olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
Integrated Wind Solutions ASA IWS.OL
Norvegia · Euronext Oslo Børs · ISIN NO0013461350 · Verticală: Companii listate din Norvegia
Integrated Wind Solutions ASA este un furnizor de servicii pentru industria eoliană offshore din Norvegia, activ prin trei unități: flota de nave CSOV, servicii pentru piese de tranziție și consultanță prin PEAK Wind. În 2025 veniturile operaționale au aproape dublat față de anul precedent, pe fondul unei flote extinse și al unei creșteri a investițiilor în nave, ceea ce face compania relevantă pentru investitorii care urmăresc dezvoltarea eolianului offshore în Europa.
La închiderea din 06 nov. 2026, acțiunea Integrated Wind Solutions ASA (IWS.OL) costa 62,00 NOK (−1,27 % într-o zi), cu beta 0,28, interval pe 52 de săptămâni 40,00–64,60 NOK.
Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 52,0
- neutru
- Bollinger (20, 2)
- 60,58 – 64,38
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,37 · lățimea benzii 6,1 %
- SMA 50 / 200
- 60,06 / 58,18
- tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- 0,78 / 0,99
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +1,3 % | −0,6 % | +2,0 pp | — |
| 3 luni | +13,1 % | −4,2 % | +17,3 pp | — |
| 6 luni | +2,0 % | +4,3 % | −2,4 pp | — |
| De la început de an | +19,2 % | +7,5 % | +11,7 pp | — |
| 1 an | +49,4 % | +9,9 % | +39,5 pp | −4,7 % |
| 3 ani | +52,7 % | +49,8 % | +2,9 pp | +12,7 % |
| 5 ani | +66,9 % | +42,8 % | +24,1 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
prețul (USD) și raportarea sunt în monede diferite
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Venituri | 22,6 mil | 55,7 mil | 106,4 mil |
| Venituri an/an | indisponibil | +146,6 % | +90,9 % |
| Profit net | -1,3 mil | 4,3 mil | 16,7 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | indisponibil | +290,8 % |
| EPS diluat | -0,03 | 0,11 | 0,42 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil | +281,8 % |
| netă % | -5,7 % | 7,7 % | 15,7 % |
| Flux de numerar liber | -49,8 mil | -133,7 mil | -63,9 mil |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 52,1 mil EUR
- Datorie financiară
- 179,5 mil EUR
- Datorie netă
- 127,4 mil EUR
- Capitaluri proprii
- 214,5 mil EUR
- Active totale
- 421,9 mil EUR
- Datorie / capitaluri
- 0,84x
- Lichiditate curentă
- 3,12x
- ROE
- 8,3 %
- ROA
- 4,5 %
- Marja FCF
- -60,1 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (EUR)
Marje
Cont de profit și pierdere · EUR
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Venituri | 22,6 mil | 55,7 mil | 106,4 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Profit operațional | -3,2 mil | 5,9 mil | 24,9 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 557,0 mii | 3,4 mil | 8,8 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| EBITDA | -2,6 mil ≈ | 9,3 mil ≈ | 33,7 mil ≈ | esef· 21 oct. 2026derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 229,0 mii | 652,0 mii | 3,0 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | -1,0 mil | 7,1 mil | 22,3 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 159,0 mii | 841,0 mii | -635,0 mii | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Profit net | -1,3 mil | 4,3 mil | 16,7 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| EPS diluat | -0,03 | 0,11 | 0,42 | esef· 21 oct. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
Bilanț · EUR
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Numerar | 31,0 mil | 32,5 mil | 52,1 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Active curente | 42,4 mil | 59,0 mil | 81,8 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Active totale | 160,2 mil | 317,3 mil | 421,9 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 25,7 mil | 98,4 mil | 179,5 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Datorii curente | 10,3 mil | 28,2 mil | 26,3 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Capital propriu | 123,1 mil | 189,0 mil | 214,5 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | 43,3 mil | 39,0 mil | 39,9 mil | esef· 21 oct. 2026derivat |
- 2023
- 43,3 mil
- 2024
- 39,0 mil
- 2025
- 39,9 mil
esef· 21 oct. 2026derivat
Fluxuri de numerar · EUR
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | -694,0 mii | -778,0 mii | 28,9 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 49,1 mil | 133,0 mil | 92,9 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | -49,8 mil ≈ | -133,7 mil ≈ | -63,9 mil ≈ | esef· 21 oct. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -49,0 mil | -142,5 mil | -92,6 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 57,2 mil | 144,8 mil | 83,9 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- acoperirea ponderilor scorului: 43,8 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
06 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: indisponibil
Prețul și raportarea sunt în monede diferite; indicatorii de piață sunt indisponibili.
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
44 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 3,65 – 13,27 EUR.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (EUR pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: EV/EBITDA3,65 – 5,32 (Mijloc 4,39)5 firme folosite · multiplul median 9,0x · quartile 8,1x – 10,1xAKVA.OL, ATEA.OL, B2I.OL, BONHR.OL, ELMRA.OL
- Colegi: P/E3,85 – 13,27 (Mijloc 8,30)19 firme folosite · multiplul median 19,8x · quartile 9,2x – 31,6xABG.OL, ABTEC.OL, AFG.OL, AKER.OL, AKSO.OL, AKVA.OL, APR.OL, ARR.OL, ATEA.OL, AUSS.OL, B2I.OL, BONHR.OL, BOR.OL, BOUV.OL, BRG.OL, CLOUD.OL, DELIA.OL, ELK.OL, ELMRA.OL
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 3,0 %
- Prima de risc a pieței
- 5,5 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 8,5 %
- Creștere terminală
- 2,0 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 43,8 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | 7,0 % | 45 (față de colegi) | 24 % |
| Marja netă · Calitate | 15,7 % | 79 (față de colegi) | 14 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | -381,6 % | 0 (pe interval fix) | 14 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | 3,8x | 20 (față de colegi) | 24 % |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 8,3x | 100 (pe interval fix) | 14 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 3,1x | 100 (pe interval fix) | 10 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie60/100 · 3/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate42/100 · 3/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
INTEGRATED WIND SOLUTIONS ASA (IWS.OL). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 106,4 mil EUR în 2025; creștere an/an 90,9 %; marjă netă 15,7 %; ROE 8,3 %; datorie netă/EBITDA 3,8x.
Intervalul de valoare estimat este 3,75–9,29 EUR pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 43,8 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Marja netă: 15,7 %
- Acoperirea dobânzilor: 8,3x
- Lichiditatea curentă: 3,1x
Ce o infirmă
- Conversia profitului în FCF: -381,6 %
- Datorie netă / EBITDA: 3,8x
- Metodele de evaluare diverg
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Companii listate din Norvegia · aceeași țară · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| AKER.OLAker Asa | 79,8 mld | 20,3 | 7,9 % | 21,4 % | +42,5 % | +36 % / +59 % |
| AFG.OLAf Gruppen Asa | 21,5 mld | 19,8 | 39,7 % | 3,4 % | +4,4 % | +8 % / +69 % |
| ELK.OLElkem Asa | 19,2 mld | 39,3 | 1,9 % | 2,7 % | −15,7 % | +10 % / +73 % |
| ATEA.OLAtea Asa | 18,5 mld | 21,4 | 19,7 % | 2,3 % | +8,1 % | +11 % / +36 % |
| AKSO.OLAker Solutions Asa | 17,4 mld | 6,8 | 22,5 % | 4,1 % | +19,2 % | +18 % / −12 % |
| AUSS.OLAustevoll Seafood Asa | 16,6 mld | 37,1 | 1,6 % | 1,1 % | +11,1 % | −7 % / +10 % |
| BRG.OLBorregaard Asa | 15,6 mld | 25,1 | 11,4 % | 8,0 % | +1,3 % | −18 % / −9 % |
| BONHR.OLBonheur ASA | 11,2 mld | 7,8 | 17,1 % | 11,4 % | −10,8 % | +17 % / +44 % |
| AFK.OLArendals Fossekompani Asa | 10,3 mld | — | -2,3 % | -3,1 % | −14,9 % | +39 % / +31 % |
| B2I.OLB2 Impact Asa | 8,8 mld | 14,3 | 11,0 % | 16,4 % | +2,6 % | +40 % / +238 % |
| AKVA.OLAkva Group Asa | 5,7 mld | 31,2 | 13,7 % | 4,2 % | +24,4 % | +74 % / +152 % |
| ELMRA.OLElmera Group Asa | 5,1 mld | 32,0 | 10,5 % | 1,3 % | −0,9 % | +32 % / +98 % |
| BOUV.OLBouvet Asa | 5,0 mld | 14,2 | 80,7 % | 9,2 % | −0,2 % | −19 % / −16 % |
| CLOUD.OLCloudberry Clean Energy Asa | 4,0 mld | 61,9 | 1,3 % | 13,1 % | +34,0 % | −5 % / +29 % |
| ABG.OLAbg Sundal Collier Holding Asa | 3,6 mld | 10,7 | 34,9 % | 16,8 % | +12,4 % | −13 % / +20 % |
| ANDF.OLAndfjord Salmon Group As | 2,2 mld | — | -5,7 % | -12.770,4 % | +328,9 % | −18 % / −11 % |
| BMA.OLByggma Asa | 1,6 mld | — | -25,3 % | -11,9 % | −2,5 % | +61 % / +15 % |
| APR.OLAppear Asa | 1,4 mld | 10,5 | 30,1 % | 16,1 % | +32,3 % | −53 % / indisponibil |
| AZT.OLArcticzymes Technologies Asa | 1,1 mld | 108,9 | 2,9 % | 8,6 % | +7,9 % | −8 % / −48 % |
| CAPSL.OLCapsol Technologies Asa | 884,6 mil | — | -89,4 % | -114,8 % | −25,0 % | −33 % / −66 % |
| BOR.OLBorgestad Asa | 553,2 mil | 36,1 | 2,1 % | 1,4 % | −3,0 % | −7 % / +41 % |
| ARR.OLArribatec Group Asa | 234,6 mil | 4,8 | 22,1 % | 9,3 % | +15,7 % | −33 % / −55 % |
| DELIA.OLDellia Group Asa | 73,5 mil | 1,5 | 22,6 % | 7,7 % | +140,0 % | −62 % / indisponibil |
| ABTEC.OLAqua Bio Technology Asa | 11,1 mil | 0,1 | — | 7.297,7 % | −87,2 % | −82 % / −97 % |
| AGLX.OLAgilyx Asa | — | — | -182,4 % | -12.189,3 % | +20,3 % | −40 % / −41 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru IWS.OL din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Integrated Wind Solutions ASA este un furnizor de servicii pentru industria eoliană offshore din Norvegia, activ prin trei unități: flota de nave CSOV, servicii pentru piese de tranziție și consultanță prin PEAK Wind. În 2025 veniturile operaționale au aproape dublat față de anul precedent, pe fondul unei flote extinse și al unei creșteri a investițiilor în nave, ceea ce face compania relevantă pentru investitorii care urmăresc dezvoltarea eolianului offshore în Europa.
SWOT
Puncte tari
- Portofoliu de charter care oferă vizibilitate a veniturilor pentru anii următori și flotă modernă de nave, conform raportului 1.
- Creștere puternică a veniturilor și a profitului în 2025 față de anul precedent 1.
- Un partener strategic extern a investit capital în IWS Fleet, iar grupul a efectuat investiții majore în nave 1.
Puncte slabe
- Dependența de un număr redus de nave și de piața charterelor, care este ciclică și poate genera rezultate volatile 1.
- Datoria cu dobândă a crescut semnificativ, ceea ce face grupul sensibil la condițiile de finanțare și la dobânzi 1.
- Lipsa reprezentării feminine în conducerea executivă, recunoscută de raport ca un dezechilibru pe care compania dorește să îl corecteze 1.
Oportunități
- Creșterea industriei eoliene offshore, susținută de proiecte și licitații, ar putea genera cereri noi pentru navele și serviciile grupului 1.
- Extinderea geografică a PEAK Wind și ambiția de a dubla veniturile până în 2030 ar putea crește ponderea serviciilor pe piețe noi 1.
- Oportunitățile de extindere a flotei ar putea apărea pe piața viitoare, conform conducerii 1.
Amenințări
- Încetinirea construcției parcurilor eoliene offshore, din cauza schimbărilor de politică sau a costurilor, ar putea reduce cererea 1.
- Supraofertă de nave pe piață ar putea presa tarifele de charter în jos 1.
- Reglementările de mediu mai stricte și taxarea emisiilor de CO2 ar putea crește costurile operaționale 1.
Riscuri
- Risc de cerere și de politicăridicat
Cererea pentru servicii offshore depinde de autorizări și de prioritățile guvernamentale, iar schimbările acestora pot afecta ritmul de dezvoltare 1.
- Risc de contracte de charterridicat
Capacitatea de a obține contracte de charter depinde de condițiile de piață; dacă navele nu sunt închiriate, veniturile ar putea scădea substanțial 1.
- Risc de finanțare și lichiditatemediu
Grupul depinde de accesul la finanțare externă pentru investiții, iar dificultățile de acces ar putea limita dezvoltarea flotei 1.
- Risc de marjă pe un proiectmediu
Conducerea recunoaște un risc de marjă legat de un proiect de substație offshore din segmentul IWS Services 1.
- Risc de dobândă și valutarscăzut
Creșterea datoriei cu dobândă variabilă expune grupul la fluctuații ale dobânzilor, iar gestionarea riscului valutar nu a folosit instrumente derivate la finalul anului 2025 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Creșterea veniturilor și a profitului în 2025 și un portofoliu de charter care oferă vizibilitate pentru anii următori ar putea susține creșterea rezultatelor 1.
- Conducerea anticipează revenirea IWS Services la creștere și profit pozitiv în 2026, iar fuziunea ProCon-Hyndla ar putea consolida poziția pe piață 1.
- Perspectiva pe termen lung a industriei eoliene offshore, descrisă ca atractivă, ar putea oferi oportunități de extindere a flotei și a serviciilor 1.
Ce ar strica teza
- Piața charterelor pentru nave CSOV este ciclică, iar rezultatele ar putea varia semnificativ de la un an la altul 1.
- Datoria cu dobândă a crescut considerabil, iar dacă condițiile de finanțare se înrăutățesc, costurile și presiunea asupra lichidității ar putea crește 1.
- Supraofertă de nave sau încetinirea proiectelor eoliene offshore ar putea reduce tarifele și cererea pentru serviciile grupului 1.
De urmărit
- Evoluția veniturilor și a profitului IWS Fleet, conform prognozei conducerii de creștere în 20262026
- Revenirea IWS Services la creștere a veniturilor și la profit pozitiv, inclusiv impactul proiectului de substație offshore2026
- Progresul ambiției de a dubla veniturile IWS Services față de nivelul din 20252030
- Dividendele trimestriale anunțate de consiliu, în conformitate cu politica de dividendenext 10-K
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Integrated Wind Solutions ASA este o societate pe acțiuni înregistrată în Norvegia, cotată la Euronext Oslo Børs sub simbolul IWS, care furnizează servicii industriei eoliene offshore. Grupul își desfășoară activitatea prin IWS Fleet, care operează nave pentru deservirea parcurilor eoliene, prin IWS Services, activă în special în segmentul pieselor de tranziție, și prin PEAK Wind, care oferă servicii de consultanță. Veniturile operaționale ale grupului au ajuns la 106,379 mn EUR în 2025, față de 55,722 mn EUR în 2024 1.
Profitul perioadei a crescut la 22,92 mn EUR în 2025, comparativ cu 6,308 mn EUR în 2024, iar EBITDA a ajuns la 33,744 mn EUR 1. O parte importantă a profitului atribuibil se află în interesele minoritare, care au reprezentat 6,174 mn EUR din profitul perioadei, deoarece IWS Fleet a atras capital extern în 2024 1.
Activitatea grupului depinde de dezvoltarea proiectelor eoliene offshore, de autorizările guvernamentale și de cererea pentru navele charterate, ceea ce face ca rezultatele să poată varia semnificativ de la un an la altul, potrivit raportului anual 1.
Segmente
IWS Fleet
IWS Fleet operează nave de tip CSOV, cu șase nave în exploatare la finalul anului 2025, și închiriază aceste nave către clienți din sectorul eolian offshore. Conducerea anticipează o utilizare comercială ridicată și o creștere a veniturilor și EBIT în 2026, iar portofoliul de charter asigură vizibilitate a veniturilor pentru 2027 și 2028 1.
IWS Services
IWS Services este activă în special în segmentul pieselor de tranziție, unde compania spune că are performanțe solide. Fuziunea dintre ProCon și Hyndla urmărește să consolideze poziția pe piață, iar ambiția declarată este ca veniturile să depășească de peste două ori nivelul din 2025 până în 2030 1. Conducerea anticipează revenirea la creștere a veniturilor și la profit pozitiv în 2026, deși există un risc de marjă legat de un proiect de substație offshore 1.
PEAK Wind
PEAK Wind oferă servicii de consultanță pentru eolianul offshore și își propune să își extindă aria geografică și gama de servicii. Conducerea se așteaptă ca veniturile și cota din profitul net al grupului atribuibilă acestei unități să crească în 2026 1.
Piața în context
Conducerea descrie perspectiva pe termen lung a industriei ca fiind atractivă, cu o creștere de două cifre susținută de un portofoliu de proiecte de dezvoltare, licitații și ambiții politice 1. Totuși, raportul avertizează că cererea depinde de ritmul construcției parcurilor eoliene, de costurile alternativelor energetice și de schimbările de politică sau de prețul carbonului, iar piața charterelor pentru CSOV a fost istoric ciclică 1.
Riscul de supraofertă de nave ar putea presa tarifele în jos, iar o creștere a costurilor pentru dezvoltatorii de parcuri eoliene ar putea reduce apetitul pentru proiecte noi pe termen mediu și lung 1.
Tendințe
- Cerere susținută de licitații și proiectevânt din spate
Raportul menționează un portofoliu de proiecte de dezvoltare, licitații și ambiții politice care sprijină creșterea industriei pe termen lung 1.
- Consolidare prin fuziune în segmentul pieselor de tranzițievânt din spate
Fuziunea dintre ProCon și Hyndla este prezentată ca un factor care combină oferte de top și crește competitivitatea IWS Services 1.
- Ciclicitatea piței de chartervânt din față
Piața charterelor pentru CSOV a fost istoric ciclică, iar rezultatele financiare pot varia semnificativ de la un an la altul 1.
- Presiune de supraofertă și costurimixt
Adăugarea de noi nave ar putea crea supraofertă și presiune asupra tarifelor, iar inflația costurilor dezvoltatorilor ar putea afecta economia proiectelor 1.
Poziția concurențială
Raportul anual nu identifică explicit concurenții grupului. Presiunea competitivă este descrisă în termeni generali, prin numărul de nave și de companii care furnizează astfel de nave pe piață, care poate crea supraofertă și reduce tarifele 1.
Grupul spune că își poate consolida poziția prin oferte de piață de top, prin fuziunea ProCon-Hyndla și prin extinderea geografică a PEAK Wind, însă sursa nu enumeră competitori cu nume 1.
- Furnizori de nave CSOV și operatori de nave offshore (nenumiți în sursă)
Raportul menționează doar în termeni generali că numărul de nave și de companii care le furnizează pe piață poate crea supraofertă; nu sunt numiți concurenți specifici 1.
- Companii de servicii pentru piese de tranziție (nenumite în sursă)
Raportul afirmă că IWS Services are oferte de piață de top în segmentul pieselor de tranziție, dar nu identifică alți jucători din acest segment 1.
- Firme de consultanță eoliană offshore (nenumite în sursă)
Sursa nu nominalizează firme concurente pentru PEAK Wind, ci doar menționează că dezvoltarea piței de consultanță este pozitivă 1.
- Dezvoltatori și operatori de parcuri eoliene (nenumiți în sursă)
Aceștia sunt clienții grupului, nu concurenți direcți, iar investițiile lor determină cererea pentru serviciile IWS 1.
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202521 oct. 2026
- Raportul anual 202408 mai 2025
Surse
- [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / Integrated Wind Solutions ASA · 31 dec. 2025
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.