olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
Nordic Mining ASA NOM.OL
Norvegia · Euronext Oslo Børs · ISIN NO0013162693 · Verticală: Companii listate din Norvegia
Nordic Mining ASA dezvoltă un proiect minier în Norvegia, la Engebø, unde 2025 a fost primul an complet de operațiuni și un an de creștere a producției. Compania este urmărită atent pentru modul în care gestionează depunerea sterilului în fiord și impactul asupra apei și biodiversității.
La închiderea din 06 nov. 2026, acțiunea Nordic Mining ASA (NOM.OL) costa 1,00 NOK (+38,89 % într-o zi), cu capitalizare 108,4 mil NOK, beta 0,42, interval pe 52 de săptămâni 0,45–18,28 NOK.
Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 57,0
- puternic (55–70)
- Bollinger (20, 2)
- 0,29 – 0,94
- peste banda superioară · %B 1,10 · lățimea benzii 106,2 %
- SMA 50 / 200
- 1,20 / 6,99
- tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- -0,16 / -0,25
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +6,4 % | −0,6 % | +7,0 pp | — |
| 3 luni | −60,8 % | −4,2 % | −56,6 pp | — |
| 6 luni | −91,4 % | +4,3 % | −95,7 pp | — |
| De la început de an | −94,5 % | +7,5 % | −102,0 pp | — |
| 1 an | −92,7 % | +9,9 % | −102,6 pp | −4,7 % |
| 3 ani | −92,8 % | +49,8 % | −142,7 pp | +12,7 % |
| 5 ani | −97,3 % | +42,8 % | −140,1 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Venituri | indisponibil | 0 | 4,8 mil |
| Venituri an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| Profit net | -46,1 mil | -115,0 mil | -437,9 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| EPS diluat | -0,51 | -1,06 | -4,04 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| netă % | indisponibil | indisponibil | -9.171,6 % |
| Flux de numerar liber | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- indisponibil NOK
- Datorie financiară
- indisponibil NOK
- Datorie netă
- indisponibil NOK
- Capitaluri proprii
- 982,8 mil NOK
- Active totale
- 3,3 mld NOK
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- 2,35x
- ROE
- -36,6 %
- ROA
- -13,3 %
- Marja FCF
- indisponibil
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (NOK)
Cont de profit și pierdere · NOK
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Venituri | — | 0 | 4,8 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Profit operațional | -46,5 mil | -54,6 mil | -453,3 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | — | 2,7 mil | 107,8 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| EBITDA | — | -51,9 mil ≈ | -345,6 mil ≈ | esef· 21 oct. 2026derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 55,0 mil | 3,1 mil | 290,5 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | -46,1 mil | -115,0 mil | -437,9 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 0 | 0 | 0 | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Profit net | -46,1 mil | -115,0 mil | -437,9 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| EPS diluat | -0,51 | -1,06 | -4,04 | esef· 21 oct. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
Bilanț · NOK
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Numerar | 643,4 mil | 467,4 mil | — | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Creanțe | 30,6 mil | 27,7 mil | 32,3 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Stocuri | — | 10,0 mil | 61,7 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Active curente | 1,7 mld | 505,1 mil | 442,9 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | — | 0 | 21,6 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Active totale | 3,1 mld | 3,3 mld | 3,3 mld | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Datorii curente | 180,8 mil | 201,2 mil | 188,1 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Datorii totale | 1,6 mld | 1,8 mld | 2,3 mld | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Capital propriu | 1,5 mld | 1,4 mld | 982,8 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | 90,4 mil | 108,5 mil | 108,4 mil | esef· 21 oct. 2026derivat |
- 2023
- 90,4 mil
- 2024
- 108,5 mil
- 2025
- 108,4 mil
esef· 21 oct. 2026derivat
Fluxuri de numerar · NOK
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 3 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 16,7 % din minimum 60 %
- metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
06 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 108,4 mil NOK
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
17 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 6,5 %
- Prima de risc a pieței
- 6,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 12,5 %
- Creștere terminală
- 3,0 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 3 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 16,7 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | -9.171,6 % | 5 (față de colegi) | 38 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | -1,6x | 0 (pe interval fix) | 38 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 2,4x | 100 (pe interval fix) | 25 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie40/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate· parțial5/100 · 1/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
NORDIC MINING ASA (NOM.OL). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 4,8 mil NOK în 2025; marjă netă -9 171,6 %; ROE -36,6 %.
Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 3 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 16,7 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Lichiditatea curentă: 2,4x
Ce o infirmă
- Marja netă: -9 171,6 %
- Acoperirea dobânzilor: -1,6x
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Companii listate din Norvegia · aceeași țară · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| AKER.OLAker Asa | 79,8 mld | 20,3 | 7,9 % | 21,4 % | +42,5 % | +36 % / +59 % |
| AFG.OLAf Gruppen Asa | 21,5 mld | 19,8 | 39,7 % | 3,4 % | +4,4 % | +8 % / +69 % |
| ELK.OLElkem Asa | 19,2 mld | 39,3 | 1,9 % | 2,7 % | −15,7 % | +10 % / +73 % |
| ATEA.OLAtea Asa | 18,5 mld | 21,4 | 19,7 % | 2,3 % | +8,1 % | +11 % / +36 % |
| AKSO.OLAker Solutions Asa | 17,4 mld | 6,8 | 22,5 % | 4,1 % | +19,2 % | +18 % / −12 % |
| AUSS.OLAustevoll Seafood Asa | 16,6 mld | 37,1 | 1,6 % | 1,1 % | +11,1 % | −7 % / +10 % |
| BRG.OLBorregaard Asa | 15,6 mld | 25,1 | 11,4 % | 8,0 % | +1,3 % | −18 % / −9 % |
| BONHR.OLBonheur ASA | 11,2 mld | 7,8 | 17,1 % | 11,4 % | −10,8 % | +17 % / +44 % |
| AFK.OLArendals Fossekompani Asa | 10,3 mld | — | -2,3 % | -3,1 % | −14,9 % | +39 % / +31 % |
| B2I.OLB2 Impact Asa | 8,8 mld | 14,3 | 11,0 % | 16,4 % | +2,6 % | +40 % / +238 % |
| AKVA.OLAkva Group Asa | 5,7 mld | 31,2 | 13,7 % | 4,2 % | +24,4 % | +74 % / +152 % |
| ELMRA.OLElmera Group Asa | 5,1 mld | 32,0 | 10,5 % | 1,3 % | −0,9 % | +32 % / +98 % |
| BOUV.OLBouvet Asa | 5,0 mld | 14,2 | 80,7 % | 9,2 % | −0,2 % | −19 % / −16 % |
| CLOUD.OLCloudberry Clean Energy Asa | 4,0 mld | 61,9 | 1,3 % | 13,1 % | +34,0 % | −5 % / +29 % |
| ABG.OLAbg Sundal Collier Holding Asa | 3,6 mld | 10,7 | 34,9 % | 16,8 % | +12,4 % | −13 % / +20 % |
| ANDF.OLAndfjord Salmon Group As | 2,2 mld | — | -5,7 % | -12.770,4 % | +328,9 % | −18 % / −11 % |
| BMA.OLByggma Asa | 1,6 mld | — | -25,3 % | -11,9 % | −2,5 % | +61 % / +15 % |
| APR.OLAppear Asa | 1,4 mld | 10,5 | 30,1 % | 16,1 % | +32,3 % | −53 % / indisponibil |
| AZT.OLArcticzymes Technologies Asa | 1,1 mld | 108,9 | 2,9 % | 8,6 % | +7,9 % | −8 % / −48 % |
| CAPSL.OLCapsol Technologies Asa | 884,6 mil | — | -89,4 % | -114,8 % | −25,0 % | −33 % / −66 % |
| BOR.OLBorgestad Asa | 553,2 mil | 36,1 | 2,1 % | 1,4 % | −3,0 % | −7 % / +41 % |
| ARR.OLArribatec Group Asa | 234,6 mil | 4,8 | 22,1 % | 9,3 % | +15,7 % | −33 % / −55 % |
| NOM.OLNordic Mining Asa | 108,4 mil | — | -36,6 % | -9.171,6 % | indisponibil | −94 % / −94 % |
| DELIA.OLDellia Group Asa | 73,5 mil | 1,5 | 22,6 % | 7,7 % | +140,0 % | −62 % / indisponibil |
| ABTEC.OLAqua Bio Technology Asa | 11,1 mil | 0,1 | — | 7.297,7 % | −87,2 % | −82 % / −97 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru NOM.OL din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Nordic Mining ASA dezvoltă un proiect minier în Norvegia, la Engebø, unde 2025 a fost primul an complet de operațiuni și un an de creștere a producției. Compania este urmărită atent pentru modul în care gestionează depunerea sterilului în fiord și impactul asupra apei și biodiversității 1.
SWOT
Puncte tari
- Compania operează un proiect cu monitorizare de mediu detaliată, cu baze de referință stabilite înainte de start-up, ceea ce sprijină decizii bazate pe date.
- Strategia de reutilizare a apei și a deșeurilor reduce presiunea asupra resurselor locale.
- Relațiile cu comunitățile locale sunt structurate prin grupuri de resurse și întâlniri regulate.
Puncte slabe
- Datele privind poluanții nu au fost publicate în raportul pentru 2025, din cauza calității incomplete a datelor.
- Compania se află încă în fază de start-up, iar cifrele raportate sunt în parte estimări cu grad de incertitudine.
- Depunerea sterilului în fiord necesită operațiuni de optimizare continuă pentru a limita impactul.
Oportunități
- Electrificarea echipamentelor ar putea reduce emisiile operaționale pe măsură ce soluțiile devin fezabile.
- Reutilizarea sterilului ar putea deschide noi fluxuri de valorificare a deșeurilor.
- Consolidarea raportării de sustenabilitate ar putea întări încrederea investitorilor și a autorităților.
Amenințări
- Modificările cerințelor de reglementare ar putea genera costuri suplimentare de conformitate.
- Impactul asupra biodiversității marine ar putea atrage restricții dacă monitorizarea arată deteriorări.
- Opoziția comunităților locale ar putea întârzia procesele de autorizare sau extindere.
Riscuri
- Impactul asupra fiorduluiridicat
Depunerea sterilului în fiord ar putea afecta sedimentele și fauna, iar un nor de particule a fost deja observat la circa 250 de metri adâncime 1.
- Conformitatea cu permiselemediu
Respectarea condițiilor de descărcare și a permiselor de mediu ar putea deveni mai costisitoare dacă cerințele se înăspresc 1.
- Calitatea datelor de mediumediu
Datele privind poluanții au fost omise pentru 2025, ceea ce ar putea limita încrederea în raportarea de mediu până la completarea seriei 1.
- Gestionarea apeiscăzut
Estimările de utilizare și descărcare a apei sunt raportate cu incertitudine, iar eventualele corecții ar putea modifica cifrele de consum 1.
- Dependența de forța de muncăscăzut
Rata de rotație a personalului și concentrarea pe câțiva angajați cheie ar putea afecta continuitatea operațiunilor 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă producția se stabilizează după faza de start-up, compania ar putea valorifica investițiile deja făcute în infrastructură și monitorizare.
- Reutilizarea apei și a deșeurilor ar putea reduce costurile operaționale și ar putea susține un profil de sustenabilitate apreciat.
- Electrificarea parțială a flotei ar putea îmbunătăți profilul de emisii și ar putea atrage finanțare sensibilă la criterii ESG.
Ce ar strica teza
- Dacă monitorizarea din fiord arată efecte mai mari decât s-a estimat, compania ar putea fi nevoită să schimbe metoda de depunere, cu costuri suplimentare.
- Lipsa datelor complete despre poluanți ar putea întârzia recunoașterea performanței de mediu și ar putea afecta încrederea autorităților.
- Procesele de reglementare și opoziția locală ar putea întârzia extinderea activității, ceea ce ar putea limita creșterea.
De urmărit
- Rezultatele monitorizării particulelor și sedimentării în fiord2027
- Stabilizarea volumului de producție după faza de start-up2027
- Progresul evaluării opțiunilor de electrificare a echipamentelor2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Nordic Mining ASA operează un proiect minier la Engebø, în Norvegia, cu operațiuni în Førde și birouri la Oslo 1. Anul 2025 a fost primul an complet de operațiuni și un an de creștere a producției, motiv pentru care datele de poluare au fost omise din raport până când calitatea lor va fi asigurată 1. Procesul de separare necesită apă, care provine din apă de mare tratată printr-o instalație de osmoză inversă și din apă reciclată din bazinul de sedimentare 1.
Materialele principale sunt sterilul din mină, depus pe un teren în conformitate cu licența de exploatare, și sterilul de preparare, depus în fiord conform permisului aplicabil 1. În 2025 compania a raportat 102 angajați, dintre care 22 femei, 80 bărbați și 13 naționalități reprezentate 1.
Activitatea este guvernată de o strategie de sustenabilitate care vizează reducerea emisiilor operaționale pe termen lung, electrificarea acolo unde este fezabil și monitorizarea intensivă a mediului marin, cu date raportate anual autorităților norvegiene 1.
Segmente
Extracție și preparare la Engebø
Segmentul principal cuprinde extracția mineralelor și procesarea lor în instalația de preparare, care folosește apă pentru transport și separare 1.
Gestionarea deșeurilor și a apei
Acest segment acoperă depozitarea sterilului, reutilizarea apei și reciclarea deșeurilor generale, din care aproximativ 84 % a fost valorificat în 2025 1.
Piața în context
Raportul anual nu detaliază prețurile sau cererea pentru produsele companiei, astfel încât analiza pieței se bazează în principal pe contextul de reglementare și de mediu din Norvegia 1. Autoritățile norvegiene monitorizează calitatea apei prin datele trimise lunar de companie, ceea ce face ca mediul de reglementare să fie un factor important 1.
Standardele europene pentru gestionarea deșeurilor din industria extractivă, precum documentul de referință privind cele mai bune tehnici disponibile, servesc drept reper pentru planul de gestionare a sterilului 1. Dacă cerințele de raportare sau de permis se schimbă, costurile de conformitate ar putea crește.
Tendințe
- Electrificarea operațiunilorvânt din spate
Compania evaluează electrificarea echipamentelor diesel, ceea ce ar putea reduce emisiile operaționale dacă soluțiile devin fezabile tehnic 1.
- Reglementare de mediu mai strictăvânt din față
Monitorizarea intensivă și raportarea anuală a datelor de apă și biodiversitate ar putea deveni o cerință tot mai greu de îndeplinit în condiții de start-up 1.
- Reutilizarea apei și a deșeurilorvânt din spate
Redirecționarea apei din bazinul de sedimentare către procesare și explorarea reutilizării sterilului ar putea reduce cererea de apă proaspătă și volumul de deșeuri 1.
- Particule în fiordmixt
Un nor de particule legat de depunerea sterilului a fost observat în fiord, iar modificările operaționale ar putea reduce impactul, dacă rezultatele monitorizării continuă să fie favorabile 1.
Poziția concurențială
Raportul anual nu identifică concurenți directi; piața minieră de minerale de titan și rutil este însă dominată de câțiva producători globali, a căror prezență ar putea influența prețurile 1.
Avantajul relativ al proiectului Engebø ar putea rezida în localizarea în Norvegia și în sistemul de reglementare cunoscut, dar lipsa datelor comparative din sursă limitează evaluarea 1.
- Producători globali de rutil și ilmenit
Companii din Australia, Africa de Sud și Asia care aprovizionează piața mondială; sursa nu le numește, deci identificarea este generală.
- Producători scandinavi de minerale industriale
Operatori din Scandinavia cu activități similare de extracție și reglementare, menționați doar cu caracter general.
- Furnizori de minerale de titan din Europa
Companii europene care concurează pe segmentul de materii prime pentru pigmenți, fără detalii în sursa primită.
- Producători asiatici de titan
Actori din Asia cu capacități de procesare importante, a căror pondere ar putea conta în competiția de preț.
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202521 oct. 2026
- Raportul anual 202421 oct. 2026
Surse
- [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / Nordic Mining ASA · 31 dec. 2025
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.