazine din Norvegia
Raportul anual nu numește concurenții; concurența este descrisă generic ca un risc de piață.
- Comercianți de discount din Suedia
Raportul anual nu numește concurenții din Suedia, dar subliniază presiunea competitivă asupra ÖoB.
- Comercianți online de bunuri de uz curent
Raportul menționează cumpărăturile online și click and collect ca alternative la vizitele în magazin, fără a numi jucători.
- Lanțuri nealimentare din regiune
Sursa nu identifică concurenții; compania menționează doar o gamă de produse ce ar putea fi extinsă.
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202521 oct. 2026
- Raportul anual 202408 mai 2025
Surse
- [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / Europris ASA · 31 dec. 2025
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.