olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
Panoro Energy ASA PEN.OL
Norvegia · Euronext Oslo Børs · ISIN NO0010564701 · Verticală: Companii listate din Norvegia
Panoro Energy ASA este o companie independentă de explorare și producție de petrol, cotată la Oslo, cu active producătoare în Guineea Ecuatorială și Gabon. Producția brută din Block G și din Dussafu, combinată cu achiziția unei participații suplimentare în Block G, îi conturează obiectivul de a atinge o producție de grup de 20000 bopd în 2027.
La închiderea din 06 nov. 2026, acțiunea Panoro Energy ASA (PEN.OL) costa 29,40 NOK (−1,67 % într-o zi), cu beta -0,15, interval pe 52 de săptămâni 19,02–36,05 NOK.
Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 39,4
- slab (30–45)
- Bollinger (20, 2)
- 29,45 – 34,23
- sub banda inferioară · %B -0,01 · lățimea benzii 15,0 %
- SMA 50 / 200
- 31,01 / 29,12
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- -0,17 / 0,25
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −1,2 % | −0,6 % | −0,5 pp | — |
| 3 luni | +7,7 % | −4,2 % | +11,9 pp | — |
| 6 luni | −12,5 % | +4,3 % | −16,8 pp | — |
| De la început de an | +45,5 % | +7,5 % | +38,0 pp | — |
| 1 an | +37,4 % | +9,9 % | +27,5 pp | −4,7 % |
| 3 ani | −2,3 % | +49,8 % | −52,2 pp | +12,7 % |
| 5 ani | +29,5 % | +42,8 % | −13,3 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
prețul (USD) și raportarea sunt în monede diferite
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Venituri | 227,5 mil | 285,1 mil | 216,8 mil |
| Venituri an/an | indisponibil | +25,3 % | −23,9 % |
| Profit net | 33,4 mil | 60,7 mil | -13,1 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | +81,8 % | −121,6 % |
| EPS diluat | 0,28 | 0,52 | -0,12 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | +85,7 % | −123,1 % |
| netă % | 14,7 % | 21,3 % | -6,0 % |
| Flux de numerar liber | 12,0 mil | 9,3 mil | indisponibil |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 77,0 mil USD
- Datorie financiară
- indisponibil USD
- Datorie netă
- indisponibil USD
- Capitaluri proprii
- 223,1 mil USD
- Active totale
- 674,2 mil USD
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- 1,32x
- ROE
- -5,3 %
- ROA
- -1,9 %
- Marja FCF
- indisponibil
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Venituri | 227,5 mil | 285,1 mil | 216,8 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Profit operațional | 93,6 mil | 95,4 mil | 29,7 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 39,7 mil | 54,3 mil | 48,3 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| EBITDA | 133,3 mil ≈ | 149,7 mil ≈ | 78,1 mil ≈ | esef· 21 oct. 2026derivat |
| Profit înainte de impozit | 74,3 mil | 78,2 mil | 3,9 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 41,0 mil | 17,6 mil | 17,0 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Profit net | 33,4 mil | 60,7 mil | -13,1 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| EPS diluat | 0,28 | 0,52 | -0,12 | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Dividend pe acțiune | 0,11 | 0,16 | — | esef· 08 mai 2025derivat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
Bilanț · USD
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Numerar | 27,8 mil | 72,9 mil | 77,0 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Creanțe | 31,4 mil | 38,6 mil | 33,0 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Active curente | 109,7 mil | 153,1 mil | 149,5 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Fond comercial | 52,1 mil | 52,1 mil | 52,1 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Active totale | 612,4 mil | 715,6 mil | 674,2 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 25,5 mil | 28,6 mil | 36,7 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Datorii curente | 115,3 mil | 63,1 mil | 113,2 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Capital propriu | 236,0 mil | 274,1 mil | 223,1 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | 115,1 mil | 116,7 mil | 109,1 mil | esef· 21 oct. 2026derivat |
- 2023
- 115,1 mil
- 2024
- 116,7 mil
- 2025
- 109,1 mil
esef· 21 oct. 2026derivat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 79,9 mil | 112,4 mil | 74,4 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 67,8 mil | 103,1 mil | — | esef· 08 mai 2025verificat |
| Flux de numerar liber | 12,0 mil ≈ | 9,3 mil ≈ | — | esef· 08 mai 2025derivat |
| Flux de numerar din investiții | -70,4 mil | -108,7 mil | -39,4 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -14,3 mil | 41,3 mil | -30,8 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Dividende plătite | 13,2 mil | 18,3 mil | — | esef· 08 mai 2025verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 2 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 10,4 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
06 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: indisponibil
Prețul și raportarea sunt în monede diferite; indicatorii de piață sunt indisponibili.
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
10 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 2,06 – 2,77 USD.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
- Dividende actualizate (DDM)2,06 – 2,77 (Mijloc 2,37)
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 2 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 10,4 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | -6,0 % | 24 (față de colegi) | 60 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 1,3x | 43 (pe interval fix) | 40 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțial43/100 · 1/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate· parțial24/100 · 1/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
PANORO ENERGY ASA (PEN.OL). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 216,8 mil USD în 2025; creștere an/an -23,9 %; marjă netă -6,0 %; ROE -5,3 %.
Intervalul de valoare estimat este 2,06–2,77 USD pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 2 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 10,4 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.
Ce o infirmă
- Marja netă: -6,0 %
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Companii listate din Norvegia · aceeași țară · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| AKER.OLAker Asa | 79,8 mld | 20,3 | 7,9 % | 21,4 % | +42,5 % | +36 % / +59 % |
| AFG.OLAf Gruppen Asa | 21,5 mld | 19,8 | 39,7 % | 3,4 % | +4,4 % | +8 % / +69 % |
| ELK.OLElkem Asa | 19,2 mld | 39,3 | 1,9 % | 2,7 % | −15,7 % | +10 % / +73 % |
| ATEA.OLAtea Asa | 18,5 mld | 21,4 | 19,7 % | 2,3 % | +8,1 % | +11 % / +36 % |
| AKSO.OLAker Solutions Asa | 17,4 mld | 6,8 | 22,5 % | 4,1 % | +19,2 % | +18 % / −12 % |
| AUSS.OLAustevoll Seafood Asa | 16,6 mld | 37,1 | 1,6 % | 1,1 % | +11,1 % | −7 % / +10 % |
| BRG.OLBorregaard Asa | 15,6 mld | 25,1 | 11,4 % | 8,0 % | +1,3 % | −18 % / −9 % |
| BONHR.OLBonheur ASA | 11,2 mld | 7,8 | 17,1 % | 11,4 % | −10,8 % | +17 % / +44 % |
| AFK.OLArendals Fossekompani Asa | 10,3 mld | — | -2,3 % | -3,1 % | −14,9 % | +39 % / +31 % |
| B2I.OLB2 Impact Asa | 8,8 mld | 14,3 | 11,0 % | 16,4 % | +2,6 % | +40 % / +238 % |
| AKVA.OLAkva Group Asa | 5,7 mld | 31,2 | 13,7 % | 4,2 % | +24,4 % | +74 % / +152 % |
| ELMRA.OLElmera Group Asa | 5,1 mld | 32,0 | 10,5 % | 1,3 % | −0,9 % | +32 % / +98 % |
| BOUV.OLBouvet Asa | 5,0 mld | 14,2 | 80,7 % | 9,2 % | −0,2 % | −19 % / −16 % |
| CLOUD.OLCloudberry Clean Energy Asa | 4,0 mld | 61,9 | 1,3 % | 13,1 % | +34,0 % | −5 % / +29 % |
| ABG.OLAbg Sundal Collier Holding Asa | 3,6 mld | 10,7 | 34,9 % | 16,8 % | +12,4 % | −13 % / +20 % |
| ANDF.OLAndfjord Salmon Group As | 2,2 mld | — | -5,7 % | -12.770,4 % | +328,9 % | −18 % / −11 % |
| BMA.OLByggma Asa | 1,6 mld | — | -25,3 % | -11,9 % | −2,5 % | +61 % / +15 % |
| APR.OLAppear Asa | 1,4 mld | 10,5 | 30,1 % | 16,1 % | +32,3 % | −53 % / indisponibil |
| AZT.OLArcticzymes Technologies Asa | 1,1 mld | 108,9 | 2,9 % | 8,6 % | +7,9 % | −8 % / −48 % |
| CAPSL.OLCapsol Technologies Asa | 884,6 mil | — | -89,4 % | -114,8 % | −25,0 % | −33 % / −66 % |
| BOR.OLBorgestad Asa | 553,2 mil | 36,1 | 2,1 % | 1,4 % | −3,0 % | −7 % / +41 % |
| ARR.OLArribatec Group Asa | 234,6 mil | 4,8 | 22,1 % | 9,3 % | +15,7 % | −33 % / −55 % |
| DELIA.OLDellia Group Asa | 73,5 mil | 1,5 | 22,6 % | 7,7 % | +140,0 % | −62 % / indisponibil |
| ABTEC.OLAqua Bio Technology Asa | 11,1 mil | 0,1 | — | 7.297,7 % | −87,2 % | −82 % / −97 % |
| AGLX.OLAgilyx Asa | — | — | -182,4 % | -12.189,3 % | +20,3 % | −40 % / −41 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru PEN.OL din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Panoro Energy ASA este o companie independentă de explorare și producție de petrol, cotată la Oslo, cu active producătoare în Guineea Ecuatorială și Gabon. Producția brută din Block G și din Dussafu, combinată cu achiziția unei participații suplimentare în Block G, îi conturează obiectivul de a atinge o producție de grup de 20000 bopd în 2027 1.
SWOT
Puncte tari
- Portofoliu de producție cu participații operate și nonoperate în câmpuri producătoare, care generează venituri din petrol 1.
- Poziție financiară considerată solidă de conducere, cu un bilanț conservator și o gestionare strictă a costurilor 1.
- Program de acoperire a riscului de preț pentru o parte din rezervele dovedite, menit să protejeze serviciul datoriei 1.
Puncte slabe
- Dependența puternică de nivelul prețurilor petrolului și gazelor, care pot reduce rentabilitatea și capacitatea de refinanțare 1.
- Concentrarea producției în câteva câmpuri din Guineea Ecuatorială și Gabon, expuse indisponibilităților echipamentelor 1.
- Expunerea la restricțiile valutare CEMAC, care poate afecta lichiditatea companiei 1.
Oportunități
Amenințări
- Scăderi prelungite ale prețurilor petrolului ar putea reduce baza de împrumut și capacitatea de a finanța noi proiecte 1.
- Presiunile de reglementare climatică și reticența băncilor față de finanțarea hidrocarburilor ar putea restrânge accesul la capital 1.
- Modificările neprevăzute ale regimurilor fiscale sau ale condițiilor de licență din partea autorităților locale ar putea afecta valoarea investițiilor 1.
Riscuri
- Volatilitatea prețurilor petrolului și gazelorridicat
Scăderea prețurilor ar putea reduce producția economic viabilă, rezervele și capacitatea de refinanțare, iar nesiguranța ar putea complica planificarea investițiilor 1.
- Riscuri operaționale și de mediuridicat
Operațiunile offshore presupun riscuri de accidente, poluare și defecțiuni ale echipamentelor, care pot genera pierderi materiale și costuri suplimentare 1.
- Obligații de dezafectare și garanțiimediu
Costurile de dezafectare sunt greu de estimat cu precizie, iar garanțiile acordate partenerilor sau guvernelor ar putea afecta poziția financiară 1.
- Riscuri valutare și de reglementaremediu
Operarea în mai multe jurisdicții expune compania la controale valutare, modificări fiscale și restricții care pot afecta lichiditatea 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă finalizarea achiziției suplimentare din Block G se realizează conform planului, participația și producția atribuibilă companiei ar putea crește semnificativ în 2026 și 2027 1.
- Producția din Dussafu și Block G, combinată cu o disciplină a capitalului și un nivel moderat al îndatorării, ar putea susține obiectivul de producție de grup din 2027 1.
- Dacă sondele noi și lucrările de reabilitare a echipamentelor de la Ceiba funcționează conform așteptărilor, randamentul operațional ar putea reveni la nivelul potențial al câmpurilor 1.
Ce ar strica teza
- Scăderea prețurilor petrolului ar putea reduce semnificativ rentabilitatea și limita finanțarea noilor investiții, având în vedere datoriile existente 1.
- Dependența de câteva câmpuri și problemele tehnice recente pot face producția vulnerabilă la întreruperi care ar putea afecta veniturile 1.
- Presiunile de reglementare climatică și restricțiile de finanțare ar putea îngreuna accesul la capital pe termen mediu 1.
De urmărit
- Finalizarea achiziției a 40,375% din Block G de la Kosmos Energya doua jumătate a lui 2026
- Revenirea producției de la Ceiba la potențialul complet după reparația echipamentelor subacvatice2026
- Rezultatele campaniei de foraj MaBoMo Faza 2 din Dussafu2026
- Atingerea țintei de producție de grup de 20000 bopd2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Panoro Energy ASA este o companie independentă de explorare și producție (E&P) listată la Bursa de la Oslo sub simbolul PEN, cu active de producție, dezvoltare și explorare în Africa de Nord, de Vest și de Sud 1. Activele sale principale includ câmpurile Ceiba și complexul Okume din Block G, unde compania deține o participație de 14,25% 1. Producția brută din Block G a fost în 2025 de 20376 bopd, iar în Dussafu, unde participația este de 17,5%, producția a atins în medie 33216 bopd 1.
La 31 decembrie 2025 compania avea numerar de 77 milioane USD și datorii de 147,4 milioane USD, iar în cursul anului a răscumpărat acțiuni proprii în valoare de 8,6 milioane USD 1. Veniturile sunt generate din producția de petrol, diferența dintre venituri și costurile operaționale, fiscale și de transport fiind esențială pentru rentabilitate 1.
Segmente
Block G (Ceiba și Okume)
Activele producătoare principale din Guineea Ecuatorială, cu participația actuală de 14,25% și o producție brută de 20376 bopd în 2025 1. Compania a precizat că activitatea de la Ceiba a fost afectată de defecțiuni ale echipamentelor subacvatice, iar restabilirea producției complete este vizată în 2026 1.
Dussafu Marin (Gabon)
Permisul include câmpurile Tortue, Hibiscus, Hibiscus South și Ruche, exportate prin FPSO-ul Adolo, cu o participație de 17,5% 1. Producția a depășit capacitatea nominală a instalațiilor într-o zi din 2025, sprijinită de noile sonde și de lucrările ESP din campania cu nava de foraj 1.
Piața în context
Piața în care activează compania este dependentă de prețurile petrolului și gazelor, care au înregistrat o volatilitate ridicată din cauza incertitudinilor economice globale, a riscurilor comerciale și a conflictelor geopolitice 1. Competiția pentru achiziția de licențe de explorare este intensă, iar tranziția energetică poate reduce interesul băncilor și investitorilor pentru finanțarea activităților de hidrocarburi 1.
Compania menționează că descurajarea finanțării din partea băncilor și investitorilor ar putea afecta accesul la capital, deși nu anticipează modificări materiale ale finanțării pe termen scurt și mediu 1. Mediul de piață este astfel marcat de concurență, volatilitate de preț și presiuni de reglementare climatică 1.
Tendințe
- Volatilitatea prețurilor petroluluimixt
Prețurile volatile ale petrolului și gazelor pot reduce veniturile și capacitatea de refinanțare, dar pot și susține perioade de prețuri mai ridicate în contextul preocupărilor privind securitatea energetică 1.
- Tensiuni geopolitice și conflictemixt
Războiul din Ucraina și tensiunile din Orientul Mijlociu au crescut volatilitatea energetică, dar au sporit și riscul de execuție al proiectelor prin perturbări ale lanțului de aprovizionare și presiuni inflaționiste 1.
- Tranziția energetică și reglementarea climaticăvânt din față
Reducerea emisiilor de carbon și orientarea investițiilor către energia regenerabilă pot limita finanțarea activităților fosile și pot crește costurile de conformitate 1.
- Consolidarea activelor în Guineea Ecuatorialăvânt din spate
Achiziția unei participații suplimentare de 40,375% în Block G, cu finalizare așteptată în a doua jumătate a lui 2026, ar putea extinde producția și rezervele atribuibile companiei 1.
Poziția concurențială
Industria petrolieră este foarte competitivă, iar concurența este deosebit de intensă la achiziția licențelor de explorare sau exploatare 1. Poziția competitivă a companiei depinde de expertiza geologică, geofizică și de inginerie, de resursele financiare și de capacitatea de a dezvolta și achiziționa rezerve dovedite 1.
Sursele analizate nu identifică numele concurenților direcți, astfel încât comparația cu alte companii rămâne limitată la factorii de competitivitate enumerați de conducere 1.
- Kosmos EnergyKOS
Partener în Block G și Block EG-01, de la care Panoro achiziționează o participație suplimentară, ceea ce indică o relație atât de parteneriat cât și de concurență pentru active 1.
- Operatori de licențe offshore din Africa de Vest
Concurenți pentru achiziția de licențe prospective, fără nume precizate în sursă, unde competiția este descrisă ca intensă 1.
- Companii de explorare din Africa de Nord și de Sud
Actori care concurează pentru aceleași active și resurse în regiunile în care compania este prezentă, conform descrierii generale a pieței 1.
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202521 oct. 2026
- Raportul anual 202408 mai 2025
- Raportul anual 202408 mai 2025
Surse
- [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / Panoro Energy ASA · 31 dec. 2025
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.