olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni Europa

HydrogenPro ASA HYPRO.OL

Norvegia · Euronext Oslo Børs · ISIN NO0010892359 · Verticală: Companii listate din Norvegia

0,41NOK−2,17 % · 1 ziÎnchidere 06 nov. 2026

HydrogenPro ASA este un grup norvegian care activează în tehnologia hidrogenului, cu operațiuni globale și clienți industriali de mari dimensiuni. În exercițiul financiar 2025 a raportat o pierdere atribuibilă acționarilor de aproximativ -233,115 milioane NOK, iar profilul său de risc este dominat de expunerea valutară și de concentrarea creanțelor.

La închiderea din 06 nov. 2026, acțiunea HydrogenPro ASA (HYPRO.OL) costa 0,41 NOK (−2,17 % într-o zi), cu capitalizare 27,7 mil NOK, P/E 0,2 pe un EPS diluat de 2,64 NOK în ultimele 12 luni, beta 0,29, interval pe 52 de săptămâni 0,34–3,99 NOK.

Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
27,7 mil NOK
acțiuni la 31 dec. 2024
P/E (TTM)
0,2
EPS diluat TTM 2,64 · TTM până la 31 dec. 2025
E/P (TTM)
650,25 %
TTM până la 31 dec. 2025
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
0,29
Volatilitate (1 an) 147 %
Interval 52 săpt.
0,343,99

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
47,3
neutru
Bollinger (20, 2)
0,32 – 0,48
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,56 · lățimea benzii 39,5 %
SMA 50 / 200
0,46 / 1,29
tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
MACD (12, 26, 9)
-0,02 / -0,03
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaEURO STOXX 50Față de EURO STOXX 50Mediana verticalei
1 lună−16,6 %−0,6 %−16,0 pp—
3 luni−31,2 %−4,2 %−27,0 pp—
6 luni−84,4 %+4,3 %−88,7 pp—
De la început de an−79,3 %+7,5 %−86,8 pp—
1 an−87,5 %+9,9 %−97,4 pp−4,7 %
3 ani−97,3 %+49,8 %−147,1 pp+12,7 %
5 ani−98,0 %+42,8 %−140,8 pp—
Scădere maximă (1 an)
−91,5 %
12 mai 2026 → 30 oct. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−99,1 %
12 sept. 2022 → 30 oct. 2026
Creștere anuală compusă (5 ani)
−54,2 %
EURO STOXX 50 +7,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 0 din propriul istoric de 1 trimestre (min 0,7, mediană 0,7, max 0,7; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu20242025
Venituri195,7 mil86,7 mil
Venituri an/anindisponibil−55,7 %
Profit net-196,1 mil-233,1 mil
Profit net an/anindisponibilindisponibil
EPS diluat-2,872,64
EPS diluat an/anindisponibilindisponibil
netă %-100,2 %-269,0 %
Flux de numerar liber-47,0 mil-222,7 mil

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
102,2 mil NOK
Datorie financiară
indisponibil NOK
Datorie netă
indisponibil NOK
Capitaluri proprii
246,9 mil NOK
Active totale
366,8 mil NOK
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
1,74x
ROE
-78,3 %
ROA
-49,2 %
Marja FCF
-257,0 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (NOK)

Marje

Cont de profit și pierdere · NOK

Venituri
2024
195,7 mil
2025
86,7 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

Profit brut
2024
48,7 mil
2025
25,4 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

Profit operațional
2024
-227,4 mil
2025
-215,5 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2024
23,3 mil
2025
22,4 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

EBITDA
2024
-204,2 mil ≈
2025
-193,1 mil ≈

esef· 21 oct. 2026derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2024
3,7 mil
2025
24,4 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2024
-200,1 mil
2025
-255,5 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

Impozit pe profit
2024
0
2025
-15,9 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

Profit net
2024
-196,1 mil
2025
-233,1 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

EPS diluat
2024
-2,87
2025
2,64

esef· 21 oct. 2026verificat

Bilanț · NOK

Numerar
2024
191,2 mil
2025
102,2 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

Stocuri
2024
27,5 mil
2025
20,7 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

Active curente
2024
381,7 mil
2025
173,3 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2024
88,8 mil
2025
116,0 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

Active totale
2024
581,6 mil
2025
366,8 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

Datorii curente
2024
211,4 mil
2025
99,4 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

Datorii totale
2024
233,3 mil
2025
119,9 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

Capital propriu
2024
348,4 mil
2025
246,9 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2024
68,3 mil
2025
—

esef· 21 oct. 2026derivat

Fluxuri de numerar · NOK

Flux de numerar operațional
2024
-21,9 mil
2025
-187,9 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

Investiții (capex)
2024
25,1 mil
2025
34,8 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

Flux de numerar liber
2024
-47,0 mil ≈
2025
-222,7 mil ≈

esef· 21 oct. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2024
-25,1 mil
2025
-34,8 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2024
77,7 mil
2025
133,7 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-55,7 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea profitului net (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă

Profitabilitate

Marja brută
29,3 %
calculat olivLawFY 2025
Marja EBITDA
-222,8 %
calculat olivLawFY 2025
Marja EBIT
-248,7 %
calculat olivLawFY 2025
Marja netă
-269,0 %
calculat olivLawFY 2025
Marja FCF
-257,0 %
calculat olivLawFY 2025

Randamente

ROE
-78,1 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROA
-49,2 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
-80,6 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
indisponibil
lipsesc date de intrare
Acoperirea dobânzilor
-8,8x
calculat olivLawFY 2025

Lichiditate

Lichiditatea curentă
1,7x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea rapidă
1,5x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea imediată
1,0x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025

Numerar

Fluxul de numerar operațional
-187,9 mil NOK
calculat olivLawFY 2025
Investiții (capex)
34,8 mil NOK
calculat olivLawFY 2025
Fluxul de numerar liber
-222,7 mil NOK
calculat olivLawFY 2025
Conversia profitului în FCF
indisponibil
date insuficiente
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
date insuficiente

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
27,7 mil NOK
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
date insuficiente
P/E (TTM)
0,2x
calculat olivLawFY 2025
Randamentul profitului
650,2 %
calculat olivLawFY 2025
P/B
0,1x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/S
0,3x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Randament FCF
-802,9 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • indicatori disponibili: 5 din minimum 6
  • acoperirea ponderilor scorului: 35,4 % din minimum 60 %

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

0,41 NOK

06 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 27,7 mil NOK

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
27,7 mil NOK
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
0,2x
calculat olivLawFY 2025
P/B
0,1x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
-78,1 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Marja netă
-269,0 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-55,7 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat

Acoperire și prospețime

24/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2025
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2025
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 dec. 2024
Sursă: esefpublicat 21 oct. 2026
verificat 50derivat 1

Scorul pe grupe

35 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

    Ipoteze (ilustrative, editoriale)

    Rata fără risc
    6,5 %
    Prima de risc a pieței
    6,0 %
    Beta (implicit)
    1,00
    Costul capitalului propriu
    12,5 %
    Creștere terminală
    3,0 %

    Scorul pe factori

    Date insuficiente

    Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 35,4 % din minimum 60 %

    FactorValoareScorPondere folosită
    ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
    Marja netă · Calitate-269,0 %8 (față de colegi)18 %
    Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
    CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
    CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
    Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
    Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie-8,8x0 (pe interval fix)18 %
    Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie1,7x79 (pe interval fix)12 %
    P/E (TTM) · Evaluare0,2x95 (față de colegi)29 %
    EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
    Randament FCF · Evaluare-802,9 %0 (pe interval fix)24 %
    Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—
    Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

    Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

    Grupele scorului

    • Bilanț și datorie31/100 · 2/3 factori cu valoare
    • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
    • Calitate· parțial8/100 · 1/3 factori cu valoare
    • Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
    • Evaluare53/100 · 2/3 factori cu valoare

    O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

    Memo

    HYDROGENPRO ASA (HYPRO.OL). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.

    Cifre calculate din situațiile financiare: venit 86,7 mil NOK în 2025; creștere an/an -55,7 %; marjă netă -269,0 %; ROE -78,1 %.

    Intervalul de valoare estimat este 24,18–83,40 NOK pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 52,16 NOK, prețul de 0,41 NOK lasă un potențial de 12 747,8 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 99,2 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

    Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 35,4 % din minimum 60 %).

    Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

    Ce susține teza

    • Lichiditatea curentă: 1,7x
    • P/E (TTM): 0,2x
    • Prețul este sub intervalul de valoare estimat

    Ce o infirmă

    • Marja netă: -269,0 %
    • Acoperirea dobânzilor: -8,8x
    • Randament FCF: -802,9 %

    Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, EV/EBITDA, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).

    Față de mediana verticalei

    Companii listate din Norvegia · aceeași țară · comparată cu 39 firme

    Multipli și rentabilitate față de mediană

    P/E
    0,2x
    mediana verticalei 20,0x
    sub mediană (−99,2 %)
    EV/EBITDA
    —
    mediana verticalei 9,0x
    P/S
    0,3x
    mediana verticalei 1,3x
    sub mediană (−75,4 %)
    P/B
    0,1x
    mediana verticalei 1,8x
    sub mediană (−93,7 %)
    ROE
    -78,1 %
    mediana verticalei 2,9 %
    sub mediană (−2.756,9 %)
    Marja netă
    -269,0 %
    mediana verticalei 3,1 %
    sub mediană (−8.839,7 %)
    Marja EBIT
    -248,7 %
    mediana verticalei 5,5 %
    sub mediană (−4.601,5 %)
    Venituri an/an
    -55,7 %
    mediana verticalei 6,0 %
    sub mediană (−1.029,6 %)
    Datorie netă/EBITDA
    —
    mediana verticalei 1,5x
    Randament dividend
    —
    mediana verticalei 5,0 %

    Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

    Firmele verticalei

    CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
    AKER.OLAker Asa79,8 mld20,37,9 %21,4 %+42,5 %+36 % / +59 %
    AFG.OLAf Gruppen Asa21,5 mld19,839,7 %3,4 %+4,4 %+8 % / +69 %
    ELK.OLElkem Asa19,2 mld39,31,9 %2,7 %−15,7 %+10 % / +73 %
    ATEA.OLAtea Asa18,5 mld21,419,7 %2,3 %+8,1 %+11 % / +36 %
    AKSO.OLAker Solutions Asa17,4 mld6,822,5 %4,1 %+19,2 %+18 % / −12 %
    AUSS.OLAustevoll Seafood Asa16,6 mld37,11,6 %1,1 %+11,1 %−7 % / +10 %
    BRG.OLBorregaard Asa15,6 mld25,111,4 %8,0 %+1,3 %−18 % / −9 %
    BONHR.OLBonheur ASA11,2 mld7,817,1 %11,4 %−10,8 %+17 % / +44 %
    AFK.OLArendals Fossekompani Asa10,3 mld—-2,3 %-3,1 %−14,9 %+39 % / +31 %
    B2I.OLB2 Impact Asa8,8 mld14,311,0 %16,4 %+2,6 %+40 % / +238 %
    AKVA.OLAkva Group Asa5,7 mld31,213,7 %4,2 %+24,4 %+74 % / +152 %
    ELMRA.OLElmera Group Asa5,1 mld32,010,5 %1,3 %−0,9 %+32 % / +98 %
    BOUV.OLBouvet Asa5,0 mld14,280,7 %9,2 %−0,2 %−19 % / −16 %
    CLOUD.OLCloudberry Clean Energy Asa4,0 mld61,91,3 %13,1 %+34,0 %−5 % / +29 %
    ABG.OLAbg Sundal Collier Holding Asa3,6 mld10,734,9 %16,8 %+12,4 %−13 % / +20 %
    ANDF.OLAndfjord Salmon Group As2,2 mld—-5,7 %-12.770,4 %+328,9 %−18 % / −11 %
    BMA.OLByggma Asa1,6 mld—-25,3 %-11,9 %−2,5 %+61 % / +15 %
    APR.OLAppear Asa1,4 mld10,530,1 %16,1 %+32,3 %−53 % / indisponibil
    AZT.OLArcticzymes Technologies Asa1,1 mld108,92,9 %8,6 %+7,9 %−8 % / −48 %
    CAPSL.OLCapsol Technologies Asa884,6 mil—-89,4 %-114,8 %−25,0 %−33 % / −66 %
    BOR.OLBorgestad Asa553,2 mil36,12,1 %1,4 %−3,0 %−7 % / +41 %
    ARR.OLArribatec Group Asa234,6 mil4,822,1 %9,3 %+15,7 %−33 % / −55 %
    DELIA.OLDellia Group Asa73,5 mil1,522,6 %7,7 %+140,0 %−62 % / indisponibil
    HYPRO.OLHydrogenpro Asa27,7 mil0,2-78,1 %-269,0 %−55,7 %−84 % / −98 %
    ABTEC.OLAqua Bio Technology Asa11,1 mil0,1—7.297,7 %−87,2 %−82 % / −97 %

    Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru HYPRO.OL din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

    Prognoza motorului olivLaw

    Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

    Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

    Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

    Scenarii ilustrative

    Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

    Pesimist
    Interval admis: -50 … 50 %
    Interval admis: -100 … 100 %
    Interval admis: 0 … 100
    Interval admis: -10 … 20 %
    Interval admis: 0 … 100 %
    De bază
    Interval admis: -50 … 50 %
    Interval admis: -100 … 100 %
    Interval admis: 0 … 100
    Interval admis: -10 … 20 %
    Interval admis: 0 … 100 %
    Optimist
    Interval admis: -50 … 50 %
    Interval admis: -100 … 100 %
    Interval admis: 0 … 100
    Interval admis: -10 … 20 %
    Interval admis: 0 … 100 %
    Nimic nu se salvează.

    Preț estimat (NOK)

    Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
    1 ani
    date insuficiente
    Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
    date insuficiente
    Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
    date insuficiente
    Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
    3 ani
    date insuficiente
    Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
    date insuficiente
    Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
    date insuficiente
    Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
    5 ani
    date insuficiente
    Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
    date insuficiente
    Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
    date insuficiente
    Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
    Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani

      Analiză AI

      Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

      Pe scurt

      HydrogenPro ASA este un grup norvegian care activează în tehnologia hidrogenului, cu operațiuni globale și clienți industriali de mari dimensiuni. În exercițiul financiar 2025 a raportat o pierdere atribuibilă acționarilor de aproximativ -233,115 milioane NOK 1, iar profilul său de risc este dominat de expunerea valutară și de concentrarea creanțelor.

      SWOT

      Puncte tari

      • Grupul nu are datorii bancare externe și nu este supus clauzelor financiare asociate, ceea ce îi oferă flexibilitate în structura de capital 1.
      • Clientela formată din companii industriale mari reduce, potrivit raportului, riscul de credit asociat creanțelor comerciale 1.
      • Gestionarea riscului este supravegheată de conducerea executivă și de consiliul de administrație, cu politici revizuite periodic 1.

      Puncte slabe

      • Pierderea atribuibilă acționarilor în exercițiul 2025 indică faptul că activitatea nu este încă rentabilă la nivelul întregului grup 1.
      • Creanțele restante sunt concentrate la câțiva clienți, iar o parte semnificativă a fost provizionată integral, fără garanții 1.
      • Grupul nu utilizează instrumente financiare de acoperire nici pentru riscul valutar, nici pentru cel al materiilor prime 1.

      Oportunități

      • Dacă structura de costuri se adaptează la mișcările valutare, marjele ar putea beneficia de o gestionare mai activă a expunerii 1.
      • Conducerea evaluează posibilitatea unor măsuri de acoperire naturală sau prin instrumente financiare, ceea ce ar putea reduce volatilitatea rezultatelor 1.
      • Acordurile cu furnizorii pot atenua parțial riscul prețului materiilor prime, iar extinderea acestora ar putea stabiliza costurile 1.

      Amenințări

      • Fluctuațiile cursurilor valutare pot modifica semnificativ veniturile și profitul, fără protecție prin instrumente de acoperire 1.
      • Creșterea prețurilor oțelului și nichelului ar putea comprima marjele înainte ca acordurile cu furnizorii să le compenseze 1.
      • Dacă pierderile recurente continuă, rezervele de numerar ar putea scădea, afectând capacitatea de a onora obligațiile 1.

      Riscuri

      • Risc valutar nehedjatridicat

        Expunerea la USD, EUR și CNY nu este acoperită prin instrumente financiare, iar mișcările cursurilor pot afecta rezultatele 1.

      • Concentrarea creanțelor restanteridicat

        Majoritatea creanțelor restante aparțin câtorva clienți și au fost provizionate integral, cu recuperări nu așteptate pe baza informațiilor curente 1.

      • Pierderi recurentemediu

        Pierderea atribuibilă acționarilor a rămas negativă în ambii ani prezentați, ceea ce ar putea limita capacitatea de finanțare internă 1.

      • Prețurile materiilor primemediu

        Oscilațiile prețurilor oțelului și nichelului pot afecta costurile, iar protecția se bazează doar pe acorduri parțiale cu furnizorii 1.

      • Concentrarea acționariatuluiscăzut

        Primii acționari dețin majoritatea capitalului, ceea ce poate influența deciziile de guvernanță ale societății 1.

      Teza de investiție

      Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

      • Absența datoriilor bancare externe și clienții industriali de dimensiune mare ar putea sprijini stabilitatea financiară dacă marjele se îmbunătățesc 1.
      • Dacă gestionarea valutară devine mai activă, volatilitatea rezultatelor ar putea scădea, consolidând încrederea investitorilor 1.
      • Creșterea numărului de acțiuni în 2025 indică o capacitate de atragere a capitalului, ceea ce ar putea sprijini proiectele de dezvoltare 1.

      Ce ar strica teza

      • Pierderile consecutive în 2024 și 2025 arată că modelul de afaceri nu a atins încă rentabilitatea, iar acest lucru ar putea continua 1.
      • Lipsa instrumentelor de acoperire expune grupul la volatilitatea valutară și a materiilor prime, ceea ce ar putea afecta rezultatele 1.
      • Concentrarea creanțelor restante și provizioanele integrale indică un risc de recuperare care ar putea amplifica pierderile 1.

      De urmărit

      • Evoluția pierderii nete și a marjelor operaționale2026
      • Recuperarea creanțelor restante de la cei mai mari clienți2026
      • Eventuala implementare a instrumentelor de acoperire valutară2026
      • Evoluția numerarului și a depozitelor bancarenext 10-K

      Produse, piață și concurență

      Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

      Afacerea

      Potrivit raportului anual pentru exercițiul încheiat la 31 decembrie 2025, grupul operează la nivel global, cu moneda funcțională NOK, dar cu venituri și cheltuieli în USD, EUR, CNY și DKK 1. Baza de clienți este formată în principal din companii industriale mari, ceea ce, conform raportului, face ca riscul de credit asociat creanțelor comerciale să fie considerat limitat 1. La 31 decembrie 2025 grupul avea numerar și depozite bancare de 102,244 milioane NOK 1.

      Grupul nu are împrumuturi bancare externe și, în consecință, nu este supus unor clauze financiare aferente acestora 1. Gestionarea riscului este supravegheată de directorii operaționali, inclusiv directorul executiv și directorul financiar, în colaborare cu consiliul de administrație 1. Obiectivul principal declarat este menținerea lichidității suficiente pentru a-și onora obligațiile la scadență 1.

      Structura acționariatului arată 95 524 889 de acțiuni la 31 decembrie 2025, fiecare cu valoarea nominală de 0,02 NOK, în creștere față de 70 121 680 de acțiuni la sfârșitul anului precedent 1. Cei 20 de acționari principali dețin împreună 92,25% din capital, ceea ce indică o concentrare semnificativă a dreptului de vot 1.

      Segmente

      Operațiuni industriale și tehnologie hidrogen

      Raportul anual descrie activitatea de bază ca fiind orientată spre clienți industriali, cu contracte pe termen lung care amplifică expunerea valutară, dar nu oferă în sursa furnizată o defalcare cantitativă a veniturilor pe segmente 1.

      Proiecte și activități în China

      Grupul are operațiuni cu costuri exprimate în CNY, iar o mișcare a acestei monede ar avea efect asupra structurii de costuri și a marjelor, fără ca sursa să cuantifice această sensibilitate 1.

      Piața în context

      Raportul anual nu cuprinde date de piață sau estimări ale dimensiunii pieței hidrogenului. Ceea ce se poate deduce din sursă este că cererea clienților industriali și prețurile materiilor prime, în special oțelul și nichelul, influențează direct costurile grupului 1.

      Expunerea la prețurile materiilor prime este nehedjată prin instrumente financiare, grupul încercând doar parțial să atenueze riscul prin acorduri cu furnizorii sau agenții 1. Dacă aceste prețuri cresc, marjele ar putea fi afectate înainte ca acordurile să le compenseze.

      Tendințe

      • Volatilitatea cursurilor valutarevânt din față

        Dolarul și euro, față de coroana norvegiană, influențează veniturile și profitul, iar fără instrumente de acoperire, fluctuațiile pot afecta rezultatele operaționale 1.

      • Prețurile oțelului și nicheluluivânt din față

        Fluctuațiile acestor materii prime pot avea impact financiar asupra grupului, iar lipsa unei strategii financiare de acoperire expune rezultatele la aceste oscilații 1.

      • Relații cu clienții industriali marimixt

        Clientela formată din companii industriale mari reduce riscul de credit perceput ca limitat, dar concentrarea creanțelor restante la câțiva clienți a generat deja provizioane integrale 1.

      • Lichiditate și finanțare fără credite bancaremixt

        Lipsa împrumuturilor bancare externe și a clauzelor financiare aferente oferă flexibilitate, în timp ce pierderile recurente pun presiune pe rezervele de numerar 1.

      Poziția concurențială

      Sursa furnizată nu identifică concurenții grupului și nu conține informații despre cota de piață. Din raportul anual nu se pot deduce comparații directe cu alți producători de tehnologie a hidrogenului 1.

      Poziționarea competitivă nu poate fi evaluată pe baza acestui document, care se concentrează pe riscurile financiare și pe structura acționariatului, fără a detalia avantajele tehnologice față de rivali 1.

      • Concurenți nespecificați în sursă

        Raportul anual nu menționează concurenți; nu se pot face comparații din această sursă.

      • Producători de electrolizoare

        Categorie generală, neidentificată în sursa analizată, fără date comparative.

      • Furnizori de echipamente industriale

        Categorie generală, neidentificată în sursa analizată, fără date comparative.

      • Companii cu activități de tehnologie energetică

        Categorie generală, neidentificată în sursa analizată, fără date comparative.

      Știri și depuneri

      Din presă

      Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

      Rapoarte anuale (ESEF)

      Surse

      1. [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / HydrogenPro ASA · 31 dec. 2025

      Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

      HydrogenPro ASA (HYPRO.OL): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw