olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni Europa

Goodtech ASA GOD.OL

Norvegia · Euronext Oslo Børs · ISIN NO0004913609 · Verticală: Companii listate din Norvegia

14,90NOK+1,71 % · 1 ziÎnchidere 06 nov. 2026

Goodtech ASA, listat la Oslo, oferă soluții de automatizare, robotizare și digitalizare industrială, cu accent pe proiecte pe termen lung și contracte de service. În 2025 compania a revenit pe profit după anii de restructurare, cu un profit după impozitare de 18,9 MNOK, iar bilanțul rămâne solid, cu un capital propriu de 277,0 MNOK.

La închiderea din 06 nov. 2026, acțiunea Goodtech ASA (GOD.OL) costa 14,90 NOK (+1,71 % într-o zi), cu capitalizare 433,2 mil NOK, P/E 22,9 pe un EPS diluat de 0,65 NOK în ultimele 12 luni, beta 0,39, interval pe 52 de săptămâni 9,08–17,90 NOK.

Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
433,2 mil NOK
acțiuni la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
22,9
EPS diluat TTM 0,65 · TTM până la 31 dec. 2025
E/P (TTM)
4,36 %
TTM până la 31 dec. 2025
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
0,39
Volatilitate (1 an) 40 %
Interval 52 săpt.
9,0817,90

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
49,7
neutru
Bollinger (20, 2)
12,76 – 17,66
în jumătatea de jos a benzii · %B 0,44 · lățimea benzii 32,2 %
SMA 50 / 200
14,81 / 12,60
tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
MACD (12, 26, 9)
-0,18 / -0,11
MACD sub semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaEURO STOXX 50Față de EURO STOXX 50Mediana verticalei
1 lună−5,4 %−0,6 %−4,7 pp—
3 luni+3,8 %−4,2 %+8,0 pp—
6 luni+33,0 %+4,3 %+28,7 pp—
De la început de an+52,4 %+7,5 %+44,8 pp—
1 an+65,6 %+9,9 %+55,6 pp−4,7 %
3 ani+51,4 %+49,8 %+1,6 pp+12,7 %
5 ani+57,3 %+42,8 %+14,5 pp—
Scădere maximă (1 an)
−23,5 %
12 oct. 2026 → 23 oct. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−45,7 %
12 apr. 2024 → 09 apr. 2025
Creștere anuală compusă (5 ani)
+9,5 %
EURO STOXX 50 +7,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 50 din propriul istoric de 2 trimestre (min 15,0, mediană 24,6, max 34,1; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu202320242025
Venituri726,8 mil714,8 mil721,2 mil
Venituri an/anindisponibil−1,7 %+0,9 %
Profit net8,1 mil-25,3 mil18,9 mil
Profit net an/anindisponibil−412,3 %indisponibil
EPS diluat0,29-0,870,65
EPS diluat an/anindisponibil−400,0 %indisponibil
netă %1,1 %-3,5 %2,6 %
Flux de numerar liberindisponibilindisponibilindisponibil

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
127,0 mil NOK
Datorie financiară
indisponibil NOK
Datorie netă
indisponibil NOK
Capitaluri proprii
277,0 mil NOK
Active totale
510,4 mil NOK
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
1,29x
ROE
7,0 %
ROA
3,6 %
Marja FCF
indisponibil

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (NOK)

Marje

Cont de profit și pierdere · NOK

Venituri
2023
726,8 mil
2024
714,8 mil
2025
721,2 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

Profit operațional
2023
12,4 mil
2024
18,8 mil
2025
36,6 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
21,8 mil
2024
25,1 mil
2025
27,0 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

EBITDA
2023
34,2 mil ≈
2024
43,9 mil ≈
2025
63,6 mil ≈

esef· 21 oct. 2026derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
16,8 mil
2024
15,6 mil
2025
10,3 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
7,5 mil
2024
22,1 mil
2025
33,6 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
-4,4 mil
2024
5,7 mil
2025
3,8 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

Profit net
2023
8,1 mil
2024
-25,3 mil
2025
18,9 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

EPS diluat
2023
0,29
2024
-0,87
2025
0,65

esef· 21 oct. 2026verificat

Bilanț · NOK

Numerar
2023
104,4 mil
2024
110,8 mil
2025
127,0 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

Stocuri
2023
4,7 mil
2024
3,9 mil
2025
3,6 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

