olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
Grieg Seafood ASA GSF.OL
Norvegia · Euronext Oslo Børs · ISIN NO0010365521 · Verticală: Companii listate din Norvegia
Grieg Seafood ASA este un producător norvegian de somon Atlantic, cu operațiuni în Norvegia, Canada și Newfoundland. În 2024 compania a raportat o pierdere înainte de impozitare de NOK 310 milioane, iar în prezent se concentrează pe îmbunătățirea stabilității biologice și pe consolidarea bilanțului după o perioadă dificilă.
La închiderea din 06 nov. 2026, acțiunea Grieg Seafood ASA (GSF.OL) costa 22,38 NOK (−0,62 % într-o zi), cu capitalizare 3,1 mld NOK, P/E 2,8 pe un EPS diluat de 7,90 NOK în ultimele 12 luni, randament al dividendului 0,00 %, beta 0,45, interval pe 52 de săptămâni 22,38–77,85 NOK.
Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 33,7
- slab (30–45)
- Bollinger (20, 2)
- 22,35 – 23,53
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,03 · lățimea benzii 5,2 %
- SMA 50 / 200
- 24,66 / 41,38
- tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- -0,60 / -0,68
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −3,9 % | −0,6 % | −3,2 pp | — |
| 3 luni | −24,9 % | −4,2 % | −20,7 pp | — |
| 6 luni | −30,5 % | +4,3 % | −34,8 pp | — |
| De la început de an | −71,3 % | +7,5 % | −78,8 pp | — |
| 1 an | −66,3 % | +9,9 % | −76,2 pp | −4,7 % |
| 3 ani | −67,8 % | +49,8 % | −117,6 pp | +12,7 % |
| 5 ani | −76,4 % | +42,8 % | −119,3 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 0 din propriul istoric de 2 trimestre (min 9,9, mediană 11,8, max 13,7; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Venituri | 7,0 mld | 3,3 mld | 3,7 mld |
| Venituri an/an | indisponibil | −52,7 % | +11,3 % |
| Profit net | 559,8 mil | -2,5 mld | 1,1 mld |
| Profit net an/an | indisponibil | −537,8 % | indisponibil |
| EPS diluat | 5,00 | -21,90 | 7,90 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | −538,0 % | indisponibil |
| netă % | 8,0 % | -73,9 % | 30,0 % |
| Flux de numerar liber | -1,1 mld | -757,6 mil | -328,8 mil |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 5,0 mld NOK
- Datorie financiară
- 2,3 mld NOK
- Datorie netă
- -2,7 mld NOK
- Capitaluri proprii
- 4,5 mld NOK
- Active totale
- 8,7 mld NOK
- Datorie / capitaluri
- 0,52x
- Lichiditate curentă
- indisponibil
- ROE
- 25,9 %
- ROA
- 10,2 %
- Marja FCF
- -8,9 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (NOK)
Marje
Cont de profit și pierdere · NOK
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Venituri | 7,0 mld | 3,3 mld | 3,7 mld | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 532,9 mil | 114,8 mil | 115,3 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 276,8 mil | 324,9 mil | 299,5 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 844,2 mil | 24,9 mil | 76,0 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 284,4 mil | 238,3 mil | -18,0 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Profit net | 559,8 mil | -2,5 mld | 1,1 mld | esef· 21 oct. 2026verificat |
| EPS diluat | 5,00 | -21,90 | 7,90 | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Dividend pe acțiune | 4,50 | 1,75 | 0,00 | esef· 21 oct. 2026verificat |
Bilanț · NOK
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Numerar | 216,3 mil | 203,0 mil | 5,0 mld | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Stocuri | 230,1 mil | 219,3 mil | 140,6 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 5,1 mld | 5,4 mld | 1,2 mld | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Fond comercial | 727,1 mil | 20,5 mil | 20,5 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Active totale | 13,7 mld | 13,0 mld | 8,7 mld | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 760,8 mil | 1,1 mld | 458,5 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | 208,3 mil | 1,6 mld | 2,3 mld | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Datorii totale | 7,0 mld | 8,9 mld | 4,2 mld | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Capital propriu | 6,7 mld | 4,1 mld | 4,5 mld | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | 112,0 mil | 111,9 mil | 140,5 mil | esef· 21 oct. 2026derivat |
- 2023
- 112,0 mil
- 2024
- 111,9 mil
- 2025
- 140,5 mil
esef· 21 oct. 2026derivat
Fluxuri de numerar · NOK
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | -302,0 mil | 450,6 mil | 405,2 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 790,0 mil | 1,2 mld | 734,0 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | -1,1 mld ≈ | -757,6 mil ≈ | -328,8 mil ≈ | esef· 21 oct. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | 255,7 mil | -1,2 mld | 8,4 mld | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -387,3 mil | 761,0 mil | -4,0 mld | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Dividende plătite | 504,1 mil | 196,2 mil | — | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | 5,5 mil | 0 | 95,0 mii | esef· 21 oct. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 5 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 37,5 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
06 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 3,1 mld NOK
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
38 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 6,5 %
- Prima de risc a pieței
- 6,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 12,5 %
- Creștere terminală
- 3,0 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 37,5 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | 30,0 % | 97 (față de colegi) | 17 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | -29,6 % | 0 (pe interval fix) | 17 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| P/E (TTM) · Evaluare | 2,8x | 90 (față de colegi) | 28 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | -10,5 % | 0 (pe interval fix) | 22 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 6,2 % | 89 (pe interval fix) | 17 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate49/100 · 2/3 factori cu valoare
- Randamente· parțial89/100 · 1/2 factori cu valoare
- Evaluare50/100 · 2/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
GRIEG SEAFOOD ASA (GSF.OL). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 3,7 mld NOK în 2025; creștere an/an 11,3 %; marjă netă 30,0 %; ROE 25,9 %.
Intervalul de valoare estimat este 72,34–249,58 NOK pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 156,09 NOK, prețul de 22,38 NOK lasă un potențial de 597,5 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 85,7 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 37,5 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Marja netă: 30,0 %
- P/E (TTM): 2,8x
- Randamentul distribuirilor către acționari: 6,2 %
- Prețul este sub intervalul de valoare estimat
Ce o infirmă
- Conversia profitului în FCF: -29,6 %
- Randament FCF: -10,5 %
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, Lichiditatea curentă, EV/EBITDA, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Companii listate din Norvegia · aceeași țară · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| AKER.OLAker Asa | 79,8 mld | 20,3 | 7,9 % | 21,4 % | +42,5 % | +36 % / +59 % |
| AFG.OLAf Gruppen Asa | 21,5 mld | 19,8 | 39,7 % | 3,4 % | +4,4 % | +8 % / +69 % |
| ELK.OLElkem Asa | 19,2 mld | 39,3 | 1,9 % | 2,7 % | −15,7 % | +10 % / +73 % |
| ATEA.OLAtea Asa | 18,5 mld | 21,4 | 19,7 % | 2,3 % | +8,1 % | +11 % / +36 % |
| AKSO.OLAker Solutions Asa | 17,4 mld | 6,8 | 22,5 % | 4,1 % | +19,2 % | +18 % / −12 % |
| AUSS.OLAustevoll Seafood Asa | 16,6 mld | 37,1 | 1,6 % | 1,1 % | +11,1 % | −7 % / +10 % |
| BRG.OLBorregaard Asa | 15,6 mld | 25,1 | 11,4 % | 8,0 % | +1,3 % | −18 % / −9 % |
| BONHR.OLBonheur ASA | 11,2 mld | 7,8 | 17,1 % | 11,4 % | −10,8 % | +17 % / +44 % |
| AFK.OLArendals Fossekompani Asa | 10,3 mld | — | -2,3 % | -3,1 % | −14,9 % | +39 % / +31 % |
| B2I.OLB2 Impact Asa | 8,8 mld | 14,3 | 11,0 % | 16,4 % | +2,6 % | +40 % / +238 % |
| AKVA.OLAkva Group Asa | 5,7 mld | 31,2 | 13,7 % | 4,2 % | +24,4 % | +74 % / +152 % |
| ELMRA.OLElmera Group Asa | 5,1 mld | 32,0 | 10,5 % | 1,3 % | −0,9 % | +32 % / +98 % |
| BOUV.OLBouvet Asa | 5,0 mld | 14,2 | 80,7 % | 9,2 % | −0,2 % | −19 % / −16 % |
| CLOUD.OLCloudberry Clean Energy Asa | 4,0 mld | 61,9 | 1,3 % | 13,1 % | +34,0 % | −5 % / +29 % |
| ABG.OLAbg Sundal Collier Holding Asa | 3,6 mld | 10,7 | 34,9 % | 16,8 % | +12,4 % | −13 % / +20 % |
| GSF.OLGrieg Seafood Asa | 3,1 mld | 2,8 | 25,9 % | 30,0 % | +11,3 % | −69 % / −66 % |
| ANDF.OLAndfjord Salmon Group As | 2,2 mld | — | -5,7 % | -12.770,4 % | +328,9 % | −18 % / −11 % |
| BMA.OLByggma Asa | 1,6 mld | — | -25,3 % | -11,9 % | −2,5 % | +61 % / +15 % |
| APR.OLAppear Asa | 1,4 mld | 10,5 | 30,1 % | 16,1 % | +32,3 % | −53 % / indisponibil |
| AZT.OLArcticzymes Technologies Asa | 1,1 mld | 108,9 | 2,9 % | 8,6 % | +7,9 % | −8 % / −48 % |
| CAPSL.OLCapsol Technologies Asa | 884,6 mil | — | -89,4 % | -114,8 % | −25,0 % | −33 % / −66 % |
| BOR.OLBorgestad Asa | 553,2 mil | 36,1 | 2,1 % | 1,4 % | −3,0 % | −7 % / +41 % |
| ARR.OLArribatec Group Asa | 234,6 mil | 4,8 | 22,1 % | 9,3 % | +15,7 % | −33 % / −55 % |
| DELIA.OLDellia Group Asa | 73,5 mil | 1,5 | 22,6 % | 7,7 % | +140,0 % | −62 % / indisponibil |
| ABTEC.OLAqua Bio Technology Asa | 11,1 mil | 0,1 | — | 7.297,7 % | −87,2 % | −82 % / −97 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru GSF.OL din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (NOK)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 14,14 Randament total -37 % · Pe an -37 % | 24,92 Randament total 11 % · Pe an 11 % | 37,43 Randament total 67 % · Pe an 67 % |
| 3 ani | 15,67 Randament total -30 % · Pe an -11 % | 30,89 Randament total 38 % · Pe an 11 % | 50,66 Randament total 126 % · Pe an 31 % |
| 5 ani | 17,38 Randament total -22 % · Pe an -5 % | 38,30 Randament total 71 % · Pe an 11 % | 68,58 Randament total 206 % · Pe an 25 % |
- P/E la ieșire± 7,72
- Marja netă± 5,41
- Creșterea anuală a veniturilor± 4,16
- Diluare anuală± 0,45
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Grieg Seafood ASA este un producător norvegian de somon Atlantic, cu operațiuni în Norvegia, Canada și Newfoundland. În 2024 compania a raportat o pierdere înainte de impozitare de NOK 310 milioane 1, iar în prezent se concentrează pe îmbunătățirea stabilității biologice și pe consolidarea bilanțului după o perioadă dificilă.
SWOT
Puncte tari
- Compania are o poziție integrată, cu operațiuni în mai multe regiuni și capacitate de procesare cu valoare adăugată în Norvegia și Canada.
- Investițiile în post-smolt oferă un avantaj în reducerea riscului biologic pe termen lung.
- Cererea globală pentru proteine sustenabile rămâne un punct de sprijin pentru activitatea companiei.
Puncte slabe
- Compania a raportat pierderi în 2024 și un nivel scăzut al capitalului propriu, ceea ce limitează flexibilitatea financiară.
- Dependența de active biologice cu valoare mare face bilanțul sensibil la problemele de producție.
- Compania nu a putut distribui dividende pentru exercițiul 2024, din cauza lichidității reduse.
Oportunități
- Dacă investițiile în post-smolt și în procesarea de la Gardermoen se realizează conform planului, compania ar putea îmbunătăți marjele.
- O eventuală tranzacție de tip sale-leaseback pentru instalațiile din Finnmark ar putea consolida lichiditatea.
- Creșterea consumului de somon în piețe noi ar putea sprijini cererea pe termen lung.
Amenințări
- Problemele biologice precum păduchii de mare, bolile și evenimentele cu oxigen scăzut pot afecta producția rapid.
- Reglementările din Norvegia și Canada, inclusiv impozitul pe renta resurselor, pot reduce fluxurile de numerar disponibile.
- Tarifele comerciale și investigațiile antitrust în Europa și Regatul Unit pot aduce costuri suplimentare.
Riscuri
- Risc biologicridicat
Bolile, parazitii și evenimentele de mediu pot reduce producția și pot crește mortalitatea peștilor, cu impact direct asupra veniturilor.
- Risc de finanțare și lichiditateridicat
Datoria netă ridicată și capitalul propriu scăzut limitează accesul la finanțare, iar o parte din datorie are dobândă variabilă.
- Risc de reglementare în Canadamediu
Incertitudinea privind licențele și planul de tranziție din Columbia Britanică poate duce la noi depreciieri sau la pierderi de active.
- Risc de tarife comercialemediu
Tarifele asupra exporturilor către SUA ar putea reduce vânzările și presiona prețurile obținute de companie.
- Investigații antitrustmediu
Investigația Comisiei Europene și acțiunile civile din Regatul Unit privind presupuse înțelegeri anticoncurențiale ar putea genera costuri și sancțiuni.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Oferta de somon ar putea rămâne limitată în 2025, ceea ce ar putea susține prețurile, iar performanța biologică mai bună ar putea îmbunătăți volumele.
- Dacă investițiile în post-smolt și în procesare dau rezultate, compania ar putea reduce costurile și ar putea obține marje mai bune.
- Emisiunea de obligațiuni hibride din 2025 ar putea consolida capitalul propriu și flexibilitatea financiară.
Ce ar strica teza
- Problemele biologice recurente ar putea continua să afecteze volumele și costurile, ceea ce ar putea menține pierderile.
- Datoria netă ridicată și capitalul propriu redus ar putea limita capacitatea companiei de a investi și de a distribui dividende.
- Incertitudinea de reglementare din Canada și Norvegia ar putea reduce valoarea activelor și ar putea întârzia investițiile.
De urmărit
- Rezultatele trimestriale și evoluția volumului de recoltă față de obiectivul de 84000 de toneQ1 2027
- Finalizarea centrului de procesare de la Gardermoen și ritmul de creștere a producției2025
- Progresul unității post-smolt din Finnmark și transferul primului lot în mare2026
- Evoluția nivelului de capital propriu și a datoriei nete în raportul anual următornext 10-K
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Grieg Seafood produce somon Atlantic în zone de creștere din Norvegia, Canada și Newfoundland, iar activitatea acoperă atât etapa de smolt în stații de apă dulce, cât și creșterea în mare. Valoarea biologică a peștilor vii, exclusiv ajustarea la valoarea justă, era de NOK 4202 milioane la sfârșitul lui 2024 1, ceea ce arată ponderea mare a activelor biologice în bilanț. Compania își vinde producția pe piețe din Europa continentală și America de Nord.
Segmente
Operațiuni în Norvegia
Operațiunile din Rogaland și Finnmark sunt principala bază de producție, iar compania investește în unități post-smolt care reduc timpul peștilor în mare deschisă. Compania planifică o unitate de post-smolt de 3000 de tone în Finnmark, cu transfer în mare așteptat în 2026 1.
Operațiuni în Canada și Newfoundland
În Columbia Britanică, incertitudinea politică și de reglementare a dus la depreciere a licențelor pentru apă de mare și a fondului comercial, iar investițiile de creștere în Newfoundland au fost suspendate. Compania menționează planul guvernului canadian de interzicere a acvaculturii în rețele deschise până în 2029 1.
Procesare cu valoare adăugată
Un centru secundar de procesare la Gardermoen, lângă Oslo, este planificat să fie operațional în a doua jumătate a lui 2025, cu o capacitate de 12000 de tone 1. Acesta urmărește să reducă riscul de prețuri scăzute pentru peștele de calitate inferioară.
Piața în context
Oferta globală de somon Atlantic în 2025 este estimată să crească față de 2024, pe fondul unor performanțe biologice mai bune în majoritatea regiunilor. Compania se așteaptă la prețuri medii în jurul a EUR 7,30 pe kg pentru întregul an 2025, cu mai puțină sezonalitate decât în 2024 1. SUA au reprezentat 23% din vânzările din 2024, iar o escaladare a tarifelor ar putea reduce aceste vânzări 1.
Tendințe
- Cerere crescută pentru proteine sănătoasevânt din spate
Consumatorii din Europa și din piețe emergente caută tot mai mult proteine sustenabile și de calitate, ceea ce susține cererea pe termen lung pentru somon.
- Tensiuni comerciale și tarifevânt din față
Eventualele tarife asupra exporturilor norvegiene către SUA ar putea afecta prețurile și marjele, iar compania monitorizează aceste evoluții.
- Reglementarea acvaculturii norvegienemixt
Propunerea guvernului norvegian privind coexistența cu somonul sălbatic și controlul păduchilor de mare ar putea deschide posibilități de creștere pentru fermierii care țin nivelurile sub control, dar calendarul este incert.
- Presiuni biologice și de costurivânt din față
Problemele biologice din 2024 și investițiile capital-intensive în post-smolt au afectat rezultatele și fluxurile de numerar, iar costurile de finanțare cresc odată cu ratele de dobândă.
Poziția concurențială
Piața somonului Atlantic este dominată de producători norvegieni și chilieni, iar concurența se bazează pe performanța biologică, costurile de producție și accesul la piețele de desfacere. Grieg Seafood concurează atât prin capacitatea de procesare cu valoare adăugată, cât și prin prezența în Canada.
- Mowi ASA
Producător norvegian de somon de dimensiuni mari, cu operațiuni integrate în mai multe țări.
- SalMar ASA
Producător norvegian de somon cu activitate extinsă în creștere și procesare.
- Cermaq
Producător de somon cu operațiuni în Chile și Canada, în concurență directă pe unele piețe.
- Bakkafrost P/F
Producător de somon din Insulele Feroe, cu activitate în Scoția și pe piețele europene.
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202521 oct. 2026
- Raportul anual 202421 oct. 2026
Surse
- [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / Grieg Seafood ASA · 31 dec. 2025
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.