olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
Incap Oyj ICP1V.HE
Finlanda · Nasdaq Helsinki · Verticală: Companii listate din Finlanda
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Incap Oyj (ICP1V.HE) costa 8,78 EUR (−3,41 % într-o zi), cu capitalizare 261,0 mil EUR, P/E 18,7 pe un EPS diluat de 0,47 EUR în ultimele 12 luni, beta 0,86, interval pe 52 de săptămâni 7,23–10,72 EUR.
Date la · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 50,3
- neutru
- Bollinger (20, 2)
- 8,33 – 9,39
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,42 · lățimea benzii 12,0 %
- SMA 50 / 200
- 8,55 / 9,08
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- 0,13 / 0,13
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +2,0 % | +0,4 % | +1,6 pp | — |
| 3 luni | +8,7 % | −3,3 % | +11,9 pp | — |
| 6 luni | −2,4 % | +4,0 % | −6,4 pp | — |
| De la început de an | −10,6 % | +8,1 % | −18,7 pp | — |
| 1 an | −4,7 % | +10,7 % | −15,4 pp | −1,2 % |
| 3 ani | +27,8 % | +50,1 % | −22,3 pp | +4,1 % |
| 5 ani | −38,3 % | +43,6 % | −82,0 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 50 din propriul istoric de 2 trimestre (min 13,3, mediană 17,1, max 20,9; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Venituri | 230,1 mil | 214,6 mil |
| Venituri an/an | indisponibil | −6,7 % |
| Profit net | 22,7 mil | 14,0 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | −38,5 % |
| EPS diluat | 0,77 | 0,47 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | −39,0 % |
| netă % | 9,9 % | 6,5 % |
| Flux de numerar liber | indisponibil | indisponibil |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 80,8 mil EUR
- Datorie financiară
- 19,6 mil EUR
- Datorie netă
- -61,2 mil EUR
- Capitaluri proprii
- 135,2 mil EUR
- Active totale
- 207,6 mil EUR
- Datorie / capitaluri
- 0,14x
- Lichiditate curentă
- 3,65x
- ROE
- 10,4 %
- ROA
- 6,6 %
- Marja FCF
- indisponibil
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (EUR)
Marje
Cont de profit și pierdere · EUR
| Linie | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|
| Venituri | 230,1 mil | 214,6 mil | esef· 21 apr. 2026verificat |
| Profit operațional | 29,2 mil | 25,3 mil | esef· 21 apr. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 5,6 mil | 6,0 mil | esef· 21 apr. 2026verificat |
| EBITDA | 34,8 mil ≈ | 31,3 mil ≈ | esef· 21 apr. 2026derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 2,8 mil | 6,4 mil | esef· 21 apr. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 30,1 mil | 22,3 mil | esef· 21 apr. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 7,4 mil | 8,3 mil | esef· 21 apr. 2026verificat |
| Profit net | 22,7 mil | 14,0 mil | esef· 21 apr. 2026verificat |
| EPS diluat | 0,77 | 0,47 | esef· 21 apr. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 29,5 mil | 29,6 mil | esef· 21 apr. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
Bilanț · EUR
| Linie | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|
| Numerar | 72,2 mil | 80,8 mil | esef· 21 apr. 2026verificat |
| Creanțe | 33,9 mil | 27,7 mil | esef· 21 apr. 2026verificat |
| Stocuri | 61,4 mil | 52,1 mil | esef· 21 apr. 2026verificat |
| Active curente | 168,3 mil | 162,4 mil | esef· 21 apr. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 24,3 mil | 26,2 mil | esef· 21 apr. 2026verificat |
| Fond comercial | 8,6 mil | 8,2 mil | esef· 21 apr. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 5,5 mil | 4,7 mil | esef· 21 apr. 2026verificat |
| Active totale | 214,8 mil | 207,6 mil | esef· 21 apr. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 45,7 mil | 39,9 mil | esef· 21 apr. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 21,6 mil | 19,6 mil | esef· 21 apr. 2026verificat |
| Datorii curente | 50,0 mil | 44,4 mil | esef· 21 apr. 2026verificat |
| Datorii totale | 81,9 mil | 72,3 mil | esef· 21 apr. 2026verificat |
| Capital propriu | 133,0 mil | 135,2 mil | esef· 21 apr. 2026verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | 29,5 mil | 29,7 mil | esef· 21 apr. 2026derivat |
Fluxuri de numerar · EUR
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- acoperirea ponderilor scorului: 58,3 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 261,0 mil EUR
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
58 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 3,87 – 8,51 EUR.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (EUR pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: EV/EBITDA8,41 – 8,51 (Mijloc 8,49)5 firme folosite · multiplul median 6,1x · quartile 6,0x – 6,1xANORA.HE, ETTE.HE, HARVIA.HE, HONBS.HE, KAMUX.HE
- Colegi: P/E3,87 – 8,17 (Mijloc 5,22)23 firme folosite · multiplul median 11,1x · quartile 8,2x – 17,4xALMA.HE, APETIT.HE, ASPO.HE, ATRAV.HE, BIOBV.HE, CAPMAN.HE, CONSTI.HE, DIGIA.HE, ELEAV.HE, ELISA.HE, ENENTO.HE, ETTE.HE, FORTUM.HE, FSECURE.HE, GLA1V.HE, GRK.HE, HARVIA.HE, ILKKA.HE, INVEST.HE, KALMAR.HE, KAMUX.HE, KCR.HE, KEMIRA.HE
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 3,0 %
- Prima de risc a pieței
- 5,5 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 8,5 %
- Creștere terminală
- 2,0 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 58,3 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | 20,2 % | 88 (față de colegi) | 18 % |
| Marja netă · Calitate | 6,5 % | 62 (față de colegi) | 11 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | -2,0x | 100 (față de colegi) | 18 % |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 4,0x | 38 (pe interval fix) | 11 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 3,7x | 100 (pe interval fix) | 7 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 18,7x | 36 (față de colegi) | 18 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | 6,4x | 43 (față de colegi) | 18 % |
| Randament FCF · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie81/100 · 3/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate78/100 · 2/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare39/100 · 2/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
Incap Oyj (ICP1V.HE). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 214,6 mil EUR în 2025; creștere an/an -6,7 %; marjă netă 6,5 %; ROE 10,4 %; datorie netă/EBITDA -2,0x.
Intervalul de valoare estimat este 6,14–8,34 EUR pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: aceeași bază (multipli pe același grup de comparație, nu confirmări independente)); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 6,85 EUR, prețul de 8,78 EUR lasă un potențial de -21,9 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -28,1 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 58,3 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- ROIC: 20,2 %
- Datorie netă / EBITDA: -2,0x
- Lichiditatea curentă: 3,7x
Ce o infirmă
- Prețul este peste intervalul de valoare estimat
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Companii listate din Finlanda · aceeași țară · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| FORTUM.HEFortum Oyj | 20,8 mld | 27,2 | 8,7 % | 15,3 % | −14,0 % | +32 % / +81 % |
| ELISA.HEElisa Oyj | 5,6 mld | 16,3 | 27,0 % | 15,2 % | +3,0 % | −8 % / −15 % |
| KEMIRA.HEKemira Oyj | 2,5 mld | 13,6 | 10,5 % | 6,6 % | −6,6 % | −17 % / +4 % |
| KALMAR.HEKalmar Oyj | 2,4 mld | 14,7 | 24,1 % | 9,4 % | +1,2 % | +0 % / indisponibil |
| KCR.HEKonecranes Oyj | 2,2 mld | 5,6 | 20,3 % | 9,5 % | −0,9 % | −4 % / +134 % |
| EXEL.HEExel Composites Oyj | 1,8 mld | — | -18,5 % | -5,3 % | +3,6 % | +163 % / +74 % |
| BITTI.HEBittium Oyj | 1,2 mld | 55,8 | 17,5 % | 17,9 % | +40,1 % | +73 % / +603 % |
| ALMA.HEAlma Media Oyj | 1,2 mld | 21,2 | 23,0 % | 16,9 % | +4,6 % | +9 % / +57 % |
| FIA1S.HEFinnair Oyj | 927,4 mil | 50,4 | 2,9 % | 0,6 % | +1,9 % | +54 % / +22 % |
| GRK.HEGRK Infra Oyj | 788,5 mil | 18,3 | 27,8 % | 4,9 % | +19,7 % | +52 % / indisponibil |
| HARVIA.HEHarvia Oyj | 768,7 mil | 29,3 | 21,0 % | 13,3 % | +13,5 % | −1 % / +64 % |
| ATRAV.HEAtria Oyj | 451,7 mil | 11,1 | 9,8 % | 2,2 % | +3,3 % | +13 % / +57 % |
| ANORA.HEAnora Group Oyj | 317,6 mil | 57,8 | 1,4 % | 0,8 % | −4,9 % | +26 % / +11 % |
| CAPMAN.HECapMan Oyj | 300,2 mil | 23,1 | 6,8 % | 20,9 % | +9,4 % | −8 % / −20 % |
| ICP1V.HEIncap Oyj | 261,0 mil | 18,7 | 10,4 % | 6,5 % | −6,7 % | −3 % / +37 % |
| FSECURE.HEF-Secure Oyj | 243,7 mil | 10,9 | 43,4 % | 15,3 % | −0,4 % | −17 % / −23 % |
| ASPO.HEAspo Oyj | 219,4 mil | 9,3 | 15,4 % | 5,0 % | +2,1 % | +2 % / +9 % |
| ETTE.HEEtteplan Oyj | 173,7 mil | 16,4 | 8,8 % | 2,9 % | +0,1 % | −27 % / −51 % |
| DIGIA.HEDigia Oyj | 131,6 mil | 10,5 | 14,5 % | 5,9 % | +5,5 % | −16 % / −12 % |
| ILKKA.HEIlkka Oyj | 93,8 mil | 8,1 | 6,2 % | 30,8 % | +22,6 % | +0 % / +21 % |
| CONSTI.HEConsti Oyj | 77,4 mil | 11,6 | 15,3 % | 2,0 % | +2,9 % | −8 % / −6 % |
| APETIT.HEApetit Oyj | 75,6 mil | 8,4 | 8,2 % | 5,4 % | +3,1 % | −14 % / −3 % |
| ESENSE.HEEnersense International Oyj | 74,9 mil | 74,7 | 3,1 % | 0,4 % | −27,7 % | +12 % / +9 % |
| CTH1V.HEComponenta Oyj | 66,1 mil | 324,0 | 0,8 % | 0,2 % | −4,6 % | +49 % / +182 % |
| KAMUX.HEKamux Oyj | 47,4 mil | 10,3 | 4,2 % | 0,5 % | +0,8 % | −40 % / −77 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru ICP1V.HE din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (EUR)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 4,69 Randament total -47 % · Pe an -47 % | 8,34 Randament total -5 % · Pe an -5 % | 12,62 Randament total 44 % · Pe an 44 % |
| 3 ani | 3,73 Randament total -58 % · Pe an -25 % | 7,53 Randament total -14 % · Pe an -5 % | 12,62 Randament total 44 % · Pe an 13 % |
| 5 ani | 2,96 Randament total -66 % · Pe an -20 % | 6,79 Randament total -23 % · Pe an -5 % | 12,62 Randament total 44 % · Pe an 8 % |
- P/E la ieșire± 1,88
- Marja netă± 1,32
- Creșterea anuală a veniturilor± 1,19
- Diluare anuală± 0,11
Analiză AI
Analiza calitativă nu este încă scrisă pentru această firmă.
Produse, piață și concurență
Analiza calitativă nu este încă scrisă pentru această firmă.
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202521 apr. 2026
- Raportul anual 202521 apr. 2026
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.