Active curente
2023
287,6 mil
2024
237,7 mil
2025
242,6 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
16,7 mil
2024
13,9 mil
2025
11,6 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

Active totale
2023
580,3 mil
2024
528,2 mil
2025
510,4 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

Datorii curente
2023
260,1 mil
2024
199,4 mil
2025
187,9 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

Datorii totale
2023
300,0 mil
2024
228,9 mil
2025
233,5 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

Capital propriu
2023
280,3 mil
2024
262,8 mil
2025
277,0 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2023
27,0 mil
2024
28,8 mil
2025
29,1 mil

esef· 21 oct. 2026derivat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
0,9 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
94,7 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Profitabilitate

Marja brută
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBITDA
8,8 %
calculat olivLawFY 2025
Marja EBIT
5,1 %
calculat olivLawFY 2025
Marja netă
2,6 %
calculat olivLawFY 2025
Marja FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare

Randamente

ROE
7,0 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROA
3,6 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
11,3 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
indisponibil
lipsesc date de intrare
Acoperirea dobânzilor
3,6x
calculat olivLawFY 2025

Lichiditate

Lichiditatea curentă
1,3x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea rapidă
1,3x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea imediată
0,7x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025

Numerar

Fluxul de numerar operațional
indisponibil
lipsesc date de intrare
Investiții (capex)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Fluxul de numerar liber
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia profitului în FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
433,2 mil NOK
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
22,9x
calculat olivLawFY 2025
P/E (TTM)
22,9x
calculat olivLawFY 2025
Randamentul profitului
4,4 %
calculat olivLawFY 2025
P/B
1,6x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/S
0,6x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randament FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • indicatori disponibili: 4 din minimum 6
  • acoperirea ponderilor scorului: 27,1 % din minimum 60 %

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

14,90 NOK

06 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 433,2 mil NOK

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
433,2 mil NOK
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
22,9x
calculat olivLawFY 2025
P/B
1,6x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
7,0 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Marja netă
2,6 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
0,9 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Acoperire și prospețime

18/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2025
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2025
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 dec. 2025
Sursă: esefpublicat 21 oct. 2026
verificat 55derivat 3

Scorul pe grupe

27 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

    Ipoteze (ilustrative, editoriale)

    Rata fără risc
    6,5 %
    Prima de risc a pieței
    6,0 %
    Beta (implicit)
    1,00
    Costul capitalului propriu
    12,5 %
    Creștere terminală
    3,0 %

    Scorul pe factori

    Date insuficiente

    Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 27,1 % din minimum 60 %

    FactorValoareScorPondere folosită
    ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
    Marja netă · Calitate2,6 %47 (față de colegi)23 %
    Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
    CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
    CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
    Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
    Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie3,6x32 (pe interval fix)23 %
    Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie1,3x41 (pe interval fix)15 %
    P/E (TTM) · Evaluare22,9x40 (față de colegi)38 %
    EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
    Randament FCF · Evaluareindisponibilindisponibil—
    Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—
    Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

    Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

    Grupele scorului

    • Bilanț și datorie35/100 · 2/3 factori cu valoare
    • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
    • Calitate· parțial47/100 · 1/3 factori cu valoare
    • Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
    • Evaluare· parțial40/100 · 1/3 factori cu valoare

    O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

    Memo

    GOODTECH ASA (GOD.OL). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.

    Cifre calculate din situațiile financiare: venit 721,2 mil NOK în 2025; creștere an/an 0,9 %; marjă netă 2,6 %; ROE 7,0 %.

    Intervalul de valoare estimat este 5,95–20,53 NOK pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 12,84 NOK, prețul de 14,90 NOK lasă un potențial de -13,8 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -16,0 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

    Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 27,1 % din minimum 60 %).

    Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

    Ce susține teza

    Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.

    Ce o infirmă

    Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.

    Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).

    Față de mediana verticalei

    Companii listate din Norvegia · aceeași țară · comparată cu 39 firme

    Multipli și rentabilitate față de mediană

    P/E
    22,9x
    mediana verticalei 20,0x
    peste mediană (+14,5 %)
    EV/EBITDA
    —
    mediana verticalei 9,0x
    P/S
    0,6x
    mediana verticalei 1,3x
    sub mediană (−53,8 %)
    P/B
    1,6x
    mediana verticalei 1,8x
    sub mediană (−11,2 %)
    ROE
    7,0 %
    mediana verticalei 2,9 %
    peste mediană (+138,2 %)
    Marja netă
    2,6 %
    mediana verticalei 3,1 %
    sub mediană (−14,9 %)
    Marja EBIT
    5,1 %
    mediana verticalei 5,5 %
    sub mediană (−8,1 %)
    Venituri an/an
    0,9 %
    mediana verticalei 6,0 %
    sub mediană (−85,1 %)
    Datorie netă/EBITDA
    —
    mediana verticalei 1,5x
    Randament dividend
    —
    mediana verticalei 5,0 %

    Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

    Firmele verticalei

    CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
    AKER.OLAker Asa79,8 mld20,37,9 %21,4 %+42,5 %+36 % / +59 %
    AFG.OLAf Gruppen Asa21,5 mld19,839,7 %3,4 %+4,4 %+8 % / +69 %
    ELK.OLElkem Asa19,2 mld39,31,9 %2,7 %−15,7 %+10 % / +73 %
    ATEA.OLAtea Asa18,5 mld21,419,7 %2,3 %+8,1 %+11 % / +36 %
    AKSO.OLAker Solutions Asa17,4 mld6,822,5 %4,1 %+19,2 %+18 % / −12 %
    AUSS.OLAustevoll Seafood Asa16,6 mld37,11,6 %1,1 %+11,1 %−7 % / +10 %
    BRG.OLBorregaard Asa15,6 mld25,111,4 %8,0 %+1,3 %−18 % / −9 %
    BONHR.OLBonheur ASA11,2 mld7,817,1 %11,4 %−10,8 %+17 % / +44 %
    AFK.OLArendals Fossekompani Asa10,3 mld—-2,3 %-3,1 %−14,9 %+39 % / +31 %
    B2I.OLB2 Impact Asa8,8 mld14,311,0 %16,4 %+2,6 %+40 % / +238 %
    AKVA.OLAkva Group Asa5,7 mld31,213,7 %4,2 %+24,4 %+74 % / +152 %
    ELMRA.OLElmera Group Asa5,1 mld32,010,5 %1,3 %−0,9 %+32 % / +98 %
    BOUV.OLBouvet Asa5,0 mld14,280,7 %9,2 %−0,2 %−19 % / −16 %
    CLOUD.OLCloudberry Clean Energy Asa4,0 mld61,91,3 %13,1 %+34,0 %−5 % / +29 %
    ABG.OLAbg Sundal Collier Holding Asa3,6 mld10,734,9 %16,8 %+12,4 %−13 % / +20 %
    ANDF.OLAndfjord Salmon Group As2,2 mld—-5,7 %-12.770,4 %+328,9 %−18 % / −11 %
    BMA.OLByggma Asa1,6 mld—-25,3 %-11,9 %−2,5 %+61 % / +15 %
    APR.OLAppear Asa1,4 mld10,530,1 %16,1 %+32,3 %−53 % / indisponibil
    AZT.OLArcticzymes Technologies Asa1,1 mld108,92,9 %8,6 %+7,9 %−8 % / −48 %
    CAPSL.OLCapsol Technologies Asa884,6 mil—-89,4 %-114,8 %−25,0 %−33 % / −66 %
    BOR.OLBorgestad Asa553,2 mil36,12,1 %1,4 %−3,0 %−7 % / +41 %
    GOD.OLGoodtech Asa433,2 mil22,97,0 %2,6 %+0,9 %+62 % / +49 %
    ARR.OLArribatec Group Asa234,6 mil4,822,1 %9,3 %+15,7 %−33 % / −55 %
    DELIA.OLDellia Group Asa73,5 mil1,522,6 %7,7 %+140,0 %−62 % / indisponibil
    ABTEC.OLAqua Bio Technology Asa11,1 mil0,1—7.297,7 %−87,2 %−82 % / −97 %

    Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru GOD.OL din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

    Prognoza motorului olivLaw

    Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

    Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

    Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

    Scenarii ilustrative

    Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

    Pesimist
    Interval admis: -50 … 50 %
    Interval admis: -100 … 100 %
    Interval admis: 0 … 100
    Interval admis: -10 … 20 %
    Interval admis: 0 … 100 %
    De bază
    Interval admis: -50 … 50 %
    Interval admis: -100 … 100 %
    Interval admis: 0 … 100
    Interval admis: -10 … 20 %
    Interval admis: 0 … 100 %
    Optimist
    Interval admis: -50 … 50 %
    Interval admis: -100 … 100 %
    Interval admis: 0 … 100
    Interval admis: -10 … 20 %
    Interval admis: 0 … 100 %
    Nimic nu se salvează.

    Preț estimat (NOK)

    Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
    1 ani
    8,49
    Randament total -43 % · Pe an -43 %
    15,03
    Randament total 1 % · Pe an 1 %
    22,68
    Randament total 52 % · Pe an 52 %
    3 ani
    7,65
    Randament total -49 % · Pe an -20 %
    15,30
    Randament total 3 % · Pe an 1 %
    25,43
    Randament total 71 % · Pe an 20 %
    5 ani
    6,90
    Randament total -54 % · Pe an -14 %
    15,58
    Randament total 5 % · Pe an 1 %
    28,52
    Randament total 91 % · Pe an 14 %
    Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
    • P/E la ieșire± 3,83
    • Marja netă± 2,68
    • Creșterea anuală a veniturilor± 2,28
    • Diluare anuală± 0,23

    Analiză AI

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Pe scurt

    Goodtech ASA, listat la Oslo, oferă soluții de automatizare, robotizare și digitalizare industrială, cu accent pe proiecte pe termen lung și contracte de service. În 2025 compania a revenit pe profit după anii de restructurare, cu un profit după impozitare de 18,9 MNOK, iar bilanțul rămâne solid, cu un capital propriu de 277,0 MNOK.

    SWOT

    Puncte tari

    • Bilanț solid, fără datorii purtătoare de dobândă la sfârșitul anului 2025, și o rată a capitalului propriu ridicată.
    • Relații de lungă durată cu clienți industriali mari, susținute de contracte-cadru și acorduri de întreținere.
    • Competențe tehnice în automatizare, robotizare și digitalizare, certificate ISO 14001 pentru managementul de mediu.

    Puncte slabe

    • Venituri dependente de execuția unor proiecte individuale, cu risc de estimare a costurilor și de întârzieri.
    • Istoric recent de pierderi și operațiuni întrerupte, iar profitabilitatea urmărită ca prioritate pentru anul următor.
    • Expunere valutară pe mai multe monede, care poate afecta rentabilitatea proiectelor.

    Oportunități

    • Creșterea cererii pentru proiecte de transformare industrială mare și complexă.
    • Extinderea contractelor de service și a serviciilor gestionate către întreaga bază de clienți.
    • Investițiile în tranziție verde, eolian offshore și producție cu emisii reduse.

    Amenințări

    • Amânarea deciziilor de investiție ale clienților din cauza incertitudinilor geopolitice.
    • Modificări ale reglementărilor, ale politicilor comerciale și ale priorităților din sectorul public.
    • Riscuri de securitate cibernetică și de calitate a datelor odată cu extinderea digitalizării.

    Riscuri

    • Risc de execuție a proiectelorridicat

      Proiectele pot depăși bugetul sau termenele, afectând marjele dacă estimările inițiale se dovedesc greșite.

    • Risc geopolitic și macroeconomicridicat

      Conflictele, tensiunile comerciale, dobânzile și inflația pot amâna investițiile clienților și pot complica lanțurile de aprovizionare.

    • Risc valutarmediu

      Contractele în mai multe monede pot schimba profitabilitatea proiectelor dacă cursurile se mișcă nefavorabil, deși există acoperire parțială.

    • Risc de reglementare și politici publicemediu

      Schimbările în prioritățile sectorului public, cerințele de mediu sau legislația privind forța de muncă contractată pot afecta activitatea.

    • Risc cibernetic și tehnologicmediu

      Extinderea digitalizării și a AI crește expunerea la atacuri informatice și la probleme de calitatea datelor.

    Teza de investiție

    Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

    • Dacă revenirea pe profit din 2025 se menține și marjele cresc din proiecte mai bine gestionate, compania ar putea demonstra că restructurarea a dat rezultate.
    • Bilanțul solid și lipsa datoriilor purtătoare de dobândă oferă flexibilitate pentru investiții sau eventuale achiziții.
    • Dacă tranziția verde și cererea pentru transformări industriale mari continuă, portofoliul de servicii ar putea crește.

    Ce ar strica teza

    • Dependența de proiecte individuale face veniturile și profitul greu de prevăzut de la un an la altul.
    • Dacă incertitudinile geopolitice amână deciziile clienților, volumul de comenzi noi ar putea scădea.
    • Istoricul recent de pierderi și cedările de active ar putea face ca reluarea profitabilității să fie fragilă.

    De urmărit

    • Evoluția marjelor din proiectele mari și rezultatul de la execuție2026
    • Dezvoltarea veniturilor din contracte de service și întreținere2026
    • Plata dividendului propus de 0,50 NOK pe acțiune după adunarea generală2026
    • Momentul deciziilor de investiții ale clienților mari din energie și industrienext 10-K

    Produse, piață și concurență

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Afacerea

    Goodtech ASA este societatea-mamă a unui grup care furnizează soluții tehnologice industriale și de mediu, acoperind automatizare, robotizare și digitalizare. Activitatea combină proiecte de lungă durată, contracte-cadru anuale și acorduri de întreținere cu clienți mari din energie, industria alimentară și farmaceutică. Compania s-a reorientat după cedarea activităților nebază din Åland și din Suedia, în februarie 2025.

    Principalele clienți menționați în raportul anual includ Equinor, Ineos și Nexans, alături de o serie de proiecte mai mici. Proiectul Bałtyk pentru Equinor ilustrează tipul de proiecte mari pe care grupul le urmărește.

    Conducerea descrie o strategie de tip partener pe întregul ciclu de viață al echipamentelor, cu accent pe servicii post-vânzare și contracte de service pe termen lung. Grupul lucrează în contracte în NOK, SEK, EUR și USD, iar o parte importantă a veniturilor provine din execuția proiectelor individuale.

    Segmente

    Proiecte de automatizare și robotizare

    Segmentul principal cuprinde proiecte individuale de automatizare industrială, variind ca dimensiune și complexitate, cu riscuri legate de execuție și de estimarea costurilor.

    Întreținere și contracte-cadru

    Contractele de întreținere și contractele-cadru anuale cu clienți majori asigură venituri mai recurente și sunt tema strategiei de extindere a serviciilor gestionate.

    Piața în context

    Goodtech își identifică piețele de bază în industria alimentară și farmaceutică, energie, apărare și producție. Tranziția verde, în special în eolian offshore, producția de baterii și producția cu emisii reduse de carbon, reprezintă un vânt favorabil pentru serviciile companiei.

    Conducerea notează că cererea pentru transformări industriale mari și complexe crește, dar momentul deciziilor de investiții la clienții mari poate fi amânat din cauza incertitudinilor geopolitice.

    Tendințe

    • Tranziția verde și investițiile sustenabilevânt din spate

      Investițiile în eolian offshore, baterii și producție eficientă energetic ar putea crea cerere pentru soluțiile de automatizare și digitalizare ale grupului.

    • Digitalizare și inteligență artificialămixt

      Adoptarea digitalizării și a AI aduce câștiguri de eficiență, dar și riscuri legate de securitatea cibernetică, reglementare și calitatea datelor.

    • Incertitudine geopoliticăvânt din față

      Tensiunile globale și politicile comerciale pot afecta activitatea de investiții a clienților și predictibilitatea operațiunilor.

    • Cerere pentru transformări industriale complexevânt din spate

      Clienții industriali caută tot mai des proiecte mari de transformare, pe care grupul spune că și-a adaptat structura organizatorică să le gestioneze.

    Poziția concurențială

    Raportul anual nu numește concurenți directi. Grupul se poziționează în zona de automatizare, robotizare și digitalizare industrială, unde concurează cu integratori de sisteme și furnizori de servicii industriale.

    Avantajul declarat constă în experiența în proiecte mari cu componente voluminoase și inginerie multidisciplinară, plus modelul de servicii de grup. Fără date din surse, nu pot fi făcute comparații cantitative cu concurenții.

    • Integratori de automatizare industrială

      Companii care oferă proiecte de automatizare și robotizare similare, nenumite în surse.

    • Furnizori de servicii de inginerie industrială

      Firme de inginerie care concurează pe proiecte de transformare industrială complexă, nenumite în surse.

    • Furnizori de digitalizare industrială

      Companii care oferă soluții de digitalizare și AI pentru fabrici, nenumite în surse.

    • Furnizori regionali de servicii tehnice

      Firme locale care pot concura pe contracte de întreținere și service, nenumite în surse.

    Știri și depuneri

    Din presă

    Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

    Rapoarte anuale (ESEF)

    Surse

    1. [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / Goodtech ASA · 31 dec. 2025

    Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

    Goodtech ASA (GOD.OL): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw