olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
Norwegian Air Shuttle ASA NAS.OL
Norvegia · Euronext Oslo Børs · ISIN NO0010196140 · Verticală: Companii listate din Norvegia
Norwegian Air Shuttle este una dintre cele mai mari companii aeriene low-cost din Nordic, cu rute scurte pe piețele interne și europene și cu regionala Widerøe în portofoliu. Compania a plătit pentru prima dată dividend în 2025 și proiectează o creștere modestă a capacității în 2026, pe fondul unui program de profitabilitate și al unui fond de avioane din ce în ce mai deținut în proprietate. Mediul de costuri rămâne volatil, iar un litigiu privind obligațiile EU ETS din 2020 este în curs.
La închiderea din 06 nov. 2026, acțiunea Norwegian Air Shuttle ASA (NAS.OL) costa 12,93 NOK (+3,52 % într-o zi), cu capitalizare 13,5 mld NOK, P/E 5,2 pe un EPS diluat de 2,49 NOK în ultimele 12 luni, randament al dividendului 7,05 %, beta 0,96, interval pe 52 de săptămâni 10,79–17,98 NOK.
Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 70,8
- supracumpărat (≥ 70)
- Bollinger (20, 2)
- 10,24 – 12,54
- peste banda superioară · %B 1,17 · lățimea benzii 20,2 %
- SMA 50 / 200
- 11,90 / 14,01
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- 0,15 / -0,08
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +13,8 % | −0,6 % | +14,4 pp | — |
| 3 luni | −3,7 % | −4,2 % | +0,5 pp | — |
| 6 luni | −11,0 % | +4,3 % | −15,4 pp | — |
| De la început de an | −25,9 % | +7,5 % | −33,4 pp | — |
| 1 an | −14,6 % | +9,9 % | −24,5 pp | −4,7 % |
| 3 ani | +37,4 % | +49,8 % | −12,4 pp | +12,7 % |
| 5 ani | +8,7 % | +42,8 % | −34,2 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 0 din propriul istoric de 3 trimestre (min 7,0, mediană 7,0, max 9,2; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Venituri | 25,5 mld | 35,3 mld | 37,6 mld |
| Venituri an/an | indisponibil | +38,3 % | +6,6 % |
| Profit net | 1,7 mld | 1,4 mld | 2,7 mld |
| Profit net an/an | indisponibil | −22,0 % | +99,9 % |
| EPS diluat | 1,54 | 1,20 | 2,49 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | −22,1 % | +107,5 % |
| netă % | 6,8 % | 3,8 % | 7,2 % |
| Flux de numerar liber | 4,8 mld | 5,8 mld | 2,9 mld |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 7,4 mld NOK
- Datorie financiară
- 5,8 mld NOK
- Datorie netă
- -1,6 mld NOK
- Capitaluri proprii
- 7,7 mld NOK
- Active totale
- 42,0 mld NOK
- Datorie / capitaluri
- 0,76x
- Lichiditate curentă
- 1,03x
- ROE
- 36,3 %
- ROA
- 6,8 %
- Marja FCF
- 7,7 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (NOK)
Marje
Cont de profit și pierdere · NOK
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Venituri | 25,5 mld | 35,3 mld | 37,6 mld | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Profit operațional | 2,2 mld | 1,9 mld | 3,7 mld | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 1,8 mld | 1,4 mld | 3,0 mld | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 66,9 mil | 0 | 308,0 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Profit net | 1,7 mld | 1,4 mld | 2,7 mld | esef· 21 oct. 2026verificat |
| EPS diluat | 1,54 | 1,20 | 2,49 | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Dividend pe acțiune | — | 0,00 | 0,91 | esef· 21 oct. 2026derivat |
Bilanț · NOK
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Numerar | 9,5 mld | 9,9 mld | 7,4 mld | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Creanțe | 2,3 mld | 2,9 mld | 3,1 mld | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Stocuri | 259,6 mil | 502,0 mil | 566,0 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Active curente | 13,0 mld | 15,3 mld | 14,5 mld | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Active totale | 30,6 mld | 37,6 mld | 42,0 mld | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 3,9 mld | 4,9 mld | 5,5 mld | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | 121,9 mil | 1,8 mld | 2,1 mld | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 3,6 mld | 2,9 mld | 3,8 mld | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Datorii curente | 9,0 mld | 13,1 mld | 14,0 mld | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Datorii totale | 24,8 mld | 30,4 mld | 34,4 mld | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Capital propriu | 5,8 mld | 7,2 mld | 7,7 mld | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | 1,0 mld | 1,1 mld | 1,0 mld | esef· 21 oct. 2026derivat |
- 2023
- 1,0 mld
- 2024
- 1,1 mld
- 2025
- 1,0 mld
esef· 21 oct. 2026derivat
Fluxuri de numerar · NOK
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 5,3 mld | 6,9 mld | 7,8 mld | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 459,6 mil | 1,2 mld | 4,9 mld | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 4,8 mld ≈ | 5,8 mld ≈ | 2,9 mld ≈ | esef· 21 oct. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -577,9 mil | -3,2 mld | -6,5 mld | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -3,0 mld | -3,4 mld | -3,8 mld | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Dividende plătite | — | 0 | 950,0 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | — | 0 | 48,0 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- acoperirea ponderilor scorului: 56,2 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
06 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 13,5 mld NOK
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
56 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 6,5 %
- Prima de risc a pieței
- 6,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 12,5 %
- Creștere terminală
- 3,0 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 56,2 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | 81,7 % | 100 (față de colegi) | 19 % |
| Marja netă · Calitate | 7,2 % | 58 (față de colegi) | 11 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | 106,9 % | 100 (pe interval fix) | 11 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 1,0x | 20 (pe interval fix) | 7 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 5,2x | 85 (față de colegi) | 19 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | 21,5 % | 100 (pe interval fix) | 15 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 7,4 % | 100 (pe interval fix) | 11 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | 32,8 % | 100 (pe interval fix) | 7 % |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțial20/100 · 1/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate89/100 · 3/3 factori cu valoare
- Randamente100/100 · 2/2 factori cu valoare
- Evaluare92/100 · 2/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
NORWEGIAN AIR SHUTTLE ASA (NAS.OL). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 37,6 mld NOK în 2025; creștere an/an 6,6 %; marjă netă 7,2 %; ROE 36,3 %.
Intervalul de valoare estimat este 15,87–44,86 NOK pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 29,54 NOK, prețul de 12,93 NOK lasă un potențial de 128,5 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 56,2 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 56,2 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- ROIC: 81,7 %
- Conversia profitului în FCF: 106,9 %
- P/E (TTM): 5,2x
- Randament FCF: 21,5 %
- Randamentul distribuirilor către acționari: 7,4 %
- Rata de distribuire (FCF): 32,8 %
- Prețul este sub intervalul de valoare estimat
Ce o infirmă
- Lichiditatea curentă: 1,0x
- Metodele de evaluare diverg
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, EV/EBITDA.
Față de mediana verticalei
Companii listate din Norvegia · aceeași țară · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| AKER.OLAker Asa | 79,8 mld | 20,3 | 7,9 % | 21,4 % | +42,5 % | +36 % / +59 % |
| AFG.OLAf Gruppen Asa | 21,5 mld | 19,8 | 39,7 % | 3,4 % | +4,4 % | +8 % / +69 % |
| ELK.OLElkem Asa | 19,2 mld | 39,3 | 1,9 % | 2,7 % | −15,7 % | +10 % / +73 % |
| ATEA.OLAtea Asa | 18,5 mld | 21,4 | 19,7 % | 2,3 % | +8,1 % | +11 % / +36 % |
| AKSO.OLAker Solutions Asa | 17,4 mld | 6,8 | 22,5 % | 4,1 % | +19,2 % | +18 % / −12 % |
| AUSS.OLAustevoll Seafood Asa | 16,6 mld | 37,1 | 1,6 % | 1,1 % | +11,1 % | −7 % / +10 % |
| BRG.OLBorregaard Asa | 15,6 mld | 25,1 | 11,4 % | 8,0 % | +1,3 % | −18 % / −9 % |
| NAS.OLNorwegian Air Shuttle Asa | 13,5 mld | 5,2 | 36,3 % | 7,2 % | +6,6 % | −25 % / +30 % |
| BONHR.OLBonheur ASA | 11,2 mld | 7,8 | 17,1 % | 11,4 % | −10,8 % | +17 % / +44 % |
| AFK.OLArendals Fossekompani Asa | 10,3 mld | — | -2,3 % | -3,1 % | −14,9 % | +39 % / +31 % |
| B2I.OLB2 Impact Asa | 8,8 mld | 14,3 | 11,0 % | 16,4 % | +2,6 % | +40 % / +238 % |
| AKVA.OLAkva Group Asa | 5,7 mld | 31,2 | 13,7 % | 4,2 % | +24,4 % | +74 % / +152 % |
| ELMRA.OLElmera Group Asa | 5,1 mld | 32,0 | 10,5 % | 1,3 % | −0,9 % | +32 % / +98 % |
| BOUV.OLBouvet Asa | 5,0 mld | 14,2 | 80,7 % | 9,2 % | −0,2 % | −19 % / −16 % |
| CLOUD.OLCloudberry Clean Energy Asa | 4,0 mld | 61,9 | 1,3 % | 13,1 % | +34,0 % | −5 % / +29 % |
| ABG.OLAbg Sundal Collier Holding Asa | 3,6 mld | 10,7 | 34,9 % | 16,8 % | +12,4 % | −13 % / +20 % |
| ANDF.OLAndfjord Salmon Group As | 2,2 mld | — | -5,7 % | -12.770,4 % | +328,9 % | −18 % / −11 % |
| BMA.OLByggma Asa | 1,6 mld | — | -25,3 % | -11,9 % | −2,5 % | +61 % / +15 % |
| APR.OLAppear Asa | 1,4 mld | 10,5 | 30,1 % | 16,1 % | +32,3 % | −53 % / indisponibil |
| AZT.OLArcticzymes Technologies Asa | 1,1 mld | 108,9 | 2,9 % | 8,6 % | +7,9 % | −8 % / −48 % |
| CAPSL.OLCapsol Technologies Asa | 884,6 mil | — | -89,4 % | -114,8 % | −25,0 % | −33 % / −66 % |
| BOR.OLBorgestad Asa | 553,2 mil | 36,1 | 2,1 % | 1,4 % | −3,0 % | −7 % / +41 % |
| ARR.OLArribatec Group Asa | 234,6 mil | 4,8 | 22,1 % | 9,3 % | +15,7 % | −33 % / −55 % |
| DELIA.OLDellia Group Asa | 73,5 mil | 1,5 | 22,6 % | 7,7 % | +140,0 % | −62 % / indisponibil |
| ABTEC.OLAqua Bio Technology Asa | 11,1 mil | 0,1 | — | 7.297,7 % | −87,2 % | −82 % / −97 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru NAS.OL din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (NOK)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 8,15 Randament total -31 % · Pe an -31 % | 14,39 Randament total 19 % · Pe an 19 % | 21,66 Randament total 77 % · Pe an 77 % |
| 3 ani | 8,24 Randament total -18 % · Pe an -7 % | 16,35 Randament total 52 % · Pe an 15 % | 26,97 Randament total 140 % · Pe an 34 % |
| 5 ani | 8,34 Randament total -5 % · Pe an -1 % | 18,58 Randament total 88 % · Pe an 14 % | 33,59 Randament total 219 % · Pe an 26 % |
- P/E la ieșire± 4,09
- Marja netă± 2,86
- Creșterea anuală a veniturilor± 2,30
- Diluare anuală± 0,24
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Norwegian Air Shuttle este una dintre cele mai mari companii aeriene low-cost din Nordic, cu rute scurte pe piețele interne și europene și cu regionala Widerøe în portofoliu. Compania a plătit pentru prima dată dividend în 2025 și proiectează o creștere modestă a capacității în 2026, pe fondul unui program de profitabilitate și al unui fond de avioane din ce în ce mai deținut în proprietate. Mediul de costuri rămâne volatil, iar un litigiu privind obligațiile EU ETS din 2020 este în curs.
SWOT
Puncte tari
- Poziție de lider în piața de zboruri scurte din Nordic, cu brand puternic de loialitate și o structură operațională cunoscută 1.
- Platformă financiară solidă, declarată de conducere, și prima plată de dividend din istoria companiei în 2025 1.
- Portofoliu complementar prin Widerøe, care acoperă aeroporturi mici și mijlocii din Norvegia și destinații europene selectate 1.
Puncte slabe
- Dependența de prețul kerosenului, chiar dacă o parte din consum este acoperită prin derivate, rămâne un factor de cost important 1.
- Costurile unitare fără combustibil se estimează că vor crește ușor în 2026, ceea ce limitează efectul programelor de reducere a costurilor 1.
- Cererea are sezonalitate puternică, ceea ce concentrează veniturile în anumite perioade ale anului 1.
Oportunități
- Livrările accelerate ale avioanelor MAX 8 din vara 2026 ar putea reduce costurile totale și ar putea crește flexibilitatea financiară 1.
- Sinergiile dintre Norwegian și Widerøe pot îmbunătăți rețeaua de rute și experiența clienților, dacă integrarea decurge conform planului 1.
- Programul X ar putea aduce câștiguri suplimentare în 2026, dacă măsurile de venituri și costuri sunt implementate integral 1.
Amenințări
- Instabilitatea geopolitică și escaladarea din Orientul Mijlociu pot crește prețurile combustibilului și volatilitatea piețelor de capital 1.
- Costurile legate de sistemul EU ETS și de mandatul SAF pot crește, mai ales după eliminarea cotelor gratuite pentru aviație din 2026 1.
- Un eveniment de securitate, o pandemie sau o grevă ar putea perturba operațiunile și ar putea reduce cererea 1.
Riscuri
- Litigiul ETS 2020ridicat
Curtea de Apel Borgarting a decis în martie 2026 că societatea trebuia să își îndeplinească integral obligațiile EU ETS pentru 2020. Hotărârea nu este definitivă, iar compania va face recurs la Curtea Supremă a Norvegiei 1.
- Volatilitatea prețului combustibiluluiridicat
Prețul kerosenului este volatil și influențat de evenimentele din Orientul Mijlociu. Acoperirile prin derivate nu acoperă întregul consum, iar rămânerea expusă ar putea afecta marja operațională 1.
- Cursul valutarmediu
Cheltuielile pentru leasing, avioane, întreținere și combustibil sunt în principal în USD, în timp ce veniturile sunt în SEK, EUR și DKK. Fluctuațiile valutare ar putea influența rezultatele raportate 1.
- Costurile SAF și ETS după 2026mediu
Cotele gratuite ETS se opresc pentru aviație din 2026, iar combustibilul sustenabil SAF se tranzacționează cu prima față de kerosen. Aceste costuri ar putea crește presiunea asupra marjelor 1.
- Riscul de contrapartescăzut
Compania este expusă riscului de nerambursare de la bănci, furnizori și companii de carduri, deși vânzările pe credit sunt ținute la un nivel minim 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă programul Program X livrează câștigurile anunțate, compania ar putea să își îmbunătățească marjele chiar într-un mediu de costuri volatil.
- Livrările accelerate ale avioanelor în proprietate ar putea reduce costurile totale și ar putea crește flexibilitatea financiară pe termen lung.
- Brandul de loialitate și poziția de lider în Nordic oferă o bază solidă pentru a răspunde fluctuațiilor de cerere.
Ce ar strica teza
- Litigiul ETS 2020 ar putea duce la plăți suplimentare, dacă instanțele finale confirmă hotărârea Curții de Apel.
- Dependența de prețul combustibilului și tensiunile geopolitice ar putea afecta rezultatele dacă acoperirile prin derivate nu sunt suficiente.
- Costurile unitare fără combustibil preconizate să crească ușor în 2026 ar putea diminua efectul economiilor din programul de profitabilitate.
De urmărit
- Decizia Curții Supreme privind litigiul ETS 20202026
- Ritmul livrărilor avioanelor MAX 8 și efectul asupra costurilor totalevara 2026
- Realizarea câștigurilor din Program X față de estimările din raport2026
- Evoluția prețului kerosenului și procentul de acoperire pentru 2027next annual report
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Norwegian operează o rețea largă de zboruri scurte: rute domestice în Norvegia, Suedia, Danemarca și Finlanda, rute între țările nordice și rute din Nordic către principalele destinații europene. Prin Widerøe, grupul deservește aeroporturi mici și mijlocii în Norvegia și câteva destinații europene selectate. Potrivit raportului anual 2025, compania se bazează pe loialitatea clienților și pe o structură de costuri pe care o consolidează prin programul Program X. Proiectul de dividend de 0,80 NOK pe acțiune pentru 2025 marchează continuarea distribuirii de dividende, care a început în 2025 1.
Segmente
Norwegian (linii aeriene low-cost)
Segmentul principal operează zboruri scurte pe rute domestice și regionale nordice, precum și spre destinații europene apropiate. Flota estimată de 95 de avioane pentru sezonul de vară 2026 și cele 80 de Boeing 737 MAX 8 comandate arată direcția de extindere și de reducere a costurilor totale prin achiziția de avioane în proprietate 1.
Widerøe (zboruri regionale)
Widerøe deservește rute din aeroporturi mici și mijlocii din Norvegia și din câteva destinații europene selectate. Compania se așteaptă la o creștere a capacității de aproximativ 4% în 2026 și vede sinergii cu Norwegian prin rețele de rută mai integrate 1.
Piața în context
Compania activează pe piața de transport aerian din Nordic și din Europa, unde raportul din 2025 descrie o cerere de zboruri încurajatoare și un echilibru favorabil între ofertă și cerere. Creșterea prognozată a capacității Norwegian este de 3% pentru 2026, iar aceasta depinde de condițiile macroeconomice, inclusiv de prețul combustibilului, de cursurile valutare și de tensiunile geopolitice 1.
Sezonalitatea cererii este puternică, iar cererea depinde de încrederea consumatorilor și a companiilor în piețele-cheie. Raportul semnalează că un eveniment de securitate sau o pandemie ar putea afecta operațiunile, la fel ca o grevă sau o întrerupere a lanțului de aprovizionare 1.
Tendințe
- Volatilitatea prețului combustibiluluivânt din față
Escaladarea militară din Orientul Mijlociu a crescut volatilitatea piețelor de capital și prețul kerosenului. Compania și-a acoperit parte din consum prin derivate, ceea ce atenuează efectul pe termen scurt, dar nu îl elimină.
- Program X și integrarea Widerøevânt din spate
Programul de profitabilitate Program X și sinergiile dintre Norwegian și Widerøe sunt menite să susțină performanța financiară în 2026 și după. Efectul depinde de execuția măsurilor de costuri și venituri.
- Flota în proprietatemixt
Livrările celor 80 de avioane MAX 8 comandate vor accelera din vara 2026. Compania vede acest lucru ca o cale spre costuri totale mai mici și flexibilitate financiară mai mare, dar reprezintă și angajamente de investiții.
- Costurile ETS și combustibilul sustenabilvânt din față
Cotele gratuite EU ETS se opresc din 2026 pentru aviație, iar mandatul SAF crește costurile de combustibil. Prețul certificatelor ETS a fost istoric volatil, iar SAF a fost tranzacționat cu o primă semnificativă față de kerosenul convențional.
Poziția concurențială
Raportul anual nu enumeră explicit concurenții, dar indică faptul că Norwegian se compară cu unii dintre cei mai apropiați competitori și parteneri europeni, în special în ce privește randamentul acțiunii. Competiția se dă pe prețuri, pe rețea și pe loialitatea clientului.
Pe rutele nordice, compania concurează cu operatorii aerieni low-cost și cu companiile tradiționale care zboară pe rute similare. Avantajul declarat al companiei este brandul puternic de loialitate și structura de costuri pe care o reduce prin Program X.
- Ryanair
Operator low-cost european cu rețea largă de rute scurte; concurent pe anumite rute europene, nefiind menționat explicit în sursă.
- easyJet
Companie low-cost europeană cu baze multiple; competitor pe rute spre destinații europene populare.
- SAS (Scandinavian Airlines)
Transportator tradițional din Nordic, concurent direct pe rutele domestice și regionale din regiune.
- Finnair
Companie aeriană finlandeză cu rute în Nordic și Europa, concurent pe anumite trasee regionale.
Știri și depuneri
Din presă
- Fire Shuts Equinor’s Visund Platform in Norwegian North SeaOil Price · 04 nov. 2026 · EN
- Norwegian foreign minister calls US midterm election outcome 'victory for democracy'Anadolu Agency (TR, EN) · 04 nov. 2026 · EN
- Russia summons Norwegian charge d'affaires for seizure of Professor Molchanov vesselAnadolu Agency (TR, EN) · 03 nov. 2026 · EN
- Finnish president says he, Norwegian PM called Putin at Kiev’s requestTASS (RU, EN) · 31 oct. 2026 · EN
- Norwegian Firm Has $100 Million Riding on Mercuria’s Baltic CaseBloomberg Markets · 31 oct. 2026 · EN
- Coaches see red as Bodo/Glimt edge Viking in fiery Norwegian thrillerCNA (Channel NewsAsia) · 30 oct. 2026 · EN
- Norwegian delegation sees rescue equipment damaged by Russian attacks in UkraineUkrinform (UA, EN) · 30 oct. 2026 · EN
- Putin says Finnish and Norwegian leaders "did the right thing" by calling himUkrainska Pravda (UA, EN) · 29 oct. 2026 · EN
- Norwegian Cruise Line’s Turnaround Shows Early Traction After Activist ShakeupSkift · 29 oct. 2026 · EN
- Norwegian shares surge 13% on earnings beat, guidance raiseCNBC World · 29 oct. 2026 · EN
- Norwegian prime minister denies Putin lectured him and Finnish president on medieval Slavs during callMeduza English (independent RU/exile) · 29 oct. 2026 · EN
- Norwegian PM denies claims about conversation with PutinUkrainska Pravda (UA, EN) · 29 oct. 2026 · EN
- Putin spent a call with Finnish and Norwegian leaders lecturing them on Slavic history, FT reportsMeduza English (independent RU/exile) · 28 oct. 2026 · EN
- Putin Spends 90 Minutes Discussing History With Finnish and Norwegian LeadersNovinite — Sofia News Agency (BG, EN) · 28 oct. 2026 · EN
- Putin gives 90-minute "history lecture" during call with Norwegian and Finnish leadersUkrainska Pravda (UA, EN) · 28 oct. 2026 · EN
- 🇷🇺 🇫🇮 🇳🇴 ⚡️ — Russian Foreign Minister Sergey Lavrov says Finnish and Norwegian …Telegram — Intel Slava Z (pro-RU OSINT EN) · 27 oct. 2026 · EN
- Finnish and Norwegian leaders discuss Ukraine peace with Putin as a source close to the Kremlin warns of escalating hybrid warfare with EuropeMeduza English (independent RU/exile) · 27 oct. 2026 · EN
- Oslo’s allies were informed about call with Putin in advance, Norwegian PM saysTASS (RU, EN) · 27 oct. 2026 · EN
- Norwegian media sue Meta over plans to use their journalism for AIEuronews Next · 27 oct. 2026 · EN
- Norwegian PM says keeping in touch with Russian leadership imperativeTASS (RU, EN) · 27 oct. 2026 · EN
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202521 oct. 2026
- Raportul anual 202408 mai 2025
Surse
- [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / Norwegian Air Shuttle ASA · 31 dec. 2025
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.