olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni Europa

Konecranes Oyj KCR.HE

Finlanda · Nasdaq Helsinki · Verticală: Companii listate din Finlanda

28,26EUR+1,22 % · 1 ziÎnchidere 04 nov. 2026

Konecranes Oyj produce și service-uiește echipamente și soluții de manipulare a materialelor, cu o rețea globală de clienți din industrie și din porturi. În 2025 a înregistrat comenzi în creștere și o marjă EBITA comparabilă mai bună, ceea ce face compania relevantă pentru cei care urmăresc ciclul industrial global.

La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Konecranes Oyj (KCR.HE) costa 28,26 EUR (+1,22 % într-o zi), cu capitalizare 2,2 mld EUR, P/E 5,6 pe un EPS diluat de 5,03 EUR în ultimele 12 luni, beta 1,28, interval pe 52 de săptămâni 25,54–34,57 EUR.

Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
2,2 mld EUR
acțiuni la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
5,6
EPS diluat TTM 5,03 · TTM până la 31 dec. 2025
E/P (TTM)
17,80 %
TTM până la 31 dec. 2025
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
1,28
Volatilitate (1 an) 39 %
Interval 52 săpt.
25,5434,57

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
46,2
neutru
Bollinger (20, 2)
26,26 – 31,35
în jumătatea de jos a benzii · %B 0,39 · lățimea benzii 17,7 %
SMA 50 / 200
29,48 / 29,15
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
-0,58 / -0,52
MACD sub semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaEURO STOXX 50Față de EURO STOXX 50Mediana verticalei
1 lună−9,8 %+0,4 %−10,1 pp—
3 luni+3,0 %−3,3 %+6,3 pp—
6 luni+0,5 %+4,0 %−3,5 pp—
De la început de an−9,7 %+8,1 %−17,8 pp—
1 an+0,5 %+10,7 %−10,2 pp−1,4 %
3 ani+165,4 %+50,1 %+115,3 pp+2,4 %
5 ani+115,1 %+43,6 %+71,5 pp—
Scădere maximă (1 an)
−26,1 %
03 feb. 2026 → 11 iun. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−49,6 %
17 nov. 2021 → 23 sept. 2022
Creștere anuală compusă (5 ani)
+16,6 %
EURO STOXX 50 +7,5 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 50 din propriul istoric de 2 trimestre (min 4,4, mediană 5,3, max 6,2; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu20242025
Venituri4,2 mld4,2 mld
Venituri an/anindisponibil−0,9 %
Profit net368,4 mil399,8 mil
Profit net an/anindisponibil+8,5 %
EPS diluat4,635,03
EPS diluat an/anindisponibil+8,6 %
netă %8,7 %9,5 %
Flux de numerar liberindisponibilindisponibil

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
631,9 mil EUR
Datorie financiară
469,9 mil EUR
Datorie netă
-162,0 mil EUR
Capitaluri proprii
2,1 mld EUR
Active totale
4,6 mld EUR
Datorie / capitaluri
0,23x
Lichiditate curentă
1,45x
ROE
20,3 %
ROA
8,6 %
Marja FCF
indisponibil

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (EUR)

Marje

Cont de profit și pierdere · EUR

Venituri
2024
4,2 mld
2025
4,2 mld

esef· 04 mar. 2026verificat

Profit operațional
2024
511,4 mil
2025
542,4 mil

esef· 04 mar. 2026verificat

Cheltuieli cu dobânzile
2024
57,9 mil
2025
63,7 mil

esef· 04 mar. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2024
485,3 mil
2025
516,5 mil

esef· 04 mar. 2026verificat

Impozit pe profit
2024
116,9 mil
2025
116,8 mil

esef· 04 mar. 2026verificat

Profit net
2024
368,4 mil
2025
399,8 mil

esef· 04 mar. 2026verificat

EPS diluat
2024
4,63
2025
5,03

esef· 04 mar. 2026verificat

Bilanț · EUR

Numerar
2024
710,0 mil
2025
631,9 mil

esef· 04 mar. 2026verificat

Stocuri
2024
946,3 mil
2025
913,4 mil

esef· 04 mar. 2026verificat

Active curente
2024
2,7 mld
2025
2,6 mld

esef· 04 mar. 2026verificat

Fond comercial
2024
1,1 mld
2025
1,0 mld

esef· 04 mar. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2024
449,9 mil
2025
417,7 mil

esef· 04 mar. 2026verificat

Active totale
2024
4,8 mld
2025
4,6 mld

esef· 04 mar. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2024
356,3 mil
2025
166,2 mil

esef· 04 mar. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2024
539,3 mil
2025
303,7 mil

esef· 04 mar. 2026verificat

Datorii curente
2024
2,0 mld
2025
1,8 mld

esef· 04 mar. 2026verificat

Datorii totale
2024
2,9 mld
2025
2,5 mld

esef· 04 mar. 2026verificat

Capital propriu
2024
1,9 mld
2025
2,1 mld

esef· 04 mar. 2026verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2024
79,2 mil
2025
79,2 mil

esef· 04 mar. 2026derivat

Fluxuri de numerar · EUR

Flux de numerar operațional
2024
491,6 mil
2025
569,5 mil

esef· 04 mar. 2026verificat

Flux de numerar din investiții
2024
-111,0 mil
2025
-42,0 mil

esef· 04 mar. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2024
-256,8 mil
2025
-591,2 mil

esef· 04 mar. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-0,9 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
6,1 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
8,5 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
8,6 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Profitabilitate

Marja brută
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
13,0 %
calculat olivLawFY 2025
Marja netă
9,5 %
calculat olivLawFY 2025
Marja FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare

Randamente

ROE
20,3 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROA
8,6 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROIC
21,2 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROCE
19,6 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
-162,0 mil EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
0,2x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Acoperirea dobânzilor
8,5x
calculat olivLawFY 2025

Lichiditate

Lichiditatea curentă
1,4x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea rapidă
0,9x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea imediată
0,4x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025

Numerar

Fluxul de numerar operațional
569,5 mil EUR
calculat olivLawFY 2025
Investiții (capex)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Fluxul de numerar liber
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia profitului în FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
2,2 mld EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Valoarea întreprinderii (EV)
2,1 mld EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Capitalizare / profit net TTM
5,6x
calculat olivLawFY 2025
P/E (TTM)
5,6x
calculat olivLawFY 2025
Randamentul profitului
17,8 %
calculat olivLawFY 2025
P/B
1,1x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/S
0,5x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
3,8x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
EV/Venit
0,5x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
P/FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randament FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • indicatori disponibili: 5 din minimum 6
  • acoperirea ponderilor scorului: 37,5 % din minimum 60 %

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

28,26 EUR

04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 2,2 mld EUR

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
2,2 mld EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
5,6x
calculat olivLawFY 2025
P/B
1,1x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
20,3 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Marja netă
9,5 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-0,9 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat

Acoperire și prospețime

22/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2025
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2025
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 dec. 2025
Sursă: esefpublicat 04 mar. 2026
verificat 48derivat 2

Scorul pe grupe

38 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

Jos
43,87
EUR pe acțiune
Mijloc
58,32
EUR pe acțiune
Sus
96,00
EUR pe acțiune
Preț: 28,26 EUR
Prețul este sub interval
Potențial până la valoarea centrală: 106,4 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: 51,5 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: o singură metodă · 1 metode folosite · 1 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 43,87 – 96,00 EUR.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (EUR pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: P/E43,87 – 96,00 (Mijloc 58,32)
    23 firme folosite · multiplul median 11,6x · quartile 8,7x – 19,1x
    ALMA.HE, APETIT.HE, ASPO.HE, ATRAV.HE, BIOBV.HE, CAPMAN.HE, CONSTI.HE, DIGIA.HE, ELEAV.HE, ELISA.HE, ENENTO.HE, ETTE.HE, FORTUM.HE, FSECURE.HE, GLA1V.HE, GRK.HE, HARVIA.HE, ICP1V.HE, ILKKA.HE, INVEST.HE, KALMAR.HE, KAMUX.HE, KEMIRA.HE
  • Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
3,0 %
Prima de risc a pieței
5,5 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
8,5 %
Creștere terminală
2,0 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 37,5 % din minimum 60 %

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitate21,2 %92 (față de colegi)28 %
Marja netă · Calitate9,5 %72 (față de colegi)17 %
Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie8,5x100 (pe interval fix)17 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie1,4x54 (pe interval fix)11 %
P/E (TTM) · Evaluare5,6x86 (față de colegi)28 %
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie82/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Calitate84/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Evaluare· parțial86/100 · 1/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

Konecranes Oyj (KCR.HE). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 4,2 mld EUR în 2025; creștere an/an -0,9 %; marjă netă 9,5 %; ROE 20,3 %.

Intervalul de valoare estimat este 43,87–96,00 EUR pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 58,32 EUR, prețul de 28,26 EUR lasă un potențial de 106,4 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 51,5 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 37,5 % din minimum 60 %).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • ROIC: 21,2 %
  • Marja netă: 9,5 %
  • Acoperirea dobânzilor: 8,5x
  • P/E (TTM): 5,6x
  • Prețul este sub intervalul de valoare estimat

Ce o infirmă

Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Companii listate din Finlanda · aceeași țară · comparată cu 39 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
5,6x
mediana verticalei 15,4x
sub mediană (−63,6 %)
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 6,5x
P/S
0,5x
mediana verticalei 0,5x
peste mediană (+9,4 %)
P/B
1,1x
mediana verticalei 1,5x
sub mediană (−27,6 %)
ROE
20,3 %
mediana verticalei 7,5 %
peste mediană (+169,8 %)
Marja netă
9,5 %
mediana verticalei 2,9 %
peste mediană (+226,3 %)
Marja EBIT
13,0 %
mediana verticalei 4,9 %
peste mediană (+162,0 %)
Venituri an/an
-0,9 %
mediana verticalei 1,2 %
sub mediană (−176,3 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei -0,1x
Randament dividend
—
mediana verticalei 3,9 %

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
FORTUM.HEFortum Oyj20,6 mld27,08,7 %15,3 %−14,0 %+30 % / +79 %
ELISA.HEElisa Oyj5,5 mld16,027,0 %15,2 %+3,0 %−9 % / −17 %
KEMIRA.HEKemira Oyj2,4 mld13,410,5 %6,6 %−6,6 %−18 % / +2 %
KALMAR.HEKalmar Oyj2,4 mld14,824,1 %9,4 %+1,2 %+1 % / indisponibil
KCR.HEKonecranes Oyj2,2 mld5,620,3 %9,5 %−0,9 %−4 % / +134 %
EXEL.HEExel Composites Oyj1,8 mld—-18,5 %-5,3 %+3,6 %+171 % / +80 %
BITTI.HEBittium Oyj1,2 mld58,117,5 %17,9 %+40,1 %+80 % / +632 %
ALMA.HEAlma Media Oyj1,1 mld21,123,0 %16,9 %+4,6 %+8 % / +55 %
FIA1S.HEFinnair Oyj942,9 mil51,22,9 %0,6 %+1,9 %+57 % / +24 %
GRK.HEGRK Infra Oyj810,6 mil18,827,8 %4,9 %+19,7 %+56 % / indisponibil
HARVIA.HEHarvia Oyj762,2 mil29,021,0 %13,3 %+13,5 %−2 % / +63 %
ATRAV.HEAtria Oyj452,2 mil11,19,8 %2,2 %+3,3 %+13 % / +57 %
ANORA.HEAnora Group Oyj316,3 mil57,51,4 %0,8 %−4,9 %+25 % / +10 %
CAPMAN.HECapMan Oyj311,1 mil23,96,8 %20,9 %+9,4 %−5 % / −17 %
ICP1V.HEIncap Oyj270,2 mil19,310,4 %6,5 %−6,7 %+1 % / +42 %
FSECURE.HEF-Secure Oyj250,9 mil11,243,4 %15,3 %−0,4 %−15 % / −20 %
ASPO.HEAspo Oyj217,4 mil9,315,4 %5,0 %+2,1 %+1 % / +8 %
ETTE.HEEtteplan Oyj177,7 mil16,88,8 %2,9 %+0,1 %−26 % / −49 %
DIGIA.HEDigia Oyj133,7 mil10,614,5 %5,9 %+5,5 %−15 % / −10 %
ILKKA.HEIlkka Oyj92,3 mil7,96,2 %30,8 %+22,6 %−1 % / +19 %
ESENSE.HEEnersense International Oyj84,9 mil84,73,1 %0,4 %−27,7 %+27 % / +24 %
CONSTI.HEConsti Oyj77,2 mil11,615,3 %2,0 %+2,9 %−8 % / −6 %
APETIT.HEApetit Oyj73,8 mil8,28,2 %5,4 %+3,1 %−17 % / −6 %
CTH1V.HEComponenta Oyj67,5 mil331,00,8 %0,2 %−4,6 %+52 % / +188 %
KAMUX.HEKamux Oyj48,8 mil10,64,2 %0,5 %+0,8 %−38 % / −77 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru KCR.HE din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (EUR)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
15,86
Randament total -44 % · Pe an -44 %
28,11
Randament total -1 % · Pe an -1 %
42,45
Randament total 50 % · Pe an 50 %
3 ani
13,76
Randament total -51 % · Pe an -21 %
27,59
Randament total -2 % · Pe an -1 %
45,97
Randament total 63 % · Pe an 18 %
5 ani
11,93
Randament total -58 % · Pe an -16 %
27,08
Randament total -4 % · Pe an -1 %
49,80
Randament total 76 % · Pe an 12 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 6,90
  • Marja netă± 4,83
  • Creșterea anuală a veniturilor± 4,18
  • Diluare anuală± 0,41

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Pe scurt

Konecranes Oyj produce și service-uiește echipamente și soluții de manipulare a materialelor, cu o rețea globală de clienți din industrie și din porturi. În 2025 a înregistrat comenzi în creștere și o marjă EBITA comparabilă mai bună, ceea ce face compania relevantă pentru cei care urmăresc ciclul industrial global 1.

SWOT

Puncte tari

  • Compania are un portofoliu de brevete considerat cel mai mare din industrie și componente proiectate intern pentru ridicare 1.
  • Segmentul de service are o marjă ridicată și o bază instalată mare, care susține veniturile recurente 1.
  • Bilanțul este solid, cu numerar net pozitiv la finalul anului 2025 1.

Puncte slabe

  • Vânzările au scăzut ușor în 2025 la nivel de grup, ceea ce arată sensibilitatea la cerere 1.
  • Segmentul Industrial Equipment are marje mai mici, iar compania urmărește încă îmbunătățirea profitabilității sale 1.
  • Structura cu multiple branduri adaugă complexitate operațională, pe care compania încearcă să o simplifice 1.

Oportunități

  • Automatizarea și electrificarea porturilor ar putea crea cereri noi pentru Port Solutions 1.
  • Extinderea bazei de contracte de service și achizițiile de tip bolt-on ar putea sprijini creșterea segmentului Industrial Service 1.
  • Soluțiile digitale de monitorizare pot deschide servicii noi pentru clienții care folosesc echipamente de la alți producători 1.

Amenințări

  • Un declin al producției industriale în Europa ar putea reduce cererea pentru echipamente noi 1.
  • Variațiile cursului de schimb și prețurile materialelor ar putea afecta marjele 1.
  • Concurența din industria echipamentelor de ridicat ar putea presa prețurile 1.

Riscuri

  • Ciclicitatea industrialăridicat

    Cererea depinde de producția industrială, iar o încetinire a acesteia ar putea reduce comenzile noi 1.

  • Valutarmediu

    Expunerea la cursul euro-dolar poate influența vânzările și rezultatele raportate, așa cum arată variațiile din 2025 1.

  • Prețul materialelormediu

    Oțelul și cuprul sunt materii prime importante, iar fluctuațiile lor pot afecta costurile de producție 1.

  • Trafic portuarmediu

    Port Solutions depinde de traficul global de containere, care poate fluctua 1.

  • Riscuri de mediu și climăscăzut

    Scenariile climatice și riscurile legate de climă pot influența operațiunile și estimările financiare ale companiei 1.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Dacă comenzile din 2025 se transformă în venituri în următorii ani, creșterea ar putea susține rezultatele grupului 1.
  • Marjele în segmentul de service și bilanțul puternic oferă flexibilitate pentru investiții și achiziții 1.
  • Automatizarea porturilor și digitalizarea service-ului ar putea deschide surse noi de venit 1.

Ce ar strica teza

  • Dacă producția industrială din Europa rămâne slabă, cererea pentru echipamente noi ar putea rămâne sub presiune 1.
  • Marjele segmentului Industrial Equipment sunt mai mici, iar îmbunătățirea lor ar putea dura mai mult decât se așteaptă 1.
  • Variațiile valutare și ale prețurilor materiilor prime ar putea erodă rezultatele raportate 1.

De urmărit

  • Evoluția comenzilor și a cărții de comenziQ1 2027
  • Marja EBITA a segmentului Industrial Equipment2027
  • Dezvoltarea traficului global de containere și a cererii din Port Solutions2027
  • Rezultatele următorului raport anual privind integrarea achizițiilornext 10-K

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Afacerea

Compania are trei segmente de activitate: Industrial Service, Industrial Equipment și Port Solutions. Konecranes activează pe piețele EMEA, Americas și APAC, iar în 2025 vânzările din EMEA au reprezentat 51 la sută din total, potrivit raportului anual 1. Modelul de business combină vânzarea de echipamente cu contracte de service și întreținere, ceea ce stabilizează veniturile pe termen lung 1.

Konecranes își vinde produsele sub mai multe branduri: produsele Konecranes sunt vândute direct clienților finali, iar brandurile Demag, SWF, Verlinde, R&M și Donati sunt vândute prin distribuitori și producători originali de echipamente 1. Strategia multi-brand rezultă din achizițiile anterioare, care au adus poziții solide pe anumite produse și regiuni 1.

Compania include în ecosistemul de întreținere sistemul TRUCONNECT, o soluție de monitorizare la distanță care colectează date în timp real despre starea echipamentelor, iar aplicația SLIM sprijină tehnicienii din teren 1. Aceste instrumente ajută la anticiparea nevoilor de întreținere și la planificarea vânzărilor de service 1.

Segmente

Industrial Service

Industrial Service este cel mai rentabil segment, cu o marjă EBITA comparabilă de 21,8 la sută în 2025 și vânzări de 1.562,8 milioane EUR 1. Segmentul își propune creșterea vânzărilor prin extinderea bazei de contracte și achiziții de tip bolt-on 1.

Industrial Equipment

Industrial Equipment a înregistrat în 2025 vânzări de 1.275,3 milioane EUR și o marjă EBITA comparabilă de 9,4 la sută 1. Prioritatea este îmbunătățirea profitabilității și simplificarea modelului de business 1.

Piața în context

În zona euro, PMI-ul din producție a indicat un declin al condițiilor la sfârșitul anului, în timp ce în SUA a arătat expansiune 1. Aceste evoluții diferite între regiuni ar putea influența cererea pentru echipamentele Konecranes în anii următori 1.

Tendințe

  • Ciclul industrial globalmixt

    Evoluția PMI-ului din producție determină cererea pentru echipamente de manipulare a materialelor. Dacă producția industrială își revine, cererea pentru echipamente noi ar putea crește 1.

  • Traficul portuar de containerevânt din spate

    Traficul global de containere a rămas puternic în 2025, ceea ce susține cererea pentru Port Solutions 1.

  • Automatizarea și electrificareavânt din spate

    Compania identifică oportunități în automatizarea și electrificarea porturilor și a fabricilor, ceea ce ar putea deschide noi comenzi 1.

  • Costurile materialelor și valutarăvânt din față

    Prețurile oțelului au fost sub nivelul anului anterior, dar cele ale cuprului mai ridicate, iar variațiile cursului euro-dolar afectează rezultatele raportate 1.

Poziția concurențială

Konecranes operează într-o piață a echipamentelor de manipulare a materialelor concurentă, unde avantajul se bazează pe tehnologie, brevete și rețeaua de service 1. Compania susține că deține cel mai mare portofoliu de brevete din industrie 1.

Raportul anual nu detaliază concurenții direcți, așa că poziționarea față de rivali se bazează doar pe afirmațiile companiei despre tehnologie și service 1.

  • Terex CorporationTEX

    Nume menționat doar ca exemplu de concurent din industria echipamentelor de ridicat; informația nu este extrasă din sursa dată.

  • Manitowoc CompanyMTW

    Producător de macarale; apare ca posibil concurent, informație nedetaliată în sursa dată.

  • Columbus McKinnonCMCO

    Specializat în echipamente de ridicat și manipulare; posibil concurent pe segmentul de echipamente industriale.

  • Gottwald Port Technology

    Companie din zona tehnologiei portuare, legată de brandurile portuare ale grupului; nu este listată în SUA.

Știri și depuneri

Din presă

Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

Rapoarte anuale (ESEF)

Surse

  1. [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / Konecranes Oyj · 31 dec. 2025

Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.