olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
Nordic Financials ASA NOFIN.OL
Norvegia · Euronext Oslo Børs · ISIN NO0013683409 · Verticală: Companii listate din Norvegia
Nordic Financials ASA este o companie de investiții listată la Euronext Expand din Oslo, al cărei obiectiv declarat este să ofere investitorilor non-profesioniști acces la oportunități de investiții din regiunea nordică. În 2025 compania a atras capital nou prin două emisiuni de drepturi și a rambursat integral datoria, iar pierderea netă a rămas la nivelul de tNOK 11915.
La închiderea din 06 nov. 2026, acțiunea Nordic Financials ASA (NOFIN.OL) costa 1,27 NOK (−8,63 % într-o zi), cu beta 2,32, interval pe 52 de săptămâni 1,24–2,06 NOK.
Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 45,5
- neutru
- Bollinger (20, 2)
- 1,19 – 1,40
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,37 · lățimea benzii 15,7 %
- SMA 50 / 200
- 1,36 / 1,67
- tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- -0,01 / -0,02
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −5,9 % | −0,6 % | −5,3 pp | — |
| 3 luni | −20,6 % | −4,2 % | −16,5 pp | — |
| 6 luni | −31,7 % | +4,3 % | −36,1 pp | — |
| De la început de an | −27,8 % | +7,5 % | −35,4 pp | — |
| 1 an | −33,5 % | +9,9 % | −43,4 pp | −4,7 % |
| 3 ani | −84,4 % | +49,8 % | −134,2 pp | +12,7 % |
| 5 ani | −95,2 % | +42,8 % | −138,0 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
prețul (USD) și raportarea sunt în monede diferite
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Venituri | 0 | 0 | indisponibil |
| Venituri an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| Profit net | -1,9 mil | -19,2 mil | -11,9 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| EPS diluat | indisponibil | -81,00 | -1,00 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| netă % | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| Flux de numerar liber | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 16,6 mil EUR
- Datorie financiară
- indisponibil EUR
- Datorie netă
- indisponibil EUR
- Capitaluri proprii
- 28,8 mil EUR
- Active totale
- 29,7 mil EUR
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- 18,86x
- ROE
- -82,1 %
- ROA
- -67,6 %
- Marja FCF
- indisponibil
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (EUR)
Cont de profit și pierdere · EUR
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Venituri | 0 | 0 | — | esef· 08 mai 2025verificat |
| Profit operațional | -652,3 mii | -15,5 mil | -9,1 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 0 | 0 | 0 | esef· 21 oct. 2026verificat |
| EBITDA | -652,3 mii ≈ | -15,5 mil ≈ | -9,1 mil ≈ | esef· 21 oct. 2026derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 981,2 mii | 1,5 mil | 3,0 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | -1,6 mil | -17,9 mil | -11,9 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 0 | 0 | 0 | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Profit net | -1,9 mil | -19,2 mil | -11,9 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| EPS diluat | — | -81,00 | -1,00 | esef· 21 oct. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
Bilanț · EUR
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Numerar | 2,0 mil | 656,0 mii | 16,6 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Creanțe | 1,6 mil | 0 | — | esef· 08 mai 2025verificat |
| Active curente | 4,7 mil | 4,4 mil | 17,1 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 10,6 mil | 0 | — | esef· 08 mai 2025verificat |
| Active totale | 20,6 mil | 5,5 mil | 29,7 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 906,7 mii | 4,3 mil | 905,0 mii | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | 800,2 mii | 0 | — | esef· 08 mai 2025verificat |
| Datorie pe termen lung | 4,4 mil | 0 | — | esef· 08 mai 2025verificat |
| Datorii curente | 2,3 mil | 5,3 mil | 905,0 mii | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Datorii totale | 13,9 mil | 5,3 mil | 905,0 mii | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Capital propriu | 49,4 mil | 175,0 mii | 28,8 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | — | 236,9 mii | 11,9 mil | esef· 21 oct. 2026derivat |
- 2023
- —
- 2024
- 236,9 mii
- 2025
- 11,9 mil
esef· 21 oct. 2026derivat
Fluxuri de numerar · EUR
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 2 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 10,4 % din minimum 60 %
- metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
06 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: indisponibil
Prețul și raportarea sunt în monede diferite; indicatorii de piață sunt indisponibili.
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
10 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere
nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 3,0 %
- Prima de risc a pieței
- 5,5 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 8,5 %
- Creștere terminală
- 2,0 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 2 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 10,4 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | -3,0x | 0 (pe interval fix) | 60 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 18,9x | 100 (pe interval fix) | 40 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie40/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
NORDIC FINANCIALS ASA (NOFIN.OL). Ultimul exercițiu complet: 2024; date până la 2025-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 0 EUR în 2024; ROE -82,1 %.
Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 2 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 10,4 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Lichiditatea curentă: 18,9x
Ce o infirmă
- Acoperirea dobânzilor: -3,0x
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Marja netă, Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Companii listate din Norvegia · aceeași țară · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| AKER.OLAker Asa | 79,8 mld | 20,3 | 7,9 % | 21,4 % | +42,5 % | +36 % / +59 % |
| AFG.OLAf Gruppen Asa | 21,5 mld | 19,8 | 39,7 % | 3,4 % | +4,4 % | +8 % / +69 % |
| ELK.OLElkem Asa | 19,2 mld | 39,3 | 1,9 % | 2,7 % | −15,7 % | +10 % / +73 % |
| ATEA.OLAtea Asa | 18,5 mld | 21,4 | 19,7 % | 2,3 % | +8,1 % | +11 % / +36 % |
| AKSO.OLAker Solutions Asa | 17,4 mld | 6,8 | 22,5 % | 4,1 % | +19,2 % | +18 % / −12 % |
| AUSS.OLAustevoll Seafood Asa | 16,6 mld | 37,1 | 1,6 % | 1,1 % | +11,1 % | −7 % / +10 % |
| BRG.OLBorregaard Asa | 15,6 mld | 25,1 | 11,4 % | 8,0 % | +1,3 % | −18 % / −9 % |
| BONHR.OLBonheur ASA | 11,2 mld | 7,8 | 17,1 % | 11,4 % | −10,8 % | +17 % / +44 % |
| AFK.OLArendals Fossekompani Asa | 10,3 mld | — | -2,3 % | -3,1 % | −14,9 % | +39 % / +31 % |
| B2I.OLB2 Impact Asa | 8,8 mld | 14,3 | 11,0 % | 16,4 % | +2,6 % | +40 % / +238 % |
| AKVA.OLAkva Group Asa | 5,7 mld | 31,2 | 13,7 % | 4,2 % | +24,4 % | +74 % / +152 % |
| ELMRA.OLElmera Group Asa | 5,1 mld | 32,0 | 10,5 % | 1,3 % | −0,9 % | +32 % / +98 % |
| BOUV.OLBouvet Asa | 5,0 mld | 14,2 | 80,7 % | 9,2 % | −0,2 % | −19 % / −16 % |
| CLOUD.OLCloudberry Clean Energy Asa | 4,0 mld | 61,9 | 1,3 % | 13,1 % | +34,0 % | −5 % / +29 % |
| ABG.OLAbg Sundal Collier Holding Asa | 3,6 mld | 10,7 | 34,9 % | 16,8 % | +12,4 % | −13 % / +20 % |
| ANDF.OLAndfjord Salmon Group As | 2,2 mld | — | -5,7 % | -12.770,4 % | +328,9 % | −18 % / −11 % |
| BMA.OLByggma Asa | 1,6 mld | — | -25,3 % | -11,9 % | −2,5 % | +61 % / +15 % |
| APR.OLAppear Asa | 1,4 mld | 10,5 | 30,1 % | 16,1 % | +32,3 % | −53 % / indisponibil |
| AZT.OLArcticzymes Technologies Asa | 1,1 mld | 108,9 | 2,9 % | 8,6 % | +7,9 % | −8 % / −48 % |
| CAPSL.OLCapsol Technologies Asa | 884,6 mil | — | -89,4 % | -114,8 % | −25,0 % | −33 % / −66 % |
| BOR.OLBorgestad Asa | 553,2 mil | 36,1 | 2,1 % | 1,4 % | −3,0 % | −7 % / +41 % |
| ARR.OLArribatec Group Asa | 234,6 mil | 4,8 | 22,1 % | 9,3 % | +15,7 % | −33 % / −55 % |
| DELIA.OLDellia Group Asa | 73,5 mil | 1,5 | 22,6 % | 7,7 % | +140,0 % | −62 % / indisponibil |
| ABTEC.OLAqua Bio Technology Asa | 11,1 mil | 0,1 | — | 7.297,7 % | −87,2 % | −82 % / −97 % |
| AGLX.OLAgilyx Asa | — | — | -182,4 % | -12.189,3 % | +20,3 % | −40 % / −41 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru NOFIN.OL din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Nordic Financials ASA este o companie de investiții listată la Euronext Expand din Oslo, al cărei obiectiv declarat este să ofere investitorilor non-profesioniști acces la oportunități de investiții din regiunea nordică. În 2025 compania a atras capital nou prin două emisiuni de drepturi și a rambursat integral datoria, iar pierderea netă a rămas la nivelul de tNOK 11915 1.
SWOT
Puncte tari
- Structura de capital a fost consolidată prin emisiuni de drepturi, iar datoria a fost rambursată integral.
- Compania are un obiectiv clar de a deservi investitorii non-profesioniști și un cadru de guvernanță formal.
- Afacerea are un singur segment, ceea ce face structura operațiunilor ușor de urmărit.
Puncte slabe
- Compania a raportat pierdere netă în ultimii ani și nu are venituri operaționale semnificative.
- Nu are angajați proprii, iar resursele sunt achiziționate de la parteneri.
- Dimensiunea mică a bilanțului limitează capacitatea de a finanța investiții mari.
Oportunități
- Dacă interesul investitorilor pentru energia solară rămâne ridicat, compania ar putea atrage noi capitaluri.
- Structura corporativă reorganizată ar putea facilita investiții noi în regiunea nordică.
- Continuarea colaborării cu parteneri juridici ar putea simplifica operațiunile viitoare.
Amenințări
- Scăderile de valoare ale acțiunilor și obligațiunilor din portofoliu ar putea reduce capitalul propriu.
- Dacă piețele de capital se închid, finanțarea prin emisiuni ar putea deveni mai costisitoare.
- Reglementările bursei și cerințele de raportare ar putea crește costurile de conformitate.
Riscuri
- Pierderi recurenteridicat
Compania a raportat pierderi nete în 2024 și 2025, ceea ce ar putea afecta capacitatea de autofinanțare.
- Riscul portofoliuluiridicat
Valoarea acțiunilor și obligațiunilor poate fluctua, iar această fluctuație influențează direct rezultatul.
- Dependența de finanțaremediu
Dacă nu se pot atrage noi capitaluri, planurile de investiții ar putea fi amânate.
- Concentrarea sectorialămediu
Concentrarea pe energia solară expune compania la riscurile specifice acestui sector.
- Dependența de parteneri externiscăzut
Fără angajați proprii, compania depinde de furnizori externi pentru resurse și servicii.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă emisiunile recente sunt urmate de investiții bine alese, capitalul consolidat ar putea susține o creștere a valorii portofoliului.
- Datoria fiind rambursată integral, compania ar putea avea mai multă flexibilitate în deciziile de investiții.
- Un cadru de guvernanță formal și comunicare regulată cu piața ar putea spori încrederea investitorilor.
Ce ar strica teza
- Pierderile repetate ar putea indica faptul că modelul de venituri nu acoperă încă costurile operaționale.
- Dacă valoarea portofoliului scade, capitalul propriu ar putea diminua și mai mult.
- Lipsa angajaților proprii și dependența de parteneri ar putea limita controlul asupra execuției.
De urmărit
- Evoluția rezultatului net și a capitalului propriu2026
- Modul în care sunt utilizate fondurile atrase prin emisiuni2026
- Valoarea portofoliului de acțiuni și obligațiuninext 10-K
- Impactul IFRS 18 asupra prezentării situațiilor financiare2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Nordic Financials ASA este o societate de investiții înregistrată în Norvegia și listată pe Euronext Expand. Potrivit statutului, activitatea sa constă în investiții în și deținerea de companii din industria energiei solare, precum și în instrumente financiare, în principal acțiuni, certificate de capital și derivate 1. Compania nu avea angajați la 31 decembrie 2025, resursele fiind achiziționate de la parteneri 1.
În 2025 activitatea principală a fost atragerea de capital nou prin emisiuni de drepturi, rambursarea integrală a datoriei și reorganizarea structurii corporative împreună cu partenerii juridici 1. Ponderea investițiilor în acțiuni și obligațiuni a crescut în bilanț față de anul precedent 1.
Situația financiară a fost consolidată, cu capitaluri proprii de tNOK 28833 la finalul anului 2025 și un capital social de tNOK 34465, după cele două emisiuni de drepturi, potrivit conducerii 1. Compania a schimbat moneda de prezentare din EUR în NOK începând cu exercițiul 2025 1.
Segmente
Investiții financiare
Singurul segment raportat este activitatea de investiții, iar compania nu publică raportare separată pe segmente 1. Portofoliul include acțiuni și obligațiuni, iar venitul net din acestea a fost pozitiv în 2025 1.
Activitatea de capital
Emisiunile de drepturi, conversia unui împrumut convertibil și rambursarea datoriei au fost principalele operațiuni de finanțare din 2025 1.
Piața în context
Compania activează pe piețele nordice și își descrie investițiile în sectorul energiei solare, cu accent pe investitorii non-profesioniști 1. Dimensiunea mică a bilanțului, cu active totale de tNOK 29738, plasează compania într-o nișă de investiții de capital redus 1.
Listarea pe Euronext Expand și regulile bursei din Oslo definesc cadrul în care compania raportează și își desfășoară activitatea 1.
Tendințe
- Accesul la capital prin emisiuni de drepturivânt din spate
Emisiunile de drepturi din 2025 au susținut poziția financiară a companiei, ceea ce ar putea reduce presiunea de finanțare dacă piața rămâne deschisă.
- Dependența de valoarea portofoliuluivânt din față
Rezultatul depinde de evoluția acțiunilor și obligațiunilor din portofoliu, iar scăderile de valoare ar putea afecta rezultatul dacă piețele se înrăutățesc.
- Standarde contabile noimixt
IFRS 18, aplicabil din 2027, schimbă structura prezentării, iar conducerea evaluează impactul, dar nu se așteaptă la modificări materiale.
- Interes pentru energia solarămixt
Focalizarea pe energia solară ar putea beneficia de cererea pentru energie regenerabilă, dar aduce și riscuri specifice sectorului.
Poziția concurențială
Sursele analizate nu descriu concurenții direcți ai companiei. Pentru o comparație, ar fi necesare informații din rapoartele altor societăți de investiții listate în regiunea nordică.
Poziționarea față de alte fonduri și societăți de investiții depinde de accesul la oportunități și de capitalul disponibil, aspecte care nu sunt detaliate în raportul anual.
- Societăți de investiții listate în regiunea nordică
Sursa nu identifică concurenți cu nume; comparația rămâne deschisă.
- Fonduri de investiții în energie solară
Concurenții din sectorul energiei solare nu sunt numiți în sursă.
- Investitori non-profesioniști pe platforme de tranzacționare
Compania își propune să atragă acest segment, iar concurența pentru el nu este detaliată.
- Alte companii listate pe Euronext Expand
Grupul de comparație include societăți cu profil similar de capitalizare redusă.
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202521 oct. 2026
- Raportul anual 202408 mai 2025
Surse
- [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / Nordic Financials ASA · 31 dec. 2025
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.