olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni Europa

KID ASA KID.OL

Norvegia · Euronext Oslo Børs · ISIN NO0010743545 · Verticală: Companii listate din Norvegia

146,20NOK+2,09 % · 1 ziÎnchidere 06 nov. 2026

KID ASA este unul dintre cei mai mari retaileri de textile și articole de interior din Nordic, cu mărcile Kid Interior și Hemtex. În 2025, grupul a crescut veniturile în timp ce își muta depozitul comun în Suedia, o tranziție care a afectat temporar disponibilitatea produselor în magazine. Pentru investitori, relevanța actuală ține de cât de repede va fi valorificat noul depozit.

La închiderea din 06 nov. 2026, acțiunea KID ASA (KID.OL) costa 146,20 NOK (+2,09 % într-o zi), cu capitalizare 5,9 mld NOK, P/E 25,9 pe un EPS diluat de 5,64 NOK în ultimele 12 luni, randament al dividendului 5,13 %, beta 0,21, interval pe 52 de săptămâni 114,00–146,20 NOK.

Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
5,9 mld NOK
acțiuni la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
25,9
EPS diluat TTM 5,64 · TTM până la 31 dec. 2025
E/P (TTM)
3,86 %
TTM până la 31 dec. 2025
Randament dividend
5,13 %
DPS 12 luni 7,50
Beta (2 ani)
0,21
Volatilitate (1 an) 25 %
Interval 52 săpt.
114,00146,20

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
75,3
supracumpărat (≥ 70)
Bollinger (20, 2)
130,20 – 144,18
peste banda superioară · %B 1,14 · lățimea benzii 10,2 %
SMA 50 / 200
127,33 / 125,68
tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
MACD (12, 26, 9)
4,06 / 3,71
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaEURO STOXX 50Față de EURO STOXX 50Mediana verticalei
1 lună+20,8 %−0,6 %+21,5 pp—
3 luni+10,4 %−4,2 %+14,6 pp—
6 luni+15,1 %+4,3 %+10,8 pp—
De la început de an+8,0 %+7,5 %+0,5 pp—
1 an+9,9 %+9,9 %+0,0 pp−4,7 %
3 ani+57,2 %+49,8 %+7,4 pp+12,7 %
5 ani+23,1 %+42,8 %−19,8 pp—
Scădere maximă (1 an)
−17,4 %
21 apr. 2026 → 13 mai 2026
Scădere maximă (5 ani)
−45,0 %
08 nov. 2021 → 06 ian. 2023
Creștere anuală compusă (5 ani)
+4,2 %
EURO STOXX 50 +7,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 100 din propriul istoric de 3 trimestre (min 13,7, mediană 15,2, max 24,0; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu202320242025
Venituri3,4 mld3,8 mld3,9 mld
Venituri an/anindisponibil+10,9 %+4,2 %
Profit net313,8 mil398,6 mil229,2 mil
Profit net an/anindisponibil+27,0 %−42,5 %
EPS diluat7,729,815,64
EPS diluat an/anindisponibil+27,1 %−42,5 %
netă %9,2 %10,5 %5,8 %
Flux de numerar liberindisponibilindisponibilindisponibil

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
0 NOK
Datorie financiară
722,4 mil NOK
Datorie netă
722,4 mil NOK
Capitaluri proprii
1,5 mld NOK
Active totale
4,6 mld NOK
Datorie / capitaluri
0,50x
Lichiditate curentă
0,87x
ROE
15,3 %
ROA
5,1 %
Marja FCF
indisponibil

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (NOK)

Marje

Cont de profit și pierdere · NOK

Venituri
2023
3,4 mld
2024
3,8 mld
2025
3,9 mld

esef· 21 oct. 2026verificat

Profit operațional
2023
480,4 mil
2024
555,3 mil
2025
393,8 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
404,1 mil
2024
471,7 mil
2025
555,3 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

EBITDA
2023
884,5 mil ≈
2024
1,0 mld ≈
2025
949,1 mil ≈

esef· 21 oct. 2026derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
87,5 mil
2024
101,1 mil
2025
119,9 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
402,5 mil
2024
498,1 mil
2025
287,9 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
88,7 mil
2024
99,6 mil
2025
58,6 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

Profit net
2023
313,8 mil
2024
398,6 mil
2025
229,2 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

EPS diluat
2023
7,72
2024
9,81
2025
5,64

esef· 21 oct. 2026verificat

Dividend pe acțiune
2023
5,75
2024
6,50
2025
7,50

esef· 21 oct. 2026derivat

Bilanț · NOK

Numerar
2023
225,1 mil
2024
228,5 mil
2025
0

esef· 21 oct. 2026verificat

Creanțe
2023
105,0 mil
2024
160,4 mil
2025
169,8 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

Stocuri
2023
576,3 mil
2024
775,9 mil
2025
934,5 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

Active curente
2023
906,4 mil
2024
1,2 mld
2025
1,1 mld

esef· 21 oct. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
303,2 mil
2024
383,5 mil
2025
487,2 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

Fond comercial
2023
70,2 mil
2024
71,3 mil
2025
75,8 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

Active totale
2023
3,9 mld
2024
4,4 mld
2025
4,6 mld

esef· 21 oct. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2023
30,0 mil
2024
30,0 mil
2025
142,4 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
491,7 mil
2024
461,7 mil
2025
580,0 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

Datorii curente
2023
1,1 mld
2024
1,2 mld
2025
1,3 mld

esef· 21 oct. 2026verificat

Datorii totale
2023
2,6 mld
2024
2,9 mld
2025
3,1 mld

esef· 21 oct. 2026verificat

Capital propriu
2023
1,3 mld
2024
1,5 mld
2025
1,5 mld

esef· 21 oct. 2026verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2023
40,7 mil
2024
40,6 mil
2025
40,6 mil

esef· 21 oct. 2026derivat

Fluxuri de numerar · NOK

Flux de numerar din investiții
2023
-181,5 mil
2024
-136,3 mil
2025
-221,0 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-639,7 mil
2024
-731,8 mil
2025
-574,1 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

Dividende plătite
2023
233,7 mil
2024
264,2 mil
2025
304,8 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
4,2 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
-29,1 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
-42,5 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
-42,5 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Profitabilitate

Marja brută
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBITDA
24,1 %
calculat olivLawFY 2025
Marja EBIT
10,0 %
calculat olivLawFY 2025
Marja netă
5,8 %
calculat olivLawFY 2025
Marja FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare

Randamente

ROE
15,3 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROA
5,1 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROIC
15,8 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROCE
11,8 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Rata de distribuire (EPS)
133,0 %
calculat olivLawFY 2025
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
722,4 mil NOK
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Datorie netă / EBITDA
0,8x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Datorie / capital propriu
0,5x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Acoperirea dobânzilor
3,3x
calculat olivLawFY 2025

Lichiditate

Lichiditatea curentă
0,9x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea rapidă
0,1x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea imediată
0,0x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025

Numerar

Fluxul de numerar operațional
indisponibil
lipsesc date de intrare
Investiții (capex)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Fluxul de numerar liber
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia profitului în FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
15 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
5,9 mld NOK
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Valoarea întreprinderii (EV)
6,7 mld NOK
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Capitalizare / profit net TTM
25,9x
calculat olivLawFY 2025
P/E (TTM)
25,9x
calculat olivLawFY 2025
Randamentul profitului
3,9 %
calculat olivLawFY 2025
P/B
4,1x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/S
1,5x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
7,0x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
EV/EBIT
16,9x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
EV/Venit
1,7x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
P/FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randament FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
5,1 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul distribuirilor către acționari
5,1 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Profil neutru

Scor: 55 / 100

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

146,20 NOK

06 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 5,9 mld NOK

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
5,9 mld NOK
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
25,9x
calculat olivLawFY 2025
P/B
4,1x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
7,0x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROE
15,3 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Marja netă
5,8 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
4,2 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
5,1 %
calculat olivLawFY 2025

Acoperire și prospețime

26/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2025
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2025
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 dec. 2025
Sursă: esefpublicat 21 oct. 2026
verificat 76derivat 6

Scorul pe grupe

  • Calitate70
  • Bilanț și datorie39
  • Evaluare53
  • Randamente73

Interval de valoare estimat

indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

    Ipoteze (ilustrative, editoriale)

    Rata fără risc
    6,5 %
    Prima de risc a pieței
    6,0 %
    Beta (implicit)
    1,00
    Costul capitalului propriu
    12,5 %
    Creștere terminală
    3,0 %

    Scorul pe factori

    Profil neutru · Scor 55/100

    FactorValoareScorPondere folosită
    ROIC · Calitate15,8 %77 (față de colegi)16 %
    Marja netă · Calitate5,8 %58 (față de colegi)10 %
    Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
    CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
    CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
    Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie0,8x60 (față de colegi)16 %
    Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie3,3x27 (pe interval fix)10 %
    Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie0,9x6 (pe interval fix)6 %
    P/E (TTM) · Evaluare25,9x35 (față de colegi)16 %
    EV/EBITDA · Evaluare7,0x71 (față de colegi)16 %
    Randament FCF · Evaluareindisponibilindisponibil—
    Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente5,1 %73 (pe interval fix)10 %
    Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

    Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

    Grupele scorului

    • Bilanț și datorie39/100 · 3/3 factori cu valoare
    • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
    • Calitate70/100 · 2/3 factori cu valoare
    • Randamente· parțial73/100 · 1/2 factori cu valoare
    • Evaluare53/100 · 2/3 factori cu valoare

    O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

    Memo

    KID ASA (KID.OL). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.

    Cifre calculate din situațiile financiare: venit 3,9 mld NOK în 2025; creștere an/an 4,2 %; marjă netă 5,8 %; ROE 15,3 %; datorie netă/EBITDA 0,8x.

    Intervalul de valoare estimat este 73,57–178,18 NOK pe acțiune (mediana a 3 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 111,44 NOK, prețul de 146,20 NOK lasă un potențial de -23,8 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -31,2 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

    Scor olivLaw 55/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: growth, returns. Nu este o recomandare de investiții.

    Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

    Ce susține teza

    • ROIC: 15,8 %
    • EV/EBITDA: 7,0x
    • Randamentul distribuirilor către acționari: 5,1 %

    Ce o infirmă

    • Acoperirea dobânzilor: 3,3x
    • Lichiditatea curentă: 0,9x
    • Metodele de evaluare diverg

    Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Randament FCF, Rata de distribuire (FCF).

    Față de mediana verticalei

    Companii listate din Norvegia · aceeași țară · comparată cu 39 firme

    Multipli și rentabilitate față de mediană

    P/E
    25,9x
    mediana verticalei 20,0x
    peste mediană (+29,4 %)
    EV/EBITDA
    7,0x
    mediana verticalei 9,0x
    sub mediană (−21,7 %)
    P/S
    1,5x
    mediana verticalei 1,3x
    peste mediană (+15,9 %)
    P/B
    4,1x
    mediana verticalei 1,8x
    peste mediană (+132,4 %)
    ROE
    15,3 %
    mediana verticalei 2,9 %
    peste mediană (+421,6 %)
    Marja netă
    5,8 %
    mediana verticalei 3,1 %
    peste mediană (+88,8 %)
    Marja EBIT
    10,0 %
    mediana verticalei 5,5 %
    peste mediană (+80,7 %)
    Venituri an/an
    4,2 %
    mediana verticalei 6,0 %
    sub mediană (−29,6 %)
    Datorie netă/EBITDA
    0,8x
    mediana verticalei 1,5x
    sub mediană (−48,3 %)
    Randament dividend
    5,1 %
    mediana verticalei 5,0 %
    la mediană

    Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

    Firmele verticalei

    CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
    AKER.OLAker Asa79,8 mld20,37,9 %21,4 %+42,5 %+36 % / +59 %
    AFG.OLAf Gruppen Asa21,5 mld19,839,7 %3,4 %+4,4 %+8 % / +69 %
    ELK.OLElkem Asa19,2 mld39,31,9 %2,7 %−15,7 %+10 % / +73 %
    ATEA.OLAtea Asa18,5 mld21,419,7 %2,3 %+8,1 %+11 % / +36 %
    AKSO.OLAker Solutions Asa17,4 mld6,822,5 %4,1 %+19,2 %+18 % / −12 %
    AUSS.OLAustevoll Seafood Asa16,6 mld37,11,6 %1,1 %+11,1 %−7 % / +10 %
    BRG.OLBorregaard Asa15,6 mld25,111,4 %8,0 %+1,3 %−18 % / −9 %
    BONHR.OLBonheur ASA11,2 mld7,817,1 %11,4 %−10,8 %+17 % / +44 %
    AFK.OLArendals Fossekompani Asa10,3 mld—-2,3 %-3,1 %−14,9 %+39 % / +31 %
    B2I.OLB2 Impact Asa8,8 mld14,311,0 %16,4 %+2,6 %+40 % / +238 %
    KID.OLKid Asa5,9 mld25,915,3 %5,8 %+4,2 %+8 % / +34 %
    AKVA.OLAkva Group Asa5,7 mld31,213,7 %4,2 %+24,4 %+74 % / +152 %
    ELMRA.OLElmera Group Asa5,1 mld32,010,5 %1,3 %−0,9 %+32 % / +98 %
    BOUV.OLBouvet Asa5,0 mld14,280,7 %9,2 %−0,2 %−19 % / −16 %
    CLOUD.OLCloudberry Clean Energy Asa4,0 mld61,91,3 %13,1 %+34,0 %−5 % / +29 %
    ABG.OLAbg Sundal Collier Holding Asa3,6 mld10,734,9 %16,8 %+12,4 %−13 % / +20 %
    ANDF.OLAndfjord Salmon Group As2,2 mld—-5,7 %-12.770,4 %+328,9 %−18 % / −11 %
    BMA.OLByggma Asa1,6 mld—-25,3 %-11,9 %−2,5 %+61 % / +15 %
    APR.OLAppear Asa1,4 mld10,530,1 %16,1 %+32,3 %−53 % / indisponibil
    AZT.OLArcticzymes Technologies Asa1,1 mld108,92,9 %8,6 %+7,9 %−8 % / −48 %
    CAPSL.OLCapsol Technologies Asa884,6 mil—-89,4 %-114,8 %−25,0 %−33 % / −66 %
    BOR.OLBorgestad Asa553,2 mil36,12,1 %1,4 %−3,0 %−7 % / +41 %
    ARR.OLArribatec Group Asa234,6 mil4,822,1 %9,3 %+15,7 %−33 % / −55 %
    DELIA.OLDellia Group Asa73,5 mil1,522,6 %7,7 %+140,0 %−62 % / indisponibil
    ABTEC.OLAqua Bio Technology Asa11,1 mil0,1—7.297,7 %−87,2 %−82 % / −97 %

    Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru KID.OL din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

    Prognoza motorului olivLaw

    Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

    Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

    Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

    Scenarii ilustrative

    Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

    Pesimist
    Interval admis: -50 … 50 %
    Interval admis: -100 … 100 %
    Interval admis: 0 … 100
    Interval admis: -10 … 20 %
    Interval admis: 0 … 100 %
    De bază
    Interval admis: -50 … 50 %
    Interval admis: -100 … 100 %
    Interval admis: 0 … 100
    Interval admis: -10 … 20 %
    Interval admis: 0 … 100 %
    Optimist
    Interval admis: -50 … 50 %
    Interval admis: -100 … 100 %
    Interval admis: 0 … 100
    Interval admis: -10 … 20 %
    Interval admis: 0 … 100 %
    Nimic nu se salvează.

    Preț estimat (NOK)

    Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
    1 ani
    86,17
    Randament total -38 % · Pe an -38 %
    152,37
    Randament total 8 % · Pe an 8 %
    229,53
    Randament total 62 % · Pe an 62 %
    3 ani
    83,16
    Randament total -34 % · Pe an -13 %
    165,49
    Randament total 26 % · Pe an 8 %
    273,80
    Randament total 103 % · Pe an 27 %
    5 ani
    80,25
    Randament total -30 % · Pe an -7 %
    179,74
    Randament total 45 % · Pe an 8 %
    326,60
    Randament total 153 % · Pe an 20 %
    Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
    • P/E la ieșire± 41,37
    • Marja netă± 28,96
    • Creșterea anuală a veniturilor± 23,84
    • Diluare anuală± 2,43

    Analiză AI

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Pe scurt

    KID ASA este unul dintre cei mai mari retaileri de textile și articole de interior din Nordic, cu mărcile Kid Interior și Hemtex. În 2025, grupul a crescut veniturile în timp ce își muta depozitul comun în Suedia, o tranziție care a afectat temporar disponibilitatea produselor în magazine. Pentru investitori, relevanța actuală ține de cât de repede va fi valorificat noul depozit.

    SWOT

    Puncte tari

    • Mărci cu recunoaștere în Nordic și un sortiment reînnoit constant, conform sursei 1.
    • Bază largă de clienți fideli prin programul de membri și canalul online în creștere.
    • Marjă brută ridicată și o politică de dividende clară, susținută de fluxuri de numerar stabile.

    Puncte slabe

    • Dependența de furnizori externi din Asia expune grupul la întreruperi și presiuni de cost.
    • Tranziția depozitului a redus disponibilitatea produselor în magazine în a doua jumătate a anului.
    • Un depozit vechi din Lier nu are încă o soluție finală, ceea ce adaugă complexitate operațională.

    Oportunități

    • Dacă noul depozit își atinge eficiențele, grupul ar putea susține creșteri mai mari ale vânzărilor.
    • Extinderea Hemtex pe piețe din UE, cu site-uri în germană și engleză, ar putea deschide noi segmente.
    • Formatul Extended și magazinele mai mari ar putea crește oferta completă pe fiecare piață.

    Amenințări

    • Scăderea cererii pentru produse de interior într-o piață încetinită ar putea afecta vânzările.
    • Presiunile privind lanțul de aprovizionare și reglementările de sustenabilitate pot crește costurile.
    • Concurența din partea retailerilor mari de mobilier și a platformelor online poate limita marjele.

    Riscuri

    • Execuția depozituluiridicat

      Dacă eficiențele noului depozit întârzie, livrările și disponibilitatea produselor ar putea rămâne sub nivelul așteptat, conform sursei 1.

    • Dependența de furnizoriridicat

      Majoritatea bunurilor provin din Asia prin furnizori externi, ceea ce expune grupul la întreruperi și la schimbări de cost.

    • Risc valutar și de dobândămediu

      Grupul acoperă riscul valutar prin contracte pe termen de nouă până la unsprezece luni, iar riscul de dobândă prin swap, potrivit sursei 1.

    • Cerințe de sustenabilitatemediu

      Reglementările din UE privind raportarea și lanțul de aprovizionare ar putea crește costurile de conformitate.

    • Cerere în scăderescăzut

      O piață de interior mai slabă ar putea reduce vânzările comparabile față de obiectivele declarate.

    Teza de investiție

    Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

    • Dacă depozitul nou funcționează la capacitate completă, grupul ar putea transforma tranziția într-un avantaj de eficiență pe termen lung, conform declarațiilor din sursa 1.
    • Creșterea online și formatul Extended ar putea sprijini creșterea veniturilor pe bază comparabilă.
    • O politică de dividende ridicată, cu plăți semestriale, ar putea susține interesul investitorilor care caută randament.

    Ce ar strica teza

    • Dacă tranziția logistică se prelungește, costurile și pierderile de vânzări ar putea afecta rezultatele următoarelor trimestre.
    • Dependența de furnizori din Asia și presiunile de sustenabilitate ar putea reduce marjele.
    • Dacă piața de interior rămâne slabă, obiectivul de creștere pe bază comparabilă ar putea fi greu de atins.

    De urmărit

    • Revenirea disponibilității produselor în magazine după tranziția depozitului2026
    • Deschiderea magazinelor Extended în Norvegia și Suedia2026
    • Lansarea site-urilor Hemtex în germană și engleză pentru piețele UE2026
    • Aprobarea dividendului propus pentru 2025 la adunarea generalămai 2026

    Produse, piață și concurență

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Afacerea

    Grupul Kid achiziționează, importă și vinde textile și mobilier pentru interior prin magazine fizice și online, operând în Norvegia, Suedia, Finlanda și Estonia. Sursa 1 arată 283 de magazine la sfârșitul anului 2025 și 2.395 de angajați, iar sortimentul include perdele, lenjerie de pat, decorațiuni și mobilier. Grupul nu deține fabrici, ci se bazează pe furnizori externi, în special din Asia.

    Segmente

    Kid Interior și Hemtex

    Activitatea de retail se împarte între mărcile Kid Interior, cu 160 de magazine la sfârșitul anului 2025, și Hemtex, cu 123 de magazine, conform sursei 1. Ambele mărci folosesc același model omnichannel și același depozit comun.

    Vânzări online

    Canalul online a depășit 500 de milioane de coroane norvegiene în 2025 și a reprezentat 13,2% din veniturile totale, conform sursei 1. Dezvoltarea sa depinde de disponibilitatea produselor după tranziția logistică.

    Concept Extended

    Formatul Extended, cu magazine mai mari, avea 14 unități în Norvegia și una în Suedia la finalul anului 2025, iar grupul intenționează să deschidă al cincisprezecelea magazin în Norvegia și al doilea în Suedia în 2026, potrivit sursei 1.

    Piața în context

    Piața de bază este cea nordică, unde concurează cu retaileri de mobilier și decorațiuni, iar creșterea organică mai mare, de 4-5% pe bază comparabilă, este obiectivul mediu declarat de companie în condiții de piață normalizată, conform sursei 1. Veniturile de 4,2% creștere din 2025 au venit după o performanță solidă în 2024.

    Tendințe

    • Comerț omnichannelvânt din spate

      Clienții combină magazinele fizice cu cumpărăturile online, iar disponibilitatea produselor din depozit influențează direct ambele canale, ceea ce face ca noul depozit să fie esențial pentru această tendință.

    • Sustenabilitate în lanțul de aprovizionaremixt

      Cerințele privind condițiile de muncă și emisiile din lanțul valoric cresc presiunea asupra retailerilor, iar sursa 1 arată că achizițiile de bunuri reprezintă majoritatea emisiilor de CO2e ale grupului.

    • Costuri logistice și tranzițievânt din față

      Mutarea depozitului a adus costuri mai mari și livrări mai puțin precise, iar efectul final depinde de cât de repede sunt atinse eficiențele promise pentru 2026.

    • Interesul pentru locuințe confortabilevânt din spate

      Cererea pentru produse de interior și mobilier de exterior a rămas un motor al creșterii, după cum arată sursa 1 prin dezvoltarea sortimentului sezonier și a categoriilor de exterior.

    Poziția concurențială

    Sursa 1 nu identifică în mod explicit concurenții, dar mediul competitiv include retaileri nordici de textile și mobilier pentru interior, cu rețele de magazine și canale online. Avantajul declarat al grupului este sortimentul larg la prețuri accesibile și rețeaua de magazine din orașele mari.

    • IKEA

      Retailer de mobilier și decorațiuni prezent în Nordic, cu un sortiment comparabil pentru locuință, menționat ca reper general de piață și nu extras din sursa 1.

    • JYSK

      Lanț de mobilier și textile pentru casă cu prezență în țările nordice, menționat ca reper general de piață și nu extras din sursa 1.

    • Lindex Group

      Retailer suedez cu presență în segmentul de locuință și textile, menționat ca reper general și nu extras din sursa 1.

    • Rusta

      Lanț suedez de magazine de bricolaj și articole pentru casă, menționat ca reper general și nu extras din sursa 1.

    Știri și depuneri

    Din presă

    Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

    Rapoarte anuale (ESEF)

    Surse

    1. [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / KID ASA · 31 dec. 2025

    Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

    KID ASA (KID.OL): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw