olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
poLight ASA PLT.OL
Norvegia · Euronext Oslo Børs · ISIN NO0012535832 · Verticală: Companii listate din Norvegia
poLight ASA dezvoltă tehnologia TLens®, lentile optice reglabile bazate pe polimer și actuatoare MEMS, destinate camerelor din dispozitive AR/MR, scanerelor de coduri de bare și viziunii artificiale industriale. În 2025 veniturile au crescut la 20,5 milioane NOK, dar compania a rămas pe pierdere operațională, ceea ce face ca evoluția trecerii la producția de masă să fie urmărită îndeaproape.
La închiderea din 06 nov. 2026, acțiunea poLight ASA (PLT.OL) costa 12,12 NOK (−6,91 % într-o zi), cu capitalizare 2,1 mld NOK, beta 0,92, interval pe 52 de săptămâni 5,14–17,58 NOK.
Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 29,8
- supravândut (≤ 30)
- Bollinger (20, 2)
- 12,04 – 18,83
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,01 · lățimea benzii 44,0 %
- SMA 50 / 200
- 14,59 / 9,73
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- -0,54 / -0,02
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −18,8 % | −0,6 % | −18,1 pp | — |
| 3 luni | −0,7 % | −4,2 % | +3,5 pp | — |
| 6 luni | +78,2 % | +4,3 % | +73,9 pp | — |
| De la început de an | +83,9 % | +7,5 % | +76,4 pp | — |
| 1 an | +63,8 % | +9,9 % | +53,9 pp | −4,7 % |
| 3 ani | +18,4 % | +49,8 % | −31,5 pp | +12,7 % |
| 5 ani | −44,5 % | +42,8 % | −87,3 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Venituri | 22,5 mil | 9,6 mil | 20,5 mil |
| Venituri an/an | indisponibil | −57,2 % | +112,8 % |
| Profit net | -85,5 mil | -101,8 mil | -118,3 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| EPS diluat | -1,40 | -0,97 | -0,67 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| netă % | -379,8 % | -1.057,6 % | -577,3 % |
| Flux de numerar liber | -95,0 mil | -71,6 mil | -92,5 mil |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 284,0 mil NOK
- Datorie financiară
- 311,0 mii NOK
- Datorie netă
- -283,7 mil NOK
- Capitaluri proprii
- 339,2 mil NOK
- Active totale
- 372,8 mil NOK
- Datorie / capitaluri
- 0,00x
- Lichiditate curentă
- 14,89x
- ROE
- -41,4 %
- ROA
- -37,1 %
- Marja FCF
- -451,7 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (NOK)
Marje
Cont de profit și pierdere · NOK
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Venituri | 22,5 mil | 9,6 mil | 20,5 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 8,9 mil | 2,2 mil | 3,5 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Profit brut | 12,2 mil | 1,0 mil | 9,0 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Cercetare și dezvoltare | 34,6 mil | 32,3 mil | 49,1 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Profit operațional | -88,5 mil | -108,6 mil | -127,2 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 1,3 mil | 685,0 mii | 1,4 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | -85,3 mil | -101,6 mil | -118,1 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 220,0 mii | 139,0 mii | 207,0 mii | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Profit net | -85,5 mil | -101,8 mil | -118,3 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| EPS diluat | -1,40 | -0,97 | -0,67 | esef· 21 oct. 2026verificat |
Bilanț · NOK
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Numerar | 114,8 mil | 166,8 mil | 284,0 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Creanțe | 8,2 mil | 3,8 mil | 10,0 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Stocuri | 70,1 mil | 62,4 mil | 53,5 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Active curente | 193,7 mil | 233,9 mil | 351,0 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 9,2 mil | 9,6 mil | 8,7 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 17,6 mil | 10,3 mil | 3,0 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Active totale | 223,4 mil | 264,0 mil | 372,8 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 19,8 mil | 14,1 mil | 21,7 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 0 | 369,0 mii | 311,0 mii | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Datorii curente | 21,9 mil | 22,2 mil | 23,6 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Datorii totale | 23,9 mil | 32,2 mil | 33,6 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Capital propriu | 199,5 mil | 231,9 mil | 339,2 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | 61,1 mil | 104,9 mil | 176,5 mil | esef· 21 oct. 2026derivat |
Fluxuri de numerar · NOK
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | -94,6 mil | -69,2 mil | -90,8 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 387,0 mii | 2,4 mil | 1,7 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | -95,0 mil ≈ | -71,6 mil ≈ | -92,5 mil ≈ | esef· 21 oct. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | 6,0 mii | -2,4 mil | -1,6 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 125,0 mil | 123,3 mil | 209,7 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 5 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 35,4 % din minimum 60 %
- metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
06 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 2,1 mld NOK
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
35 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 6,5 %
- Prima de risc a pieței
- 6,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 12,5 %
- Creștere terminală
- 3,0 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 35,4 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | -176,5 % | 0 (față de colegi) | 29 % |
| Marja netă · Calitate | -577,3 % | 5 (față de colegi) | 18 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | -89,9x | 0 (pe interval fix) | 18 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 14,9x | 100 (pe interval fix) | 12 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | -4,3 % | 0 (pe interval fix) | 24 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie40/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate2/100 · 2/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțial0/100 · 1/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
POLIGHT ASA (PLT.OL). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 20,5 mil NOK în 2025; creștere an/an 112,8 %; marjă netă -577,3 %; ROE -41,4 %.
Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 35,4 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Lichiditatea curentă: 14,9x
Ce o infirmă
- ROIC: -176,5 %
- Marja netă: -577,3 %
- Acoperirea dobânzilor: -89,9x
- Randament FCF: -4,3 %
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Companii listate din Norvegia · aceeași țară · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| AKER.OLAker Asa | 79,8 mld | 20,3 | 7,9 % | 21,4 % | +42,5 % | +36 % / +59 % |
| AFG.OLAf Gruppen Asa | 21,5 mld | 19,8 | 39,7 % | 3,4 % | +4,4 % | +8 % / +69 % |
| ELK.OLElkem Asa | 19,2 mld | 39,3 | 1,9 % | 2,7 % | −15,7 % | +10 % / +73 % |
| ATEA.OLAtea Asa | 18,5 mld | 21,4 | 19,7 % | 2,3 % | +8,1 % | +11 % / +36 % |
| AKSO.OLAker Solutions Asa | 17,4 mld | 6,8 | 22,5 % | 4,1 % | +19,2 % | +18 % / −12 % |
| AUSS.OLAustevoll Seafood Asa | 16,6 mld | 37,1 | 1,6 % | 1,1 % | +11,1 % | −7 % / +10 % |
| BRG.OLBorregaard Asa | 15,6 mld | 25,1 | 11,4 % | 8,0 % | +1,3 % | −18 % / −9 % |
| BONHR.OLBonheur ASA | 11,2 mld | 7,8 | 17,1 % | 11,4 % | −10,8 % | +17 % / +44 % |
| AFK.OLArendals Fossekompani Asa | 10,3 mld | — | -2,3 % | -3,1 % | −14,9 % | +39 % / +31 % |
| B2I.OLB2 Impact Asa | 8,8 mld | 14,3 | 11,0 % | 16,4 % | +2,6 % | +40 % / +238 % |
| AKVA.OLAkva Group Asa | 5,7 mld | 31,2 | 13,7 % | 4,2 % | +24,4 % | +74 % / +152 % |
| ELMRA.OLElmera Group Asa | 5,1 mld | 32,0 | 10,5 % | 1,3 % | −0,9 % | +32 % / +98 % |
| BOUV.OLBouvet Asa | 5,0 mld | 14,2 | 80,7 % | 9,2 % | −0,2 % | −19 % / −16 % |
| CLOUD.OLCloudberry Clean Energy Asa | 4,0 mld | 61,9 | 1,3 % | 13,1 % | +34,0 % | −5 % / +29 % |
| ABG.OLAbg Sundal Collier Holding Asa | 3,6 mld | 10,7 | 34,9 % | 16,8 % | +12,4 % | −13 % / +20 % |
| ANDF.OLAndfjord Salmon Group As | 2,2 mld | — | -5,7 % | -12.770,4 % | +328,9 % | −18 % / −11 % |
| PLT.OLPolight Asa | 2,1 mld | — | -41,4 % | -577,3 % | +112,8 % | +77 % / −18 % |
| BMA.OLByggma Asa | 1,6 mld | — | -25,3 % | -11,9 % | −2,5 % | +61 % / +15 % |
| APR.OLAppear Asa | 1,4 mld | 10,5 | 30,1 % | 16,1 % | +32,3 % | −53 % / indisponibil |
| AZT.OLArcticzymes Technologies Asa | 1,1 mld | 108,9 | 2,9 % | 8,6 % | +7,9 % | −8 % / −48 % |
| CAPSL.OLCapsol Technologies Asa | 884,6 mil | — | -89,4 % | -114,8 % | −25,0 % | −33 % / −66 % |
| BOR.OLBorgestad Asa | 553,2 mil | 36,1 | 2,1 % | 1,4 % | −3,0 % | −7 % / +41 % |
| ARR.OLArribatec Group Asa | 234,6 mil | 4,8 | 22,1 % | 9,3 % | +15,7 % | −33 % / −55 % |
| DELIA.OLDellia Group Asa | 73,5 mil | 1,5 | 22,6 % | 7,7 % | +140,0 % | −62 % / indisponibil |
| ABTEC.OLAqua Bio Technology Asa | 11,1 mil | 0,1 | — | 7.297,7 % | −87,2 % | −82 % / −97 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru PLT.OL din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (NOK)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 3 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 5 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
poLight ASA dezvoltă tehnologia TLens®, lentile optice reglabile bazate pe polimer și actuatoare MEMS, destinate camerelor din dispozitive AR/MR, scanerelor de coduri de bare și viziunii artificiale industriale. În 2025 veniturile au crescut la 20,5 milioane NOK 1, dar compania a rămas pe pierdere operațională, ceea ce face ca evoluția trecerii la producția de masă să fie urmărită îndeaproape.
SWOT
Puncte tari
- Tehnologia TLens® este validată de un număr în creștere de produse și de clienți, iar consumul redus de energie și compactitatea sunt avantaje tehnice recunoscute de piață.
- Parteneriatul strategic cu un producător de module de cameră aduce experiență în trecerea tehnologiilor noi la volum mare.
- Compania a atras capital prin plasamente private și oferte subsecvente în 2025, ceea ce îi oferă o bază financiară pentru dezvoltare.
Puncte slabe
- Veniturile sunt încă mici în raport cu cheltuielile de cercetare-dezvoltare și operaționale, iar pierderea operațională rămâne semnificativă.
- Compania depinde de un număr restrâns de subcontractori pentru wafere MEMS și asamblare, ceea ce ar putea afecta livrările.
- Echipa este mică, iar o parte din activitatea de dezvoltare depinde de consultanți pe termen lung.
Oportunități
- Dacă ochelarii AR/MR trec la autofocus, cererea pentru TLens® ar putea crește considerabil.
- Familia MLens® ar putea permite companiei să vândă produse cu valoare mai mare în piața viziunii industriale.
- O versiune fără plumb a TLens® ar putea deschide accesul la clienți care refuză componente cu plumb.
Amenințări
- Soluțiile concurente de autofocus, mai ieftine și deja standardizate, ar putea limita adoptarea TLens® în produsele de masă.
- Dacă un număr mare de proiecte rămân în faza de mostre, veniturile ar putea rămâne volatile și dificil de prognozat.
- Schimbările de reglementare privind materialele cu plumb ar putea obliga compania să accelereze dezvoltările costisitoare.
Riscuri
- Dependența de câțiva clienți mariridicat
Dacă un număr restrâns de producători de consum nu trec la producția de serie, veniturile ar putea rămâne reduse.
- Pierderi operaționale persistenteridicat
Pierderea netă ar putea continua dacă veniturile nu cresc suficient pentru a acoperi cheltuielile de cercetare-dezvoltare.
- Lanțul de aprovizionaremediu
Compania depinde de subcontractori externi pentru wafere și asamblare, iar întârzierile ar putea afecta livrările către clienți.
- Reglementările privind plumbulscăzut
Dacă excepțiile pentru materialele cu plumb sunt retrase, produsele actuale ar putea necesita reproiectare.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă numărul de produse care integrează TLens® continuă să crească, compania ar putea transforma designurile câștigate în venituri recurente.
- Parteneriatul cu un producător de module de cameră ar putea accelera producția de serie și reduce riscul de execuție.
- Dacă MLens® și lentilele fără plumb sunt adoptate de clienți, compania ar putea intra în segmente cu marje mai mari.
Ce ar strica teza
- Dacă producția de serie întârzie, pierderile operaționale ar putea rămâne mari pentru o perioadă lungă.
- Soluțiile de autofocus deja răspândite ar putea limita piața accesibilă pentru TLens® în produsele de consum.
- Dacă finanțarea nouă nu este disponibilă la condiții bune, compania ar putea fi nevoită să reducă activitatea de dezvoltare.
De urmărit
- Numărul de design-winuri și trecerea unor proiecte de consum la producția de serieQ1 2026
- Evoluția veniturilor și a pierderii operaționale față de anul precedent2026
- Stadiul producției de serie pentru TWedge® și lansarea lentilei TLens® fără plumb2027
- Adoptarea familiei MLens® în sistemele de viziune industrială și nivelul stocurilorraportul semestrial 2026
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
poLight își vinde tehnologia sub forma unor componente optice cu focalizare automată, iar produsele principale sunt TLens®, MLens® (familie de lentile off-the-shelf pentru mașini de viziune industrială lansată la începutul anului 2026) și TWedge®, un wobulator aflat încă în etapa de mostre tehnice pentru clienți. Veniturile din 2025 provin în principal din vânzări de TLens® și ASIC-uri pentru uz comercial și din mostre, plus o parte mică din activități de inginerie NRE 1. Compania are 27 de angajați cu normă întreagă și lucrează cu subcontractori pentru wafere MEMS și asamblare 1.
Modelul de afaceri depinde de numărul de designuri câștigate la clienți mari din electronica de consum și de trecerea acestora la producție de serie. Numărul de produse care integrează TLens® a crescut la 42 la finalul lui 2025, față de 28 cu un an înainte 1. Compania a încheiat în 2025 un acord de investiție strategică cu Q Technology Group, producător de module de cameră, care ar putea facilita producția la scară mare 1.
Pe partea de cheltuieli, cheltuielile de cercetare-dezvoltare sunt cele mai mari din structura costurilor, iar pierderea netă rămâne semnificativă față de veniturile încă reduse. Compania nu distribuie dividende și nu anticipează să o facă în perioada previzibilă, finanțarea venind din capitalul atras prin plasamente private și oferte subsecvente 1.
Segmente
AR/MR (realitate augmentată și mixtă)
Segmentul AR/MR a reprezentat cea mai mare parte a livrărilor din 2025, iar activitatea de consum, în special ochelari inteligenți și dispozitive mixed reality, este cea mai dinamică. Compania testează TWedge® și TLens® cu mai mulți jucători importanți, deși o parte dintre aceste proiecte rămân în faza de probă.
Industrial și viziune artificială
Segmentul industrial, cu coduri de bare și viziune artificială, a înregistrat numărul de design-winuri în creștere, iar lansarea familiei MLens® ar putea extinde poziția companiei mai sus în lanțul valoric. Dezvoltarea acestei piețe necesită însă timp.
Sănătate
În sănătate, principalul punct de sprijin este microscopul Mini2P, dezvoltat împreună cu un institut universitar, iar mai multe companii oferă acum soluții standard bazate pe acest design. Compania nu anticipează o adoptare comercială rapidă în endoscopie pe termen scurt sau mediu.
Piața în context
Piața țintă a companiei include camerele pentru AR/MR, care sunt testate de mai mulți producători importanți, dar și scanerele industriale și microscoapele științifice. Potrivit raportului anual, interesul pentru ochelari AI cu focalizare fixă este în creștere, iar specificațiile viitoare ar putea favoriza soluții cu autofocus 1.
Piețele auto și de asistență medicală sunt monitorizate, dar în 2025 activitatea în sectorul auto a fost aproape inexistentă, iar acolo ar fi necesară o versiune cu apertură mai mare a lentilei. Atenția față de compoziția cu plumb a materialului piezoelectric poate schimba, de asemenea, cerințele pieței 1.
Tendințe
- Interes crescut pentru AR/MRvânt din spate
Dacă producătorii de ochelari AR/MR decid să integreze autofocus în produsele de serie, cererea pentru TLens® și TWedge® ar putea crește semnificativ.
- Cerința pentru lentile fără plumbmixt
Unii OEM preferă componente fără plumb, iar eliminarea treptată a excepțiilor europene pentru PZT ar putea accelera tranziția către materiale alternative, pe care compania le dezvoltă deja.
- Automatizarea în viziunea industrialăvânt din spate
Creșterea utilizării camerelor cu focalizare automată în scanere și sisteme de inspecție ar putea sprijini cererea pentru familia MLens®.
- Întârzierea producției de serievânt din față
Majoritatea proiectelor sunt încă în faza de mostre și probe, iar trecerea la producția de serie ar putea dura mai mult decât se anticipează, ceea ce ar menține pierderile ridicate.
Poziția concurențială
Poziția poLight este contestată de producători de lentile pentru camere și de soluții de autofocus bazate pe alte tehnologii, în special cele care folosesc motoare sau lichide, care sunt deja utilizate pe scară largă în telefoane și în dispozitive de consum. Avantajele declarate ale TLens® sunt consumul redus de energie, stabilitatea câmpului de vedere și compactitatea, dar compania recunoaște că mai multe soluții de autofocus vor fi implementate în funcție de specificații și de sensibilitatea la cost 1.
Relația cu un partener de producție din China și cu un investitor strategic din domeniul modulelor de cameră ar putea oferi companiei un avantaj de scalare, dar ar putea și concentra dependența de un singur lanț de aprovizionare 1.
- Lentile cu focalizare prin motor (VCM) și module de cameră concurente
Soluțiile tradiționale de autofocus cu motor vocal sunt dominante în telefoane și camere de consum, iar costul lor redus poate limita adoptarea TLens® în produsele de masă.
- Furnizori de lichide optice pentru focalizare
Lentilele cu lichid oferă focalizare rapidă și sunt o alternativă directă pentru anumite aplicații de viziune artificială și scanare.
- Producători de module de cameră în Asia
Parteneri de fabricație din Asia pot integra soluții de autofocus concurente direct în lanțurile lor de producție.
- Producători de microscoape două-foton și sisteme de imagistică
Concurența din segmentul medical vine din soluții standard oferite de companii terțe care au preluat designul Mini2P.
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202521 oct. 2026
- Raportul anual 202408 mai 2025
Surse
- [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / poLight ASA · 31 dec. 2025
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.