olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
Lifecare ASA LIFE.OL
Norvegia · Euronext Oslo Børs · ISIN NO0013355859 · Verticală: Companii listate din Norvegia
Lifecare ASA, companie norvegiană de tehnologie medicală cotată pe Euronext Oslo Børs, dezvoltă un senzor implantabil de monitorizare continuă a glucozei, bazat pe principiul presiunii osmotice. Compania se află într-o etapă de tranziție de la dezvoltarea de laborator la pregătirea pentru studii clinice pe oameni și pentru marcajul CE, ceea ce face ca stadiul reglementar să fie principalul factor de urmărit.
La închiderea din 06 nov. 2026, acțiunea Lifecare ASA (LIFE.OL) costa 0,41 NOK (−2,86 % într-o zi), cu capitalizare 7,2 mil NOK, beta 0,40, interval pe 52 de săptămâni 0,28–5,86 NOK.
Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 49,8
- neutru
- Bollinger (20, 2)
- 0,38 – 0,45
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,35 · lățimea benzii 16,6 %
- SMA 50 / 200
- 0,37 / 0,38
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- 0,01 / 0,01
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −5,3 % | −0,6 % | −4,7 pp | — |
| 3 luni | +27,2 % | −4,2 % | +31,4 pp | — |
| 6 luni | +0,5 % | +4,3 % | −3,8 pp | — |
| De la început de an | −64,2 % | +7,5 % | −71,7 pp | — |
| 1 an | −92,1 % | +9,9 % | −102,0 pp | −4,7 % |
| 3 ani | −99,0 % | +49,8 % | −148,8 pp | +12,7 % |
| 5 ani | −98,2 % | +42,8 % | −141,0 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Venituri | 4,3 mil | 2,5 mil | 112,0 mii |
| Venituri an/an | indisponibil | −41,8 % | −95,5 % |
| Profit net | -35,3 mil | -71,8 mil | -119,5 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| EPS diluat | -3,81 | -5,73 | -6,80 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| netă % | -827,3 % | -2.894,6 % | -106.708,0 % |
| Flux de numerar liber | -38,5 mil | -78,3 mil | -116,8 mil |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 5,7 mil NOK
- Datorie financiară
- indisponibil NOK
- Datorie netă
- indisponibil NOK
- Capitaluri proprii
- -28,0 mil NOK
- Active totale
- 95,0 mil NOK
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- 0,26x
- ROE
- indisponibil
- ROA
- -115,1 %
- Marja FCF
- -104.315,2 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (NOK)
Marje
Cont de profit și pierdere · NOK
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Venituri | 4,3 mil | 2,5 mil | 112,0 mii | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Profit operațional | -35,3 mil | -84,8 mil | -130,0 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 3,3 mil | 4,9 mil | 8,0 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| EBITDA | -32,1 mil ≈ | -79,9 mil ≈ | -122,0 mil ≈ | esef· 21 oct. 2026derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 980,0 mii | 892,0 mii | 5,0 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | -35,3 mil | -73,5 mil | -120,8 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Impozit pe profit | -116,0 mii | -740,0 mii | -561,0 mii | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Profit net | -35,3 mil | -71,8 mil | -119,5 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| EPS diluat | -3,81 | -5,73 | -6,80 | esef· 21 oct. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
Bilanț · NOK
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Numerar | — | 61,6 mil | 5,7 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Active curente | 64,0 mil | 74,8 mil | 21,7 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 3,2 mil | 14,5 mil | 18,2 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Fond comercial | 7,2 mil | 7,2 mil | 7,2 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Active totale | 86,4 mil | 112,6 mil | 95,0 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Datorii curente | 10,6 mil | 29,4 mil | 83,8 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Datorii totale | 19,9 mil | 38,6 mil | 123,1 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Capital propriu | 66,5 mil | 74,0 mil | -28,0 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | 9,3 mil | 12,5 mil | 17,6 mil | esef· 21 oct. 2026derivat |
- 2023
- 9,3 mil
- 2024
- 12,5 mil
- 2025
- 17,6 mil
esef· 21 oct. 2026derivat
Fluxuri de numerar · NOK
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | -37,3 mil | -65,5 mil | -110,4 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 1,2 mil | 12,8 mil | 6,5 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | -38,5 mil ≈ | -78,3 mil ≈ | -116,8 mil ≈ | esef· 21 oct. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -1,2 mil | -12,4 mil | -6,5 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 39,3 mil | 91,2 mil | 60,9 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 4 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 25,0 % din minimum 60 %
- metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
06 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 7,2 mil NOK
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
25 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 6,5 %
- Prima de risc a pieței
- 6,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 12,5 %
- Creștere terminală
- 3,0 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 25,0 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | -106.708,0 % | 0 (față de colegi) | 25 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | -26,0x | 0 (pe interval fix) | 25 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 0,3x | 0 (pe interval fix) | 17 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | -1.633,3 % | 0 (pe interval fix) | 33 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie0/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate· parțial0/100 · 1/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțial0/100 · 1/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
Lifecare ASA (LIFE.OL). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 112,0 mii NOK în 2025; creștere an/an -95,5 %; marjă netă -106 708,0 %; ROE -520,2 %.
Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 25,0 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.
Ce o infirmă
- Marja netă: -106 708,0 %
- Acoperirea dobânzilor: -26,0x
- Lichiditatea curentă: 0,3x
- Randament FCF: -1 633,3 %
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Companii listate din Norvegia · aceeași țară · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| AKER.OLAker Asa | 79,8 mld | 20,3 | 7,9 % | 21,4 % | +42,5 % | +36 % / +59 % |
| AFG.OLAf Gruppen Asa | 21,5 mld | 19,8 | 39,7 % | 3,4 % | +4,4 % | +8 % / +69 % |
| ELK.OLElkem Asa | 19,2 mld | 39,3 | 1,9 % | 2,7 % | −15,7 % | +10 % / +73 % |
| ATEA.OLAtea Asa | 18,5 mld | 21,4 | 19,7 % | 2,3 % | +8,1 % | +11 % / +36 % |
| AKSO.OLAker Solutions Asa | 17,4 mld | 6,8 | 22,5 % | 4,1 % | +19,2 % | +18 % / −12 % |
| AUSS.OLAustevoll Seafood Asa | 16,6 mld | 37,1 | 1,6 % | 1,1 % | +11,1 % | −7 % / +10 % |
| BRG.OLBorregaard Asa | 15,6 mld | 25,1 | 11,4 % | 8,0 % | +1,3 % | −18 % / −9 % |
| BONHR.OLBonheur ASA | 11,2 mld | 7,8 | 17,1 % | 11,4 % | −10,8 % | +17 % / +44 % |
| AFK.OLArendals Fossekompani Asa | 10,3 mld | — | -2,3 % | -3,1 % | −14,9 % | +39 % / +31 % |
| B2I.OLB2 Impact Asa | 8,8 mld | 14,3 | 11,0 % | 16,4 % | +2,6 % | +40 % / +238 % |
| AKVA.OLAkva Group Asa | 5,7 mld | 31,2 | 13,7 % | 4,2 % | +24,4 % | +74 % / +152 % |
| ELMRA.OLElmera Group Asa | 5,1 mld | 32,0 | 10,5 % | 1,3 % | −0,9 % | +32 % / +98 % |
| BOUV.OLBouvet Asa | 5,0 mld | 14,2 | 80,7 % | 9,2 % | −0,2 % | −19 % / −16 % |
| CLOUD.OLCloudberry Clean Energy Asa | 4,0 mld | 61,9 | 1,3 % | 13,1 % | +34,0 % | −5 % / +29 % |
| ABG.OLAbg Sundal Collier Holding Asa | 3,6 mld | 10,7 | 34,9 % | 16,8 % | +12,4 % | −13 % / +20 % |
| ANDF.OLAndfjord Salmon Group As | 2,2 mld | — | -5,7 % | -12.770,4 % | +328,9 % | −18 % / −11 % |
| BMA.OLByggma Asa | 1,6 mld | — | -25,3 % | -11,9 % | −2,5 % | +61 % / +15 % |
| APR.OLAppear Asa | 1,4 mld | 10,5 | 30,1 % | 16,1 % | +32,3 % | −53 % / indisponibil |
| AZT.OLArcticzymes Technologies Asa | 1,1 mld | 108,9 | 2,9 % | 8,6 % | +7,9 % | −8 % / −48 % |
| CAPSL.OLCapsol Technologies Asa | 884,6 mil | — | -89,4 % | -114,8 % | −25,0 % | −33 % / −66 % |
| BOR.OLBorgestad Asa | 553,2 mil | 36,1 | 2,1 % | 1,4 % | −3,0 % | −7 % / +41 % |
| ARR.OLArribatec Group Asa | 234,6 mil | 4,8 | 22,1 % | 9,3 % | +15,7 % | −33 % / −55 % |
| DELIA.OLDellia Group Asa | 73,5 mil | 1,5 | 22,6 % | 7,7 % | +140,0 % | −62 % / indisponibil |
| ABTEC.OLAqua Bio Technology Asa | 11,1 mil | 0,1 | — | 7.297,7 % | −87,2 % | −82 % / −97 % |
| LIFE.OLLifecare ASA | 7,2 mil | — | -520,2 % | -106.708,0 % | −95,5 % | −92 % / −99 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru LIFE.OL din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (NOK)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 3 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 5 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Lifecare ASA, companie norvegiană de tehnologie medicală cotată pe Euronext Oslo Børs, dezvoltă un senzor implantabil de monitorizare continuă a glucozei, bazat pe principiul presiunii osmotice. Compania se află într-o etapă de tranziție de la dezvoltarea de laborator la pregătirea pentru studii clinice pe oameni și pentru marcajul CE, ceea ce face ca stadiul reglementar să fie principalul factor de urmărit.
SWOT
Puncte tari
- Principiu tehnologic diferit, bazat pe presiune osmotică, pe care compania îl consideră mai stabil în timp.
- Portofoliu de brevete central pentru tehnologia de monitorizare a glucozei.
- Producție proprie în Germania, cu certificări ISO 9001 și ISO 13485, ce sprijină controlul calității.
Puncte slabe
- Lansarea comercială depinde de etape clinice și reglementare încă nefinalizate, iar produsul uman nu este încă aprobat.
- Dependența de finanțare externă expune compania la condițiile piețelor de capital.
- Cererea inițială pentru studiul pilot nu a fost aprobată, ceea ce a necesitat o resubmitere și întârzieri.
Oportunități
- Dacă studiile pe oameni confirmă performanța, senzorul ar putea deschide piețe europene și eventual americane prin parteneriate.
- Extinderea platformei senzorului către alte analize și biomarkeri ar putea crea noi aplicații.
- Experiența din piața veterinară ar putea ajuta la optimizarea producției înainte de volume mari.
Amenințări
- Autoritățile de reglementare pot cere documentație suplimentară, ceea ce ar putea amâna studiile și aprobările.
- Concurenții consacrați au resurse mai mari și produse deja pe piață.
- Rezultatele de precizie raportate în studiul de primă administrare ar putea fi considerate insuficiente la studiul pivotal.
Riscuri
- Aprobarea reglementarăridicat
Autoritatea norvegiană a cerut documentație și clarificări suplimentare pentru studiul de primă administrare, ceea ce poate amâna întregul calendar clinic.
- Finanțarea programuluiridicat
Lansarea depinde de capital suplimentar, iar lipsa finanțării ar putea forța reducerea activității.
- Performanța clinicămediu
Rezultatele obținute până acum nu sunt considerate definitive de companie, iar performanța pe populații mai mari este necunoscută.
- Dependența de un singur produsmediu
Valoarea companiei depinde în mare măsură de senzorul CGM, astfel că eșecul său ar avea efecte largi.
- Producție la scarăscăzut
Trecerea de la prototipuri la volume comerciale ar putea genera dificultăți de randament și de calitate.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă studiile clinice confirmă precizia și longevitatea senzorului, compania ar putea avea o tehnologie diferențiată pe o piață mare a monitorizării diabetului.
- Platforma senzorului poate fi extinsă către alte analize, ceea ce ar putea crea opțiuni de creștere dincolo de glucoză.
- Progresele de conformitate și producție reproductibilă reduc riscul tehnic al proiectului, conform companiei.
Ce ar strica teza
- Cererea de aprobare pentru studiul pilot a fost respinsă inițial, iar noile cerințe ar putea alungi calendarul de ani de zile.
- Fără aprobarea CE și fără date clinice complete, valoarea tehnologiei rămâne speculativă.
- Concurența din monitorizarea glucozei este intensă, iar concurenții consacrați ar putea adopta sau egala avantajele declarate.
De urmărit
- Autorizarea studiului de primă administrare de către autoritatea de reglementare norvegiană2026
- Rezultatele studiului de longevitate LFC-SEN-002 pe câini2026
- Obținerea finanțării suplimentare necesare programului clinic2026
- Lansarea comercială europeană planificată pentru produsul uman, sub condiții2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Lifecare este o companie de senzori medicali care dezvoltă tehnologie pentru detectarea și monitorizarea mai multor analiți din organism, cu accent pe gestionarea diabetului prin senzori implantabili. Tehnologia se bazează pe presiunea osmotică generată de reacții biochimice într-o cameră închisă, ceea ce, potrivit companiei, oferă mai multă stabilitate și longevitate decât senzorii pe bază de glucozoxidază sau fluorescență. Strategia se sprijină pe trei piloni: inovație, producție proprie în Germania și parteneriate strategice.
Grupul Lifecare include compania-mamă din Bergen, Norvegia, și mai multe filiale: Lifecare Germany, cu producție și dezvoltare de senzori în Mainz, Lifecare Veterinary, cu participare de 80%, Lifecare Chemistry din Bristol și RemovAid, un dispozitiv medical pentru extragerea implanturilor subdermice. Structura permite separarea dezvoltării medicale de comercializarea în piața veterinară, care este privită de companie ca o etapă de acumulare de experiență în producție și logistică.
Din punct de vedere operațional, 2025 a adus progrese tehnice: conformitatea electronicii pentru radiofrecvență și compatibilitate electromagnetică, producția reproductibilă a implantului și plasarea de implanturi în studiul de longevitate LFC-SEN-002 pe câini. Compania a obținut marcajul CE pentru produsul veterinar în februarie 2026, în timp ce documentația sistemului complet este încă în pregătire.
Segmente
Senzorul CGM pentru uz uman
Produsul principal vizat este un sistem implantabil de monitorizare continuă a glucozei, compus dintr-un senzor, software și dispozitiv de citire. Studiul clinic de primă administrare la om a fost finalizat în mai 2023, iar compania urmărește lansarea comercială europeană în 2027, sub rezerva finanțării, a finalizării programului clinic și a aprobării de reglementare.
Produsul veterinar
Lifecare Veterinary, cu participare de 80%, comercializează tehnologia senzorului pentru piața veterinară, unde compania consideră că există o nevoie medicală neacoperită. Marcajul CE al produsului veterinar a fost obținut în februarie 2026, iar activitatea oferă experiență de producție și logistică înainte de piața umană.
Piața în context
Compania activează în piața monitorizării glucozei pentru diabet, unde soluțiile actuale sunt în majoritate senzori transcutanați cu administrare periodică. Lifecare susține că un senzor implantabil cu durată lungă de funcționare ar putea răspunde unei nevoi nesatisfăcute, dar piața europeană este condiționată de obținerea marcajului CE conform regulamentului MDR.
Piața veterinară este a doua direcție de comercializare, descrisă de companie ca având o nevoie medicală clară. Lifecare nu prezintă în sursă dimensiuni de piață sau cote, deci extinderea reală depinde de succesul comercial și de aprobările viitoare.
Tendințe
- Reglementare MDR mai exigentăvânt din față
Dispozitivele implantabile trebuie să demonstreze siguranță și performanță prin studii clinice conform Regulamentului UE 2017/745, ceea ce prelungește termenele. Aceasta ar putea întârzia lansarea, dar standardizează cerințele pentru toți concurenții.
- Longevitate mai mare a senzorilorvânt din spate
Interesul pentru senzori cu durată lungă de funcționare crește, iar datele de longevitate ale companiei, de până la 172 de zile în testare in vitro, sunt un argument în această direcție dacă vor fi confirmate în studii pe oameni.
- Digitalizare și analiză de datevânt din spate
Parteneriatele cu jucători consacrați sunt menționate pentru integrarea digitală și analiza datelor, ceea ce poate facilita adoptarea senzorilor dacă ecosistemul de date devine standard.
- Cerințe de finanțare și capitalmixt
Lansarea depinde de finanțare suplimentară, iar compania a atras capital prin emisiuni și exercitarea warrantelor. Dacă accesul la capital se restrânge, calendarul clinic ar putea fi afectat.
Poziția concurențială
Pe piața monitorizării continue a glucozei, sistemele actuale folosesc în principal principii de oxidază a glucozei sau fluorescență, iar Lifecare subliniază diferența față de acestea prin principiul osmotic. Concurența vine atât din producători consacrați de senzori transcutanați, cât și din dezvoltatorii altor soluții implantabile.
Avantajul declarat al Lifecare constă în stabilitate, longevitate și sensibilitate redusă la biofouling, dar aceste afirmații sunt încă în faza de validare clinică. Diferențierea reală va depinde de datele din studiul CE și de capacitatea de producție.
- DexcomDXCM
Producător american de sisteme de monitorizare continuă a glucozei, reprezentant al tehnologiei transcutanate existente pe piață.
- AbbottABT
Companie americană cu o linie de senzori de glucoză utilizată pe scară largă, relevantă pentru comparația cu sistemele actuale.
- MedtronicMDT
Companie americană de dispozitive medicale cu activitate în monitorizarea glucozei, competitor indirect în segmentul diabetului.
- Senzori pe bază de glucozoxidază
Familia de tehnologii pe care Lifecare o descrie ca fiind mai puțin stabilă în timp, cu produse ale mai multor furnizori.
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202521 oct. 2026
- Raportul anual 202408 mai 2025
Surse
- [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / Lifecare ASA · 31 dec. 2025
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.