olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni Europa

NEXT Biometrics Group ASA NEXT.OL

Norvegia · Euronext Oslo Børs · Verticală: Companii listate din Norvegia

0,23NOK0,00 % · 1 ziÎnchidere 22 oct. 2026

NEXT Biometrics este un furnizor norvegian de senzori de amprente cu tehnologie proprie pentru securitate și detecție a viului. Anul 2025 a fost dificil, cu venituri de doar 13,4 milioane NOK, dar compania vede semne de redeschidere a piețelor, mai ales în India, unde certificarea noului standard FFD ar putea debloca cereri amânate.

La închiderea din 22 oct. 2026, acțiunea NEXT Biometrics Group ASA (NEXT.OL) costa 0,23 NOK (+0,00 % într-o zi), cu beta -0,01, interval pe 52 de săptămâni 0,23–35,00 NOK.

Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
indisponibil
acțiuni la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
indisponibil
EPS diluat TTM -0,69 · TTM până la 31 dec. 2025
E/P (TTM)
-297,41 %
TTM până la 31 dec. 2025
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
-0,01
Volatilitate (1 an) 179 %
Interval 52 săpt.
0,2335,00

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
39,8
slab (30–45)
Bollinger (20, 2)
0,22 – 0,27
în jumătatea de jos a benzii · %B 0,31 · lățimea benzii 20,1 %
SMA 50 / 200
0,26 / 4,51
tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
MACD (12, 26, 9)
-0,01 / -0,01
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaEURO STOXX 50Față de EURO STOXX 50Mediana verticalei
1 lună−4,1 %−0,6 %−3,5 pp—
3 luni−9,0 %−4,2 %−4,9 pp—
6 luni−95,4 %+4,3 %−99,7 pp—
De la început de an−98,7 %+7,5 %−106,2 pp—
1 an−99,3 %+9,9 %−109,2 pp−4,7 %
3 ani−99,6 %+49,8 %−149,4 pp+12,7 %
5 ani−99,7 %+42,8 %−142,5 pp—
Scădere maximă (1 an)
−99,4 %
23 oct. 2025 → 29 sept. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−99,7 %
27 mar. 2024 → 29 sept. 2026
Creștere anuală compusă (5 ani)
−68,0 %
EURO STOXX 50 +7,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu202320242025
Venituri34,4 mil19,7 mil13,4 mil
Venituri an/anindisponibil−42,8 %−32,1 %
Profit net-65,7 mil-75,1 mil-80,5 mil
Profit net an/anindisponibilindisponibilindisponibil
EPS diluat-0,69-0,70-0,69
EPS diluat an/anindisponibilindisponibilindisponibil
netă %-191,2 %-381,6 %-602,7 %
Flux de numerar liberindisponibilindisponibilindisponibil

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
indisponibil NOK
Datorie financiară
indisponibil NOK
Datorie netă
indisponibil NOK
Capitaluri proprii
25,2 mil NOK
Active totale
49,3 mil NOK
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
1,88x
ROE
-146,5 %
ROA
-97,1 %
Marja FCF
indisponibil

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (NOK)

Marje

Cont de profit și pierdere · NOK

Venituri
2023
34,4 mil
2024
19,7 mil
2025
13,4 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

Profit brut
2023
7,4 mil
2024
2,9 mil
2025
-187,0 mii

esef· 21 oct. 2026verificat

Profit operațional
2023
-66,4 mil
2024
-75,9 mil
2025
-80,6 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
7,1 mil
2024
5,4 mil
2025
4,6 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

EBITDA
2023
-59,3 mil ≈
2024
-70,5 mil ≈
2025
-76,0 mil ≈

esef· 21 oct. 2026derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
62,0 mii
2024
119,0 mii
2025
281,0 mii

esef· 21 oct. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
-65,5 mil
2024
-74,9 mil
2025
-80,4 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
234,0 mii
2024
197,0 mii
2025
130,0 mii

esef· 21 oct. 2026verificat

Profit net
2023
-65,7 mil
2024
-75,1 mil
2025
-80,5 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

EPS diluat
2023
-0,69
2024
-0,70
2025
-0,69

esef· 21 oct. 2026verificat

Bilanț · NOK

Stocuri
2023
23,1 mil
2024
17,7 mil
2025
15,6 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

Active curente
2023
110,6 mil
2024
108,8 mil
2025
43,4 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
6,7 mil
2024
7,1 mil
2025
3,7 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
1,5 mil
2024
825,0 mii
2025
2,2 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

Active totale
2023
118,9 mil
2024
116,7 mil
2025
49,3 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

Datorii curente
2023
24,4 mil
2024
29,7 mil
2025
23,1 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

Capital propriu
2023
92,2 mil
2024
84,8 mil
2025
25,2 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2023
95,3 mil
2024
107,3 mil
2025
116,7 mil

esef· 21 oct. 2026derivat

Fluxuri de numerar · NOK

Flux de numerar operațional
2023
-56,6 mil
2024
-61,7 mil
2025
-69,6 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

Flux de numerar din investiții
2023
-13,0 mii
2024
-597,0 mii
2025
-2,2 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
54,9 mil
2024
58,1 mil
2025
17,3 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-32,1 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea profitului net (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Profitabilitate

Marja brută
-1,4 %
calculat olivLawFY 2025
Marja EBITDA
-568,4 %
calculat olivLawFY 2025
Marja EBIT
-603,0 %
calculat olivLawFY 2025
Marja netă
-602,7 %
calculat olivLawFY 2025
Marja FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare

Randamente

ROE
-146,5 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROA
-97,1 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
-307,9 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
indisponibil
lipsesc date de intrare
Acoperirea dobânzilor
-286,8x
calculat olivLawFY 2025

Lichiditate

Lichiditatea curentă
1,9x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea rapidă
1,2x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea imediată
indisponibil
lipsesc date de intrare

Numerar

Fluxul de numerar operațional
-69,6 mil NOK
calculat olivLawFY 2025
Investiții (capex)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Fluxul de numerar liber
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia profitului în FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
date insuficiente

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
indisponibil
lipsesc date de intrare
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/E (TTM)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul profitului
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/B
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/S
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randament FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • indicatori disponibili: 3 din minimum 6
  • acoperirea ponderilor scorului: 16,7 % din minimum 60 %
  • metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

0,23 NOK

22 oct. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: indisponibil

Prețul este mai vechi decât pragul de prospețime; indicatorii de piață sunt indisponibili.

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/E (TTM)
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/B
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
-146,5 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Marja netă
-602,7 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-32,1 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Acoperire și prospețime

21/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2025
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2025
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 dec. 2025
Sursă: esefpublicat 21 oct. 2026
verificat 64derivat 3

Scorul pe grupe

17 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

    Ipoteze (ilustrative, editoriale)

    Rata fără risc
    6,5 %
    Prima de risc a pieței
    6,0 %
    Beta (implicit)
    1,00
    Costul capitalului propriu
    12,5 %
    Creștere terminală
    3,0 %

    Scorul pe factori

    Date insuficiente

    Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 3 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 16,7 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

    FactorValoareScorPondere folosită
    ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
    Marja netă · Calitate-602,7 %5 (față de colegi)38 %
    Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
    CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
    CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
    Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
    Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie-286,8x0 (pe interval fix)38 %
    Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie1,9x90 (pe interval fix)25 %
    P/E (TTM) · Evaluareindisponibilindisponibil—
    EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
    Randament FCF · Evaluareindisponibilindisponibil—
    Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—
    Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

    Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

    Grupele scorului

    • Bilanț și datorie36/100 · 2/3 factori cu valoare
    • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
    • Calitate· parțial5/100 · 1/3 factori cu valoare
    • Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
    • Evaluare· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare

    O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

    Memo

    NEXT BIOMETRICS GROUP ASA (NEXT.OL). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.

    Cifre calculate din situațiile financiare: venit 13,4 mil NOK în 2025; creștere an/an -32,1 %; marjă netă -602,7 %; ROE -146,5 %.

    Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.

    Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 3 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 16,7 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).

    Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

    Ce susține teza

    • Lichiditatea curentă: 1,9x

    Ce o infirmă

    • Marja netă: -602,7 %
    • Acoperirea dobânzilor: -286,8x

    Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).

    Față de mediana verticalei

    Companii listate din Norvegia · aceeași țară · comparată cu 39 firme

    Multipli și rentabilitate față de mediană

    P/E
    —
    mediana verticalei 20,0x
    EV/EBITDA
    —
    mediana verticalei 9,0x
    P/S
    —
    mediana verticalei 1,3x
    P/B
    —
    mediana verticalei 1,8x
    ROE
    -146,5 %
    mediana verticalei 2,9 %
    sub mediană (−5.084,0 %)
    Marja netă
    -602,7 %
    mediana verticalei 3,1 %
    sub mediană (−19.678,8 %)
    Marja EBIT
    -603,0 %
    mediana verticalei 5,5 %
    sub mediană (−11.016,7 %)
    Venituri an/an
    -32,1 %
    mediana verticalei 6,0 %
    sub mediană (−635,5 %)
    Datorie netă/EBITDA
    —
    mediana verticalei 1,5x
    Randament dividend
    —
    mediana verticalei 5,0 %

    Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

    Firmele verticalei

    CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
    AKER.OLAker Asa79,8 mld20,37,9 %21,4 %+42,5 %+36 % / +59 %
    AFG.OLAf Gruppen Asa21,5 mld19,839,7 %3,4 %+4,4 %+8 % / +69 %
    ELK.OLElkem Asa19,2 mld39,31,9 %2,7 %−15,7 %+10 % / +73 %
    ATEA.OLAtea Asa18,5 mld21,419,7 %2,3 %+8,1 %+11 % / +36 %
    AKSO.OLAker Solutions Asa17,4 mld6,822,5 %4,1 %+19,2 %+18 % / −12 %
    AUSS.OLAustevoll Seafood Asa16,6 mld37,11,6 %1,1 %+11,1 %−7 % / +10 %
    BRG.OLBorregaard Asa15,6 mld25,111,4 %8,0 %+1,3 %−18 % / −9 %
    BONHR.OLBonheur ASA11,2 mld7,817,1 %11,4 %−10,8 %+17 % / +44 %
    AFK.OLArendals Fossekompani Asa10,3 mld—-2,3 %-3,1 %−14,9 %+39 % / +31 %
    B2I.OLB2 Impact Asa8,8 mld14,311,0 %16,4 %+2,6 %+40 % / +238 %
    AKVA.OLAkva Group Asa5,7 mld31,213,7 %4,2 %+24,4 %+74 % / +152 %
    ELMRA.OLElmera Group Asa5,1 mld32,010,5 %1,3 %−0,9 %+32 % / +98 %
    BOUV.OLBouvet Asa5,0 mld14,280,7 %9,2 %−0,2 %−19 % / −16 %
    CLOUD.OLCloudberry Clean Energy Asa4,0 mld61,91,3 %13,1 %+34,0 %−5 % / +29 %
    ABG.OLAbg Sundal Collier Holding Asa3,6 mld10,734,9 %16,8 %+12,4 %−13 % / +20 %
    ANDF.OLAndfjord Salmon Group As2,2 mld—-5,7 %-12.770,4 %+328,9 %−18 % / −11 %
    BMA.OLByggma Asa1,6 mld—-25,3 %-11,9 %−2,5 %+61 % / +15 %
    APR.OLAppear Asa1,4 mld10,530,1 %16,1 %+32,3 %−53 % / indisponibil
    AZT.OLArcticzymes Technologies Asa1,1 mld108,92,9 %8,6 %+7,9 %−8 % / −48 %
    CAPSL.OLCapsol Technologies Asa884,6 mil—-89,4 %-114,8 %−25,0 %−33 % / −66 %
    BOR.OLBorgestad Asa553,2 mil36,12,1 %1,4 %−3,0 %−7 % / +41 %
    ARR.OLArribatec Group Asa234,6 mil4,822,1 %9,3 %+15,7 %−33 % / −55 %
    DELIA.OLDellia Group Asa73,5 mil1,522,6 %7,7 %+140,0 %−62 % / indisponibil
    NEXT.OLNext Biometrics Group Asa27,1 mil—-146,5 %-602,7 %−32,1 %−99 % / −100 %
    ABTEC.OLAqua Bio Technology Asa11,1 mil0,1—7.297,7 %−87,2 %−82 % / −97 %

    Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru NEXT.OL din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

    Prognoza motorului olivLaw

    Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

    Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

    Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

    Scenarii ilustrative

    Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare

    Analiză AI

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Pe scurt

    NEXT Biometrics este un furnizor norvegian de senzori de amprente cu tehnologie proprie pentru securitate și detecție a viului. Anul 2025 a fost dificil, cu venituri de doar 13,4 milioane NOK 1, dar compania vede semne de redeschidere a piețelor, mai ales în India, unde certificarea noului standard FFD ar putea debloca cereri amânate.

    SWOT

    Puncte tari

    • Tehnologie proprie cu avantaje declarate la factor de formă, performanță și cost unitar, susținută de certificări relevante pentru piețe cu cerințe ridicate de securitate.
    • Portofoliu comercial în creștere, cu un număr ridicat de design wins față de anul anterior.
    • Stoc existent care ar putea susține livrări rapide dacă cererea revine.

    Puncte slabe

    • Venituri în scădere și pierderi operaționale mari, cu cheltuieli care depășesc veniturile.
    • Lichiditate limitată la finalul anului, ceea ce a făcut necesare o emisiune de drepturi și împrumuturi temporare.
    • Dependență de câteva piețe mari și de câțiva distribuitori, precum și de întârzierile proiectelor guvernamentale.

    Oportunități

    • Revenirea cererii din India după certificarea noilor standarde ar putea aduce comenzi restante.
    • Lansarea FAP30 și certificarea FBI PIV ar putea deschide piața americană pentru guverne și întreprinderi.
    • Proiectul de amprentă sub ecran ar putea genera licențe dacă producătorii de smartphone-uri adoptă tehnologia.

    Amenințări

    • Concurenții cu produse deja comercializate ar putea câștiga cote de piață mai rapid.
    • Litigiile legate de participația din China ar putea afecta activele și reputația companiei.
    • Diluarea acționarilor prin emisiunea de drepturi ar putea influența structura capitalului.

    Riscuri

    • Continuitatea activitățiiridicat

      Consiliul a confirmat pregătirea situațiilor financiare pe baza continuității, dar fluxul de numerar operațional negativ și lichiditatea redusă cer finanțare suplimentară.

    • Dependența de piața indianăridicat

      Întârzierile în certificare și proiectele guvernamentale au redus cererea. O nouă întârziere ar putea afecta din nou veniturile.

    • Litigii în Chinamediu

      Compania și partenerul său din China se află în două dispute juridice, ceea ce ar putea afecta controlul asupra filialei.

    • Expunerea valutară și la cliențimediu

      Costurile de producție sunt în dolari, iar creditele sunt concentrate la câțiva distribuitori, ceea ce ar putea genera pierderi dacă un client nu plătește.

    • Schimbări tehnologice rapidescăzut

      Piețele vizate evoluează rapid, iar produsele nou dezvoltate ar putea fi depășite înainte de a fi comercializate pe scară largă.

    Teza de investiție

    Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

    • Dacă certificarea FFD se normalizează, cererea din India ar putea reveni rapid, iar stocul existent ar putea fi transformat în venituri.
    • Numărul ridicat de design wins și certificarea FBI PIV ar putea sprijini creșterea veniturilor în anii următori.
    • Proiectul de amprentă sub ecran ar putea deschide un model de licențiere dacă producătorii mari de smartphone-uri îl adoptă.

    Ce ar strica teza

    • Veniturile au scăzut în 2025, iar pierderile și arderea de numerar ar putea obliga compania la noi emisiuni de acțiuni.
    • Întârzierile în certificare au arătat cât de mult depinde compania de decizii guvernamentale greu de prevăzut.
    • Concurența și litigiile din China ar putea limita accesul la piețe importante și ar putea întârzia recuperarea veniturilor.

    De urmărit

    • Rezultatul emisiunii de drepturi și utilizarea împrumuturilor temporare2026
    • Evoluția comenzilor din India după certificarea noilor standarde2026
    • Stadiul disputelor juridice cu partenerul din Chinanext 10-K
    • Prototipul amprentei sub ecran pentru Mobile World Congress2027

    Produse, piață și concurență

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Afacerea

    Grupul dezvoltă și comercializează senzori biometrici de amprentă, iar produsele sale, precum seria FAP20 și noua FAP30 (Basalt), sunt destinate bancilor, identificării guvernamentale, controlului accesului, laptopurilor și terminalelor POS. Compania nu deține fabrici, producția fiind externalizată. În 2025 veniturile au scăzut de la 19,7 milioane NOK la 13,4 milioane NOK 1, iar pierderea după impozitare a fost de 80,5 milioane NOK 1.

    Conducerea afirmă că obiectivul pe termen scurt este transformarea stocului existent în venituri pe măsură ce comenzile se reiau. Compania a finalizat certificarea FBI PIV în ianuarie 2026 și a selectat un partener taiwanez pentru un proiect de amprentă integrată sub ecran, cu prototip planificat pentru Mobile World Congress 2027 1.

    Structura juridică include șapte entități, printre care NEXT Biometrics AS din Norvegia și filiale în SUA, Taiwan, India și Suedia, iar o participație de 50% în NEXT Biometrics China, care este subiect al unor dispute juridice în China 1. Pentru 2026 a fost anunțată o emisiune de drepturi parțial subscrisă, cu bridge loans pentru nevoi de lichiditate 1.

    Segmente

    Senzori biometrici pentru identificare și plăți

    Această linie include senzorii FAP20 și FAP30 pentru programe guvernamentale, dispozitive de incluziune financiară, POS și control al accesului. Compania susține că produsele sale depășesc soluțiile concurente la factor de formă, performanță și cost unitar 1.

    Amprentă integrată sub ecran pentru smartphone-uri

    Un proiect în fază de dezvoltare, care include două brevete americane obținute în 2025 și un parteneriat cu Giantplus. Veniturile din această linie sunt încă neglijabile, iar conducerea menționează posibile venituri din licențiere dacă tehnologia atrage marii producători de smartphone-uri 1.

    Piața în context

    Piața principală este India, unde programul Aadhaar a înregistrat amprente pentru peste un miliard de persoane și unde actualizarea generațională a sistemului ar putea stimula cererea pentru senzorii NEXT în 2026 1. Cererea a fost încetinită în 2025 de un incident de securitate care a schimbat cerințele pieței și a creat blocaje de certificare, unde STQC este singura agenție autorizată 1.

    În SUA, Mexic și Brazilia compania lucrează prin doi distribuitori, cu scopul de a înlocui senzorii optici mai voluminoși și costisitori. China rămâne o piață importantă datorită cerințelor de securitate, iar un partener a obținut certificarea China ID pentru FAP20 1.

    Tendințe

    • Actualizarea sistemului Aadhaar din Indiavânt din spate

      Modernizarea programului național de identificare din India ar putea genera cerere solidă pentru senzori, dacă certificarea FFD se normalizează.

    • Cerințe mai stricte de detecție a viuluivânt din spate

      Standardele de securitate și detecția falsei amprente favorizează produsele cu funcții antispoofing, ceea ce se potrivește cu portofoliul companiei.

    • Blocaje de certificare și întârzieri de proiectevânt din față

      Întârzierile în aprobările guvernamentale au redus vânzările în 2025 și ar putea persista dacă procesele de testare rămân aglomerate.

    • Trecerea de la senzori optici la senzori capacitivi compacțimixt

      Înlocuirea produselor optice vechi oferă o oportunitate, dar depinde de deciziile de achiziție ale clienților, care sunt lente.

    Poziția concurențială

    Compania concurează cu alți furnizori de senzori biometrici care au intrat în faza comercială, iar conducerea precizează că peisajul competitiv se schimbă continuu. Un incident de securitate în India a fost legat de o soluție concurentă și a avut efecte asupra întregii piețe 1.

    Avantajele invocate de companie sunt dimensiunea, grosimea și costul unitar mai mic, precum și certificările pentru standarde. Totuși, numărul de design wins, de 85 la finalul anului, arată că clienții evaluează produsele, dar nu garantează venituri imediate 1.

    • Furnizori de senzori optici și capacitivi din Asia

      Concurenții de pe piața sistemelor biometrice pentru identificare și laptopuri, în special în zona securității guvernamentale.

    • Integratori de sisteme pentru programe guvernamentale

      Parteneri locali care certifică produsele și pot alege furnizori alternativi pentru proiectele de identificare.

    • Producători de module biometrice pentru smartphone-uri

      Companii care lucrează la soluții de amprentă sub ecran și ar putea concura pentru aceleași contracte cu producătorii de telefoane.

    • Furnizori de tehnologii de autentificare biometrică

      Concurenți în segmentul de control al accesului și al terminalelor POS, cu soluții integrate sau software.

    Știri și depuneri

    Din presă

    Rapoarte anuale (ESEF)

    Surse

    1. [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / NEXT Biometrics Group ASA · 31 dec. 2025

    Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

    NEXT Biometrics Group ASA (NEXT.OL): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw