olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
Norconsult ASA NORCO.OL
Norvegia · Euronext Oslo Børs · ISIN NO0013052209 · Verticală: Companii listate din Norvegia
Norconsult ASA este un grup nordic de consultanță multidisciplinară în inginerie, arhitectură și digitalizare, activ în clădiri, infrastructură, energie și industrie. În 2025 a raportat o creștere solidă a veniturilor, susținută de achiziții strategice, în timp ce piețele de infrastructură și energie rămân stabile.
La închiderea din 06 nov. 2026, acțiunea Norconsult ASA (NORCO.OL) costa 35,75 NOK (+1,27 % într-o zi), cu capitalizare 10,9 mld NOK, P/E 16,8 pe un EPS diluat de 2,13 NOK în ultimele 12 luni, randament al dividendului 4,76 %, beta 0,24, interval pe 52 de săptămâni 33,80–47,20 NOK.
Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 37,4
- slab (30–45)
- Bollinger (20, 2)
- 35,27 – 39,61
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,11 · lățimea benzii 11,6 %
- SMA 50 / 200
- 37,96 / 38,61
- tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- -0,43 / -0,15
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −3,6 % | −0,6 % | −3,0 pp | — |
| 3 luni | −8,0 % | −4,2 % | −3,8 pp | — |
| 6 luni | −3,8 % | +4,3 % | −8,1 pp | — |
| De la început de an | −22,1 % | +7,5 % | −29,6 pp | — |
| 1 an | −24,3 % | +9,9 % | −34,3 pp | −4,7 % |
| 3 ani | indisponibil | +49,8 % | indisponibil | +12,7 % |
| 5 ani | indisponibil | +42,8 % | indisponibil | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 33 din propriul istoric de 3 trimestre (min 13,4, mediană 21,5, max 26,8; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Venituri | 9,6 mld | 10,4 mld | 11,4 mld |
| Venituri an/an | indisponibil | +8,9 % | +9,5 % |
| Profit net | 516,0 mil | 496,0 mil | 651,0 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | −3,9 % | +31,3 % |
| EPS diluat | 1,82 | 1,65 | 2,13 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | −9,3 % | +29,1 % |
| netă % | 5,4 % | 4,8 % | 5,7 % |
| Flux de numerar liber | 863,0 mil | 1,4 mld | 1,0 mld |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 1,2 mld NOK
- Datorie financiară
- 240,0 mil NOK
- Datorie netă
- -980,0 mil NOK
- Capitaluri proprii
- 3,1 mld NOK
- Active totale
- 9,4 mld NOK
- Datorie / capitaluri
- 0,08x
- Lichiditate curentă
- 1,15x
- ROE
- 23,1 %
- ROA
- 7,9 %
- Marja FCF
- 9,2 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (NOK)
Marje
Cont de profit și pierdere · NOK
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Venituri | 9,6 mld | 10,4 mld | 11,4 mld | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Profit operațional | 673,0 mil | 570,0 mil | 856,0 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 71,0 mil | 83,0 mil | 105,0 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 674,0 mil | 567,0 mil | 850,0 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 158,0 mil | 69,0 mil | 197,0 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Profit net | 516,0 mil | 496,0 mil | 651,0 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| EPS diluat | 1,82 | 1,65 | 2,13 | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Dividend pe acțiune | — | — | 1,70 | esef· 21 oct. 2026verificat |
Bilanț · NOK
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Numerar | 553,0 mil | 1,2 mld | 1,2 mld | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Active curente | 3,5 mld | 4,1 mld | 4,3 mld | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 158,0 mil | 178,0 mil | 191,0 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Fond comercial | 1,0 mld | 1,1 mld | 2,7 mld | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 78,0 mil | 109,0 mil | 498,0 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Active totale | 6,3 mld | 7,1 mld | 9,4 mld | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | — | 0 | 240,0 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Datorii curente | 3,0 mld | 3,2 mld | 3,8 mld | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Capital propriu | 2,1 mld | 2,5 mld | 3,1 mld | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | 282,0 mil | 288,4 mil | 305,6 mil | esef· 21 oct. 2026derivat |
Fluxuri de numerar · NOK
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 922,0 mil | 1,5 mld | 1,1 mld | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 59,0 mil | 81,0 mil | 77,0 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 863,0 mil ≈ | 1,4 mld ≈ | 1,0 mld ≈ | esef· 21 oct. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -165,0 mil | -138,0 mil | -1,5 mld | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -1,2 mld | -728,0 mil | 377,0 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- acoperirea ponderilor scorului: 52,1 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
06 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 10,9 mld NOK
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
52 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 6,5 %
- Prima de risc a pieței
- 6,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 12,5 %
- Creștere terminală
- 3,0 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 52,1 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | 37,9 % | 91 (față de colegi) | 20 % |
| Marja netă · Calitate | 5,7 % | 58 (față de colegi) | 12 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | 160,7 % | 100 (pe interval fix) | 12 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 8,2x | 100 (pe interval fix) | 12 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 1,1x | 29 (pe interval fix) | 8 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 16,8x | 55 (față de colegi) | 20 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | 9,6 % | 100 (pe interval fix) | 16 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie72/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate84/100 · 3/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare75/100 · 2/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
Norconsult ASA (NORCO.OL). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 11,4 mld NOK în 2025; creștere an/an 9,5 %; marjă netă 5,7 %; ROE 23,1 %.
Intervalul de valoare estimat este 19,51–58,01 NOK pe acțiune (mediana a 3 metode, acord între metode: mediu); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 42,09 NOK, prețul de 35,75 NOK lasă un potențial de 17,7 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 15,1 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 52,1 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- ROIC: 37,9 %
- Conversia profitului în FCF: 160,7 %
- Acoperirea dobânzilor: 8,2x
- Randament FCF: 9,6 %
Ce o infirmă
- Lichiditatea curentă: 1,1x
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, EV/EBITDA, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Companii listate din Norvegia · aceeași țară · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| AKER.OLAker Asa | 79,8 mld | 20,3 | 7,9 % | 21,4 % | +42,5 % | +36 % / +59 % |
| AFG.OLAf Gruppen Asa | 21,5 mld | 19,8 | 39,7 % | 3,4 % | +4,4 % | +8 % / +69 % |
| ELK.OLElkem Asa | 19,2 mld | 39,3 | 1,9 % | 2,7 % | −15,7 % | +10 % / +73 % |
| ATEA.OLAtea Asa | 18,5 mld | 21,4 | 19,7 % | 2,3 % | +8,1 % | +11 % / +36 % |
| AKSO.OLAker Solutions Asa | 17,4 mld | 6,8 | 22,5 % | 4,1 % | +19,2 % | +18 % / −12 % |
| AUSS.OLAustevoll Seafood Asa | 16,6 mld | 37,1 | 1,6 % | 1,1 % | +11,1 % | −7 % / +10 % |
| BRG.OLBorregaard Asa | 15,6 mld | 25,1 | 11,4 % | 8,0 % | +1,3 % | −18 % / −9 % |
| BONHR.OLBonheur ASA | 11,2 mld | 7,8 | 17,1 % | 11,4 % | −10,8 % | +17 % / +44 % |
| NORCO.OLNorconsult ASA | 10,9 mld | 16,8 | 23,1 % | 5,7 % | +9,5 % | −21 % / +84 % |
| AFK.OLArendals Fossekompani Asa | 10,3 mld | — | -2,3 % | -3,1 % | −14,9 % | +39 % / +31 % |
| B2I.OLB2 Impact Asa | 8,8 mld | 14,3 | 11,0 % | 16,4 % | +2,6 % | +40 % / +238 % |
| AKVA.OLAkva Group Asa | 5,7 mld | 31,2 | 13,7 % | 4,2 % | +24,4 % | +74 % / +152 % |
| ELMRA.OLElmera Group Asa | 5,1 mld | 32,0 | 10,5 % | 1,3 % | −0,9 % | +32 % / +98 % |
| BOUV.OLBouvet Asa | 5,0 mld | 14,2 | 80,7 % | 9,2 % | −0,2 % | −19 % / −16 % |
| CLOUD.OLCloudberry Clean Energy Asa | 4,0 mld | 61,9 | 1,3 % | 13,1 % | +34,0 % | −5 % / +29 % |
| ABG.OLAbg Sundal Collier Holding Asa | 3,6 mld | 10,7 | 34,9 % | 16,8 % | +12,4 % | −13 % / +20 % |
| ANDF.OLAndfjord Salmon Group As | 2,2 mld | — | -5,7 % | -12.770,4 % | +328,9 % | −18 % / −11 % |
| BMA.OLByggma Asa | 1,6 mld | — | -25,3 % | -11,9 % | −2,5 % | +61 % / +15 % |
| APR.OLAppear Asa | 1,4 mld | 10,5 | 30,1 % | 16,1 % | +32,3 % | −53 % / indisponibil |
| AZT.OLArcticzymes Technologies Asa | 1,1 mld | 108,9 | 2,9 % | 8,6 % | +7,9 % | −8 % / −48 % |
| CAPSL.OLCapsol Technologies Asa | 884,6 mil | — | -89,4 % | -114,8 % | −25,0 % | −33 % / −66 % |
| BOR.OLBorgestad Asa | 553,2 mil | 36,1 | 2,1 % | 1,4 % | −3,0 % | −7 % / +41 % |
| ARR.OLArribatec Group Asa | 234,6 mil | 4,8 | 22,1 % | 9,3 % | +15,7 % | −33 % / −55 % |
| DELIA.OLDellia Group Asa | 73,5 mil | 1,5 | 22,6 % | 7,7 % | +140,0 % | −62 % / indisponibil |
| ABTEC.OLAqua Bio Technology Asa | 11,1 mil | 0,1 | — | 7.297,7 % | −87,2 % | −82 % / −97 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru NORCO.OL din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (NOK)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 22,18 Randament total -34 % · Pe an -34 % | 39,13 Randament total 15 % · Pe an 15 % | 58,82 Randament total 71 % · Pe an 71 % |
| 3 ani | 23,73 Randament total -21 % · Pe an -8 % | 46,88 Randament total 48 % · Pe an 14 % | 77,06 Randament total 137 % · Pe an 33 % |
| 5 ani | 25,38 Randament total -8 % · Pe an -2 % | 56,17 Randament total 89 % · Pe an 14 % | 100,95 Randament total 224 % · Pe an 27 % |
- P/E la ieșire± 11,72
- Marja netă± 8,20
- Creșterea anuală a veniturilor± 6,43
- Diluare anuală± 0,69
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Norconsult ASA este un grup nordic de consultanță multidisciplinară în inginerie, arhitectură și digitalizare, activ în clădiri, infrastructură, energie și industrie. În 2025 a raportat o creștere solidă a veniturilor, susținută de achiziții strategice, în timp ce piețele de infrastructură și energie rămân stabile 1.
SWOT
Puncte tari
- Expertiză interdisciplinară largă în inginerie, arhitectură și digitalizare, acoperind întregul ciclu al proiectului 1.
- Prezență locală solidă în Norvegia, Suedia, Danemarca și regiunea regenerabilă, cu o bază de angajați care sunt și acționari 1.
- Bilanț cu o structură de capital susținută de profituri reținute acumulate în timp 1.
Puncte slabe
- Dependența de sectorul public face compania sensibilă la deciziile bugetare și la întârzierile în licitații 1.
- Marja ajustată este relativ modestă pentru o firmă de servicii, ceea ce limitează marja de manevră la costuri 1.
- Creșterea recentă depinde în parte de achiziții, care aduc integrare și riscuri de execuție 1.
Oportunități
- Cererea pentru rețele de transport și producție regenerabilă ar putea susține creșterea pe termen lung 1.
- Digitalizarea și utilizarea inteligenței artificiale pot îmbunătăți eficiența și calitatea serviciilor 1.
- Consolidarea prin achiziții în Nordic ar putea extinde gama de servicii și poziția de piață 1.
Amenințări
Riscuri
- Riscuri de execuție a proiectelorridicat
Riscurile din execuția proiectelor, din relația cu clienții și din cerințele contractuale pot afecta calitatea serviciilor și rezultatele financiare 1.
- Riscuri din achizițiimediu
Integrarea companiilor achiziționate în 2025 ar putea implica dificultăți operaționale și de cultură organizațională 1.
- Încălcări ale codului de eticămediu
Încălcările codului de etică sau ale reglementărilor ar putea afecta reputația companiei și relațiile cu clienții 1.
- Schimbări politice și de reglementaremediu
Modificările politice sau ale cadrului de reglementare ar putea influența cererea publică și condițiile de activitate 1.
- Îndatorare după achizițiiscăzut
Datoria externă contractată pentru achiziții ar putea limita flexibilitatea financiară dacă piețele devin volatile 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Creșterea organică solidă, susținută de mai mulți angajați și de rate de facturare mai ridicate, ar putea continua dacă cererea pentru infrastructură și energie rămâne stabilă 1.
- Poziția în proiectele de energie regenerabilă și de transport de energie ar putea aduce creștere pe termen lung, dacă investițiile în rețele continuă 1.
- Achizițiile recente ar putea consolida poziția pe piața nordică și extinde serviciile, dacă integrarea decurge bine 1.
Ce ar strica teza
- Piața privată de clădiri rămâne slabă, iar revenirea ar putea întârzia, ceea ce ar putea limita creșterea în anumite segmente 1.
- Dependența de sectorul public ar putea expune compania la decizii bugetare sau întârzieri în proiecte 1.
- Datoria contractată pentru achiziții ar putea reduce flexibilitatea financiară dacă condițiile de finanțare se înrăutățesc 1.
De urmărit
- Evoluția marjei EBITA ajustate față de nivelul din 20252026
- Integrarea Aas-Jakobsen Group și Metier Group în rezultate2026
- Evoluția cererii pe piața privată de clădiri2026
- Nivelul datoriei externe și al dividendului propusnext 10-K
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Norconsult oferă servicii de planificare, proiectare, inginerie, execuție de proiecte și urmărire pe întregul ciclu al unui proiect, de la idee și concept până la exploatare și monitorizare 1. Compania este în principal o firmă de inginerie și arhitectură, cu peste 7 200 de angajați, iar cunoștințele acestora sunt principalul său activ 1. Norconsult ASA este societatea-mamă, iar serviciile sunt furnizate în principal prin Norconsult Norge AS și filialele sale din Norvegia, Suedia și Danemarca 1.
Strategia urmărește creșterea profitabilă, atât organic, cât și prin achiziții, cu ambiția de a deveni una dintre cele mai mari trei firme de consultanță interdisciplinară din regiunea nordică 1. În 2025 au fost finalizate achizițiile Aas-Jakobsen Group, cea mai mare tranzacție din istoria companiei, Metier Group și compania suedeză Sigma Civil 1. Digitalizarea și utilizarea inteligenței artificiale sunt integrate în proiecte și în administrație 1.
Norconsult este listată la Oslo Børs, iar o parte importantă a angajaților sunt și acționari, ceea ce adaugă un element de implicare pe termen lung 1. Compania urmărește să plătească dividende de peste 50 la sută din profitul net pe termen lung, dar decizia anuală depinde de fluxurile de numerar și de nevoile de investiții 1.
Segmente
Norvegia și Sweden
Segmentul Norway Head Office a avut venituri după costurile externe ale proiectelor de 3 139 de milioane NOK în 2025, iar Norway Regions a raportat 2 875 de milioane NOK, ambele cu contribuție din achiziții 1. Suedia a crescut cu 18 la sută, cu venituri de 1 830 de milioane NOK, susținută de mai mulți angajați și de o rată de facturare mai ridicată 1.
Energie regenerabilă
Segmentul Renewable Energy oferă servicii pentru industria regenerabilă, din experiența în hidroenergie, solar, eolian și transport de energie, cu locații în Norvegia, Polonia, Islanda și Finlanda 1. Creșterea organică a fost puternică în afacerea de hidroenergie și transport, iar veniturile au ajuns la 854 de milioane NOK în 2025 1.
Piața în context
Piețele pentru serviciile Norconsult au rămas stabile în 2025, cu cerere solidă pentru infrastructură, proiecte energetice și clădiri publice, în timp ce clădirile rezidențiale și comerciale au rămas mai slabe 1. Compania se bazează în mare măsură pe sectorul public, ceea ce o face mai puțin expusă ciclurilor economice pe termen scurt 1.
Perspectiva pentru piață este de stabilitate, cu incertitudine legată de situația geopolitică internațională, iar activitatea din sectorul energetic ar putea rămâne ridicată dacă investițiile industriale nu sunt amânate 1. Revenirea pieței private de clădiri ar putea necesita timp, chiar dacă există semne de optimism în orașele mari 1.
Tendințe
- Cerere ridicată pentru rețele de energievânt din spate
Creșterea consumului și a producției de energie face necesară o rețea de transport robustă, iar proiectele de linii de înaltă tensiune susțin activitatea Norconsult 1.
- Investiții publice în infrastructurăvânt din spate
Planurile publice de investiții pe termen lung mențin cererea stabilă pentru infrastructură și clădiri publice, ceea ce ar putea reduce sensibilitatea la ciclul economic 1.
- Piața privată slabă de clădirivânt din față
Cererea rezidențială și comercială rămâne mai slabă, iar revenirea volumelor ar putea dura, ceea ce limitează creșterea în anumite segmente 1.
- Incertitudine geopoliticămixt
Factorii geopolitici ar putea amâna decizii de investiții industriale, deși activitatea în energie rămâne solidă, rezultatul depinzând de evoluția acestor factori 1.
Poziția concurențială
Norconsult operează pe piețele nordice de inginerie și arhitectură, unde concurența vine atât de la firme naționale de consultanță, cât și de la grupuri internaționale active în proiecte de infrastructură și energie. Sursa oferită nu detaliază concurenții direcți, astfel că poziționarea competitivă se bazează în principal pe diversificarea serviciilor și pe prezența locală 1.
Avantajul companiei constă în combinația de expertiză interdisciplinară, prezență locală în mai multe țări nordice și capacitatea de a prelua proiecte de la idee până la exploatare 1. Achizițiile recente au extins gama de servicii, iar strategia urmărește consolidarea poziției pe piața norvegiană 1.
- Firme nordice de inginerie și arhitectură
Concurenți regionali pe piețele norvegiană, suedeză și daneză, nedetaliați în sursa oferită.
- Grupuri internaționale de consultanță în infrastructură
Concurenți pe proiecte mari de infrastructură și energie, nedetaliați în sursa oferită.
- Firme de consultanță IT și digitalizare
Concurență pe servicii digitale și software pentru construcții, nedetaliată în sursa oferită.
- Furnizori de servicii pentru energie regenerabilă
Concurență în hidroenergie, transport de energie și proiecte eoliene, nedetaliată în sursa oferită.
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202521 oct. 2026
- Raportul anual 202408 mai 2025
Surse
- [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / Norconsult ASA · 31 dec. 2025
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.